NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 94. 1901 Dinsdag 2 April 15e Jaargang HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Engeland en Transvaal. SCHOOLWET. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Twee maanden slechts scheiden ons van den 5en Juni, den dag der candidaatstol- ling over het geheele land, voor Kamel en Staten. In deze betrekkelijk korte spanne tijds moet derhalve heel de organisatie tot in alle bijzonderheden in orde zijn, de ean- didaten zijn gesteld, de noodige fondsen zjjn bijeengebracht en de wijze waarop zal worden gewerkt deugdelijk zijn geregeld. En dat te midden der voorjaarsdrukte, die na den langen winter het den mees ten veel volhandiger maakt dan anders. Daarom mag van nu af aan wel alles worden gedaan en voorbereid om straks alles bij den stembusstrijd in orde te hebben. De kiezerslijsten, wij herhalen het, liggen tot 21 April dagelijks voor een ieder ter inzage. Niet alleen dus voor kiezers, maar ook voor niet-kiezers. Niet alleen voor imvoners der gemeente, maar ook voor personen van buitenaf. Bovendien zijn zij, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdrnk voor allen verkrijgbaar. Dringend- raden wij onze kiesvereeni- gingen aan, zich zonder verwijl zulk een afschrift of afdruk aan te schaffen. Dat geeft de beste gelegenheid om hetzij thuis, hetzij in de vergadering van be- stuurs- of kiesvereeniging te onderzoeken wie niet op de lijst en wel-, of wie wel op de lijst staan en niet er op hooren. Dan kan hiertegen in een briefje, op ongezegeld papier, dus een gewoon velletje postpapier aan Burgemeester en Wethou ders, bezwaar worden ingediend en ver betering der Kiezerslijst worden verzocht. Mits dit geschiede vóór den 15 April. Met nadruk verzoeken wij onzen vrien den daarvan werk te maken. Immers het kon in Juni, a. s. op één stem aankomen. Eén kiezer te weinig op de lijst kan een district doen verloren gaan en daar door in do Kamer de meerderheid ver plaatsen. Denkt aan Sneek! Daar viel een der onzen met slechts één stom. Denkt aan Amsterdam VII! Daar werd onze candidaat met een ge lijk aantal stemmen, als jongste in jaren uitgeworpen. In beide districten werden twee libera len gekozen. En de leerplichtwet ging er met één stem meerderheid door. Laten wij dus oppassen. 1 April 1901. Het doet ons genoegen dat ook de mo derne redactie van de „Hervorming" orgaan van den Protestantenbond, het met ons afkeurt, dat de vrijzinnige-Democraten, door de Middelburgsche kiesvereeniging „Een dracht maakt Macht" bijeengeroepen, op Zondag vergaderd hebben ter constitueering van hun nieuwen Bond. Roomschen en Democraten zien er geen been in om bij voorkeur hunne kiesver- eenigingen op Zondag bijeen te roepen. Van Roomsche zijde zagen wij herhaalde lijk tegen deze kwade gewoonte geprote steerd doch nog niet van morderne zijde. Het doet ons derhalve genoegen dat nu ook uit de kringen der liberalen en vrij zinnig-Democraten een stem opging tegen dit „groot kwaad". Helaas, ja, de Hervorming schrijft terecht, dat „wij voor de godsdienstige viering van den Zondag^ die ons zeer lief is, maar waarvoor wij van velen hunner" (dat zijn de nieuwe vrijzinnig-Democraten) „toch weinig te hopen hebben". Wij schrijven de rest van het betoog over, want wij kunnen het niet beter zeggen dan zij doet: „Doch dat zij door hun vergaderen schade doen aan de rust van den Zondag in maat- schappelijken zin, die het toch door ten toonstellingen, wedstrijden, pleiziertochtjes al zoo bitter zwaar te verantwoorden heeft, dat is ergerlijk. Er staan hier zulke ont zaglijke belangen op 't spel, de eeuwenoude instelling van den zevenden dag als rust dag is zulk een groote zegen, dat wij ze met hand en tand verdedigen mogen. En elke vergadering op Zondag veroorzaakt vooreerst dat er gewerkt moet worden door lieden, die met de vergadering zelve niets te maken hebben en ten tweede gewent zij de openbare meening hoe langer zoo meer aan een Zondag, die geen rustdag is". Kitchener deelt in zijn telegram over Babington's gevechten nog het volgende mede Do krijgsverrichtingen van Zaterdag dre ven den vijand in noordelijke richting uit stellingen die zij bij Kafferskraal innamen. Zondag werd de vervolging enkel met de bereden troepen voortgezet. De achter hoede van de Boeren werd door een gelijk tijdige beweging van onze beide flanken opgedreven. Daarop kwam het convooi in hot gezicht bjj Leeuwfontein, en Grey's Nieuw-Zeelauders en woudloopers drongen vooruit. De vijand trachtte een stelling in te nemen, maar Grey's troepen reden alles onder den voet, en dit mislukte. Kort daarop werd het convooi door de Nieuw- Zeelanders uit het oosten, door de Austra liërs uit het westen overvallen. Toen werd do aftocht van den vijand een vlucht, en de vervolging werd voortgezet totdat de paarden uitgeput tcaren. Uit het district Tabanchu in den Oranje- Vrijstaat wordt gemeld, dat kolonel Withe na een nachtelijken marsch 30 Boeren over vallen heeft, een Boer werd gewond, vier gevangen genomem, en 6 wagens, 34 paar den en een hoeveelheid vee buitgemaakt. Kolonel Hickman's achterhoede had Maan dag moeten terugtrekken voor de Boeren Dinsdagochtend waren toen Joubert, Pre- torius en Coetzee binnen Dewetsdorp ge komen. Fourie voegde zich den volgenden morgen bij hen. Zij zorgden in de eerste plaats voor het verstrekken van voedsel aan de niet Engelschgezinde vrouwen en kinderen, en gebruikten daartoe de provi and die zij uit Wepener hadden meege bracht (die vrouwen en kinderen moeten hot dus wel Spaansch gehad hebben onder het nieuwe Engelsche bewind). De Boeren, zegt de correspondent nog, waren er slecht aan toe bij hun terugkomst uit de Kaap kolonie, en boos over het mislukken van hun inval. Het transportschip Morayshire is uit Southampton naar Zuid-Afrika vertrokken met 18 officieren en 1100 man, grooten- deels bestemd voor Baden-Powell's politie corps. Gisteren zijn 1000 man, die evenzoo tot de politie behooren, te Kaapstad ontscheept, en nog denzelfden avond naar Bloemfon tein vertrokken. In de Arnh. Crt. spreekt iemand uit Kaapstad zijn spijt uit over het mislukken van den inval in Kaapkolonie, doch wijst met zeker genoegen op de pest, een nieuwen vijand, welke het Engelsche leger op den duur niet ontloopen zal. Hij heeft gelijk in dit laatste beweren; want reeds moeten drie Engelsche soldaten aan de pest gestorven zijn. Het is toch een feit zegt hij »dat de pest zich daar het eerst openbaart waar onreinheid heerscht, vooral waar deze gepaard gaat aan een ongere gelde levenswijze. En stellig mag het leven van den Britschen soldaat te velde onge- regeld genoemd worden." Erger dan de pest nochtans vreest en schuwt hij een mogelijk Engelsch opper bestuur. Hiervan zegt hij »De gevaren waarmee de pest ons be dreigt, maken op ons niet den indruk, als die van den tegenwoordigen stand van zaken in dit land. Wee, wee, als de Brit zijn zin krijgt. Men kan zich niet voor stellen, hoe cynisch de Brit hier redeneert. Natuurlijk wil hij schijnbaar fair zijn. Hij wil Boer en Brit vorzoenen; hij wil de taal niet uitroeien; bij wil een zelfstandig bestuur geven, maar alleen on in zooverro als het met zijn politiek strookt. Diep, zeer diep griefde mij een brief in de Cape Times, waarin een kersversch aangekomen imperalist uit Engeland zich verbaast, dat hier een advocaat Hollandsch moet ver staan, dat hier aan dat miserable jargon rechten worden gegeven!" De Wet is de Transvaalsche grens over getrokken met 400 man; op ongeveer 35 mijlen van Standerton. Over weinig aangename toestanden te Pretoria schrijft een correspondent van de „Morning Post" o. a. het volgende; „Men kan niets doen zonder verlof. Om te kunnen rijden heeft men^ een vergun ning. noodig. Natuurlijk moet men eerst verlof hebben om een paard te koopen en moet de verkooper zijnerzijds verlof heb ben om te verkoopen. Zoo is het ook ge steld met rijden in een rijtuig, het hou den van een koetsier, wielrijden, enz. Ik heb mijn zakken vol met speciale vergun ningen en wordt onophoudelijk aangeroe pen om nu de eene dan do andere te laten zien. En het loven hier is een last wanneer men de bestaande bepalingen niet letterlijk opvolgt." In de Zuurbergen, waaruit de Boeren pas waren verdreven, heeft zich thans weder een commando genesteld. De sterkte van het commando dat zich bij De Wet in Transvaal heeft aangeslo ten, wordt reeds op 1200 man geschat. Men verwacht dat De Wet met deze man nen de operatios van generaal French zal gaan bemoeilijken. De correspondent van de Times die melding maakt van den aanslag op den trein van Balmoral, voegt er bij dat de lijn 30 uren versperd is geweest, en dat voortaan een grootere macht van bereden troepen afgezonderd zal worden ter bewa king van deze lijn, die zoo sterk blootge steld schijnt te zijn aan aanslagen. De Boeren van Fourie in den omtrek van Dewetsdorp maakten het de Engel- schen zoo lastig dat generaal Bruce Ha milton er Woensdag op uit is gegaan om hen uiteen te jagen. Dertig KM. moesten de Engelschen trekken voordat het Boe- renkamp gevonden werd, maar de Boeren ontsnapten voordat een omtrekkende be weging uitgevoerd kon worden. Op den terugweg naar het dorp ontmoette men een anderen troep Boeren, die „met ver lies teruggedreven werden", waaruit wij opmaken dat de Boeren de aanvallers wa ren, en Hamilton's verrichtingen dus weer niets hadden uitgehaald. Van bevoegde zijde schrijft men: 't Is nog niet lang geleden, met betrek king tot behandeling van vrouwen en kin deren. die in de kampen om Johannesburg gevangen worden gehouden, aangetoond, dat do Engelsche districts geneesheer het te verstrekken voedsel als onvoldoende en ziekte veroorzakend heeft afgekeurd, en dat een tweede dokter bij onderzoek be vonden heeft, dat het was »ongeschikt voor menschelijk voedsel of schadelijk"; thans kamen nieuwe gegevens de lijst der beschuldigingen aanvullon. De Boerenfamilies te Johannesburg heb ben het zeer armoedig. Het weinige geld, dat zij bezitten, is spoedig verbruikt, omdat zij verplicht zijn tegen zeer hooge prijzen noodzakelijke levensmiddelen te koopen uit eigeb middelen. En zoodra iemand iets koopt, wordt hij van de rant- soenlijst geschrapt; want dan wordt hij of zij als bemiddeld aangemerkt. Voor eenigen tijd zijn vleeschrantsoenen verstrekt als gevolg van do ernstige klachten, die zijn ingebracht door leden van de Hollandsche kerkbesturen en ande ren; doch het verstrekte blijft geheel onvoldoende. Er is dan ook zeer veel ziekte. Midden Januari behoorden ruim 10 pCt. van de vrouwen en kinderen in het kamp bjj de Robinson-mijn tot de verpleegden. In de andere kampen was het met ziokten minder ernstig gesteld toch zag hot er daar nog treurig genoeg uit. In een der kampen zijn de vrouwen en kinderen gehuisvest in de kaffer-compounds. Van de 2853, die in do derde week van Januari in de verschillende kampen waren stierven niet minder dan 10 personen. Dit maakt een jaarlijksch sterftecijfer van 250 of ruim 175 op de 1000. De menschen waren veilig op hunne plaatsen met overvloed van vee en voed sel. Zij zijn weggevoerd om hen te be schermen, zoo het heette. Welke die be scherming was, blijkt uit bovenstaande treurige feiten. Het voedsel dat verstrekt wordt, is slecht en onvoldoende en wordt op hondsche wijze uitgereikt. Weidenkenden in Johannesburg trach ten zooveel mogelijk te helpen, zoowel door bij de militaire autoriteiten aan te dringen op verbetering van voedsel en be handeling als door het verleenen van on middellijke en daadwerkelijke ondersteu ning. Er is echter nog meer hulp noodig, en die hulp komt uit Europa. Het zenden van geld wordt dringend aanbevolen. Geld in vertrouwde handen verdient verre de voorkeur boven de goederenzending, waarvan het vervoer tijdroovend, de keu ze spoedig verkeerd en de aflevering onzeker is. Blijkens het Voorloopig Verslag over het ontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele bepalingen der wet tot regeling van het lager onderwijs (subsidiën onderwijzers traktementen enz.) waren vele leden van meening dat de Regeering niet is geslaagd in haar streven op allerminst karige wijze te voldoen aan de belofte bij de behandeling der Leerplichtwet aan de voorstanders van 't bijzonder onderwijs gedaan. Volgens hem zal het bijzonder onderwijs ondanks de voorgestelde subsidieverhooging ten gevolge der Leerplichtwet deels terstond maar vooral op den duur financieel van slechter conditie worden, te meer daar aan deze voorstellen zijn vastgekoppeld voor stellen betreffende de salarissen der open bare onderwijzers, welke geen gevolg zijn dier wet, en welker aanneming het bijzon der onderwijs nieuwe en zware lasten op legt, slechts zeer ten deele voor 't verhoogd subsidie gedekt. Eenige leden verklaarden met dit ontwerp niet te kunnen meegaan, omdat het voortbestaan en de ontwikkeling van vele bijzondere scholen daardoor ernstig wordt bedreigd. Vele andere leden konden zich over 't algemeen met dit ontwerp ver eenigen, waardoor de Regeering aan haar toezegging in ruime mate heeft voldaan en juichten de opgenomen jaar wedden verbete ring der openbare onderwijzers toe. Enkelen meenden dat een nieuwe stap werd gedaan in de richting van confessioneel onderwijs door den Staat, h. i. in strijd met art. 192 G.W. Sommigen betreurden dat er thans geen gelegenheid was een geheele herzie ning der Wet van 1878 aanhanging te maken daar verschillende andere wijzigingen wenschelijk werden geacht; wijzigingen van art. 54bis, zoodat ook aan scholen met 20 leerlingen subsidie kan worden gegeven, en van art. 1 zoodat onderwijs aan minder dan 20 kinderen als huisonderwijs kan worden beschouwdschrapping der vrije en ordeoefeningen als verplichte leervakken wijziging van art 16 om toelating van kin deren op scholen in eene andere gemeente niet langer afhankelijk te maken van eene desbetreffende gemeenschappelijke regeling opneming van art. 39 betreffende het wacht geld aan onderwijzers bij opheffing der school of van hunne betrekking en de her ziening en opneming van bepalingen be treffende het verleenen van ontslag bij ziekte het stellen van een leeftijdsgrens voor ver vulling der onderwijzersbetrekking, wijzi ging van art. 73 om verschuiving van werk door de schoolopzieners op de onderwijzers te beletten. Voorts werd mededeeling ge vraagd omtrent de voorgenomen pensioen regeling van onderwijzers-weduwen en wee zen. Sommige leden vonden het niet aanbe velenswaard in de bestaande tractements- regeling der openbare onderwijzers thans verandering te brengenanderen gingen niet zoo ver, maar achtten de in 't on der- wij zersvereeniging-reijuest gestelde eischen overdreven. Anderen achtten de tegenwoordige trak tementen beneden het bedrag waarop de onderwijzers, met 't oog op hunne maat schappelijke positie, aanspraak hebben en betwistten dat hunne opleiding weinig zou kosten. Andere ambtenaren genieten veel hoogere wedden en de bezoldiging der on derwijzers in vele andere landen is hooger dan na aanneming van dit ontwerp 't geva zal zijn. Tegen de voorgestelde regeling werden echter velerlei bedenkingen geop perdmet de geschiktheid der onderwijzers dient meer rekening gehoudengeen gelijke minima van traktementen voor 't geheele landde pt riodieke traktementsverhoogingen geheel ten laste van het Rij kregeling der verhooging in verband met huwelijk en aantal kinderen en vrije woning aan alle gehuwde onderwijzers. Anderen kwamen tegen dit punt met nadruk op. Sommige leden meenden dat er een overvloed van beschikbare onderwijzers is, anderen dat er vooral bij 't bijzonder onderwijs gebrek aan onderwijzers bestaat. Eenige leden wenschten overlegging van een over zicht omtrent de werkelijke verbetering bij aanneming van 't ontwerp in de traktemen ten gebracht. Sommigen achtten de minimum-wedde voor schoolhoofden van f 750 te laag, wensch ten deze op f 800 te zien gebracht en wenschten voorts met het aantal dienstjaren als onderwijzer en de grootte der scholen bij de regeling der wedden rekening te zien houden. Vrije woning of huishuur-vergoeding aan allen die 28 jaar oud zijn, werd voor de klasse onderwijzers gewenscht, wier ancien - niteitsverhoogingen sommigen te laag acht ten. Omtrent toekenning van toelagen voor hoofd- en bijacten bestond veel verschil van gevoelenhet minimum van 60 cent per lesuur voor herhalingonder wijs achtten sommigen te laag, anderen voldoende. Van verschillende zijden werd aange drongen op wettelijke regeling der trakte menten der bijzondere onderwijzers op gelijken voet als voor de openbare, althans f500 als minimum met f 100 verhooging voor hoofdacte aan de onderwijzers, f 750 als minimum aan de hoofden te verzekeren terwijl sommige voorstanders van bijzonder onderwijs in beginsel tegen wettelijke trak tementsregeling der bijzondere onderwijzers gekant waren, achtten anderen deze in beginsel noodig. Eenige voorstanders van 't openbaar onderwijs hadden geen bez waar tegen subsidieverhooging aan't bijzonder on derwijs, om zekerheid te hebben dat de bijzondere onderwijzers behoorlijke beloo ningen ontvingen, anderen zouden met verdere verhooging dan voorgesteld, nimmer kunnen meegaan. De voorgestelde subsidieverhooging voor het openbaar onderwijs achtten verscheidene leden geen voldoende tegemoetkoming in de meerdere uitgaven uit de Leerplichtwet voor de gemeenten voortvloeiend. Vooral voor groote gemeenten achtten enkelen de regeling nadeelig, anderen meenden dat deze juist te zeer worden bevoordeeld. Sommigen wilden 't Rijk de ancienniteits- verhoogingen en die voor de hoofdacte ge heel voor zijn rekening doen nemen, eenige vergoeding van een deel der meerdere kosten aan gemeenten, die hooger salaris geven dan de wet vereischt. Sommigen maakten bezwaar tegen de uitkeering voor schoolbouw van lu van het kapitaal, terwijl verschilleude bezwaren werden geopperd tegen de regeling van de vergoeding voor het geven van herhalingsonderwijs. Men achtte o. m. het maximum der lesuren voor de bjjdrage ten onrechte op 192 per

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1