NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 83. 1901. Donderdag 14 Maart. 15e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- ikerskneeht rsknecht. elburg» t a g e n a. lalsboDdster 11,— 11,- 11,— 11,— 11,— 11,- 11,— 11,— 11,— 11,— 11,— 11,30 10,— VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LaMtmlréra over Bemeslins- EEN ALPENBLOEME. Engeland en Transvaal. den gal, sljjm. >r. HUENTA, die geelzucht, hoofd- akking en boudt de EKETEE, Ierseke Mei Boekh. D'HUIJ. ïwe, 29 jaar oud, te komen met een 'uimd humeur, hoog :hte, daar zij ook Brieven, liefst met ureau van dit blad Geheimhouding o n d 3KERSE te 's-Gra- n om terstond in POLEIJ, Boekh. ierikzeesche latschappy Van Botterdam. 's midd. )ins. 12 Voen 13 >ond. 14 "rijd. 15 ater. 16 ond. 17 !aan. 18 ins. 19 Toen 20 ond. 21 rijd. 22 iter. 23 end. 24 aan. 25 ins. 26 roen.27 ond. 28 rijd. 29 ter. 30 ind. 31 11,- 11,- 11,— 11, 11,30 10,- 10,30 TDIENST XB. BOTTERDAM Midd. 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 0,15 8,45 8'45 8,45 8,45 8,45 Eott 9,- 9,- 9,— 9.— 9,_ 9,- 9,- 9,- 9,- 9,- yd. 5a) nm. 3,30i) 0«) nm. 3,55 5 nm. 1,55 2,15 3,305) 3,50 naar Breskens en a Vlissingen naar el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met April op dit blad abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende num= mers gratis. HÜ21F£I»!I£. Goes, ook voor Kloetinge, Kattendijke, 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke 14, 15, 16, 18, 20, 21, 22 en 23 Maart. Wolphaartsdijk 15 April. Heinkenszand, ook voor 's Heer Arends- kerke, 16 April en 17 April voormiddags. 's-Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp 17 April namiddags en 18 April. Ovezande, ook voor Nisse, 19 April. Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen, 20 April. Baarland, ook voor Oudelande, 22 April. Hoedekenskerke, 23 April voormiddags 's=Gravenpolder, ook voor 's-Heer Abts- korke 23 April namiddags. Kapelle, ook voor Schore, 24 en 25 April. Wemeldinge, 29 en 30 April 's voor middags. lerseke, 30 April 's namiddags, 1 en 2 Mei. Kruiningen, met uitzondering van Haiiowooaftl Q- JL£ol. Hansweerd, 4 Mei. Krabbendijke, ook voor Waarde 6 en 7 Mei 's voormiddags. Rilland-Bath, 7 Mei 's namiddags en 8 Mei. XXII. In den loop van mijn verschillende brieven heb ik zoo nu en dan wel eens een enkel woord gezegd over den tijd, waarin de ver schillende handelsmeststoffen het best aan de voornaamste landbouwgewassen kunnen toegediend worden. Ik wil in dezen brief over hetzelfde onderwerp nog eenige bijzon derheden mededeolen. De tijd van de aan wending der kunstmeststoffen hangt af van de meststof zelve en van de plantensoort, die wij bemesten. Het Thomasplwspliaat of Thomasslahlcenmeel kan aan alle zomervruch ten nog kort voor den zaai gegeven worden. Het is echter duidelijk, dat hoe vroeger men het uitstrooit, hoe beter het zich in den bodem verdoelt en hoe gemakkelijker het door alle wortels kan opgenomen wor sen. Met is dus raadzaam het Thomas phospliaat zoo vroeg mogelijk te geven, b.v, tusschen November en Maart. Het hooge gehalte van het Thomasphoshaat-meel aan kalk, dat 30 tot 60% kan zijn, is wel een der oorzaken, waarom het phosphorzuur dooi de plantenwortels betrekkelijk gemakkelijk wordt opgenomen. Op zeer veel kalkarme gronden is bovendien deze groote hoeveelheid kalk een zeer gewenschte toegift. Het even eens hooger gehalte aan ijzerverbindingen is geheel onschadelijk. De ruwe Kalizoiiten, 8 FE U i L LET 0 M. Een Episode uit der Waldenzen Historie. Onder ademlooze stilte is deze boodschap vernomen. Niemand beweegt zich. Daar richt zich Rosa's vader op en spreekt met grooten ernst: Wanneer een Vorst zijn volk gebiedt, moet dit naar goddelijk recht gehoorzamen. Doch ook die Yorst is onderworpen aan een hoogere macht en dat is de Koning der Koningen, dat is God zelf. Indien een Vorst de goddelijke wetten overtreedt, zal hij door den Hemelkoning ter verantwoor ding geroepen worden en van zijn volk geldt dan het woord der Schrift„Gij zult Gode meer gehoorzamen dandenmenschen". Dat is Gods gebod. Victor Amadeüs II overtreedt de wetten, in de Heilige Schrift geopenbaard. Mannen broeders, wat is uw keuze? "Wat is uw antwoord aan den bode van uwen hertog? zooals Eainiet, Carnalliet, Sylviniet brengt men het best in den herfst of in den vroe gen winter onder, in het uiterste geval in het vroege voorjaar. De andere gezuiverde zouten, de geconcentreerde Kalizouten kun nen nog laat in het voorjaar en kort voor het zaaien uitgestrooid worden. Men moet intusschen zoowel bij phosphor zuur als bij kalibemesting bedenken, dat de bodem voor deze twee stoffen zeer veel vast houdingskracht heeft, dat zij niet, evenals salpeter naar den ondergrond spoelen en zoo verloren gaan. Wat van de phosphorzuur en kalibemesting niet aan den eersten oogst ten goede komt, wordt door volgende oogsten gebruikt. Chilisalpeter mag niet lang voor het zaad gegeven worden, niet omdat daar door de toestand van den grond achteruit gaat, doch omdat de Chilisalpeter niet door de bouwvoor wordt vastgehouden, doch door den regen naar den benedengrond wordt ge voerd, waar de salpeter voor de planten verloren is. Het is daarom gewenscht, dat men de geheele bemesting met Chilisalpeter in eenige partijen geeft, b.v. een gedeelte voor den zaai, een gedeelte, als de planten uit den grond te voorschijn komen en, te beoordeelen naar den stand van het kleur verraadt rijkdom, lichte kleur gebrek aan stikstof als mon het noodig acht, geve men latei de rest. Men bedenke daarbij evenwel, dat men Chilisalpeter niet zaait, als het regent. Bij regen gaat Chilisalpeter te spoedig naar den ondergrond. Ziedaar cenigo duidelijke voorschriften voor het gebruik van de verschillende kunst meststoffen, waaraan men zich in alle ge vallen kan houden. 13 Maart 1901. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw! Geeft mot den diepsten oerbied te kennen. De Boerenarbeiders der gemeente Poort vliet Prov. Zeeland. Dat de wet op den leerplicht zeer zwaar drukt op hunne schouderen, wijl hunne kinderen die anders van primo April tot ultimo Oct. met hen op het veld moetten arbeidon, door de wet verplicht worden de school te bezoeken. Dat zij door het geringe dagloon, dat zij verdienen huiten de hulp der kinderen niet in do hoogst noodige behoeften voor het dagelij ksche onderhoud kunnen voor zien. Dat zij daarom voor eene hoogst mooie- lijke zaak worden geplaatst, armoede en gebrek lijden zoo men aan de verplichte schoolwet zal moeten voldoen of anders, zal de govangenis ons deel moeten worden. Wij zijn geen socialisten, maar eerzame vredelievonde burgers, die tevreden zijn met ons dagelijksch brood; en naar den eisch van Gods Woord en Wet wenschon te leven. Eén uit den statigen groep antwoordt uit naam van al zijn geloofsgenoten: Victor Amadeüs II heeft Gods wet geschonden. Wij wenschen noch mogen hem navolgen, 's Heeren gebod wenschen wij te volbrengen. Aan den eisch, om onzer vaderen geloof af te zweren, kunnen noch mogen wij voldoen. Gode zijn wij meer gehoorzaamheid verschuldigd dan een mensch. Onze dalen behooren ons. Ons geloof zweren wij niet af en onze dalen zullen wij nooit, dan door de scherpte van het zwaard gedwongen verlaten. Dat is onze keuze, eerwaarde leeraarDat is ons antwoord, bode. Ga en zeg het woordelijk uwen meester I De afgezant draalde nog met heengaan. Indien gij niet gehoorzaamt, sprak hij, zal dood en verderf u vernietigen. Met 's hertog's macht valt niet te spotten. Bedenkt u nogmaals. Onze broeders hebben zich bedacht riep George Geen dood zal ons in ons voornemen doen wankelen. Onze God ia machtiger dan onze Hertog. Voor God en onze dalen, dat zal de kreet zijn, waar mede wij hem zullen tegemoet trekken. Zoo is het, dat wij, op grond van het aangevoerde, ons in allen ootmoed, tot uwe Majesteit wenden, met de bede ons te wil len helpen, opdat wij van armoede en ge vangenisstraf bevrijd worden. Hetwelk doende enz. Poortvliet, Maart 1901. (Bovenstaand adres, een noodkreet van onze boerenarbeiders, stellig namens dui zenden in den lande, tegen de leerplichtwet, is verzonden. Wij vreezon echter voor nul op 't request. Hadden onze broederen in 't kiesdistrict Hontenisso in 1897 niet op den liberalen heer Van Deinse, voorstander van dezen niets ontzienden dwang, gestemd, de wet zou verworpen zijn geweest. Nu moeten wij 't er mee doen. En, schadelijk of niet, gehoorzamen is de boodschap, wat meer zegt, de Christelijke roeping jegens de overheid. Toch is dit adres nog meer een aanklacht jegens de werkgevers. Laten die zooveel mogelijk, door eenig opslag van loon, de schade die onze arme arbeiders door deze wet lijden ondervangen. Waar een wil is, is ook een weg. Red.) ijuaestie ook wende of keere, een voor Nederland zeer vernederendo geschiedenis. Men weet wat er gebeurd is. De Portugeesche regeering had, onder Engelschen dwang, aan onzen consul te Loremjo Marques zijn aanstelling als con sul van ons land aldaar ontnomen. Toen is er oen beetje geschrijf over en weer gevolgd. En 't slot van de zaak is geweest dat de Nederlandsche regeering in de beslis sing der Portugeesche regeering heeft be rust en haren gewezen vertegenwoordiger, zoo hij als ambteloos burger naar Loremjo Marques terugkeert, aan de bescherming der Portugeesche regeering aanbevolen. Een „gunst", die toch zeker wel alle te Lorenzo Marques gevestigde buitenlanders genieten en genieten moeten, recht hebben zelfs ze te eischen. Deze fout van onzen minister van bui- tenlaudsche zaken is door een tweede fout gevolgd. Hij heeft namelijk aan don consul der Duitsche regeering aldaar do belangen van Nederlandsche onderdanen opgedragen. Nu zijn Engeland en Duitschland zoo voor als tijdens den oorlog altoos door bezig geweest het spel te spelen van dief on diefjesmaat. Bovendien zal wel nie mand gelooven dat de belangen van Duitsche kooplieden in deze Zuid-Afri- kaansche kuststrook evenwijdig loopen met die van Nederlandsche handelaren. Hoe is 't dan mogelijk, zou men zeggen, dat onze regeering naïef genoeg kan zijn om te wanen dat de belangen van den Nederlandschen handel behoorlijk door een Ga en zeg ook dit uwen meester. Moet bloed vloeien, 't zal op zijn verantwoording wezen. De Heere is onze banier! Zoo God vóór ons is, wie zal tegen ons zijn? Vreest niet, mannen broeders! Ik danke den Heere voor uw keuze! Hij bevestige ze aan ons. Zijn woord is getrouw. Vallen we, welnu het is voor zijn eere en voor ons vadeiland. Liever dood dan roomsch. Geen kwelling, geen kerker, geen marteling zul ons bewegen, onzen God te verloochenen. Trouw tot in den dood! Hebt goeden moed! Christus heeft den prikkel des doods vernietigd. Laat onze psalmen weerklinken. Met krijgs muziek zijt gij gekomen, laat psalmgezang uw uittocht begeleiden. Ga bode, ga haastig- lijkOveral waar ge komt, zult gij dezelfde woorden hooren. Met den zegekreetvoor God en onze valleien zullen wij optrekken en Jehova zelf zal ons aanvoeren Een geestdriftig gejuich ging door de kleine scharede Leeraar hief met forsche stem aan den ouden krijgszang uit Ps. 68 en alle Waldenzen stemden in met dien jubel des vertrouwens. De bode groette en ging heen, terwijl de trompetten het Duitscher zouden kunnen worden bohar- tigd en bevorderd. Daar is geen quaostie van dat zulks kan. Een enkele maal is 't wel eens gehoord dat een grondbezitter-jachteigenaar er wél bij voer, wanneer hij den grootsten stroo- per uit zijn gebied tot zijn jachtopziener aanstelde. Maar 't bleef dan toch altoos een ge waagde onderneming. En de grootste, zij 't ook misschien de eenige, strooper op zjjn land bleef dan toch altijd de nieuwe koddebeier. Wij verwachten niets anders in deze politieke-commerciëele aangelegenheid. Laten de regeeringen malkaar toch geen Grietje noemen. Het is weer uitgekomen, gelijk staats lieden en andere menschen die er meer van weten dan wij, gevreesd hebben: Ne derland loopt aan den leiband van den Duitschen Keizer. President Kruger en de arme verdrukte stamverwanten in Zuid-Afrika hebben van Nederland niets te vei wachten. Gastvrijheid, die zouden zij in België en Zwitserland ook genoten hebben. Eerst zond (in 1899) minister 'uo ïiëfiü- fort op Wilhelms aandrang, een brief aan Kruger om hem te bezworen toch aan Engelands eischen toe te geven. Zulks, nadat hij berust had in de uit sluiting van de vertegenwoordigers der Boeren-republieken op de Haagsche Vre- des-Conferent'e. En nu verrast hij ons, of liever stelt hij ons teleur met de terugroeping van onzen eigen consul en 't zich nederzetten aan Duitsehlands voeten. De Nederlandsche Maagd ligt veilig in de omknelling van den Duitschen Adelaar. Bene omknelling, waar zjj, naar wij vree zen, niet zonder blauwe plekken, weer uitkomt. Wij hebben dezen indruk van het ge beurde ook reeds vroeger meegedeeld. Maar nu de vurige vriendschap tusschen Engelands koning en zijn neef aan de Spree al meer aan liefde, getrouw tot den dood doet donken, begint deze vrees ons op nieuw te bekruipen. En de natie vraagt opnieuw zich af wat hieruit, hetzij Zuid-Afrika weer vrij wordt, voortaan onder tribuit dienen zal, voor de Nederlandsche belangen zal geboren worden. Is uwe komst met vrede? Zoo mag do Transvaalsche Boor wel aan den Engelschon bode vragen die vredes voorstellen brengen komt. Want dat er zoo iets heeft plaats gehad, schijnt nu wel vast te staan. Niet de Engolsche maar do Duitsche en psalmgezang trachtten te overstemmen. Toen het paardengetrappel bijna onhoor baar was geworden en de schallende tonen weggestorven waren zeide de Leeraar Laat ons nu te zamen bidden. En daar, terwijl de zon scheen en de azuren lucht vredig allen omringde, steeg een gebed op uit het hart van allen. Zeer ernstig waren de] woorden en geroerd tot in het diepst barer ziel stond Rosa, toen het Amen! Amen! was uitgesproken op en op George's arm geleund ging zij naar binnen, om haar moeder te verhalen van do dingen, die geschied waren. George, wat zal er nu gebeuren? vroeg zij ondei 't gaan. Overal, waar kij komt, zal de bode hetzelfde antwoord hoortm. ik denk dat er dra onderhandelingen zuüt,»» gevoerd worden en indien Victor Amadou, piet toegeeft, want wij kunnen niet toegeven dan zal het zwaard moeten beslissendan zullen de Leeraars hun ambtskleed verwisse len met den krijgsmantel en in de eene hand het zwaard en in de andere den Bijbel, zullen wij onze kudden voorgaan en den wolf afweren, die op de schapen loert. Fransche pers bevat dienomtrent bijzonder heden, welke 't mogen doen gelooven. In alle stilte heeft Kitchener een bezoek aan Middelburg gebracht on daar met Botha on Viljoen over vredesonderhandelingen onderhandeld, waarop een wapenstilstand van zeven dagen is gevolgd, welken tijd Botha had gezegd noodig te hebben om de overige Boerengeneraals en Schalk Bur ger toch zeker in de eerste plaats wel er over te raadplegen. Niet in Engeland en Zuid Afrika maar in 't buitenland is men er van overtuigd, dat de vredesonderhandelingen meer gevor derd zijn bij deze gelegenheid, dan in den geheelen duur van den oorlog. Dat men er in Engeland niets van weet, bewijst wel dat de autoriteiten daar met de vingers tusschen de deur zitten. Dat men in Zuid Afrika zwijgt, doet zien dat de Boeren niet van plan zijn in een vrede zonder duurzamen rechtsgrond te bewilligen. In ieder geval is 't aanbod van de Engel schen uitgegaan. De Engelsehe regeering had Milner bepaalde instructies gezondnn met zoodanige concessies dat een overeen- öok President rvrugêr-bekend 'te wezen* Immers deze zou auier uagen tot1 ae fit#-» gische afgevaardigden te Utrecht gezegd hebben dat hij hun veel zou kunnen ver tellen omtrent de wegen door de Engel schen ingeslagen om de Boeren over te halen een voor eerstgenoemde gunstigen vrede te sluiten. Maar, voegde hij er bij, het Boerenvolk zal in geen geval een waar- deloozen vrede sluiten die slechts berust op ingebeelde rechten. Het vredesnieuws schijnt ditmaal dus belangrijker dan het oorlogsnieuws. Wel berust het eerste op gissingen; doch van het laatste is heelemaal niets bekend. French meldt maar aldoor dat hij de Boe ren voor zich uitdrijftmaar dat het slechte weer de beweging der troepen ernstig be lemmerde. Tien dagen lang viel de regen bij stroomen. De manschappen waren al dien tijd zonder dekking; daar de wegen onbegaanbaar geworden waren konden de convooien niet gemakkelijk volgen. Het gevolg was dat de troepen gedurende acht dagen een rantsoen van een half pond mielies per dag en geen koffie of thee of eenig ander comfort hadden. Zij zijn nu weer op vol rantsoen. Het veld is bedekt met wagens en Kaap- sche karren. De Boeren zien in dat hun overgave onvermijdelijk is. De meesten der wagens waren half vernield voor dat ze generaal French in handen vielen. Uit de Vrijstaat komen druppelsgewijze eenige nieuwstijdingen, meestal van weirig betee- kenis. De strijdmacht van De Wet was blijkbaar vreeselijk vermoeid toen zij de Oranjerivier weer overtrok. De Engelsehe colonnes, heet het, waren ten noorden, ten Rosa, dan zal bloed vloeien, veel bloeden misschien zal 't schijnen in den aanvang, alsof onze God ons verlaten heeft, en dan zullen we moeten vluchten uit onze dalen en dano, de Heere zij ons dan ge nadig, want dan kan 't wel eens gebeuren, dat van onze pastorie geen plank op de andere bleef en geen steen van ons kerkje op zijn plaats. Dan zullen we gescheiden worden en de man zal rondzwerven zonder vrouw, de vrouw zal klagend roepen om hen, die haar lief zijn, de vader zal zijn zoon zoeken en niet vinden, dan zal moedersmarte en moederrouw de borst doorvlijmen, om dat de dochter ontroofd, het kind ontstolen is en uit de verlaten dalen zal een bloedige nevel opstijgen, als een reukoffer voor het aangezicht des Heereneen wolke zal op varen ten hooge, om heel de wereld te vertellen van het bloed en de tranen, van Q^- moord en de goddeloosheid, die de plaatse»., waar yrede woonde en rust een paradijs scUi^, aanwijzen en al die jam mer en ellende -r,j brullen om wrake. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1