Het leven te Johannesburg. Kerknieuws. Kechfsziikcn. R E Q L, A M E S. Zenuwziekten. Gemengde Berichten. t)e oude ffiaü was ziek en half blind, kon ook niet loopen en toeb was een der Engelschen zoo lafhartig om hem met een rovolver een oog uit te slaan, enkel omdat zijn zoon als een goed Afrikaner in de ge lederen meevocht. Een der Australiërs die er bij was, vroeg aan den bevelvoerenden officier, waarom hij zoo barbaarsch was, waarop hem geantwoord werd, dat alles verwoest en vernield moest worden om het land ten onder te brengen. A. Smit, district Jacobsdal, werd gehan gen en alles wat hij bezat, werd verbrand en vernield. Reesten gestolen en doodge schoten. De milievelden zijn door paarden vertrapt. 18 Mei. Heden brandde de vijand het woonhuis van Barend van Niekerk, van Klipkraal, af. Van Niekerk werd als ge vangene weggevoerd. Mrs. Pieter Priusloo lag ziek in bed met een kind van één dag ouddoch zij werd uit hel huis gejaagd. Hot was een wreed gezicht om hiervan getuigen te zijn, doch met 12 man kon ik niets anders doen dan onze koppies be schermen. Geen kleeren of deken werd aan de arme vrouw gegeven, alhoewel zij er om smeekte. In Johannesburg moet de toestand nog ongeveer dezelfde zijn als in September. Men geniet er nog steeds van den staat van beleg. Wat er in de omstreken ge beurt, blijft, volgens de mededeelingen van een correspondent van de Temps, aan de ingezetenen onbekend. Men weet dat de Boeren weêr krachtiger optreden en dat er bijna eiken dag, en soms ernstig, gevochten wordt, maar de uitkomst wordt geheim gehouden. Wel licht is men daarvan te Parijs beter op de hoogte dan wij hier, zegt de briefschrijver. Er verschijnt te Johannesburg dan ook geen enkele courant en het officieele blad publiceert alleen de politievoorschriften en eenigo uittreksels uit rapporten van de generaals te velde. Als de treinen Johannesburg kunnen bereiken, brengen zij wel eens couranten uit Pieter Maritzburg, Durban of Bloem fontein mede, maar daar weet men niet veel meer van dan eigenlijken toestand dan te Johannesburg. In October heeft men nog eenige Enro- peesche dagbladen ontvangen, maar in November heeft de bezorging van nieuws bladen weêr geheel opgehouden. Voor voedingsmiddelen is men te Johan nesburg geheel afhankelijk van de opge richte ondersteuningscommissie (relief-com mittee), die geheel onder controle van do mililaire autoriteiten staat. Wanneer een trein zonder moeilijkheden is aangekomen, behoeft dat niet bekend gemaakt te worden, want iedereen weet het dadelijk, daar men gewoonlijk op de aankomst van treinen met levensmiddelen zit te wachten. Den volgenden dag haast de menigte zich naar de verschillende kan toren van uitdeeling en ieder wacht zijn beurt af, evenals bij een omnibus-station te Parijs. Ieder persoon of ieder gezin heeft echter slechts aanspraak op een zekere hoeveelheid en men krijgt niets of men moet een vast- gestelden prijs er voor betalen, waarin be grepen is een kleine tegemoetkoming voor de commissie. Zaken zijn zaken). De commissie doet haar werk goed, als er wat te doen valt, maar als er geen trein aankomt, is het net zoo goed als bestond zij niet. De prijzen zijn ook niet bijzonder hoog, al wordt er een vergoeding voor de werkzaamheden gevorderd, het eenige wat op de commissie aan te merken zou zijn is dat zij bestaat. Want, zegt de correspondent, er zijn hier vele bakkers e. d., bijna allen Engel- schen, die voor de vergunning, om hun zaak te hebben, moeten betalen, maar wien belet wordt, hun bedrijf uit te oefenen. Men zou kunnen zeggen, dat de autori teiten willen zorgen, dat zij de prijzen der levensmiddelen niet opdrijven, maar dit gaat niet op, daar de autoriteiten zeiven de prijzen hebben vastgesteld en niemand er zich aan zou wagen, daarvan af te wijken. Vele handelaars hebben zelfs het risico aangedurfd om levensmiddelen van de kust te laten komen, maar ook daarvoor is de vergunning geweigerd. Reden hiervan schijnt te zijn, dat de regeering zich het recht om levensmiddelen te verstrekken voorbehoudt, om meer macht over de ingezetenen te hebben. Zoo op de wijze van: „Als gij niet zoet zijt, krijgt gij geen brood en nog minder boter of jam er op." Men moet hier, verzekert de correspon dent verder, vooial op zijn tong passen. Heel wat praatjes zijn gestraft met een verblijf in de gevangenis of verwijdering. Het verblijf te Johannesburg is dus verre van aangenaam en zij, die kunnen heen gaan, worden algemeen benijd. De talrijke uitlanders te Kaapstad, Durban en andere havensteden zijn wel niet van die meening, maar zij kennen den feitelijken toestand niet. Men heeft hun gezegd, dat de oorlog geëindigd is en dat nog slechts eenige Boeren in het veld zijn en daarom plagen zij de autoriteiten om passen,, ten einde naar Transvaal te kunnen terugkeeren. Wie echter een pas heeft verkregen en den toestand van nabij heeft leeren keDnen, keert gaarne terug. Van hervatten van zaken is geen sprake. In Kaapstad heeft Sir Alfred Milner den uitlanders „aangeraden", dienst te nemen. In Johannesburg heeft Lord Kitchener den persoonlijken dienstplicht voor alle Engel- sche onderdanen ingevoerd. Op 4 December is bekend gemaakt, dat alle Engelsche onderdanen zich tnsschen G12 December moeston aanmelden om ingeschreven to j worden bij het corps „Rands rifles" en zware boeten zijn op ontduikingen gesteld. Zieken en invaliden moesten zich door een militairen dokter laten onderzoeken. Deze bekendmaking heeft onder de talrijke Engelsche onderdanen een uitwerking gehad als een donderslag uit oen helderen hemel. Maar de autoriteiten in Kaapstad en Durban zullen rust krijgen, want niemand zal meer een pas aanvragen. Toen de uitlanders op den oorlog aanstuurden zal, meent do cor respondent, wel geen hunner gedacht heb ben, dat zij door een enkele proclamatio van don gouvernour genoopt zouden kunnen wor den, zeiven de wapenen op te vatten. Do werving van vrijwilligers heeft geen resultaat van belang. Alle huizen zijn be plakt met oproepingen, waariu belooft wordt 5 sh. per dag zonder en 7 sh. per dag met paard. Voedsel en ligging (onderden blooten hemel) worden verstrekt. Volgens den correspondent hebben de Engolschen de Boeren eenmaal verschalkt. Er werd, toen het garnizoen heel zwak was, oen aanval van de Boeren verwacht en toen hebben de Engelschen groote waterleidings buizen op voorstellen van wagens geplaatst, opdat de Boeren zouden denken, dat daar zoovele kanonnen stonden. En waarlijk moeten de Boeren door die vertooning afge schrikt zijn. In het Springsdistrict hebben vaak bot singen met de Boeren plaats en die boezemen bijzonder veel belang in, want als Springs in handen der Boeren valt, kan men in Jo hannesburg geen steenkolen en geen licht meer krijgen. De correspondent eindigt met eeu staaltje van den moed der Boerenvrou wen en van de laaghartigheid der Engel- schon te vertellen. Op een hoeve bij Kliprivier, op drie kwartier afstand van Johannesburg, woonde een vrouw met vijf kinderen van jeugdigen leeftijd. Haar man was op commando. Op 18 November, een Zondag, kwam een troep Engelsche soldaten bij de hoeve en beval de officier de vrouw, aan haar man te schrijven dat hij moest terugkomen en zijn wapens binnen acht dagen inleveren. Anders zou hij als rebel beschouwd en zijn hoeve vernield worden. De verontwaardigde vrouw antwoordde, dat zij dat niet doen zou, dat haar man zijn plicht doet, en dat, als een brief van haar hem kon bereiken, zij hem aanmoedigen zou, zijn plicht te blijven doen en zich nooit over te geven. De officier verklaarde, dat hij terug zou komen. Indordaad, een week later, weer op een Zondag, betraden zij de hoeve voor de tweede maal. Zij namen alles weg wat waarde had en vooral de levensmiddelen. Toen bevalen zij de vrouw wat kleeding mede to nemen en dan met haar kinderen in een wagen plaats te nemen. De vrouw zeide, dat zij, als vrouw, geen bevelen van een Engelsch soldaat had te verwachten en dat zij het al heel laf vond, dat de Engelschen, in plaats van met de mannen te gaan vechten, de vrouwen aanvielen. Daarop werden de En gelschen woedend, vernielden alles wat maar vernield kon worden, en brachten de vrouw met haar vijf kinderen met geweld naar Johannesburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goudriaan, O. Groenewoud, te Eete Ezinge (toez.). J. de Vries te Visvliette Moerdijk, P. N. Gijsman, Junior, cand. te Aalsmeer. Middelburg. Bij de alhier gehouden stemming is met 92 tegen 81 stemmen be slist dat het beroepen van predikanten en het kiezen van ouderlingen en diakenen gedurende de volgende 10 jaren zal go- schieiden door den Kerkeraad in plaats van zooals tot heden door een kiescollege. Geref. Kerken. Beroepen te Marrum, D. Bakker te Rot- tevalle. Toegelaten tot den dienst des Woords resp. door de classis Bolsward, 's Graven- hage. Gorinchem, en Dordrecht de candi- daten A. G. H. Schippers te Zevenbergon, J. E. Goudappel te Delft, G. Davelaar te Giesendam en J. Bakker, cand. aan de Vrije 'Universiteit. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: landlooperijJ. v. d. H„ 18 j. en J. F. V., 55 j., beiden zonder beroep of vaste woonplaats en gedetineerd te Middelburg, beiden tot 12 d. hechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van do le voor 1 jaar en 3 maanden en de 2e voor 3 maanden; drie feiten van bedreiging met brandstichting onder eene bepaalde voorwaarde: J. v. E., 26 j„ larrdbouwersknecht, 's-Heer Arends- kerke, thans te Middelburg in hechtenis, tot 2 jaren gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis diefstal: P. K., 23 j., rijtuigpoetser, O.- en W.-Souburg, thans te Middelburg in hechtenis, tot 18 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis en E. D., 14 j„ koeherder, IJzendijke, tot 3 w. gev. straf; mishandeling: E, J. M., 22 j., werkman en J. F. R., 26 j., gep. O.-I. militair, beiden Sas van Gent, ieder tot 8 d. gev. straf, de le nog afzonderlijk tot 8 d. gev. straf en H. v. G., 50 j„ ontslagen beambte bij de spoorwegmaatschappij Mechelen-Terneuzen en J. v. d. H„ 27 j., bootwerker, beiden Terneuzen, beiden tot f 10 b. s. 10 d. h. en vernieling: J. M. v. D„ 19 j., bootwerkor en J. O., 19 j., varensgezel, beiden Tor- neuzen, de eerste tot f8 b. s. 8 d. h., met vrijspraak ter zake van mishandeling en de laatste tot f 5 b. s. 5 d. k. 's Oravenhage. P. de V. arbeider te 's Heerenhoek wegens mishandeling veroor deeld door de Middelbu-gscho rechtbank tot zes maanden kreeg bij het gerechtshof alhier vermindering van straf tot één maand. Als verdediger was opgetreden Mr. U. Oele advocaat on procureur te Goes. De zenuwziekten komen voort door eene groote zwakte der zenuwen en eene min of meerdere bederving van het bloed. Een krachtige spierhersteller en verniewer van het bloed is noodig in dezo omstandigheden. De heer O. Borgstein een zeer achtbaar persoon, wonende te Culemborg in de pro vincie Gelderland vertelde aan onzen verslag gever het volgende Gedurende een reek3 van jaren is mijne echtgenoote lijdende aan zwakte op de ze nuwen voortdurende pijn in 't hoofd in een woord aan al de gevolgen der zenuwziekten. Menigmaal de gunstige resultaten van de Pink Pillen van Dr. Williams gelezen hebbende besloot ik ook eens eenige doozen dier pillen aan te wenden en na eenige maanden gevoelde zij klaarblijkelijk zeer veel verlichting, want de hoofdpij n is ver dwenen. En ofschoon ik aan de aanbiedin gen en aanbevelingen die de conrant en nieuwsbladen dagelijkseh bevatten, geen geloof hecht, kan ik met zekerheid consta- teeren, dat de Pink Pillen van Dr. Williams mijne vrouw van een groot lijden verlost, hebben en beveelt de lijdende personen ten zeerste aan." De Pink Pillen van dr. Williams zijn werkdadig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoowel bij de vrouw als bij den man ten gevolge van de verarming van het bloed, zooals bleeke gelaatskleur, bloed armoede, reumathiek, algemeene lichaams zwakte. Zij zijn een hernieuwer van het bloed, een versterker der spieren. Prijs f 1,75 de doos f 9. per G doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken pij Joh. de Roos K. 157 Vlasmarkt te Middelburg. Wacht U evenwel voor de namaakselsver schaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Meer Snabilié te Rotterdam of bij de depot houders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoo- pen qoedkoopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zyn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Ierseke. Hedennacht omstreeks 3 uur zou de 88 jarige W. v. O. oud burge meester dezer gemeente, zich uit zijn bed naar buiten begeven. In plaats echter van naar buiten te gaan stapte hij bij de keldertrap mis waardoor hij in den kelder viel, en op eene gevaarlijke plaats een zijner beenen brak. Bruinisse. De sneeuw veroorzaakte hier Donderdagnamiddag een nogal ernstig on geluk. De beurtschippersknecht van de Wed. van den Berge viel van de loopplank in de haven met een zak uien op zijn rug. Daar het laag water was, viel hij van eene aanmerkelijke hoogte en raakte daarbij met het hoofd tegen het schip. Door den heer Vleugels Schutter, arts te Oosterland, die juist te Bruinisse was, word de eerste ge neeskundige hulp verleend. Deze verklaar de dat or niets gebroken was hoewel gelaat en hals erg geschramd zijnhet duurde echter geruimen tijd voor de gevallene het bewustzijn herkreeg. Bruinisse. Heden Vrijdag te half 11 had onder een groeten toeloop van zeer vele deelnemenden de begrafenis plaats van het lijk van mevrouw Alida W. De Koek, geboren Hofkes. Bij de groeve merkten wij mot de familie De Koek de leden van den gemeenteraad en den predikant der herv. gemeente op. Er werd niet gesproken. Alleen de vader van Dr. De Koek dankte voor de zeer vele blijken van deelneming in 't treurige drama dat de gemeentenaren hier had saamgebracht. Velen verlieten diep geroerd en verslagen de begraafplaats. Wissenkerke. Jl. Donderdagmiddag werd alhier onder leiding van den luitenant Jhr. C. M. Storm van 's-Gravesande en de sergeanten-instructeurs P. de Kat en P. Goetheer, door 26 deelnemers aan de vrij willige oefeningen in den wapenhandel, om prijzen naar de schijf geschoten. Het terrein, de binnenberm van den zeedijk van den Vlietepolder bij G. Israel, leende zich daartoe uitstekend. Door ieder schutter werden achter el kander 5 schoten gelost waarmede 60 pun ten konden worden behaald. De 5 hoofd prijzen werden behaald door G. de Rijder le pr. met 54, Joh. v. d. Maas Nz. 2e pr. met 54, D. de Regt 3e pr. met 53, M. de Looff Nz. 4o pr. met 53 on C. J. Noord- hoek, Matthz. met 53 punten, voor de overige prijzen was het hoogst behaald aantal punten 44. De prijzen werden met een toepasselijke toespraak en eene tevredenheidsbetuiging, zoowel aan de recruten over de door hen in den wapenhandel gebrachte vorderingen als aan de instructeurs voor hunne goede leiding door den luitenant ten gemeente- huize uitgereikt. Daarbij weru door hem eene herinneringsmedaille toegezegd aan De Rijder, voor de meest behaalde punten en aan M. de Looff Nz. voor de meest behaalde twaalven of z. g. rozen. Met oen hoera voor Koningin en Vaderland scheidden leiders en recruten. In de laatste vergadering van de af- deeling Zuid-Beveland der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Genees kunde werd de volgende motie aangenomen. De afdoeling kennis nemende van het be sluit van den Geneeskundigon Raad voor Zeeland en West-Noord Brabant dd. 28 December 1900, waarbij benoemd wordt eene commissie tot het onderzoek van de wenschelijkheid en mogelijkheid tot op richting van een krankzinnigengesticht in Zeeland,- betuigt hare instemming met dat besluit, en geeft als hare overtuiging te kennen, dat een Zeeuwsch krankzinnigen gesticht noodig en onmisbaar is. Naar het Christelijk Schoolblad verneemt heeft de heer P. J. Kloppers de Zuid Afri- kaansche republiek verlaten en kan iederen dag in Nederland verwacht worden. De heer S. J. v. Wijck, mede te Krugers- dorp, blijft nog wat; hij telde thans in zijn school, te zijnen huize gehouden, 25 leer lingen, een aantal dat wel geen voldoend inkomen geeft, maar dat toch voor gebrek bewaart. In een der Friesche bladen, Met Nieuwe Advertentieblad, komt een interview voor met Keimpe Hogerhuis, die gratie ontving van zijn verderen straftijd. Keimpe was bij zijne moeder. De laatste had stellig verwacht, dat haar drie zoons gratie zouden hebben verkregen en had den vorigen dag hunne kleederen al gelucht. Keimpe zag er goed uit; de tijd in de gevangenis was hem niet lang gevallen. »De wetenschap" zoo zeide hij »dat ik onschuldig was, maakte voor mij den tjjd kort." "Volgens verslaggever sprak hij deze woorden met eene oprechtheid en beslist heid in toon en houding, dat 't moeilijk vallen zou, aan de waarheid zijner verze kering te twijfelen. De behandeling in de gevangenis had hij dragelijk gevonden, lectuur was er in over vloed en daarvan had hij geprofiteerd. Van de revisie-beweging had hij al da delijk niets verwacht; want kwam er her ziening van het vorïhis dan zou er wat los komen. Toch hoopte hij er op en daarom moest met alle klacht worden aangedrongen op vervolging van Eeltje Ringia wegens meineed. Keimpe verhaalde ook van de geschiedenis der inbraak; genaderd tot zijne gevangenne ming werd de anders zoo kalme spreker levendig, vurig, bij het hartstochtelijke af. Wiebren had hij gezien, deze maakte 't goed. Zijn broeder Marten had hij niet gezien. De moeder zat lustig tijdens het verhaal aangaande den straftijd; toen Keimpe verhaalde over de inbraakgeschiedenis, kon zij niet nalaten nu en dan een woordje mee te praten. Het eerste geval van gemoedsbewzaar, waardoor ontheffing van den leerplicht ont staat, is te Dinxperloo voorgekomen. Een fabrieksjongen, die aanschrijving had gekregen om wegens het niet doorloopen der klassen, weer de school te bezoeken, meldde zich bij de bijzondere school aldaar, die hij vroeger bezocht had aan, doch kon wegens plaatsgebrek niet opgenomen wor den. De openbare school, waar nog wel plaats is, mag hij wegens gemoedsbezwaar zijner ouders niet bezoeken. De knaap kan nu de fabriek blijven bezoeken tot er plaats is, tenzij hij in dien tijd den 13- jarigen leeftijd heeft bereikt. Door de invoering van leerplicht zou te] Varik één onderwijzer meer moeten aangesteld worden. Om dit te voorkomen hebben Burgem. en Weth. aan de ouders van schoolkinderen boven de 13 jaar ver zocht, hun kinderen van school te nemen. De ouders deden dit. Op die bereidwil ligheid heeft de wetgever stellig niet ge rekend Consul Pott is niet voornemens voor eerst naar Loren90 Marquez terug te kee- ren. Te Dubbeldam heeft voor een der scholen een van sneeuw geboetseerde leeuw de geheele week de wacht gehouden. Donderdag had de feestvierende jeugd hem een Hinken halsband in Oranjekleur omge daan, waarop te lezen stond„Leve de Koningin". Onder de krijgsgevangen Boeren, die op Sint-Helena een mislukte poging tot ontvluchten deden, is ook een bloedverwant van President Kruger, de Heer Eloff. To Rotterdam werd eergisterenavond bij aankomst van den trein in een eerste klasse dood gevonden jhr. v. Styrum, bur gemeester van Oud-Alblas, wonende te Rotterdam, hij had te Barendrecht nog met den conducteur gesproken, hij bleek aan een beroerte overleden. Uit de Brouwersgracht bij den'Singel te Amster dam is gisteren opgehaald het in vorge- vorderdeu staat van ontbinding verkeerond lijk van de sedert 23 Docember vermiste Naatje Krijnen; de kleermaker die zoo juist uit de voorloopige hechtenis ontslagen was, word terstond weer gearresteerd in ver band met deze zaak. Bij het ijsvermaak le 's-Hertogenbosch zijn twee jongens van 16 en 17 jaar verdronken. Tijdens de ioestolijkheden kreeg iemand te Ter- neuzen oen afgeworpen voetzoeker in het oog, met het govolg, dat hij voortaan aan dat oog blind zal zijn. Te Weert, speelden eenige kinderen met een oud pistool. Een der knapen legde aan on trok af, toen tot aller schrik een schot afging, hetwelk een achtjarigen jongen in de borst trof; ster vende naar huis gebracht overleed hij den volgenden morgen. Op het stationsem- placemont te Arnhem is een rangeerder doordien hij uitgleed, bekneld geraakt tusecheii de buffers van een trein, welke hij moest aanhaken. Stervende werd hij weggebracht, doch overleed reeds onderweg. Te Groningen is oen elfjarig meisje, Jantje de Vries, van de plank van een schip gegleden en verdronk. Te Loremjo Marquez is overleden mr. L. M. de Laat de Kantor, geëmployeerde bij het commissariaat der Zuid Afrikaausche Republiek, aldaar. Alles wordt duurder. De presidents verkiezing van Lincoln in 1865 heeft 2 ton gekost; die van Mc Kiuley in 1900 kostte 5 miljoen dollar! Van den kansel naar het tooneelTe Council Bluffs (Iowa, N.Am.) heeft de pre dikant eener Melhodisten-gemeente, ds. Ed. Davis, die om zijn welsprekendheid wel eens de „Talmage van het Westen" werd genoemd, zich bij een tooneelgezelschap in genoemde stad aangesloten om voortaan als acteur op te treden. Daviswas vijf jaar geleden leeraar van den,, Central tem pel" te Oakland een der grootste gemeen ten in California. De vier ontvoerders en mishandelaars van de 17 jarige Jenny Bosschieter te Patterson, een meisje van Ilollandsche af komst die onder de mishandelingen was dood gebleven zijn door den rechter ver oordeeld, een tot 15, de drie overigen tot 30 jaar gevangenisstraf met handenarbeid. Algemeen had men daar liever hunne ter dood veroordeeling gezien, hetgeen wel zoo betamelijk ware geweest. Mislukte onderhandelingen in Djambi (Sumatra). Do resident van Palembang, bijgestaan door dr. Snouck Hurgronje, hoeft de hoof den opgeroepen tot het kiezen van een nieuwen sultan. Velen woigerden echter te komen en cr werd dus geen resultaat bereikt. De resident zal nu ad interim in stede van oen sultan het gezag uitoofenen. Te Betang Tambéri zal een fort worden gebouwd. Het oorlogsschip Koningin Wel- hehnina is te Palembang aangekomen. [Hieruit blijkt dat de onderhandelingen, waarvan men goede verwachtingen had, mis lukt zijn en dat Taha meer aanhangers hoeft dan men misschien gedacht had. De kansen van een expeditie (die men reeds onnoodig had geacht) worden hierdoor weer iets grooter. Red.] (Hand.) In welingelichte Russische kringen gaat het verhaal, dat een zoon van een lid der Russische geheime politie onlangs te Petersburg zelfmoord gepleegd heeft, na eerst te hebben verklapt, dat hij aangewezen was om den Czaar te vermoorden door een groep samenzweerders. Door zijn verraad konden verschillende lieden worden aange houden. In den Reichsboten wordt hot gerucht besproken, dat de kroonprins zich zou ver loven mot prinses Eva van Battenberg. Het blad zegt, dat zulk een huwelijk de dynastie der Hohenzollern geheol zou vervreemden van de sympathieën der Duitsche natie, reeds zoo ernstig geschokt sedert de keizer lord Roberts als kameraad behandelt. Het vertrek van don Engelschon kroon prins naar Australië is nu vastgesteld in Maart. Do reis zal zes maanden duren en bezocht zullen worden Gibraltar, Malta, Colon, Singapore, alle Australische koloniën, het eiland Mauritius, do Kaap, de Antilles, enz. Twee kruisers zullen het vorstelijk jacht vergezellen. Koning Edward heeft gisteron te Londen in het gebouw van het Hooger- huis ten aanhoore van het Parlement (Hooger- en Lagerhuis in vereenigde zit ting) den eed afgelegd, de troonrede voor gelezen en de zittingen der Huizen ge opend. Bij het gedrang werd een der leden van het Hoogerhuis ernstig gekwetst. Terstond na de opening vergaderde het Hoo gerhuis en laakte de leider der liberalen in dat Huis Lord Kimberley niet den oorlog maar de onvoldoende wijze waarop de regeering dien voert. Hij word aan beide zijden van het Huis luide toe gejuicht. Lord Salisbury verdedigde de regeering al heel ongelukkig, zegt men. In het Lagerhuis oen zwak protest van den liberalen leider Bannermann en van een krachtig protest van den Ier Forster, die luido toegejuicht werd toen hij den naam De Wet in het debat bracht. Ook hier was 't antwoord van de regeerings- tafel bp monde van Balfour, zeer zwak. Slotsom: voortzetting van den oorlog.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2