enz. at, r goed- J. H\ VIJVi fii, KIPPEN I. IBoasson li JMijks- Aanbieding. groot en en n groot het ge- e prijzen omzet, q zijnde, Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 16 Maart 1901. No. 85. Extra Stijfsel, ÏÖOTÊSlJiï tURG. aTpTsnöep, JldvertenliSn. Izaak BOASSOK Zones, In Verfwaren, Glas, enz. POLMO. fGedO Likeuren, Wijnen, Cognac en Sterkedranken. llect ie in och Bui- gekocht worden rtdurend Schooinieuws. VRAAG voor <len in koop van uw Be hangselpapier de Staal boeken van MAAS Junior, Een PAARD te koop, Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. CLEVELAND^ Iegg'smealof: EIERMEEL. J. li. SCHAEFERS, Apotheker. beter dan de beste patentstijfsel en 2 cent per pak goedkooper. ZAANDAM. PAUL AVIS. keur uit zes, bij 0. LEIJNSE, Zoutelande. Hl 11 In een gehucht bij hot Belgische dorp Tongerloo woonde een vrouw, die aan ver volgingwaanzin leed. Zij had het vooral begrepen op een oude vrouw uit de buurt, die zij verweet haar behekst te hebben. Maandagavond kwamen beide vrouwen el kaar midden m bosch tegen. De waanzin nige, die een bark bij zich had, stiet een ge brul uit, vloog op de oude toe, wierp haar omver en sloeg en stak haar zoolang met de hark op en in het hoofd, dat dit één wonde al werd. Toen liep de gekke heen en verstop te zich in haar woning. Een boerin vond het vreesdijk verminkte lijk van de versla- gene, de hark or naast. Vermoodende wie de daderes was, want de haat van deze tegen de "oude vrouw was bekend, waarschuwde zij de gendarmen. Toen dezen aan do wo ning van de moordenares kwamen, vloog zij naar buiten en sprong in een put. Zij wilde zich met alle geweld verdrinken. Met groote moeite haalden de gendarmen haar er uit. Het parket van Turnhout is ter plaatse gekomen. Over een gevecht tusschen Russische troepen en Kaukasische roovers. In Prischib in Lenkoran verspreidde zich den 29 Januari het gerucht, dat de roover- hoofdman Mahmed-Kuli het plan had opge vat met een 400 man sterke bende het Per zische dorp Seitar en de Russische grens plaats Tasch te overrompelen. De Russi sche overheid liet een commando grenssol daten naar Tasch oprukken. De roovers kre gen daarvan de lucht en bezetten den naar Lengljan voerenden Karavanenweg. Toen de Russen daar voorbijtrokken, openden de roovers het vuur. Na een strijd, die drie uren duurde, trokken de bandieten terug, hun dooden en gewonden meevoeren de. De russen verloren een man, terwijl twee soldaten werden gewond. Twee dagen later zou te Seitar een Perzische troepenaf- deeling aankomen, onder commando van den gouverneur van Ardabil, om de roovers gevangen te nemen. De Perzische troepen rukten tot bij het bedreigde dorp op, doch waagden zich niet aan een strijd met de roovers. Toen de gouverneur van het ge vecht van de Russen met de bandieten hoor de, stuurde hij een adjudant naar het Rus sische kamp, om voor de bewezen hulp te bedanken. In 1817 vertrokken uit Wurtemburg 200 personen die tot een godsdienstige sekte met communistische beginselen be hoorden, wegens de vervolging die zij onder vonden naar Amerika. Zij vestigden zich in het noorden van Ohio, waar zij in een bosch 5000 acres op krediet kochten en in 't eerst zich enkel met behulp van daar reeds gevestigde landverhuizers er door konden slaan. Allengs ging het beter; zij stichtten er een stadje Zoar genaamd, en vormden een communistische gemeente, welke door een hoofdman en drie bijzitters, telkens door de mannen en vrouwen voor 3 jaren gekozen, bestuurd werd. H et tweede geslacht bleef nog getrouw aan de begin selen der gemeenschap, die allengs tot 300 gezinnen was aangegroeidmaar de volgende begonnen ze te drukkend te vinden. Een aantal verlieten de gemeente met opoffering van hun aandeel; maar anderen eischten het hunne op. En zoo is de gemeente er allengs toe moeten komen stadsrechten te verkrijgen onder een burgemeester en amb tenaren en heeft deze maand ook de ge meenschap van eigendom opgehouden. Bij gerechtelijke beschikking zijn de goederen verdeeld, bestaande uit 7000 acres land en ongeveer 'h millioen dollars aan huizen enz. Elk gerechtigde kreeg 5000 dollars voor zijn aandeel. Aldus is weder een com munistische stichting na eenige geslachten teniet gegaan. Subsidiewet. De afd. FraneJccr der Vereen, van Chr. Onderw. en Onderwijzeressen heefteen motie aangenomen, waarin als haar overtuiging wordt uitgesproken, dat vele schoolbesturen met lofwaardigen ijver streven naar eene behoorlijke bezoldiging hunner onderwij zers doch verhinderd zijn hun doel in dezen te bereiken door onvoldoende inkomsten en waarin de wenseh wordt te kennen ge geven, dat de door den Minister ontworpen salarisregeling ook voor de bijzondere on derwijzers aldus vastgesteld worde in de wet, dat de voorgestelde subsidie-verhooging alleen worde uitgekeerd aan die Schoolbe sturen, die voor hun personeel de bedoelde salaris-regeling hebben ingevoerd binnen een door de wet gestelden termijn; met dien verstande evenwel, dat de voorgeno men wijziging meerdere subsidie aan de Schoolbesturen schenke, dan nu voorgesteld is, hetzij uit de Rijkskas of uit die dei- gemeente. De 23ste Jaarvegadering van de Unie Een school met den Bijbel zal gehouden wor den in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht op Dinsdag 9 April a. s. des voorm. om 11 '/2 uur. Op de agenda komen de volgende punten voor: 1. Van het Bestuur der Unie. Het Bestuur stelt voor om. ter wille van de duidelijkheid, de eerste zinsnede van Art. 11 van het «Reglement van eene kas voor fondsen, bestemd tot stichting van Scholen met den Bijbel," (zie bladz. 9—13 van het 22ste Jaarverslag der Unie) lui dende: «Wanneer het gestorte bedrag gedurende een tijdsverloop van twintig jaren niet is opgevorderd, vervalt het aan de kas d-ar Unie. Hiertoe", enz. te lezen: «Wanneer het gestorte bedrag gedurende een tijdsverloop van twintig jaren niet is opgevorderd, en, alsdan na onderzoekde mogelijkheid van de stichting eener school niet is geileken, vervalt het aan de kas der Unie. Hiertoo", enz. 2. Van het Bestuur der Unie. Do vergoeding, die vanwege een Locaal- Comité voor een Uniespreker, welke geheel voor rekening der Unie optreedt, in de kas der Unie zal gestort worden, moet op ten minste 15 gulden gesteld worden. 3. Van het Bestuur der Unie. Wat leert de praktijk omtrent de uit voering van de Leerplichtwet? 4. Van het Locaal Comité te Rotterdam. De Jaarvergadering machtige het Bestuur der Unie bij de Regeering pogingen aan te wenden, dat de Wet op de besmettelijke ziekten, zoodanig worde gewijzigd, dat ook de niet gevaccineerde kinderen tot de school kunnen worden toegelaten. ZKilDir^lG. Utrechtsche Zendingsvereeniging. Zendeling v. Balen te Windessi werd in den laatsten tijd erstig beproefd door ziek ten (pokken, dysenterie) en sterfgevallen. Van zijn helpers bezweken Keesje, Andries, Jan Kwawe en Toon; alleen Johan her stelde doch blijft zwak. En zoo moet hij dan voortaan weer „met één zwakke, steeds kuchende, Papoesche jongen" zijn werk doen, niet alleen in 't evangelie, maar ook in den bouw van school en woning. En gelijk hem bij dit laatste „het wan hopige wegrotten van paggarhouten en der stuthouten voor de trapsgewijze naar het strand aangelegde wegen" verdriet, zoo smart hem ook het ploegen op rotsen bij de prediking. Het sterven van zoo- velen, laatst van de oude Anna beschrijft hij op bladz. 34 in de „Berichten" der Vereeniging. „Zeventien jaren was zij" (Anna) „in ons huis geweest, en al dien tijd hebben wij niet kunnen ontdekken dat haar geest iets had opgenomen van al wat zij ge hoord had, of wij getracht hadden haar te leeren. Met de Papoesche adat, was zij volkomen op de hoogte. Do Papoesche dans- en doodenzangen kende zij, doch het eenvoudigste versje dat wij haar trachtten te leeren, kwam nooit in haar geheugen. Altijd achterhoudend en bedriegelijk moest ze in alles nagegaan worden, zoowel wat arbeid als reinheid betreft. Als zij ziek was trachtte zij dit zoolang mogelijk voor ons verborgen te houden, en als zij chini- nepillen moest innemen, moesten we ons goed overtuigen of ze wel doorgeslikt wa ren, daar zij ze in den mond verborgen hield om ze later weg te gooien. Ze was geboren te Moore bij Waropenkai. Als meisje eens aan het visschen zijnde beet een visch haar het voorste gedeelte van den rechtervoet af. Door bloedverlies was ze toen flauw geworden, doch dit heette bij haar dat zij gestorven was. Een ko noor riep haar in het leven terug, en dat was haar niet uit het hoofd te praten. Toen ze jong getrouwd zijnde, een doch tertje had, werd zij door een raak van Jauer met haar kind gevangen, en na eenigen tijd werd zij door Ansoessers ge kocht. Het dochtertje vond zij later in het bezit van een handelaar op Roon, die het ons niet wilde verkoopen. Kort gele den vernam ik van dien handelaar, dat deze haar als vrouw gegeven had aan een zijner jongens, en dat beiden van hem waren weggeloopen en nu in hot binnen land wonen. Op Ansoes ging Anna van den eenen meester naar den ander. Lan gen tijd kon ze ons zitten vertellen hoe men op Ansoes met de dooden handelt, welke zeer ingewikkelde behandeling wel licht wel eens in een of ander tijdschrift zal komen te staan. "Van Ansoes werd Anna naar Noefoor verkocht, waar ze aan een slaaf ter vrouw werd gegeven. Op zekeren dag was haar meesteres boos op haar en schold haar uit. In den nacht stal zij een klein prauwtje, verliet haar man en zuigeling en rooide geheel alleen over de open zee naar de Doreh-baai, waar zij in handen der Dorehzen viel; 4 Juni 1883 verkoch ten deze haar aan mij, naar ik later ver nam, omdat zij zoo diefachtig was en ze anders toch eens vermoord zou worden. Ook wij hebben veel met deze hare zonde te tobben gehad. Op Doreh liep ze, uit vrees voor straf, tot tweemaal toe weg, omdat zij gestolen had, en beide keeren werd zij weder terug gebracht door lieden die haar in het bosch hadden gevonden. Ofschoon ze met veel ouder kan zijn dan wij, zag ze er den laatsten tijd zeer oud en verschrompeld uit. Ze deed ongeveer niets meer, daar wij te veel tijd noodig hadden om haar aan het werk te houden. Zoo leefde zij en zoo stierf zij. Daar zij nooit anders had gedaan, dan ons naar den mond gepraat, durf ik ook niet veel waarde hechten aan wat zij gedurende hare ziekte mij zeide. Uit een anderen mond zouden zulke antwoorden mijne hoop hebben verlevendigd. Ik geloof te mogen zeggen dat het mij een kruisiging des vleesches was, haar stoeds zoo onrein, in die vreeselijke ziekte, alleen te moeten op passen, daar ik het geen ander kon toe vertrouwen. Dat het waar ware dat de tollenaarsbede de hare was." De vrouw van Zendeling v. Balen schrijft eveneens een belangrijken brief, waarin zij met lof gewaagt van het daar sinds kort gevestigd Nederlandsch bestuur, dat reeds eenige rust bracht bij de* Papoea's. „Ach, tot heden was er voor het zaad geen tijd om nederwaarts te gaan, de grond was steeds in beroering." Mevrouw v. Balen houdt nu al zeven jaren school met 60 Papooatjes; van be keeringen kan zij niet spreken. Maar wel ziet zij dat de kleinen invloed krijgen op de ouden. En nu gaan deze laatsten al helpen op orde en aandacht te letten in do kerk. „Als 's Zondags de jeugd (vooral d.-jonge dames zijn nogal beweeglijk) nies stil zit hoort men spoedig va-i de banken dei- mannen „zit stil, jelui weten toch wel, hoe 't behoort, kijkt Toewan aanIk heb zelf dan wel eens moeite om niet te lachen, als ik denk, indien 't zoo, huiselijk toeging in onze hollandsche kerken Maar 't helpt, en we zijn dankbaar dat de ouders zelve mee gaan op-voeden, al is het dan ook, dat het voorvoegsel „op'\ met zeer kfeine letters nog moet geschreven worden, 't is een schrede in de goede richting. Onze beste Johannes, de vroegere Kribi, een eenvoudig oprecht Christen, pakte laatst zijn vijfjarig snoezig zoontje Sander in de kerk bij den arm, om hem te doen opstaan't ventje zat te slapen, geen wonder in de namiddagbeurt, in de warmte, ik denk aan de middagkerken in Holland. Maar vroeger zou geen vader van slapen in de kerk notitie genomen hebben, wel nam men het mij kwalijk, als ik wel eens dienst deed als kerkeknecht; dat ik me daaraan niet stoorde, spreekt van zelf, ook dat ik 'tden armen menschen niet kwalijk nam als ze verstoord werden, ze wisten niet beter, wie had het ook ooit gewaagd de trotsche Papoea's in iets tegen te treden, of te verhinderen God lofde invloed des Evangelies is op Windessi zeer merk baar. Het wantrouwen maakt meer en meer plaats voor vertrouwen. Daar hebben we het levend bewijs op 'toogenblik van in ons huis. Reeds meermalen gaf de bovengenoemde Johannes, als hij met zijne vrouw Mina van huis moest, ons zijne twee kindertjes Sander en de driejarige Amalia ter bewaring. Men wilde hem eerst daar van wel terughouden, doch hij luisterde niet, en de kleine peuzels bleven soms drie weken bij ons. Nu men gaat zien, dat daar boven in de Zendingswoning toch niet zooveel manawaansi booze geesten zitten, als men wel dacht, verzet niemand zich er meer tegen niet alleen, maar nu reeds bijna een maand hebben we een 9 a 10- jarig jongetje uit het volk bij ons in huis, die uit zich zelf vroeg, of hij bij ons blijven mocht, en dat met volle toestemming zijner natuurlijk heidensche ouders, anders hadden wij den wensch van Moiwoaki, (zoo is zijn naam) niet ingewilligd. 4" Bij 't verslag van Zendeling en Mevrouw v. Balen hebben wij lang stil gestaan. Waarom? Nieuw Guinea is een Nederlandsche ko lonie. Hare bewoners behooren derhalve tot diegenen aan welke Nederland, aan welke wij zeer groote verplichtingen hebben wier bloed, zoo hun door ons het Evan gelie der genade Gods in Christus niet wierd gebracht, eenmaal togen ons zou getuigen. Men leze derhalve het bovenstaande met belangstelling, en vergete ook 't gebed voor de Papoea's en den arbeid van Zendeling v. Balen niet! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! In uw blad van Donderdag 1.1. las ik het stnk ter aanvulling van de toelichting op art. 13 en 14 der leerplichtwet door den heer K. Wielemaker te Biggekerke. De heer W. schreef dat luKlens de instruc tie van zijn schoolopziener wij voor ver zuim voor onze kinderen de aanvrage moe ten doen te bepaalden datum en eindigen met bepaalden datum bijvoorbeeld van 18 Maart tot 29 Maart. Daar de letter dei- wet dit niet eischt, komt het mij vreemd voor dat de instructie van den schoolop ziener zoo luidde. Want als ik bij do let ter der wet rekening houd met den geest van die wet dan is dat heelemaal niet te rijmen, immers de 6 weken verzuim zpn toegestaan tot hulp voor den land bouw. En wanneer men nu voor die hulp een bepaalden datum moet noemen dan kunnen wij geen verzuim aanvragen daar door ons geen datum kan genoemd wor den wanneer wij die hulp noodig hebben, natuurlijk door de wisselvalligheid van de werkzaamheden van den landbouw; want wij kunnen bijvoorbeeld met het oog op den zaaitijd tegen 18 Maart verzuim aan vragen maar als het 18 Maart een natte dag is zijn wij van ons voornemen ver stoken en kunnen wij geen voordeel of hulp van onze kinderen genieten. En daar ik vertrouw dat de Minister van de wer king van natuur en landbouw kennis heeft zijn naar mijn gedachten die artikelen voor wijziging vatbaar gebleven en als nu de instructie van den schoolopziener die toch zeker naar letter en geest der wet zal luiden, ook nog eenigszins rekbaar is, dan denk ik dat die man ze in verkeerde rich ting heeft getrokken, ze was voor den zoo zeer tegen schoolverzuim gekanten onder wijzer den heer W. natuurlijk koren op zijn molen en heeft hij het in dien vorm publiek gemaakt waar eigen gemak achter verscholen ligt. Zij het dan ook ten koste van hen voor wie geldt »no work no bread". Zeer gaarne had ik gewild dat de heer W. in zijn toelichting van de leerplichtwet ook die moeilijkheid voor de aanvrage van verzuim voor hulp bij den landbouw had omschrevon daar ik vertrouw wijl hij door een landbouwer is gewonnen en dus vroeg tijdig kennis heeft gemaakt mot ftrndbouw", dit voor een ioder heel duidelijk Lad kun nen doen. Ik noodig hem dan ook vrien delijk uit wijl hjj door middel van uw veelgelezen blad misschien veel menschen in de vlucht heeft gejaagd, ook nog een woord in dezen in het belang van den land bouw enden werkman in het licht te brengen. U dankende, enz. L. BOSSCHAART. Meliskerke. (Ook ons viel 't op in bedoeld artikel doch wilden den geachten conscientieuzen voorlichter niet in de rede vallen, stellig er op rekenende dat uit de landbouwers zeiven wel een stem zou opgaan. Laten wij ons aan de wet houdenen aan de private adviezen van den schoolopziener slechts dan wanneer zij op de wet gegrond zijn. Natuurlijk is de beschuldiging om trent »eigen gemak" aan 't adres van den heer Wielemaker, een man van zeldzame werkkracht en werklust, hier onnadenkend de pen ontglipt, zij behoort ook niet bij dit debat. Red). DE MAATSCHAPPIJ voor Ilypotliecair-crediet in Nederland te 's-Gravenhage, verstrekt gelden onder eerste Hijputhe- cair-verband en geeft 4 pCt. en 3% pCt. PANDBRIEVEN uit. Verkrijgbaar ten kantore van in Effecten te Middelburg. GOES, Ganzepoortstr. C 200, GOES, OPRUIftUÜG voorraad 1900. kunnen winst geven, f 2.50 tot f 4.— per jaar, bij goede verzorging en voedering met beroemd: W «1 Garantie: 32 pCt. Eiwit, 13.6 pCt. Vet en slechts 30 pCt. Zetmeel. Legresultaat230248 eierengeheele voederlc. 1 Cis. per dag. KUIKENS hiermede opgevoed leggen op leeftijd van 3—4 maanden. Minder voederk., meer eieren. Ruim 4000 Attesten. Ruim 500 Depothouders. Levering franco alle stations. Brochure, Attesten gratis en franco. Hoofdagentschap CLEVELAND'S EGG'S- MEAL te Barneveld. Let op Fabrieksmerk op zakje en loodje C E; bedrog is voorgekomen. Depóts: J. Breetveld, Middelburg; A. Dobbelaar, 's-H. Arendskerke; J. van Bel- sen, HoedekenskerkeA. L. van Loon, Hansweert; Gebr. Staes, Hengstdijk; W. C. de Feijter Co., Hoek; J. Wieland, Axel; J. J. de Lange, Tholen; M. de Rijke, Zierikzee; E. Meulenberg, Wolfertsdijk; A. M. van Damme Azn., Wissenkerke; J. M. Noordhoek, Kamperland; firma Nathan Emanuel, Goes; Jb. Rouw, 's-Heer Hendriks kinderen; J. L. van Dijk, Ierseke; J. Quist, Schoondijke; J. B. Koole, Zaamslag; J. Bogaart, LamzwaardeAug. Hamelijnck, IJzendijke, Roodenhoek; J. Lepoeter Jr., Biezelinge; A. Dominicus, Wemeldinge; Jan. Zoeteweij Jz., Kruiningen; Jb. de HulluDe Bruijne, Korenmolenaar, Oost burg; L. Luteijn, RetranchementE. v. d. Meulen, Groede. Alom verkrijgbaar, waar nog niet, wordt solied Depóthouder gevraagd. Instrumentmaker, GROOTE MARKT. MIDDELBURG. Brillen, Breukbanden, Barometers, Thermometers, Karnthermometers van- 60 ct., 70 ct. en f 1,50. Eerste kwali teit Scheermessen en Scharen. Buik gordels en Navelbanden. Gesneden heften. Dagelijks gelegenheid voor slijpen. FERDINAND BOLSTRAAT 11, AMSTERDAM. Wettig gedeponeerd Handelsmerk. Levering vanHomceop. Genees middelen, Hamamelis Extract en Hamam. Pneparateu voorkomende in de prijscourant van Dr. WILLMAR SCHWABE, te Leipzig. Solied en billijk. HUIDPOEDER. Onschadelijk Beproefd Middel. Door Dokters aanbevolen tegen Smet ten, Wondzijn, Schaving, Barsten, Klo- ven, Jeuken, Brand, Uitslag. Ingewreven over de huid, wordt niet weggenomen door lichaamsvocht. Het Beste strooipoeder voor kindertjes. Voorkomt Roodheid, Schrijning door Scheeren, TranspireereD, Massage, Baden, Wind en Weer en Wrijving van Breuk banden, Windsels, etc. Bewaart voor aansteking, bevordert zuivere huid. Alleen in busjes met de signature van The POLMO Co., New-York, Pr. 65 ct. By C. A. SCUULTE, Wed. SCHEL- LINGS, Middelburg; Ph. MARCUS, Nieuwendijk, Vlissingenfirma EABERIJ DE JONGE, Goes. Hoofdagent: Van Hengel Co., Amsterdam. WA A RSCH V WING. net is mij meermalen gebleken, dat men onder ssajïKVuijrVU» fieri fabrikaat aan den man brengt, dat „rKrzcrA.er;Op- olie" geheeten wordt en dat niets anders is dan waardeloos namaaksel van mij ne alleen echte Haarlemmeroliewaar om ik HH. Winkeliers er opmerkzaam op maak, dat ik nimmer laat reizen, onder welk voorwendsel ook, zoodat alleen dan, wanneer men bestellingen doet aan mijne fabriek, men overtuigd kan zijn, de op rechte Haarlemmerolie te ontvangen. 7 C. DE KONING TILLY, Achterstraat 13 15, Haarlem. „In dure tijden, Leert men zuinig te zijn." Daarom vraagt men thans VERKRIJGBAAR BIJ De ondergeteekende biedt aan prijs courant en monsters te zenden van Bizonder verlaagde prijzen voor MIDDELBURG.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 5