NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 98. 1901 Donderdag 11 April. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij lit immer Behoort een Mjwpl. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER AÜVERTENTIËN Het Tuberculose-Wetje. Een raaggesprek. Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Schoolnieuws. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en tan van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 ce»t Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. i. Er komt binnenkort een wetsontwerp inhoudende „bepalingen tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee" in de tweede kamer in behandeling. De dwang schijnt niet van de lucht af. Steeds gevaarlijker ingrijpingen in de persoonlijke vrijheid, huwelijks- en ouder rechten en sommiger beurs worden ge decreteerd. Leerplicht, Woningtoestanden, Voogdij; het zijn zoo enkele namen dio ons te binnen schieten. Zou 't nu met bovengenoemd wetje ook olzoo wezen? In de Nieuwe Rolt- Courant vestigt de heer v. Weideren Rengers op enkele pun ten de aandacht, welke dit doen vreezen. De schrijver toont aan dat tussehen dit ontwerp van den minister Goeman Borge- sius en dat van den Franschen minister Gadaud tegen de rundvee-tubereulose een groote overeenkomst bestaat. Nu wordt van laatstgenoemd onderwerp gezegd dat 't wegens de bepalingen om trent gedwongen tubereulinatie en gedwon gen slachting binnen horten tijd een doodge boren vrucht was! De heer Rengers voorspelt dan ook dat deze ontzettend strenge bepalingen in Frank rijk misschien uitvoerbaar, in Nederland zeer zeker nooit zullen worden toegepast, omdat geen veehouder de verplichting kan worden opgelegd zijn vee op dermate be zwarende voorwaarden (art. 6, 10, 11 en 13) aan een onderzoek te doen onder werpen. De heer Rengers toont vervolgens aan dat door dit ontwerp de veefokkers totaal geruïneerd kunnen worden. Wegens de belangrijkheid zijner bezwa ren, schrijven wij zijn eerste bezwaar ge heel over. Voor de veefok is, net zoo goed als in iedere andere teelt, noodig dat, wil het ras in stand worden gehouden en verbe terd, diè dieren voor de voortplanting worden gebruikt, welke de meest ge- wenschte eigenschappen van het ras in de hoogste maie bezitten. Geschiedt dit niet, dan zal hot ras óf te gronde gaan öf in waarde verminderen, en dit is juist wat de ontwerper van het wetsvoorstel over het hoofd schijnt te zien. De tuberculose toch heeft, zoolang ze niet ver voortge schreden is, op de kwaliteit van de af stammelingen gewoonlijk geen invloed, maar niettemin bepaalt het wetsontwerp, dat een dier, dat door tubereulinatie aan gewezen is als te zijn lijdende aan tuber culose, (de graad van de ziekte is niet uit te maken) moge het nog zoo uitstekende eigenschappen hebben voor de teelt, bin nen lMj jaar moet worden afgemaakt. Men zal begrijpen, dat deze bepaling de meest FEUILLETO Een medewerker van het Parijsche blad L. Malm (De Morgen) had te Utrecht een vraaggesprek met president Kruger, waar van hij, blijkens onderstaand uittreksel uit een door de Telegraaf van hem vertaald ver slag een diepen indruk heeft meegenomen. Hij beschrijft eerst den persoon van Kruger. Een apostelfiguur. De President is voor een tafel gezeten. Onder zijn linkerhand, waarvan de duim verminkt is, ligt dë Bijbel. Zijn gezicht was kalmer, dan toen ik hem te Marseille zag. Bovendien is zijn bovenlip kaal ge schoren. Zijn oogen worden niet meer achter een bril verborgen. Nauwelijks kan men er aan zien, dat zij geneeskuudige behandeling noodig hebben gehad. Zij zien onafgebroken den bezoeker aan. President Kruger is in werkelijkheid knapper dan op zijn portretten. Jeugd ligt rampzalige gevolgen, juist voor de beste fokkers, zal hebben; juist voor diegenen, wien het gelukt is om, meestal eerst na jarenlangen arbeid, een veebeslag te ver krijgen, dat werkelijk in staat is de veeteelt van het land vooruit te brongen. De koeien behoeven maar één tuberkel in hun lichaam te herbergen, dan moeten ze binnen 18 maanden naar de slachtbank, en het resultaat van jarenlangen arbeid is met één slag verdwenen, zonder dat daarbij iemand gebaat is. Daar nu waarschijnlijk geen enkele vee fokker veel lust zal hebben, om een met moeite opgefokt veebeslag aan zoo iets bloot te stellen, zal de regeering wel niet erg lastig worden gevallen met aanvragen om tubereulinatie van veebeslagen. Slot volgt. 10 April 1901. Tot a. s. Vrijdag (15 April) bestaat nog gelegenheid op de kiezerslijst te gaan zien of gij er op staat, en zoo niet, dan bij Burgemeester en Wethouders uwer woon plaats te reclameeren per ongezegeld schrijven. Na 15 April is 't te laat. En op één stem kan het aankomen. Aan één stem hing sinds 1.897 de ver kiezing in twee districten; en do aan neming der leerplichtwet met hare groote onbillijkheden Het hoofdblad der sociaal democraten is nog niet uitgepraat over De Bunje. Nu, het is dan ook een smerig zaakje. Thans vertelt 't blad dat een commissie 't onderzocht en mot De Bunje gepraat heeft en dientengevolge constateert dat diefstal moet worden voorkomen; dat de beöedigde verklaringen van De B. verre be neden alle critiek waren, terwijl De B. toch gemeend heeft zoo te moeten handelenhij in zijn plicht is tekortgeschoten. En het Orgaan voegt er bij »dat men De Bunje niet is hard gevallen, omdat hij rapport gemaakt heeft van den diefstal, maar wel, omdat hij den betrokken remmer niet heeft gewaarschuwd, toen hij vermoe den kreeg en omdat hij politiediensten verrichtte, waartoo hij niet verplicht en als solidair arboider niet gerechtigd was." Men verstaat toch deze conclusie? Niemand zoo leeren deze heeren die in eigendom diefstal z:enniemand is verplicht de politie in te lichten, en een arbeider mag een arbeider (ook al is hij een dief) niet aanklagen. Onzes inziens een avereehtsch rechts gevoel. President Kruger is Zaterdag te Hil versum aangekomen en feestelijk ontvangen. Plaatsgebrek verbiedt ons een groot ver slag te geven. In de wachtkamer van 't station dit alleen melden wij er van sprak de president der regelingscommissie hem een welkomstwoord toe en bood de over zijn stevige corpulente figuur, kracht in zijn gelaatstrekken. Het groote hoofd drukt een intensen wil uit. Wanneer de president spreekt met breede en toch snelle gebaren en een trillende stem, meent men een dier volksleiders te hooren, die in den naam eener hoogere macht uit de woestijn kwamen om groote zedelijke en maatsbhappelijke omwente lingen te volbrengen. Zoodra men hem gehoord en gezien heeft, begrijpt men zijn invloed op zijn landge- nooten. Men kan het zich dan verklaren dat hij, ofschoon afwezig, hen beheerscht. Hij is de ziel van den patriotischen weerstand. Met vele mannen, die van grooten in vloed waren of nog zijn, heb ik verkeerd. Niemand van hen, zelfs niet Bismarck, legde zoo zijn persoonlijkheid in alles, wat hij deed en geloofde zoo aan zijn goede zaak. Hoffelijkheden van vorsten en di plomaten kent hij niet. Hij is een priester, hij is een godsdienstig en politiek hoofd. Een staatsman, die alle bijzonderheden der jeugd hem een lauwerkrans aan, als beeld der hope vóór een schoonen dageraad. De President dankte voor een en ander en zei onder anderen onwankelbaar te ge- looven dat de Heere eindelijk recht zal doen. Negentien vereenigingen hadden zich op gesteld en volgden den stoet met muziek en zang. De schutterijmuziek speelde het Ti ansvaalsche Volksliod. Daarop reod de President naar 't Raad huis, waar hij ontvangen werd door den Raad en eenige toespraken werden gewis seld. De rede van den President getuigde ook hier weer van ongeschokt vertrouwen op den goeden einduitslag, zij 't ook met erkenning der nationale schuld die deze kastijding van Godswege voor Transvaal noodig maakt. In de Raadzaal stonden ververschingen gereed. Da heer Wolmarans, die, zoolang de toespraken duurden met een hoogst ern stig gezicht en het hoofd een weinig ge bogen achter den President stond, gaf dezen te kennen dat hij iets gebruiken kon. President Kruger vroeg koffie en wel, hij zeide het nog al duidelijk, geen koffie met melk, maar melk met koffie; veel melk, verduidelijkte President Kruger nog. Weldra deden zich nu de zangvereni gingen hooren, terwijl uit de overtalrijke menigte voortdurend juichkreten en het geroepLeve Paul Krugeropstogen. Na het bezoek ten Stadhuize reed de President naar zijn hotel, de villa «Casa Cara" welke door hem tot November a. s. is gehuurd. De Vlissingsche Courant ontving twee blaadjes van »De Kolonist", waaruit zij opmaakt »dat men in ons land propaganda wil gaan maken tegen de Boeren". Wij merken haar op dat ook wij die blaadjes ontvingen gelijk hoogst waarschijn lijk de hoele pers in onze provincie, maar dat die propaganda al van verleden jaar December dagteekent. De man die er zich mee onledig houdt is ds. Hazenberg, de man die ten vorigen jare in sommige Zeeuwsche bladen lange advertenties schreef ter propageering van geloofsgenezing. Hij is oorspronkelijk uit Amerika, vertoefde laatst te Bloemfontein toeu de zaak der Boeren daar hachelijk ging staan, trok hierop naar Stellenbosch waar hij zich door c ene kliek waarschijnlijk Hollanders door den wel bekenden, afvalligen predikant du Toit geïnspireerd liet van de wijs brengen en kwam zoo naar Nederland om bedoelde pamfletjes te schrijven, waar wel niemand meer notitie van zal nemen. In Amerika heeft men de pamfletten ook reeds lang gelezen. De Rope onder anderen schreef ze met diep medelijden ge lezen te hebben en dat »niemand zoo olie dom is zich door dergelijke «inlichtingen" te laten misleidenen «ontkent in den schrijver de bevoegdheid en de breedte van inzicht" daarvoor. zaken kent, is hij daarenboven prediker. Ik weet niet, hoe ik moet schrijven zon der den schijn te hebben te overdrijven. Maar nooit was ik zoo ontroerd als in die doodgewone 'hotelkamer, tegenover dien banneling zittende. Zij, die Krugers eerste woorden hebben gehoord in de haven van Joliette en wier tranen ik heb zien vloeien zullen mij. niet van overdrijving beschul digen. Wie was grooter dan Kruger? Zon der bondgenooten, zonder georganiseerd leger, zonder continentaal stelsel, biedt hij aan Engeland het hoofd evenals Napeleon, en zijn slagen schijnen het trotsche Albion nog geweldiger te treffen. Op den wil van dien reiziger, breekt de kracht van een volk, dat naar een wereldheerschappij streeft! De plannen van den president. Hier omtrent vernam ik dat de President alleen, dan naar Amerika gaan zal, wanneer hij er voordeel in ziet voor zijn volk en zijne gezondheid het zal toelaten. Vervolgens zeide hij met verheffing van stem De Standaard nam hem ook in Janu ari reeds onder handen. Wij stappen hiermede van deze zotte pamfletjes af. Ze zullen de zaak der Boeren geen kwaad doen. Friesland gaat zachtjes aan om. Tot lid der eerste kamer (vacature Bergsma) is door de prov. staten aldaar gekozen mr. A. Bloembergen (lib.) met 24 stemmen van de 46. De heer mr. Th. Heemskerk (antir.) bekwam op 1 na de overige. Deze verkiezing Bloembergen Bergsma roept de liberale partij aldaar toegij kunt uw bloem bergen, berg ze ma'! Met hare uitsluitingspractijken, haar schooldwang en geldweggooierij op groote schaal heeft zij niets anders verdiend. Wij ontvingen het verslag over de proef velden in Zeeland; doch kunnen er, he laas! niets uit overnemen wegens de be perkte ruimte. Wij hopen van een volgend verslag beter nota te kunnen nemen, mits wij dan over betera plaatsruimte kunnen beschikken. Ook de paaschvaeantie bracht geen nieuwe tijdingen van 't oorlogsveld. Plumers heeft Petersburg bezet. French heeft veel ammunitie en vee buitgemaakt, alsmede het laatste kanon dat de Boeren nog bezaten. Verschillende overwinningen werden weder zonder eenig verlies aan Engelsche zijde behaald. En zoo al meer. De lezer zal er wel niet nieuwsgierig naar zijn. De feiten, en de Engelschen zeiven spre ken wel eenigszins anders. Wij zouden bijv. wel eens willen vragen waar de Boeren dat zware stuk geschut vandaan hadden, waarmee zij Engelsche troepentreinen bij Heidelberg bestoken. En dan zegt 't volgende uittreksel uit een brief van een Engelschen officier in «Daily Mail", vrij wat meer dan duizend oorlogstelegrammen. «Diegenen onder onze officieren die ge broken naar lichaam en ziel uit den oorlog terugkomen fluisteren en dat is waar heid dat ons leger in Zuid-Afrika bijna aan het eind van zijn kracht is. Zijn moed, zijn snelheid, zijn kracht, zijn weg. Het voortdurend beroep op de energie van altoos dezelfde menschen, deze voortdurende, nooit eindigende vervolging van een ongrijpbaren, op een schim gelij kenden vijand, de ge durige waakzaamheid die ons geen oogen- blik rust of duur heeft gelaten, hebben ten laatste de zenuwkracht van een dapper leger geheel en al uitgeput. Als men u dus bericht dat het Engelsche leger veel meer vijanden doodt dan het zelf aan manschappen verliest, antwoord ik u dat in de dage- lijksche schermutselingen bijna nooit een Boer wordt doodgeschoten. De censuur »U ziet hier den heer Fischer, die den Oranje-Vrij staat vertegenwoordigt, bij mij. Mijnheer Fischer strijdt hier voor dezelfde zaak als mijn heldhaftige vriend, president Steijn. De twee republieken zijn onafschei delijk verbonden in den oorlog en in haar toe komstig lot. Zij hebben een zelfde hart, een zelfde ziel; hare kinderen vergieten ge zamenlijk hun bloed voor hetzelde geloof. Men behoeft er niet op te rekenen ze van elkander te scheiden en aan elk afzonderlijk voorwaarden te stellen. Zij hebben elkander trouw tot in den dood gezworen of zullen samen blijven levenDe twee Presidenten Kruger en Steyn, de twee commandanten Botha en De Wet zullen hetzelfde lot deelen." De onderhandelingen. Hieromtrent verhaalde Kruger dat het publiek ze kent uit het Engelsche. Blauwboek. Het laatste ironische tele gram van Botha zegt genoeg dat de Engel schen moeilijk zitten en zij de onderhan delingen openden, en Botha ze hoffelijk tot 't einde toe heeft willen aanhooren. Hij is er immers voor, om de berichten te fil- treeren en alleen de goede of onbelangrijke door te laten. Deze organisatie is de eenige goede laten wij blij zijn dat die er ten minste is.". Meer dan dit kunnen wij voorloopig den lezer niet aanbieden. Maar kwaad nieuws is 't niet. Goes. Vergunning tot verkoop van ster- kendrank in het klein is gegeven aan L. C, Boudeling voor de benedenzalen, bovenzaal en stoep van perceel C no. 61/62. Goes. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat door de openbare Gezondheids-commissie onderstaand rapport is uitgebracht omtrent Melkonderzoek. Overzicht der Melkonderzoekingen (Mon sterneming 29 Maart 1901). Onderstaande monsters komen in hoeda nigheid overeen met die van volle melk. Soort. 0/ Naam. Woonpl. gew. bij Dr. 15° C. stof. M. Snoek. Goes. 1.0343 4-5 '4-23 Wed.W. Timmerman. 1.0314 3.6 12.43 L. Schipper. 1.0329 3.4 12.56 Wed. M. Rijk. 1.0323 3.4 12.41 L. Korstanje. 1.0341 3.3 12.75 S. Boone. 1.0334 3.3 12.96 H. Mieras. Kloetinge. 1.0323 3.2 12.23 W. Duvekot. Goes. 1.0336 3.1 12.38 Onderstaande monsters nigheid overeen met die melk. Wed. A. Westdijk. Goes. Jan van der Does. D. Melse. J. Pot. Wed. M. van Liere. P. Verburg D. Rouw. M. Verbeem J. de Rochefort. S. van Noort. J. Zandee. Onderstaande monsters laagste grenzen, die voor zijn. M. Zandee. Goes. A. Goedbloed. A. J. Hendrikse. W. Hijman. komen in hoeda- van middelmatige 1.0322 3.0 11.88 1.035 2-9 12-55 1.0322 2.9 11.76 1.0322 2.9 11.76 1.0329 2.8 11.24 1.0322 2.7 11.52 1.0322 2.7 n.52 1.0317 2.6 11.30 1.0314 2.6 11.23 1.0328 2.6 11.58 1.032 2.5 11.26 blijven beneden de volle melk gesteld 1.0329 2.4 11.36 1.0329 2.4 11.36 1.0323 2.4 11.36 1.0314 2.1 10.63 Tot kweekelingen aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Middel burg zijn benoemdL. van de Plasse, Koewacht, J. P. Rosendaal, Sluis, G. J. Maas, Heenvliet, A. Snoek, Berkel en Rodenrijs, W. D. van der Moer, Colijna- plaat, W. Antheunissen, 's Gravenhage, J. Verburg, Kruiningen, Ph. J. Greeven, Brielle, A. Minderhoud, Groede, L. J. Klompe, Serooskerke (Schouwen), J. Butijn, Rilland-Bath, J. Kouwe, Retranchement, 0. Sulkers, Zevenbergen, J, B. de Hullu, Borssele, A. de Vos, Puttershoek, J. G. Hamakers, Middelburg, P. Tazelaar, Groe de, P. Koopmans, Leeuwarden, L. Ingen- heeft, volkomen meester gebleven op het onderhaudelingsterrein, de houding be waard van den man, die luistert en niet die van den man, die toestemt. „De onafhankelijkheid, dat is het eenig goed, waaraan wij vasthouden waarvoor wjj al het andere hebben opgeofferd, voor welker behoud onze burgers hunne hoeven hebben verlaten en van het leven afstand gedaan hebben om de nationale onafhankelijkheid te redden, verdragen onze vrouwen en kinderen .een tijdelijke slavernij, waartoe zij in het kamp der vijanden veroordeeld worden. „En", voegde de President er met nog meer klem aan toe, „als de Engelschen niet blind waren, als zij hun eigen belang goed verstonden, als zij niet onherroepe lijk ten prooi waren aan een geest van dwaling en ongerechtigheid, zouden zij ons dadelijk die onafhankelijkheid toestaan de wijl wij om haar te bewaren tot vele con cessies zouden bereid zijn. Vervolg op tweede bladzijde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1