NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 74.1901. Dinsdag 26 Februari. 15e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Memorie Tan iet Centraal Comité. EEN ALPEMOEME. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Memorie, door het Centraal Comité van ^Antirevolutionaire Kiesvereenigingen aan de aangesloten Vereenigingen gezon den ten ge'eide van het Concept Program van Actie is van den volgenden inhoud. 1. Art. 129 der Kieswet bepaalt, dat de verkiezing van Leden der Tweede Ka mer der Staten Generaal zal plaats hebben op den eersten Dinsdag van de maand Juni. Voor 1901 valt deze eerste Dins dag op den 4den Juni. Toorts stelt Art. 5 van de Provinciale wet, siuts de jongste wijziging, de verkiesing van leden der Provinciale Staten op depzelfden dag. Daar nu de samenstelling van de Eerste Kamer geheel beheerscht wordt door de verhouding der staatkuncigë partijen in de Staten Provinciaal, zullen de dit jaar op den 4don Juni te houden dubbele ver kiezingen beslissen over tea onderlingen stand der partijon in beide Kamers van de Staten Generaal. Dit neemt intusscken niet weg, dat bet politieke Program van Adii rechtstreeks alleen op de verkiezingen vopr de Tweede Kamer doolt, en het is daarin dat ook nu epn poging moet worden omgewond om niet bet oog op bet hoog^ gewicht dat vooral de samenstelling van de Tweede Kamer voor onze politieke ttekomst beeft, voor wat dit Program van IfActie aangaat, in alle deelen des lands tin overeenstem ming te geraken. Nu is in [897 zulk een eenstemmigheid metterdaad verkregen, en bij bet toen gepubliceerde Program werd in de Toelichting uitdrukkelijk uitgespro ken, dat het opgemaakt was óók met het oog op den tijd na afloop van de vierja- jarige periode, waarvoor toén de verkie zingen plaats baddrn (zie blz. 8). Het zou nit dien hoofde wispelturigheid verra den, zoo hot toen gestelde thans zonder meer werd losgelaten; en het Centraal Comité acht het daarom nadzaam, ook bij deze stembus in hoofdzaak het Program van 1897 van kracht te doen blijven. 2. Slechts op één pint oordeelt het, dat thans van het toen voorgestelde ook zakelijk moet worden afgowoken; t. w. in zake de heffing van graanrechten. Hiertoe wordt het bewogen door twee redenen. De eerste is, dat de marktprij zen van het graan sedert 1897 gebeterd zijn. In ons toenmalig Program werd uit gesproken (zie blz. 37) dat we „den dag zouden zegenon, waarop de aanleiding tot deze bescherming wegviel'', en uitdrukke lijk verklaard, dat alleen een „tijdelijke maatregel" bedoeld was zoolang de be staande nood voortduurde". Nu is met terdaad na de stembus van 1897 zekere 2 FEUILLETON Een Episode uit der Waldenzen Historie. 1. EEN BLIJDE BRUID. Eu toen dan tenslotte de groote dag daagde, waarop de Synode der Waldenzen saamkwam, om de jonge mannen te onder zoeken, en bij slagen te bevestigen in het heilig ambt des Dienaars van God en Zijn Gemeente, legden de grijze vaders ook hem de handen op het hoofd, en ordenden hem al zoo tot het werk der heilige bediening. Straks werd hij met een mars uitgezonden en predikte in huizen en kasteelen, in paleizen en hutten het groote werk, dat zijn Jezus voor de wereld gedaan heeft. Na eenige jaren rondzwervens, overal, met rijken zegen ook, wat levenservaring betreft, voor zichzelf, keerde hij naar zijn dalen terug en wera beroepen in een stil, rustig plekje, hoog omzoomd aan alle kanten door grillige bergruggen, tamelijk veilig en vredig in het liefelijk gelegen dal van Guil, waar we hem thans terugvinden met rijper gods vrucht en grooter zaakkennis, nog in den bloei der gezondheid. Er was over 't algemeen in dien tijd verhooging van de marktprijzen ingetreden, zoodat de aanleiding die destijds drong, thans niet meer in die mate bestaat. En de tweede reden is, dat van de op neming der graanrechten m ons Program destijds door onze tegenstanders zoo schro melijk misbruik is gemaakt. Ons toenma lig voorstel strekte, om een schaalrecht in te voeren, dat in geen geval den prijs van een kilo gebuild tarwebrood met meer dan ééne cent kon doen klimmen; waarbij wij uitspraken dat deze prijsverhooging nauwelijks gevoeld zou worden, vooral niet, zoo daar afschaffing van den accijns op het geslacht en andere, nog gewichti ger voordeelen voor de lagere volksklas sen tegenover stonden. Deze onze mee ning is dan ook sints op een wijze, die destijds niemand vermoeden kon, volkomen gestaafd. Terwijl toch in 1896 (het laatste jaar waarmeé toen te rekenen viel) het kilo gehuild tarwebrood volgens de opga ven der Jaarcijfers, blz. 76, te Utrecht in de Korenschoof op acht cent stond on in 1898 voor dezelfde fabriek op elf en een halve cent genoteerd was heeft deze prijsverhooging met meer dan drie cent, dat is een verhooging meer dan driemaal zoo zwaar als uit ons voorstel kon voort vloeien, noch in de Pers, noch in andere geschriften tot eenigen den minsten nood kreet aanleiding gegoven, ook al bleven de voordeelen, die er in ons stelsel tegen over stonden, geheel nit. Iets wat echter niet belet heeft, dat onze voorslag destijds onder don kreet van „duur brood" met zóó goed gevolg bij on kundigen tegen ons geëxploiteerd is, dat nevens de onzinnige beschuldiging ran „Cléricalisme", vooral deze aanklacht; dat we door „duur brood" den arbeidenden De inlandsche tarwe was in 1895 ge daald tot op gemiddeld f 4.79 per H.L. In 1897 klom de prijs tot f7.33. In Mei 1898 liep de prijs tengevolge van den oorlog tus- schen Spanje en Amerika een oogenblik zelfs op tot f II.— a f 12.In Mei 1899 stond de tarwe nog op f6.50, en in het najaar van 1900 werd ze nog tegen f7.verhandeld. De rogge, die in 1895 op f3.56 had gestaan, besomde in Mei 1900 nog f5.50. Al is de prijsverbetering dus nog zeer schommelend, toch weegt ze tegen hetgeen het voorgestelde schaalrecht zou hebben te weeg gebracht, grootendeels op. Zie de Jaarcijfers voor 1899 op blz. 76. De prijzen stegen bij de Utrecktsche fa briek „de Korenschoof' van 8 op 11.67, bij de Leidsche broodfabriek van 10.80 op 14.56, bij de Haagsche brood- en meelfabriek van 14 tot 17, bij de Rotterdamsche broodbakkerij van xo.25 op 13, bij de Middelburgsche broodfabriek van 8.55 op 14.94, bij de firma Ellerman te Maastricht van 11 op 14.04. De yerhoogmg was alzoo tamelijk algemeen en bedroeg door elkander drie cent op het Kilo. eenige rust in die valleien, en het blakend vuur der vervolging was eenigen tijd uit gedoofd, of tenminste, gloeide niet, schoon 't weldra blijken zou, dat de vijand niet sliep, doch steeds loerde op zijn onschuldige, schier weerlooze prooi. Hij peinst voort en laat zijn gedachten blijkbaar vrij spel en denkt over de pas door hem gelezen woorden. Zachtkens gaat de deur van zijn studeervertrek open en er treedt schier gernischloos een meisje binnen, een maagd, een hloeme der Alpen. In lelieblankheid praalt haar voorhoofd en frische rozen liggen op haar wangen. Het bevallig kopje rust op een welgevormden hals, die omkranst is door een zedig mor genkleedje en de korte rokjes laten een paar schoone en welgevormde voeten zien gestoken in lage schoentjes. In één woord, een bekoorlijk kind der natuur treedt over den drempel, met een broodschaal en een kan in de handen. Zachtkens gaat ze voort over de plankenvloer en zet hetgeen .zij in haar handen heeft neer op de tafel voor den Leeraar. Voorzichtig schuift zij de boeken wat weg, doch laat den opengeslagen Bijbel onaangeroerd. „Goeden morgen, vader" klinkt het uit haar mond; „Hier is uw ontbijt. Ik hoop, dat het u goed moge stand zouden te gronde richten, meer dan een van onze candidaten het onderspit deed delven. Dat deze kreet van „duur orood" met het oog op do straks genoemde gegevens niet te rechtvaardigen was, springt in het oog, maar dit heeft niet belet dat men hem op alle tonen tegen ons als strijd middel aanvoerde en dat veie kiezers uit de min gegoede klasse, verschrikt door dion kreet, waarvan zij zelve de juistheid niet konden beoordeelen, tegen ons partij kozen. Daar nu elke waarborg ontbreekt, dat gelijk onedel strijdmiddel niet ook bij deze stembus tegen ons zou worden ge keerd, schijnt het geraden, nu de eenigs- zins betere marktprijzen weglating van de graanrechten toelaten, aan de tegenpartij dit valsche wapen uit handen te nemen. 3. Het Centraal Comité voegt hieraan tee een nadere verklaring'in zake het waag stuk van het kiesrecht. Van meer dan ééne zijde wordt er hij andere partijen op aangedrongen, dat bij de komende stembus geijverd zal worden voor herziening van Art. 80 der Grondwet in zulk een zin, dat het artikel zelf geen enkele bepaling zou inhouden, en de gewone wetgever in Hot va-ctc». teF k*ca recht de vrjje hand zou erlangen. Reeds op zich zelf verdient deze voor slag geen aanbeveling. De Grondwet heeft do bedooling om zekere verdeeling van do politieke macht in den Staat vast te loggen. Daar nu niets zoo sterk als het Kiesrecht zijn invloed op deze verdeeling van macht gelden doet, schijat het in strijd met den aard en de bedoeling van een Grondwet, zich omtrent het Kiesrecht in geen enkol opzicht uit te spreken. Te minder schijnt het geraden met dezen voorslag tot het omzetten van Art. 80 in een Wattco-artikel mede te gaan, nn door hen, die dit denkbeeld voorstaan, onom wonden verklaard is, dat zulk een blanco- artikel door hen als de brug bedoeld wordt om te geraken tot invoering van Algemeen Stemrecht". Niet, hierop lette men wel, tot attributief verleenen van Kiesrecht aan de meerderjarige mannelijke ingezetenen, maar tot «algemeen stemrecht" in beginsel. Iets waaronder dan verstaan wordt, dat de staatsburgers geboren worden met zeker in hen klevend recht, om, ieder voor zijn aandeel, in de Regeering van het land meê te spreken, en wel in dien zin, dat de Regeering van het land uit de wils uiting van de gezamentlijke staatsburgers moet voortkomen. Dit beginsel nu is het politieke grondbeginsel van de Fransche Revolutie van 1789, dat lijnrecht tegen het uitgangspunt van het Antirevolutionaire Staatsrecht over staat. Volgens dat uit gangspunt is het God, die ook over Ne smaken". Hoe schoon, hoe liefelijk klinkt dat dia lect der valleien! Het is geen Fransch, geen Duitsch, geen Italiaansch en toch, 't is alsof het vuur der Fransclien, het zoete der Duitschers en het gloeien der Italianen erin vereenigd is tot een schoone harmonie, die reeds door den toon alleen het oor streelt. „Dank u, mijn Rosa", antwoordt de welluidende diepe stem van den Leeraar. Ge zijt al vroeg bij de hand. Hebt je ook al ontbeten". Neen vader; moeder zeide, ik moest eerst u het ontbijt brengen en vragen, of u de nachtrust wel was bekomen. Blijf hier dan, en laat ons samen ontbijten en wat spreken. Hoe is het met moeder? Vrij goed! zij heeft rustig ge slapen, doch is nog wat vermoeid en dus zeide ik haar, dat zij nog wat moest blijven rusten en dat ik het werk wel zou doen en voor u zorgen. De Leeraar vouwde zijn handen endeed een kort doch ernstig morgengebed. Vrij stil werd vlug de maaltijd gebruikt. Voorbij het geopende venster gingen de koeienvooraan de grootste, met een klinge lend klokje aan den hals en al de anderen volgden trouw. derland regeert, en daartoe de Overheid instelt, aan wie wij, omdat ze Dienaresso Gods is, ons als onderdanen om Gods wil te onderwerpen hebben. Hier is alzoo geen vergelijk mogelijk. Wie het «Algemeen Stemrecht" als beginsel huldigt, sluit zich aan bij de party der Revolutiewie bij ons hoort, staat tegen dit beginsel lijnrecht over. Weten we nu, dat het flAmce-artikel bedoeld wordt als middel om tot dit «Al gemeen Stemrecht" in beginsel te geraken, en is te voorzien, dat, stond dat blanco- artikel eenmaal in do Grondwet, dit «Al gemeen Stemrecht" binnen niet ver ver wijderden tijd door den gewonen wetgever zou worden ingevoerd, dan behoeft het geen nader betoog, dat het niot op onzen weg kan liggen, ods hierbij aan te sluiten. «Algemeen Stemrecht" in beginsel stelt, dat elke man en elke vrouw, die tot de jaren van onderscheid is gekomen, een aan geboren en inklevend recht kan doen gel den, om, in vereeniging met de overige staatsburgers, niet onkel eene vertegen woordiging bij de Overheid, maar ook die Overheid zelf aan te stellen, opdat door haar, als aangestelde van het volk, het land geregeerd worde. Volkssouvereiniteit alzoo :u auu meesi voisoreKieii zin van nei woord, en als zoodanig rechtstreeks tegen de Sou- verein-iteit Gods, die wjj ook over Nederland eeren, indruischend. Het verschil tusschon ons en de voor standers der Volks-souvereiniteit loopt al zoo geenszins over een kleiner of grooter aantal kiozers. Er zijn in Nederland on geveer een millioen gezinshoofden. Reeds door zich in 1891 te verklaren voor het kiesrecht van gezinshoofden heeft derhalve de Antirevolutionaire partij duidelijk ge noeg getoond, niet voor het cijfer terug te deinzen. En even beslist is onzerzijds steeds uitgesgroken, dat wij m geldbezit geen aanspraak op het kiesrecht eeren. Het volk moet door vertegenwoordiging bij de van God gestelde overheid voor zijn rechten, vrjjheden en belangen kunnen optreden, en hiertoe moet door alle rangen en stan den worden meegewerkt. Vandaar dat de thans bestaande kieswet ons allerminst bevredigt, en vervanging van die regeling door een kiesrecht op den grondslag van de zedelijke verantwoordelijkheid, die èn op het gezinshoofd voor zijn gezin, èn op een ieder voor het hem toevertrouwde belang rust, ons doel blijft. Finaal komt de electorale quaestie voor ons dan ook niet tot afdoening, zoolang niet èn voor de Tweede èn voor de Eerste Kamer een andere wijze van samenstelling en verkiezing is ingevoerd. Dat het Centraal Comité dit vraagstuk bij deze stembus niet aan de orde stelt, vindt alzoo zijn oorzaak alleen in de twee- De herder kwam achteraan, gekleed in den korten broek en het leeren wambuis, zijn naakte knieën duidden op zeer groote spierkracht. Hij wisselde een vriendelijken morgengroet met den Leeraar en zijn dochter. Rosa, zoo zette de vader het gesprek voort hebt ge er wel eens over gedacht, wat uw leven zou zijn, indien de vervol ging uitbrak en de Fransche koning zijn soldaten hierheen zond in onze vredige valleien, om te moorden en te plunderen, en in naam der Heilige moederkerk de arme broeders en zusters hier te pijnigen en te dooden? Zoudt ge tegen zoo'n be proeving bestand zijn en zou uw arme jonge hart niet bezwijken onder den druk?" Ja vader, ik heb daaraan wel eens gedacht, en ik geloof, dat God dan kracht naar kruis zal geven. U hebt mij wel verhaald van de helden des geloofs, hoe ze door hun God werden begenadigd en ik geloof, dat die zelfde Vader, die voor hen zorgde in de ure der benauwdheid, ook voor ons zal zorgen. Hebt u al iets van George vernomen? Onder dit antwoord was een blijde glim lach verschenen op het zoo ernstige gelaat, doch bij het laatste gedeelte kwam een wolk weer die blijdschap verduisteren en ledige overtuiginglo. dat er voorshands geen het minste uitzicht bestaat, om tot een oplossing in den door ons gewenschten zin te geraken: 2o. dat, erger nog, elke actie onzerzijds op dit oogenblik uitsluitend aan de tegenpartij zou ten goede komen, om ons voor de toekomst misschien alle kans op verwezenlijking van onze wenschen af te snijden. Aan dit zoer ernstig en dreigend gevaar mag de Antirevolutionaire party zich niet moedwillig blootstellen. De Antirevolutionaire partij kan, zoo min krachtens haar beginsel als krachtens haar verleden,' berusten in wat thans be staat maar juist de trouw aan haar be ginsel verbiedt haar thans een poging tot verandering hierin, óf zelve te doen, óf van andere zijde komende, te steunen, nu te voorzien is, dat elke poging van dien aard or op zou uitloopen, dat hetgeen zij acht dat wijziging behoeft, door zulk een wijziging in erger in plaats van in beter conditie zou overgaan. Slot volgt. 25 Februari 1901. V Tegenvoeters. in ue historie ontmoet men telkons te beginnen met de eerste Christengemeente te Jeruzalem groepen van Christenen, onder welke het persoonlijk eigendom van goede ren on geld in meerdere of mindere mate op den achtergrond treedt om plaats te maken voor het gemeenschappeljk eigendom. Tegenover Christeneu plegen de Socialis ten zich gaarne op dit verschijnsel te beroe pen. Ten onrechte. Wat bjj die Christenen plaats vond, was het gevolg van een hooggestemd geestelijk leven, waardoor de waarde der stoffelijke dingen voor hun bewustzijn verdonkerde. Mon achtte ze weinig of niets. Voor de Socialisten zijn de stoffelijke din gen hoofdzaak. Geen volkomener tegenvoeters der Socialisten zijn denkbaar, dan juist die Christengroepen waarop zij zich uit onkundeberoepen Pr. Fr. Crt. De SticMsche Courant betreurt het dat Elands legervoorstel de eenige zoons laat dienen. Zij hecht bijzonder aan de voort zetting der geslachten, op grond der Schrift, en zou daarom de eenige zoons willen vrij gesteld zien. Wij hebben vóór dertien jaren, hetzelfde standpunt ingenomen tegenover de leger- wet-Bergansiusdoch hebben ons door een liberaal gezagsman het tegenwoordig Kamerlid mr. E. Fokker van de onjuist heid van ons beroep op de Schrift laten overtuigen. ietwat droef klonk het uit 's Vaders mond: Neen Rosa, sedert onze broeder uit het Noorden ons bezocht, waar de Albigenzen wonen, heb ik niets meer van hem ge hoord. Doch er is nog geen reden tot ongerustheid. Hij reist onder 's Hemels hoede en uw antwoord van zoo pas ver blijdde mij, omdat het zoo waar is. Als hij terug komt, zal hij wel veel te verhalen hebben, van de kasteelen, die hij bezocht, en de dorpen, die hij gezien heeft. In trouwe, hij zal verhalen van blijdschap en vreugde, doch ook van velerlei gevaren, want zijn weg is niet met rozen bezaaid, en zelfs aan deze zijn nog doornen. Mis schien komt hij wel spoedig weder. O vader, God geve, dat we hem ge zond en wel, sterk en blij te moede mogen terugzien. Als hij nu wedergekomen is, wordt hij dan ergens geplaatst in de val leien, of moet hij nogmaals op reis en nogmaals al die gevaren ondea 't oog zien Dat hangt er van af Rosa; want, als het zijn keuze is, nogmaals zijn mars op te nemen, en van dorp tot dorp te gaan, dan mag niemand hem in dat goede voor nemen stuiten. f Wordt vervolgd.) —(0)—

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1