Bekendmaking. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. ziet in dat het beter is Rusland dan Japan tot vriend te hebben. In Japan acht men den toestand ernstig. ENGELAND en TRANSVAAL. Wat er in Transvaal gebeurt? Is Botha door Kitchener op sleeptouw genomen? Behoort hjj tot de Joubertpartij, bijge naamd de progressieven (vooruitstreven- den)? Laat hjj zich lijmen door den slimmen Milner Zit hij in het nauw? Zjjn zijn man schappen „op"? Is zjjn ammunitie op? Is hij zelf den oorlog moe? Is hij de tolk der partij die den vrede wil met home rule (eigen bestuur) onder Engelsche vlag? Zoo fluisteit men; doch zonder grond. Het eenige antwoord mag luiden: wij we ten het niet. Immers President Kruger blijft geslo ten; de Engelsche regeering glimlacht en zwijgt. Chamberlain laat zijn onverzoen lijke houding varen. Kitchener, de moor denaar, wordt vriendelijk. De censor laat niets los dat eenig bericht brengt. Het is om onrustig te worden. Op 't oogenblik weet men niets meer dan dat de colonnes van Erench, na 148 Boeren te hebben opgebracht en eenige honderden of duizenden karren en trok- dioren en wat oorlogsmateriüel te hebben genomen, de klopjachten hebben gestaakt, ter wille van de onderhandelingen; en dat De Wet beslist verklaard heeft niets met de onderhandelingen te maken te hebben en den strijd te zullen voortzetten. Het Zuidoosten van den Vrijstaat dat „op grond van militaire noodzaak" door de Engelschen was ontruimd, is bezet door Piet Fourie, een van De Wet's boste on derbevelhebbers. Hij was zoover zuidelijk doorgedrongen dat hij voeling had gekre gen met patrouilles uit Aliwal-Noord. Thans is hij door een aantal colonnes onder generaal Lyttelton naar het noorden gedreven en bestaat er alle kans, dat een doel van zijn troepen zal worden gevan gen genomen in den driehoek tusschen de linie Ladybrand-Taba 'Nchu en de Basoe- toland-grens. Wij zullen zien of het -waar is. Immers zij hebben dit van Krentzin- ger ook voorspeld en de man loopt nog. Nog andere colonnes, van Scheepers, van Malan, van Brand, houden de Engel schen bezig. Overigens geen berichten dan van „ver overingen" en 't maken van „krijgsgevan genon" door de Engelschen. Onder anderen heeft de colonno Parker uit Lijdenburg den bekenden Abel Erasmus met zijn fa milie meegebracht. De «dappere" Parker verraste ook nog een Boeronlaager bij Krugerspost, dat ge nomen werd. Een boer gedood, vijf ge wond, 32 gevangen genomen. Een hoeveel heid vee en graan werd buit gemaakt. De Engelsche verliezen bedroegen eene doode, 4 gewonden. Het is weer de oude ervaring: De En gelschen schieten heldhaftig op slapende Boeren. Alles te zamen genomen niet strekkende om de Boeren te bewegen do wapens neer te leggen, Botha zoomin als De Wet. De Wets commando bij Senekal „uiteen gedreven". De Wet is derhalve weer op zijn oude hoogte, in zijn element, waar hij ieder hoekje en gaatje kent, waar hij al zoo menigen flinken slag geslagen heeft. Ver benoorden Bloemfontein. In een roerend artikel roept de heer Janson in de Telegraaf ons volk op om niet langer de moorden in Zuid-Afrika werkeloos aan te zien, nu daar weer een bericht kwam dat een 17-jarige zoon van ds. Goddefroy, die met zijn broeder in 't kamp op Sint Helena is twee andere broeders vechten nog en ds. Goddefroy zelf zit ergens achter in Zoutpansberg in koelen bloede door een Engelsch soldaat in zijn tent is doodgeschoten. ITALIË. De oud-minister Crispi, die eenige dagen geleden uit Napels naar Rome vertrok, om daar de zitting bij te wonen van de Kamer, heeft een ongeluk gehad. Vrijdagmiddag kwam hij zijn opwachting maken bij de Koningin-weduwe Marghareta. Juist toen hij wilde gaan zitten, viel hjj voor over en stootte daarbij vrij ernstig het voor hoofd tegen een groote porceleinen vaas, die brak en hem een wonde aan het hoofd toebracht. De Koningin hielp den grijsaard opstaan. Een inmiddels geroepen arts legde het eerste verband. Crispi werd later naar zijn hotel vervoerd. Gelijk de lezer weet, nam Crispi deel aan de revolutionaire bewegingen van Garibaldi, hij was eerst een heftig republikein; doch later een vurig aanhanger van zijn koning. Thans scheelde 't haar of draad of hij was in de vertrekken der Koningin gestorven. Zoo veranderen tijden en menschen. Aan één kant ook hier! gelukkig. G oes. De schoonmaakwerken van de openbare gebouwen (met uitzondering van het Raadhuis) en scholen zullen worden aanbesteed op Zaterdag den 23 Maart a. s. des voormid dags te 10 uren, ten Raadhuize. Bestek en voorwaarden liggen van heden af ter secretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's na middags 2 uren. De inschrijvingsbiljetten moeten Vrijdag 22 Maart a. s. voor des namiddags 3 uren in eene gesloten bus staande op de Secretarie worden geworpen. De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd dat de werkheden moeten worden verze kerd door de aannemers en dat zulks niet meer door de gemeente geschiedt. Ned. Herv. Kerk. Twaalftal te Meppel: ds. A. J. van 't Hooft, te BorneP. A. Klap, te Velzen R. Torenbeek, te VollenhoveJ. Groene- weg, te SteggerdaF. C. Geerling, te JoureP. de Buck, te GiethoornL. W. Bakhuizen van don Brink, te Vlissingen G. Hulsman, te ZandvoortD. A. van Hasselen, te VlaardingenJ. L. Pierson, te HengelooD. A. Boss van Charante, te Zevenhuizen E. Sijberda, te Tjamsweer. Beroepen te Hoogeloon, J. Ankerman cand. te Utrecht; te Burgword.J. Oos terhuis te Suawoudete Hekelingen, J. D. Dardenne Ankringa te Aartswoud te Maasdam, J. H. Gunning E.Bzn. te Numansdorp. Aangenomen naar Vechel, door G. L. Krol te Groedenaar Itenswoude, door J. E. Bijl cand. te Delft. Bedankt voor Buiksloot door J. E. Bijl cand.voor Waverveen, door A. J. Svanbach cand. te Amsterdam. Stavenisse. Tot kerkvoogd in de va cature, ontstaan door de ontslagname van den heer J. Roozemond, is benoemd de heer A. Steenberg, thans notabel. Geref. Kerken. Beroepen te Werkendam ds. R. J. v. d. Veen te Goes. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank is verwezen C. de P., oud 26 jaar, werkman te Oost burg, gedetineerd to Middelburg, ter zake dat hij den 15 December 1900, des middags omstreeks 12 uur, te Schoondijke, in den Prins Willempolder, op een stuk bouwland van H. Meier, met het voornemend den onbezoldigden rijksveldwachter J. J. Bron, opzettelijk van het leven te berooven, op dien veldwachter, welke hem achtervolgde, 11a zich op een afstand van ongeveer 14.25 meter plotseling te hebben omgekeerd en hem te hebben toegeroepen „keer terug of ik schiet door je donder", een geweer, geladen met een of meer met hagel geladen patronen, op hem heeft gericht en daaruit opzettelijk een schot op hem heeft gelost, waarbij de uitvoering van zijn bovenom schreven voornemen niet is voltooid, alleen tengevolge van de van zijn wil onafhanke lijke omstandigheid, dat het schot wel is waar bovengenoemde veldwachter in ver schillende deelen van het lichaam heeft getroffen, doch geen enkele doodelijke woud heeft veroorzaakt. Aan de beklaagde is de heer kr. J. A. ïïeijse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Door F. M., 26 jaar oud arbeider te Goes, den 12 dezer door bovengenoemde Recht bank wegens meineed veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, is tegen dat vonnis hooger beroep aangeteekend. De heer officier van Justitie teekende mede appèl aan. Goes. Omtrent den toestand der kas van de Coöperatieve Voorschot- en Spaar- bankvereeniging merkt men ons op dat onze berichtgever stellig heeft willen doen uitkomen dat het salaris van 't bestuur steeds stijgt en het aandeelen-dividend niet. Men vindt, de opmerking juist. Ditmaal was de vergoeding voor 't bestuuur weer f 200 hooger. Nu is dit niet in strjjd met de inderdaad schoone statuten der vereeni- ging, wijl minstens de helft der zuivere baten, blijkens artikel 32, voor 't bestuur is, en do algemeene vergadering bepaalt hoeveel men daarboven mag gaan. Toch zou een vaste som voortaan wel goed zijn de vereeniging is in 't belang van den min deren man opgericht; laat bij vermeerdering der inkomsten deze dan ook eens de meer dere voordeelen genieten. De vereeniging beheerde in 1899 f 854,000. De leden mogen derhalve wel eens wat trouwer opkomen bij gewichtige stemmin gen; en wanneer strak3 wijzigingen in de statuten aan de orde komen, dooreen trouwe opkomst toonen dat zij hunne belangen begrijpen. Benoemd tot waarnemend-ontvanger en griffier voor het waterschap 's-Heer Arendskerke, de heer J. Steketee te Hein- kenszand. Krabbendijke. Er kwam bericht, dat H. Lampen (vroeger onderw. te Goes) op Commando is en zijn vrouw en kind half Dec. uit Rustenburg werden weggevoerd. Zijn broer W. S. Lampen is ook op comman do en diens vrouw werd half Januari met 5 kinderen naar Pretoria gebracht. St. Annaland. Onder voorzitterschap van den burgemeester is eene vereeniging opgericht tot verzekering van varkens tegen vlekziekte. Achttien personen zijn reeds als lid toegetreden de contributie bedraagt f 1 per jaar. Colijnsplaat. Wat toch tegenwoordig groote prijzen besteed worden voor paarden, blijkt uit het feit, dat door den landbouwer H. de Bruin alhier een vierjarige merrie verkocht werd voor de som van f 737,50. Stavenisse. Bij den gemeenteraad was ingekomen een request van eenige schip pers met verzoek, het bjj wijze van abon. nement te betalen havengeld in twee ter mijnen te mogen voldoen, in plaats van in eens, gelijk bij verordening is bepaald; de Raad besluit, de beslissing aan te houden. Het kohier van den hoofdelijken omslag wordt weer vastgesteld op f 2600,ver deeld in 27 klassen, de laagste naar een inkomen van f 300 tot f 400, den hoogste naar een inkomen van f 4500 tot f 5500. Er wordt vastgesteld eene verordening op het herhalingsonder wij s. De cursus duurt drie jaar en loopt van 1 Nov. tot 1 Maart voor de jongens en van 1 Maart tot 1 Nov. voor de meisjes. De te benoemen onderwijzers ontvangen f 0.60 per lesuur. De verordening op het onderwijs wordt in overeenstemming gebracht met de leer plichtwet. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, noodig door het bedanken van don Heer J. Droogendijk, wordt benoemd de Heer J. v. Putte. Wijziging der Hinderwet. Door de regeering is thans naar aanleiding van de bekende Groningsche abattoir-quaestie de door haar toegezegde wijziging der Hinder wet aan de Tweede Kamer ingediend. Voorgesteld wordt een aanvulling van art. 4 dezer wet, nl. de bepaling, dat dooi den gemeenteraad in het belang der open bare orde, veiligheid of gezondheid bij plaatselijke verordening kan worden ver boden eene der in art. 2 genoemde inrich tingen op te richten, te hebben of te gebruiken, indien in de gemeente eene inrichting aanwezig is, waarin belangheb benden onder bij de vordering vast te stellen voorwaarden het bedrijf kunnen uitoefenen, waartoe eene inrichting als bij de veror dening werd verboden, werd vereischt. De beetwortelsuikerfabrieken Jans- sens, Van Weel, Smits Cie te Rozendaal en de fabriek „Groenendijk" te Oosterhout zijn opgeheven, en vervangen door een groote fabriek te Oud-Beierland op te richten, onder den naam „Zuid-Hollandsche Beetwortelsui kerfabriek". Beide fabrieken zullen nu hun laatste campagne ingaan. De heer H. C. ten Haaf, tot 1900 eerste staatsklerk van het Transvaalsche gouvernement, en die in deze hoedanigheid in 1899 even vóór den oorlog het ulti matum aan den Engelschen vertegenwoor diger te Pretoria overbracht, daarna deel nam aan den oorlog, uitweek naar Lorengo Marques, daar ziek werd en naar Nederland terugkeerde, is thans te Arnhem op 44- jarigen leeftijd ten gevolge van herhaling zijner oude ziekte dysenterie over leden. Het lid der eerste kamer, mr. W. A. Bergsma, van 1871—1883 lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Dokkum, is overleden. Toen Vrijdag een kleermaker te Eind hoven kolen in zijn kachel gegooid en weer op zijn tafel plaats genomen had, had er een hevige ontploffing plaats, de kachel sprong uit elkaarhet plafond werd gescheurd, de ruiten verbrijzeld, de man gewond. Er schijnt een stukje dynamiet in de kolen geweest te zijn. Zondag had een vergadering plaats van vrijzinnig-democraten te Utrecht onder voor zitterschap van Prof. Molengraaff, na een openingswoord van den heer H. Snijders, voorzitter van „Eendracht maakt macht", van Middelburg, namens kiesvereenigingen enz., die zich van de Liberale Unie hadden afgescheiden. Ook de kamerleden Kerdijk, Fokker, v. Gilse en v. Raalte waren er. De strekking van het beginsel-program werd goedgekeurd de „Vrijzinnig democra- tischen Bond" als opgericht verklaard, en het verkiezingsprogram vastgesteld, dat vijf punten bevatals daar zijn Grondwetsherziening in dien zin dat mo gelijk worde: a. invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, met toepassing van het beginsel van evenredige vertegenwoor diging; b. eene samenstelling van de Eerste Ka mer, in den geest van punt I der beginsel verklaring. Indien en zoolang die Grondwetsher ziening niet bereikbaar is, verlangt zij voor het eerstkomend wetgevend tijdperk de totstandkoming van 1. Verplichte verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom. 2. Wettelijke regeling vgn het arbeids contract. 3. Herziening der Armenwet. 4. Naasting van de spoorwegbedrijven en exploitatie daarvan door den Staat. 5. Verbetering van den rechtstoestand der vrouw. Daarna werden gekozen tot leden van het bestuur de heeren H. Snijders (Mid delburg); C. V. Gerritsen (Amsterdam); prof. mr. M. W. F. Treub (Amsterdam) prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff (Utrecht) C. A. Zelvelder (Heerenveen); F. Mol (Den Haag); mr. Z. van den Bergh (Amster dam) P. W. J. van Hassel (Utrecht)mevr A. W. L. VersluysPoelman (Amsterdam)' Het Sociale vraagstuk en de Staats (overheids) bemoeiing. Een beoordeelende verhandeling over hetgeen daaromtrent wordt geleerd door het conservatieve Anarchistische, Liberale, Sociaal- Democratische en Anti-Revolu tionairestelsel; door ds. G Wisse Junior. Kampen J. H. Bos. Wij lazen dit boek met klimmende be langstelling. Hetgeen de schrijver in deze 126 bladzijden biodt, vindt men op den titel hierboven afgedrukt omschreven. Met groote helderheid en vaardigheid, inonigwerf met overtuigende kracht van betoog doet de veel belezen jeugdige schrijver zien hoe de revolutionaire stelsels, „opgebouwd uit het menschelijk denken, buiten God en Zijne ordinantitin om", gefailleerd hebben en moeten failleeren in de oplossing der sociale vraagstukken. Vooral waar hij het sociaal-democratische stelsel onder handen neemt, is de schrijver in zijn kracht. En wat hij in vijf stellingen uitgewerkt, omtrent eisch en doel van het anti-revolutionaire beginsel zegt, dient ook door den tegenstan der te worden ter harte genomen. Het boek is op flink papier met duidelijke letter gedrukt; taal en stijl, en hier en daar de correctie mogen wel eens te wenschen overlaten, den lezer, wien het om kennis der zake te doen is, hindert het niet. Nie mand zal deze lectuur zonder genoten en veel geleerd te hebben ter zijde leggen. En in deze dagen van aangekondigden ver kiezingsstrijd is dit „boek van ds. Wisse" een goede wegwijzer en voorlichter. De eenvoudigste onder ons kan den schrijver volgen, ook, omdat hij van elk vreemd woord dat hij noodwendig gebruiken moest, de vertaling er bij geeft. Schrijver en uitgever dank voor deze uitgave. De offerande des lofs; door dr. H. Bavinck 's-Gravenhage Fred. H. Verschoor. De heer Fred. H. Verschoor doet zijn intrede in de uitgeverswereld met een uitga ve die vele oude confraters, speurders en keurders van goede werken, hem zullen benijden. Met een werk van niemand minder dan profesor Bavinck. Met deze uitgaaf wen schen wij den jeugdigen uitgever geluk, en ook de(n) lozer(es) die naar geestelijke ken nis dorst en daartoe ook bij den knappen theoloog, wiens naam aan dit boek verbon den is, wenschen ter schole te gaan. De inhoud is, als alles van dr. Bavincks hand, voor rustige lezers (en lezeressen) degolijk en klaar. Het zijn overdenkingen »voor en na de toelating tot het heilig avondmaal", en die juist in deze dagen van „openbaar belijdenis doen" zoo zeer de aandacht verdienen en tot zegen verstrekken kunnen. De belijde nis is de gouden draad welke door deze opstellen loopthaar grondslag de opvoe ding tot de belijdenis; het wezen, de inhoud verscheidenheid en algemeenheid der belij denis de plicht ter belijdenisde tegenstand der belijdenis, de kracht ter belijdenishet loon en de triomf der belijdenis, worden achtereenvolgens behandeld. Ouders die hunne kinderen belijdende leden der gemeente stichtelijke, leerstellige, practische opbouwende lectuur gunnen, hebben hier een boek van blijvende waarde, en dat niet voor „eerstbeginnenden" alleen, maar ook voor de verst gevorderden. Napolion Bonaparte, de ver overaar der 19e eeuw. Zijn leven en daden als generaal, consul, keizer en balling; aan het Nederlandsche volk verhaald door P. Vergers. Rotterdam D. Bolle. Wij hebben enkele jaren geleden op deze uitgave de aandacht gevestigd. Wie ze zich aanschaften hebben zich de uitgaaf van hun veertien en een halve gulden niet beklaagd. Maar velen toch bleef dit boeiende boek te duur. Welnu, de voortvarende uitgever Bolle komt hierin tegenoet. Hij biedt aan dit standaardwerk te leveren in 24 afl. ad. 17'/3 cent, dus totaal voor vier gulden 20 cent; dat is ruim een tientje minder; en dan zelfde formaat, zelfde papier, zelfde inhoud, zelfde prachtige platen, onverkort. Deze tweede druk zal aftrek vinden. Wij hebben het geheele werk indertijd ge lezen en met groot genot. Trouwens al wat Vergers, de schrijver van de bloedstrijd en de laatste 200 jaren, levert is uit geschied kundig en principieel oogpunt goed. Men mag bij eiken boekhandelaar de le aflevering ter inzage vragen en opensnijden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De Automaat. Mynheer de Redacteur! Ik heb gezien dat in den Middelburgschen Raad in bespreking komt een verzoek van P. Hamel te Amsterdam om gedurende „enkele" uren per dag hoogstens eenduizend Liter petroleum te mogen bergen in gesloten ijzeren bakken teneinde deze automatisch te kunnen overtappen. Het komt mij voor dat assurantiemaat schappijen tegen dit plan wel in zooverre bezwaar zullen hebben dat de omliggende woningen, een veel hooger premie of omslag zullen moeten betalen. De eerste vraag toch is niet „geeft deze petroleum brandgevaar", maar, als er brand is en een huis met duizend liter petroleum wordt ook aangetast wat dan". Als deze goed in ijzer gesloten petroleum ontvlamt is de ramp niet te overzien. Daar helpt geen blusschen aan want de brandende petroleum drijft op het water. Ik weet dat altijd in Middelburg met strenge zorg ge waakt is tegen het bergen van petroleum in de stad, en zou gelooven, dat zoo iets in het centrum der stad, zeker wel geweerd moet. Waar nog bij komt dat het enkele uren een zeer vaag begrip is, en dat zeker zal worden bepaald door den verkoop. In- tusschen, hoezeer ook dat lastig te contro leeren is, (evenals het „hoogstens duizend liter",) daar zal de Raad wanneer hij on verhoopt het verzoek van den heer Hamel toestond, wel voor uiterst nauwlettend toe zicht mogen zorg dragen. Ver boven de kwestie van brandgevaar echter staat de zedelijke kwestie van do zaak. En ofschoon ik niet in het artikel petroleum geïnteresseerd ben, is mjj de toestand genoegzaam bekend om daarover te schr|jven. En acht ik het wenscheljjk en noodig eenigszins uiteen te zetten waar het hier om gaat. Ongeveer vijf jaar geleden dwong do American Oil Compagnie, hare afnemers om een contract aan te gaan voor een v|jftal jaren. Een contract, daarom ge dwongen, wijl zonder dat geen petroleum meer werd geleverd. En de A. O. C., de American Oil Compagnie, was toen do eenige oliemaatschappij. Zonder do A. O. C. geen olie, dus contract teekenen of uit den petroloumhandel, dat was het eenige wat den handelaren overbleef. Zoo tee kenden dan alle petroleumhandelaron, door den nood gedwongen, bet contract dat hen knevelde en bond, dat hen voor een vijf tal jaren machteloos maakte, dat hen over leverde aan den willekeur der A. O. C. Alle petroleumhandelaren in Middelburg, Vlissingen, Goes enz. zullen dit onmiddel lijk toestemmen. Maar er kwam verandering. De Ameri can Oil Compagnie (A. O. C.) kreeg ge lukkig een concurrent: de Pure Oil Com pagnie (P. O. C.) En er kwam kans dat na de vijf drukkende, ruineerende jaren, de petroleumhandel weer wat zoude op leven. De Pure Oil Compagnie levert goedkooper en de petroleum is even goed van kwaliteit. De doodelijke strijd tusschen de A. O. C. en de P. O. C. begon nu. De strijd die nu ook in Middelburg en Vlissingen wordt gevoerd en die zal ein digen met de overwinning van de A. O. C. Ik hoop van harte van neen. Ik hoop dat de vrije, eerlijke concurrentie, het eenige zuivere handelssysteem, het niet zal moeten afleggen voor de trucs van Amerika, de trucs der A. O. C. En hoe wordt die strijd nu gestreden dooi de A. O. C.? Het komt mij voor op de meest oneerlijke manier. Tegen dat de tijd der contracten was afgeloopen, heeft de A. O. C. zich weer gewend tot de pretro- leumhandelaren in Middelburg, maar deze hebben (ik meen allen) geweigerd zich weer te laten knevelen. Zij konden niet langer voor niemendal of voor zoo goed als nie mendal het vele werk verrichten en laten verrichten. Zij wilden vrij worden als vroeger. En toen kwam de automaat. Ja, ik weet wel dat de automaat uitgaat van P. Hamel directeur der maatschappij der detail verkoop van Petroleum „de autemaat" te Amsterdam. Maar ik weet óók dat deze maatschappij van detail verkoop en de t. 0. c. één en hetzelfde is. (Wegensplaatsgebrek de rest Woensdag.) Red, BRIEFWISSELING. Het antwoord van den heer Wielemaker moet wegens plaatsgebrek wachten. Voor het verslag Afdeeling Walcheren was heden geen plaats. LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. Heden Maandag had al hier de teraarde bestelling plaats van ds. G. W. A. de Veer in leven predikant bij de Herv. Gemeente. Te 1 ure werd het lijk door Broeders diakenen in de lijkkoets geplaatst en gevolgd van een zestal rijtuigen naar de begraafplaats geleid. Aldaar had zich het college van ouderlin gen opgesteld om het stoffelijk overschot naar de groeve te dragen. Alvorens de kist, door een drietal fraaie kransen van ondleerlingen gedekt, aan de aarde werd toevertrouwd nam ds. H. H. Barger pred. bij de Herv. Gemeente te Utrecht en zwager van den overledene het woord om de verdiensten van hem, die heenging in het licht te stellen. ,.Een goed man is van ons weggenomen." Dat goldt in waarheid van ds. De Veor, die zich bij allen die hem kenden zoo be mind wist te maken. Spreker troostte de talr|jke aanwezigen met het Evangelie der opstanding, dat de overledene steeds had verkondigd. Ds. Posthumus Mejjjes sprak daarna als voorzitter van den Kerkeraad eenige gevoel volle woorden en herinnerde 0. a. aan het geen ds. De Veer geweest was voor de ge meenten die hjj heeft gediend, maar inzon derheid voor die te Middelburg niettegen staande zijne zwakke gezondheid. Z.Eerw. herinnerde ook aan zijne laatste predikatiën in de Oostkerk gehouden naar aanleiding van het tekstwoord »En als h|j dit gezegd had ontsliep hij". Namens het classikaal Bestuur van Mid delburg en den Ring «Middelburg bracht ds. De Ligt hulde aan den overledene, die als assessor en praeses van het classikaal bestuur, met z|jn uitmuntend geheugen en zjjne juiste adviezen, en zooveel in het belang dor Ned. Herv. Kerk door hem verricht. Na gewezen te hebben ook op hetgeen, door ds. De Veer was gedaan voor de Chr. scholen te dezer stede, noodigde hjj de aan de groeve verzamelde leerlingen der school voor on- en minvermogenden uit aan te heffen Ps. 65 1 a en 2b. Nog sprak ds. de Gaay Fortman uit Amsterdam als vriend eenige woorden van deelneming en herinnerde aan den studie tijd van den overledene en aan zijn vaste overtuiging betreffende de belijdenis der waarheid in den strijd met de ongeloovige wetenschap der te Fubingsche School. De eenige zoon van den overledene mr. A. A: de Veer dankte ten slotte alle aan wezigen en in zonderheid de collega's en de colleges voor de bewijzen van vriend schap en liefde, die eenigszins het gemis verzachtten. Daarna ging de menigte onder den indruk der plechtigheid henen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2