BECiA M jS, De eenvoudigste behandeling is dik wijls de beste. TWEEDE KAMER. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. landbouw! Gemengde Berichten. een Kaffer die aan de pest was bezweken. Dit rechtvaardigt de vrees dat de kleur lingen gevallen van de ziekte stil houden. Alle menschen die met dezen pestlijder in aanraking waren geweest, zijn geïsoleerd. Gij wordt ziek, gij wordt bloedarmoedig, bleekzuchtig, bekomt last van rheumatiek, gij hebt al Uwe krachten verloren en gij neemt alsdan al de onaangenaamste genees middelen, en tot slot van rekening hebt gij veel geld uitgegeven zonder eenig waardeer baar resultaat te bekomen. Zulks gebeuit met vele personen en is ook gebeurd met den heer A. Corpel, 46 Laatste straat, te Leiden, hij schrijft ons en bevestigde het zelfde aan onzen verslaggever die hem een bezoek gebracht had. Lang heb ik gewacht om U bericht te zenden, doch ik wilde eens zien of uw heilzaam middel van blijvende kracht was, ik leed nl. aan hoofdpijn en duizeligheid thans na uwe Pink Pillen van Dr. Williams gebruikt te hebben gevoel ik mij veel beter wist niet waar mijn heil te zoeken en zulks is thans oneindig veel verbeterd en kan zo een ieder met liet volste vertrouwen aan bevelen, zij hebben mij een grooten dienst bewezen. Diegene die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van be komen. Zij zijn krachtdadig voor bloedar moede, verlamming, ruggemergstering, rheu matiek, heupjieht, zenuwpijn, St-Vitus dans hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz* zij zijn een hernieuwer van het bloed en een spierversterkend middel. Zij geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleu ren, handelen in al de tijdperken der ver zwakking bij de vrouw en veroorzaken bij den man een werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buiten sporigheden. Prijs f 1,75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken pij Joh. de Roos K. 157 Vlasmarkt te Middelburg. Men geve acht dat de echte Pink Pillen, van Dr. Williams zich in een houten koker tje bevinden, met rooskleurig papier om wikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Williams. Verder moet zich om ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strook je papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs 1.75 Gld. de doos, 9 Gld. per 6 doozen. Eenig depóthouder voor Nederland, Snabilé Steiger 27 Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de inge- slotene Hollandsche Circulaire. De behandeling der Legerwetten werd voortgezet. De heer De Ras drong er op aan dat do minister den acht-maandon- oefeningstijd in de wet zou opnemen en niet do gelegenheid open laten aan zijn opvolgers om er weer een jaar van te maken. De beer Troelstra oefende een scherpe critiek op de legerinrichting, achtte den tijd voor een legerorganisctie nog Diet gekomen, baalde eenige Kamerleden door die militairist geworden waren, en wei gerde aan de uitbreiding van ons staand leger mee te doen, zoolang de rechtsposi tie van den soldaat, de krijgstucht, het militair strafrecht en de militaire strafvor dering niet beter zijn. De voorzitter berispte dezen spreker wijl deze beweerd had dat het lid der Kamer, die oppositie had gevoerd tegen de plannen van den Minister Jansen be trekkelijk de schepen a double usage later, door den nieuwen Minister van Marine, is geridderd met den Nederl. Leeuw. Daarna kregen wij den christelijk hi- storischen, den vrij-antirevolutionairen en den antirevolutionairen leider te booren. De heer Lohman zei zich te kunnen refereeren aan de uitnemende rede van den heer Seret, doch dat de minister zich minder schijnt te hebben voorgesteld een organisatie die bet best is voor het leger, maar eene waarvoor hij een meerderheid kan vinden in de Kamer. Ook deze spr. vindt 8 maanden oefening veel te weinig. De herhalingsoefeningen zullen daar weinig aan kunnen veranderen. De hou ding van den minister schijnt op dit punt gedetermineerd door zijn sociale omgeving. Spr. vat de bepaling van de Grondwet niet zoo op, dat ieder individueel zou verplicht zijn tot de verdediging des va derlands mede te werken. Niet allen be hoeven te dienen. Moeten daarom zij die niet dienen, een militaire belasting beta len? Zoo ja, dan zou dit geld moeten ge bezigd worden om den dienst te verlichten van dengene, die wèl dient, niet om slechts de schatkist te stijven. In elk geval moet in de wet vaststaan de mogelijkheid dat een 12 maandsche oefentijd kunne worden opgelegd, met het recht echter om degenen die getoond heb ben practiscb onderlegd te zijn, vroeger te ontslaan. Mon zal dan tegelijkertijd de jongelieden een prikkel geven om zich zooveel mogelijk te bekwamen. Daaraan zou hij wel geld willen besteden, dat al licht uitgewonnon wordt op het onderhoud van den soldaat in de kazerne, en voorts zou hij ook wel geld willen besteden voor de bevordering van herhalingsoefeningen. Het vastleggen van de lijnen der orga nisatie in de wet acht spr. meer kwaad dan goed, omdat wij daardoor in de jaar- lijkscho controle op de handelingen van den Minister worden verkort. Hij zou dan ook eerst de wijziging der militiewet willen behandeld zien. Ten slotte wijst spr. op de mogelijkheid van bezuinigingen aan het Departement van Oorlog. De heer De Visser heeft ook nog be zwaren. Schoon waardeerende 's Ministers goede bedoelingen, vraagt hij of diens stelseleen veldleger, dat den eersten stoot moet ontvangen plus de verdediging van onze stellingen klopt met de uitwer king in deze voordrachten. Een zeker aantal troepen wordt reeds als bezettings troepen vastgelegdvoor een grensbrigade is in de ontwerpen geen plaats; en een gedeelte van het veldleger zal moeten die nen tot dekking van de gevaren aan de zijde der kust. Derhalve rijst de vraag, of het gewenschte veldleger hier wel solide en voldoende is ingedeeld. Daaibij komt, dat het gehalte der troepen ook wordt verminderd, omdat de vorming van de mannen, die aan de verkorte oefeningen in de korte maanden zullen deelnemen, gebrekkig zal zijn, terwijl ook van de her halingsoefeningen niet veel terecht zal komen. De heer Kuyper is tot dezelfde conclusie gekomen als de heer Seret, maar hij gaat van een ander uitgangspunt uit, de heer Seret is tegen een volkleger, doch Spr. er voor. Spr. betreurt het dat de Minister van Oorlog zich af bankelijk heeft verklaard van den Minister van Financiën, daarvan dragen deze ontwerpen het spoor; dit is een grondfout. De landsdefensie wordt met voor een zekere som uitbesteed. De vraag iswillen wij ons verdedigen of willen wij dit niet Wil men dit uiet, laten wij dan niets doen, want dan is al het geld weg. En daarbij is de vraag of onze oorlogsuitgaven be trekkelijk te hoog zijn. Dat zijn zij niet. Naar de ratio van Duitschland zouden wij 43, naar de ratio van Frankrijk 45 millioen moeten betalen, terwijl in Zwitserland fr. 8,25 per hoofd wordt betaald, en wij f 4,50 per hoofd betalen voor het leger. Tegen eene zelfs wat hoogere uitgave voor 's lands verdediging mag geen goed Neder lander zich verzetten. Nu sprak de heer Troelstra van onze onvoldoende oecono- mische kracht. Waaruit blijkt dat? De opbrengst der middelen is in de laatste jaren belangrijk vooruitgaande. Zou de heer Troelstra ook van die oeconomische kracht spreken als bet betrof uitgaven, die hem speciaal behagen En bovendien men zou bij ons eon speciale woerbelasting kunnen invoeren, zooals zij in Zwitserland met goede resultaten wordt geheven. Over het beste stelsel legerorganisatie zijn de deskundigen verdeeld zij neutra liseeren elkander en dat is een zegen voor onze gulden vrijheid. Daarom moeten ook de leeken zich een zelfstandig denkbeeld vormen. En dan meent spr., dat een oefe- ningstijd van 12 maanden niet equivaleeren zou men een numeriek krachtiger vijand, die bovendien het dubbele van dien oefe- ningstijd heeft. Hij blijft hechten aan de organisatie van een volksleger, maar niet zooals dit slechts in naam in Frankrijk bestond voor den slag van Sédan, doch naar het voorbeeld van Zwitserland. Hij heeft op het oog goed geoefende mannen. De historie leert, dat Zwitserland en Nederland hunne vrij heid hebben bevochten door een volksleger. Wij hebben dit gedaan eerst door de geuzen en later door het Leidsche volk. Vandaar kwam de victorie. Inderdaad in Groen's gezegde ligt de mysterie van de geheele zaak. Moed, Zelfvertrouwen en Energie ■van het volk beslissen over de onafhanke lijkheid van een land. Zoolang het staande leger gehandhaafd blijft, werkt de bacil Tan het militarisme door de tegenstelling van de ridders tegenover de burgers. En die bacil roeit de Minister niet uit; in zijne militiewet spreekt hij nog van „af levering" van burgers. Wij moeten hebben •don burgerlijken eenvoud van Zwitserland, niet het idee, dat zich hier met een snorre- baard min of meer vereenzelvigt. Uit bet bekende rapport omtrent do Zwitsersclie manoeuvres spreekt een natuurlijkheid, die he meest met onzen landaard strookt. En geheel Europa staat in bewondering voor den heldenmoed van de kleine groep dappere mannen die in Zuid-Afrika door hunne geestkracht zoo lang reeds een machtig rijk weerstaan. Tot zulk een volksleger zullen wij zeker niet knnnen komen door een langdurigen oefeningstijd. Het is ook volstrekt niet zeker, dat de tegenwoordige 12-maandsche oefeningbruik- bare soldaten geeft. Wijl nu de voorstellen van den Minister ■overhellen tot bet begrip van een volks leger, en wij krijgen een legerorganisatie bij de wet die steeds door de antirevolu tionaire partij is gevraagd, en waarin boven dien het burgerlij k element den boventoon heeft, terwijl de uitbreidende geest van het imperialisme den geest van het anti- miiitairisme lieeft verdrongen, zal Spr. voor 't ontwerp stemmen. De heer Schaper critiseerde nog onder vele interrupties van den voorzitter het kazerneleven, enz. en motiveerde zijn stem tegen het ontwerp. Da heer V. d. Zwaag werkte de socia listische leus nader uit: Geen cent, geen man. De Tweede Kamer koos tot lid der com missie voor de stenographie (vacature Har- toghj den heer Pijnacker Hordijk, De heer Troelstra bekwam verlof op een ander te bepalen dag den Minister van Justitie inlichting te vragen over de be sluiten betreffende de kwijtschelding of vermindering van straf voor de gebroeders Hogerhuis. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kollum, M. Tinga te Weidum Aangenomen naar Kralingen, door C. J. v. Paassen te Meppelnaar Den Hel der, door C. J. A. Bosch te Noord Schermer. Bedankt voor Haarlem, door C. J. v. Paassen te Meppel. Geref. Kerken. Tweetal te Koudekerkeds. J. Douma, te Spijkenisse en cand. J. Schoonhoven te Alkmaar. Beroepen te Gees, D. Pol cand. te Kam pen te Giesendam, G. Davelaar cand. aldaar. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Amersfoort, G. A. Gezelle Meerburg te Zwolle. Geslaagd aan de Hoogeschool te Utrecht voor het candidaats theologie I de hoer C. J. L. Ruysch v. Dugteren. Geslaagd te Leeuwarden voor do fraaie handwerken Mej. J. M. Wirtz te Bedum. De schoolopziener in' het district Middelburg heeft aan alle gemeentebestu ren in dat district een ontwerp-veiordening tot regeling van het herhalingsonderwijs gezonden. Volgens dit ontwerp zal het onderwijs omvatten lezen, schrijven, rekenen, taaJ, natuurkennis, teekenen en handwerken voor meisjes. De nadruk valt vooral op het practische van het onderwijs en op do eischen der omgeving. Vooral moet het nut voor bedrijf of ambt in het oog wor den gehouden. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. diefstal door middel van inklimmingA. D., 25 j., straatmaker, Middelburg, thans aldaar in hechtenis, tot 1 jaar gev. straf, met min dering der doorgebrachte hechtenis heling'. P. J., 49 j., werkman en leurder, Middelburg, thans aldaar in hechtenis, tot 6 m. gev. straf, met mindering der door gebrachte hechtenis diefstal'. A. B., 19 j., boerenknecht, Aag- tckerke, thans te Middelburg in hechtenis, tot 6 m- gev. straf, met mindering der doorgebrachte hechtenis mishandelingJ. de K., 22 kleermaker, Hulst, tot 3 w. gov. -straf en J. v. V., 26 j., en T. M., 40 jschippers, de le ge domicilieerd te Terneuzen, de 2e te Bres- kens, ieder tot f 15 b. s. 8 d. h. Vrijgesproken'. A. C. de G, 22 j., parti culier rivierloods, Viissingen, beklaagd van het verzenden van valsehe telegrammen, en P. C. W., 29 j., P. M., 46 j., en R. M., 19 j., schippers, gedomicilieerd te Ter- neuzen, beklaagd van mishandeling. Door het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's-Gravenhage werd gisteren conclusie genomen in een zaak van derden verzet tegen een arrest van dit gerechtshof van het jaar 1877, waarbij de Ned. Herv, gemeente te Krabbendijke is betrokken. Dit arrest had den administrateur van een nalatenschap, wiens grootvader in 1807 was benoemd tot administrateur met recht van substitutie en subrogatie ten alle tijde ten einde toe, ontzet uit zijn beheer op grond van zijn wanbeheer en had de administratie dier goederen, welke ten bate van de armen moesten worden beheerd, opgedragen aan de diakenen van genoemde Ned. Herv. ge meente. Thans kwam de broeder van don laatsten administrateur tegen dit arrest in verzet, op grond dat hij reeds in 1873 door zijn broeder in alle rechten was gesubrogeerd. Mr. M. H. Hartog, advocaat te Bergen-op- Zoom, verdedigde voor het Hof de aanspraken van den opposant en betoogde, dat de erf laatster in 1807 het recht had om admini strateurs te benoemen volgens het recht en dat zij aan de administrateurs het recht had gegeven van subiogatie. Voor de geopposeerde (de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Krabbendijke) wierp mr. H. de Ranilz in de eerste plaats de niet-ontvankelijkheid op van den opposant in zijn derde verzet op grond van art. 376 W. v. d. B. Rv. Verder betwistte pleiter, dat met de woorden codicil »met recht van subrogatie ten allen tijde en ten einde toe" bedoeld was een eindelooze subrogatie, aan ieder der administrateurs in loop der tijden toe komende. Veeleer was de bedoeling ge weest het recht van subrogatie slechts uit te strekken tot de administrateurs, in het codicil van 1807 met name aangewezen. Bovendien achtte pleiter, de instelling der administratie onwettig. Immers de rechts kracht van uiterste wilsbeschikkingen moet worden beoordeeld naar het recht, geldende ten tijde van het overlijden. De testatrice was overleden op een tijdstip, toen het Fran- sche recht gold (in 1811). Het Fransche recht kende niet een instelling zooals thans in art. 1066 B. W. is neergelegd. En waar er geen uitdrukkelijke wetsbepaling is, die de bevoegdheid geeft om bewindvoerders te benoemen, moet een dergelijke benoeming onwettig worden beschouwd. De concluzie van den advocaat generaal strekt tot niet onvankelijk verklaring van liet verzet. Uitspraak 4 April. Zierikzee. Op de Tentoonstelling van zaaigranen Donderdag gehouden zijn be kroondiïrnia Van den Bosch en Co., Goes met le prijzen voor Kortlooferwten, Witte boonen en Probsteihaver, en met 2e prijzen voor Zoraergerst en Bruine Boonen. En firma Labrijn en Pilaar, Goes, met le prijzen voor Zomergergerst en Bruine boanen, en 2e prijzen voor Kortlooferwten,Kroonerwten, Schokkers en Probsteihaver. Nog genoten J. W. Romeijn, Onwerkerk een le prijs voor Kroonerwtenen een 2e prijs voor Middenlooferwten en New Markethaver. En S. J. de Rijcke Sinjansland een le prijs voor Witte boonen en een 2e prijs voor Lijnzaad. landbouuiboekhouden. Door de bereidwilligheid van de heeren L. J. M. Koert, zuivelconsulent te Middel burg, en P. Maas Wz., landbouwer te Koudekerke, met medewerking van de hli Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar en Vor- sterman van Oyen algemeen secretaris onzer Maatschappij, is het gelukt een mo del van landbouw-boekkouding in zeer eenvoudigen vorm te ontwerpen, dat, naar wij vertrouwen, bij onze landbouwers een gunstig onthaal zal vinden. De boekhouding bestaat uit een veldboek en een veeboel', beide duidelijk en practiscb ingericht, terwijl ten gebruike voor de dage- lijkscke aanteekeuingen daarbij aanbevolen wordt het bekendo «landbouwerszakboekje van Geluk." EeD heldere toelichting zal bij een en ander gevoegd worden. De prijs zal zoo laag mogelijk gesteld worden en niemand van de aanschaffing behoeven terug te houden. Hansweert. Het kinaal alhier ligt over de geheele lengte dichtgevroren en werd heden nog door stoom- en sleepboo- ten bevaren. De Voorhaven lag gisteren geheel dicht, hetwelk dojen winter nog niet is voorgekomen. Met laag water was er veel ijs op de Seheldi zichtbaar, dat echter de spoorboot WahoordenVlake niet hindert zijn gewonen lienst te doen. Behalve de Telegraafbooten,die passeerden, kwam een sleepboot met twee schepen van Antwerpen aan en vertrok een sleepboot met visschersvaartuigen deiwaarts. Hier en te Wemeldinge 'iggen verscheidene schepen. Borsele. Ter gelegenheid van den 70- sten geboortedag van onzen dgemeen be minden burgemeester, den heei J. Rottier, wapperde uit bijna elke wonirg de vlag, en heerschte er een feestelijke itemming. Des avonds bracht het fanfarekojps Z.E.A. een serenade. Men schrijft uit St. Philipdand aan de N.R.C. De uitzaai van uien zd dit jaar zeer gering zijn, met het oog op ce ernsti ge verliezen die de laatste teelt leeft ge geven. Groote partijen hebben lit jaar steeds gewacht op zelfs maar eeugszins dragelijke prijzen. De uitzaai van imiaak- uitjes hier algemeen bekend als ziberjuin zal onder deze geringe prijzen niet lijden want door oen groothandelaar in dit irtikel te Roterdam is voor eigen rekening geiacht 15 gemeten Blooisch (ongeveer 6 HA) pede grond, die met dit gewas zal beaaid worden; voor do veldarbeiders zal dit, «ar ook landbouwers zelf zullen uitzaaien, «el wat werk geven, daar de geheele bewerkng van zaai tot oogst heel wat rappe hancau vordert voor dit teere goedje. Vorige jann is gebleken dat het gewas op de grond® in dit eiland goed wil groeien en ruina opbrengst kan geven. Voor de verkiezing van een lie der Tweede Kamer in het hool'dkiesdistrikt Beverwijk zijn uitgebracht 5894 stemmen. Van onwaarde 80. Gekozen de lieer W. C. J. PASSTOORS (katholiek) met 2977 stemmen. Op den heer J. T. Cremer (liberaal) waren 2549, op den heer D. de Clercq (soc.-dem.) 264 stemmen uitgebracht. Meer en meer gebruikelijk.? De Bel gische loods A. J. Maldeghem, die den 5den Januari zijn 24 jarige dochter door een revolverkogel verwondde, ten gevolge waar van zij stierf, stond bij het loodswezen als een oppassend huisvader en als een goed hartig man hekend. Daarom heeft het, personeel van het loodswezen aan de recht bank een adres met ongeveer tweehonderd handteekeningen gezonden, waarbij het de clementie van die rechtbank inroept. Te Nieuweroord wilde iemand zjjn schoorsteen schoonmaken en begaf zich daartoe van boven in den schoorsteen. Halverwege zijnde, kon hij niet verder naar beneden. Nu wilde hij weer naar boven, maar welke pogingen hij ook aan wendde, het gelukte hem niet. Hij riep om hulp. De buren kwamen toeschieten, en men was genoodzaakt om den schoorsteen halfverwege af te breken, ten einde den nieuwen schoorsteenveger te bevrijden. In de „Eoogev. Ct.'} schrijft iemand die goed op de hoogte is, dat de vader van het gezin, door ds. Boersma bedoeld in zijn stuk: «Wonen daar menschen in dat hol?" een flink werkman is, die goed zijn brood kan hebben, maar die, als hij een gulden verdient, minstens de helft voor jenever uitgeeft. De man is een dronkaard en voor verbetering ontvatbaar, hjj behoefde geen droog brood en aardappels met olie te eten. Maar, zal men zeggen, dat kunnen de vrouw en Inderen toch niet helpen. Ja, zegt de schijver, als dio goed waren, maar naar hjj it goede bron vernomen heeft, laat dat ooi veel te wenschen over. Een leer van het Utr. Dgbl." sehrjjft Hedenmorgn onutreeks kwartier voorzeven te Utrecht iet Jtnskerhof passeerende, zag ik Presided Enger reeds heel smakelijk een pijp saan rookeu. Ik groette hem natuurlijk en dize groet werd op heel vriendelijfo wijn beantwoord. Ik schrijf u dit, te meer daar ik verwonderd was over zoo'a vroor present zijn, in aanmer king genomen len drukken dag van gis teren. (Men tïoet lanelijk weten dat het weer eens ontvaugcWwas geweest. Verschillende dames, autoriliten en coparaties waren aan den preaont, voorgesteld geworden). Gisterenfis te Amsterdam opgericht de vereenigin; «Christelijk Nationaal Boe- rencomité", vdke overneemt den ganscheu arbeid van k Christelijk Nationaal Boe- rencomité, he Afrikaansch Tehuis, de hulp aan gevangeiu en slachtoffers, van den oorlog, de hip aan vrouwenkampen enz. Volgens destatuten stelt de vereeniging zich ten dor. do nationale en geloofsge meenschap tischen Zuid-Afrika en Neder land levendijte honden en te bevestigen. Zij tracht dite breiken door het houden van openbar samenkomsten en het ver spreiden vai geschriften, het verstrekken van zedeljjkn en stoffelijken steun aan Zuid-Afrikairs of Hollanders uit Zuid- Afrika, bet erleenen van hulp aan Neder landers van oede belijdenis en christelijken wandel, dienaar Zuid-Afrika willen emi- greeren, en: Naast dol leden van het Boerencomité werden in het bestuur gekozen buiten Amsterdam ds. Schokking, te Koudum, J. H. de Waa Male fijt, te Achttienhoven, en J. Beest vsj Andel, te Sleeuwijk. Men vervtcht de stichting van afdeelingen in versehiljnde plaatsen des lauds. SchdsqerecM tusschen de volkenDe voorstandej van een scheidsgerecht hebben gelijk waneer zij niet wanhopen. De ver- schrikkelijste feiten steunen hen. Sedert 100 jaren leeft de oorlog niet minder dan 300 milliad gekost en op het slagveld 15 millioen joden doen vallen. Tusschen 1854 en 166 heeft hij 49 milliard verslon den en 1.80.000 man. Thans heeft Europa 4.000.00C man onder de wapens en geeft daarvoor 1 milliard uit. En indien men daarbij bdenkt, dat het vredescongres in Den Hag een platonische apotheose is ge weest. Rekigers, die IJsland bezoeken, heb ben reels dikwijls opgemerkt, dat de be volking van IJsland zeer ontwikkeld is, hoewol bp het platteland toch geen geor dend scfoolwezeu bestaat, daar de bovolking zeer vespreid woont. De boerenhoeven liggen leestal 'l4—'/2 mijl van elkaar ver wijderd De boronkinderen ontvangen huis-onder richt, f van de ouders of van privaat- onderijzers of onderwijzeressen, die in ie dere yming 1 '/2 tot 8 maanden vertoeven. Het gdsdiensf onder wijs ontvangen de kin deren )p hun twaalfde jaar van geestelijken aan liis of na de godsdienstoefeningen. Het caat ieder vrij een onderwijzer te neme maar de goesteljjkheid moet toezien dat 0 kinderen de door de wet vereisebte keurs bezitten. Is dat niet het geval, dan« woren de kinderen van regeeringswege geoodzaakt op kosten der ouders, eenig onórwijs te volgen. Deze maatregel be- hoffc echter bijna nooit toegepast te worden. Vai 1 October tot midden Mei wordt on- dericht gegeven en door een voorjaarsexa- mo kunnen de geestelijken het noodige tozicht daarop uitoefenen Bovendien zijn dee verplicht tweemaal 'sjaars in bun ge- mente huisbezoeken af te leggen. De on- dewijzers ontwikkelen zich op verschillende wixen, velen door zelfonderricht, en deze broeken landhuishoudkundige scholen, Iwaarvan er op IJsland 4 bestaan. Tot vtrming van onderwijzeressen bestaan op Eiland 3 scholen. Een privaat-onderwjjzer Vïvangt 2 5 3 Kr per dag en vrijen kost, hrbij hebben zij nog een jaarlijksche staats- oArsteuning van 60 tot hoogstens 100 kilen. Op handels- en visschersplaatseu veSenen de onderwijzers soms tot 60 kr. petaaand. In de vacantie moeten de on derijzers door den handel, oogstarbeid of eenffider vak in hun onderhoud voorzien. AlhIJslanders kunnen lezen, de meesten ook Wijven, en zij schrijven hun mooder- taal eer correct, ofschoon het IJslandsch grootbioeilijkhedon biedt. Van hun ouders loereide kinderen oude en nieuwe gedich ten, ^en en vehalon. Roman lectuur is zoo gel als onbekend. Do volwassen boer streeft din den regel naar, opeigen hand zijn keus te vermeerderen en dit is een der rediln waarom de IJslandsche boeren wat ken* aangaat de boeren-bevolking van ande\ landen in den regel verre voor uit zijn. MrsWation gevangen genomen. Reeds ei paar maal deelden wij mede, hoe deze d^0 te Topoka, in Kansas, ijverde voor de afsebfing van alcoholische dranken, de overheid -j eigen gezag hielp en alles deed om baadoel te bereiken. Eadat zij een tocht mi gewapende vrouwen door verschillende teden van Kansas had ge houden en onwilligo kasteleins met geweld gedwejon had om te sluiten, is zij eindelijk grangen genomen. Zulke anarchie kon ut langer duren. Een fiarer dappere strijdsfs heeft reeds het leven gelaten in een stntgevecht te Leavenworth. Zeven mannen virden tevens gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2