Huwelijkskaarten In den „Groenendraak": VAN DE KAMER, Langeviele, RIJWIELEN P. J. WIJTENBURG, eikenhouten Boogkabinet, Ontvangen een,groote Sorteering Schouwing. Aanbestedingen. Openbare Yerkoopingen. it ürrna lei. S. J. ie Jonp- goes. Verwest. DEKKER, Moordstraat. Een Melkschaap te koop, Ëei jaarlim Vaars et tvee Lammert TE KOOP: ongeveer BOOGKABINET te koop. Advertentiën. Nieuwe Leng 17%, Scharren 22% ct. éen voer Klavorhooi, KNECHT e i d eene Dienstbode Ingezonden Stukken. T elegrammen. Marktberichten. De nieuwe modellen zijn voorhanden bij Diverse zuivere KLAVERZADEN, MAIS eu MAÏSMEEL. Bij partijtjes. Lage prijzen. Ontvangen PRIMA NIEUWE zeer goedkoop. met of zonder Lammeren, bij M. VAN OOSTEN, Hoogelande. TE KOOP 2 Vaarzen van 5 en 13 maanden, bij B. VAN DEN BOSSE, Gapingsche Grindweg. TE KOOP, bij L. MELSE Je., te Meliskerke. Tl KOOP een goed onderhouden bij D. KLAP, K a p e 11 e (bij Goes). bij JAKOB MAUEB, Koudekerke. Een prachtig", goed onderhouden Brieven fr. motto „kabinet", bureau Vlissingsche courant. Een aankomende benoodigd bij P. FRANCKE, Biggekerke Met Mei een benoodigd bij P. GEERSE, Seroos- kerke (W.) Een Meid-Huishoudster, tusschen de 40 en 50 jaar, benoodigd in een burgergezin met 4 kinderen van 3, 6, 8 en 11 jaar. Zonder goede ge tuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven lett. D aan drukker LITTOOIJ te Middelburg. Door ziekte der tegenwoordige, ter stond of met Mei, gevraagd, P. G., bij Mej. M. VAN APPELDOORN te Schiedam. Informatiën te bekomen bij Mej. Adriaanse, Nieuwstraat, "Goes. windt men het MOOISTE Zwart Laken, het ZWARTSTE Fransch Merinos en de BREEDSTE Pilow, tot zeer voordeeligen prijs. Nieuwe Zijden Halsdoeken, Vitrage, liant, Afge paste Gordijnen, Karpetten, flatten, enz. c "cS O O 0C Voorradig in de Magazijnen van 3^id.d.el"b"a.xgr - "VlissirLgren., in de volgende prijzen Humber Dames- en Heeren Rijwielen vanaf Rover Heeren Rijwielen vanaf Brennabor Dames- en Heeren Rijwielen vanaf Unique Unity Dames-& Heeren Rijwiel, vanaf Enfield Dames- en Heeren Rijwielen vanaf Whitworth-, Surprise- en IJsink Rijwielen vanaf f 125 Burgers-, Delawara-, Chicago- en Saltley Rijwielen in de prijzen van 80, 85,90,95 en 100 Gulden. Alle Rijwielen zijn voorzien van Dunlop-, Bakker-, Stokvis-, Van Erp- Parqui Hagen Banden. f 160 f 165 f 100 f 100 f 135 2D O SU 3 O O SD CD 3 O O) vende locale vereeniging te vormen, opdat ook na de aanbieding van het request de actie niet verslappe. Eene nieuwe verga dering tot bespreking daarvan zal gehou den worden op Zaterdag, 27 April a. s. Vele personen gaven zich nu reeds als lid op. Zulk eene organisatie is dan ook zeer noodig. Zoo licht toch wordt het door som mige voorstanders der koepok-inenting voor gesteld, alsof de tegenstand tegen den vac- cine-dwang niet ernstig gemeend is, alsof er in dien tegenstand eigenlijk geen be ginsel schuilt, waarvoor men wat over heeft. Zoo schreef Dr. R. H. Saltet in een geschrift, uitgegeven in 1891 vanwege de Liberale Unie «Toegegeven, dat er een indirecte dwang bestaat tot inenting door voor de niet ingeenten de scholen te sluiten, zoo kan men zich toch moeilijk voorstellen, dat do bezwaren van de tegenstanders der inen ting zoo gewichtig zijn als zij het willon doen voorkomen, want niet met boete of gevangenisstraf worden zij bedreigd, dio de toepassing der inenting nalaten. Zeker zouden de Nederlanders, wogen bij hen do bezwaren togen de vaccinatie zoo zwaar als wordt aangogeven, hunne kinderen liever van het onderwijs verstoken laten, dan ze aan de zoo nadeolige kunstbewer king te onderwerpen. En zij zouden dit zeker niet lang behoeven te doen, want bij een eenigermate in het oogvalland school verzuim om deze reden, zou spoedig de openbare meening wetswijziging verlangen en zou menig voorstander van de vaccine zich aan de zjjde der ouders scharen, die zich verongelijkt gevoelden. Alle verzoek schriften met duizenden handteekeningen spreken met zoo'n krachtige taal als hot onthouden van onderwijs aan honderden kinderen zou spreken." Een zonderlinge redeneering voorwaar. Gij gevoelt u als vader overeenkomstig Gods Woord verplicht Uw kind te doen onderwijzen, doch gij zijt» onmachtig dit anders te doen dan door gebruikmaking van de school. De schooldeur wordt echter voor uw kind niet geopend, tenzij ge het eerst overgeeft aan den vaccinateur en als go nu na lang dralen en weifelen met tegen zin in het hart bukt voor den dwang dan zegt men, dat Uwe bezwaren zoo groot niet zijn. Zoo kan al het kwaad goed ge redeneerd wordenMaar er big kt dan toch uit hoe van de zijde der vaccine-ver eerders over onzen tegenstand gedacht wordt, Laten we daarom niet vertragen. Niet enkel een verzoekschrift onderteekend, maar er inoet een blijvende strijd aangebonden worden. In Zeeland ging Krabbendijde voor, het land van Axel volgde: laten ook Cadzand, Walcheren en Zuid-Bcveland, laat heel Zeeland zich opmaken om van den dwang bevrijd te worden, opdat in dit land der aloude vrijheid de ouders niet langer in hunne rechten verkort worden. Laat er overal organisatie komen en nog vóór de a. s' Kamerverkiezingen onze Koningin we ten, hoe groot het aantal harer onderdanen is, die gekant zijn tegen den onmenschelijken dwang. Geen plaats in Zeeland, waar eene Chr. school staat, of er moet tevens komen óf eene afdeeling van den anti-vaccinebond óf eene locale vereeniging uit wier midden enkelen lid van van dien Bond zijn met een correspondent. Zeeuwen, denkt aan Uw wapen en vol hardt. Veel is er waardoor wij hopen mogen, dat op het worstelen spoedig het ontkomen volgen zal. Gistermiddag, schrijft het >U. D", werd mijn aandacht getrokken door het groote lawaai dat musschen maakten bij het naar bed gaan, op de binnenplaats van mijn woning. Daar staat een oude klimop plant, welker eenige verdienste is, dat hij 's nachts eenige dozijnen musschen, de straatbengels onder de vogels, een rustig nachtverblijf schenkt. Daar hun getjilp angst verried, ging ik kijken, en jawel, spoedig zag ik wat de oorzaak van hun angst was. Een spreeuw was hun hotel binnengedrongen, en dacht daarin misschien wel zonder te betalen, een nacht door te brengen, wat hem evenwel niet gelukte. Boven in een boom, die zijn armen boven de binnenplaats uitstrekt, was spoedig een vergadoring belegd, die door alle in de environs wonende plebejers werd bijgewoond. Allen voerden daar als om strijd het woord, en met algemeene stemmen werd het voor stel van den voorzitter-musch aangenomen, den vreemden «zwartkraag" er uit te smjjten. Als sneeuwvlokken dwarrelden ze nu naar beneden en bestookten van alle zijden den spreeuw, die reeds op een goed plekje zat te droomen van het geluk van een «eigen haard". Met zijn gelen snavel slaat hij de aanvallers moedig af, maar de vijand komt in steeds grooter aantal zijn «kamer" omsingelen, pikt hem in pooten en kop, tot ten slotte de spreeuw onder luid gejuich op de vorst van het dak zjjn heil zocht, om vandaar een rustiger «hotel" te zoeken. De heer Piet Kruger, kleinzoon van Paul Kruger, thans te Kampen wonende, zal zich 1 Mei met zijn echtgenoote en kinderen vestigen te Katwijk-aan-Zee. Voorloopig bestaat het plan de ver richtingen voor de nieuwe samenstelling van de Tweede Kamer aldus te bepalen de verkiezingen (candidaatstelhng) op 4 Juni; de stemmingen op 11 of 13 Juni; de herstemmingen op 25 Juni. Dinsdagmiddag werd gevankelijk te Haarlem binnengebracht Jan Keur uit Zandvoort, die Maandagavond mej. Driehuis, die de verkeoring met hem had afgebroken, met een scheermes zeer hevige verwondin gen had toegebracht. Nadat hij haar Maan dagavond omstreeks 9 uur te spreken had gevraagd, trok hij onverwachts het mes en bracht haar een diepe snede van 15 cM. over het gelaat toe en twee sneden over de polsen, waardoor de slagaderen werden doorgesneden. In hoogst bedenkelijken toestand werd het slachtoffer opgenomen, terwijl de laf hartige dader intusschen het hazenpad had gekozen. Evenwel gelukte het der politio hem van zijn bed te lichten. De getroffene heeft niet minder dan 13 wonden op armen en aangezicht. De ge neesheer vond in het aangezicht een paar stukjes van het mes. Dat geeft te denken en te hoopen. Milner, de «gouverneur der TraDSvaal- en Oranjerivier-koloniën" gaat «met verlof"; waarschijnlijk om met Chamberlain te gaan beraadslagen over den hachelijken toestand. Wij houden den adem al in. Wij beschou wen het als een evenement. Men verneemt uit Peking dat een jonge Chinees, Howan genaamd, als moor denaar van kapitein Bartsch is gevangen genomen en de daad heeft bekend, waarop hij zich trouwens beroemt, verklarende dat hij zich gewroken heeft wegens een mis handeling door Bartsch. Met hem is nog een andere Chinees ge vangen genomen. Men trof hen aan op paarden van Bartsch. Te St. Pierre (New-Foundland) maakt men zich ongerust over het uitblijven van een stoomboot, die 800 Fransche visschers zou aanbrengen. Te Mechelen is zekere de Lessart gestorven, gewezen spoorwegbeambte, een zeer rijk man, die met een zoon en drie dienstmeiden een zeer groot huis bewoonde, buiten hetwelk hij nooit een voet zette. De meisjes losten elkaar om de acht uur af, want de heer des huizes ontbeet te middernacht, dineerde te zes uur 's ochtends, sliep overdag en stond 's avonds om elf uur op. Hij bezat tal van huizen waarvan hij de huur nooit opeischte, maar wel aannam als hem die gebracht werd. Onlangs ont ving hij achttien jaar achterstallig pensioen. Voor 't overige was hij zeer liefdadig en bij al wat arm was bekend. Maar hij ging met niemand om. fBuiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! In het verslag der gehoudene algemeone vergadering van den polder Walcheren in uw no. van 16 April 1.1. laat uw verslag gever my zeggen, dat er in de zoutwater leiding langs de Vlissingsche weg, een dam is gelegd. Dit is niet juist weergegeven. Door mij is gezegd dat er in een dam aan die zoutwaterleiding een luis is, die het zoutwater gelegenheid geeft, den polder in te vloeien, en dus die dam daardoor zijne beteekenis verloren heeft. Met beleefd verzoek dit in uw blad op te nemen, ter voorkomen van verkeerde be oordeeling teeken ik mij K. ALL A ART. Aagtekerke 22 April. Zaterdag 20 April Waarde, door dhr. G. Remijnse 3 uur bouw huis, schuur en varkenshok. Bestek en teekening ter inzage in de herberg van Verburg Inl. dhr. v. Doorn te Krabbendijke. Vrijdag 26 April. Wilhelminadorp, half 12 door het dijk bestuur v. d. Wilkelminapolder levering steen, rijs, palen enz. Woensdag 27 April. Hansweert, het bouwen van 7 woningen door de Bouwvereeniging Biljetten half 2 bij L. Luijk. Aanwijzing 9 uur. Zaterdag 20 April. Zuid Kraaiert, door deurw. Hollmann 10 uur afbraak, 40 ramen met en zonder ko zijnen, 20 glazen en houten porte brisé's, ankers, kookketels, varkens. Maandag 22 April. Goes, bij Tas door deurw. Hollmann 1 uur metseïaarsinventaris, oude en nieuwe steen, hardsteenen tegels en leien, vloer tegels, dakpannen, kalk, chiffonnière, bureau, 30 stoelen, 10 met kussens, boekenrek, spiegels, karpetten, veeren bedden, keuken gerei, prachtige ponnie. Vlissingen, 2 uur, ook Dinsdag, door not. de Maret Tak voor Velze en v. Olffen in café Bos manufacturen. Te zien 912 uur. Dinsdag 23 April. Vlissingen, in Café Bos 8 uur door not. de Maret Tak pakhuis, schilderswerkplaats, erf en afzonderlijke bovenwoning Kol venier- straat 76 cA. Te zien 22 en 23 April 10-12 en 2—5. Middelburg, door not. Wisboom Verstegen Notarishuis; ook volgende dagen 10 uur goederen van wijlen dhr. A. C. Greep. Biggekerke, 1 uur bij Adr. den Hollander door not. Loeff eikenhouten kabinet, chiffon nière, secretaire, linnenkast, glazenkast, spiegels, schilderijen, beddegoed, dekens, 20 kippen en 1 haan, ijzeren plaat, brand hout, porcelein, glas- en aardewerk, enz. Domburg, 10 uur door not. Huvers, bij J. Coppoolse als: 1 blauwmerriepaard,oud 5 jaar, 1 blauw merriepaard, oud 4 jaar met veulen, 1 zwarte jaarlingmerrie, 1 zweetvos jaarlinghengst, 6 baatgevende melkkoeien, 2'j jarige weivaars, 3 Kalf- vaarzen, 2 vaarzen l'h jaar, 2 vaarzen van 14 mud., 6 kweekkalvers van 110 mnd., 2 melkschapen, karnhond met ketting, 40 kippen en haan, 1 veerwagen, 2 menwagens, driewielskar, 9 eggen. Woensdag 24 April. Goes, half 10 in de Prins van Oranje door deurw. Hollmann cilinderbureau, ka binetten, linnenkasten, tafels, vloerkleeden, karpetten, lampen, ijzeren kapstok, kristal dessertservies, manufacturen, 30 Amerikaan- sche le klas rijwielen. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Verhulst een winkelhuis met vergunning Varkensmarkt. Te zien 23 en 24 April vanlO12 en 24 uur. Wolfertsdijk, bij Korstanje door not. Mulock Houwer voor v. Strien een huis en erf Noorddijk 73 cA. En aan zijn huis eikenhouten linnenkast, dito bureau, veeren bed, regulateurklok, enz. Veere, 10 uur bij G. Louwerse door not. Tak en Loeff inspan als: 1 bruin merrie paard, oud 16 jaar, 1 vosbles merriepaard, oud 8 jaar, 1 zwart merriepaard, oud 4 jaar, 1 bruin merriepaard, oud 3 jaar, 1 zwart merriepaard, oud 2 jaar, 8 melkkoeien, 6 kalfvaarzen, 4 weivaarzen, 2 tweejarige vaarzen, 6 l1/» vaarzen, 8 kweekkalvers, een l'h jarigen Springstier, 2 melkgeiten, 3 mestputloopers, 7 Speenvarkens, 50 kip pen en hanen, karnhond met hok, 2 men wagens, marktwagen op veeren, lemoenkar op veeren, driewielskar, 3 ploegen, 1 sacks- ploeg, enz. Donderdag 25 April. 's-Heer Arendskerke, Postweg 11 uur voor dhr. Nagelkerke door deurw. Hollmann 2 kabinetten, klokken, stoelen, tafels, vleesch- stander en blok, boeken, arbeidersgereed schap, brandhout, klaver hooi, 2 karren op veeren, geit, varkens. 's-Heerenhoek, door not. de Ronde Bresser 9 uur inspan bij wed. P. J. Rijk, als 7 werkpaarden, 3 met veulens, 2 jaarlings paarden, 9 melkkoeien, 1 kalfvaars, 8 vaar zen, 9 aanhoudskalvers, 2 loopvarkens, 1 drachtige zeug, 160 kippen en hanen, 4 eenden, 1 karnhond, 1 Walchersch wagentje, 2 menwagens, driewielskar, windmolen, stroomolen, peemolens, rolblokken, ploegen, egden, molbord met ketting, melkontroo- mer, koebakken, vleeschkuip, mustaards, beestepeen, hooi, mest,huisraad, eikenhouten hoekkast, bureau, uittrektafel, enz. Middelburg, 2 uur Notarishuis door not. Wisboom, harmonica's, mandwerk, mes sen enz. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. De Vos, het hotel, restaurant, café Hotel de Eland're, Langedelft. En een heerenhuis, Noordzijde Dam, resp. groot 413 en 156 cA. En het voor kantoor ge diend hebbend huis in de Segeerstraat. Hansweert, 2 uur door not. Prins voor dhr. P. J. Visser een huis, logement, her berg en erf aan den dijk bij de scheeps timmerwerf voor ijzeren schepen groot 210 cA. Vrijdag 26 April. Oostkapelle, 10 uur by Rooze door not. Verhulst 2 huizen no. 239 en 238 3o. 3,1810 H. weiland, in Aagtekerke 4o. 9820 cA.Ad. in Grijpskerke. Koudekerke, door not. Loeff 10 uur inspan bij Jan de Witte, als: 1 donkerbruin mer riepaard, oud 5 jaar, 1 bruin merriepaard, oud 20 jaar, 4 melkkoeien, 2 1'/Jarige vaarzen, 1 kweekkalf, 1 geit, 2 varkens, 30 kippen, 5 eenden met woerd, markt wagen op veeren, menwagen, drielingwagen, driewielskar, sleepdeur, voorsleeper, arre- slede, 2 veldgangen met borden, ploeg, 5 eggen, kortmolen, enz. Ierseke, door not. de Vos, voor B. de Die bij Klaasse half 12 een winkelhuis met bakkerij op de Schotte 354 cA. Middelburg, 10 uur door deurw. Rosier albraak voor firma W. v. Uije en Zn. Te bezichtigen 25 April bij de bergplaatsen. Wemeldinge, 12 uur voor F. Dominicus, door not. Liebert 5 melkkoeien, anderhalf- jarig rund, 2 aanhoudkalvers, 6 loopvar kens, 50 kippen en hanen, enz. en een loods voor afbraak. Dinsdag 30 April. Koudekerke, op Zwanenburg wed. L. Kluifhout door not. Tak en de Maret Tak 10 uur inspan als: 4 merries, 6, 7, 13 en 16 jaar, 12 baatgevende melkkoeien, 2 kweekkalvers, gemeste springstier, 2 melk schapen met lammeren, 2 vette varkens, 50 kippen en hanen, 2 menwagens, markt wagen met vaste kap, melkkar op veeren, enz. "Woensdag 1 Mei. Heinkentzand,uur voor erven M. West- trate door not. Ronde Bresser houtwaren en timmermansgereedschap. Meliskerke, door not. Tak en Loeff 10 uur inspan bij5 merrien 1, 3, 9 en 12 jaar, 3 ruinpaarden 11, 4 en 2 jaar, 1 zwart veulendragend merriepaard, 9 jaarlingvaar zen, 1 2'/3 jarige springstier, 1 jaarling springstier, 8 kweekkalvers, 6 tweejarige vaarzen, al 't hoornvee is Hollandsch ras, 2 drachtige zeugen, 2 schapen, 70 kippen en hanen, 27 eenden, 2 karnhonden met hokken, 2 menwagens, veeren wagen, tilbury, driewielskar, 5 ploegen, 1 wale, sehiffel- ploeg, paarden want, stal-, zolder-, melk-, karn- en landbouwgereedschap, eikenhouten kast, enz. 's Heerenhoek, bij v. d. Bulck door not. de Vos, 10 uur de melkerij waarbij in pacht kan volgen 3 H. weiland en 1 per ceel dijk. Donderdag 2 Mei. Middelburg, door deurw. Kouion half 1 hout op de Volharding. Heinkenszand, 10 uur door not.de Ronde Bresser voor ervon M. Weststrato meubelair, 2 kabinetten, bureau, tafels, voltaire, tapijt, karpetten, bedden met toebehooren, gordij nen, glas- en aardewerk, enz. Maandag 6 Mei. Hansweert, bij Boom 2 uur voor Polder man door not. Prins een slagerij met schuur enz., 6 Aren. Middelburg. Acte examens. Geëxami neerd 6 dames. Geslaagd M. v. Kampen te Breskens, W. E. F. Scholte te Oostburg en W. Wijngaarden te Sluis. Voor de vrije- en ordeoefeningen geëxamineerd 6. Geslaagd de dames W. L. de Vrieze en A. Gloude te Ziorikzee, M. Kosten te Drei- schor, C. G. L. Franken te Goes en D. F. Henry te Aardenburg. MIDDELBURG, 18 April. De aanvoer uit Walcheren was heden niet groot en bestond hoofdzakelijk uit Tarwe en Witteboonen waarnaar eenige vraag was en die tot vorige prijzen wer den gekocht. Van andere artikelen was weinig ter markt. De noteering is als volgt: Voor puike nieuwe Tarwe werd f 7 betaald mindere naar rato. Rogge tot f 5,50 geveild. Wintergarst niet getoond. Zomer dito f 4 of f 4,10. Walch. Witteboonen in puike soort f 12 betaald. Ronde bruineboonen en lange dito f 8.a f 8.25. Paardenboonen hield men op f6.50. Groene Kookerwten niet ter markt. Kroonerwten f 9'a f 9.25. Koolzaad op f 12.gehouden. Boter f .90 a f 1.per kilo. Eieren f 2.50 per 100. BVIIGEIILIJKE STAM) van 1718 April 1901. GOES. Gehuwd: 18, Pieter Botbijl, 22 j., jm. en Christina de Dreu, 21 j., jd. De ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen den l"** dezer op zijn 50-jarig jubiló en bij zijne verleende Zilveren Eere-medaille der orde van Oranje- Nassau en inzonderheid aan de ingezetenen der gemeente voor het geschenk 't welk hij bij die gelegenheid ontvangen heeft. C. MALJERS, brievengaarder. Aagtekerke, 19 April 1901. pep 5 Ons. <D O 2— CS CD

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2