Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Schoolnieuws. luchtzaken. Gemengde Berichten. Naar de M. Ct. verneemt is door 10G ouders van schoolgaande kinderen te Koe wacht, die met nog meerderen door de autoriteiten gedwongen werden hunne kin deren van de zusterschool op het Belgische deel der gemeente af te doen on naar de openbare school te zenden, gemoedsbezwaar tegen do openbare school als wettige redeu van vrijstelling opgogeven. Wij woten niet of 't hoofd der oponbare school aldaar Katholiek is. Zoo ja, dan is door deze ouders goed begrepen dat een Katholiek onderwijzer de school niet Katholiek maakt. En zoo moeten ook wij begrijpen dat oen orthodox onder wij zor aan 't hoofd eener openbare school deze school niet Christe lijk maakt. Eene eenvoudige waarheid die zelfs de minister dio de leerplichtwet ontwierp niot weersp-ekon dorstmaar die voor sommige menschen zwaar schijnt om te verstaan. Het Christelijk Militaire Tehuis to Mid delburg heeft onze hartelijke sympathie. Hadden wij do vorige week toevallig niet vorzuimd de Zondagsbode te lezen, dan hadden wij door overneming van 't in ons no. van heden onder de adverten ties geplaatste stukske al dadelijk daarvan blijk gegeven. Het verzuim is nu hersteld. En schoon laat gedachtig aan een bekend sproekwoord bevelen wij deze zaak aan de Christelijke liefde en belang stelling onzer Zeouwen aan. Middelburg, Ylissingon, Bergen op Zoons, zullen weldra weer verscheidene onzer jongelingen in hunne Tohuizen opnemen. Men helpo 't bestuur dezen arbeid gemak kelijk maken door ruime bijdragen, die men onder anderen zenden kan aan don voorzitter ds. N. M. do Ligt, of aan don heer adjudant M. Meeuwse, of aan den heer Wisboom Verstegen, lid der Staten van Zeeland, allen te Middelburg. De sociaal-democraten en de Republiek. Zooals onze lezers weten, verkondigen de sociaal-democraten thans zoo luide moge lijk, dat de Godsdienst niets meer dan een privaat is. Godsdienst en politiek hebben niets met elkander uit te staan. Het vervangen van ons tegenwoordig Koningschap door een Republiek is evenwel geen privaat-zaak. Integendeel. Het kiezen tegen het Koning schap en voor do Republiek vloeit uit hot partij-program voort en is vrucht van de sociaal-democrat.iscke beginselen. Weg met Oranje.1'' is de leus van elk wolovertuigd sociaal-democraat, Weg met Oranje!" en daarvoor in de plaats de oeco- nomische Republiek. Rondweg is dit dezer dagen door het sociaal-democratisch dagblad: „IIet Volk" uitgesproken en voor deze rondborstige verklaring verdient het een woord van lof. Wij weten nu, dat de sociaal-democratie niots met Ood te doen wil hebben. Wij weten nu, dat deze onzalige partij niet met Nederland wil rekenen, maar alleen met de internationale arbeiders. Weg met God, weg met Nederland en Oranje Zoo voelt men zegt de Standaard, hoe „voor God, Oranje en Nederland „het drie voudige snoer blijft, dat de Yaderlandsche politiek in tegenstelling met de sociaal-de mocratische kenmerkt." Tweedracht. In Tiet Volk wordt meege deeld dat twintig maanden geleden S. W. Coltof en anderen zich hebben meester ge maakt van de afdeelmg »Volksbroodbak- kerij", den directeur broodeloos maakten, en sedert aan het hoofd der zaak, met be hulp van een advocaat, een notaris en een deurwaarder, tienduizend gulden van de maatschappij hebben opgemaakt. Er wordt gevraagd »den leugenaar Coltof" uit te werpen opdat de zaak niot te gronde ga. En dergelijken zou men het beheor over 'slands geldmiddelen moeten toevertrouwen. Te Zuiddorpe het was ons ontgaan, en lazen hot in een Hollandsch blad is in de commissie voor den leerplicht onder anderen benoemd de veldwachter. Staat in alle commissiën de veldwachter op den achtergrond, doch zoo dat hij elk oogenblik kan geroepen worden zie ar tikel 29 der leerplichtwet! hier schijnt men den goeden man er maar dadelijk royaal weg ingehaald te hebben met be slissende stem. Van vrijheid en ouderrecht is deze prie- gelmethode afkeerig. Natuurlijk moeten de spijbelaars opge spoord en verwaarloozende ouders tot hun plicht gebracht. Maar hier treedt de veldwachter niet op tot bescherming der goeden, en opdat deze een gerust en stil levon zouden mogen lijden eer het tegendeel er van. En hiertegen protesteeren wij. Dat is een beginselfout van de leerplicht wet, dio de wetgever niot goed maakt, ook al ontdoet hij alle voldwachters van snor en baard en tooit hij hun aangezicht met den glimlach eener jongejuffrouw. Praatjes? Botha is met 2000 man naar Middelburg aan de vervolging van French ontkomen. De Wet ontsnapte stil de Oranjerivier over in oen bootje. De la Roy is gevangen ge nomen. Mevrouw Botha is te Pretoria terug. Verslag vau haar zending onbekend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogwoud, A. J. Werner te Hemte Beek (Limb.) H. II. Schip per cand. te Scherpenzeel. Aangenomen naar Haarlem, door C. J. v. Paasscn te Meppelnaar Kampen, door W. v. Sloten to Rouveennaar Leerdam, door J. A. Hoeksema te Zui- lichem. Bedankt voor Kralingen, door C. J. v. Paassen te Meppolvoor Buiksloot, (tooz). door A. Burger te Dreischor; voor Franeker, door dr. L. A. v. Lange- raad te Lekkerkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Koudekerke, J. Schoonhoven cand. to Alkmaarte Blokzijl, D. Pol cand. te Kampen. Aangenomon naar Exmorra, door A. G. H. Schippers cand. te Zevenbergen. Bedankt voor Gouda B, door J. A. de Vries te Fijnaartvoor Leerdam, door J. S. Langen, te Tienhoven voor O. en W. Souburg door W. den Hongst te Veenendaal. Ev. Luth. Kerk. Beroepen to Groedo, J. W. Brass te Do Rijp. Vlissingsche Crt.) Oudelande. De naam van don hier be noemden onderwijzer is niet J. Goossen maar G. Hooze te Zonnemaire. Door het Curatorium en Professoren der Theol. School te Kampen is eene uitnoodiging gezonden aan het Curatorium en Professoren van de Vrije Universiteit te Amsterdam tot eene samenkomst te Kampen, ter bespreking van eventueele samensmelting tussehen beide Hoogescholen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 26 Februari 1901 zijn veroordeeld wegens jagen zonder acte en vergunning: F. B. v. H., te Heerenhoek, 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 dh. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 2 b. s. 2 dh. M. V., te neinkenszand, 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. b. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f2 b. s. 2 dh. C. W., te Schore, 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 dh. ver beurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of to betalen f 3 b. s. 2 dh. Ch. den D., te Hoedekenskerke, 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 dh. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 3 b. s. 2 dh. G. A. v. N., te Rilland-Bath, 2 maal 5 b. s. 2 maal 4 dli. verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 b. s. 2 dh. M. O., te Ierseke, 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 dh. ver beurdverkl. geweer mot bevel tot uitl. of te betalen f 1 b. s. 1 dh. J. J. H., te Ril land-Bath, 2 maal f 10 b. s. 2 maal 4 dh. verbeurdverkl. geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen f3 en f 1 b. s. 2 en 1 dh. M. Bte Goes, 2 maal f 10 b. s. 2 maal 4 dh. verbeurdverkl. geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen 2 maal 1 b. s. 2 maal 1 dh. M. K., te Nisse, 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 dh. verbeurdverkl. geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen f 3 en f 1 b. s. 2 en 1 dh. jagen zonder acte en vergunning en zich met geladen schietgeweer in veld bevindende big lurk.J. W., te Ierseke, 2 maal 7 dh. verbeurdveik). geweren met bevel tot uitl. of te betalen 2 maal f 5 b. s. 2 maal 3 dh. jagen zonder acte en verg. en vervoeren van wild na sluitingH. v. D., te 's-Heerenhoek, 3 maal f3 b. s. 3 maal 3 dh. verbeurdverkl. haas en geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 1 en f 3 b. s. 1 en 2 dh. in gesloten jachttijd buiten wegen wild ver voeren J. G. v. 't W., te 's-Heer-Arends- kerke, f5 b. s. 4 dh. F. M., te Goes, f 5 b. s. 4 dh. verbeurdverkl. haas met bevel tot uitl. of te betalen f 0.70 b. s. 1 dh. doen van geoorloofde pogingen om wild te bemachtigenJ. C., J. C. B., J. A. V., te Ierseke, J. P., te Ovezande, ieder f 5 b. s. 4 dh. verbeurdverkl. wildstukken C. B., te Waarde, f 5 b. s. 1 dh. verbeurdverkl, wildstrikken zich met geladen schietgeweer tn veld bevinden J. R., te Ellewoutsdijk, f5 b. s. 4 dh. ver beurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f5 b. s. 3 dh. geen zorg dragen om te beletten dat hond in veld haas drijftJ. de J., te 's-Heer- Abtskerke, f 3 b. s. 3 dh. verloting houden zonder verg. te Krabben- dijkeM. V., te Kruiningen, f3 b. s. 1 dh. J. de B., te Kruiningen, f2 b. s. 1 dh. verloting houden zonder verg. te Baarland J. v. d. W., te Baarland f 10 b. s. 2 dh. burengerucht en dronkenschapII. S., te Wemeldinge, 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 dh. burengeruchtD. C. D., te Ierseke, f 2 b. .s 2 dh. D. W., S. v. S., C. V.,te's- Heer-Areudskerke ieder f3 b. s. 3 dh. niet begraven afgemaakt paard en verkoopen zonder keuring P. de J. te Driewegen f 1 b.s. 1 dh.; rijden over den ivestwal GoesA. C. S., te Goes, f I b. s. 1 dh. trekdier onbeheerd laten staan J. v. L., te Kapelle, f 1 b. s. 1 dh. in dronkenschap handeling verrichten xoaar- toe bizondere omzichtigheid icordt vereischt P. S., en J. S., beiden te Wemeldinge ieder f 5 b. s. 4 dh. loopen «ver grond zonder verg. J. M., A. de L., beiden te Kwadendamme, ieder f 1 b. s. 1 dh. bevisschen Schelde z. consentC. R. te Ier seke, f 1 b. s. 1 dh. W. J„ te Krabben- dijke, f 2 b. s. 2 dh. id. en z. verg: K. S., te Wolfertsdijk, 2 maal 1 b. s. 2 maal 1 dh. bevisschen Schelde zonder vergJ. D., te Ierseke, fl b. s. 1 dh.; rapen schelpvisch aan de wei ken ran een zeedijkG. d. J., Azn. te Waarde, f 2 b. s. 2 dh. belemmeren doorvaart sluis J. v. W. woon plaats onbekend f 10 b. s. f 5 dh. dronkenschap A. B., te Waarde, F. L., te Lobith, D. O., C. P. B., en J. de J., Mzn. te Goes, A. M., te Krabbendijke, C. V., te 's-Heer-Arendskerke, B. J. de V., te 's- Heerenhoek, J. C. v. d. W., woonplaats onbekend ieder f 2 b. s. 2 dh. W. v. H., J. R., beide te Goes, P. K., te Krabbendijke, .1. A. v. I)., te Vraceue, (België) ieder f 3 b. s. 3 db. D. H., L. V., J. de J., te Goes, ieder f5 b. s. 3 dh. P. P., te 's-Heerenhoek, f 10 b. s. 3 dh. A. R., te Oudelande, 3 dh. dronkenschap3 maal gepleegd Ch. L. S., woonplaats onbekend 3 maal f2 b. s. 3 maal 2 dh. id. bij 3e herhJ. v. d. R., te Goes, 7 dh. Vrijgesproken werdenA. P., te Ierseke, beklaagd van het loopen over eens anders grond zonder verg. C. van W. Gzn. te Ierseke beklaagd van het vissollen met een vaartuig zonder letterteeken en no. Ovezand. Maandag had ons dorp door do vele vlaggen een recht feestelijk aanzien en algemeen gevoelde men blijkbaar be hoefte, om onzen Burgemeester op zijn zilveren foest te toonen, hoe bij de achting en liefdo vau de ingezetenen in ruime mate gewonnen hoeft. Ierseke. De door Gedeputeerde Staten van Zeeland verleende concessie voor don aanlog van een Stoomtram van Wemeldinge naar Hansweert via Ierseke en Kruiningen is weder ingetrokken. Dit is dus de vierde tram welke in rook opgaat zonder ooit stoom te hebben ge maakt. Stavenisse. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Dijkraad van bet Cal. Wat. Stavenisse werd met alg. stemmen afwijzend beschikt op de aanvraag van den heer Nieveen te De Lemmer om subsidie voor eene stoomtramlijn Stavenisse—Tholen - Oud-Vosmeer. Verder werd de omschrij ving opgemaakt der gewone en buitenge wone werken dienst 1901 —1902 het eind cijfer der gewone werken bedraagt f 1394,25s, dat der buitengewone werken f 2297,65s. De begrooting dienst 1901 1902 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld tot eon bedrag van f 19110,98. Onder de geraamde ont vangsten komen o. a. voor: goed slot f 4000, dijkgeschot f 14522,98. Tot de uitgaven behooren: jaarwedden f2307; kasgeld f 8000, welke som wordt besloten te plaat sen op het Grootboek N. W. S. Aagtekerke. Heden nacht ontstond er brand op de hofstedo van J. Hugenso in de kom dor gemeente. Zes koeion en 1 paard en alles wat zich in de schuur be vond werd een prooi der vlammen. De bewoners lager te bed en door het geloei der beesten werden zij gewekt. Het huis en het wagenhuis dat op eeni- gen afstand van do schuur stond is be waard. De schuur was verassureerd de inboedel niet. Oorzaak onbekend. Men meldt ons uit het eiland Tholen Hoowel de landbouwers op dit eiland, die zonder uitzondering in de laatste jaren allen, de een in meerdere, de ander in min dere mate bieten zaaiden, tegenover het leger van agenten in het contracteeren een zeer gereserveerde houding aannamen, schijnt thans langzamerhand kentering ge komen te zijn en volgt de een na den ander om zoo zachtjes aan het voorschot te kunnen innen. De gewiehtsopbrengst van het vorige jaar is over hot algemeen nog al be vredigend geweest, zoo zelfs dat sommigen gemiddold 40 duizend kilo per H. A. maak ten en dit is misschien oorzaak, dat men, nu althans de prijzen niet minder zijn, het lijntje minder strak spant. Het meeste be zwaar heeft men wel tegen de bepalingen die de te leveren boeveelheden op bepaalde tijdstippen regelen en die wisselen tusscben 16 tot en met 21 September, 2328 Sep tember, 30 September5 October, 7-12 October en 14 October15 November, welke hoeveelheden dan respectievelijk per 1000 K. G. betaald worden met f 10,50, f 10.25, f10, f9.75 en f9.50. Door deze verplichte leveringen kunnen de andere werkzaamheden wel eens in do war gestuurd worden, en, in dit opzicht tot heden weinig gebonden, zal het velen bezwaarlijk gaan zich er aan te onderwerpen. Bij de cam pagne 1900 was de uitzaai aanmerkelijk minder dan vorige jaren en het laat zich niet voorzien dat thans het-H. A. -tal met bieten bezaaid grooter za' zijn, daar ook an dere gewassen met voordeel kunnen geteeld worden; vlas, aardappelen en boonen vra gen mede hun deel. Overigens wordt ook gezaaid met het oog op de behoefte aan pulpe, daar de sterk vermeerde veestapel dit artikel voor wintervoedering op alle boerde rijen oischt. In elke gemeente wordt meer werk gemaakt van bet contracteeren op suikergehalte, overtuigd als men daar is, dat de gronden en de cultuur in staat zijn bieten van superieure hoedanigheid voort te brengen. De Boterwet treedt 1 April, a. in werking. Generaal v. Heutz, gouveneur van Atjeh, ligt bedenkelijk aan typhus. Een eigenaardig geval deed zich Maandag in de Augustinuskerk te Utrecht voor. Twee personen hadden daar nl. hun intrek genomen, blijkbaar niet om te stelen, doch louter om een onderkomen. Ze schenen daar wel op hun gemak want toen de koster, die beide signeurs in de kerk had opgemerkt, de hulp der politie inriep vond deze beide heeren met een courant voor zich en een sigaartje in 't hoofd, heel gezellig naast elkaar zittende op den kouden steenen vloer. Hoe onschuldig ook, ze moesten ophou- raet hun lectuur en met den man der wet mede nam het hoofdbureau. Te Ensohede is bij een vechtpartij een milicien zoodang gestoken dat hij aan de gevolgen overleed. Te Helden is bij een vechtpartij een der vechtenden met een mes in de buik gestoken en op de plaats dood gebleven. Een 23-jarige stoker in een worstfabriek te Groningen iets aan een kraan willende veranderen, klom daartoe op den ketel doch viel in 't kokende water, hij bezweek spoedig aan de brandwonden. Te Kampen is een vrouw boven eene heete stoof in slaap gevallen, in brand geraakt en door haar later thuis komenden zoon in desolaten toestand opgenomen. Te Oosterhout werd een landbouwer door zijn paard dat hij uit de weide haalde tegen de buik ge trapt en stierf aan de gevolgen. Een bakkersknecht te Breda ontving bij een twist een messteek tussehen de schouder bladen en stierf ten gevolge van bloedver lies. Te Oostzaan zakten 15 kinderen tegelijk door het ijs, drie verdronken, waar- ouder twee uit één gezin. Ook te Ilpendam zakte iemand door het ijs en verdronk. De moeder eener 19-jarige jongedochter in het Muiderkwaitier te Amsterdam heeft het pasgeboren kind haror dochter gedood en het lijkje in een papier gepakt in de singelgracht geworpen waar het voor het ijs bleef liggen. Op een houtwerf te Zaandam is een 18-jarige werkman bezig met het versjouwen van planken onder een vallenden stapel ge raakt en verpletterd. Namens het hoofdbestuur der Unie van christelijke onderwijzers en onderwij zeressen is een met redenen omkleed en van een memorie van toelichting vergezeld adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin verzocht wordt eene salarisregeling in de subsidie-wet vast te leggen, die ook bindend is voor het bijzonder onderwijs. Wel zal eene vermeerdering van de rijksbij drage hiermede gepaard moeten gaan, doch deze verhooging zou toch inderdaad slechts een tweede stap zijn, oordeelt het adres, op den in 1889 ingeslagen weg. Standaard Wij vernemen dat de besturen der vrij-antirevolutionaire kiesvereenigingen in Zeeland besloten hebben bij de aanstaande verkiezingen te trachten samenwerking te verkrijgen tussehen de vrij-antirevolutio naire en de antirovolntionaro partij en don Christ. Historischen Kiezersbond. Een commissie is reeds benoemd om met ver tegenwoordigers uit de beide laatste par tijen over samenwerking de noodige onder handelingen te voeren. Vliss. Crt. Te Santvliet aan de Belgische grens, is de jongste der twee gevangen genomen zoons van den landbouwer J. Faes losgelaten, nadat de oudste bekend had, zijn vader in drift den doodelijken messteek te hebben toe gebracht. De dader is zwaar geboeid naar de gevangenis overgebracht. Eet weder in het buitenland. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak, bij een temperatuur van 6gr., boven Odessa een vreeselijke aueeuwstorm los. Zoo hevig was de sneeuwval, dat het verkeer op straat en per spoor van en naar Odessa binnen een uur volstrekt gestremd was. Welke pogingen ook in het werk gesteld werden om de sneeuw op te ruimen, alles te ver geefs. De sneeuw viel zoo verrassend snel en dicht, dat alle bedrijven met een slag stilstonden. Tramwagens konden niet ver der en zelfs in het centrum der stad werden omnibussen omvergewoipen door den hevi- gen storm, die uit alle hoeken scheen voort te komen. Telefoonpalen werden geknakt als riethalmen, zoodat, de kommunicatie ge heel verbroken was. Zelfs de koetsiers der Russische drosky's waagden het niet, hun neus buiten de deur te steken. Het van den Krim komende stoomschip „Sineus" werd op de klippen geworpen en verging in de haven. Een drijvende graan elevator, houton zoowel als ijzeren barken en een douanekotter werden van de ankers geslagen. Twee stoomschepen zijn uitge zonden om te trachten van bemaning en lading van de „Sineus" te redden wat te redden valt. Een trein, die kort voorden storm Odessa verliet werd ingesneeuwd. Meer dan duizend reizigers zijn gedwongen in Odessa te blijven. Ook in Rumenië deed dezelfde sneeuw storm zich gelden. Een dorp in de buurt van Barilla is geheel ingesneeuwd. Ver scheidene personen kwamen in den sneeuw storm om. Tengevolge van de massa gevallen sneeuw is het treinverkeer in Spanje op de lijn Saragossa—Madrid gestremd. Een hevige storm woedde Zaterdagnacht aan de kust van Malaga. De havenloods van Malaga verdronk op het oogenblik, toen hij hulp wilde verleenen aan het Duitsuhe stoomschip „Louise Horn", welk vaartuig intusschen zonder averij te hebben bekomen is binnen gevallen. Teawijl in Weenen de koude nog buiten gewoon hevig blijft, is een verwoestende influenza-epidemie in die stad uitgebroken. De ziekenhuizen zijn overvol influenzalij- ders, waarvan het meerendeel nog lijdt aan longaandoeningen. Vrijdag jl. moesten vele patiënten, bij gebrek aan plaatsruimte, af gewezen worden. Luitenant Boldingk, die met luitenant Keulemans te Goriuchem bij de artillerie diendo en ongeveer tegelijkertijd met dezen naar Zuid-Afrika toog om de Boeren te helpen, schrijft sommige ontzettende staal tjes van door hemzelf uit den mond der betreffende bewoners opgeteekonde Engol- scbe wreedhodon. Het was op den tocht van Ladybrand naar Bothaville on van daar naar hoofd commandant Christiaan do Wet, dat wij den eerstou dag tijdelijk verlaten werden door den ons (toen) vergezellenden com mandant Haasebroek. Deze had den 25sten Augustus 1900 een voornaam aandeel gehad bij de insluiting van pl. m. 200 man Brabants Horse, waar om de Engelschen zijn huis, daar vlak bij staande, vernielden. Hij was sedert dien datum nog niet thuis geweest, en begaf zich nu daarheen, om de vernieling in oogenschouw te nemen. Den volgenden dag vertelde hij ons hoe zijn geheele huis uitgebrand was. Zijn vrouw had echter met de golfijzereu pla ten, die hier overal voor dak gebruik wor den, een dor kamers, waarvan de muren nog stonden, overdekt, en leefde nu daarin. Op verschillende plaatsen, waar huizen uitgebrand zijn, wordt aldus door de vrou wen gehandeld, om voor zich en haar kin deren eenigermate beschutting te vinden. Ten einde hun ook die beschutting te ontnemon, worden do huizen in den laatsten tijd bij voorkeur mot dynamiet gehéél vernield. Dienzelfden dag verhaalde ons generaal Froneman, die eveneens in diezelfde streek zijne woning heeft, hoe bij hem alle vee, o. a. 7000 schapen, 200 ossen, benevens alle bruikbare paarden waren weggevoerd. Commandant Pretorius van Jacobsdal ver telde, dat hij niets meer bezat, zijn plaats was vernield, zijn vee weggevoerd. Des avonds kwamen wij op 10 KM. af- stands van Ventersburg, voorbij een huis waarop de Engelschen met één kanon een schietoefening hadden gehouden. Zij hadden 10 schoven op het huis gedaan; gelukkig echter zonder de aldaar wonende vrouw of hare kindoren te treffen. Die Engelschen vertelden later, dat zij gemeend hadden dat in het huis Boeren waren, omdat zjj de ossen die buiten liepen voor paarden aanzagen En dat terwijl in geen velden of wegen iets van onze burgers te bespeu ren was. Des nachts kwamen wij bij het huis van mevrouw Cronjé, de schoondochter van den O. V. S. generaal Adries Cronjé. Hoewel haar man sedert einde Februari gevangen was, hadden do Engelschen haar huis in het dorp Ventersburg geplunderd. O. a. waron al haar booken verdwenen. Toen haar man in krijgsgevangenschap nabij Kaapstad ernstig ziek was, ontving zij daarvan tele- graphisch bericht met de woorden »ge- vaarlijk ziek". Na de ontvangst van dat telegram kwam gedurende twee maanden geen enkel bericht. Brioven noch telegram men werden doorgelaten. Eerst na twee maanden vernam zij hoe haar reeds lang doodgewaande man herstellende was. Op het eind van den volgenden dag waren wij den spoorweg overgetrokken ten Zuiden van Kroonstad en hielden een nur verder rust. Een der manschappen van de patrouille, die in de nabijheid woonde, ging huiswaarts. Toen hij den volgenden morgen terugkeerde, verhaalde hij ons hoe zijn plaats door de Engelschen was weg geschonken aan een buurman, die zijn wa pens had neergelegd, en hoe reeds al zijn boomen waren omgekapt. Bij Bothaville sprak ik mr. Steijn, neef van onzen Staatspresident, op wiens hof stede ik, vóór den doortocht der Engelschen, des avonds eens zeer gastvrij was ontvan gen. Hij verhaalde hoe al zijn schapen en beesten waren weggevoerd. De laatste maal dat hij op zijne plaats was geweest, had hij aldaar bevonden hoe zijn gansche bezitting 3 varkens bedroeg. Zijn huis was geheel vernieldzijn vrouw en dochter weggevoerd naar het vrouwenkamp bij Kroonstad. Wij sliepen daarop een nacht nabij het huis van de weduwe Van der Merwe, op 20 KM. afstand van Heilbron. De weduwe was een bejaarde vrouw, wier man reeds lang was overleden. Haar beide zoons, die op commando waren, woonden niet bij haar aan huis, doch op eenigen afstand. Bij haar aaD huis hadden de Engelschen let terlijk alles weggestolen tot zelfs de plan ken uit de zoldering en het nog half ge looide leer uit de kuip. Vorken, lepels, messen waren allen verdwenen. Zij had voor zichzelf een oud stuk vroeger weg geworpen mes buitenshuis opgetild. Een kistje met huisapotheek was weggenomen. Van al haar beddegoed bleef haar slechts één enkele deken overtot zelfs haar haarkam was verdwenen. Ook woningen van hen die den eed aan Engoland doen, worden niet gespaard. En die pan burgers op commando worden alle verbrand. Gis teren nog zagen wij de vlammen uitslaan uit twee huizen, die door de Engelschen verbrand werden op hun marsch van Franc fort naar Heilbron, op welken marsch zij tevens veel vee weggedreven hebben. En dat is sedert Mei. Dit be Ik kan mij niet begrijpen hoe de Engel- sche opperbevelhebber ooit daartoe heeft kunnen komen dergelijke vernielingen te gelasten, want dat zij reeds sinds maanden zijn gelast bewijst wel het volgendede voorzitter van onzen Volksraad, de heer 46o. 47o. 48o. 49o.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2