LuMritni over Bemestii. Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Kerknieuws. Gemengde Berichten. had het bestuur bezwaar, maar van weige ring van inzage kan hier niet de rede zijn, dewijl Commissarissen op die inzage vol komen recht hebben. Eu wat nu het te laat indienen van peilregisters aangaat, de voorbereidende werkzaamheden vorderden veel tijd, maar, nu deze zijn afgeloopen, zullen de registers wêer op tijd klaar zijn. De heer van Teijlingen bedankt den Voor zitter voor zijne inlichtingen. Hij heeft nooit de bedoeling gehad de gevraagde rapporten in het verslag te doen opnemen en neemt er nota van dat alle stukken, waaronder ook de adviozen van den pro vincialen hoofdingenieur, voortaan ter in zage zullen zijn. Stilzwijgend wordt hierop goedgekeurd, dat het verslag aan de leden in druk zal worden rondgedeeld. Thans komt ter tafel de begrooting voor 1901, in ontvangst en uitgaaf tot een bo- drag van f 375882,18'/i, bedragende de kos ten der gewone werken voor de Noord watering f 125000, voor de oostwatering f 9250 voor de zuid watering f9000 en voor de wostwatering f 10250. De Commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Koeno, Louwerse en Gerlaeh van St. Joosland, brengt bij monde van den laatste een gunstig rapport uit. Tot veol opmerkingen gaf die bogroo- ting geen aanleiding. Het hoofdstuk, waarin gehandeld wordt over rentebetaling enz. wilde de heer Sprenger verhoogen met f 17000 als bui tengewone aflossing op een nader te bepa len leening, doch, nadat de heer Gerlaeh verklaarde na bekomen inlichtingen te dezen opzichte van opinie veranderd te zijn, wordt het voorstel daartoe met alge- meene stemmen, behalve die van den heer Sprenger, verworpen. By het hoofdstuk 14 der uitgaven, vraagt de heer TV, H. Snouck Hurgronje inlichtin gen omtrent het daarbij uitgetrokken be drag voor onkosten der marechaussee. De Voorzitter antwoordt dat deze onkos ten, waardoor een dijkwachter uitgewon nen wordt, berusten op een contract, ge sloten met de bevoegde autoriteit, waarbij de heer van der Swalme nog voegt, dat dit contract vroeger werd afgesloten, ter wille van standjes, die vroeger te West- kapelle voorkwamen. Nadat de heer Cijsouw als zijne meening te kennen gegeven had dat de polder meer gebaat was door drie marechaussees dan door één dijkwachter, verklaarde de heer Hurgronje zich door die inlichtingen be vredigd en wordt de begrooting met al- gemeene stemmen, behalve die van den heer Sprenger aangenomen. Zonder discussie of stemming worden daarna goedgekeurd de volgende voorstel len van het bestuur, als: a. om aan H. C. Beijerman te Vlissingen voor 50 jaren een stuk waterleiding, tegen een jaarlijkschen canon van f 4,02', in erf pacht af te staan en b. om de heul no. 43 aan de Noord watering, die herstelling behoeft, te ver vangen door een steenen duiker wijd 1 M. en de heul no. 21 aan den Oostwatering en de no. 89 aan de Zuidwatering, die mede vernieuwd moeten worden, door bui zen respectievelijk ter wijdte van 0.607 M. en 0,50 M. Het bestuur stelt thans aan de orde een ontwerp reglement voor het pensionneeren van ambtenaren van den polder. Art. 1. «De ambtenaren van den polder Walcheren hebben aanspraak op pensioen" wordt zonder discussie of stemming goed gekeurd. Art. 2 bepaalt sub a dat de pension- neering kan geschieden na minstens 30 dienstjaren op 65-jarigen leeftijd. De heer Melis vindt 65 jaar te jong voor pensionneering; het geval zou zich kunnen voordoen, dat dan menschen worden ge pensioneerd die nog belangrijke diensten kunnen bewijzen; dit acht hij niet in het belang van den polder en stelt daarom voor den leeftijd op 70 jaar te bepalen. De heer Snouck Hurgronje en met hem de Voorzitter kunnen niet met dat voorstel medegaan. Bij alle inrichtingen is de leef tijd van 65 jaren aangenomen. In het ge val, waarop de heer Melis doelt, zal, zoo lang diensten kunnen bewezen worden, niet tot pensionneering worden overgegaan, als deze niet gevraagd wordt. Juist, zegt de heer Melis, maar vraagt men ze, men zal moeten toegeven en het zou kunnen gebeuren dat daardoor nog zeer goede werkkrachten verloren gingen. De heer Cysouw is het met den vorigen spreker eens; er zijn menschen op 65jari- gen leeftijd, die voor een jongeren niet behoe ven uit den weg te gaaD.waaropdo Voorzitter antwoordt, dat de statistiek daar is om te bewijzen, dat de meeste menschen en vooral zij, die jaren lang in weer en wind hebben moeten werken, reeds op 50-jarigen leeftijd beginnen af te takelen. De heer Van Teijlingen brengt in het midden, dat iemand, die zich nog krachtig gevoelt, wel geen pensioen zal aanvragen op 65-jarigen leeftijd, daar het pensioen slechts 'ij van het tractement bedraagt. Die leeftijd is alleen gesteld ter wille van men schen, die dan hulpbehoevend zullen zijn, ten einde hen in staat te stellen, wanneer zij niet meer kunnen, onbekommerd eenige rust te gunnen. In omvraag gebracht wordt het voorstel van het bestuur van den 65-jarigen leeftijd verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Voor stemden de heeren Don Bouwmeester, Pou- wer. Van der Swalme, Borsius, Van Westen, Gerlaeh, Sprenger, Snouck Hurgronje en Vun Teylingen. Na deze stemming doelde de Voorzitter mede dat het bestuur zijn voorstel tot het pensionneeren der ambtenaren intrekt. Nadat de vervaldagen van het gewone dijkgeschot bepaald waren op 1 Mei, 1 Juli, 1 October en 21 December, wordt zonder discussie goedgekeurd een staat der water leidingen, die het bestuur had laten ver vaardigen, terwijl het tevens zijne bedoeling is in de volgende vergadering een derge- lijken staat over te leggen van de sprinken of hulpwatergangen. Do heer H. W. Allaart heeft hooren klagen over den stank van den rioolwater gang van Middelburg naar Veere. Zou hierin geen verandering te brengen zijn? De Voorzitterdie op eene vraag van den heer Louwerse mededeelde dat de riool watergang in onderhoud is bij de gemeente Middelburg, antwoordt den heer Allaart dat de polder niet aan de klachten zal kunnen tegemoet komen, daar hij door oen contract gebonden is. Toegegeven, repliceert de heer Allaart, maar tegen ovorvloeiing van don watergang zal de polder toch moeten waken. Voorzeker, zegt de Voorzittermaar de watergang vloeit niet over. Bij contract is met het gemeentebestuur van Middelburg overeengekomen tot welke hoogte de water gang mag opgevoerd worden en hieraan wordt zorgvuldig de hand gehouden. De heer K. Allaart zegt, dat in de zout- waterleiding langs den Vlissingschen weg een dam is gelegd, naar hij meent dooi den heer Fak Brouwer. Hij vraagt bij wie het onderhoud en het schoonhouden der duikers van de zoutwaterleiding berust? De Voorzitter antwoordt dat het onder houd enz. bij den polder berust; hij kan niet gelooven aan het leggen van oen dam, waaromtrent hij een onderzoek zal instellen. De heer Allaart merkt verder op dat in de buurt van Ritthem het polderwater sterk achteruitgaat, daar er zelfs schelp dieren in worden aangetroffen. Naar aanleiding hiervan zegt de Voorzitter een onderzoek toe naar het zoutgehalte van het water in do verschillende deelen des polders, waarna de zitting wordt opgeheven. XXIII. Onlangs las ik in een Duitsch Landbouw blad voor noordwestelijk Duitschland, uit gegeven te Osnabrück, in het nummer van 8 Maart 1899 het volgende zeer belangrijke stuk over den invloed van het gebruik van kunstmest, met name van Chilisalpeter, Kalizouten en Thomasslakkenmeel, op de veeteelt en den veestapel. Het grootste ge deelte van de streek, waarover gesproken wordt, behoort tot de armste landen van Hannover. Men vindt er voornamelijk lichte zand- en veengronden. Voor de invoering van kunstmeststoften kon de kracht van den bouwgrond op dezen zand grond slechts verhoogd worden door heide plaggen en plaggestroo. De veenen werden afgebrand. Ofschoon de heideschapen wei nig winst gaven, kon men hun mest toch niet missen voor het bouwland. Behalve de teelt van varkens stond in het jaar 1883 de geheele landbouw er nog op den laag- sten sport van ontwikkeling. In dien tijd werden, als men zeer kleine hoeveelheden beenderenmeel niet mederekent, geen phos- phaten gebruikt. Langzamerhand nam ech ter het gebruik van kunstmeststoffen ook in deze streken toe, totdat men in 1889 constateerde, dat men 5,7 millioen KG. tot een waarde van f 157,200 gebruikte, welke hoeveelheid in 1897 tot 20,3 millioen KG. steeg. Er werd voornamelijk Kaïniet en Thomasphosphaat gebruikt tot verbetering en vergrooting der weiden. Langzamer hand begon men er ook én op de weilen én op het bouwland Chilisalpeter te gebrui ken, waardoor men met reuzenschreden vooruit ging. De gevolgen van hetgroote gebruik van kunstmest zijnlo. dat er meer en beter hooi geoogst wordt2o. er blijft meer stroo over tot strooien der bees ten 3o. het dure strooien met plaggen en heide kan men missen 4o. er wordt meer en betere stalmest gevormd, die voor het grootste deel op den akker kan gebruikt worden. Dientengevolge zijn ook de opbrengsten van den akker aan halmvruchten en aard appelen van jaar tot jaar gestegen. Al deze omstandigheden zijn bevorderlijk ge weest aan runder- en varkeusteeld, waarvan de opbrengsten het voornaamste middel van bestaan vormen voor deze streek, daar er zeer weinig graan en aardappelen verkocht worden. Sedert er meer melk gewonnen wordt, zijn er ook talrijke roomboterfabrieken gebouwd. Men kan niet meer bepalen, in welke mate de weiden zijn vergroot, doch alle neringdoenden van deze streek, deelden ons mede, dat de boeren, zoowel de hooi- boeren, als zij die zich voornamelijk met het verbouwen van aardappelen en granen bezig houden, nooit betere tijden beleefd hebben, dan in de laatste 10 jaar, dat is nadat men in deze streken Chilisalpeter, Thomasphos phaat en kalizouten is gaan gebruiken. Dat. de welvaart is toegenomen laat zich opma ken uit de opgaven over den veestapel. In het graafschap Bentheim werden geteld in liet Jaar paarden runderen varkens schapen geiten 1883 3147 17511 11286 24127 1941 1892 2331 18604 12377 21783 2553 '897 3635 21104 13340 23799 3°7Q Vermeerdering 488 3593 7054 I 129 Natuurlijk kunnen ook andere omstandig heden op deze veranderingen hebben uitge werkt, doch het valt niet te ontkennen, dat het gebruik van de genoemde kunstmeststof fen hiervan een voorname oorzaak is. De „Britsche Weekly" heeft van een burger van den Oranje-Vrijstaat vernomen, dat het De Wet, en alweer De Wet, is ge weest, die den slag sloeg bij Nicholson's Nek, een feit, dat niet als algemeen be schouwd mag worden. Do Wet had een klein commando onder zjjn bevelen en had zich zeer nauwkeurig op de hoogte gesteld van de positie van het Gloucester regiment, dat zich in een uitgestrekte stelling had opgesteld. Hij be zette daarop een verhevenheid van het ter rein, waardoor hun stelling bestreken werd en bij hot dag worden wist hij het vijan delijk vuur op dit punt te bepalen. Hij had het evenwel door slechts weinige schutters laten bezetten en had intusschen gelegenheid alle voordeelige punten door zijne mannen te laten bezetten om de Britsche stelling heen, r.oodat de overgave der Engelschen onvermijdelijk was gewor den. Uit dezelfde bron geeft het een bewijs van den moed en doorzettingskracht van den bewonderingswaardigen held. Het was gedurende het beleg van Lady- smith, dat een Heilbron-burher bjj De Wet kwam vragen om een verlof van twee we ken, De Wet hield zich aan het strenge verbod om geen verlof aan de burgers meer toe te staan en weigerde het verzoek. Een lang gesprek volgde en ten laatste zei de koppige Heilbronner »Welnu, ik ga van avond toch, en als iemand probeert me tegen te houden, schiet ik hem neer!" De Wet hield zich doodkalm en nam twee patronen uit zijn bandelier, waarna hij er een aan den Heilbronner gaf. Hij nam zelf zijn geweer en zei bedaard „Wanneer er geschoten moet worden, waarom dan niet buiten de tent gegaan en nu begonnen?" De eenvoud waarmede dit gezegd werd en de kalme moed, die uit de woorden van De Wet sprak, waren voldoende om den verlofganger tot reden te brengen. Rustenburg, sinds 17 Januari door de Boeren belegerd, is Vrijdag door de Engel ontzet, voor zoolang als 't duurt. Bij de Boeren-ballingen te Alcobaga. Lissabon, 6 April. Als men 's morgens om half acht de Por- tugeesche hoofdstad verlaat, dan brengt de trein, die de spoorlijn volgt, welke ongeveer evenwijdig met de kust naar het Noorden loopt, u om twaalf uur in het station Val- lado-Alcobaija. 'tls een gewoon dorpsstation, maar er buiten heerscht de drukte van een stadje. De bosschige streek die een vrij levendigen hout handel veroorzaakt en het niet onbe duidende vervoer van visch bewijst u, dat de zee niet zoo heel ver is. Een flinke, breede, goed onderhouden weg leidt naar het stadje Alcobai;a, waar een deel onzer Boeren is gehuisvest. De weg voert door een aangenaam, boomrijk landschap, de korenwijn- en rijstakkers rondom getuigen van de vlijt der bewoners. 't Was een ongewoon talrijk gezelschap, dat zich op den avond van den 28sten Maart te voet voortbewoog op dezen wegdo ballingen, die ten getale van 244 door de Portugeesche Regeering naar Alcobatja werden gezonden. Een sleeperswagen met twee ossen er voor droeg de geringe have van het gezelschapook zaten er enkelen op, omdat ze nog te zwak waren om op hun beenen te staan. Langzaam vorderde men. Doch ook de traagste pas was voor sommigen nog te snel, uitgeput als ze waren door de koorts nu en dan viel er een neer, die dan op den wagen getild werd. Eindelijk, om elf uur in den avond, be reikte men het kwartier. «Toen zou ik mijn hoed hebben kunnen opeten, zoo'n hooger had ik", zei me één van hen. Geen wonder ze hadden den geheelen nog niets gegeten. Maar er verliep nog een uur, voor ieder zijn plaats had en er iets klaar was om te eten. De meesten waren toen echter zoo moe, dat ze liever gingen slapen. Toen wij echter den volgenden Dinsdag 2 April, onze vrienden begroetten, was deze ellende vergeten. Ze waren allen wel, be halve enkelen, die licht ongesteld waren, en in een goede stemming. Hun geel-bleeke tint, hun vermagerd gezicht bewees bij de meerderheid, wat ze geleden hadden. 't Is een niet onaardig plaatsje, Alco- batja, met veel groen, overvloed van goed wator, dat een krachtig stroomend riviertje door de heele plaats brengt. Onze mannen zijn gehuisvest in een oud klooster, een groot gebouw er was plaats voor 1000 monniken waarin de 244 bal lingen en de soldaten, die hen bewaken, bijna zoek raken. Het gaat trap op trap af, door zaal aan zaal, tot men zelf haast verdwaald is. Het groote plein, waaromheen het gebouw ligt, is vol groen, een rijke verzameling, frisch gehouden door den overvloed van water. 's Morgens 5 uur staan onze mannen op; ö'/a uur komt de koffie (geen melk of suiker); 6 uur wordt gegeten (zonder boter); 8'l„ uur ontbijt men (macaroni met witte of bruine boonen door elkaar); 4 uur 's namiddags komt het middagmaal (macaroni met boontjes, aardappelen, kool uien, stukje spekalles door elkaar). Daarmee is de spijslgst van den dag vol ledig. Als ik nu gevangene was, dan zou ik, hoewel het eten goed is ik tieb het zelf geproefd toch een groot verlangen hebben naar enkele zaken, die ontbreken. Ik weet b. v. zeker, dat ik wel eens graag wat boter op mijn brood en een beetje suiker en melk in mijn koffie zou willen hebben; dat ik behalve 's morgens om 5 uur in den loop van den dag nog wel eens een kopje koffie of thee, ja zelfs een enkelen keer wel een kopje cho colade zou lusten. Bovendien zou ik wel eens graag een pijpje, een sigaar of een sigaret r< oken en zeker zou ik ook heel blij wezen, als iemand mij een Bijbel, een psalm- en gezangboek, een krant, of een boek te lezen stuurde. Weluu, zooals ik zou denken, zoo denken deze 244 mannen ook. En ik weet zeker, dat er in Neder land veel meer dan 244 harten zijn, die net voelen als het mijne, en die graag willen meehelpen om in deze behoefte van onze mannen te voorzien. Het beste kan men die hulp verstrek ken door middel van het Christelijk Nati onaal Boeren-Comité te Amsterdam. Dit Comité staat in verbinding met een Comi té, dat hier te Lissabon gevormd is, en dat zal toezien, dat in dezen alle dingen eerlijk en met orde geschieden. Sch. fSch.J (De heer Seholtens in het Chr. Schoolblad). CJoes. Het bestuur der Vereeniging „So- citeit van Ongenuchten Vrij" te Goes verzoekt vergunning tot den verkoop van sterke drank in het klein in perceel A. no 137 gelegen aan de kreukelmarkt en wel voor de sociteit, restaurantie, schouwburg^ derectiekamer en tuin. Bezwaren tegen het verleenen dezer vergun ning kunnen worden ingediend bij Burge meester en Wethouders op Zaterdag 20 April 1901 des voormiddags 10 uren. Het voljaars kohier van de personeele belasting voor deze gemeente over het dienst jaar 1901, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger der directe be lastingen binnen deze gemeente, en zal ieder aangeslagene verplicht zijn het verschuldigde ten gestelden tijd te voldoen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te ZutphenJ. J. van den Broek, te Almeloo; J. K. van der Hoeven, te Rheden; W. Lamers, te Goes. Beroepen te Tiel, H. Schuttevaer te Onderdendam. Het provinciaal collegie van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in Zeeland benoemde tot lid van het algemeen collegie den Heer C. F. Zee man, tot secundus den Hoer W. A. graaf van Lijnden. Stavenisse. De heer A. Tuijnmau is met 36 van de 50 stemmen tot notabel gekozen. Geref. Kerken. Beroepen te Blokzijl, R. Sybrandi, cand. te Scharnegoutum. Bedankt voor Koudekerke, door J. H. Koers, te Molenaarsgraaf. Goes. Op het aan de landbouw-winter- school gehouden eind-examen slaagden A. Hage, Nieuw- en Sint Joosland, C. van Liere, Kloetinge, I. Staal, Wilhelminadorp, A. van der Slikke, Stavenisse, A. J. Lin- denbergh, KruiningeD, F. Hocke, Brouwers haven, S. Gast, Duivendijke, en C. de Vrieze, Kloetinge. Rilland. Op 't alhier circuleerend adres aan den minister van binnenlandsche zaken om opheffing van den vaccine-dwang zijn reeds meer dan honderd handteekeningen verzameld. Zierikzee. De liberale kiesvereeniging op Schouwen-Duiveland hebben candidaat gesteld voor 't lidmaatschap der staten van Zeeland den heer C. J. Hocke Hoogenboom te Zonnemaire. Stavenisse. Met ingang van 1 Mei a. s. is de onbezoldigd rijksveldwachter M. Moerland alhier benoemd tot agent van politie te Breda. De jaarwedde bedraagt f 550 benevens eenige emolumenten. Breskens. Vrijdagnacht hebben dieven getracht op een hoeve ouder deze gemeente kippen te stelen. Op het gerucht en leven dat gehoord werd is de zoon van den land bouwer naar buiten gesneld en heeft een paar schoten op de vluchtende dieven ge lost. 's Morgens werden er bloedsporen gevonden. Thans is zekere J. G. uit Hoofdplaat, een beruchte dief en strooper, dood gevonden op weg naar zijn werk aan de bekomen wouden was hij overleden. Aan den gemeenteveldwachter Won- dergem te Hoek is ter gelegenheid van zijn 30-jarigen dienst van wege den Alg. Ned. Polderbond de gebruikelijke medaille uitgereikt. lerseke. Raadsvergadering. Tegenwoor dig 6 leden, voorzitter de burgemeester. De voorzitter leest het procesverbaal der kasopneming van 20 Maart bij den ge meenteontvanger, en deelt mee, dat de heeren J. van Es, P. Hoondert, J. Lemson en M. de Korte bedankt hebben voor hunne benoeming tot leden der commissie van schoolverzuim. De voorz. stelt aan de orde een verzoek van het gemeentebestuur van Brouwers haven om adhesie te betuigen aan zijn aan de Tweede Kamer gericht adres, waarin verzocht wordt dat de Kamer aanneme de motie—Van Gijn in zake de verbetering van het Hellegat. Deze verbetering wordt in het belang geacht niet alleen van Brou - wershaven en Dordrecht maar ook van geheel Zeeland. B. en W. stellen voor het verzoek van Brouwershaven in te willigen. De heer Muller is er niet tegen maar acht toch geen afdoende verbetering moge lijk dan door een kanaal door het N.-W. van Noord-Brabant. Het voorstel van B. en W. wordt met algem. stemmen aangenomen. Mejuffr. ReijngoudtDeurloo, onderwij zeres aan school 2, heeft een verzoek in gezonden om eervol ontslag tegen 15 April. Het verslag wordt verleend tegen 1 Mei en besloten sollicitanten op te roepen tegen een salaris van f 500 met 2 verhoogingen van f 25 telkens na een jaar. Tot leden der commissie van schoolver zuim worden benoemd de heeren D. Bom, I. Willemse, C. Stobbelaar en P. H. Klenke. Aan do politiedienaren wordt een gra tificatie van f5 ieder toegekend wegens buitengewone diensten in het vorige jaar. Ten slotte wordt het kohier van school geldheffing vastgesteld met 169 aanslagen tot een totaal bedrag van fl28l,67'!i. Verplaatst de commiezen der direete belastingen D. J. Jansen van St. Maartens dijk id. C. Fortuin van St. Maartensdijk naar Schiedam en B. Talboo van Hansweert naar Amsterdam. (St), Hon. besluiten. Benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijnzen te Boskoop Jhr. C. P. L. van Kinschot, thans te Domburg; tot betaalmeester te Tiel: J. F. Heemskerk, thans te Sas van Genttot ridder in de orde van Oranje-Nassau D. P. M. Graswinkel, predikant bij de Herv. Ge meente te Amersfoort. De reserve-sergeanten D. J. Pennock en H. F. Hoevenagel van het 2de bat. 3de reg. inf. zijn, te rekenen op 4 April jl., benoemd tot vaandrig en als zoodanig op den 16den dezer overgeplaatst: de vaandrig Pennock bij het 3de bat. te Bergen- op Zoom en Hoeveuagel bij het 4de bat. te Vlissingen. Zeer zeldzaau. Het echtpaar W. L. 95 en J. v. D. 89 jaar, in de Friesche ge meente Opsterland, zal 7 Juni a. s. 72 jaar getrouwd zijn, als zij dien datum mogen beleven. Uit dit echtpaar zijn elf kinderen gesproten, van wie nog negen in leven zijn. Drie zusters van den man zijn nog in leven, die 85, 83 en 81 jaren teilen. Voor hun leeftijd zijn de beide oudjes nog kras. Een uit duizende. Dezer dagen ont ving een onderwijzer in Dordrecht van een vader van een der schoolkinderen het vol gende briefje «Waarde onderwijzer. Daar ik uit de courant heeft gelezen, dat als er een scho llier zich op straat bevond, dat de Politie gemachtigd is hem of haar naar de school te brengen. Uitgenomen als het kind is voorzien van een verlofpas gelijk een sol daat die premessio heeft, vrij is zoo lang dat geld. Nu onderwijzer zou u mijn Dochtertje niet een briefje van verlof kunnen bezorgen aangaande deze week. Daar mijn vrouw moet schoonmaken bij Mevr Ik heb haar in 't vertrouwen maar thuis gehouden, dat ik geloof, dat gij dat voor mij bij het hoofd der school wel zal be slij ten. God zegen de onderwijzers en al de kin deren (dat vrije volk zijn wij.) Uw toegn. 't welk doende. Op de Heerengracht te Amsterdam zijn een moeder en haar 30jarige dochter in haar slaapkamer, waar de gaskraan open stond, in haar slaap gestikt. Toen 's morgens de dienstboden als naar gewoonte zich aanmeldden voor de dagtaak en zij na herhaald schellen geen gehoor kregen, werd de politie geroepen die de deuren opende en den dood der beide alleenwo nende dames vaststelde. Te Afferden viel een landbouwer door het open luik van zijn hooizolder. Hij werd met gebro ken nek dood opgenomen. Te Kessel werd een voerman door het op hol slaan zijner paarden van den wagen geslingerd die hem over 't hoofd reed en hem doodde. Op de schietbaan te Baarn heeft een schutter den markeur, zekeren v. Vulpen, die indertijd verscheidene malen in Atjeh gevochten had, en die nu, na het derde der vijf te lossen schoten, hoogst onvoor zichtig uit zijn verdekte stelling keek om te zien waar het vierde schot bleef, dwars door het oog geschoten on gedood. Men zag den ongelukkige bij het begin der baan van 300 M. wankelen en de handen uitstrekken, doch toen men bij hem kwam, vond men slechts zijn lijk, badende in bloed. De man was reeds meermalen ge waarschuwd niet zoo onvoorzichtig te zijn, doch zijn gewone antwoord was dat er wel al duizend kogels om zijn ooren gefloten waren, en hij er dus niet bang voor was. Te Delft waren twee knapen van 15 jaar aan het roeien toen door het breken van een der slagriemen het bootje om sloeg. Een der knapen verdronk. Te Bokstel is een vrouw door een beentje bij 't soep eten in de keel te krijgen, gestikt. Te Beverwijk, is een 5 jarige knaap die op de treeplank van de stoomtram was gaan zitten en er af wilde springen, er onder geraakt, overreden en gedood. Zes maanden lang zijn mannen van zaken te New-York geplaagd met nage maakte vijfdollar-noten, die bij duizenden in de stad worden verspreid. Eindelijk is het der politie gelukt den dader te vinden. In de woning van zekeren Shoog zijn de platen gevonden, waarmede de valsche bil jetten zijn gemaakt. Hij kwam in 1895 uit Zweden te New-York aan een begon onmiddellijk twintig-dollar-noten te maken. Hij werd te Chicago gevangen genomen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2