NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 103. 1901. Vrijdag 19 April 15e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- LaiionwMra om Beiwtiii VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN HERIJK. Deputaten Vergadering. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen, 20 April. Baarland, ook voor Oudelande, 22 April. Hoedekenskerke, 23 April voormiddags 's=Gravenpolder, ook voor 's-Heer Abts- kerke 23 April namiddags. Kapelle, ook voor Schore, 24 en 25 April. Wemeldinge, 29 en 30 April 's voor middags. lerseke, 30 April's namiddags, 1 en 2Mei. Kruiningen, met uitzondering van Hansweert 3 Mei. Hansweerd, 4 Mei. Krabbendijke, ook voor Waarde 9 en 7 Mei 's voormiddag Rilland-Bath, 7 Mei 's namiddags en 8 Mei. Wij waren gisteren met ons tweeduizen den in «Tivoli" te Utrecht onder de talent volle leiding van den leider onzer partij, ter deputaten vergadering. Wij zongen Ps. 89 7 en 8; de voorzitter las onder diepe plechtige stilte Ps. 2, ging voor in 't gebed en hield eene rede die herhaaldelijk on_ terechtdoor geestdriftige toejuichingen onderbroken werd. Een telegram van hulde aan de Koningin en een telegrafische wensch en groet aan President Kruger te Hilver sum werden verzonden. De vijf aftredende leden van het centraal comité werden her kozen, te weten de heeren Fabius, Heems kerk, v. Alphen, v. Beeck Calkoen en 0. v. Löben Seis, welke laatste een officier de minste stemmen had, zeker, dewijl nog een vijftigtal stemmen gingen op zijn col lega generaal Van Harle. De heer Van Alphen werd tevens herkozen als assessor. Het program van actie werd breed be sproken. Er waren enkele toevoegingen aan het program van actie voorgesteld: onder anderen hadden 43 kiesvereenigingen wijziging der leerplichtwet begeerd. De voorzitter meende dat tegen die 43 er 500 Kiesvereenigingen over stonden die deze wijziging niet begeerden, hetwelk door dhr. v. Wijlen die nu namens de voorstellers sprak, werd betwist. Ten slotte is toch nog eene clausule in dien zin op 't prpgram geplaatstnog enkele andere verbeteringen FEUILLETON. Eene bladzijde uit het leven van Ds. Ledeboer. Het is bijna 40 jaren geleden, dat de getrouwe dienaar van Christus Ds. Lede boer de eeuwige ruste is ingegaan. Zijn leven was een strijd, doch in dien strijd bleef hij een getrouw getuige voor de eer van zijnen Zender. Om zijne getrouwheid moest hij lijden, ja zelfs was hij een ge- ruimen tijd in de gevangenis te Leiden. Daar zong hij lofzangen, waarin hij_ ge tuigde: ,,'t Gevangenhuis, Mijn zoetste kruis", enz. Zijn leven was vol zelfver loochening, maar ook voor velen tot eeg rijken, eeuwigen zegen. Eene enkele ge schiedenis uit zijn veel bewogen leven wil ik u mededeelen, die mij zeer trof en wel waard is der vergetelheid te ontrukken. Van het jaar 1838 tot 1863 was hij als getrouw dienaar van Christus te Benthuizen werkzaam. Het was de lust en liefde van zijn leven zielen te winnen voor den hemel, zondaren te wijzen op Jezus. Waar het hem niet aan vijanden ontbrak, die hem het leven trachtten te verbitteren, daar mocht hij zich ook niet minder verheugen in een groot aantal vrienden. Gelukkig, hij had geleerd, om te bidden voor wie hem geweld aandeden. Om zijne getrouw heid werd hij vervolgd. Te midden dei- vervolging om des geloofs wil toonde zijn getrouwe Zender, dat Hij voor Zijn dienaar bleef waken, die soms wonderbaar geleid en verblijd werd door Zijne daden. Het volgende verhaal strekke tot een voorbeeld. In een stormachtigen herfstnacht wordt hij plotseling wakker. De Heere geeft hem in het hart, dat hij terstond op reis noest gaan, maar waarheen en waartoe van 't programma voorgesteld en verdedigd werden behoorlijk «gebalsemd, ingewikkeld en in de sarcophaag neergelegd"; ten einde over vier jaar weer te worden te voorschijn gehaald; en ten slotte met groote geestdrift het progam van actie met dat van urgentie door de partij vastgesteld. Op den partijdag zeiven komen wij terug. Wij hebben 't daar goed gehad. Bij groote verscheidenheid van inzicht, eenheid; zeer broederlijke voornemens in zake de aangeboden samenwerking; bij meerdere vooruitstrevendheidvanenkelewoordvoerders uit Patrimonium een geven van eigen ge voelen voor beter; een opgewekte, kalme, beslist Christelijke geest en stemming; groote liefde, toegenegenheid tot de leiders, met name Talma en Heemskerk, om van den voorzitter maar te zwijgen, dit alles, en nog zooveel meer, constateerden wij met blijdschap. En Fries en Zeeuw met Groninger en Hollander, allen gingen dank baar heen met den indruk van een broe derlijk samenzijn, met de hope op krachtig optreden, en bezield door goede voornemens. Trouwens, een bezielend slotwoord van den voorzitter had dezen indruk bereids ver tolkt. XXIV. Alhoewel de uien als landbouwgewas slechts op kleigronden geteeld worden, ziet men toch op kleinere schaal en in kleine hoeveelheden bijna in alle streken deze vrucht verbouwen. Zij behooren dan ook meer tot de tuinbouw- dan tot de landbouwge wassen, doch in Holland en Zeeland kunnen zij zeker tot de laatste gerekend worden. Eigenlijk groeien de uien overal en op eiken, mits niet onvruchtbaren en drogen grond, doch de uitkomsten zijn zeer verschillend. Op zwaren en lichten kleigrond, zooals die in Noord-Brabants Westelijk deel, in Zee land en Holland gevonden worden, groeien de voegste en grootste uien op zware klei gronden worden ze duurzamer en vaster, Op zandgronden teelt men de kleinste. De grond, waarop uien geteeld moeten worden, kan niet te vruchtbaar zijn, maar op sterke, vooral versch bemeste akkers, waarop de uien zich zeer welig ontwikkelen, worden weet hij niet. Hij volgt die Goddelijke ingeving, overtuigd dat de Heere hem wil gebruiken om Zijn wil te doen. Terstond wordt zijne dienstbode geroepen, die be denking maakt, dat het zulk vreeselijk weder is. In weerwil daarvan gebiedt hij haar één zijner ouderlingen te roepen, die op het verzoek van den leeraar om ter stond te komen en op reis te gaan, niet aarzelt het rijtuig in te spannen. Deze kent hem zeer goed, en twijfelt niet, of dominé heeft eene gewichtige boodschap, al maakt hij ook bedenking over het ruwe onstuimige weêr. Dat zijn leeraar als een Henoch met God wandelde, is hem bekend. Spoedig is hij voor de pastorie, waar de leeraar dadelijk gereed is voor de reis. De ouderling vraagt, waar de reis heen is. De leeraar antwoordt, dat hem dit onbe kend is. „Rijd maar voort, God bestuurt mijn lot en mijn weg; al weet ik dit nu niet, ik zal het na dezen wel verstaan. Dit weet ik, dat het Gods wil is, en Hem wil ik gehoorzaam volgen", zoo spreekt de leeraar. Nauwelijks een kwartier van het dorp Benthuizen verwijderd, komen twee gerechtsdienaars hen tegen in dien guren nacht. Ze vragen: „Waar woont dominé Ledeboer?" De leeraar, wien ze moeten halen om naar de gevangenis te brengen, antwoordt zelt en na dit antwoord zet men de reis voort. Hun doel is natuurlijk mis lukt: de kooi was er wel, maar de vogel, dien ze denken te vangen, is gevlogenen de dienstbode kan niet zeggen waarheen de leeraar vertrokken is. Men rijdt steeds voort, tot men aan een viersprong nadert, terwijl het schemerlicht den dag reeds aan wees. De ouderling vraagt, waarheen hij hel paard moet sturen, waarop de leeraar antwoordt: „Laat het dier maar loopen, zij los en deze zijn in 't geheel niet ge schikt om lang bewaard te worden, daar zij licht aan schimmel en vroeg rotten on derhevig zijn. Zeer geschikt voor uien is de zwarte teel aarde, een humusrijke grond, zooals die in sommige streken van ons land voor uienteelt gebruikt wordt. Het best doet men dus geen verschen stalmest te geven en de plant liever te zetten op grond, die vroeger met stal mest bemest isverder geve men in het najaar of zeer vroeg in het voorjaar 800 K.g. Thomasslakkenmeel, die men tot 1000 Kg. kan uitbreiden en 200 ii 400 Kg. ge zuiverde Kalizouten, terwijl men op de lich tere gronden deze laatste meststof kan ver vangen door 1000 Kg. Kaïniet. Daar voor de uienteelt de bouwgrond vooral los moet zijn, is de werking van de kalk, die in het Thomasphosphaat is, zeer heilzaam. Verder geve men vóór de zaaiing 100 K.G. Chilisalpeter per H.A, die men goed onder- egt. Twee weken na het opschieten der planten herhale men deze bemesting, zoodat men dan weder 100 K.G. per H.A. geeft. Al naar den stand van het gewas kan men deze bemesting herhalen. Doch na Juli zaait man geen Chilisalpeter -meer, daar anders de uien niet meer rijp worden. En dat is een zaak van groot gewicht, want onze zomers zijn maar juist lang genoeg om de uien te doen rijpen en het is ook daarom, dat men dit gewas zoo vroeg mogelijk zaait. Zoodra mogelijk wordt het land voorzichtig gewied, en indien het korstig is, een weinig losge- krabd later, als de plantjes goed te onder scheiden zijn, worden zij uitgedund, welke laatste bewerking minstens nog eenmaal her haald moet worden, steeds bij droog weer. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Dordrecht, A. v. d. Slugs, te Monster, dr. F. J. Los, te Barneveld en K. Bouthoorn te Ede. Beroepen te Meppel, (toez.) dr. A. J. van 't Hooft te Borne. Bedankt voor Franeker, door H. Sehut- tevaar te Onderdendamvoor Ruinen door K. Lijfering te Noordwijk; voor Buiksloot, door P. F. Faber te Langerak. Geref. Kerken. Beroepen te Wons, J. Bakker cand, te God bestuurt zijn gang, en dat is mij ge noeg; want ik weet niet, waar Hij onzen weg heen zal leiden." Vol gedachten gaat men voort. Het paard slaat den weg naar Woerden in. De predikant blijft geloovig wachten, waar de Heere hem brengen zal, om Zijn raad uit te voeren. Onder aangename en nuttige gesprek ken nadert men het stadje W. Op een maal staat het paard stil. Onze voerman wil voortrijden, doch de leeraar zegt: «Hier moet ik wezen". Men staat voor een gebouw, waar gevallen vrouwen en meisjes zich bevinden. De ouderling be merkt dit, en maakt bedenking; doch de leeraar gevoelt wel, dat dit de plaats is, waar de Heere Zijn dienaar zendt. Reeds heeft hij, al is het nog vroeg in den morgen, aangescheld. De portier opent de deur, en vraagt, wie er is en wat hij daar doen moet. Nadat, dominé L. zich heeft bekend gemaakt, slaat de vrager vol verwondering de handen iu elkander en spreekt: «Wel, wel, had ik nooit ge loofd, dat God wondoren doet en het go- bed verhoort, dan zou ik dit nu onmoge lijk kunnen loochenen". Hij laat den leeraar binnen, en vertelt, dat er eene vrouw op het sterven ligt, en dat deze al enkele malen heeft gebeden om de komst van dominé Ledeboer; ook, dat ze niet kan sterven vóór ze dien leeraar heeft gesproken in het vast geloof, dat God hem tot haar zenden zou. Zoo werd die bede kennelijk verhoord. De leeraar wordt nu in de kamer, waar de doodelijk kranke ligt, geleid, en is vol verwon dering over de leiding der Goddelijke Voor zienigheid maar niet minder de kranke, toen zij den begeerden leeraar ontmoet. Ze verzamelt alle krachten samen om hem, Dordrechtte Herwijnen, G. Bax, cand. te Zutfen. Bedankt voor Giessen-Oudkerk, door J. S. Langen te Tienhoven. De rechtbank te Zierikzee heeft C. v. d. B., boerenknecht te Bruinisse, be klaagd van brandstichting, op vordering van den officier van justitie buiten ver volging gesteld en zijn onmiddellijke in vrijheidstelling gelast. Middelburg Door den directeur van het postkantoor alhier werd heden in tegen woordigheid van vele brievegaarders uit Walcheren de Oranje-Nassau-ridderorde uit gereikt aan den heer C. Maljers teAagte- kerke die onlangs zijn 50-jarig jubileum als brievengaarder vierde en bij die gelegen heid met bovenstaande ridderorde begiftigd werd. Vlissingen. Betreffende den diefstal van koper aan de Maatscb. de Schelde alhier, kan nog gemeld dat de politie bij het instellen van een onderzoek ten huize van den stoker B. nog enkele tientallen K.g. koper vond, welke onder de vloer dei- woning waren weggestopt. B. is gisteren avond zwaar geboeid naar Middelburg en daar ter huis van bewaring gebracht. Vlissingen. Deze gemeente is door Gedep. Staten voer de a. s. stemming voor de Provinciale Staten verdeeld in: 1. de wijken A,B, C, D, E, F,G, N, OenP; 2. de wijken H, I, K, L, M, MM en Z. Het oudste raadslid te 's-Graven- polder, dhr. W. Geelhoed, tevens lid van het Burgerlijk Armbestuur, heeft voor laatstgenoemde betrekking bedankt. Borsele. In de Maandag gehouden ver gadering van den Dijkraad voor de water- keering van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk Borsele werd besloten in den loop van het dienstjaar 1901—1902 over te gaan tot belegging van kasgeld door aankoop van inschrijvingen op het Grootboek der N. W. schuld tot een be drag van f 40000. Voor de kosten van aankoop eener inschrijving op genoemd die haar geheel onbekend is, met een blij, een hemelsch gelaat en vreugde in oog en hart te vertellen, wat haar op het hart ligt, en dan te sterven. Vol verwondering en aan bidding zit daar de dienstknecht des Heeren te luisteren naar wat ze hem heeft mede te deelen voor haren dood. Tranen van blijdschap besproeien hare wangen, toen ze hem de blijde tijding verhaalde, dat hij voor haar het middel tot hare bekeering was geweest, onder de predikingdesWoords. Maar ook verzweeg ze niet, hoe ze daarna was afgeweken en in de zonde was ge vallen, zoodat ze in wanhoop scheen geval len. Doch, dat God haar in lielde had op gezocht en gade geslagen, en diep bewogen met haar lot en hare smart, de genade had bewezen door ze als afgedwaalde en ver doolde weer op te zoeken, en vrede te geven na de verzoening barer schuld. Nu kon ze weer juichen, al moest ze treuren over haar zondig afwijken en leven. Met Hiskia kon ze betuigen„Gij hebt mijne ziele liefelijk omhelsd, dat zij in de groeve der vertering niet kwame; want Gij hebt al mijne zonden achter uwen rug geworgen." Jes. 38:175. Nu gevoelde ze behoefte dit dien dierbaren leeraar voor haren dood nog te vertellen, om dan in vrede te ontslapen na de vervulling dier begeerte. Zij zegt„En nu, geliefde leeraarkan ik afscheid van u nemen we zien elkander niet voor het laatst; eenmaal zullen we samen den Heere danken en eeuwig loven voor de weldaad mij geschied, ook voor de verhooring mijner laatste bede." Zij zweeg, en vroeg nu den diep bewogen dienaar des Heeren om met en voor haar te danken, eer zij zoo, zoo den hemel zou binnengaan. Met ootmoed en dankbaarheid bezield, stortte de dienaar des Heeren zijn hart Grootboek in den loopenden dienst gedaan, raamde de Dijkraad in de betrokken be grooting eene som van ruim f 10000. Tengevolge der bezwaren, gerezen tegen het toekennen van eene vergoeding wegens huishuur aan een waterbouwkundig amb tenaar, op grond van art. 67 van het Reg lement, besloot de Dijkraad, naar aanleiding van eene betrouwbare raadgeving, eene per soonlijke toelage aan bedoelden ambtenaar over 19011902 te vorleenen. Goesche Crt). Bij de Dinsdag te St. Philipsland gehouden stemming voor een lid van den raad (vacature-Nieuwenhuyzen) waren uit gebracht 135 geldige stemmen. Gekozen is de heer Th. A. Boudeling met 79 stem men. De heer P. van Dijke bekwam er 56. (Men zendt ons onderstaande ter plaatsing dat wij gaarne opnemen; als een goed voorbeeld. Laten in allo gemeenten van Zeeland waar men den vaccinedwang verfoeit, onze vrienden zich toch haasten om door een flinke adresbeweging blijk geven van hun vasten wil om niet te rus ten alvorens deze dwang de wereld uit zij). Te Axel werd Zaterdagmiddag en te Ter Neuzen Zaterdagavond eene welge slaagde vergadering gehoudon door tegen standers van den vaccinedwang. Neemt men in aanmerking, dat te Axel het uur zeer lastig viel voor de arbeiders en te Ter Neuzen weer moeilijk voor de landbouwers en neringdoenden, terwijl het weder zeer slecht was en ook nog gelijktijdig andere vergaderingen werden gehouden dan mag de opkomst boven verwachting genoemd worden. Verscheidene personen, die ver hinderd waren ter vergadering te komen, hadden bovendien van hunne ingenomen heid met het streven der vergaderden blijk gegeven. Besloten werd in bet arrondissement Neuzen (gem. Ter Neuzen, Axel, Zaamslag en Hoek) de gelegenheid open te stellen tot teekening van een request aan H. M. de Koningin, teneinde intrekking van art. 17 van de Wet op de besmettelijke ziekten te verzoeken. Een groot aantal der aanwezigen sprak de wenschelijkheid uit eene afdeeling van den Anti-vaccinebond of althans eene blij- voor den Heere uit in een heerlijk dank gebed. Dat was van den Heere geschied en het was wonderlijk in zijne oogen zijn geloofsvertrouwen was opnieuw gesterkt, zijn hart verruimd, verkwikt, vertroost, verblijd. Nu zag hij het raadselachtige van dezen onvegetelijken nacht en morgen op gelost, wat hem te meer en opnieuw aan zijnen getrouwen Zender verbond, die het eenvoudig gebed der vrouw zoo wonderbaar had verhoord. Roerend blijmoedig nam men afscheid van elkander de vrouw was sprakeloos van blijde vreugde in haren Verlossserhare begeerte was vervuld, en bereid was ze om de aarde te verlaten en in te gaan in des Konings paleisNau welijks na het afscheid nemen, werd de leeraar door den portier uitgeleid, maar nog voor de eerste het gebouw verliet, was de vrouw reeds ingegaan in de eeuwige ruste, die overblijft voor het volk, dat God vreest. We kunnen begrijpen, dat voor leeraar en ouderling de terugreis aangenaam en verblijdend was; hoe begeerig de laatste luisterde, toen zijn medereiziger hem alles mededeelde, wat hij vernomen had van de nu zalige vrouw. Ze reisden samen hunnen weg als eenmaal de Moorsche Kamerling met blijdschap. In het leven van dit twee tal hartevrienden bleef het voorgevallene in dankbare herinnering en onvergetelijk voor beiden die nacht en morgenstond. In hunne harten was een psalmtoon: Heilig zijn, o God! Uw wegen: Niemand spreek' Uw hoogheid tegen! Wie, wie is een God als Gij. Groot van macht en heerschappij? Ps. 77 8a. fGeldersche Kerhb.J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1