Opent F Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. gaan met de ernstige bede, toch vooral Transvaalsch ambtenaar te blijven, wat zeggen wil, dat hij zoo spoedig mogelijk, na afloop van den oorlog, moest terugkee- ren om zijne positie weer in te nemen. Een kinderzangkoor zou hem op 't Station een afscheidslied toezingen, maar de daar bevelvoerende Engelschman verhinderde dit, hoewel het later van hooger hand werd toegestaan, maar toen was het te laat. Do kinderen waren reeds vertrokken. Ook deze daad van Engelsche willekeur en tyrannie zullen de Krügersdorpers, ter wille van Meester Kloppers, niet spoedig vergeten. Men staat versteld, hoe angstvallig de Engelschen waken, dat maar iets van uit Transvaal naarEngeland wordt overgebriefd. Elke brief, die aankomt en vertrekt, wordt eerst gelezen, om te zien, of er iets ten nadeele van die brave Engelschen in staat. Een vriend van den heer Kloppers mocht niet eens aan een ander schrijven, dat h jj 't zoo jammer vond, dat ook de heor Kloppers moest vertrekken. «Zoo raken wij alle onze goede schoolmeesters kwijt."' Do briof mocht niet verzonden worden, tenzij die zinsnede er uit werd genomen. Angstvallig waakte men er dan ook voor, dat de heer Kloppers op zijn reis naar Hol land niet aan wal kwam, hoewel hjj er vol strekt geen kwaad had kunnen doen. Ook de kapitein van de boot vond die voorzorg bespottelijk. Men had toch niet mot een cri- mineol misdadigor to doen. Zolfs bij hun aankomst in Londen, werd hij en zijn familie streng bewaakt; onder geleide werd hij en zjjne lotgenooton van boord naar een lokaal of gebouw gebracht, waar men iets zou kunnen gebruiken. Maar daar de thee niet heel fijn was, in een emmer werd zij toegediend, verzocht hij beneden een kop thee te mogen gebruiken. Dit werd toegestaan, maar slechts aan twee. Toen hij beneden was, ging het slot op de deur en de schildwacht er voor. De «boos wicht" zou wel eens hebben kunnen ont snappen en dan was Engeland in last geweest. Van thee drinken op die manier kwam niet veel. De heer Kloppers wachtte toen maar liever, dat hij weer in 't vrijo Holland was. Enfin, nu is deze ellende ook weer geleden. Moge do hartewensch van den heer Klop pers en van ons spoedig vervuld worden Een vei eenigd Vrij Zuid-Afrika. Goos. Het gemeentebestuur van Goes brengt krachtens art 28 der kieswet ter open bare kennis, dat de kiezerslijst van 1901 in deze gemeente op heden is vastgesteld. Deze lijst, benevens alphabetische lijsten van de personen, die van de kiezerlijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop na aangifte zijn ge bracht, zijn van heden tot 21 April 1901 op de secretarie ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdruk of afschrift ver krijgbaar gesteld. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Zutphen, ïvac. Doetes). D. J. van Aalst, te Noord wij kerhout. I. I. van den Broek, te Almelo. I. K. van der Hoe ven, te Rheden. W. Lamers, te Goes. A. C. van Leeuwen, te Avereest. H. W. A. Voorhoeve, te Vroomshoop. Drietal te Wommels: cand. Cleveringa, te Groningen, cand. J. Ankerman, te Utrecht en N. P. van Es, te Boornbergum. Idem te TielJ. ten Bruggenkate, te Oostvoorno. H. J, E. Verweij, te Zaandijk en H. Schut- tevaer, te Onderdendam. Beroepen te Haamstede (toez.), A. Wee der te Culemborg; te Steenderen, A. W. Ippius Fockens te Hemmen te Zevenhoven, H. J. F. Keers te Durgerdam te Beilen, J. Groeneweg te Steggerda te Nieuw Vennep, D. J. v. Aalst te Noordwijkerhout; te Zutphen, J. v. Giffen te Boxum te Lutkewierum (toez.) F. H. Koster te Lutjebroek. Aangenomen naar Aduard, door J. Rauws, cand. te 's Hage naar Kralingen, door J. P. v. Melle te Sluisnaar Wate ringen, door P. N. Gijsman cand. te Aals meer. Bedankt voor Terheyde, door P. N. Gijsman cand. te Aalsmeer voor Maas sluis, door I. D. J. Idenburg te Hillegers- berg. Geref. Kerken. Tweetal te BedumG. H. v. Kasteel te Oppenhuizen en W. W. Meijnen, te Winsum. Beroepen te Schettens en te Anjum, J. E. Goudappel cand. te Delftte Wes- teremden, G. Bax cand. te Zutphen. Aangenomen naar Heerjansdam, door D. Pol cand. te Kampen. Bedankt voor Blokzijl en voor Wirdum, door D. Pol cand. Geslaagd te 's Gravenhago voor de nut tige handwerken de dames C. Rietdijk uit Dreischor, C. P. Vorstheuvel la Brand en T. de Moor, beiden uit Zierikzee, M. E. Bleeker, uit Middelburg en J. C. Loeke- meijer, uit Vlissingen. In 't verslag omtrent de zendingsrede van ds. Huijsing te Middelburg (zie ons vorig no.) staat«Maar hoe is hij gedoopt De zendeling treedt overal binnen met een waterbekken in de hand en vraagtIs er hier ook iets te doopen Men vraagt ons of dit zoo gezegd is. Een «zendeling" kan 't niet gezegd hebben. Wij merken op dat ds. H. te Goes heeft gezegd: «een modern predikant op Sumatra". Dat zal de spreker ook te Middelburg wel zoo gezegd hebben. Middelburg. Aan het verslag over 1900 van de afdeeling Middelburg en om streken, der Zuid-Afrikaansche vereeniging is het volgende ontleend. Het aantal leden, contribueerende f3 'sjaars klom van 64 tot 87. Het bestuur telt onder anderen twee vrouwelijke leden. Mevr. de Witt Hamer en mej. M. C. Berdenis v. Berlekom. Op een tot de afdeeling gericht verzoek om mede te werken met een zich noe mend comité voor een Volkspetitionnement ter verkrijging van Arbitrage in zake den Zuid-Afrikaanschen oorlog, werd ingevolgo besluit der vergadering van 13 Dec. j. 1. een weigerend antwoord gezonden. Spoe dig bleek dat genoemd comité zich had ontbonden. Een poging om uitgeweken Transva- lers geplaatst te krijgen bij rijkswerken voor bruggenbouw en oeververdediging, of op particuliere werken, mislukte, het laatste zelfs ondanks eon in 't oog val lende advertentie geplaatst in verschillende Zeeuwsche bladen. Ook uit Oostolijk Zeeuwsch Vlaanderen waar nabij het ka naal van Terneuzen industriëele onderne mingen verrjjzen kwam geen enkele aan vraag. Een voormalig Middelburger, werkzaam te Gronau in Westfalen even voorbij de Ovorijselsche grens, bood gelegenheid aan tot plaatsing voor vier werklieden in de ijzerindustrie. De secretaris der afdeeling de heer W. J. J. Koole, schreef daarop 24 personen aan, allen uit de ljjsten als smid, bankwerker of machinist bekend. Acht hunner meldden zich schriftelijk aan genoemde fabriek aan, doch werden afge schrikt door het verzoek in een proeftijd van veertien dagen proeven hunner be kwaamheid te komen afleggen. De reis was hun daartoe te ver en zij konden niet gaan werken voor een weekloon van f 15 nadat zij in Zuid-Afrika f 100 a f120 's weeks hadden verdiend. Wel een bewijs hoe moeilijk 't is personen aan de toe standen in Zuid-Afrika gewend in Europa aan werk te helpen. 's Gravenpolder. Vrijdagavond werd door den kapitein Geill in het lokaal bij de koster eene lezing gehouden over Volksweerbaarheid. Dat hij die het vrij talrijk publiek sterk aanbeval behoeft geen betoog. Na afloop werd eene afdeeling van de vereeniging «Volksweerbaarheid" opgericht50 leden traden toe. Een voor- loopig bestuur werd benoemd bestaande uit dhrn. J. Risseeuw, voorzitter, H. P. Th. Glerum, secretaris, S. Paul, penningmees ter, J. Woutersen en J. Swart, leden. Waarde. A. Krijnsen alhier is be noemd tot leerling-Weger bij de Maat schappij tot Exploitatie der staatspoorwe- gen, standplaats Vlissingen. Hansweert. Het met lijnkoeken gela den zeilschip «Geertruida" schipper A. Reijnhout, komende van België en bestemd naar Pruisen is alhier lek geworden. De lading wordt overgeladen, net droge ge deelte zal met het schip Agatha Elisa beth" naar bestemming worden overge bracht en het natte gedeelte wordt terug gebracht naar België. Vlissingen. Het Belgische s. s. «Prins Philip" van Bilbao naar Antwerpen gola- met ijzererts is gisterenmorgen uit zee gesleept ter reede aangekomen met be langrijk avenij aan het roer en gebrek aan steenkolen. Na bekomen orders is ge noemde bodem naar Antwerpen opgesleept. Aangesteld tot onbezoldigd Rijks veldwachter, C. van Zunderen te 's Heor- Arendskerke. Middelburg. Op de door Burg. en Weth* jl. Vrijdag vastgestelde kiezerslijst komen voor 2324 kiezers voor de Tweede Kamer, 2317 voor de Prov. Staten en 2208 voor den Gemeenteraad. Colijnspiaat. Wat do slikval aan den Nieuw Noord-Bevelandpolder betreft kan meegedeeld worden, dat deze zich uitstrekt over eene lengte van plm. 200 M. eene oppervlakte beslaande van 3I^ bunder. De afstand van den teen van den dijk be draagt 10 M. en uit de buitenkruin 44 M. Colijnspiaat. Door het Bestuur der af deeling «Colijnspiaat" van Volksweerbaar heid werd eene vergadering belegd tot op richting eener schietvereeniging. De Voor zitter, do heer Van Ham, Burgemeester, zette het doel der vereeniging uiteen en 38 leden sloten zich als lid aan. Er werd een reglement vastgesteld en een bestuur gekozen, tot Voorzitter werd benoemd G. Framjoijs, tot secretaris C. van der Weele Thz., tot penningmeester S. van der Peijl en tot overige bestuursleden G. de Waard en C. van Gilst. De contributie bedraagt f 1,50 per jaar. De Koninklijke goedkeu ring der statuten wordt zoo spoedig mo gelijk gevraagd terwijl door het Bestuur inmddels een huishoudelijk reglement zal ontworpen worden. Colijnspiaat. In de Vrijdag alhier ge houden raadsvergadering werden behandeld le een reguest van den kerkeraad dor Gereformeerde gemeente inhoudende verzoek tot afschaffing van de kermis en 2e een dito van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alsvoren of inkorting; beide reques- ten, tegen welker inwilliging de meerder heid van Burgemeester en Wethouders niet was gezind worden door de raadsleden van der Weele en Swemer warm bestreden en door het raadslid Naardjjke verdedigd. Echter werden beide met 4 tegen 1 stem (van den Heer Naardjjke) van de hand gewezen. Verder werd besloten om de eventueel aan te stellen onderwijzers aan de herha lingsschool eene vergoeding toetekennen van f 0.60 per lesuur. Dan werd nog een buiten gewoon crediet verleend van f 100 tot aan schaffing van scboolbehoeften, terwijl even eens een crediet verleend werd aan Dr. Aaltsz tot het aanschaften van eene an tiseptische lamp tot ontsmetting bij be smetting bij besmettelijke ziekten. Ten slotte werd bepaald, dat aan mej. P. Potappel op een door haar gedaan ver zoek, een schriftelijk aanbod zal worden gedaan van f 5.per M^ voor een gedeelte gemeentegrond ten einde hare woning te kunnen vergrooten. Wissenkerke. De door den Gemeente raad benoemde 15 leden voor de 3 com- missiün tot woring van schoolverzuim in deze gemeente hebben allen hunne benoe ming aangenomen. Door ieder dier com mission werd deze week een voorzitter en oen secretaris benoemd. Die te Geers- dijk benoemde tot voorzitter den heer J. J. Verhulst en tot secretaris den heer M. C. Mol, die te Kamperland tot voor zitter den heer J. L. Marcusse en tot secretaris den beer J. C. Schippers en dio te Wissenkerke tot voorzitter den hoer C. N. v. d. Heijde on tot socretaris den heer A. T. C. Sweune. Wissenkerke. Deze week word ook eene 2e vergadering van Volksweerbaar heid gehouden. Uit de voorgelezen lijst bleek dat thans 153 leden waren toegetre den. Door de vergadering werd thans een definitief bestuur van 10 leden gekozen met bepaling dat de Burgemeester voor zitter zoude blijven en de bestuursleden onderling een secretaris en Penningmees ter zouden benoemen. Nadat nog de voor naamste bepalingen van het Reglement waren goedgekeurd werd aan het Bestuur overgelaten de zorg om aan het Hoofdbe stuur kennis te geven van de stichting dezer afdeeling en om voorts alles te ver richten wat voor de bevordering der defi nitieve regeling der vereeniging noodig bevonden zoude worden. Daarna werd ge legenheid gegeven om zich aan te melden voor eene op te richten gymnastiek- en ook voor eene op te richten schietvereeni ging. Voor de eerste meldden zich 15 voor de' laatste 85 liefhebbers aan. Ambitie dus genoeg indien uien nu maar niet te onge duldig wordt onder de voorbereidingen, daar deze naar 't schijnt nog al eenigen tijd zul len vorderen. Wissenkerke. 't Leek ook hier een ware uittocht naar Duitschland te zullen worden. Reeds 20 personen waren vertrokken. Deze week zijn er echter C teruggekeerd, die naar 't schijnt geen werk konden bekomen wegens de vele snoeuw die daar overal nog ligt. Er schijnt echter bij do terugge keerden, op een 11a allen jongelui, ook veel vrees te hebben bestaan van met de politie in aanraking te zullen komen daar de duurte der eerste levensmiddelen vooral van het brood hun moegenomen reisgeld snel deed slinken en zij vreesden dientengevolge spoe dig voor den terugkeer naar huis te kort te zullen komen. Oostburg. Donderdag 21 Maart j. 1. vergaderde de antirev. kiesvereeniging in het vierde district „Luctor et Emergo" in de christelijke school alhier. Na opening door den voorzitter ds. G. Hofstede, werd het ontwerp-program van actie behandeld. Alle punten, daarop voorkomende, konden de instemming der vergadering wegdragen met uitzondering van het punt: „wet, regelende de onteigening in het belang der Gemeente ten behoeve harerbevolking." Hiertegen werden door enkele leden be denkingen geopperd; men was bevreesd, dat al te groote vrijheid in deze tot wil lekeur aanleiding zou geven. Voorts werd besloten er bij het centraal-comité op aan te dringen alsnog de volgendo punten in het program op te nemenHerziening der leerplichtwet; herziening der jachtwet; afschaffing der Staatsloterij. Tot deputaat werd gekozen ds. Hofstede en tot zijn secundus de heer A. van Mazijk. Goes. Vrijdag vergaderde voltallig de gemeenteraad onder de gewone leiding. Wegens plaatsgebrek kunnen wij 't vol gende slechts aanstippen. Notulen gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen dat door B. en W. is goedgekeurd de rekening van 't fonds voor kazerneeringdat de bouw van school A is begonnen, na gegund te zijn door de regeering voor f 16648. Dat de baggering is afgeloopen. Ingekomen verslagen Com- missiën van Toezicht op lager en middel baar onderwijs, en commissie tot wering van schoolvorzuim. Aanneming hunner be noeming van de heeren Zweede, v. Maris en Pennings. Verzoek Gasthuisbestuur proveuiersgelden te mogen beleggen. Van Gedeputeerde Staten goedkeuring wijziging begrooting gemeente 1900. Tot lid van 't burgerlijk armbestuur wordt benoemd de heer D. D. v. d. Bout met 12 stemmen tegen 1 op den heer Mohr. Ingewilligd wordt het verzoek van P. v. d. Hoef om 9 M- van de haven in gebruik te mogen ontvangen voor het ber gen van een roeiboot. Een verzoek van M. Krijger om gemeentegrond aan den Westwal te mogen ontvangen in eigendom of erfpacht kan door B. en W. niet worden gesteund, wijl inwilliging de rooiing van 6 olmen, 37 heesters en 186 eschdoorn- boomen zou meebrengen. De Jheer Van der Leeuw zegt in dit geval niet met B. en W. te kutinen meegaan, wijl 't een an der feit betreft dan de aanvraag van Van Riet. Er is een geharde grintweg 't Is ge heel bebouwd op dit eene plekje na. Van ontsiering is geen sprake mits B. en W. de voorwaarde stellen huizen met twee verdiepingen te bouwen. Men zou dan den weg daar voor 't publiek verkeer kunnen open stellen tot aan de Ossenhoofdstraat gelijk er nu reeds gereden wordt. Men zal daar een heel mooi panorama krijgen. De voorzitter acht dit een quaestio van smaak. Bovendien is de voorstelling min der juist. Er wordt niet gereden, dit wordt streng belet, de weg is ook niet begrint doch met grintzand belegdalleen is er vroeger geen bagger op gegooid. Het plantsoen is daar al klein genoeg, zoodat wij er geen 187 M': aan belmoren te onttrekken. Nu juist is 't panorama er op zijn schoonst. Dat verderop wel gebouwd is, konden B. en W. niet belet ten; dat was particulier terrein. Er is geen reden voor den weg daar te ver smallen om een burger een voordeeltje te bezorgen. Er zouden huizen verrijzen van f3 's weeks; doch ook al verrezen er de sierlijkste haeronhuizen, B. en W. zou den toch er tegen zijn om in 't plantsoen te bouwen. Na nog eenige bespreking wordt de af wijzende beschikking met algemeene stem men goedgekeurd. Een nader voorstel van B. en W. omtrent do opheffing van school D wordt aangenomen. De oude regeling zal tot 1 Mei gelden. De ver ordeningen op de salarissen worden met den nieuwen toestand in overeenstemming gebracht. De rekening der gildenfondsen wordt goedgekeurd, en het kohier der Honden belasting op f672 vastgesteld. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. omtrent den reinigingsdienst. De financiëele commissie adviseert om de gemeentereiniging uit te besteden en wel tweeledig: le op de thans gevolgdo wijze met verbeterde beerkarren, vuilnis wagens en tonnen, waardoor aan de nu geldende bezwaren wordt tegemoet geko men; en 2e met den pneumatischen beer wagen en een gewijzigd tonnenstelsel, waarbij een dor leden van gevoelen was dat een verwisseling van tonnen over dag hetzij in open, hetzij in gesloten wagens, geen aanbeveling verdiende. Daardoor zal do gemeenteraad in de gelegenheid zijn om te beoordeelen of eventueele meerdere kosten van het tweede systeem in verhouding zijn tot de veel grootere voordeelen die dit systeem boven de thans gevolgde wijze van werken aanbiedt. Wij zouden ons ook geheel vereenigen met het denkbeeld om een retributie te heften voor het ledigen der beerputten en het verwis selen der tonnen daar dat ons billijk voor komt met het oog op de verbeteide wijze van werken. De vaststelling van minimum loon wordt evenzeer toegejuicht, hierdoor toch zal oen einde aan 't fooienstelsel komen. Slechts in het geval dat een aanbeste ding volgens een der twee voorgestelde systemen geheel zou mislukken en dus ge meente-exploitatie onvermijdelijk was, zou den wij daartoe wenschen over te gaan, omdat het ons voorkomt dat door de duurdere exploitatiekosten en de eigen aardige bezwaren verbonden aan den afzet van de mest in deze streken groote finan ciëele offers voor de gemeente daarvan het gevolg zouden zijn. B. en W. stellen voor om tot een nieuwe aanbesteding over te gaan en daarna te beslissen of aldus niet zal worden over gegaan tot aankoop beerwagen en daarna te beslissen om op de oude of de nieuwe manier aan te besteden. De voorzitter vreest dat de inschrijvers, niet allen deskundigen, zullen inschrijven alleen op de oude manier. Dit bezwaar is gedeeltelijk vervallen sinds B. en W. de betreffende stukken hebben laten drukker, en dus den mogelijken inschrijvers ruime gelegenheid tot kennisneming en 't ver krijgen van alle mogelijke inlichtingen en gegevens zal gegeven worden. De gezondheidscommissie juicht zeer toe de invoering van het nieuwe systeem, uit een gezondheidsoogpunt noodzakelijk; en vestigt de aandacht ten opzichte der tegen woordige regeling, dat de modder in de Laurens Pieter v. d. Spiegelstraat eerst eenige dagen later wordt opgehaald. Ook acht zij gesloten karren noodig, terwijl het ophalen der faecaliën in dichte vervoer- wagens aanbeveling verdient boven die welke in Middelburg gebruikt worden. De heer v. d. Leeuiv kan niet meegaan met het voorstel van B. en W. Hij acht den tegenwoordigen toestand onhoudbaar. Wij moeten terstond overgaan tot 't ton nenstelsel en een pneumatische machine aanschaffen. Als huiseigenaar kan hij om zijn advies niet verdacht worden riemen te snijden uit andermans leer; doch een uitgaaf van f6 voor ieder pand acht hij niet bezwaarlijk. De bakken gaan om velerlei oorzaken spoedig stuk. Ook is 't tonnenstelsel veel goedkooper. Spr. raadt aan om 's morgens 7 uur het schoonmaken der bakken bij te wonen, bijv. in de Lange- vorststraat, dat vuil gaat de goten en ves ten in. Dien toestand wenscht hij niet langer op zijn verantwoording te nemen. De heer Ochtman legt uit dat tusschen den Voorzitter en de financiëele commissie geen verschil van opvatting bestaat. Wij willen allen hetzelfde en zijn het eens dat het tweede systeem met pneumatische in richting preferent is in alle opzichten. Alleen kennen wij nog niet de finan ciëele gevolgen voor de gemeente. De raad bljjft echter, ook als bleek dat het tweede systeem hooger kosten vraagt dan 't eerste, vrij om het tweede systeem te nemen. Het eerste systeem kan en zal nog wat verbeterd worden. De raad kan dus best 't advies volgen van de fin. com missie. Het opmaken van twee bestekken is niet bezwaarlijk. Het tweede systeem is al in verscheidene gemeenten toegepast, belanghebbenden kunnen er zich daar mee op de hoogte gaan stellen. Het stelsel is ook niet zoo ingewikkeld. Na een breede bespreking stelt de heer v. d. Leeuw voor dat de Raad beslisse alleen voor het tweede systeem inschrijving te openen. De heer v. d. Peijl zegt dat bij aanneming de Raad een gevaarlijk spel zou spelen, nademaal ernstige bezwaren tegen dat systeem bestaan, waaraan waarschijnlijk nog niet is gedacht. Waar zal hij invoe ring van het tonnenstelsel liet water van daan moeten komen om 1800 tonnen we kelijks te reinigen? Men moot den tijd nemen om daartoe maatregelen te nemen. Ook is de prijs der tonnen hooger dan in de memorie van toelichting is genoemd. Ook 't denkbeeld van een luchtpomp acht hij gevaarlijk om er op in te gaan. Een van 't dubbel bedrag zal wel noodig zijn. De beer zal op de mestvaalt gebracht worden. Die zal er door verbeteren. Maar dat is van gering belang wij, de mest haast geen waarde meer heeft. En dan, wat uit de putten komt is hoofdzakelijk water, tenzij men de tonnen wil ledigen in den groóten put. Men zal op den duur niet weten hoe die beer kwijt te worden. Aftappen kan weer niet anders dan in bakken buiten de haven; daarin zijn wij bij andere gemeenten achter. De voorzitter zegt dat de sterkte der luchtpomp evenredig is aan de grootte van den beerwagen; en acht dien bij 500 tot 1000 M. zeer geschikt om een lucht ledig te maken en haar werk te verrich ten. In een waterrijk oord als wij hier hebben acht hij het maken van een pomp of zakput zeerwel mogelijk met voldoende water om voortdurend 300 tonnen per dag te wasschen. Alleen de afvoer van het vuile water is een wegend bozwaar. Naar de sloot vlak bij de mestvaalt acht hjj 't beste. Immers nu reeds loopt daar al wat van de mestvaalt komt, heen. De aanne mer moet verplicht worden tweemaal 's jaars die sloot uit te baggeren. Was 't in een bevolkte buurt dan zou 't te ont raden zijn, nu echter loopt er niemands gezondheid gevaar bij. Na een breede bespreking wordt het voorstel-v. d. Leeuw verworpen met 9 tegen 3 stemmon (V. d. Leeuw, Janssen, Buijse). Nog eenige details worden vastgesteld. Onder anderen f7 weekloon bij 12 dag aren werk; en f5 'sjaars voor het weg halen en op hun plaats brengen der ton netjes bjj bewoners die dit verlangen. De vergadering wordt daarop gesloten. In de villa aan den Scheveningschen Weg te 's-Gravenhage thans bewoond door den heer Wolmarans, zal binnenkort ook gevestigd worden het particuliere se cretariaat van President Kruger, terwijl daar reeds is geïnstalleerd het secretariaat van de Zuid-Afrikaansche deputatie. Naar wij vernemen, zal de heer Kerdijk zich om gezondheidsredenen niet weder voor de Tweede Kamer verkiesbaar 3tellen. Vad.) Te Rotterdam heeft de werkvrouw, na 't openbreken der woning, de lijken ge vonden van een broeder en zuster die samen woonden: de heer Begeer was ambtenaar op 't postkantoor en zou den dienst weldra met pensioen verlaten, doch was voor een paar maanden reeds uit het zelfstandig beheer eener afdeeling ontzet. Dit laatste had hem zeer zwaarmoedig gestemd en nu vermoedt men dat hij zijn zuster heeft overgehaald samen zelfmoord te plegen. Er zijn een drietal stroppen gevonden, passende om litteekens om beider hals. Verschillende kenteekonen schijnen nu uit te maken dat de zuster zich eerst heeft opgehangen, doch later door haar broer is afgesneden, waar bij de bekende wond aan den hals ontstond. Vervolgens bleek zij ook nog een schot in de borst te hebben. De heer Begeer heeft eerst getracht zich door ophanging van het leven te berooven en toen dit blijkbaar niet gelukte, heeft hij met meer succes eveneens de revolver ter hand genomen. Beide slachtoffers, die naar het oordeel van allen die lien kenden, zeer aan elkander gehecht waren, verkeerden in gunstige financieels omstandigheden. De stad New-York maakt bezwaar, de gift van vijf milioen dollar van Garnegie te aanvaarden om daar schoolbibliotheken mee in te richten. Het gevolg van het aanvaarden zou zijn een uitgave voor de stad van een vier of vijfmaal grooter bedrag, daar zij gebouwen zou hebben aan te wij zen voor de 65 te stichten bibliotheken en deze gebouwen zou hebben te onderhouden. De Sun raadt der stad aan, het geschenk te weigeren. In Chicago heeft mevrouw Emmons Blaine een millioen dollar aan de hooge- school geschonken. Erachtmenschen. De hertog van Gramont, minister van Buitenlandsche Zaken onder Napoleon III vertoonde op soirées voor de verbaasde hofdames vaak het kunststukje met zjjn gesoigneerde, aristocratische hand een twintig-franc-stuk krom te buigen. De voor eenige jaren overleden Italiaansche schrijver Paolo Tambri kon zich er op beroemen van alle mannen van de pen de sterkste zi eens voor een rumo< door de le uit to wer een span op hol wai tot staan, bekwam 1 hand. Al voor de universitei toen er e mentsgebo vaardigde schouder met haar koetsier d te hij, zon gen, met tot de tan op een v< aanviel, ki bewusteloo senschuddi Het (Frankrijk) en met bel ongeregeld do trainwi de ruiten ducteurs e zoodat de zaakt zage gen om be de vorzeke bleven pers zetten, mai militaire m was. Een volhielden het sein tc sclien do f van de vai en enkele cavalerie m Keizi eerst na h De wonde nog lang z Goes, 12 dhr. Foudr den, 2 joiq veerwagen, ren, mestp Kruinin; Prins vooi beestenpee Middelbi door deurw kristal, gla Biggekei Sturm lo. 2o. molen: bouwl. enz 4o. 4110 c bouwl. enz dekerke, r< A. bouwl. lOo. 2535 Oost Sou voor den c 6' perc. bo Ellewoui uur afbraa zolder-, vl 16 balken, cM., 70 d 7 kozijnen met portel vloerbalkei ztrken, 1 steen met schoorsteei Kruininj Prins voor 7 jaar ve Berg in p< Zand, in 2 uur twe< Q 240 b g 359 cA. Ierseke, deurw. H bureau, m lateur, we enz. 's-Heere wed. P. J. stede 22,8 en weilan weiland ii 's-Heer Al 37 H. in 's-Grave Hollmaun 20000 id. bos erwte meubels, d Nieuwdo not. v. d. en sehildei tuin 476 c Goes, do Groot, een half 8 in i Heinken not. de Ro strate lo. tuin; 2o. e ♦- 3o. een h

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2