NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 89. 1901. Zaterdag 23 Maart, 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH EEN ALPENBLOEME. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN HÏliïïïïiTjKT" Engeland~ën transvaal. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende num mers gratis. Wolphaartsdijk 15 April. Heinkenszand, ook voor 'sHeer Arends- kerko, 16 April on 17 April voormiddags. 's-Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp 17 April namiddags en 18 April. Ovezande, ook voor Nisse, 19 April. EHewoutsdijk, ook voor Driewegen, 20 April. Baarland, ook voor Oudelande, 22 April. Hoedekenskerke, 23 April voormiddags 's=Gravenpolder, ook voor 's-Heer Abts- kerke 23 April namiddags. Kapelle, ook voor Schore, 24 en 25 April. Wemeldinge, 29 en 30 April 's voor middags. Ierseke, 30 April's namiddags, 1 en 2Mei. Kruiningen, met uitzondering van Hansweert 3 Mei. Hansweerd, 4 Mei. Krabbendijke, ook voor Waarde 9 en 7 Mei 's voormiddag Rilland-Bath, 7 Mei 's namiddags en 8 Mei. 22 Maart 1901. Wij herinnoren er aan dat de verkiezing (candidaatstelling) voor Kamer en Staten den eersten, en voor Gemeenteradon den laatsten Dinsdag in Juni moet plaats hebben. Dus 4 Juni Kamer en Staten25 Juni Gemeenteradon. Wij hebben nu een woordje tot de Kie zers. Aanstaanden Zaterdag (23 Maart tot 21 April) zal de Kiezerslijst ter secretarie uwer gemeente voor een ieder ter inzage liggen. Wie dus belang stelt kan gaan zien of hij er op staat en of zijn geestver wanten er op staan. Staat bij er op en staan zij er op, dan behoeft hij niets meer te doen. Maar staat hij er niet of staan zij er niet op dan zorge hij dat zij er op komen. Wie er niet op staat, kan er nog op komen, indien hij recht er op heeft, mits hij 't even per ongezegeld schrijven (tus- schon 23 Maart en 15 April) in te zenden, aan burgemeester en wethouders zijner ge meente vraagt. Wij vestigen hierop vooral de aandacht van die kiezers, welke dezen winter »dok- ter en apotheker van den armen" gehad hebben. Deze zijn en blijven altemaal kiezers. Natuuurlijk mits zij geen week-bedeeling 12 FEUILLETON. Een Episode uit der Waldenzen Historie. (Slot). Zoo sprak Arnaud, de leeraar en krijgs overste der Waldenzen, de zeer begaafde en hooggeleerde held des geloofs, wien door God de taak op de schouders gelegd was, de arme ballingen terug te voeren. Vol geloofsmoed aanvaardde hij 16 Augustus 1689 den gevaarvollen tocht en na ont zaglijke moeiten, schier onuitstaanbare ontberingen, gelukte het hem het land, waar naar allen zoozeer hadden gesmacht, te be- bereiken. Velen waren gedood, velen nog in handen der vijanden gevallen, doch des niettemin, men had volhard, en het einde was de zege, die alles vergoedde. En toen ze er dan waren? Was hun aantal toen sterk genoeg om hun geboortegrond in bezit te houden? De vijand rukte weer aan, en beloerde wederom als een roofgierige wolf de arme schapenBang en lang was de strijd, doch ziet, glorie omstraalde het hoofd van den leider, toen in 1692 een algemeene dankdag werd uitgeschreven en volkomen ruste ver in geld van enz. diaconie of armbestunr geno ten hebben. Dokter en apotheker van den armen is geen bedeeling meer. Dat hebben vele diaconieën over 't hoofd gezienen daardoor verscheidene kiezers ter schrapping voorgedragen. Kiezers, wien dit lot trof, zullen wèl doon, zich to gaan overtuigen of zij geschrapt zijn, dadelijk te gaan reelameeren. Besturen van Kiesvereenigingen, helpt liier een handje. Dat is nw roeping. Men schrijft ons Een enkel woordje naar aanleiding van Uw onderschrift bij het stuk vau den heer Wielemaker. »Eon rechterlijke beslissing, uitlokken" is deze weg in dit geval wel mogelijk (ik laat daar, of zij in 't alge meen gewenscht is ik heb wel eenig mo- voel en practisch bezwaar er tegen). Gesteld een ouder vraagt verlof voor bv. drie weken tusschon 1 Maart en 1 Mei. De Arr.-Sch. weigert, wijl de aanvrage te onbepaald is. De ouder beroept zich op den Distr.-Sch. Deze weigert ook. Nu houdt de ouder zijn kind desniettemin voor landwerk thuis eerste weekgevolghij krijgt een aanmaning. Ilij houdt 't de volgende week weer thuisgevolghij moet na 8 dagen voor de commissie verschijnen. Hij houdt 't op nieuw een week thuis: gevolg: een politieman brengt hem een «aanzegging" thuis. Hij houdt 't weer een week thuis gevolg: hij krijgt proces-verbaal en de zaak komt voor den rechter. Wat moet de rechter nu uitmaken Natuurlijk, of de Wet overtreden is. Maar dit staat ontwijfelbaar vastde rechter kan dunkt mij niet anders dan voroordoelen de letter der Wet laat hem niet anders toe. Over de bevoegdheid van de II.H. School opzieners heeft hij niet te oordeelen, want deze komt in 't geding niet ter sprake. Natuurlijk oordeel ik geheel als leek, en zou wellicht een rechtsgeleerde anders oor deelen, maar zonder 't oordeel van een zulken te kennen, zou ik tot 't uitlokken vaneen rechterlijk vonnis niet durven raden. Naar mijn meening ware het beste dat 't hoofl der school eenvoudig de bevoegdheid en de verplichting kreeg, voor ten hoogste 6 weken verlof wegens landwerk te ver- leenen, (te verdeelen naar de behoefte der ouders). Het is niet gegaan met de amendementen gelijk wij meenden; toch lijkt het er wel wat op. De minister bestreed ze met groote hef tigheid de heeren Kuyper en Lohman hebben daarna hunne wijzigingen ingetrok ken waarop zonder stemming is goed ge vonden een onschuldige wijziging door den kwilcte het gemoed van de wreed vervolgde Waldenzen. BESLUIT. Slaan we twee jaren over, en treden we nogmaals dat liefelijke dal van Piemont in, waarheen we in den geest het eerst onze schreden richtten. Gaan we datzelfde bergpad langs, waar eens George ons tegemoet trad. Schoon de herfst reeds hier en daar sporen achterlaat, die er op wijzen, dat de zomerzonnegloed voorbij en de koude in aantocht is, wordt het oog toch nog ge boeid door het donkere groen der slanke pijnen, 't Is nu alsof geen dood hier heeft geheerscht en alsof geen rouw de gemoe deren verscheurd had. Over alles ligt nog de gloed der nieuwheid en de glans van het jeugdige straalt van al de vriendelijke huisjes af. Meer dan half verscholen tusschen de bladeren der hooge dennen, bevindt zich een liefelijk gebouwtje. Bevallig steekt het bruine hout tegen liet groen der takken aj. Een ronde bank staat voor een der vensters, terzijde van de deur. Op die bank ontwaart ge een groep menschen. Een eerwaardige gestalte steekt uit boven al de anderen. heer v. Asch v. Wijck voorgesteld om in hoogste ressort den gemeentebesturen toe te staan, bij verschil mot gedeputeerden zich te beroepen op do Kroon. Het amendement-v. l^ol dat nu ook vor derde hooger beroep vm de gezondheidscom missie», op de Kroon van een door gede puteerde staten toegestane dispensatie (dat wil zeggen dat deze aan de gemeentebe sturen permissie geven-, zich niet aan den oisch dei gezondheidscOmmissiön te storen) een hooger beroep daartegen werd nu ook goedgekeurd. In ieder geval is bepaald dat vernietiging van verordeningen slechts geschieden kan op grtmd van strijd met de wet of met het algemeen belang, wat den heer Lohman aanleiding gaf zijn amen dement in te trekken. Do belangrijk sto berichten van het oor logsterrein handelen nu over Kruitzinger, De Wet's rechterhand, die de lessen van den grooten Boerengeneraal goed ter harte heeft genomen. Met een handigheid a la De Wet heeft hij zijn achtervolgers het spoor bijster gemaakt. Uit Magermans- berg werd Zondag gorvdd, hoe Kruitzin- gor's commando uit den hem gespannen strik wist te glippen. Dien ochtend was hij met 600 man over de Elandsrivier ge trokken, zoodat hij zich bevond in een hoek, gevormd door de Elandsrivier en de Vlegboort. Zij stootten toen op twee es kadrons Engelschen, die van Cradock kwa men en die dadelijk met een Maxim-kanon het vuur openden. Kruitzinger trok op Magormansberg, doch vond daar de En- gelsche colonno-Delisle, die zich had op gesteld met een frontbreedte van eenige mijlen, en die op het stijgen der rivier rekende om den Boeren den terugweg af te snijden. De colonne beschikte over vier kanonnen, die dadelijk het vuur op het Boerencommando openden. Het Engelsche plan was prachtig, maar natuurlijk haperde er weer iets aan de uitvoering! Honderd man, die links moes ten marcheeren, marcheerden rechts.* En zoo hadden de Boeren een gat, waarvan zij zonder aarzeling gebruik maakten. Zij trokken ergens anders de Elandsrivier weer over en verwijderden zich met het geheele commando in noord-oostelijke richting. De colonne-Crew is Maandag uit Cra dock naar Dwingfontein vertrokken. Te gelijk trok de colonne-Herhert uit om een der driften in de Elandsrivier te bezetten op welke plaats ook de colonne-Carringe verwacht werd. De colonne Delisle keerde naar Kroon- stad terug. Een lange, grijze baard welft zich over de breede borst. Hij staat voor ons bekend tweetal, nu omringd door eenige kinderen. De eerwaarde grijsaard is Heinrich Ar naud en als we George's begroeting hooren en zien, hoe een glans van genoegen zich over Rosa's gelaat verspreidt zien we dat meer dan gewone gastvrijheid de deur der stille pastorie opende voor den oude. „Welk een vreugde, u nog eens te mogen zien, Vader Arnaud" klinkt George's stem. „Hoe gelukkig, dat u ons nog eens komt bezoeken", voegde Rosa er bij. En als de eerste vreugde voorbij is, en zij wederzjjds aan 't verhalen gaan, hooren we Arnaud zeggen: „Ja waarlijk, onze God heeft ons ge holpen. Onze tocht was bang en zwaar, en ziet, zooveel zegen werd ons deel! Veel is geleden, doch nu is't vrede. God heeft zelf het hart van onzen hertog ge neigd tot wat hij deed. Broeder, heden is het de gedenkdag van onzen terugkeer. Laat ons een lied aanheffen, Hem ter eere!" Toen klonk het door de plechtige stilte van den avond: Laat de reine stralen Van uw aangezicht, In de zielen dalen, O Gij 's werelds Licht! Berichten verluiden, dat Kruitzinger nog bij Raasfontein, niet ver van Dwing fontein, met een der Engelsche colonnes in hotsing is gekomen. Van een gevecht bij Bredfort mot Kruit zinger geeft het War Office drie gesneu velden voor de Engelschen op, waarvan één officier; een ander officier gevaarlijk gewond. De dagelijksche opgave luidt verder: 27 gesjtorven, waarvan 21 tengevolge van ziekte, ll gewond en 2 gevangen. Dat de Engelsche pers slecht te spreken is over de weigering van Botha en de Transvaalsche regeering om in te gaan op do vredesvoorstellen der Engelsche regee ring, is te begrijpen. Voor den trotschen Brit is de gedachte dat Engeland den vrede zocht en dus blijk van onmacht gaf, en daarbij zijn neus stootte, iets om van uit zijn vel te springen. Nu geeft men er oen draai aan en zegt dat ten slotte toch Botha nog eischen deed en dat Engeland deze fier afwees. Te weten »De republieken moeten een zelfstandig innerlijk bestuur hebben, onder Boerenlei ders, door hen zeiven gekozen Volledige kwijtschelding van straf aan alle Kaapsche rebellen; Engeland zal rechtstreeks onderhandelen over den vrede met Steyn en Schalk Burger". Wie zal dit echter gelooven sinds bekend werd dat slechts Kruger of Burger in deze quaestie 't eerste woord te spreken hebben. Doch indien het waar waar, Botha is er in geenen deele door ontmoedigd. Immers hij hervatte reeds Zondag de krijgsverrich tingen en bezette de Delagoalijn. Kitchener liet weteD, dat de Engelsche troepen niet meer in staat zijn aanvallend op te treden en dat er dringend versterkingen noodig zijn. Is het wonder dat to Londen de stem ming zeer ter neer gedrukt is? Het hervatten, of liever het voortzetten van den oorlog, kan tevens blijken uit de berichtten van vernielde treinen. Behalve den trein die Zondag tusschen Belfast en Middelburg door de Boeren vernield werd, deden zij op de Delagoalijn drie treinen ontsporen. Zij maakten 2 officieren en 7 soldaten gevangen, doch lieten ze weer loopen en bevrijdden een aantal Boerenvrouwen, die door do Engelschen naar een kamp worden overgebracht. Onder den buit, dien de Boeren bij Wonderfontein maakten, bevond zich een groote hoeveelheid proviand en geneesmiddelen. Diep treurig is daarbij 't bericht dat generaal Philip Botha broeder van den commandant-generaal, gesneuveld is en zijn twee zonen ernstig gewond werden. Laat Uw kennis komen Over heel deez' aard, Als d' onmeetbre stroomen, Tót één zee vergaard Gods gena verteedert, Ook het stugst gemoed, Tot het zich vernedert, Aan des Heeren voet. Wilde volken buigen, Op haar stemgeruisch Met aanbiddend juichen Voor Gods Zoon aan 't kruis Geeft den Vader Eere, Heerlijkheid en kracht Looft den Zoon, den Heere, Ons ten zoen gebracht Prijst den Geest der sterkte D' eeuwige Mogendheid, Die '4 geloove werkte, Dat ten hemel leidt Vader Arnaud knielde neder en dankte. Toen hij geëindigd had, zeide George. We hebben ondervonden, wat David zong: Met mijn God spring ik over een muur! We hebben ruime dankensstof? Overigens gaat er bijna geen dag om die niet gewaagt van kleine door de Boeren behaalde voordeeltjes. Onder meer hebben zij eerst twee karren met een geleide van 8 Engelsche soldaten overrompeld, er vijf van gevangen en drie weer losgelaten, en daarna Vrijdag bij Winterbejjgfc24 Engel sche soldaten omsingeld en op parool vrij gelaten. De Engelschon kregen twee ge wonden. Verscheidene officieren en soldaten door hen te Vrijheid losgelaten zijn ook levende bewijzen, al zeggen zij niets! van door de Boeren behaalde overwinningen. De Engelschen gaan in Zuid Afrika meer achter- dan vooruit. In China zitten zij heel moeilijk. En in Soedan, waar Kit- hener zich pas zoo berucht maakte, dreigt een opstand en moordaanslag tegen hen van de zijde van den nieuwon Mahdi. En dan de lange verlieslijsten! En de pest Wanneer men de groote verliezenlijst, op 1 Meil 900 openbaar gemaakt, vergelijkt met de lijst die loopt tot 1 Februari 1901, dan ziet men dat in de eerste periode (200 dagen) per dag ruim 5 officieren en 60 man gewond of gedood werden (gevangenen niet medegerekend), en in de tweede periode (275 dagen) gemiddeld 2.5 officier en 30 man, dus juist nog de helftnogal een aardig cijfer voor een oorlog die uit is. In de eerste periode zijn in het gevecht gesneuveld 1 officier en 10 man per dag, in de tweede periode 0.4 officier en 4 man per dag in de eerste periode zijn overleden aan ziekten 0.3 officier en 12 man, in de tweede 0.4 officier en 19 man per dag in de eerste periode zijn overleden aan wonden 0.3 officier en 2.5 man per dag en in de tweede 0.2 officier en 3 man per dag. De gouverneur van de Kaapkolonie seint dat in de week die den 16den is geëindigd, zijn voorgekomen: 81 gevallen van pest en 29 sterfgevallenverder 17 verdachte ge vallen 402 menschen die met pestlijders in aanraking zijn geweest, staan onder toezicht. Hoe weinig in de officieele oorlogsberich ten die het ministerie van oorlog te Londen openbaar maakt, naar waarheid gestreefd wordt, blijkt af en toe niet alleen uit be richten vau Boerenkant, maar zelfs uit brieven van Engelsche soldaten. De Glou cester Critizer heeft een brief vun een En- gelsch onderofficier die bij Nooitgedacht tegen De la Rey en Beijers heeft gevochten. Wij hebben zegt de schrijver na langen tjjd weer eens kranten van thuis gekregen waarin ook berichten staan over de gevech ten met de Boeren in de Magaliesbergen; dan ziet men weer eens hoe weinig mag medegedeeld worden van wat er werkelijk gebeurd is. In werkelijkheid heeft generaal 't Is waar, veel is verloren, veel is ver nietigd; maar God heeft alles hersteld. Onze dalen mochten we wederzien, en onze woningen herbouwen; gij Yader Ar naud, zijt het middel in Gods hand geweest, om ons terug te brengen. Hij, de Yader, Die in de hemeleD is, vergelde u dat alles Stormen hebben gewoed, doch de damp kring is gezuiverd. De Heere regeert! Moge het ons vergund zijn, in dien ge- zuiverden dampkring des geloofs, Zijn heiligen naam ter eere te leven! „Amen", zeide Arnaud. „Ja, zoo zij het", fluisterde Rosa, ge roerd. „Jehova heeft groote dingen aan ons gedaan Dies zij Hij geprezen! Vader en moeder hebben we verloren; doch Hij blijft onveranderlijk dezelfde!" En haar schoone, nu met tranen gevulde oogen vol liefde, geloof en hope richtend, op haar eigen, dierbaren George, voegde zij erbij: „George, laat ons nogmaals samen danken!" Nautilus. In 't vorige feuilleton komt een volzin van den schrijver als versregel voor. Een fout wel door den corrector doch niet door den zetter hersteld. De lezer zal voor zich de ver gissing wel hebben goed gemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1