NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 96. 1901. Vrijdag 5 April. 15e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Bekendmaking. Kerknieuws. Gemengde Berichten. FEUILLETON. Sip Alfred Milner. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 ce*t Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Goes. Burgemeester en Wethouders zullen op Zaterdag 6 April 1901, des voormid dags te 10 uren in het openbaar bij opbod nogmaals trachten te verhuren het woonhuis wijk A no 64a bewoond geweest door wed. SwartFouw en wel voor een jaar ingaande 1 April 1901. De voorwaarden liggen ter lezing op de secretarie van 's morgens 9 tot des namiddags 2 uren. De Secretarie der gemeente zal a. s. Maandag den 8 April, uithoofde van den 2en Paaschdag, geslotén zijn. Tot het doen van aangifte voor den Bur gelijken Stand zal alleen des voormiddags van 9 9'ls uren gelegenheid gegeven worden. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Meppel: L. W. Bakhuizen van den Brink, te Vlissingen; D. A. Boss van Charante, te Zevenhuizen; F. C. Geerling, te Joure; J. Groenetveg, te Steggerda; dr. A. J. van 't Hooft, te Borne en R. Toren beek, te Vollenhove. Beroepen te Zaamslag, Ds. J. J. Hom burg te Biervliet. Bedankt voor Hoogeloon door J. Anker man, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Bedankt voor Kollum door J. J. Berends te Maasland. Gisteren heeft te Kampen de eerste saamspreking plaats gehad van curatoren en hoogleeraren der Vrije Universiteit en der Theologische School. Het agendum voor de tweede samenkomst zal dooreene commissie worden voorbereid. (Std.) Goes. Aan de beurt van aftreding zijn dezen zomer voor den gemeenteraad de heeren Mulock Houwer, v. d. Peijl, Tem perman, Janssen en v. d. Leeuw. Vlissingen. Aftredende leden van den gemeenteraad zijn dit jaar de heeren Alter en v. Uije Pieterse, die zich niet herkies baar stellen, en voorts de heeren Loois, v. Raalte en Gewin, terwijl 2 nieuwe le den moeten gekozen worden, gevolg van uitbreiding der gemeente. Vlissingens raad bestaat uit 12 liberalen 3 antirevo lutionairen en Chr. bistorischen. Goes. Dinsdag vergaderde hier de af- deeling Heinkenszand v. d. M. t. b. v. Landbouw en Veeteelt, onder voorzitter schap van den heer I. G. J. Kakebeeke. Het laatste der Zuidafrikaansche por tretten van Rompels handelt over ,;De eenige inlichting die wij heb ben, behalve hetgeen reeds is ge publiceerd, js vervat in een particu lier telégram van Lord Kitchener, waarin deze verklaard dat generaal Botha ernstig bezwaar maakte tegen Sir Alfred Milner". Chamberlain in het Britsche La gerhuis op Zaterdag 23 Maart 11. Een slanke, groote figuur is sir Alfred Milnermaar niet robust, niet die breede fotschheid van zijn tegenstander Kruger, forschheid die deze naar voren dringt en hem aanwijst te midden van bonderden. Onberispelijk is de Hooge Commissaris in zijn verschijning met het matte, het gemaak te, het trage van de Britsche aristocratie. De volbloed Engelsohman is hij echter niet in zijn wezen. Zijn Duitsch bloed verraad zich niet geheel. Men wil dat hij ongaarne van die Duitsche afstamming hoorthoewel ij zich verheft op de kennis van 't Duitsch. oorhoofd an oogen teekenen hem als een r i61 geheele gelaat, strak; elke plooi don on^erworpen aan den sterken wil van Tn ,l Tkt hem als een diplomaat, vatton sPreken, voorzichtigin het op- hoorhiar^a r? h vf""?611' waarxlit duidelijk hoorbaar is de behoedzaamheid waarmee hii min Toef11 kit6St'iS hij ?V6neens de staats- manaoch met zoo sterk als in zijn gelaat Gedurende de Bloemfonteinsche Conferen- Tegenwoordig 34 leden. De heer Zuitlweg bracht verslag uit van de Hoofdbestuurs vergadering. De rekening sluitende met f 566 goed slot werd goedgekeurd. Tot afgevaardigden ter hoofdbestuursvergadering werden herbenoemd de heeren Zuidweg en Boogerd, plaatsvervangers jhr.de Jonge en De Bokx. De voordracht voor een lid der commissie van toezicht op de proefvelden, wegens ontslag nemen door dhr. Padmos, bestaat uit de bh. J. D. Elenbaas en J. Blok van 's-Heer Arendskerke en Jan Koert van Wolfaartsdijk. Bijaldien de zuivelcursus met Januari door de vele werkzaamheden van den zuivelconsulent niet konden aanvangen zal op nader te bepalen tijd nog in April daarmede begonnen worden. De voorz. wacht spoedig vele opgaven tot deelneming. Er zal oen cursus in de Paardenkennis met het a. s. najaar op touw worden ge zet. Het Hoofdbestuur dat daartoe een rijkssubsidie van f 500 ontving, zal do plaats waar de grootste deelneming is te ver wachten daartoe aanwijzen. Veeartsen zullen de cursussen leiden. Voor de a. s. keurtentoonstelling werd f50 beschikbaar gesteld; aan het Hoofd bestuur zal worden in overweging gegeven om de keuringscommissie niet meer door de inzenders te doen benoemen, maar door de afdeeling, waarin de tentoonstelling wordt gehouden, of in ieder geval door het Hoofdbestuur zelf. Nog werd door den Voorzitter medege deeld dat van Rijkswege weder eene subsidie is beschikbaar gesteld tot den aankoop van varkens. Als bijzonderheid wordt gemeld dat aan de hofstede Reijgersberg te N.= en St. Joosland een paard van 8 jaar 7 veulens geworpen beeft. Vlissingen. De adspirant-macbinisten J. Schilt, J. C. Duijf, T. A. Bouman, H. Borgsteijn, F. v. 't Hub en M. Bos alhier gedetacheerd aan de fabriek „De Schelde" zijn bevorderd tot machinist 2e klasse en gedeeltelijk overgeplaatst naar Nieuwediep en Hellevoetsluis. Oud-generaal F's Jacob (18811884) is gisteren overleden. De Rijks-Waterstaat is voornemens het vóór Vlissingen gezonken stoomschip »Tay" op te ruimen door het te doen springen. tie heb ik sir Alfred Milner verscheidene malen ontmoet, maar de indruk die ik van hem kreeg, was niet sympathiek. Het moge zijn dat ik bevooroordeeld was en dat mijn antipathie steeds sterker werd, maar hoe zeer ook zich voordoend als een volmaakt edelman, altijd kwam het willen bloot om vriendelijk goedgunstig te schijnen. Dat willen werd den scherpen opmerker hatelijk De koude oogen waarin de ziel zich niet spiegelde gaven heel zijn wezen één terug- stooting van een huichelachtige natuur. Zoo staat de onvermurwbare, de ongevoe lige beul van het Afrikanerdom voor me en zoo zal bij in zijn herinneringen blijven koud, zielloos, een man die het hoofd zou st.reelen van zijn slachtoffer alvorens het af te houwen. 's Morgens tegen twaalven waren presi dent Kruger met zijn raadgevers te Bloem fontein aangekomen voor de conferentie, 's Namiddags vijf uur van denzelfden dag reed de extratrein het station binnen die sir Alfred Milner en zijn gevolg in de Vrijstaatsche hoofdstad bracht. Kort na aankomst sprak ik een der Vrijstaatsche over heidspersonen die den Hoogen Commissaris te Norvalspont ontvangen hadden namens de regeering te Bloemfontein. Hij vertelde mij dat de heeren de geheele^ reis door het Vrijstaatsche gebied stil en afgetrokken waren geweest, blijkbaar opziende tegen de ontmoeting met den ouden Kruger tot wiens ondergang en die van zijn volk besloten was. Die vrees uitte zich in hun vragen en opmerkingen. Maar dat onaangename gevoel spiegelde Boterwet De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat aan de overgangsbepa ling, sub 5o, van zijn beschikking van 22 Februari 1901, luidende: »Tot 1 October 1901 zullen vorm en af meting van het woord ^margarine", zooals die omschreven zijn in de beschikking van den Minister van Waterstaat, van 23 Octo ber 1889, geoorloofd wezen", wordt toe gevoegd betgeen volgt: »terwijl wat de overige in laatstbedoel de beschikking genoemde voorschriften be treft, deze voor zooveel de thans gelden de wettelijke bepalingen zulks veroorloven mogen worden gevolgd tot 16 Mei 1901 met dien verstande evenwel, dat hetgeen aldaar voor de buitenste verpakking is be paald, voor de verpakkingen in het alge meen zal gelden. Een dorp van drinkebroers! Te Borculoo, dat ruim 4000 inwoners telt met 29 drankwinkels, is in bet afgeloopen jaar ruim 45.000 liter gedistileerd gebruikt, dat is circa 11 liter per hoofd, vrouwen en kinderen inbegrepen! Men schrijft uit Friesland aan de N. R. C. 1 Wat een gezicht v n morgen bij het op staan De aarde bedekt met een sneeuw kleed als waren we in December! Geen sneeuwlaagje, dat de tint van den onder gelegen grond nog deed door kleuren, maar eën laag van 5 a 7 centimeter dik. Men ging sneeuwvegen, net als des winters, met dikke wanten aan; de melkboeren zetten zich weer op 'tscherp, door scherpe ijzeren proppen in hunne klompen te slaan. Gladde straten en een melkboer zijn nu eenmaal de grootste vijanden. Vreemd keken de lammeren op, die hun dartelheid getrouw een rondedans in de sneeuw hielden om hun blatende moeder, die tegen de dwarrelende sneeuw- vlokken, nu en dan met groote hagelsteenen vergezeld, haar kroost wilde beschermen en aanriep. Maart roerde zijn staart op geduchte wijze, zooals hij nu reeds drie weken doet. De weilanden, die door den hoogen waterstand onderliepen en gedurende een paar dagen zoowat droog waren van boven, hebben veel geleden door de strenge nachtvorsten der laatste dagen. Geen grooter kwaad voor die nog vochtige landen dan vorst, die den bodem rondom de grasworteltjes totijsmaakt en bet kiemvermogen doodt. Die vroeger zich niet af op bet effen gelaat van den Britschen vertegenwoordiger. Op dat gezicht waren alleen onverschilligheid en trots te lezen, pijnlijke onverschilligheid voor het geen er zou gebeuren in de komende histo rische dagen. Kruger had bijna geweend op die reis naar Canossa, alleen ondernomen ter wille van zijn land, zijn volk. Kruger had zich zijn droefheid zijn bekommernissen niet geschaamd die hij voelde voor de dreigende toekomst. En met die nobele tranen nog in de oogen was bij te Bloemfontein aange komen, waar bij zich onmiddelijk vermand had om anderen wellicht onnoodigen angst te besparen. Sir Alfred Milner kwam er met een koel hoofd én een ijskoud hait. De staatsman doofde alle gevoel in hem omdat daardoor alleen het doel kan worden bereikthet groote duivelsche doel om de oppermacht van Engeland voor altijd in Zuid-Afrika te vestigen en de opbloeiende Afrikaner natie te vermoorden. Mij greep dien dag de scherpe tegenstel ling tusschen de beide mannen. Zij liet een onuitwischbaren indruk achter. In den groet van president Kruger op zijn tocht van het station naar huis, zag ik telkens deD ernst, den weemoed, de druk kende zorg schemeren. „Die President het banja oud gewor", zeiden de Vrijstaters die stil-eerbiedig den hoed hadden gelicht toen het rijtuig voor bijreed. Zij hadden den President niet op de reis gezien zooals ik, toen hij zich kon, zich mocht geven en wisten dus niet dat het niet de ouderdom was die hem boog ondergeloopen landen, anders al een groen veld vertoonend, dat aan herleven doet denken, zijn nu grauw-bruin van kleur, doodsch en vaal. De tuiniers zitten met de bakken vol plantjes; maar wie duiftze een plaatsje geven in den moestuin? Eiken dag ja na elke sneeuw- of hagelbui denkt men dat dit dan wel de laatste zal geweest zijn, de winter afscheid neemt en telkens blijkt de afscheidsgroet nog te moeten volgen. De koude zal nog blijven zoo voor spellen sommigen en zij baseeren hunne profetie op de groote schare wilde zwanen aan onze Zuiderzeekusten, het groot aantal wilde ganzen, dat zich nog ophoudt inde waterrijke streken onzer provincie. En te midden van de sneeuwbuien hedenmorgen zagen we een ooievaar op zijn nest, nu en dan happende naar de sneeuwvlokjes, die het waagde zich te nestelen in de echtelijke woning van de lentebode! Een vrouw te Lopik, van een be zoek bij de buren, waarop de drankflesch goed aangesproken was, huiswaarts koe rende, is in het water geraakt en ver dronken. Het bestuur der Sociaal-democratische Arbeiderspartij steit voor, op het aan staande congres te Utrecht de vraag te behandelen: „Zal de S. D. A. P. haar naam in S. D. P. veranderen?" In een der bladen is onlangs mede gedeeld, dat de overgrootvader van me vrouw Louis Botha (geboren Emmet) indertijd te Dublin zou zijn onthoofd. Dit kan niet waar zijn, want de jonge Robert Emmet, betrokken bij den aanslag op het kasteel te Dublin, en daarom eerst gehangen en onthoofd, was niet gehuwd, maar in het geheim verloofd met de be roemde schoonheid Sarah Curran (bekend 0. a. door de Iersche gedichten van Tho mas Moore). Maar Robert had een oude ren broeder, Thomas Addys Emmet, in vroegere opstanden tegen de Engelsche dwingelandij betrokken en deswege ver bannen. Hij week uit allereerst naar de Vereenigde Staten. Maar het is hoogst waarschijnlijk, dat hij de bedoelde overgrootvader is geweest. Eene afbeelding van de terechtstelling van Robert was in het bezit van den vader van mevrouw Botha, wetsagent te Har- rismith en later eon tijd landdrost. De gansche familie Emmet is in de republie- onder verpletterden last. In den groet van sir Alfred Milner def tige onverschiligheid, koelheid, met duide- lijken trots over „de zijns bedunken eerste diplomatieke zegepraal" Kruger die wilde onderbandelen over binnenlandsche aangele genheden. En luid jubelden de Engelschen en de Kaffers toen hij voorbij reed. Bij zijn ontvangst niet de plechtige ernst van dien morgen toen de vredesapostel uit Transvaal aankwam. 's Avonds was er »rout" in het Presi dentshuis. President Kruger kwam er slechts kort. Hem hinderden het rumoer, het licht, de muziek. De feeststemming deed hem pijn, omdat zijn hart bedrukt was. Hij bleef slechts kort en wendde voor dat hij vroeg naar bed wilde. Toen president Steyn die zijn ambtgenoot had uitgeleidde gedaan, een oogenblik later weer met zijn hooggeplaatsten Engelschen gast praatte, hoorde ik sir Alfred Milner zeggen, terwijl een medelijdend lachje zijn mond plooide „President Kruger is get ting very old", en den nobelen Steyn, die alles wist, tergden die woorden. Men zag het hem aan, een kort oogenblik, en hij antwoordde dat president Kruger gewoon was vroeg te bed te gaan. President Steyn met zijn open, eerlijk gezicht was de volmaakte gastheer die in al zijn wellevendheid, zijn trouwhartigheid, zijn eenvoud wist te bewaren. Geen oogen blik van neerbuigende vriendelijkheid. Zijn oogen glansden als hij zijn vrienden ken zeer gezien. Telegr Yan St. Helena komt het droevig be richt, dat Mevrouw Cronjé, die daar, gelijk men weet, de gevangenschap van haar man deelt, een tijdlang in hare geestvermogens is gekrenkt geweest door den angst óver hare dierbaren in het vaderland. 't Is wonder, dat al niet meer gevallen voorkwamen Gelukkig is sedert in haar toestand ver betering gekomen. De aardbeving in Konstantinopel heeft een geduchte verwarring gebracht in het paleis, waar een défilé van een 3000 personen den Sultan den handkus bracht. Men dacht, op het oogenblik dat de schok gevoeld werd, aan een dynamietaanslag. De kroonluchters slingerden heen en weer, zuilen wankelden en een stuk van het pla fond kwam naar beneden. Verscheidene officieren sloegen met hunne sabels de ven sters in en sprongen in den tuin van het paleis. Op de tribune voor het corps-diplo- matique vielen de gezamelnijke dames flauw. Aan de kalme houding van den Sultan was het te danken dat geen algemeene paniek, die velen het leven gekost zou heb ben, ontstond. Hij was al van zijn troon gestegen, maar keerde er weer terug, liet de muziek opnieuw spelen en een van de sjeiks een kort gebed uitspreken, waarna de rust terugkeerde en de ceremonie werd voortgezet. B CUGBliL IJKE STAND over de maand Maart. GRIJPSKERKE. Getrouwd :L. Melse, 47 j., wedr. en M. Wattel, 37 j., wed. Bevallen: C. Maljers, geb. Reijger, d. OVEZAND. Overleden: 5, Cornelis Adriaanse, 7 m.Cornelis van 't V/esteinde, 76 j., wedr. van Catharina Adriaansen15, Geertruida Goense, 1 m. DRIEWEGEN Geboren: 21, Pieter- nella, d. v. Marinus de Dreu en Magdalena Christina van de Velde; 21, Johanna, d. v. Adriaan Ringelberg en Catharina van der Male. N1SSE. Geboren: 9, Jannis, z. v. Pieter Luteijn en Jannetje Nieuwenhuijze; 29, Neeltje, d. v. Jan de Kok en Pieternella Bakker. Overleden: 22, Jacobus Adriaan de Blaeij, 17 j.. ongeh. COLIJNSPLAAT. G e h u w d 7, Johan- nis Breedveld, 21 j., jm. en Pieternella begroette, en zijn geheele optreden deed zijn hooge Britsche gasten met bewonde ring tot hem opzien over zooveel takt, zooveel ongekunstelde vormen bij den Vrij- staatschen Boerenzoon. Sir Alfred boog en lachte en schertste den geheelen avond, diplomaat in alle op zichten. Bewonderenswaard zou hij zijn geweest als zijn tegenstander de ellendeling geweest was waarvoor de Jingo-bladen hem scholden. Nu waren het lachje, het fijne woord, de bestudeerde manieren te tragische tegenstellingen met de eenvoudige smart van den ouden Voortrekker, die wellicht nooit zoo geweend had, met de edele maje steit president Steyn. Het was Maandagmorgen, de laatste dag der conferentie. In een gesloten rijtuig, de gordijntjes omlaag, keerde president Kruger van de samenkomst terug. Hij kon het hel dere, lachende zonnelicht niet verdragen. Het paste weer niet bij zijn sombere stem ming. Alles was verloren. Het was den Afri kaners schrikwekkend duidelijk geworden waarheen de man met het stalen gezicht de onderhandelingen wilde voeren. Mislukken moesten zij, dat was zijn onwrikbaar besluit. En een oogenblik later verliet dé uitvoer der van Chamberlain's vonnis het gebouw waar de conferentie werd gehouden. Hij zond zijn rijtuig en zijn eerewacht weg en wandeldejin den beerlijken winterzonneschijn naar huis. Hij lachte en schertste weer, nu met zijn imperialen secretaris dat alle men- schen het konden zien, ook de Afrikaners die voelden hoe het onweer broeide dat over hun land zou losbarsten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1