N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 88 1901. Vrijdag 22 Maart. 15e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH De perilla in Dei OraujeVrijstaat. Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende num mers gratis. De Britsche officier die den 11 en Maart door de Boeren gevangen werd genomen maar ontsnapte vertelt dat Kruitzingers commando prachtig bereden is. De man nen zijn allen gewapend met Lee-Metford- of Lee-Enfiold geweren en hebben volop munitie. Te De Aar, zijn drie Hollandsche kolo nisten, van wie bewezen was dat ze schul dig zijn aan het vernielen van een trein bij Taaibosch, waarbij vijf man omkwamen, ter dood gebracht. Twee anderen, die bij deze zaak waren betrokken, werden ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Het Portugeescbe schip Bengala" met uitgezette Boeren aan boord is te Kaap Verd aangekomen. De vrouwen en de kin deren der Boeren zullen te Sagnes Algar- ves blijven, de mannen zullen worden ge kazerneerd in de citadel van Peniche. Een Londensche correspondent van de Parijsche „Herald" had met den zoon van generaal L.asmus, die te Londen vertoeft, een vraaggesprek. In de eerste plaats vertelde deze den dagbladcorrespondent dat Abel Erasmus, die door kolonel Parks gevangen is ge nomen, een zeventigjarige grijsaard is „die niet meer in staat is te vechten". Deze gevangenneming beteekent dus niets. Botha's weigering om over den vrede te onderhandelen verwonderde den heer Eras mus geenszins. Hij zeide naar aanleiding daarvan »De Engelschen hebben tot dusver de Boeren alleen in het open veld bestreden. Het Britsche publiek heeft, waarom weet ik niet, den oorlog steeds als een spelletje beschouwd, ondanks de lessen in het begin van den oorlog ontvangen. Vierhonderd Boeren zijn voldoende om een geheel leger voor onbepaalden tij 1 be zig te houden in het land ten noorden van Pretoria. Het land wordt het boschveld genoemd. Geregelde cavalerie kan daar niet 2 FEUILLEY OH." Wij brachten een aangenamen dag in het dorp door, daar wij toen allerlei dingen kon den krijgen, die men wel niet bepaald noo- dig heeft, maar die het toch pleizierig is eeus een enkele maal te hebben, zooals: cigaretten sardines, gecondenseerde melk, suiker en dergelijke. Ik dacht onwillekeurig aan Holland, toen ik dien middag op het marktplein in het midden van Ventersburg in een vrij ster ken stofwind vleesch zat te braden en thee maakte. Wat zou er gebeuren, wanneer ik zoo in een Hollandsch provinciestadje op het marktplein ging zitten, met mijn zadel en toom, benevens geweer en patroonbandelier, naast de stukken hout die voor brandstof moesten dienen Des avonds verlieten wij het dorp weder, en trokken naar den Doornberg, zoo genoemd naar de doornbosschen die op de hellingen groeien en die, Hoewel zij laag zijn, voldoen de schuiling geve.i om de wagens en de paarden aan het gezicht des vijands te ont trekken. Hier kwam drie dagen later het Viede-Commando zich met ons vereenigen. Wij hebben in die dagen nog een Engelsch legerpredikant met zijn bediende buitge maakt, toen zij in een karretje van Venters burg naar Winburg reden, terwijl zij drie militaire geweren bij zich hadden. Daar de dominéé hij vergissing in ons lager was ge bracht is hij geheimshaive later langs een omweg teruggezonden. Zij waren nabij het lager uitgespannen. Hunne paarden waren door den bediende gekniehalsterd en liepen in de nabijheid te grazen. Nu herini e ik mij hoe in den aanvang van dei. nuffig een der groote geïllustreerde Engeffiohe tijdschriften een I opereeren, daar de bodem uit enkel zand bestaat. Wegens de koorts kunnen de En gelsehen er slechts zes maanden van het jaar vertoeven. De Boeren zijn van jongs af aan het klimhat gewend en kunnen daar zonder nadeel blijven. De Engelschen zullen daar meer dan ooit in het nadeel zijn. Er is voedsel in overvloed voor de Kaffers, en de Boeren kunnen op het land leven. De Engelschen zullen echter alles moeten aanvoeren. „Het land is volgepropt met munitie. Voordat de oorlog begon werden in het noorden enorme voorraden verzameld". Als een der redenen, waarom de Boeren niet zijn ingegaan op de Engelsche vredes voorwaarden, gaf de heer Erasmus op dat zij niets meer te verliezen hebben, ten gevolge van de Britsche oorlogvoering. De eenige persoon die hon kan overhalen om vrede te maken is president Kruger. „President Kruger heeft misschen bij de uiterste partij wat van zijn invloed verloren, maar hij is de eenige man die, als hij dit wenscht, een eind kan maken aan den oor log. Als de Britsche regeering, in plaats van haar tijd te vermorsen met seinen aan de generaals in Zuid-Afrika, zich recht streeks tot den heer Kruger wendde^ zoudon de resultaten verrassend kunnen zijn. Hij is het hoofd van de republiek. Ons volk zal nooit toegeven zonder zijn goedkeuring. Hij zou altijd zijn generaals raadplegen, maar deze laten zich door hem leiden. Als er vrede moet worden gesloten moet dit geschieden door den heer Kruger en de gedelegeerden Wolmarans, Wessels en Fischer. Deze hebben volmacht om te handelen". Be Telegraaf vertaalt een brief van een Engelschen onder-officier in Zuid-Afrika, welken brief de correspondent te Kaapstad in handen kreeg. De brief werpt een eigenaardig licht op den oorlog, op de officieren en op de stem ming onder de Engelsche soldaten. BELFAST, 10 Febr. 1901. Waarde Slechts 'n paar regelen om u te laten weten, dat ik nog gezond ben. Wij had plaat gaf waarop, om de wreedheid der Boe ren goed te doen uitkomen, vier geknie- halsterde paarden stonden. (Het kniohal- steren bestaat daarin dat men den riem, die aan den halster is bevestigd, met het andere einde om een der voorbeenen van het paard bindt; daardoor kan het paard het (hoofd niet geheel oprichten tenzij het been omhoog is geheven. Galoppeeren is daardoor voor het paard zeer moeilijk, zoodat men een gekniehalsterd paard altijd weer kan opvangen. Daarom worden de paarden gekniehalsterd wanneer men ze in het vrije veld laat grazen). Ik zou dan ook gaarne een photograghie- toestel hebben gehad, om daarmede onzen Engelschen predikant met zijne gekniekal- sterde paarden te vereeuwigen. Niet om daarmede de wreedheid van den dominee aan te toonen, maar om te laten zien, hoe zelfs zoo iemand de landsgewoonte had over genomen. En dat is dan ook rationeelimmers de eigenaardige gewoonten van een geheel volk, zij mogen dan voor een ander in den beginne vreemd schijnen, kunnen niet anders dan noodzakelijk voortspruiten uit de eige naardige toestanden, waarin dat volk ver keert. Woont men tusschen dat volk, dan ondervindt men langzamerhand den invloed van die toestanden, en men eigent zich vanzelf de volksgewoonten toe of, in elk geval, men leert ze begrijpen. Nog dezer dagen sprak ik een paar Hol landers van het korps Théron, die mij beiden vertelden, hoe zij tijdens den oorlog langzamerhand meer en meer sympathie begonnen te gevoelen met de Boeren, trots de vele verraderij en hands-uppery terwijl toch die sympathie in den aanvang niet bijzonder groot was, en ook zij evenals zoovele uitlanders begonnen waren mede te strijden meer uit verontwaardiging over den een vrij levendigen tijd in de afge- loopen maand. Maoaulay sneuvelde op den 27en te Wonderfontein, terwijl Wallace op den 13en viel. Daarop werden Creak en Hewitt onlangs in den nacht doodgeschoten. Het ergste is, zij schieten al onze beste officieren en laten alleen de slechtste achter. De Boeren zijn heel wat vooruitgegaan in den laaf sten tijd. Louis Botha, Steyn, en ik denk Lucas Meyer, zijn hier met 6 a 7000 man, maar zij zijn zoo uit elkaar, dat men werkelijk niet zeggen kan, hoeveel er zijn. Zij hebben omtrent drie kanonnen. Zij krijgen nu meer moed. Zij vielen Bel fast met geweld aan in den donkeren nacht in een mist, omtrent een week geleden. Zij kwamen er bijna in; wij waren 3 dagen in de schansen. Toen zij aanvielen, maak ten de officieren zich natuurlijk uit de voeten, en de jonge Carter was de eenige die te zien was. Toen het gevecht omtrent een uur geduurd had, werden Jeff en Mar- chant door Carey gestuurd om te zien of zij niet een wegkruipenden officier konden vinden. Zij gingen een soort van open riool in de straat voorbij, en daar zij een geraas hoorden, keken zij er in en maakten lichttoen zagen zij den ouden Murray en Woodward wegkruipen en heven van angst, die ellendige lafaards Ik heb nog nooit veel gedacht van het gehalte van onze Engelsche officieren, zelfs in vredes tijd, er zijn een boel dieven onder en ze zijn beneden verachting. Ik waarborg dat als men een register hield van opinies, dan zouden meer dan de helft der Tommies zich vereenigen met de Boeren, als zij een kans krijgen, net om die vervloekte officie ren uit te betalenen de audere helft zal heel gauw naar huis gaan, als zij maar kan, en den Boeren hun land laten houden. Wij verlieten Belfast op den 4en naar Carolina. Op den 27en hadden wij een gevecht bij Wonderfontein een klein dorpje, nu heel opgebroken. Niemand schijnt er te wonen, want allen hebben het verlaten. Het was een hard gevecht, en onze ver liezen waren zwaar. Wij moesten eindelijk terugtrekken naar Belfast, om buiten het hereik van hunne kanonnen te komen. Op weg namen wij vele wagens vol het Engelsche optreden tegen de republie ken, dan uit sympathie voor de bevolking. 24 Augustus werd de nadering bericht van een troep van ongeveer 200 paarden- ruiters die van Winburg op weg waren naar Venstersburg. Er werd uitgetrokken door een deel van onze macht, die don vijand terugdreef en achtervolgde. Jammer dat er toen betrekkelijk weinig van onze burgers aan die vervolging deelnamen, want hoewel men er in slaagde de 200 paardenruiters in te sluiten, kon een aanval niet met ge noeg kracht ingeleid worden om nog vóór donker de overgave te verkrijgen. Des nachts werd de insluiting gehandhaafd. Des morgens kwamen meer kanonnen en meer burgers. Doch intusschen hadden de 200 man Brabant's Horse goede opstellingen gekozen, zoodat een werkdadig geweervuur door ons slechts van uit de open vlakte kon afgegeven worden op de goed verschanste en juist-schietende Engelsche kolonisten. Onze kanonnen waren bovendien slechts schaars van ammunitie voorzien en konden daarom niet te fel schieten. Het eind van de geschiedenis was, dat tegen den avond van den 25ste wel een aantal Engelschen huiten gevecht was gesteld, doch dat de sommatie tot overgave door den generaal Froneman met eene weigering beantwoord werd. Trouwens de Engelschen lagen nog in hun zelfde positiën als des morgens. Daarop werd de insluiting opgeheven, en trok alles naar het lager terug Dat dit geschiedde moet voor een deel worden toegeschreven aan de eigenaardige Afrikaansche gewoonte om elk man voor zichzelf te doen zorgen bij de bereiding van het eten. De menschen die reeds den vorigen dag des morgens van het lager waren weggereden, met medeneming van een weinig eten, hadden niets meer en gingen daarom vrouwen en kinderen gevangen. De vrou wen, arme drommels, drijven de ossen en hebben veel moed. Wat goeds het ons deed, weet ik niet, en de arme menschen denken, dat wij slachters zijn. French heeft een groote macht en marcheert van 't Zui den op naar Ermelo, maar hoewel de Boe ren terug trekken, blijven zij bij elkaar, en vallen ons van achteren aan. Ik denk de menschen in Engeland zouden veel pra ten, als de helft der soldaten plotseling over ging en zich aansloot bij Botha. Maar als 't vechten veel langer aanhoudt, zal ik, voor mij, daarover niet verwonderd zijn. Ik zal goed oppassen, dat ik niemand iets laat weten van mijn deel in dit ellendig werk. Welke gekken zijn de menschen toch in Engeland; zij denken, de Boeren zijn een troep Barbaren. Wij krijgen geen ander nieuws hier dan wat gij zendt. Ik ver trouw, dat gij gezond blij ft. Groet P. en K. Er is een gerucht hier, dat Do Wet verleden maand gevangen en doodgeschoten werd. Ik geloof 't niet, want "bij is een knap generaal en heeft veel voor zijn kant gedaan. Het is jammer, dat de Boeren in de Kolonie niet opstaan en hunne broe ders helpen. Ik denk, Engeland zal het er aan wagen en dan kunnen wij allen naar huis gaan. Dit land zal voor twintig jaren geruïneerd zijn, want alles wordt verwoest en de plaatsen worden verbrand. Zij ver spreidon allerhande onnoozele verhalen hier, namelijk dat alle Boeren zich overgegeven hebben, behalve een paar hier, en probeeren hen hier te laten toegeven, denkende dat alle anderen het gedaan hebben. Waar is de oude Kruger nu? Zij zeggen, hij is een banneling in Engeland. Zij hebben ge drukte copijen uitgegeven, die zij zeggen dat van generaal Olivier en Cronjé komen, en ook van andere generaals, die zich over gegeven hebben. Ik geloof niet, dat zij ze ooit gestuurd hebben. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gorredijk, W. Memdersma te Oldeberkoop. Aangenomen naar Uithuizermeeden, door A, J. Svanback cand. terug, toen zij bemerkten dat zij weder den geheelen dag met één kombers, en dan met een leêge maag, zouden moeten koude lijden. In elk geval onze menschen waren weg getrokken toen in den laten avond do Engel sche commandant tot de overtuiging was gekomen dat hij niet langer stand zou kun nen houden en hij zich wilde overgeven. De officier-parlementair, die daarop met de witte vlag uitging kon echter niemand vin den om zich aan over te geven, en ging maar weder terug. En de Engelschen zijn weggetrokken, volgens het verhaal van de bewoners der hofstede, die binnen de En gelschen posities was gelegen. Maar den volgenden dag hebben zij het huis van commandant Haazebroek, dat op een vijftal kilometers van de insluitplaats was gelegen, in brand gestoken voor zij verder weg trokken. Den avond van dien dag trokken wij ten getale van 800 burgers met eenige kanonnen uit naar Winburg, dat ongeveer 25 K. M. van onze legerplaats verwijderd lag. Wij moesten dat dorp verrassen, hielden echter te lang halt en rust, en kwamen zoodoende een half uur te laat bij het dorp. Hoofd- commandant Fourie wilde nog wel vooruit laten gaan naar de posities die het dorp beheerschten. Ik hoorde hem de order daartoe geven, doch terstond daarop riep commandant Olivier«Neen, neen, terug burgers, het is veel te gevaarlijk, want die posities zijn vlak bij het dorp!" (N.B. Wij kwamen om het dorp in te nemen.) De burgers blijven staan, gaan gedeeltelijk terug. En toen de infanterie uit het dorp op de hoogten zichtbaar werd, gingen ook de anderen terug. De kanonnen moesten volgen en waren juist opgelegd, toen een paar kanonnen des vijands zichtbaar werden, terstond met hun granaatkartetsen de burgers tot grooteren Bedankt voor Kropswolde en voor Noord- wolde door J. Buiskool te Anlo. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Groedo, door J. W. Brass te De Rijp. Woningwet. Do Tweede Kamer zal van daag weer een belangrijke principiëele beslissing heb ben genomen. Het gevaar is groot, hij de tegenwoordige samenstelling der Kamer, de meerdere de mocratiseering der denkbeelden, de gewone afwezigheid van vele leden ter rechterzijde dat weer een belangrijk stuk der gemeen telijke automonie ("het recht der gemeenten om zelf hare verorderingen te maken, haar eigen zaken te regelen) heden zal verloren gaan. Moge onze vrees beschaamd worden, en het amendement-Lohman op artikel 7 en 8 of dat van dr. Kuyper op deze zelfde ar tikelen worden aangenomen. Het amendement-Lohman hebben wij reeds medegedeeld. Dat van dr. Kuyper wil, na afloop van don wetstermijn van twee jaren, voor gemeenten welke dan in gebreke zullen bevonden worden ten op zichte van het vervullen der "haar in de Woningwet opgelegde taak, bij een bijzon dere wet doen aanwijzen het gezag dat voor het vaststellen der verordening zorg moet dragen, en de bevoegdheid van dat gezag moet régelen. Gelijk men weet, wil de minister alles door gedeputeerden en den inspecteur en ten slotte door den minister doen bedis selen, zonder rekening te houden met in zicht, bezwaar of onmacht van gemeente bestuur. Wij vreeien dat de minister beide amen dementen of een er van onaannemelijk verklaart, als geheel indruischend tegen 't stelsel der wet. En dan zegeviert weer niet het recht maar de macht; niet het beginsel maar de partij; niet de praktijk maar de theorie; en wordt een nieuwo belemmering van den vrijen vleugelslag der gemeentelijke zelf- spoed aansporend. Eenige paardenruiters jagen van uit de Engelsche stellingen voor uit, nemen stelling, en voegden hunne Lee-Metford-kogels bij die der Schrapsellen. De burgers, eenmaal aan het retireeren, zonder leiding, trekken aan alle zijden weg, de meesten dadelijk naar het lager. Enfin, het was een absoluut mislukte poging tot een gevecht. Intusschen had tusschen hoofdcomman dant Fourie en commandant Olivier eene heftige woordenwisseling plaats gehad, waarin de eerste aan den laatste verzocht, voortaan hij een gevecht liever in het lager te blijven. In het laatste deel van het gevecht (als men het nog zoo wil noemen) reed comman dant Olivier met commandant Van Tonner, al pratende voort, toen de eerste iemand de handen zag opsteken voor twee anderen. Hij zeide nog„Kijk die jongen steekt de handen op voor twee van onze menschen", doch verder letten zij beiden niet op het drietal, totdat zij, nabijgekomen, begroet werden met de kreet „Hands op" en met eene bedreiging van twee Lee-Metford ge weren. Want de twee menschen, die zij voor burgers hadden aangezien, waren wer kelijk twee Engelschen, die nu commandant Van .Tonner ontwapenden. (Commandant Olivier had zijn geweer doen dragen door zijn kaffer en deze was met de handpaarden weggereden. Toen zij hun heide gevange nen wilden wegbrengen en hun daartoe bevalen voorwaarts te rijden gaf comman dant Van Tonner zijn paard de sporen en joeg weg. Met een enkel schampschot kwam hij vrij en bracht ons het verhaal der gevangenneming. o Wordt vervolgd. elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. T—■■rMramrframrnM ininiii.iif.riii«,jnnni^f.-J'rHTrMf-r-wT7rjiri

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1