Kerknieuws. Schoolnieuws. i,> 1) I Rechtszaken. Gemengde Berichten. Marktberichten. door de ministers bostroden, door de voor standers, als Schaper en Schaepman ont raden; en de heer Kuyper verklaarde zich er voor, voorzoover 't bedoelde verhoogde soldij, maar niet vergoeding voor hetgeen door den dienst ontbeerd wordt als kost winner. Do heer Lohman deed het door den minister Borgesins zeer practisch ge noemde middel aan de hand, om (bij art. 123) te bepalon, dat vergooding zou wor den gegeven aan hen, dio langer in dienst moeten blijven dan den gewonen tijd. De Minister van Oorlog kon zich daarmee wel vereenigen. Het amendement is hierop ingetrokken, ook dat van den hoer v. Dedem dat het zelfde bedoelde. De heer Malefijt wenschte evenwel alsnog oeno beslissing uit te lok ken over het beginsel van het ingetrokken amendement betrekkelijk de weerbelasting, en stelde als motie van orde voor, in be ginsel te beslissen tot invoering hier te lande van Weergeld. Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. Zeer belangrijk was het aandeel door dr. Kuyper in dit debat opgenomen. De Niquwe Rotterd. Crt. zegt dat de door hem „ingediende voorstellen een vol ledige regeling boden van den eersten oefeningstijd dor miliciens, daaronder be grepen het in dienst houdon, voorzoovool noodig, van een blijvend gedeelte, eene verhoogde soldij voor hen, die langer blij ven en eene schadeloosstelling voor de ge zinnen, wier kostwinners ingelijfd worden; en dat, daargelaten dat de heer Kuyper in de kunst van het formuleeren van wette lijke begrippen in de Kamer erkend wordt als een dergenen, die den weg wijzen, maar niet hem vragen, zijn amendement het onderdeel der schadeloosstelling in verband met alles wat daarmede in be trekking staat, omvatte." Hieromtrent zal bij artikel 122 worden beslist. 1) De heer Verheij stelde een amendement voor dat bedoeide de kadervorming uit de miliciens desnoods door don sterken arm te bevorderen. Hij wilde bepaald zien dat. ook jongelui die zich niet opge ven om voor korporaal te leeron, daartoe kunnen worden „aangewezen." Een klein stukje leerdwang waartegen do heer Kuyper zich terecht verzetto, dc heer Kerdijk trachtte door een sub-amendement name lijk langer in dienst houden indien de bedoelden den graad niet beroikten, den dwang nog verscherpt te krijgen, doeh dat werd verworpen en toen ging het amendement-Verhey er door. Een amendement-Van Vlijmen en De Ras tot vermindering van het militie-con tingent van 17,500 tot 16,000 man, allen geoefend, voorzooveel de infanterie betreft, gedurende 8'/3 maand, en opkomende in eene voorjaarslichting van 12,300 man, die van Maart tot November, en eene najaars lichting van 3700 man, die van October tot Juni onder de wapenen zullen blijven waardoor de korte oefening zou vervallen en hot leger ongerekend de vrijwilligers samengesteld worden uit een kleiner aantal, maar afgeëxerceerd vond geen gun stig onthaal. Zie Telegrammen. i) Dr. Kuyper stelt voor (artikel 122). Miliciens onder de wapens ter eerste oefening hoogstens 12 maanden; en 24 bij de bereden. Die een getuigschrift van vooroefening be zit komt zooveel maanden later op als in 't getuigschrift is aangegeven. De vrijstelling kan 2 of 4 maanden bedragen. En (artikel 122 bis en ter). Zijn er geen genoegzame miliciens of vrij willigers onder de wapenen voor de eischen van den dienst, dan worden voor hoogstens drie maanden gehouden of opgeroepen van deze lichting, en is 't dan nog niet genoeg, dan voor hoogstens zes weken ook van de vorige. Verhoogde soldij wordt verleend aan mili ciens vcor den tijd dat zij buiten hun schuld langer onder de wapenen blijven dan telken jare ten aanzien van onbereden corpsen voor eerste oefening is bepaald. Dit geldt ook voor de opgeroepenen en gehoudenen, bovenge noemd. Voor zoover de milicien-kostwinner geen ontheffing verkrijgt, wordt aan zijn gezin schadeloosstelling gedurende den tijd dat hij onder de wapenen is, uitgekeerd. Jaarlijksch contingent 17500 man. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maassluis, I. D. J. Idenburg te Hillegersbergte Aduard, J. Rauws cand. te 's Gravenhagete Renswoude, J. E. Bijl cand. te Delft. Aangenomen naar Borculo, door W. D. v. Leeuwen Boomkamp te Zwartewaal; naar Kollum, door M. Tinga, te Weidum. Bedankt voor Ostende, door R. Torenbeek te Vollenkovevoor Uithuizermeeden, door A. J. Svanback cand. te Amsterdam voor Hoogwoud en voor Krommeniedijk, door A. J. Werner te Hem; voor Ezinge, door J. E. de Vries te Visvlietvoor Beilen, door H. A. E. Heinecken te Hij- kersmilde. Ds. T. Pilon te Bandjermassin gaat wegens langdurigen dienst (ongeveer 12 jaar) naar Europa. Ds. T. Pilon, destijds Chr. Geref. predi kant te Heemse, werd onder 't bestuur van minister Keuchenius benoemd tot predikant in Ned. Indiü. Geref. Kerken. Tweetal te Barneveld: W. den Hengst, te Veenendaal en H. Teerinck, te Amers foort. Aangenomen naar Almeloo, door P. A. Veenhuizen te Workum. Bedankt voor Marrum, door K. Bakker te Rottevallevoor Anjum, door J. A. de Vries te Fijnaart. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Weesp, J. W. Bügenholtz te Nieuwe Pekola. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen naar Medemblik, door Th. II. v. Veen prop. te Haarlem. R. K. Kerk. De bisschop te Breda heeft benoemd tot kapelaan te Hontenisse den heer J. Loos en de Bisschop van Haarlem benoemde tot kapelaan te Spierdijk den kapelaan P. J. Bonnet, van 's-Heerenhoek. De onlangs te 's-Graveahage overleden oud-zeeofficier J. M. Brevet heeft aan be stuurders der bewaarschool te Zonnemaire f2000 gelegateerd, vrij van successierechten. Het orgaan der Nederlandsche Zendings- vereeniging no. 3, voorzitter ds. A. H. Roose, bevat een photographio van het liefgelegen Zendingshuis met kerk te Bandoeng on oen van grooten zegen gewagenden brief van Zendeling Hoekendijk, te Indramajoe, met het alleszins juiste mottoIndien de Heere werkt, wie zal het keeren. Onder zijne sdoopelingen" was oen jonge, gohuwde welvarende Chinees die om des geloofs wil vele verdrukkingen leed en in de eenzaam heid eener hut mot zijn bijbel en zijn God alleen, door allen uitgeworpen, werd voor bereid voor de openbare belijdenis vun zijn geloof. De zendeling was verwonderd over de blijken dat deze man letterlijk van God geleerd was, want hij had geen catechetisch onderricht gehad. Zoo werden ook nog enkele Chineezen en een Javaan tot de gemeente toegedaan. Wij herinneren alle belanghebbenden dat deze Zendingsvereeniging haar nieuw jaar intrad met een tekort van f 8000. Voor de Middelburgsche rechtbank stond Dinsdag terecht F. M., te Goes, die in een strafzaak tegen een strooper onder eede een valsche verklaring zou hebben afgelegd door te zeggen dat niet die bekl. (Boone) maar hij in 't jachtveld onder 's Heer Abts- kerke heeft geschoten. Getuige van Wieringen onbezoldigd rijks veldwachter te Kattendijke verklaarde Boone te hebben zien schieten. Getuige Verhoek verklaarde dat M. hem had medegedeeld dat Boone geschoten had. Het O. M. eischte een jaar gevangenis straf met last tot inhechtenisneming. Uit spraak 12 Maart. Tegen A. W. L., te Middelburg, die den 21 Dec. in dronken toestand bij een twist met den schippersknecht v. d. Weele dezen een stuk uit 't oor beet, is 4 maan den geöischt. Heden is door den heer officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg hooger beroep aangeteekend tegen het den 22en Februari j. 1. door ge noemde rechtbank uitgesproken vonnis, waarbij A. G. d. G., vroeger particulier rivierloods, te Vlissingen, thaus zeevarende te Antwerpen, is vrijgesproken van het hem bij akte van dagvaarding te laste gelegde. Goes. In do gemeenteraadsvergadering van Maandag onder voorzitterschap van den burgemeester waren allen leden tegenwoor dig. Na de "lezing der notulen, mededee- lingen en ingekomen stukken werden bo- noemd tot ondorwijzers de heeren Maris te Cortgene en Pennings to Oudenboschwerd den heer Oele toegestaan zoolang rle toe stand ter plaatse voortduurt een ijzeren hek te zetten waar nu een houten staat op den Oostsingolen afgewezen 't verzoek van W. F. v. Riet om afstand van grond nan den Westwal tot 't bouwon van een woon huis. B. en W. hadden in dien zin ge adviseerd wijl zij tegen 't afstaan van grond aan de wallen zijn voor woonhuizen en ook dewijl de eenigo uitgang bij eventu- eele schooluitbroiding enz. niet mag wor den weggedaan. Het laatste werd door den voorzitter geantwoord op een vraag van den heer Buijse die er op wees dat nog vier meter overbleven voor uitgang. Aan de orde kwam 't concept antwoord van den Raad op eene vraag van Gedepu teerde Staten om advies omtrent de stoom- tram-aanlegaanvrage-Nieveen. B. en W. geven gereedelijk toe, dat han del en landbouw ten zeerste gebaat zijn door betere verbindingsmiddelen tusschen verschillende plaatsen eener landstreek, waarom zij dan ook eene concessie in het algemeen belang wenschelijk achten Van overwirenden invloed achten zij het echter of de richting eener tramlijn van dien aard is, dal daarvoor goede en goedkoope bediening bij genoegzame rentabiliteit der zake zijn gewaarborgd, en na een nauwkeurig onder zoek is het hunne raeening, breedvoerig toegelicht, dat een en ander beter verzekerd zou zijn, wanneer het zuidelijke gedeelte van den tramlijn do lijn van Ovezand doorliep naar Driewegen en zich daar splitste in een lijn naar het veer van Borssele en eene naar Ellewoutsdijk. Daardoor kwam Drie wegen en Ellewoutsdijk van welke laatste plaats een aanzienlijk vervoer van landbouw producten uit de haven plaats heeft, aan de lijn te liggen en werden Oudelande en Baarland er zooveel nader bij gebracht, waar alleen het verlies van 's Heerenhoek tegen over staat. Dit voor zoover het algemeen belang aan gaat. Wat de richting in de gemeente Goes be treft wordt er ernstig bezwaar tegen ge maakt, dat de tram zou loopen langs den West-singel, omdat daardoor demping van een gedeelte der vest, waardoor dozo smaller zou worden, noodig zou zijn. Blijkens het door den gemeente-bouwmeester uitge bracht rapport zou dit to vermijden zijn door de baan te leggen van uit het plein van het spoorwegstation,langs den spoorweg over den Noord-parallelweg, daarna rechtuit over een strook particulieren grond en bij den overweg van Poel weg V opnieuw op den paralelweg overgaande, om aan het eind er van op den 's Heer Hendrikskinde- rendijk te komen. Is hiertegen bezwaar, dan zou de tram ook kunnen gelegd wor den over den Stationsweg, de Laurens Pieter van de Spiegelstraat en een gedeelte West singel tusschen de voormalige koepoort en „het Struikelblok" en eindelijk op Poelweg V om dan toch op den paralelweg te komen Hiertegen is echter een bezwaar dat van den Stationsweg over nagenoeg 100 M. lengte do gelieole breedte van den rijweg zou worden ingenomen. Na discussie tusschen den heer Tomper- inan en den Voorzitter, waarvan eoistge- noomdo betoogde dat buiten 't tramrcgle- ment getreden werd indien de Raad al do beschouwingen, ook omtrent de richting van den tram, van B. en W. goedkeurde, hetgeen de Voorzitter weersprak, werd een voorstel van den heer Tempelman om al leen te antwoorden aan Gedeputeerden dat een tram als door aanvrager is geprojec teerd, in 't algemeen belang wenschelijk is, als niet voldoonde gesteund, ter zijde gelaten, nadat de heer Ochtman ondor dank voor de uitvoerige, volledige beschouwin gen en voorafgaand verdienstelijk onderzoek door B. en W. in deze quaestie, zich tegen 't denkbeeld van den voorsteller verklaard had. Nog werd benoemd tot leeraar in wis- en natuurkunde aan de H. B. S. de heer A. K. Zweedo, civiel ingenieur alhier. Goedgekeurd werd de rekening Gasthuis, een wijziging van do verordening van schoolgeld op school B in verband met de toelating van kinderen van on vermogenden, evenals de rekening over 1900 der Gasfa briek met batig saldo van f 1812,52, de gasprijs blijft 7'/2 cent per M3ook de be grooting in ontvang en uitgaaf werd vast gesteld op f30913,12. Wijziging begrootingen 1900 en 1901 en af- en overschrijvingen werden goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. In do Vrijdag door het ealamiteuse waterschap EllewoutsdijkBorssele gehouden vergadering werd vastgesteld de begrooting voor het dinstjaar 1901/02. Het dijkgesehot is geraamd op f 49.016,20lf2 en de inkom sten uit bezittingen enz. op f 1453,68. Voor kosten van beheer is uitgetrokken f 6130,30, voor kosten van onderhoud der zeewering en oeververdediging f 16186,14'/s en voor renten, lasten ez. f5146,54. (G. Crt.) Heinkenszand. Maandag had de be grafenis plaats van den oud-burgemeester, den heer B. Vermande, die sedert October jl. wegens hoogen leeftijd zijn ambt en an dere betrekkingen had neorgclegd. Tot aan zijn dood vervulde hij alleen nog de betrek king van ontvanger-griffier van het water schap 'sHeer-Arendskerke. De lijkkist werd van den ingang van het kerkhof gedragen door leden van den gemeen teraad, van het kerkbestuur en van genoemd polderbestuur. Familieleden en vrienden, be nevens eon deputatie van de Gereformeerde kerk volgden den lijkwagen. Door ds. Koopmans werd gesproken aan het graf. Door ds. v. Doorne aan het sterfhuis. Een familielid bedankte voor de eer, den overledene bewezen. 's-Heer-Arendskerke. In de Maandag gehouden raadsvergadering werd uitge sproken, dat de aanleg van oen tramweg Borselo,-Goes-Wolfaartsdijk van algemeen belang geacht werd. Het voorstel van den Nieuwen Kraaiert tot verharding van den dijk tusschen den Nieuwen en den West Kraaiertvoorbij 't Knaphof, werd aange nomen. Verdor werd besloten drie com mission tot wering van schoolverzuim te benoemen, en wol voor 's-Heer-Arendskerke, voor Nieuwdorp en voor 's-Heer-Hendriks- kinderen, terwijl voor elke commissie vijf leden werden bemoemd. 's-Heer Arendskerke de heeren 0. van Stee, Chr. Nijsse, J. D. Elenbaas. M. Pleune, en J. Blok. Nieuwdorpde heeren Arij Polderdijk, L. Goedegebure, D. Duivewaardt, L. Melse, en J. H. Donner Jr. 's-Heer- Hendrikskinderen de heeren A. Kakebeeke, A. A. Snoodijk, J. Rouw, J. Rijkse, enM. Vermeule. Aan L. van Dilst te Vlissingen is ontheffing van den werkelijken militairen dienst verleend. Vlissingen. Het 2e voor rekening van het Departement van Koloniën in aanbouw zijnde gouvernements-schip op de fabriek »De Schelde" alhier zal den naam van »Fazant" dragen. Middelburg. De landbouwer F. die gisteren met zijn gezin van Meliskerke naar Sloe verhuisde, ontkwam aan den overweg der spoorbaan alhier ternauwernood aan een zeer ernstig ongeval. Zijn paard schrok van een rangeerenden trein en sloeg op hol, in de richting naar het kanaal. De wagen waarin F, zijn vrouw en vier kinderen waren gezeten werd tegen een boom stuk geslagen. Het paard kwam daar door vrij en holde voort totdat liet nabij de meelfabriek gepakt werd. Allen kwamen nu met den schrik vrij behalve een der kinderen die eenige kwetsuren opliep. Men schrijft ons uit Hoedekens- kerke a.d. 5 dozor: In de Goesche courant van heden komt een bericht uit Kwadeu- damme voor »dat het request inzake don tram door 51 ingezetenen getookend is." Dit bericht is nu zooverre onjuist dat het niet door 51 maar door 66 personen ge- teekend is, waaronder met een hoogst enkele uitzondering, allo notabele ingezetenon. Dit request, aan Gedeputeerdo Staten van Zeeland gericht, beoogt om, niet zooals de tramlijn is geprojecteerd, deze langs den Krommen Zandweg en Schoorkeuszandweg naar 's-Gravenpoldor te leggen als zijnde dit een »doode" weg, een weg waaraan bijna niemand woont, maar instede daarvan langs den Vreelandschen dijk naar Kwaden- damme, en vandaar over den Zwaakschen dijk langs den grintweg Hoedekenskerke 's-Gravenpolder, naar laatstgenoemde ge meente, zoodat de tram alsdan langs een anderen weg de kom dier gemeente zou binnenkomen. De geheele baan zou door dien weg te volgen met iets minder dan 1 K.M. worden verlengd, hetgeen evenwel naar de meening van adressanten ruim schoots opweegt tegen het voordeol, dat nu wederom de kom eener gemeente aan de lijn zou zijn aangesloten. Ook het achter gelegen Baarland zou met die voorgestelde wijziging veel worden gebaat, en mag dan ook met redon worden verwacht, dat men ook aldaar, zijne belangen inzende, stap pen in dien geest zal doen. Ook de gemeenteraad besloot gisteren op voorstel van den Burgemeester, een request in dien geest aan Gedeputeerde Staten te zenden. Colijnsplaat. In de Maandag gehouden raadsvergadering warenaanwezig vier leden. Aan de orde werd gesteld een request van den geneesheer Dr. Aaltz die met Mei a. zonder woning komt, met verzoek hom ge durende tien achtereenvolgende jaren f200 per jaar meer te geven, zich verplichtende alsdan op zijne kosten eene woning te bou wen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd daartoe besloten met 3 tegen 1 stom (van het lid Tazelaar). Daarna werd met algemeene stemmen be sloten om de 6 weken vacantia ingevolge de Leerplichtwet te beginnen met den 2en Maandag in September en alzoo zooveel mo gelijk te doen aansluiten aan de zomerva- cantie. Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 1 Mei 1901, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Willemstad A. A. van Luyk, thans commies der telegrafie van de 3de klasse. Bij kon. besluit is aan M. E. Hoffmans, wed. J. A. Fokker, penningmeester van het bestuur der vissclierijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, een pensioen ver leend van f 840. Op zijn doortocht heeft Koning Edward te Breda een half uur stilgehouden om te eten. Alle toegangen tot het station waren afgezet en een sterke politiemacht was op de been, wat echter niet verhinderde dat uit honderden kelen gedurende dat heele half uur de kreten Leve de Boeren en Leve Kruger tot 's Konings ooren door drongen. Toen de trein vertrok namen de kreten en 't gefluit der menigte toe. De manifestatie was een welgemeend „eet smakelijk" zjjnerzijds verdiend en aan de zijde der betoogers onschuldig. Te Haarlem viel een moeder, door een toeval getroffen, met haar 3-jarig doch tertje van een trap. De moeder kwam er met een kleine verwonding af, doch het kindje is aan hersenschudding overleden. Een verloren menschenlevenEen ne gentienjarige man te Blokzijl is gearres teerd, beschuldigd van zijn driejarig kind te hebben vermoord. Te IJselmonde is een schipper ten gevolge van het plot seling omslaan van het zeil van boord ge slingerd en verdronk. Hot vorstelijk echtpaar heeft gisteren zijn blijde incomste gehouden te Amster dam. Het regende en waaide veel, en de straten waren glad van don modder, wat ech ter niet belette dat duizonden vreemdelingen zich bij de stedelingen kwamen voegen, in oranje getooid, om de Koningin en haar Echtgenoot te zien en to begroeton. De werkliedenvereeuigingen, met banieren, schaarden zich op don weg. Te half 11 kwamen de Koningin Moeder en de Hertog Regent Johan Albert van Mecklenburg Schwerin aan 't station aan, luide toegejuicht, terwijl de Vorstin een ruiker werd aangeboden door de dochter van den burgemeester. Toen reed dit tweetal naar het paleis onder een hevigen stort regen. Te 12 uur arriveerde het Echtpaar, dat zoodra het op het perron verscheen door don Burgemeester werd toegesproken. H.M. trad dadelijk op den Burgemeester toe en hem met een vriendelijk lachje de hand toestekende, zeide zij: »Het verheugt mij zeer, Burgemeester, hier te zijn en ik ben u zeer dankbaar voor uw vriendelijk welkomstwoord." De Prins-Gemaal trad nu op den Burgemeester toe en zeide: »Ook ik, mijnheer de Burgemeester, dank u voor uwe vriendelijke woorden. Ik ben zeer verheugd de hoofdstad van het Vaderland mijner geliefde Echtgenoote te mogen leeren kennen." In do ontvangkamer werd lang vertoefd dewijl het rijtuig nog niet voor was. Het was niet mogelijk er door te komen. Het Echtpaar liet zich aan verschillende heeren voorstellen en de Koningin betreurde dat 't weer zoo ongunstig was en de illuminatie dreigde te zullen mislukken. Eindelijk konden zij instappen en 't regende harder dan ooit, doch zij stoorden zich hieraan niet, de kap van 't rijtuig bleof omlaag, zoodat 't volk hen goed zfon kon. Patri monium en zijn eerovoorzitter de heer Kater wachtten 't Echtpaar op, en groetten hel. Kanonschoten gaven 't sein dat de zegetocht begonnen was. Boven het gekletter dei- natte vlaggon en vlagen uit klonk luide het Love do Koningin! Leve de Prins! W anneor even het rijtuig stil hield, ver stomde het gejuich. Een goed opnemen en kijken. Maar dadelijk daarna weer een enthousiast gejoel. Bij do aankomst aan hot Paleis op den Dam was de geestdrift onbeschrijfelijk. De Prins inspectoerde de eerewachten. Toen werd langzaam het publiek naderbij gelaten. De ontzettende massa kwam in be weging, dienende als een zee bewoog oen oppervlakte gevormd door vele duizenden hoofden zich vooruit. Alles ging ordelijk. Langzaam trokken schutterij en do politie terug. Voor het palois stond oen rij agenten met de bekende borden waarop het woord »halt" staat. De borden werden opgestoken en de menigte was in weinig oogenblikken tot staan gebracht. Onmiddellijk daarop verschenen de Koningin en Prins Hendrik- op het balkon en toen kende de geestdrift geen palen, duizenden en duizonden kelen juichten, duizenden en duizenden handen wuifden. De muziek speelde het Wilhelmus van Nassouwen". Met een vriendelijken lach op het gelaat groette van deze historische plaats Koningin Wilhelmina de bevolking van de hoofdstad, voor het eerst aan de zijde van Haar Gemaal. De Prins maakte het militair saluut, H.M. boog, de menigte juichte steeds luider. Toen trok het Vorstelijk Echtpaar zich door de bekendo middendeur terug en een historisch moment voor Amsterdam was voorbij. Illuminatie en rijtoer zijn tot Donderdag uitgesteld. Toch waren de straten tot laat in den avond vol hossende en joelende menschon. »CafèV, met heel wat anders dan koffie, en sbierpaleizen" maakten drukke zaken. Electrische booglampen gaven een schoon effect op den Dam en het Leidsche- plein te midden der modderzee. De jeugdige groothertog van Meck lenburg Schwerin, over wien Koningin Wilhelmina nu tante is, heeft Donderdag afscheid genomen van de Universiteit te Bonn, waar hij student is geweest en op genoemden dag in de gehoorzaal uit handen van den rector het getuigschrift van eervol ontslag ontvangen. Do groothertog sprak zijn dank uit en verzekerde, dat het hem moeite kostte van Bonn en don Rijn af scheid te nemen. Hij wordt op 2 April 19 jaar en zal alsdan zelf de regeering aan vaarden. Hoe arm Spanje ook in menig op zicht zij, in één is het overrijk, nl. aan oud-ministers. Van 1834 tot 1886, dus in 52 jaren, zijn er 78 ministeries geweest en 923 ministers. Geen kabinet leefde langer dan 3 jaar; de gemiddelde duur van het bewind der 85 ministerpresidenten was slechts 7 maanden. In het öéne jaar 1843 hadden de Spanjaarden het voorrecht zes ministeries op elkaar te zien volgen. In 1873 werd dit herhaald, 1874 bracht het tot vijf en in vijf vorige jaren heeft men telkens 4 gehad. Onlangs wist de tegen woordige minister van oorlog, generaal Azcarrraga in de Cortes mee te deelen, dat Spanje in de 19e eeuw 133 ministers van oorlog heeft bezeten. Een boos teeken voor het gehalte van het leger! B V KG EBL JJKE~S TA ND van 36 Maart 1901. MIDDELBURG. G e t r 0 u w dC. J. de Hondt, 24j.,jm. en M. A. P. Oosse, 23 j., jd. Bevallen: S. J. Walraven, geb. Van Schagen, d.; E. Radder, geb. Van Maldegom, d.; M. Smaardijk, geb. Willetnse, z. Overleden: M. Hofman, man van A. Eggel, 76 j.; W. M. de Lange, 5 m., z. F. D. Huijbrechtse, 6 d., d.J. Fanoij, 4 j., z. Levenloos aangegeven: een onechte zoon, moeder 41 j. GOES. Geboren: 3, Johanna Maria, d. v. Watze Bottema en Johanna Maria Linthout; 4, Marinus Johannes, z. v. Johan nes de Dreu en Pieternella Lena Wesdorp; 6, Abraham Pieter, z. v. Marinus Magielse en Elizabeth Cornelia Timmerman. Overleden: 4, Gommert de Leeu wen, 65 j., geh. met Johanna Quist. GOES 5 Maart. 1901. Bij ruimen aanvoer ging een en ander vlug van de hand. Oude Tarwe f 0.af 0,NieuweTarwe f 6.20 a f 6,50 Rogge f 5,00 a f 5,20. Winterg. per 100 kilo f6,50 a f6.90. Zomergerst per 100 kilo f 6,50 a f 6,85. Haver per 100 kilo f 5,75 a f 6,50 Bruineboonen f 4.ii f 6,75. Paardenboonen f af, Koolzaad f af .Groene Erwten f7,50 a f8,25. Versche Boter f 0.46 a f 0.55. Eieren f 0,75 af 0,80 OOSTBURG. 6 Maart. 1901. Oude Tarwe f Af, Nieuwe Tarwe f6,50 A f6,85 N. Rogge f5,40 A f5,60 N. Wintergerst f7,20 A f 7,40 per honderd kilo. Zomergerst f7.00 A f7,20 per honderd kilo Haver per 100 kilo f 6,30 A f 6,70 Kook- erwten f 9,20 A f 9,60. Erwten f 7,40 A f7,80 Paardenboonen f 6,60 A f 6,80 Waar 't niet er bij staat, is de prijs per H.L. Vlissingen,5 Maart. Boter f 1.15 Af 1.05. A fEieren f 3.60 a f 3.40 per 104 stuks.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2