NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 80, 1901. Vrijdag 8 Maart. 15e jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Kerknieuws. Schoolnieuws. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA ENGELAND. Een standje in het Heerenhuis. Dat komt niet alle dag voor. Do jonge, schrale hertog van Bedfort had bevond, namens de liberale partij, een protest opgedreund tegen de machtsverplaatsing aan het ministerie van oorlog. Hij vroeg of de minister van oor log niet plichten van den opperbevelhebber op zich genomen had, en daardoor de ver antwoordelijkheid was verplaatst van de schouders der hoofden op de schouders der ondergeschikten. Wolseley, de vroegere opperbevelhebber in Zuid-Afrika, schoon conservatief, sloot zich als man van ervaring op dit punt bij den liberalen spreker aan en critiseerde scherp, niet de personen, met wie hij goed was, maar het stelsel. Vanuit Londen wordt de oorlog geleid en dat terwijl alle soldaten slechts ouder rechtstreeksch bevel van den opperbevelhebber behoorden te staan. Militairen laten zich nu eenmaal niet door burgers commandeeren. Lord Lansdowne, minister van koloniën, antwoordde scherp en wierp de schuld van den ellendig gebleken toestand op Wolse ley, dien hij van allerlei leelijks, van dom heid en traagheid beschuldigde. Do leider dor liberalen Kimberley ligt krank, en dus moest Rosebery, de libe rale imperialist, antwoorden op deze hate lijke rede en 't voor Wolseley opnemen. En hij deed dit goed. Hij zette Lansdowne zijn onbehoorlijken aanval op Wolseley be hoorlijk betaald. Maar in het Lagerhuis was het ook weer eens oremus. Natuurlijk de Ieren weer. Doch eigenlijk zijn niet zij, maar is de minister Balfour, de hooghartige imperia list de schuldige. Er was een post voor den oorlog op de begrooting, een van 200 millioen gulden en daar ontstond discussie over. Maar de minister tevens parlementslid stelde voor de discussie te sluiten dit werd met meerderheid aangenomen. Doch nu waren de Ieren die het woord hadden willen voe ren immers ook Ierland betaalt mee aan de oorlogsbelastingdeswege ver bitterd. En toen het huis tot de stemming over den post zelf zou overgaan, weigerden zij, zooals dat gebruikelijk is het huis te verlaten, als protest tegen deze sluiting. De voorzitter rapporteerde hun gedrag aan den speaker, die hen formeel bij den naam afriep. Balfour stelde voor dat de met name ge noemden, ten getale van elf, geschorst zou den worden. Deze motie werd aangenomen. Do genoemde leden weigerden het Huis te verlaten. Daar de zaalbedienden met in staat waren hen to verwijderen, werden een dozijn politieagonten ontboden. Deze brach ten met geweld de elf Ieren één voor één naar buiten, ondaks hun tegenspartelen. Het tooneel werd met pijnlijke verrassing door de overige leden gevolgd. Een lid riep, terwijl hij weggebracht werd: God save Ire land. Aandere Iersche leden stonden op de banken met hun hoeden te zwaaien onder het zingen vanGod save Ireland. Toen de laatste der elf genoemde leden was verwijderd, was het tooneel afgeloopen en werd de zitting verdaagd. ENGELAND en TRANSVAAL. Al schijnt Botha s toestand niet benij denswaardig, verademing geeft dit voor Kitchener toch niet. Van Reenen een «rebel" uit Kaapkolonie (Steynsburg) kam peerde zich met 500 man te Diepkloof. De Wet, 'Steyn en Hertzog plunderden de winkels in Petrusville, vernielden hot post kantoor en namen het geld mee. Toen zij weg waren kwam Thorneycroft met 700 dapperen en verscheidene kanonnen aan galoppeeren om hen te verjagen, en hun aftocht met granaatkartetsen te verhaasten. Een heldendaad uit Engelsehe bron ver meld, waarover de lezer wel even zal wil len glimlachen. Uit Het Handelsblad. Zooeven hoorde ik van iemand die onlangs uit Zuid-Afrika terugkwam het volgend vermakelijk verhaal. Een tiental hoogst aristocratische officieren zooals men ze hier noemt, „of the haw- haw-and eye-glass brigade" in Johannes burg in garnizoen, oordeelden dat het wel aardig was hun Kerstfeest te vieren, door een pic-nic te arrangeeren. Zoo gezegd, zoo gedaan en met een tiental dames trokken ze naar buiten. Terwijl ze bezig waren het goede der aarde in natten en drogen vorm te genieten, zagen zij zich opeens omringd door een troep Boeren. „Hands up" behoefde niet eens gevraagd te worden, de aanstaande wereldveroveraars waren ge heel machteloos. De Boerenaanvoerder zond een paar man weg, die spoedig terug kwa men met een paar ambulance-wagens. Op de beleefdste wijze werden de dames uitge- noodigd daarin plaats te nemen. Toen de schoonen dat hadden gedaan werden haar cavaliers even welwillend uitgenoodigd zich geheel te ontkleeden, met uitzondering van hun pantalons. Daarop geleidden de Boeren het gezelschap naar Johannesburg terug, tot zoover als zij dit veilig doen konden, de dames rijdende en de officieren in hun zwemcostums er achter sloffend, op bloote voeten. Bij Johannesburg gekomen, stelden zij hunne gevangenen in vrijheid en ver dwenen weer. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wateringen, P. N. Gijsman cand. te Aalsmeer. Aangenomen naar Burgh, door J. F. L. A. de Jagher cand naar Britsum, door K. Ruibing te Wittewierum. Bedankt voor Doeveren, door J. F. L. A. de Jagher cand. te 's Gravenhage voor Deventer, door G. Visser te Neede voor Holwerd door J. Buiskool te Anlo. Geref. Kerken. Drietal te KollumJ. J. Berends, te Maas land, H. Meyer, te Reitsum en J. J. Mie- dema, te Charlois. Tweetal te Oude Pekela: H. H. Schoe- makers, te Dirkshorn en J. E. Reijenga, te Zalk. Beroepen te Wirdum, D. Pol cand. te Kampen. Aangenomen naar Noord Scharwoude, door J. Schoonhoven cand. te Alkmaar. BedanktvoorWaddingsveen, Wons, Heer- jansdam on Koudekerke door J. Schoonhoven cand. te Alkmaarvoor Enumatil, door B. J. Lamberts te Onstweddevoor Horwijnen, door J. W. A. Notten teVelp; voor Zevenbergen, door J. Douma te Spijkenisse. Schoolraad en Subsidiewet. De schoolraad heeft aan de Besturen van de Scholen met den Bijbel de volgende circulaire verzonden In het belang van de Scholen met den Bijbel en van de Onderwijzers (waaronder ook de hoofden) aan die Scholen werkzaam, nemen wij de vrijheid ons tot U te wenden met het beleefd verzoek vóór 15 Maart a. s. aan het adres van den Secretaris E. Derksen, Kievitstraat 40 te Rotterdam, een kort doch nauwkeurig antwoord te geven op onder staande vragen, opdat wij daardoor kunnen te weten komen welke financiëele gevolgen het ingediende Wetsontwerp tot Wijziging en Aanvulling van enkele bepalingen der Wet tot regeling van het Lager Onderwijs zal hebben voor de Scholen met den Bijbel. Aangezien het er om te doen is vóór 1 April het verlangde overzicht gereed te kunnen hebben, zult U ons zeer verplichten met aan ons beleefd verzoek vóór 15 Maart a. s. te voldoen. Namens den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, Het Moderamen, H. PIERSON, Voorzitter. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. R. DERKSEN, Secretaris-Penningm. en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. P. S. De Hoofdonderwijzers zullen wel zoo vriendelijk willen zijn deze Circulaire terstond aan hun schoolbestuur te doen toekomen en bij de beantwoording der vra gen hunne medewerking te verleenen. De vragen luiden aldus 1. Hoeveel zal uw Schoolbestuur per jaar meer dan nu aan salarissen moeten uitbeta len, indien de salaris-regeling, overeenkom stig de gestelde minimum-jaarwedde voor de openbare school, volgens het nieuw voorgestelde Art. 26 ook op uwe school wordt toegepast? P. S. Het spreekt van zelf, dat bij deze berekening ook het aantal dienstjaren moet in acht genomen worden. 2a. Hoeveel zal voor uwe school per jaar, meer dan nu, ontvangen worden aan Rijks bijdrage, indien Art. 45 van het ingediende Wetsontwerp mocht worden aangenomen? b. Hoe groot zal voor uwe school zijn het voorgestelde bedrag ter tegemoetkoming in de kosten om te voorzien in de behoefte aan schoollokalen, volgens Art. 54bis ge noemd onder A.? c. Hoe groot zullen deze beide bedragen te zamen zijn? 3. Met hoeveel zouden dus de jaarlijksche inkomsten uwer school verhoogd moeten worden, om de salaris-regeling volgens het voorgestelde Art. 26 ook op uwe school te kunnen toepassen? Middelburg. In den afgeloopen nacht werden de bewoners onzer stad door brand alarm uit hunnen slaap gewekt. Omstreeks 2 uur brak er een hevige brand uit in de St. Jansstraat, in een perceel bewoond door den vleeschhouwer C. C. Lauer. Aangewakkord door hevigen wind, deelden de vlammen zich zeer spoedig een twee belendende gebouwen mede, die mede aan prooi der vlammen wer den. Dank zij het krachtig optreden der brandweer bleef de brand tot de drie aange taste perceelen beperkt. Ongelukken had den niet plaats, daar de bewoners zich nog in tijds, hoewel sommigen half gekleed, heb ben kunnen redden. Alles is naar men zegt geassureerd. Oorzaak onbekend. Bij Yeere is een viermastschip op het Noordland gestrand. De Bergingmaat schappij vertrok derwaarts. (M. C.) Middelburg. Woensdagmiddag viel in de kazerne Korte Noordstraat alhier een zware trap, die bij de verbouwing ver plaatst was doch nog niet voldoende be vestigd was. De werkman F. uit Middel burg werd zeer ernstig gokwetst, van den werkman V. uit Ylissingen de linkervoet gewond en de fourier M. brak een been. Kloetinge. Het paard van den land bouwer W. v. Liere, (Dorpzicht) voor een kapwagen gespannen kreeg Woensdagmid dag een beklemming op de luchtpijp, waardoor het dier met de in den wagen zittende personen in een sloot terecht kwamen. Yan L. en zijn vrouw kwamen er met een paar schrammen af, maar het dochtertje werd inwendig vrij ernstig ge kneusd. Dr. Persant Snoep verleende heel kundige hulp. Bruinisse. J.l. Dinsdag werd hier op initiatief van de afdeeling van „Volksweer baarheid" opgericht eene sehietvereeniging onder den naam „Christiaan de Wet". Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: M. Padmos Voorzitter, L. Yermeurs, Secre taris, P. C. v. As, Penningmeester, F. Kik en M. K. Krepel. Besloten werd rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging aan te vragen. Ruim 60 personen hebben zich thans voor genoemde vereeniging aangemeld. Bruinisse. In de Woesndag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd eervol ontslag gegeven aan Dr. A. J. de Koek als gemeente-geneesheer en in diens plaats benoemd de heer P. J. de Koek te Amster dam, broeder van den vorigen. Het kohier der hondenbelasting voor 1901 werd vast gesteld tot een bedrag van f 120.- - Op een adres der afdeeling van «Volks weerbaarheid« om gratis de conferentekamer te mogen gebruiken om te vergaderen wordt in dien zin beslist dat het toegestaan wordt tegen een vergoeding van f 10's jaars. St. Filipsland. Bij enkele candidaatstel- ling is gekozen verklaard tot lid van den gemeenteraad de lieer A. L. v. Eldik. Ongeveer drie jaren geleden is in de weggegraven kracht(kade) langs den Amstel- veenschenweg een gouden lepel gevonden. Thans heeft de vorige week een ander in woner van Amstelveen ook eene vondst gedaan bij het uitstorten van een kar aarde van die kracht namelijk een nog ongeschon den sigarenpijpje van agaatsteen, rijk met goud gemonteerd. Het was uit de onderste lagen van de kracht te voorschijn gekomen. Zoetendale. Naar aanleiding der advertentie »Te pach ten Hofstede ««Zoetendale"" herinnert de Nieuwsbode aan het boek «Middelburg voor heen en thans" van Coronel, waarin wij lezen «In een levensbeschrijving van den heer Lieven Ferdinand de Beaufort, Gecommit teerden Raad van de Staten van Zeeland, in 1730 te Middelburg overleden, vinden wij de volgende aanteekening, die om den treurigen toestand van dien tijd aan te toonen, wel de vermelding waard is. In den jare 1729endaaromtrent, schrijft hij, was het zulke slechte tijd in Wal cheren, dat de menschen hun landen niet konden verkoopen, noch belasten, zelfs nauwelijks konden weggeven of verpachten, en niettegenstaande dat er een overvloed van geld was, en dat vele menschen, voor namelijk Oost-Indievaarders, groot geld en goud hadden, en met contanten als tot de keel toe overkropt zaten, zoodat de interessen tot twee ten honderd en daar beneden liepen, zoo durfde echter niemand land koopen, te meer daar de boeren zoo slecht betaalden. «In dien tijd werd het hof «Soetendaal" met zijn heerenhuis, boerenhuis en schuur, alle wel onderhouden en in goeden staat, met zijn dreven, vijvers en opgaand hout, te zamen in alles groot 104 gemeten 282 roeden lands, en daaronder 12 gemeten Haymans of Vrijland, publiek te koop ge presenteerd, doch mocht niet gelden. Ziende, dat er niemand werd gevonden, die een penning voor zulk een considerabel pand durfde bieden, liet ik uit de hand de somma van driehonderd ponden Vlaamsck f 1800, zegge achttien honderd gulden) daarvoor bieden, en niettegenstaande de voogden van de weezen, wien het Hof toe behoorde, wel drie maanden kwamen te wachten, en het Hof overal onder de hand liet presenteeren, om te zien, of er iemand gevonden werd, die bet bod wilde verhoogen, heeft zich niemand opgedaan, zoodat mij eindelijk dat Hof met al zijn landen en toebehooren, op den 12den December 1729 is verkocht en gelaten voor de somma van 300 ponden Vlaamsch en vervolgens opge dragen." Bij Koninklijk besluit is aan J. Wil- kens, inspecteur bij de Stoomvaartmaat schappij «Zeeland", wonende te Vlissingen, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder 3de klasse der orde van de Kroon van Pruissen, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken. En is aan M. G. Binkhorst, klerk bij de Stoomvaartmaatschappij «Zee land", te Ylissingen, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte redding van eene vrouw uit het water nabij de zeesluis aan het de Ruyterplein aldaar op 15 Septem ber 1900, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend als blijk van goed keuring en tevredenheid. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door het bestuur der Vereeniging van Christelijke Onderwijzers in de pro vincie Groningen. Daarin wordt verzocht, dat door de Kamer maatregelen genomen zullen worden om te bewerken, dat bij het aanhangig wetsontwerp geregeld worden de financieele gevolgen der Leerplichtwet, niet slechts voor de heeren arrondissements schoolopzieners, voor de gemeentebesturen, de schoolbesturen en de openbare onder wijzers. Uit Amsterdam. Ook Woensdag feest. De aubade (mor- genmuziek) waaraan 2000 mannen en vrou wen leden van Amsterdamsche zangver- eenigingen deelnamen, slaagde uitstekend. Terwijl het koraal uit de «Lobgesang" van Mendelssohn Bartholdy, woorden van dr. N. Beets, weerklonk, zag men de Koningin en den Prins opstaan van hun zetelsde middenbalkondeur werd geopend, het vor stelijk echtpaar trad naar buiten, de Ko ningin blootshoofdsden mantel, dien een der hofdames haar om de schouders wilde slaan, wees zij af. Daverend was het gejuich dat nu opsteeg uit de menigte; er scheen geen einde aan te zullen komenlieftallig lachend boog de Koningin naar alle kanten voor die hulde, terwijl do Prins telkens en telkens weder als saluut de hand aan den steek bracht. Ook bij de uitvoering van volgende lie deren, o. a. hot Feestlied van Laurillard hadden dergelijke ontmoetingen plaats. In het Museum defileerden vertegenwoor digers van 70 vereenigingen voor het Echt paar. Daar waren 3000 leden van werk- liadenvereenigingen. Te half 4 hield de gouden koets voor 't gebouw op en steeg 't echtpaar met de Koningin Emma en den Hertog Regent uit. Toen zij gezeten waren, ving het défilé aan. K. Kater, eerevoor zitter van Patrimonium bood een adres aan, onderteekend: Kater (Patrimonium) Pas- stoors (R. K. Yolksbond) Schaffer (Chr. Werkmansbond) Post (Oud-Schilders) en Versief (Neerlands Werkman). Kater sprak een kernachtig woord, waarin hij de Ko ningin dankte voor haar vriendschapsbewijs aan president Kruger, en herinnerde aan hetgeen God door Oranje voor Nederland gedaan heeft. In onze oogen, zoo eindigde hij, is nog altijd in Oranje liet cement voor ons volks bestaan. Daarom zijt Gij, Koninklijke Hoog heid, Prins der Nederlanden, ons zoo harte lijk welkom, nu gij Uw lot en leven aan dat van onze Koningin en daarmede aan dat van ons volk verbonden hebt. Wij mogen nu de hoop voeden dat, naar Gods belofte op het huwelijk, ons geliefd'Oranje huis weder als- vau ouds bloeien zal tot heil van volk en vaderland. Ik eindig met vrije navolging van een versje, dat van 1787 dagteekent en dat weergeeft wat in onze harten leefthet luidt Oranje in Gods kracht Zegt: vrede, vrijheid, macht. Daarom Oranje Boven Zoolang als zon of maan Zal aan den Hemel schijnen, Zal onze Oranjevaan Niet uit dit land verdwijnen. Zoolang der vad'ren God, In 't houden van Zijn woord, Een helper zich betoont Aan elk, die naar Hem hoort, Zoolang hier menschen zijn, Die Hem, hun Schepper, loven, Gods hand ons volk geleidt, Blijft het Oranje Boven Dit laatste woord werd lang en luid toegejuicht. Na afloop werd de rijtoer gedaan ondanks den regen; de Oranjebond had honderd kinderen op een estrade opgesteld om de Koningin een lied toe te zingen. De es trade stortte in, de kinderen rolden door den modder en al de feestpakjes waren be dorven, doch de kinderen kwamen met den schrik vrij, een enkele slechts was licht geschramd of gekneusd. Maar een der moe ders die ook op de estrade geklommen was, brak beide beenen. Des avonds was het bal ten hove. Te half 12 trok het Echtpaar zich in hunne vertrekken terug. In het Oosten deelt de heer J. van 't LiD denhout mede, dat zijn zoon Jacob ongesteld is. Naar het oordeel van profes-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1