NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 97. 1901. Zaterdag 6 April 15e iaargan CHRISTELIJK- HISTORISCH Bü iil nier Moort een Mjvotsel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Goede Vrijdag Lied. Paasch Lied. Bekendmaking. Goede Bevrijding. Gemengde Berichten. elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. BS» Wegens Paaschfeest ver schijnt MAANDAG geen nommer onzer Courant. O, Golgotha Zoo vol genfi Door Jezus bloed geheiligd, Uw dorre grond Droeg 't vreeverbond Dat onze ziel beveiligt. Op u o ja O, Golgotha Moest Jezus zoenbloed vloeien, En in dat bloed Voor ons gemoed De vredeboodschap bloeien. Gods Zoon is opgestaan En uit het graf gegaan, Zoo is de dood verslonden, Gods Zoon is opgestaan, Voldeed aan 't God'lijk recht, Zoo snood als stout geschonden, De straf Hom opgelegd Voldeed aan 't God'lijk recht, Als borg voor al de zonden Van 't volk, Hem toegezegd. Juicht vromen juicht om strijd In Goel u verblijd, Zoo glorierijk vorrezen Juicht vromen juicht om strijd, Schrikt nu voor dood noch hel. Wil 't sombre graf niet vreezen, Want Vorst Emmanuël Heerscbt over dood en hel, Hjj zal uw schuilplaats wezen En maken 't eeuwig wel. 5 April 1901. Om te onthouden is 't volgende dat Ret Centrum, schrijft en waarvan wij eene alinea cursiveeren. »Te Amsterdam III won den Hertogh, omdat door al wat anti-socialistisch is: liberalen van verschillende schakeering, anti-revolutionnairen, christelijk-histori- schen en katholieken, %ijn candidatuur een parig werd gesteund. De uitslag dezer verkiezing mag daarom wèl een veelbeteekenend voorteeken heeten. Terwijl de groote liberale partij ver brokkelt en verzwakt, neemt te haren koste vooral de sociaal-democratische partij in macht en invloed toe. Zelfs in zijn eenmaal zoo onneembaar bol werk als Amsterdam kan het weleer opper machtig liberalisme er geen eigen candidaat meer doorhalenzonder beslissende hulp der kerkelijkepartijen. Hoe duidelijk blijkt hier de wezenlijke onmacht van het liberalisme, dat volgens een zijner eigen kopstukken, Emile de Laveleye, slechts »un parti essentiellement négatif'' is! In ons land zal het ermee gaan als reeds in Duitschland, België en andere landen geschiedt. Dat de vader w^rdt verdrongen door zijn volwassen geworden »rooden" zoon, het socialisme, om eindelijk, na vruchte loos tegengespartel, aan verval van krach ten in een verloren uithoek te gaan sterven. En de groote strijd der toekomst blijft voorbehouden aan de geloovige partpen, tegen de sociaal-democratie. Tusschen het Christendom en de Revolutie. De sociaal democraten houden er een bijzondere rechtsopvatting op na. Dit heeft de quaestie-De Bunje bewezen. Men weet waarom hij zijn ontslag als voorzittor eener s. d. vereeniging kreeg. Nu zegt JRet Volk wel dat dit niet was wijl bij zijn plicht jegens de Spoorweg maatschappij en als getuige in 't strafproces vervulde, maar wij vragen wat kan 't dan geweest zjjn? Ret Volk antwoordt«Zijne verklaringen maken den indruk alsof hij gedreven werd door de zucht om zijn kameraad zooveel mogelijk te verzwaren.'' In de sociaal democratische kringen noemt men 't afleggen van getuigenis tegen een kameraad, dien kameraad bezwaren!" Op de koper beschouwt kon 't wel eens niets anders geweest zijn dan zijn plicht doen overeenkomstig eed en geweten. Daar tegen op te komen en voor den dief en diens aanbrengei partij te kiezen, kan een bewijs zijn dat men daar zijn Pappenheimer kent; doch leep is 't niet. Wij zeiden 't reeds: 't is klasse justitie in den leelijken vorm. Dat wil zeggen justitie van een zekere klasse die aan 't laatst der achttiende eeuw herinnert. Het is een bevorderen van een kwaad dat reeds sinds jaren op school en cate chisatie, op workplaats en kantoor, voor lagere en hoogere rechtbanken gevoed en geprezen wordt't kwaad van den naaste te verbergen, den rechter om den tuin leidon; »verraden" of «bezwaren", hij moge 't nog zoo bont gemaakt hebben. Gezagsondermijning, rechtsverkrachting noemen wij dat. En wat te Leeuwarden goschied is, hoe ook aangekleed of inge kleed, is in den grond hetzelfde. Wij moesten al eenige met warmte ge schreven artikelen van ds. Feringa ter zijde leggen over de Vereeniging tot Chr. ver zorging van Zenuwlijders. Hiertoe dwong ons onze beperkte plaats ruimte. En dat ondanks onze groote be langstelling voor den arbeid dezer ver eeniging, welken wij in den steun onzer lezers dringend aanbevelen. Den 25 April 1 uur houdt de vereeni ging in Irene te Utrecht haar eerste jaar vergadering. Wie er heen wil en ver hinderd werd zende zijn reisgeld in den vorm van een bijdrage aan den penning meester: C. graaf van Limburg Stirum te Arnhem. Overige bestuurders zijn J. W. A. Notten, Velp (voorz.), dr. S. R. Hermanidesdr. E. A. Keuehenius (secr.), ds. A. v. Andel, jhr. mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck (lid der eerste kamer voor Zeeland, te Amersfoort), ds. J. H. Feringa, F. Gun- nink en P. Roodkuijzen. De leerdwangwet. De commissie tot wering van school verzuim te De Lemmer zond aan den mi nister een adres waarin zij o. a. zegt: dat onder de visschersbevolking aldaar des winters groote armoede heerschtdat thans aller oog gevestigd is op de aanstaande ansjovisvangstdat (laarbij de hulp van kinderhanden steeds van niet geringe be- teekenis was; dat kindoren meermalen wekelijks tot oen bedrag vao zeven gulden konden verdienendat thans reeds bij de hoofden van scholen aanvraag wordt ge daan om verlof tot schoolverzuim in dien tijd; dat in andere visschersplaatsen zeer zeker dergelijke toestanden bestaandat nu ten behoeve van land- en tuinbouw veeteelt en veenderij voorrechten zijn toe gekend hij art. 13 der Leerplichtwet, haars inziens met gelijk recht dezelfde voorrechten mogen worden geschonken ten behoeve van de visscherijwaarom zij eer biedig verzoekt, zoodanige maatregelen te willen nemen, dat het behoeftige deel der bevolking niet verstoken blijft van de in komsten, waarop het tot nu toe steeds heeft kunnen rekenen. Goes. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den ien Paaschdag geen vergunning zal worden verleend aan Caféhouders enz. om na het ge wone sluitingsuur hunne inrichtingen open te houden of muziek te geven, dat op den 2en Paaschdag zonder nadere aanvrage ver gunning wordt gegeven om in de inrichtingen bovenbedoeld muziek te geven tot 12 uren en die inrichtingen open te houden tot 1 ure. Alles na afloop van alle Godsdienstoefeningen en onder bepaling dat door de Politie de vergunningen kunnen worden ingetrokken zoodra in de localiteiten ongeregeldheden voorvallen. Goes. Burgemeester en Wethouders zullen op Zaterdag 6 April 1901, des voormid dags te 10 uren in het openbaar bij opbod nogmaals trachten te verhuren het woonhuis wijk A no 64a bewoond geweest door wed. SwartFouw en wel voor een jaar ingaande 1 April 1901. De voorwaarden liggen ter lezing op de secretarie van 's morgens 9 tot des namiddags 2 uren. Het is een vreugdekreet als men van 't een of ander bevrijd is dat ons hindert, het is een vreugdekreet als men na lange jaren lijdens gedurende lange maanden te bed gekluisterd ligt mot vroeselijke pijnen en dan genezen is. Na alle behandelin gen geprobeerd te hebben zonder eenig resultaat, heeft het kwaad steeds gezege praald en de genezing is zelfs niet geko men. De maagziekten heeft dikwijls diepe gronden en zijn dikwijls moeielijk te ge nezen. Men moet zich wel van het een en ander overtuigen om eene behandeling te volgen om het kwaad te doen verdwe nen. Het bloed speelt n. 1. een groote rol in de algomeene werking van het or ganisme. Indien het bloed zuiver, sterk en krachtig is, zal het leven van allerlei soort van ziekten bevrijd zijn die de ge regelde loop dikwijls storen. Als men dus door de eene of andere aandoening is aan getast, moet men het kwaad bij den wor tel aantasten, met het verarmde on slechte bloed te hernieuwen, en men kan zeker zijn de gezondheid terug te bekomen en de bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, heupjicht, algemeene verzwakking bij man en vrouw te bestrjjden. Hiertoe heeft zich ook Juffrouw de Jong te Wieringen besloten, zij leed n. 1. sedert geruimen tijd aan een maagkwaal, slechte spijsvertering, zij had overal tegenzin in, in het geringste huishoudelijke werk, alle dagen hoofdpijn, kortom alles was haar te veel. Na eenige doozen der Pink Pillen van Dr. Williams gebruikt te hebben ge voelt zij zich uiterst wel en geheel hersteld. Hier op het eiland Wieringen hebben wij geen photograaf, anders zouden wij U met genoegen een portret gezonden heb ben, doch maakt het gerust in de couran ten bekend ten dienste van de lijdende Menschheid. Onzen besten dank voor Uw reddend middel. De Pink Pillen van Dr. Williams zijn werkdadig in alle gevallen van lichame lijke verzwakking, zoowel bij de vrouw als bij den man tengevolge van de verarming van het bloed, zooals bleeke gelaatskleur, bloed armoede, rheumatiek, algemeene lichaams zwakte. Zij zijn een herniewer van het bloed, een versterker der spieren. Prijs f 1,75 de doos f 9 per C doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos K. 157 Vlasmarkt te Middelburg. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten koker tje bevinden, met rooskleurig papier om wikkeld waarop met blauwe ietters gedrukt staatPilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Williams. Verder moet zich om ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strook je papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs 1.75 Gld. de doos, 9 Gld. per 6 doozen. Eenig depothouder voor Nederland, Snabilé Steiger 27 Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de inge sloten» Rollandsche Circulaire. Viissingen. Donderdag werd aan den Koningsweg tegenover de De Ruijterstraat een aanvang gemaakt met het plaatsen van een steiger voor den eerstdaags te openen Stoombargedienst tusschen hier en Mid delburg. Scherpenisse. Een 18-jarig jongeling alhier, die te Tholen de Normaalleesen be zoekt, ging Woensdagavond met een boe renknecht den polder in om in een weide eenige jonge paarden wat koren te bren gen. Eerstgenoemde kwam in aanraking met een der dieren en kreeg met een der achterpooten een slag in het aangezicht. De boerenknecht, bijgestaan door nog een paar jongelingen, die juist in den omtrek waren, hebben de wonden uitgewasschen met slootwater en hem vervolgens naar de ouderlijke woning gebracht. De geneeskun dige, die inmiddels ingeroepen was, heeft de wonden genaaid. De toestand is be vredigend. Wolfertsdijk. A. Beenhakker jhz. alhier, thans besteller, is met ingang fwan 1 Mei a. s. benoemd tot brievengaarder op een salaris van f450. In de vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn tot leden benoemd Te MiddelburgMr. P. Dieleman, lid der Prov. StatenMr. E. Dull, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten van Middelburg en Goes Dr. R. van der Laan, leeraar Rijks H. B. S. en gymnasiumG. K. A. Nouhebel, apotheker, Mr. J. K. H. Turk, substituut-officier van justitie, C. de Waard, beambte bij het Rijksarchief, Dr. E. Wiersum, adjunet-commies bij het Rijks archief, C. D. A. Zimmerman, leeraar aan de Rijks H. B. S. Buiten Middelburg J. B. Blindenbach te Aardenburg, Dr. J. R. van Eerde, oudheid kundige te St. Anna ter Muiden, I. G. J. Kakebeeke, directeur der Rijkslandbouw school te Goes, Dr. G. H. Leignes Bakhoven, directeur der Rijks H. B. S. te Goes. Bij kon besluit zijn benoemd tot djjk- graaf van den Oianjepolder C. Crucq, te Arnemuidentot plaatsvervangend dijkgraaf van dien polder, B. Franse, te Arnemuiden tot gezworen van den Zuid-Kraaijertpolder, N. A. Remijn, te Nieuwdorp. De heer D. Gelderman Hoofd der School te Tuil en 't Waal bericht omtrent de uitkomsten bij zijne kippen verkregen door voedering met het ook in ons blad geannonceerde Harry's Poultry-Meal"Door voedering met Barry's Poultry-Meal kan men grooter voordeel van de kippen behalen ik krijg niettegenstaande nat en koud, win- dering Maartsweer tot 16 eieren per dag van 20 kippen. De heer A. Dobbelaar te 's Heer Arends- kerke schrijftEerst wilden mijne kippen uit ongewoonte het Harry's Poultry-Meal niet zoo gaarne eten, thans gaat dit beter en bemerk ik dat ze er ontzettend van loggen. Tal van arbeiders, die uit Drenthe naar Duitschland waren getrokken, om daar werk te vinden, zijn onverrichter zake te ruggekeerd. In de Rijnprovincie evenmin als in Oost-Friesland en Hannover kon men terecht. En zoo men al grondwerk kon verrichten, was het loon per daghuur van 60 tot 90 cents lager dan verleden jaar. Toch komen in de nieuwsbladen nog herhaaldelijk advertenties voor, waarin tegen hoog loon melk- en akkerknechten worden gevraagd. Chr. Nation Boeren-Comité. Gisteren is de heer J. C. Heesterman voor het Comité naar Portugal vertrokken in het bèlang van de daar aangekomen Afrikaners. Aan den heer Heesterman is toegevoegd de heer H. Scholtens Kzn., oud onderwijzer van de Zuid-Afr. Republiek. Beide heeren hebben in opdracht te onder zoeken wat ten behoeve van de gevangenen aldaar kan worden gedaan en van de au toriteiten alle voorrechten te verkrijgen, die zij bereid zijn den ballingen toe te staan. De Vereeniging Christelijk Nationaal Boeren-Comité ontving voor dezen arbeid reeds eenige giften; maar zeer milde steun zal noodig zijn om eenigermate den nood dier menschen te verzachten. {Stand.) Een vlooienpraatje dat misschien bjj den aanvang van dezen schoonmaaktijd zijn nut hebben kan. Lastig en brutaal is de vloo, die zich daarom niet in de gunst des menschen mag verheugen, integendeel, met scheeve oogen wordt aangekeken. De eieren ten getale van 12 worden door de vloo in reten van vloeren gelegd of tusschen de planken van het bed of 't ledikant. De larven voeden zich met or ganische stoffen. Een zorgvuldige schoon maak verhindert de larven, zich te ont wikkelen. In vier weken is er een nieuw geslacht. In den winter staat de vermeer dering stil. Gelukkig 1 In Maart of begin April moet er jacht op gemaakt worden dan begint de voort planting. Vandaar ook het spreekwoord Een vloo in Maart Is goud waard. Insectenpoeder bewijst tegen deze dieren uitstekende diensten. Dit poeder is het fijn gewreven bloemboofdje van een klein- bloemig soort Chrysanthemum, die in PerziH en in Turkije groeit en wel iets gelijkt op onze kamille. Men doet het best de bloem- hoofdjes te koopen en deze zelf fijn te wrijven. Het poeder toch verliest zijn kracht langzamerhand en wordt bovendien tegenwoordig vervalscht met fijn gewreven stengels en bladen dier plant. Als bijzonderheid deelt men mede, dat de veehouder Brouwer te Ilpendam een hond heeft, die de taak oener weer spannige moeder overnam. Een lam toch van een onwillig schaap heeft de hond tot zich genomen en zoogt het. Waar de hond loopt is ook het lam. En wordt de hond 's nachts wakker en mist hij zijn lam, dan huilt hij tot men do deur opent en hem in den stal laat. Nu heeft Brouwer den hond een tweede lam gegeven, en dat gaat ook weer goed. Naar wij vernemen, zal eerlang het landgoed »Oud-Bussem" opnieuw in veiling gebracht worden. Men herinnert zich dat bij de eerste veiling, welke geschiedde op last van de Hollandsche Hypotheekbank, de makelaar Schogt het goed gekocht had voor de som van f 530,006 en dat, toen later bleek dat die koop was geschied namens mevr. Tindal, de Bank deze niet als koopster accepteerde, tengevolge waarvan toen de heer Schogt als kooper ten eigen name moest beschouwd worden. De herveiling geschiedt, omdat de heer Schogt in gebreke is gebleven de koopsom te voldoen, voor diens rekening en wat het goed nu minder dan f 530,000 opbrengt zal door hem moeten worden bijgepast. (N. v. d. D.) De boeveelheid meekrap bereid in de verschillende fabrieken in Zeeland ten ge tale van 17, op 13 verschillende plaatsen, gedurende de teelt 1900, is als volgt: 90,941 KG. onberoofde, 82,169 KG. racijn, en 18,157 mul. Hierbij is niet begrepen de hoeveelheid overstampte gemaakt, ter wijl onder de hoeveelheid onberoofde ook begrepen zijn de in enkele fabrieken klaar gemaakte krappen en gemeenen. Wat ra cijn betreft, staat St. Annaland (Tholen) het hoogst, wat onberoofde betreft, Nieuwer- kerk, en mul Oosterland. Op een der lagere scholen te Arn hem zag de onderwijzer eener klasse van 10 lljange kinderen, dat herhaaldelijk door jongens papiertjes werden toegereikt aan een meisje. Dit aanvallig ding, ge vraagd om zoo'n papiertje af te geven, reikte blozend het laatst ontvangene over. Daar las de verbaasde, onderwijzer Lieve Trientje A. Ik heb gehoord dat u met Willem B. verkeert, maar dat moet u niet doen, want Willem B. heeft een mank been en dom is bij ook. Hij kan later niet den kost verdienen voor u en de zijnen. Uwe liefhebbende Karei C.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1