Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Schoolnieuws. Kechtzakciii Gemengde Berichten. Ten stelligste weigeren wij alle aan beveling van persoonlijke collecten ten be hoeve der noodlijdenden in Afrika, niet omdat wij lid zijn van het C. N. Boeren-comi- té, dat hier en in Afrika onder allerlei vorm en aan allerloi noodlijdenden hulpe biedt, ook aan de vrouwen in de kampen, maar omdat wij beslist van gevoelen zijn, dat comitü's, met onderlinge controle en contro le van buiten moeten verzamelen en uit- deelen. De goedgeloovigo weldadigheidszin onzer natie, waar het do bittere omstandigheden onzer stamverwanten geldt, zoo mild, wordt zoo licht verschalkt. En hoe droevig zou dat zijn Deen Hollander, maar ook geen Afrika ner moet men toestaan zonder controle op lezingen collecten te ontvangen en te behee- ren op geheel private wijze. Wij hebben vernomen, dat zulks geschiedt en nog wel door één, die als „commandant" poseert of zich dien titel laat aanleunen, zonder naar do getuigenis der Afrikaanders het ooit ge weest te zijn of zelfs metterdaad aan den strijd te hebben deelgenomen. Het is ons gebleken, dat men ergens al niet gerust was aangaande het gebruik der gehoudon collecte. Inmiddels gaat de col lectantspreker zijn tocht vervolgen, doch niemand hoort van ergens gestorte gelden. Nu kan dat alles nog wel zuiver zijn, maar waarborg ontbreekt. Juist daarom hebben we dezer dagen mede onzen naam gezet onder eene adverten tie, waarbij belangstellenden uitgenoodigd werden, zich tot ons te wenden, indien men eenon spreker begeerde. Niemand heeft persoonlijk de roeping om met gecollecteerd geld den „weldadigen heer" uit te hangen. Laten comité's of vereenigingen die taak op zich nemen. In ons blad kunnen we uiteraard niet duidelijker spreken. Doch we vermanen tot omzichtigheid. H. M. de Koningin Moeder heeft haar oude woning verlaten en de nieuwe, het vroegere paleis van Prins Hendrik be trokken. Gevolg van de komst van eene nieuwen «Prins Hendrik". Het zal voor de Moeder die nu, naar wij hopen voor immei, op den achtergrond treedt, een moeilijk oogenblik geweest zijn. In de oude woning werd zij al» jeugdige echtgenoote van den grijzen Koning bin nen geleid, werd er blijde moeder, droeg er hot lief en leed des huwelijks, zag er hare dochter bloeion en groot worden, zag er haar koninklijken Gemaal uitdragen, zag er hare dochter uitrijden naar het echt altaar. Het was daarom een goede gedachte van de Hagenaars dat zij haar intrede in 'tnieuwehuis eeningszins feestelijk maakten. Zeventig ingezetenen uit alle standen brachten haar een welkomstgroet. Men zag er den generaal naast den korporaal, den brandmeester met den zilveren helm naast den Scheveninger in zijn pijjekker. De koninklijke militaire kapel speelde het Wilhelmus. De welkomsteommissie tot de koningin toegelaten sprak haar aan bij monde van den burgemeester en uitte namens de bur gerij de beste wenschen voor haar en don bloei van haar huis. Dat landsdeel dat Oranje mint en 't be kende drievoudige snoer gaarne bewaard zag, stemt met deze beden der Hagenaars in. Op verzoek nemen wij uit De Stan daard onderstaande over KINDERVERGIFTIGING. Door tal van vereenigingen en particu liere personen is bij de Regeering en bij de Staten-Generaal gepetitionneerd, om, bij de komende herziening van de Drankwet, alle publieke gelegenheden, waar sterke drank wordt verkocht, te sluiten voor wie onder de 18 jaar is. Deze petitie steunen we van heeler harte. Ten bewijze vestigen we de aandacht op een kleine dorpsstatistiek, opgenomen door twee onderwijzers bij de jonge kinderen van hun klassen. Ze ondervroegen namelijk na afloop der feestelijkheden, die onlangs plaats grepen, de jongens van 79 jaar wie hunner op 't feest sterken drank hadden, gedronken, hoeveel, en met welke gevolgen. Ziehier nu den uitslag, gelijk ons die bericht werd Van de i"»fS jongens waren er slechts '~i'i die geen sterken drank hadden gebruikt. Van de overige dertig, die dit wel hadden gedaan, wisselde de portie af tusschen een en vijf glazen jenever, maar degenen, die bepaald dronken waren geweest konden zich niet herinneren, hoeveel zij hadden gehad. „Een andere knaap (we zullen hem I noe men, maar deze letter is gefingeerd) was door zijne familie meêgenomen naar een her berg en was daarna zoo duizelig in zijn hoofd en zoo wankel ter been, dat hij bij den op tocht onder éen van de paarden zou zijn geraakt, als een man hem niet had terug gesleurd. „L. was door zijne moeder meegenomen naar de herberg en had daar bier en bran dewijn gedronken. Hij kon de symptomen zijner dronkenschap levendig beschrijven, hoewel hij nog maar acht jaar is. „K. (de letters zijn gefingeerd) is elf. Hoe veel hij gehad had, dat wist hij niet meer, maar hij was, uit de herberg komende, „plat uut „aver et durg" gevallen, en zou later bijna in een sloot zijn getuimeld, als niet iemand hem nog bijtijds had aangegrepen. „B, oud acht jaar, heeft in de herberg „boerejongens" gehad en toen heeft hij „ge- spie", dat et z'n neusgéten uutkwam." „Het is opmerkelijk dat van al deze kin deren slechts een viertal thuis drank hadden gehad. Deze leerlingen waren door hunne familieleden bijna allen meegenomen naar de herbeig. En het grootst aantal dezer kleine kroegloopers werd juist in de laagste klasse gevonden. Wij voegen hier niet anders bij, dan dat het treurig, zeer treurig is, dat zulke ge vallen voorkomen. Weinig nieuws. En wat er is, kon wel eens zeer onjuist zijn. Zijn de berichten juist, dan is De Wet weer in Vrijstaat terug, en schijnt de inval in Kaapkolonio voorloopig uitgesteld of voor goed mislukt; dat zal later blijken. Want over de berichten van zijn vervolging en terugkeer ligt nog een waas. Een Engelsch militair correspondent schrijft aan zijn blad dat De Wet den 29en Januari Welkom verliet en een plaats van samenkomst opgaf aan de verschillende commando's, die hem zouden ontmoeten in de streek, gelegen tusschen Britstown en Prieska; dat de generaal bijna drie hon derd mijlen heeft afgelegd in Zuidwestelijke richting, zonder ook maar eenigszins te zjjn verontrustdat in een gevecht tusschen De Wet en Crewe, die onder bevel stond van generaal Knox, Crewe verslagen is, een ka non verloor en daarop in alle haast terugtrok. Later heeft De Wet dit kanon met hon derdduizend patronen weer moeten achter laten. Uitputting en regens hebben de Engelschen verhinderd hem verder te vol gen, zijn troepen zijn in getalsterkte grooter dan ooit; al heeft hij dan ook den 16 Februari op den weg naar Houtkraal, door Plumers onstuimigen cavallarie-aanval nogal manschappen en ammunitie verloren. De schitterende houding der Engelsche patrouilles die de Oranjerivier bezetten en bewaakten, wordt zeer geroemd, wat ten slotte aan De Wets reputatie ten goede komt; immers ondanks dat schitterend «voeling houden" met hem, is hij toch weer ontkomen. De Engelschen hadden er ditmaal alles op gezet de Boeren in het nauw te drijven, hen te omsingelen en tot de overgave te dwingen. Maar ook ditmaal is gebleken de overgroote beweeglijkheid der Boeren, die al is het ook ten koste van verliezen, ja zelfs in dat geval vrij zware verliezen, wederom ontsnapt zijn aan hun vervolgers. Was de voorraad van kolonel Plumer, die zoovele jaren in Afrika is, die in Matabe- leland gestreden heeft, die op de hoogte is van do vechtwijze der Boeren, die bijna even goed als de Boeren het land kent, niet uitgeput geraakt, de toestand zou een geheel andere geweest zijn. Dan zou generaal De Wet gedwongen geweest zijn om een ge vecht te leveren. Maar de remontedienst en de dienst voor het aanvullen van voor raden, blijven nog steeds zoo slecht gere geld bij de Engelschen, dat het voor een colonne ondoenlijk is een ietwat langdurige vervolging vol te kunnen houden. Telkens moet op de basis worden teruggetrokken en ondanks alle voorzieningen, ondanks alle van te voren genomen maatregelen blijft het steeds het oude liedje; Wij konden niet verder, omdat alles, man, paard en voorraad, was uitgeput. Omtrent de gevechten in het Zuidoosten van Transvaal lekt nog niet veel uit. Wel weet men nu dat Botha zich niet heeft overgegeven en dat inderdaad de toestand der Boeren aldaar niet zoo slecht is als men wil doen voorkomen. In het district Standerton werd een na tuurlijk kleine afdeeling Britsche infan terie aangevallen door de Boeren. Deze werden, toen de Engelschen in het kamp waren gelegerd op een paar heuvels, op twee mijlen afstand ontdekt. Hun sterkte zou zeventig man hebben bedragen. De Boeron maakten een wijd omtrekkende be weging, waarop de Engelschen terugtrok ken. De Boeren openden daarop het vuur op 2500 yards afstand en wondden drie man van den vijand. Zij galoppeerden naar een kopje op de rechterflank, ten einde de Engelschen af te snijden, maar na twee uren vurens trokken de Engelschen in goede orde terug zonder verliezen. Een ander staaltje dat bewijst dat de Boeren den strijd nog niet moede zijn, is dit Kapitein Clements en luitenant Harvey chargeerden met zes verkenners op vijf Boeren op een kopje bij Strijdenburg. Beide officieren werden gewond. Kapitein Cle ments schoot drie Boeren met zijn revolver dood en de overigen werden gevangen ge nomen. De Britsche troep werd op de hielen gezeten door een „groote" Boeren- macht, die herhaal lelijk poogde, doch zonder succes, de gevangenen te verlossen. Over het gevecht tusschen Methuen en De la Rey bij Hardebeestfontein lekt ook een en ander uit dat voor eerstgenoemde niet heel eervol schijnt. Tachtig van Kitcheners vechtverkenners, „fighting scouts" hebben zich overgegeven na een langdurig gevecht, waarbij zij twintig man verloren aan dooden en ge wonden. Ned. Herv. Kerk. Beroepon te Holwerd, J. Buiskool te Anloo. Aangenomen naar Bakkeveen, door A. Tiessen cand. te Oosterwijtwerd. Bedankt voor Eist en voor Moerdijk, door P. N. Gijsman cand. te Alsmeer; voor Goudriaan, door O. Groenewoud te Ee. Zaamslag. Zondagnamiddag nam onze Geachte Leeraar ds. A. M. Knotterus af scheid van de gemeente naar aanleiding van 1 Joh. 228. De Consulent ds. Timmer mans sprak den scheidenden leeraar aan waarop de Gemeente hem Fsalm 121 vers 4 toezong. President Kruger was gisteren morgen te Utrecht in de Herv. Kerk, Ds. Gewin preekte. Geref. Kerken. Aangenomen naar Grijpskerke, door J. J. Koopmans te Heinkenszand. In de aanstaande jaarvergadering van den Schoolraad zullen o.a. de volgende voor stellen worden behandeld Van hut schoolbestuur te Langerak bez. Lek; „De algemeene vergadering van den Schoolraad spreke haar oordeel uit over de volgende verklaring; het ingediende wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 26, 45 en 54bis der wet op het lager onderwijs geeft niet, wat men had mogen verwachten; is onrechtvaardig jegens de voorstanders van het bijzonder onderwijs en de bijzondere onderwijzers; is, indien het niet gewijzigd wordt, onaan nemelijk voorde voorstanders vanhetbijzon der onderwijs; Van het schoolbestuur te Hasselt„De Schoolraad stelle alle pogingen in het werk om te geraken tot een invoering van het ingediende wetsontwerp tot herziening van de subsidieering van openbare en bijzondere scholen, ap denzelfden datum als de Leer plichtwet is ingevoerd." Bij Koninklijk besluit van 20 Febr. 1901 No. 56 zijn wjjzigingen in de statuten van de «Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs te Goes" goed gekeurd. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting dier rechtbank verwezen. A. J. M., oud 49 jaar, Belgisch zeeloods geboren te Ostende, wonende te Vlissingen gedetineerd te Middelburg. Ter zake dat hij in den avond van 5 Januari 11. te Vlissingen in zijn woning met het voornemen zijn dochter Jozephina Marie Maldeghem opzettelijk van het leven te berooven, op deze, na haar te hebben toegeroepen, „als je nu nog geen goeden avond zegt, ga ik je schieten" waarop deze antwoordde, „schiet maar" een met kogels geladen revolver, welke revolver hij na een woordenwisseling welke tusschem hem en zijn familie had plaats gehad, uit den zak, welke zich in oen benedenkamer bevond, heeft gehaald, heeft gericht en uit deze, terwijl hij vlak bij het meisje stond, een schot op haar gelost heeft, tengevolge waar van de kogel is gedrongen tusschen den wervelkolom aan den slokdarm in de hals- streek, twee aan elkander grenzende wervel lichamen totaal zijn verbrijzeld, een ontste king van de omgevende weeke en har de deelen is ontstaan, uitgebreide ab cessen zijn veroorzaakt en het meije in den morgen van 2 Februari 1.1. is overleden althans op plaats en tijd voornoemd door het plegen van bovengenoemde handelingen zijn dochter meergenoemd opzettelijk heelt mishandeld, tengevolge waarvan deze onder voornoemde omstandigheden op 2 Februari 11. is overleden; althans op tijd en plaats bedoelde revolver op voormeld meisje heeft gericht terwijl hij vlak bij haar stond, zonder zich te hebben vergewist of de afsluitpen zat op de trommel van derevolver, die hij wist dat met 3 scherpe patronen geladen was, terwijl hij daar hij de revolver nog al eens gebruikte om op zee- visschen te schieten moest weten dat die afsluitpen zoo los zat dat zij van zelf uit de trommel kon vallen, waarop door de een of andere beweging van zijn hand een schot uit de revolver is afgegaan, het meisje onder voornoemde omstandigheden getroffen en haar dood heeft veroorzaakt, welke dood alzoo aan de schuld van hem beklaagde is te wijten. Aan den keklaagde is mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Bovengenoemde zaak zal op Vrijdag 22 Maart a. s. voor gezegde Rechtbank worden behandeld. Ter openbare terechtzitting der Ar- rondissoments-Rechtbank te Middelburg van 1.1. Vrijdag is in de tegen B.J.P. veekoop man te Kapellebrug (Clinge) beklaagd van mishandeling, dienende strafzaak als getuige gohoord E.B. Koopman te Kapellebrug, gemeente Sint Jansteen, naar aanleiding van die getuigeverklaring werd door den heer Officier van Justitie de schorsing dei- hoofdzaak gevraagd, met rechtsingang tegen voornoemden getuige en diens onmiddellijke gevangenneming. De Rechtbank weigerde de gevangenne ming, maar beval een onderzoek naar de vraag of bedoelde getuige zich aan meineed had schuldig gemaakt, waartoe te dien einde, de stukken in handen van den Heer Rech ter. commissaris, belast met de instructie van strafzaken, werden gesteld. Goes. Heel geheimzinnig, zonder dat zelfs iemand in het weeshuis er iets van gemerkt had, hebben twee meisjes zich aan het werk gezet, om een door Mejuf frouw G. J. ten Cate uitgedacht plannetje ten uitvoer te brengen en een huldeblijk voor H. M. onze koningin te vervaardigen om dit dan naar Amsterdam op te zenden om tegelijk met de andere van heinde en ver toegestroomde geschenken aan H. M. te worden aangeboden. Door den kamerheer in buitengewonen dienst Baron G. A. Tindal was reeds wel willend toegezegd, dat hij zich gaarne met de aanbieding van het geschenk der Goe- sche weezen aan H. M. zou belasten, wan neer dit Maandag aan zijn adres in het Amstel-Hötel kon aanwezig zijn. Nu kon de sluier van het geheim op geheven en aan IIH. Regenten en Dames, Regcutesson, mededeeling van de zaak ge daan en om hunne goedkeuring daarop verzocht worden, onder uitnoodiging tevens de gemaakte handwerken Zaterdag jl., den laatsten dag vóór de afzending, met hunne dames ook in oogenschouw te komen nemen. Deze bestaan uit een zijden geborduurd canapeekussen van een zachte Resedakleur en een Antimakassar met gekleurde zijde keurig bewerkt; de eerste door Jannetje Nieuwersteeg, de laatste door Mina van der Bel vervaardigd, en zijn in licht bruine met zijde gewatteerde cartons verpakt van de hand van een vroegeren wees den boek binder M. Duivewaardt. MaarRegenten dachten er anders over! Ook zij wenschten aan die weezen een blijk van instemming te geven met haar keurig werk en dat op eene wijze die niet schooner en beter kan uitgedacht worden, namelijk door haar zelf naar Amsterdam te laten gaan. En zoo zullen onze beide weesmeisjes onder geleide van Mejuffrouw Ten Cate de reis naar Amsterdam doen, in het Burger weeshuis logeeren en Donderdag tot H. M. worden toegelaten, om in 'persoon hun een voudig maar keurig geschenk aan te bieden. Ook nog verder werd voor haar gezorgd en op de meest bereidwillige wijze zal haar ook vrije toegang lot Artis, het Aquarium en het Panoptikum verleend wor den, maar de Donderdag is en blijft toch de hoofddag, een dag die haar geheel haar leven heugen zal. Wij wenschen onzen weesjes van harte geluk met die onderscheiding en roepen hun „goede reis" toe. Vlissingen. Zaterdagavond kwam ko ning Edward met een extratrein te 10.21 aan. Hij werd aan den trein begroet door den Britschen vice-consul P. L. De Bruyne en admiraal Fullerton, en begaf zich onmiddel lijk aan boord van het kon. jacht „Victoria and Albert", dat aan den zuidelijken ponton lag gemeerd. Daar het jacht aldaar tot Zondagochtend 6 uur bleef liggen, heeft een talrijke politiemacht den geheelen nacht ge patrouilleerd. Vanwege den rijkshaven dienst was een sleepbootje van de kon. Mij. „De Schelde" gehuurd, waarop eenige poli tiemannon zich bevonden om gedurende den nacht in de haven nabij het jacht te kruisen. Er was geen publiek aanwezig. Naar wij vernemen komt de Koning met de Koningin einde dezer maand alhier terug tot voortzetting hunner reis naar Berlijn en Denemarken. Op het perron waren ook aanwezig de garmzoenscommdt., luitenant kolonel Bonemeyer, en twee luitenants uit Middelburg in groot tenue. Zondagmorgen vertrok de Koning per «Victoria and Albert" gevolgd door de «Severn" en «Australia". Wissenkerke. In de jl. Vrijdag ge houden raadsvergadering werd eerst be handeld een verzoek van L. G. Overbeeke te Goes, om eene jaarlijksche subsidie van f 75,voor zijne omnibusdienst tusschen 't Wolfertsdij ksche Veer en Goes, op ver schillende gronden stelden B. en W. voor geen hooger subsidie dan f 25,- - toe te staan. Het lid Schippers betoogde daarop de wenschelijkheid het bedrag te brengen op f 50,doch ten slotte vereenigde zich de Raad met algemeene stemmen met het voorstel van B. en W. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van 5 leden voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim in de kom van het dorp. Benoemd werden de heeren: A. T. C. Swenne, C. N. v. d. Heijde, P. Tazelaar, P. O. Koets en P. den Boer. 5 leden voor die te Kamperland. Benoemd werden de heeren: J. L. Marcusse, A. Heule, J. C. Schippers, Abr. Abrahamse en Adr. de Nooijer en 5 leden voor die te Geersdijk. Benoemd werden de heeren: M. C. Mol, P. Willemsen, J. J. Verhulst Kz„ P. C. Heijboer en C. Dekker. Vervolgens werden ter uitvoering der Wet op den Leerplicht vastgesteld: lo. een huishoudelijk reglement voor de Commission tot wering van Schoolverzuim. 2o. eene verordening op het gewoon lager onderwijs (dagschool) waarin o. m. de leeftijdsgrens waarop kinderen van de school kunnen verwijderd worden van 13 op 15 jaar werd gesteld, de 6 weken van vrijstelling werden bepaald: 2 weken tus schen 15 Mei en 15 Juni en 4 weken na en in aansluiting met de zomervacantie, terwijl aan de gemeenteveldwachters de opdracht werd verstrekt leerplichtige kin deren zonder verlof onder schooltijd op den openbaren weg aangetroffen, naar het hoofd hunner school te brengen. 3o. eene verordening op het herhalings- onderwijs (zijnde het onderwijs dat in de plaats treedt voor de avondschool) en waarop alleen zullen worden toegelaten kinderen die de dagschool in den zin der Leer plichtwet hebben gepasseerd. Daarin is o. m. bepaald dat, zij die met dat onderwijs worden belast 60 cent per lesuur belooning zullen genieten. Als uitvloeisel van de vaststelling der beide laatstvermelde verordeningen werd een nieuw besluit voor schoolgeldheffing, waarbij de oude tarieven zijn gehandhaafd vastgesteld en ten slotte de verordening regelende de invordering dier schoolgelden vernieuwd. Wolfertsdijk. Tot leden in de commissie tot wering van het schoolverzuim alhier, zijn benoemd de heerenA. v. d. Linde DzJ. W. v. d. Linde, ds.H. Elft'ers, D. Vleu gel en A. Pot. Grijpskerke. Tot leden der commissie tot wering vau schoolverzuim zijn alhier benoemd, do heeren M. van Baaien, P. Boogaard, A. Hendrikso, B. van der Welle en J. de Wolf. Wemeldinge. De door tied. Staten verleende concessie voor den aanleg van een stoomtram Wemeldinge—Ierseke KruiningeHansweert is ingetrokken. Van de 5 personen, die te Watervliet bij IJzendijke bij de vreeselijke ramp in de brouwerij worden gewond, is er reeds één overleden; eene vrouw, die juist op het oogenblik, dat de stoomketel met een ver- schrikkelijken knal sprong, het eten bij haren man bracht. Ook deze man verkeert in bedenkelijken toestand. De aangerichte schade is groot. Bij Kon. besluit is belast met het ge zondheidsonderzoek der zeeschepen voor Vlissingen R. Willemsen, officier van ge zondheid le klasse bij de zeemacht aldaar, ter vervanging van dr. B. Snellen, idem, op verzoek eervol ontheven. Te Noordwijk is een 21 jarige boe renzoon doordat hij misstapte, van den hooizolder gevallen zoodat hij op de plaats dood bleef. Te 's-Gravenhage is een knaapje van 12 jaren, bij 't uitgaan eener school door een zwaren wagen overreden en gedood. Men schrijft uit Utrecht aan de N.R.C. Geachte vergadering! (Aldus een venter op de markt.) Geachte vergadering, neem me niet kwalijk, dat ik jullie zoo noem, maar ik ben jarenlang als zoogenoemde bezworen translateur van de socejale beginselen den boer op geweest en heb daar mijn kost mee verdiend. En of ik toen in een schuur of in eene zaal, of, zooals nou, in een open lucht sprook, ik zeê altijd maar: geachte vergadering. Da's kort en duidelijk en geen mins, hetzij boer of edelman, kan je d'r ooit een verwijt van maken, dat je hem in je aanspraak overgeslagen hebTot mijn groote spijt heb ik dat baantje moeten op geven, niet om het een of ander, dat ze me in de gevangenis wouên zette, volstrekt niet, want ik behoorde tot de zoogenaamde gemodereerde socejalen, en die doen ze geen kwaad. Maar van wege m'n gezondheid. Eens op een gure dag, dat ik in Friesland in een open lucht stond te spreken ik was al een dag of wat al verkouden, maar had dat maar laten loopen maakte ik me zoo druk om eon boer, die het niet met me eens was, dat er in eens een gulp bloed uit mijn keel kwam en ik van mijn stoel op den grond viel. En dat moet ik ter eere van de Friesche Boeren zeggen: die zelfde man, die me zoo driftig had gemaakt nam me op en droeg me naar zijn huis en daar het- ie-me-n- opgepast alsof ik z'n eige kind wasToen de dokter kwam en zei dat er niks aan te doen was, omdat het geen bloed uit mijn maag was, maar uit mijn hart, echt hartebloed, zoo regelrecht uit mijn longen toen riep hij uit„wat, niks aan te doen Dan he'mme jou niet noodig Marcheer dan maar af, dan zal ik hem wel opkalefateren En hij het me-n- opgekale faterd, geachte vergaderingZou je, zooals je me hier voor je ziet, zeggen dat ik voor twee jaar nog plat op m'n rug in een boeren- bedsteè lag en iederen dag eenpintje harte bloed uit m'n longen opgaf. En dat ik nou weer zoo gezond ben, dat is die boer zijn schuld, en al zal ik 'm misschien wel niet terugzien voordat ik 'm in den hemel ontmoet want de goeie ziel is dood dat zal ik 'm altijd in dank af nemen. Ja, hij is dood de boer, maar niet aan zijn borst, daar behoeft geen mensch aan dood t,e gaan, zei hij altijd maar aan de kanker, daar is geen kruid voor gewas sen. Ik heb hem nog zien sterven, omdat ik tot herstel van mijn krachten, drie maan den bij hem ben gebleven. En op zijn sterfbed zei hij tegen me: jij bent nou, boven andere menschen, gezegend met zoo'n moeie tak van praten. Nou zal ik jou in staat stellen om die gaaf te besteden tot welzijn van je medemenschen. Hier in dit envelop vin je op een stukje papier geschre ven het geheim waardoor ik jou genezen heb en waarmee jij de goheele wereld kunt genezen altijd, natuurlijk, zei hij erbij als ze wat aan de keel, de borst of de longen mankeeren. Reis hetj land door en je zult de menschen gelukkig maken en zelf gelukkig worden. Amen zei ik, toen hij zijn laatsten snik gegeven had en ik heb trouw aan zijn uitersten wil voldaan, alsof tie m'n bloedeigen vader was geweest. En daarom sta ik nou hier met het middel om jullie te genezen, 't Is maar gewone sjusjubus, net als je bij een banketbakker koopt, maar in de mijne zit dat geheim dat de brave boer me vermaakt heeft op zijn sterfbed. Wie dat gebruikt, kan niet dood, als tie 't maar met overleg gebruikt. Je moet het niet innemen als je al dood bent, dan is 't te laat; maar zoodra als je wat voelt in de keel of je longen, al is 'tnog maar zoo'n klein gekriebel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2