nieuwe Honiwaren, Opihn Verkoopisg nieuwe Houtwareu, een OMNIBUS, een Handknecht benoodigd Openbare Verkoopingen. Afloop ïerkoopingen enz. Behangpapier en Randen, Een WERKPAARD Ie koop, Een veulendragend Paard eene Meid'Huishoudster Aanbestedingen. b. 's Middags één uur te Vlake gem. Schore, aan het Stationskoffiehuis van G. Luijk aldaar, van bij Joh. Brouwer, Ontvangen Kerknieuws. Gemengde Berichten. Marktberichten. Advertentie». een Onderwijzer, op MAANDAG 18 FEBRUARI 1901, a. 's voormiddags 10y3 uren te We meldinge, aan het koffiehuis van J. Korstanje aldaar, van Wed. Dekker, KOEIEN to koop, Een Kalfvaars Een Kalf koe een Woning beschikbaar ftatte Wassclien een 2de Boerenknecht eene MEID eene aankomende Meid een aankomende Handknecht schoolopzieners opgedragen, is volstrekt ondoorkomelijkStel u voor iemand, die een 10000 kinderen heeft in zjjn arrondisse ment; er zijn er, die er nog veel meer hebben! Met de nieuwe regeling verbetert dit haast nietsHoe moet dat gaan Er zijn arr.-schoolopzieners, die met twee Herken werken en nog niet klaar komen met al hun werk. En dan leggen zij per drie maanden waarschijnlijk een f 100 op hun arbeid toe! En was het dan nog maar rationeel werk. Doch het heeft er niets van. 't Is lijsten invullen, staten maken, cijfers en letters zetten en ten slotte toch niet kun nen volbrengen wat moet. Bestrijding van schoolverzuim zal er niet het gevolg van zijn. Do zaak is veel te bureaucratisch ingericht. Wie ter we reld heeft hier den Minister van advies gediend De «papierfabrikanten", riep een bekend manmaar die zouden het zoo onpraktisch niet kuunon. De inspec teurs niet, want dat zijn in de praktijk doorknede, kundige mannenWie dan toch Het is meer dan onzinnig, wat men den arr.-schoolopzieners heeft opge dragen. Zij kunnen het niet volbrengen. Onmogelijk! En dan f800 voor bureau kosten Daarvan gaat zeker meer dan f 500 af voor klerkenEn dan begint dat pas met lo Juli! Zij hebben geen dag over voor studie, voor onderzoek, voor schoolinspectie, voor al wat een beschaafd man noodig heeft om de raadsman te zijn van onze ontwikkelde onderwijzers. Nog eens vraag ik: wat moet daarvan komen? Wil men de leerplichtwet weer uit de wereld helpen? Onmogelijk maken door een averechtsche toepassing? Het heeft er al den schijn van. Wie onzer Kamerleden trekt zich deze zaak eens aan en zet in de Kamer eens de puntjes op de i's? Groote belangen staan op het spel. Heel de leerplichtwet en daarmede een belangrijk deel van onze onderwijswetgeving Een dienst wilde men ons volk bewij zen, de algemeene ontwikkeling zou wor den bevorderd, en men verkrijgt niets dan een hoop papier, waaruit de scherpzinnigste man ten slotte niet meer wijs kan wordenO, leden onzer Tweede Kamer, verlos ons van zooveel onzinnigs of geef den arr.-schoolopziener althans zooveel vergoeding, dat hij zijn werk kan doen en werkelijk nut stichten. Zooals het nu gaat, zullen alle verstandige men- schen zoo spoedig mogelijk wegloopen." Wanneer zoo de deskundigen klagen dan mag men hopen dat deze wet, in haar tegenwoordigen vorm tenminste, niet lang leven zal. Intusschen werke ieder ouder naar ver mogen mede om de taak van hen die met do uitvoering belast zijn, te verlichten. Bevroren aardappelen worden weder eetbaar, als men bij het koken het water meermalen afgiet en door ander kokend water vervangt. De zoete smaak gaat er geheel af en het meelgehalte lijdt er niet onder. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borculo W. D. v. Leeuwen Boomkamp te Zwarte waal; te Beilen H. H. E. Heinecken te Smilde; te Bakkeveen A. Tiessen cand. te Oosterwijt- werdte Burgh L. A. F. de Jagher cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Den Bommel door L. Emmen cand. te Rottordam. Bedankt voor Klaaswaal en voor Noorden door P. N. Gijsman cand. te Aalsmeer. Goes. Voor de Gerei. Jongelingsveree- niging alhier trad Woensdagavond in de Geref. Kerk als spreker op de Wel.Eerw. Heer J. H. Donner Jr. van Nieuwdorp. Tegenover de algemeene klacht van het onzekere van ons leven betoogde spreker aan de hand van Joh. 119 en 10, dat ons leven in Gods hand rust en een hooge roeping heeft. Ons aller leven, ook dat der jongelingen, heefteendoor God bepaalden duur; moet strekken tot verheerlijking Gods. Bovendien moet het onze naasten stichten en onze eigen zaligheid bevorderen. Spreker ontwikkelde achtereenvolgens, in welk licht Jezus Zijn eigen leven en roeping stelt en welke teekening Hij ons geeft van ons loven en onzo roeping. De rede, die menigen nuttigen wenk bevatte voor jongen zoowel als ouden werd met groote aandacht aangehoord. Bij de staatsspoorwegen zijn benoemd tot surnumerair S. A. Nieuwonhuis te Arnemuiden en G. v. Mostbergen te Vlake. In het lijkenhuisje, dat bij de alge meene begraafplaats te Hoogezand staat, wordt geregeld een ledige doodkist gehou den, om bij sterfgevallen van onbekenden, gobruikt te kunnen worden. Maandagmor gen had de vrouw van den doodgraver iets te doen bij het lijkenhuisje en hoorde zij geritsel. Verbeeld u haar schrik, toen zij, de deur geopond hebbende, een man zag oprijzen uit de doodkist, die hij, dakloos zijnde, als zijn slaapstede had uitgezocht, President Kruger zal de volgende maand, tijdens haar verblijf te Amsterdam, aan H. M. de Koningin als huwelijksge schenk doen aanbieden een kostbaren, in de fabriek van Van Kempen te Voorscho ten vervaardigden zilveren inktkoker met een afbeelding van de Oelderland er in gegraveerd. Vlissingen. JHet s.s. „Ambon" alhier in aanbouw aan de kou. Mij. de Schelde voor rekening van de Mij. Nederland ver trekt de helft der volgende maand van hier om onder bevel van kapitein Zeilinga den 27 Maart de eerste reis naar Indië te onder nemen. Bruinisse. Omtrent het drama van Maandagnacht meldt de Nieuwsbode nog De dokter moet van de verslagone zeer veel gehouden hebben, maar had, daar deze zeer jaloersch was, vaak hooggaande woor den met haar. Hij had voor haar een piano laten komen, waarop nog des avonds gezellig gemusiceerd was. Ijverzucht was dan ook in den bewusten nacht, waarop de noodlottige gebeurtenis plaats greep, de aanleiding tot een woordenwisseling ge weest, die zoo hoog liep dat hij in hevige drift ontstoken, naar het geweer greep, teneinde haar vrees aan te jagen. Hij was namelijk in de meening dat het geweer ongeladen was. Des avonds had hij het nog gebruikt om musschen to schieten en had toen het geweer, een Flobert van 9 millimeter, in do keuken geplaatst. De dienstbode had het daarop op zijn gewone plaats in de gang gezet. Toen de dokter zijn vrouw van kleur en houding zag ver anderen, snelde hij naar haar toe en kwam tot de ontdekking dat hij haar gedood had. De kogel had het hart geraakt. Do voor bijgaande nachtwacht bemerkte aan het geschreeuw van den dokter dat er in de woning iets gaande was Voordat de ongelukkige naar het raad huis gebracht werd, nam hij snikkend af scheid van zijn achtjarig zoontje, met woor den waarin de zin hierop neerkwam dat hij hem nooit het ongeluk zou verwijten waarvan zijn moeder het slachtoffer was. Des voormiddags werd hij. met het lijk ge confronteerd. Het moet een hartverscheu rend schouwspel geweest zijn toen hij van de verslagene, die hij niet heeft willen dooden, afscheid nam Het zoontje heeft de burgemeester tot zich genomen (Wij weten natuurlijk niet of dit allemaal waar is. Dat moet de rechtbank uitmaken. Maar het verbaast ons dat in alle bladen, ook in het onze, deelneming met den 30 jarigen moordenaar wordt betuigd, en niet met zijn 29 jarige slachtoffer. En ook het kind is even diep te beklagen als zijn arme vader, dunkt ons. Red. Zeeuw). Een onbarmhartige vader. Een slager tuchtigde in zijn slagerij een jongen. Een voorbijganger, dit ziende en denkende dat het de zoon van den slager was, mompelde «Dat is een onbarmhartig vader." De slager, dit hoorende, zeide«Hij is mijn zoon niet, hij is slechts een neef, die eenige dagen bij mij is voor zijn plezier. French heeft verleden week een Boe renleger overvallen, veertig Boeren sneu velden en 200 werden gevangen genomen. Een groote hoeveelheid vee is buit ge maakt. De positie van Botha schijnt niet voordeelig. De pest woedt opnieuw te Bombay. Van de 1000 sterfgevallen in één week waren er 922 aan pest. Spanje blijft rumoerig. Te Santander wierpen talrijke groepen met steenen de ruiten in van een Roomsch redactiebureau onder 't geroep van «Weg met de Jezuïten." Ook schonden zij kloosters. Bij de beraadslaging in de Belgische Kamer over het wetsontwerp tot reglemen teering van het spel heeft de Kamer met 97 togen 16 stemmen het artikel verwor pen, dat het privilege voor 't spel te Spa en Ostende handhaafde. De Wet heeft bij het oversteken van den spoorweg naar Bloemfontein bij Spring fontein de lijn opgebroken, een trein ge nomen en de wagens verbrand. Hij is rij kelijk van munitie en goede paarden voorzien. Onze dienstboden {en onze mevrouwen Het volgende wordt in een ËDgelsch blad meegedeeld als staaltje hoever het met onze «dienstboden" reeds gekomen is. De meid deelde aan haar mevrouw mede, dat zij van plan is pianoles te gaan nemeu. De volgende dialoog ontspint zich daarop. «Ik zou alsjeblieft piano willen leeren, mevrouw". «Goed, wie zal je les geven?" «Mijn vrijer zei, mevrouw, dat u mij les zoudt kunnen geven". «Ja, mevrouw, en mijn vrijer zei, dat hij er u wel voor zou betalen". «Ik veronderstel dat je je dan ook op mijn piano zou willen oefenen „Juist, mevrouw, dat dacht mijn vrijer ook zoo". Zulke dienstboden zijn er inderdaad, wij gelooven het gaarne. Maar er is ook een zeker soort „mevrouw", die wel ,jus" ge noeg hebben voor een „mevrouw", doch van wie „vrijer" wel begrijpt dat zulk een pianoles haar wel te pas zou komen! Zaterdag 23 Feb. Goes, door firma wed. J. C. Massee, 3 uur bij Tas het bouwen van een magazijn voor landbouwwerktuigen, grondvlak 1075 M*. Aanwijzing 19 Feb. 1 uur. Vrijdag 1 Maart. Middelburg, door Gedeputeerde Staten 11 uur, het maken bij de westelijke bui tenhaven to Neuzen van een gebouw voor bergplaats van vrachtgoederen, en kantoor, ten gebruike van den stoombootdienst. Be stek ter prov. griffie a f 1. met of f 0.40 zonder teekeningen. Ter lezing ter prov. griffie, bij den hoofdingenieur v. d. water staat te Middelburg, bij den ingenieur v. d. waterstaat te Neuzen en den directeur van den stoombootdienst op de Westerschelde. Aanwijzing 15 Febr. 10 uur. Maandag 18 Maart Cadzand, bij M. A. de Roo 11 uur door het waterschap. De watering Cadzand het maken van een haven bij de uitwaterings geul van het waterschap der sluis aan de Wielingen Raming f 4009'/5. Aanwijzing 11 Maart 111 uur. Bestekken o. a. bij den opzichter van den Prov. Waterstaat te Breskens. Maandag 18 Feb. Wemeldinge, half 11 bij Korstanje door r.ot. De Vos nieuwe houtwaren, biggeD, loopvarkens, mest. Vlake, 1 uur door not. De Vos bij Luijk, nieuwe houtwaren, veren bedden, dekens, 4 tuig harnas. Dinsdag 19 Feb. Middelburg, Notarishuis door not. Wis boom Verstegen 2 uur, misschien ook Woens dag, geëmailleerd goed, porselein, steen werk, borstelwerk, sigaren. Goes, 2 uur in de Prins van Oranje door not. Mulock Houwer 4 H. 98 A. 80 cA. weiland, Vlietweg in 2 perc. Vlissingen, 2 uur door not. de Marot Tuk in de houtzagerij van Huson de machine rieën. Te zien 18 en 19 Feb. Goes, verpachting bij inschrijving voor 7 jaar, A. de grasetting der wegen in Schengepolder in 3 perceelen: lo. in de westelijke helft benoorden het Schenge, 2o. in de westelijke helft bezuiden het Schenge, 3o. op de Domeinplaat. B. het aan te spoelen veek aan den zeedijk des polders. Biljetten voor 12 uur bij dhr. J. Fransen v. d. Putte. Woensdag 20 Februari. 's-Heer Arendskerke, voor Heijboerdoor deurw. Hollmann, inspan als: 12 paarden 1, 3, 5, 7, 8 en 13 jaar; 12 kalf koeien en kalfvaarzen, alle op rekening5 tweejarige vaarzen; 6 eenjarige; 3 tweejarige en 3 eenjarige ossen, 2 drachtige zeugen, 10 loopvarkens, 70 kippen en hanen, tilbery, 3 boerenwagens, lemoenkar, 5 saks- en andere ploegen, 5 sleden, landbouw- en melkgereedschappen, hooi, stroo, mangels, meubels. Donderdag 21 Februari. Krabbendijke half 12 bij v. Liere door not. Prins kudde 82 schapen, schaapshond, huishoudelijke goederen en houtwaren. Baarland, Bakendorp 9 uur door not. Pilaar inspan als1 bruine veulendragende merrie 16 jaar; 2 bruine ruinen 4 en 3 jaar., 1 zwarte merrie 2 jaar, 1 hengstveulen, 6 baatgevende melkkoeien, 7 runderen, 1 vette os, 5 aauhoudkalveren, 1 vet varken, mestputlooper, 5 biggen, 40 kippen en 1 haan, karnhond met hok, 2 menwagens, klaverwagen, driewielskar, ploegen, eggen, zaaddorschzeil, wagen- en ploegharnas, mest, hooi, stroo, eikenhouten, kabinet, glazen hoekkast. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Tak vier huizen; lo. Langeviele K 226, 2o. Korte Singelstraat O 290, 3o. Bastion N 715, 4o. met tuin Heerengracht M. 34, 5o. id. Houtkaai H 120 resp. 210, 101, 88, 95, en 136 c.A. Vrijdag 22 Febr. Kruiningen, 10 uur door not. de Vos bij M. Kole, inspan als: 4 merriën 1, 4, 6 en 11 jaar oud, 2 veulendragend, 4 ruin- paarden 2, 3, 5 en 11 jaar, 1 zwarte hengst 1 jaar, 10 baatgevende melkkoeien, 2 kalf vaarzen, 14 twee en 2'U jarige vaarzen, 16 half en l'/j jarige id., 9 aanhoudkalvers, 7 varkens, 4 drachtige zeugen, 70 en hanen, 9 lamschapen, kapwagen, tilbury, 3 men wagens, 2 driewielskarren, snijmolen, peen- molen, rosmolen, windmolen, balancecenfri- fuze met Victoriakarn no. 13, dommekracht, melkmolen, (Bemford Rapid) dorschmachine, enz. Ierseke, 2 uur in de Oesterbeurs door not. L. Liebert een hotelinrichting. Ierseke, half 1 bij Klaasse door not. Prins zaaioesters van 3060 kilo in den put van Molijn. Inl. A. Hirders Krabbendijke. Maandag 25 Febr. Colijnsplaat, 10 uur in de Patrijs, door not. De Vos en Roelof 33,1176 H. bouw en moesland en 2 woonhuizen mot tuin. Dinsdag 26 Feb. Vlissingen, 8 uur bij Bos door not. de Maret Tak de gebouwen der houtzagerij van gebr. Huson met bouwterrein en een huis en erf in 8 perc. Te zien 25 en 26 Februari. Vlissingen, door B. en W. verpachten voor 7 jaren de Zoutevest in 27 kavels en eenige perceelen bouw- en weiland, zeedijk, binnenwal, zijkanten, vischrecht 10 uur. Goes, 12 uur op Slot Oostende bij in schrijving door eigenaren der meestoof De vijf wegen de meestoof met grond 5A. 80 cA. aan den straatweg naar Heinkens- zand in 3 perceelen. Biljetten voor of op 26 Febr. bij dhr. D. Vermet te 's-Heer Arendskerke. Inl. dhr. J. v. d. Dries en J. Braamsc te Heinkonszand. Woensdag 27 Febr. Hansweerd, 12 uur bij S. A. do Visser, door not. Prins 1 bruin ruinpaard 7 jaar, 8 baatgevende melkkoeien,loopvarkens,hooi, beestenpeen, tentwagentje geschikt voor ponny. Vlissingen, 8 uur in de Oude Vriendschap door not. de Maret Tak 6 huizen: Vrou westraat F 118, Nieuwstraat H 129, Aagje Dekenstraat N 176 met pakhuis, Droogdok I. 29, heerenhuis met tuin, Eiland 3e. Dwarsstraat MM 52, en Kasteelstraat O 336, resp. 195, 48, 87, 132, 72 en 88 cA. Te zien 26 en 27 Feb. 10—12 en 2—4 uur. Nieuw en St. Joosland, 9 uur op hofstede Broederlust door not. Verhulst voor D. Janse 3 ruinpaarden 16, 12 en 2 jaar, 4 veulen- dragende 10, 8, 4 en 3 jaar, 3 merries 6, 2 en 1 jaar, 3 bruine merrieveulens, 10 baatgevende melkkoeien, 4 2'/-> jarige vaar zen, 4 tweejarige, 2 tweejarige ossen, 3 anderhalfjarige vaarzen, 1 eenjarige spring- stier, 8 eenjarige vaarzen, 2 stierkalvers, 15 kweekkalverS, alles Hollandschras. 3 melkschapen, 3 melkgeiten, 3 vette varkens, 4 mestputlOopers, 2 karnhonden met hok ken, 50 kippen en hanen, 6 menwagens, veerenwagen met zwarte kap, tilbury, 2 driewielskarren, zaaimachtne, dorschmachi ne, maaimackine (Albion), met wagenstel, 3 sacksploegen, 2 mot voorschaireu, 2 Waalsche, 8 Zeeuwsche, 2 Zeeuwsche twee- voorploegen, paarden want, melk-, laudbouw- en zoldergereedschappen, schaafbank met schroef, hooi, stroo, mest, enz. Donderdag 28 Februari. Krabbendijke, door not. Prins 9 uur bij v. Liere inspan als: 14 werkpaarden van 114 jaar, waaronder 6 veulendragende, 11 baatgevende koeien, 1 driejarige vaars drie 2 jarige, 3 eenjarige vaarzen, 3 twee jarige ossen, 5 eenjarige, 4 mestputloopers, 70 kippen en hanen, 4 menwagens, olie wagen, driewielskar, kruiwagen, 16 ploegen, 12 ijzeren eggen, molbord, 2 rolblokken, LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenpolder. In de heden ge houden Raadsvergadering is in plaats van wijlen dhr. M. Pruraers benoemd tot ambte naar van den Burgerlijken Stand dhr. J. Woutersen. Tot leden in de commissie tot wering van schoolverzuim zijn benoemd de HH. J. Swart, H. P. Th. Glerura, L. Schouten, J. J. Oranje, J.Kruijs Voorberge, D. Goense en W. de Schipper. Verder werd beslo ten f 15 toe te staan voor premieën bij de Schietoefeningen van het voorloopig mili tair onderwijs. MIDDELBURG, 14 Februari. De aanvoer van Granen en Peulvruchten uit Walcheren was heden vrij ruim en met uitzondering van witte en bruine Boonen, die lager konden worden gekocht, bleven prijzen van alle andere artikelen onveran derd. Nieuwe Tarwe in puike soort f 6,40 betaald mindere naar rato. Rogge tot f 5,75 te bekomen. Wintergarst f4,60 betaald. Zomer dito f4,40 f4,50. Walch. Witte Boonen konden tot f 12 worden gekochtronde Bruine dito f 9 lange dito f 8 f8,50 naar deugd; Paar- denboonen op f6,50 gehouden; Groene Kook Erwton f9 en Kroon Erwten f9,25 betaald Koolzaad op f 12 gehouden. Boter f 1,00 a f 1,10 per kilo. Eieren f 3,60 de 100 stuks. Nieuwdorp. Heden Donderdag werd aan besteed de bouw van een nieuwe Chr. school met onder wijzers woning. Laagste inschrij ver J. P. Pannij te Krabbendijke voor f7896. Daarna de levering van schoolmeubelen. Laagste inschrijver W. Baljé alhier voor f721.47. Aan de Chr. School te Kamperland (N.B.) wordt gevraagd Ger. Kerk. Salaris 500. Adres: Ds. P. J. BAAIJ, Voorzitter, of A. LOS, H. d. S. ten overstaan van Notaris J. DE VOS te Middelburg, als: PLANKEN,PLATEN, DELEN, RIBBEN, LATTEN, enz.; benevens van eene partij BIGGEN en LOOP VARKENS en 10 Ms. (voer) MEST. als: PLANKEN, PLATEN, DELEN, RIBBEN, LATTEN. Voorts: VEEREN BEDDEN met toebehooren en DEKENS, be nevens vier tuig HARNAS. Aanstaande week IN LOSSING! KACJIELKOLEN tegen ver mindering van f 1,75 de 16 H.L. VEERE. EEN PRACHTIGE COLLECTIE zeer goedkoop. 12 vellen KASTRAND a 10 cents. Bellinkstraat MIDDELBURG. De prijzen zijn gevallen op de nummers: 10, 14, 17, 58, 32, Dl, 172, 147, 191, 125. J. ZUID WEG. Bij den ondergeteekende zijn onder meer TE KOOP: een eikenhouten SECRETAIRE, een LINNENKAST en een nieuwe PLATTEllUISKACHEL, voor weinig geld, wegens plaatsgebrek. M. HOOGESTEGER, Koopman, Korte Geere. bij de rekening, bij IZAK KOSTER, Arnemuiden. keur uit 2, St. JAN TEN HEERE, Domburg. te koop, rekening 22 Februari, bij J. WOUTERS, Veere. te koop, keur uit 4, bij H. BOONE, Koudekerke. Tegen Mei a. s. voor een werkend gezin, bij voorkeur als er een uit 't gezin het paardenwerk verstaat. 's-H. Arendskerke. M. BOOGERD. TE KOOP, oud 13 jaar, bij IZAK KOLE, Calandpolder, Arnemuiden. Te lioop voor 24 personen, met onder- en boven- zitting, bij JAN VAN DER YOORDE, Wolfertsdijk. gevraagd. Adres Boekh. F A N O Y, Middelburg. Met Mei bij JACs. MAAS, Yrouwepolder. Tegen Maart benoodigd bij JACOBUS KRIJGER, Landbouwer te Driewegen. Met Mei een aankomende BAKKERSKNECHT en eene MEID benoodigd bij M. GELUK, Serooskerke (W.) Met Mei gevraagd bij PIETER JOBSE, Koude kerke, (Westhoek). Gevraagd tegen boog loon, bij P. VISSER, Schermiiikelstraat, Vlissingen. Met Mei benoodigd bij P. FRANCKE, Biggekerke. Met Maart of Mei benoodigd bij M. PIETERSE, Bigge kerke, (Kromraenhoeke).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2