NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. t No. 68. 190i. Vrijdag 15 Februari. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISeH flinke Dienstbode flinke Dienstbode agenmakersknecht Middelburg. re- 11,- )e lUeater-öcljelöf. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. Vredesgezanten. Met Mei 1, wascli buitenshuis, rukker LITTOOIJ, Middelburg. Met Mei MAAS, Vrouwepolder, Terstond of met Mei Adres drukker LITTOOIJ, ei een Molenaarsleerling eenigszins met het Tak op de drieven letter W. Boekhandel Middelburg. ivraagd tegen 1 Maart IJER, St. Filipsland. BOOT TELEGRAAF. Februari, iterdam en van Antwerpen (behalve Maandag) 's morg. 7,u STOOMBOOTDIENST JEN. MIDDELB. ROTTERDAM Februari. [s, Woensdags en Vrijdags, alleen lam 8,15. Dindags, Donderdags tgs alleen van Vlissingen 5,55 )urg 7,30. JWE SPOORBOOTDIENST op de (■Schelde, Hulst—Vlak» STOOMBOOTDIENST. ilsoorden naar Vlake vm. 6, 4,-. laar Walsoorden onmiddellijk na an den correspondeerende trein 5,31, 2,25, 5,20. WAGENDIENST. |lst naar Walsoorden vm. 7,30 2,5, 8,5. loorden onmiddellijk na aankomst ïgeveer vm. 9,en 11,30 n.m. nigde Zierikzeesohe mbootmaatschappij Februari. irikzee. morg. 8,30 8,30 8,30 9,30 9,30 9,45 7- 7,30 8- 8,30 9,-- 8,30 8,- 8,30 83,0 Van Rotterdam. 's midd. Dond. 14 Vrijd. 15 Zater. 16 Zond. 17 Maan. 18 Dins. 19 Woen 20 Dond. 21 Vrijd. 22 Zater. 23 Zond. 24 Maan. 25 Dins. 26 Woen.27 Dond. 28 8,30 9,30 10,- 10,— 10,- 10,— 10- 10,- 10,- 10,— 10,30 10,30 10,30 8,30 STOOMBOOTDIENST JDELBORG en ZIERIKZEE. Februari. idelburg. lorg. 'smidd, 7,30 2,— 7,30 2 7,30 2,- 7,30 7,30 2,- 7,30 2,- 7,30 2,- 7,30 2,— 7,30 2,— 7,30 2,— 7,30 17,30 2,— 7,30 2,— 17,30 2,— 7,30 2,- Van Zierikzee. Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dins. Woen Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dins. Dins. Woen Dond. 'smorg. 'smidd 14 6,30 2,30 7,50 2,30 7,50 2,30 11,30 6,30 2,30 7,— 2,30 7,50 2,30 6,30 2,30 7,50 2,30 7,50 2,30 7,50 7,50 2,30 7,50 11,30 7,50 1,30 6,30 2,30 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 26 27 28 eesche Spoortijd. 9,30 vm. 11,55») nm. 3,304) 9,nm. 12,20») nm. 3,55 vm. 10,25 nm. 1,55 10,45 2,15 11,55 3,30i) nm. 12,15 3,50 vm. 8,10. 8,40. )ten van 3,30 naar Breskens en van 6,10 van Vlissingen naar niet gemaakt. lest Goes beken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA bn van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Volkslied van den Oranje-Vrijstaat. (Woorden van H. A. L. Hamelberg en Wijte van W. F. G. Nicolaij Heft, Burgers, 't lied der vrijheid aan, En zingt ons eigen volksbestaan Van vreemde banden vrij, Bekleedt ons klein gemeentebest, Op orde, wet en recht gevest, Rang in der Staten rij. Al heeft ons land een klein begin, Wij gaan met moed de toekomst in, Het oog op God gericht, Die nooit beschaamt, die op hem bouwt, Op Hem als op een burcht vertrouwt; Die voor geen stormen zwicht. Vervuld met liefde tot ons land, Gaan wij eendrachtig hand aan hand, In voorspoed en in druk; Als broeders staan w' elkaar ter zij In eer en trouw, zoo stichten wij Het zekerst volksgeluk. Bescherm, o God, den Raad van 't land, Geleid hem aan Uw Vaderhand, Verlicht hem van omhoog Opdat zijn werk geheiligd zij, En vaderland en burgerij Ten zegen strekken moog'. Zie in gena en liefde neer Op onzen President, o Heer Wees Gij zijn toeverlaat! De taak, die op zijn schouders rust Ver vuile hij met trouw en lust Tot heil van volk en staat Een warme, reine godsdienstzin Dring' in ons aller harten in En maak' ons hier op aard, Het worstelperk voor d' eeuwigheid, In 't Koninkrijk, der deugd bereid, Een zaalger leven waard! Dwingt woest geweld ons tot den strijd, Geschonden eer of waardigheid Tot 't grijpen van het zwaard, Dan trekken w' op met leeuwenmoed En off'ren gaarne goed en bloed, Voor 't land, ons lief en waard! De heer Rompel laat in Het Handelsblad eonige van Kitcheners vredesgezanten de revue passeeren. Zij beschieten niet veel. Wan al deze vredesbroeders is Hendrik Schoeman van Schoemansrust aan de Kro kodilrivier de beruchtste. Eenige malen heeft hij reeds dorgelijke opdrachten van de Engelschen uitgevoerd. Zoo gelukkig als het bovengenoemdeVrijstaatscheVolksraads- lid is hij evenwel niet geweest. Te Barberton hebben de Boeren hem gevangen gehouden totdat generaal French hem kwam bevrijden en enkele dagen geleden heeft hij zich we derom aan een zending gewaagd met het voor hem minder aangename gevolg, dat de Burgers hem de moeite van teruggaan hebben bespaard en hem maar bewaren met de besluiten der Vredes-commissie en al. In het begin der onderhandelingen over het kiesrecht-vraagstuk had »Vet Oom Hen drik" reeds in de gangen van het Gouver nementsgebouw te Pretoria het hoogste politieke woord. Hp wilde oorlog, want het gaf niets om met Chamberlain beleefde brieven te wisselen, die Mauser-pillen, zal ver hulle mores leerwas zijn onverander lijk advies. Hij wond zich op en raasde zoo, dat de menschen bleven staan. Men lachte, niemand nam hem »au sérieux", al te vaak, mompeldo men zelfs: »Oom Hen drik het daaroom banja whisky gedrink vandaag." De Volksraadleden mochten hem wel eens graag zoo opgewonden maken, dat gaf afleiding in de droeve dagen van lang zaam maar zeker naderend onheil. De oorlog brak uit, Schoeman's opgewon denheid werd tot woestheid en den dag dat hij zijn Burgerplichten zou gaan ver vullen, schreeuwde hij het uit tegen ieder die het hooren wou: »ek gaan voren-toe." Er waren nog menschen die in hem ge loofden, hij was voor hen nog de held van Met God voor volk en vaderland! Die leus doen w' altijd trouw gestand, Zelfs in den heetsten strijd. Voor hem, die zoo te wapen snelt, Die zoo zijn God tot schild zich stelt, Is zegepraal bereid. Heil, driewerf heil den dierb'ren Staat, Het Volk, den President, den Raad Ja, bloei naar ons gezang De Vrijstaat en zijn Burgerij. In deugden groot, van smetten vrij, Nog tal van eeuwen lang! 14 Februari 1901. Wij ontvingen het programma voor de tentoonstelling van zaaigranen enz., te hou den op Donderdag 21 Februari 1901 te Zierikzee, door de centrale tentoonstellings- vereeniging „Landbouwbelang". Bij deze tentoonstelling wordt uitgeloofd voor: Kortloof-erwten le prijs f 10,2e prijs f 2.50. Kroonerwten le prijs f 5,2e prijs f 2,50. Chevaliergerst le prijs f 5. 2e prijs f 2,50. Zomergerst le prijs f5. 2e prijs f2,50 Probstei-haver le prijs f5, 2e prijs f 2,50. Lange Bruine Boonen le prijs f 3,Witte Boonen le prijs f 3.-—. Lijnzaad le prijs f 3, Van deze granen moet minstens 10 HL. voorradig zijn. De inzendingen van land bouwers en van handelaars worden afzon derlijk beoordeeld. De prijzen voor kortloof-erwten worden niet toegekend voor door het daarvan uit gezaaide blijkt, dat zij werkelijk kortloof zijn. Wie meer wil weten wende zich terstond tot den Secretaris den heer M. C. Muloek Houwer te Zierikzee. Een leuke herinnering van ons antirev. zusterorgaan in Groningen. Kleine reminiscens. In den jare '97 schreef de (liberale) Arn- hemsche het volgende „Het geruchtmakend ministerieele besluit waarbij van de onderwijzers verlangd werd, dat zij de oorzaken van het schoolverzuim Bronkhorstspruit. Ik zag hem in het voor portaal van het Gouvernementsgebouw den middag voor zijn vertrek en sprak met hem. Een oude Boer, die zich achteraf had ge houden, zei later tegen mij»Ou-Schoeman is ouvrouw." »Hoe-kom, Oom," vroeg ik, omdat die woorden zoo kalm en met overtuiging ge sproken werden. »Hij het banja groot mond, maar hij is niks nie weert nie." »En in die oorlog van '80, in die slag van Bronkhorstspruit dan", waagde ik aan te voeren. »Kijk, klein-Hollandor," klonk het mij tegen, »jij weet niet zoo krek alles, maar zal daarom zien; ek is rech." Later, in December, sprak ik in den trein naar Bloemfontein den ouden C. N. J. du Plessis, den schrijver van »Uit de geschie denis der Zuidafrikaansche Republiek." Het gesprek kwam ook op »Vet-Oom Hendrik." «Die ou-vrouw", riep de opgewonden Af rikaner uit met een minachting, die mij onmiddellijk het gezegde van den anderen ouden Boer te Pretoria in herinnering bracht, en ik hoorde een relaas, waarin het mij duidelijk werd dat generaal Schoeman zoo niet bang, dan toch zoo weinig voort varend was, dat de Engelschen hem zeker te slim af zouden zijn. En nog later te Magersfontein, vertelde Oom Koos de la Rey mij op een goeden morgen, dat hij naar Colesberg zou gaan, waar gederaal French druk bezig was Schoe man's burgers in te sluiten. Een verbaasd «wat's dit", ontglipte me, en Oom Koos, die met zijn eerlijk karakter en zijn haat aan speculanten, nooit een groot vriend van Schoeman geweest was, viel uit »Ou-Hendrik is vagebond." Toen Pretoria was overgegeven, behoorde Schoemau tot de eersten die in al zijn volheid te paard gezeten, zich kwam aan melden als een Transvaler, die zich voortaan der leerlingen zouden opgeven volgens be paalde rubrieken, is door den Minister in getrokken. Al de tijd en het papier in 1878 aan de nakoming van het dwaze besluit gegeven, is dus verspild maar beter half gekeerd dan heel gedwaald. Was dit het eenige maar dat van den arbeid des onderwijzers verloren ging." Iets uit de herinnering geput. Cursiveering van ons. De afstemming van het urgentie-voorstel door de Liberale Unie werkt na in de be sluiten der Kiesvoreenigingen om zich van do Liberale Unie af te scheiden, of in het gareel der allegaartjespartij te blijven. Middelburg nam reeds een besluit in eerstgenoemden, Rotterdam in laatstge- melden zin. Yan daag zal de samensmelting tusschen de malcontenten en de oud-radicalen plaats hebben. Het program klinkt zeer vooruitstrevend democratisch. Grondwetsherzienining natuurlijk voorop, met algemeen stemrecht, ook voor vrouwen losmaking der geldelijke banden tusschen Kerk en Sjaaten een andore eerste Kamer. Vooral deze laatste eisch is teekenend, nu de Eerste Kamer op 't punt staat om te gaan. Te voren, toen zij in haar over- groote meerderheid liberaal was, had men tegen de samenstelling van dit lichaam niets. Vooral tusschen '88 en '91 was de liefde aan dien kant voor de Eerste Kamer zelfs zeer sterk. Herinnert u maar 't partijgeschreeuw te Middelburg en elders, toen minister Mackay zijn bekende vraag aan de pro vinciale staten deed. Het applaus toen minister Keuchenius door de Eerste Kamer werd afgemaakt. Zoo veranderen de tijden. Toch juichen wij het ronde, cordate besluit der Middelburgsche Kiesvereeni- ging toe. onzijdig zou houden. Aldus meldt ons de geschiedenis. Hij was zeker bevreesd dat anders zijn plaats zou verwoest worden, en meer dan een groot woord had Oom Hendrik niet voor zijn land over. Hoe hij dit zich-onzijdig-houden opvatte, blijkt uit de zendingen die hij voor de Engelschen vervuld heeft onder de strij dende Boeren. Hij was onder de Trans valere nooit een man van gezag of invloed. Zij beschouwden hem als een zak-patriot, die de Regeeringspersonen vleide ter wille zijner speculaties, en de achting, die som migen nog voor hem hadden, dank zij het geen de faam van hem had gemeld uit den oorlog van '80, had hij spoedig ver loren door zijn plichtsverzuim te Colesberg. Generaal De la Rey heeft gelijk geüad: Ou-Schoeman is een vagabond. Een ander type van vredes-apostel is Henk van Rensburg. Zijn speculatie woede is zeker niet minder dan die van zijn ven noot in de vredesbeweging. Henk's hoeve nabij het dorp Heidelberg, is slechts enkele jaren geleden door hem aangekocht. Hij heeft er een nieuw huis op laten bouwen, groote boom-aanplantingen gemaakt 'en dammen voor besproeiing aangelegd. Hij zou het betreuren als zijn mooie plaats werd verwoest, en, toen dan ook de kans hieitoe grooter werd, oordeelde hij dat in elk geval zijn eigendom hen meer aan het hart ging dan zijn land en vrijheid, en op zekeren morgen reed hij onder voorwendsel op verkenning uit te gaan, met tien Burgers naar Heidelberg en gaf er zijn wapenen af. Een nobel voorbeeld voor een man, die door zijn Burgers waardig werd ge keurd om in den Volksraad hun recht en hun onafhankelijkheid te verdedigen en te handhaven. De geniepige wijze, waarop Van Rensburg naar den vijand is gereden om den neutraliteitseed te zweren, teekent den man geheel. In den eersten Volksraad was hij slechts gezien; zijn medeleden hadden een antipa- Natuurlijk houdt Middelburg door dit besluit niet op anti-»clericaal" te zijndat zal de lezer wel begrijpen. Bij de verkiezingen dezen zomer zal men het zien. Doch laten wij er alvast nu maar op rekenen. Mr. A. F. K. Hartogh, die gisterennacht zoo onverwachts stierf, behoorde tot de vooruitstrevend liberale partij en was om zijn kennis, vooral van 't handelsrecht, en om zijn verdraagzamen omgang zeer gezien. Zijne partij verliest in hem een sieraad. En dat zoo onverwacht. Des namiddags had hij nog opgewekt de vergadering der Kamer bijgewoond en was hij nog tot vice- president eener sectie gekozenon reeds des nachts ontsliep hij. Wel een roepstem In den gemeenteraad van Amsterdam hebben vjjf leden gestemd tegen de uit gaaf van f 15000 voor een cadeau der stad aan H. M. de Koningin. Die er het hardst tegen sprak was een lid van den Chr. Historischen Kiezersbond, anders gezegd Bronsveldiaan de heer Harmsen die met een antirevolutionair den heer Wormser en drie radicalen de minderheid uitmaakte. Het was derhalve geen partijstemming doch een persoonlijke, waarbij de sociale nooden en de behoeften der diamantbe werkers het hoofdmotief waren. Eenigen tijd geleden kon men in de Vacature, een blaadje in dienst van het openbaar onderwijs, een woord van afkeu ring lezen over het volgende dat aan een openbare school had plaats gehad. Een onderwijzer vertelde eens voor zijne klasse van Mozes, den Wetgever der Israëlieten, hoe deze een bezoek kreeg van zijn schoonvader Jethro en deze zag, hoe Mozes zich dagelijks aftobde om alle geschillen te beslechten, welke Israëlieten onder elkander hadden. thie tegen men en zelfs degene die zijn po litiek gevoelen deelden, mochtten hem niet Hij had altijd iets onwaars, iets huichelach tigs over zich, en wie met hem in aanra king kwam, voelde dat die man niet te vertrouwen, niet eerlijk was dat men zich in acht moest nemen voor hem. In geen enkele commissie werd hij door zijne mede wetgevers gekozen en zijn breedsprakigheid bewees somwijlen, hoe iemand veel kon zeggen zonder zin of kracht. Henk werd in den Eersten Volksraad algemeen aangemerkt als een speculant, die er geen gewetensbezwaar in zou zien zijn persosnlijke financieele belangen te ver eenigen met zijn lidmaatschap van den Volksraad, of beter gezegd, het laatste dienst baar te maken aan zijn geldelijken voorspoed. Van Rensburg kau evenmin als Hendrik Schoeman voordeel hebben bij een langer voortduren van den oorlog. Het wordt voor hen tijd hun speculaties voort te zetten, onder welke vlag zij dit nu doen, is hun onverschillig. Van de Boerenregeering heb ben zij door hun verraderlijk gedrag niets meer te hopen, van het Britsche bestuur verwachten zij natuurlijk alles, na de dien sten die zij Engeland bewezen hebben. Hendrik van Rensburg was de ziel en het leven van de politieke vereeniging „Burgermacht" te Heidelberg, die toen de Jingo's te Johannesburg begonnen te woelen opgeruid door Rhodes' „South African League", een groote protest-vergadering te gen de Regeering bijeen riep te Heidelberg. Ik wil hier uitdrukkelijk verklaren vast overtuigd te zijn dat slechts enkele perso nen, die tegenwoordig waren op die verga dering, volkomen bekend waren met deze gevoelen, doch van Rensburg, die toen nog lid van den Tweeden Volksraad was, wist en moest weten dat het toen voor ware Burgers geen tijd was om dergelijke bijeen komsten te houden. President Kruger, die deze vergadering toesprak, wist het gevaar te bezweren, door daar ter plaatse de libe. Als de onderwijzer dan Mozes en de Israëlieten aldus handelende en spre kende voorstelde, meende hij dat niet beter, niet aanschouwelijker te kunnen doen dan door den joodschen tongval uit de achterbuurten en de gebaren van een koopman op de markt zoo bekwaam na te bootsten, dat zijne leerlingen het uitproestten en er aan de aandacht zeker niets ontbrak, maar dat deze les aan het doel beantwoordde, zal zeker nie mand gelooven. Wij herhalen, genoemd blaadje keurde 'taf; en dit doet ons genoegen. Het was dan ook niet neutraal. Zoo hebben wij ook in één blad dat in den dienst der openbare school staat, in Het Schoolblad een woord van afkeuring gelezen over de schandelijke tirannie der openbare schoolmannen te Saaksumhuizen over armen, wien de bedeeling geweigerd werd omdat zij hunne kinderen op de Chr. school hadden gedaan. Ook dit doet ons genoegen, te meer om dat 't er, voorzoover ons bekend, maar één geweest is die den moed gehad heeft, zijn afkeer van dit schandelijk bedrijf zijner geestverwanten te toonen. De lezer heeft 't waarschijnlijk wel be grepen dat met de wet »om van weg te loopen" de leerplichtwet bedoeld werd. Een arrondissements-schoolopziener doet in het Nieuwe van den Dag omtrent deze wet de volgende lang niet malsche mede- deelingen »Zie, wij zijn dan met lo Januari ge zegend met de invoering van de leerplicht wet. Wij hoopten allen, dat dat zou we zen een stap vooruit, een werkelijke zegen voor ons volkEn nu, na enkelo weken nog maar, zuchten wij allen, welk een zee van paperassen! 't Is in één woord onbe grijpelijk, hoe men ooit een wet meer on mogelijk kon maken. Het werk den school hoofden, den gemeentebesturen en eindelijk last not least den arrondissements- rale politiek der regeering ten opzichte van het kiesrecht vraagstuk, de bewaarplaatsen en de dynamietquaesties voor de eerste maal publiek te makhn. Willem Steyn, het Eerste Raadslid voor Standeiton, die thans te Piet Retief zal te rechtstaan wegens hoogverraad, is een stum per, een man met een kleine hoeveelheid hersenen, die moeilijk in staat zijn zelf standig een denkbeeld uit te werken, een man zonder geestdrift en zonder gezond oordeel. Zijn herkiezingen als Volksraads lid waren een raadsel voor de oningewijden in de politieke verhouding in zijn district. De meeningen die hij in den Volksraad verkondigde, waren reeds onbeteekenend, en mocht al een enkele maal een opiuie van een weinig meer gewicht door hem worden geuit, dan was zij meestal het voor- brengsel van het denkvermogen van Steyn's buurman, den pittigen, opgewonden David Joubert van Carolina. Zijn wijze van spre ken was bovendien zoo saai en lijmerig, dat hij ook daardoor geen indruk kon maken. Steyn is een miesig mannetje, klein en onbeteekenend als zijn karakter en verstand en van de drie is hij wel de minst gevaar lijke. Hij verdient misschien alleen mede lijden. Het meest toerekenbaar acht ik Van Rens burg, die in elk geval somwijlen getoond heeft een klarenkop te bezitten. Hem vind ik den verachtelijkste van alleneen huiche laar van de laagste soort, die eindelijk zijn waar karakter heeft geopenbaard. Over het geheel zijn deze commissies zeer onschuldig en maken zij waarschijnlijk op de Jingo's meer indruk dan op de Boeren, die hun Pappenheimers te goed kennen en bij wie de titel van Volksraadslid al heel weinig invloed heeft, als hij door dergelijke mannen wordt gedragen. o

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1