Engeland en Transvaal. - Bekendmaking. TWEEDE KAMER. Kerknieuws. Schoolnieuws. ic rv s1 o. Gemengde Berichten. winning der sociaal-democratie nader brengt Kan het niet zijn dat een christelijk pleidooi voor sociale hervorming de gees ten voorbereidt op sociaal democratische denkbeelden Wie zal het zeggen Velen zien twee uitkomsten uit de crisis die wij doorleven. Handhaving van het bestaande met tempering van sommige schaduwen óf de socialistische toekomst staat. Dat eerste nietzegt de S. D. A. P. en daarom het tweede Het tweede nietzeg gen de sociaal-coDservatieven en daarom het eerste Wij gelooven, dat er een derde is en een vierde. Het derde, dat de volken doet inzien, dat zij tot nog toe zijn geweest in de noodlot tige dwaling, dat buiten God om vrijheid, recht, welvaart te vinden is. De bekeering tot God, de terugkeer tot Zijn Woord. En het vierde, dat wij voortgaan, hol lend voortgaan op den weg naar beneden. Aan de eene zijde het streven der arbei ders, aan de andere zijde de weerstand der bezitters. En aan het einde de ver woesting onzer tegenwoordige wereld, zoo als oens ook de Romeinsche onderging. En in dat vierde kon het nu weer gaan als toen. Toen waren de Christenen niet de revolutionairen, maar toch hebben zij don val van Rome verhaast door hun Woord, cn hun leven. Zoo ook kan het nu zijn, dat een pleit voor het recht de ontbinding der maatschappij verhaast. Maar dat is niet onze zaak. God maakt de geschiedenis. Wij hebben te getuigen voor Gods recht en daarvoor te strijden, moge komen wat wil. En wie met ons inziet, dat de sociale quaoslie nu in zoo groote mate is een vraag naar recht voor die groote arboi- derswereld, hij begrijpt ook, dat het ons ten slotte koud laat, wie op ons rekent voor het bereiken van zijn doeldat voor ons maar één zorg is: trouw bevonden te worden in den strijd tegen de zelfzucht en de verdrukking en voor hen, wier leven gekrenkt wordt door hot Mammonismo van onzen tijd." Wij lazen een en ander met genoegen. Ook het slot. Trouwens voor wie in do anti-revolu tionaire lectuur der vorigo eeuw thuis is, kon 't wol niet anders luiden. Bezwaren hebben tegen het kapitalismo, strijden voor de slachtoffers van het mam- monisme maakt niet rijp voor de sociaal democratie, maar helpt juist een slagboom er tegen opwerpen. Mits maar onze bestaande verhoudingen aan Gods Woord worden getootst, en dit Woord het eind zij van alle tegenspreking. En dat is het, ook voor «Patrimonium" en deszelfs treffelijkou woord- en pen voerder. Een wet waar elk verstandig mensch van wegloopt. Hebben wij er zoo een, lezer? Ja, zoo hebben wij er een. Wij zullen 't u morgen zeggen. Zeggen, op gezag van een arrondisse- ments-schoolopziener. Dat wil zeggen, van een die 't weten kan. Denk zelf nog eens na welke wet hier toch bedoeld kan zijn. Want hot is geen kleinigheid, een wet waarvan „alle vevstandigo menschen zoo spoedig mogelijk wegloopen" Ter verbetering. De oud-zendeling, die te Krabbondijke optrad, is niet één der drie zendelingen Van Z7asselt, maar de heer G. van ^sselt, medebestuurder van de Ned. Vereeniging, die de Rijnsche Zending steunt. Samenwerking van vrij-antirevolutieonai- ren met antirevolutionairen en christelijk- historüchen. Naar de Nederlander verneemt, heeft de algcmeene commissie van advies van de vrij-antirevolutionaire partij, van oordeel dat bij de eerstvolgende algemeeno verkie zingen samenwerking noodig is van de vrij-antirevolutionaire partij met de antire volutionaire partij, den Christelijk-histo- rischen Kiezersbond en den Bond van kies vereen igingen op christelij k-historischen grondslag in de provincie Friesland, die allen, ook op politiek gebied, Gods Woord in eere willen houden, besloten de besturen der bedoelde partijen uit te noodigen om, indien zij zich met vorenstaand gevoelen kunnen vereenigen, een of meer gedelegeer den aan te wijzen om zoodanige samen werking voor te bereiden. Aangifte kiezers. Morgen (Donderdag) is 't de laatste dag van aangifte. Haast u, wie dit jaar nog van zijn Kiesrecht voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad gebruik wil maken. Mag men do Engelsche berichten ge looven dan zijn de Boeren algemeen ont steld over Botha's door Smith Dorrien afgeslagen aanval. Zij zijn naar de grens van Swaziland teruggetrokken en zoeken nu tevergeefs een uitweg om met hun kanonnon en munitie te ontkomen. Reeds maakten de Engelschen een convooi van 50 wagens en 15 karren buit en maakten 45 Boeren gevangen. In 't Zuiden van Vrijstaat en hot Noorden van Kaapkolonie zijn de bergen vol Boeren. De Boeren hebben Wepener bezet. Te Lorenco Marques sleept de koorts vele Engelsche grooten en Boeren uitge wekenen ten grave. De meeste hoofdambtenaren van den spoorweg en den verplegingsdienst zijn lijdende en overgebracht aan boord van de „Oceana". Dagelijks komen troepen zieken uit het district Komatipoort aan die ook op het hospitaalschip worden opgenomen. Het vaartuig is bijna vol. Generaal De Wet is bij Norvalspont de Oranjerivier overgetrokken en rukt op in de richting van Philipstown. Dit is het eenige nieuws, maar goed nieuws; dit zal zelfs Kitchener moeten toegeven. De sterfte onder de Engelsche troepen blijft groot. De dagelijksche verliezen- lijst gewaagt van 36 dooden (waarvan 28 aan ziekton,) 21 gekwetsten on 180 gevaar lijk zieken. Goes, Van Donderdag 14 tot Vrijdag 22 Februari a. s. zal ter secretarie gelegenheid gegeven worden tot het doen inschrijven van Leerlingen voor de bewaarschool voor on- en minvermogenden. Wegens herstellingen aan den Zeedijk onder Schore, zal den weg over de kruin van dien dijk "no. 1 ter van den ligger der wegen en voetpaden der gemeente Schore, van het begin tot dijkpaal 130 afgesloten zijn voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee. Met ingang van 15 Februari zal de in voer van Nederlandsch melkvee langs deClinge (dorp) in België weer geoorloofd zijn. De Kamer lootte gister voor de afdee- lingen. Wanneer de samenwerking in de sectiën tot de keuze der voorzitters wer kelijk heeft plaats gehad gelijk wij ver moeden, dan mogen de Kiezers in Juni a. er een voorbeeld aan nemen. In de le sectie werden tot voorzitter en ondervoorzitter resp. gekozen de lieeren v. Alphen en Donnerin de 2e sectie do heeren Kuyper en Lohman; in de 4e sectie de heeren Travaglino (r. k.) en Seret (a. r.) De centrale sectie bestaat nu voor 't ingetreden tweemaandelijksch tijdvak uit de hoeren v. Alphen, Kuyper, Lieftinck, Travaglino en Veegens, en den voorzitter der Kamer met adviseerende stem. Do Kamer besloot de Legerwetten te behandelen. De heeren Vermeulen en Scha- por hadden eerst nog oen vergeefsche po ging gewaagd de Woning- en Gezondheids wetten het eerst aan de ordo te krijgen. De Kamer vereenigde zich met 57 tegen 21 stemmen met 't voorstel des voorzitters. De heer Travaglino zal den minister van justitie interpolleeren over hot gebourde bij de godsdienstige beweging te Appeltern en de heer Van Bylandt (Apeldoorn) den minister van buitenlandsclie zaken inlich ting vragen omtrent de wijze van beëin diging der moeilijkheden met Portugal in verband met de intrekking van het exe quatur van den consul Pott. Heden is de Schipperswet aan de orde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Helder C. J. A. Bosch te Stompetoren. Aangenomen naar Elburg door C. IJn- sonides te Renkum. Viertal te Middelburg H. L. A. Feijkes te Marken, J. H. Gunning te Numansdorp, R. Jaarsma te Balk en H. Jonker te Hattem. Geref. Kerken. Tweetal te Enumatil P. Bos te Ten Boer en R. J. Lamberts te Onstwodde. Beroepen te Bierum R. J. Lamberts te Onstwedde. Aangenomen naar Nunspeet door A. II. op 't Holt te Noord wijk aan Zee. Op 9 Maart a. s. is het 50 jaar ge leden, dat de Geref. Kerk te Kampen ge sticht werd, toen tellende 18 leden, thans geklommen tot 4400 zielen. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen naar 's-Gravenhage door S. Lulofs te Deventer. Aan de universiteit te Utrecht legde de heer A. P. v. d. Vlugt het kerkelijk voor bereidend examen af. Aan de kweekschool voor Machinis ten te Amsterdam heeft van de opleiding tot scheepsmachinisten de heer J. C. Tjeb- bes de school verlaten om zich in de werkplaats voor oen diploma-examen voor te bereiden. Naar men meldt heeft, zeer tot spijt van bestuur en leden dor schoolvereeni- ging, de heer D. de Rijcko ontslag aan gevraagd als hoofd van een der chr. scho len te Zaamslag. Gedurende zijn 14jarig verblijf in die gemeente genoot hij steeds alle achting en vriendschap van voor- en tegenstanders van het Chr. onderwijs. «Borichten van de Utrechtsche Zendings- vereeniging" no. 2 bevat oen beknopte samenvatting van de meest bolangrijke bij zondorheden door de Zendelingen op Nieuw Guinea meegedeeld van hunne ervaringen en hun arbeid in do eersto negon maandon van 1900. Wat de Zendelingen Van Hasselt Senior en Van Hasselt Junior meedeelen is een aaneenschakeling van zegeningen en teleur stellingen, doop en dood, terechtbrenging en toebrenging, afval en val. Doch door al deze verhalen loopt de ader van groote dankbaarheid jegens den Heere der ge meente, die zoo kennelijk den moeitevollen arbeid zegent en zich ook onder Noefooren en Arfaks een eigen volk heeft toebereid. Mansïnam, Doreh, Roon en Windessi zijn rijk gezegende Zendingsstations, zij worden bediend resp. door de Zendelingen Van Hasselt Senior, Van Hasselt Junior, Metz en Van Balen. De echtgenoote van Zendeling Van der Roest, te Kau Halmahera, moest tot her stel van gezondheid naar Minahasa gezon den worden. De Chinabode bevat onderstaande brief van dr. Otte Zeer geliefde Vrienden Verleden week is voor mij een der aan genaamste weken geweest die ik in lang heb doorgebracht. Het was toen Oranje bovenen het Neerlandsch bloed dat door mijne aderen vloeit, gloeide weer eens van liefde voor het oude vaderland. Zooals gij reeds weet, kwamon er den - 12en October 2 Hollandsche oorlogschepen hier binnen. Het waren de Holland en de Wilhelmina. Ik wist dat ze zouden komen en zoodoende werd er reeds vroeg gevlagd. De Hollandsche driekleur op het Neerlands Hospitaal verwelkomde de vertegenwoordi gers van het vaderland. Toen de kinderen de schepen binnen zagen komen waren ze dol. Vooral was Frank vol pref. Des middags, den eersten dag, ging ik op beide schepen een bezoek maken en werd zeer vriendelijk door de oversten endeandeie officieren ontvangen. Den dag daarna begonnen de officieren reeds een tegenbezoek in het hospitaal te brengen. Zij zijn er bijna alle geweest en ik maakte vooral aangenaam kennis met kolonel Sybrandi, en de heeren Vastenou, Engelken, Veldman, Morrees en De Ranitz. Ik had vooral veel op met dr. Vastenou. Verscheidene hunner zijn bij ons ten eten geweest, en wij hebben verbazend ge not gehad. Frances, Frank en ik zijn op uitnoodiging op de Holland geweest waar wij door den kolonel werden ontvangen en per stoomsloep weer naar huis gebracht. Dien middag vroeg men Frank wat hij wor den wilde, en hij antwoordde dadelijk: „een Hollandsch Soldaat." Vrijdag den 19en werd het officiéél be kend gemaakt dat de Koningin verloofd was. Reeds des morgens om 8 uur begon het gebulder der kanonnen. Al de oorlog schepen in de haven waren met vlaggen versierd. Het hospitaal was ook bedekt met al de vlaggen die ik had, met den oranje-winpel er boven. Toen Frankie zag dat ons woonhuis geen vlaggen had (ik had er niet meer) was luj niet tevreden en toen is hij zelf naav het douane-kantoor gegaan en heeft hij drie groote vlaggen geleend. Van onze achterramen konden wij de Holland zien liggen. Uit dit raam heeft Frankie een groote Hollandsche vlag ge hangen en toen de officieren het zagen hebben zij gezwaaid. Zelfs de Chineesche forten hebben de Hollandsche vlag dien dag gevoerd en voor den eersten keer sinds het begin van den oorlog hebben de Chineesche forten hier in China een buitenlandsche vlag met kanonschoten gesalueerd. Het was de Hollandsche driekleur en ter eere van Wilhelmina. Er zijn meer dan 200 schoten dien dag hier in Amoy ter eere van Wilhelmina gelost. Al de officieren schenen er genot in te hebben dat er hier een Hollandsch hospi taal was. Dus speet het mij zeer dat ze reeds des avonds van Vrijdag den 19en vertrokken. Het was waarlijk een genotvolle week. Uw zeer liefhebbende vriend tv. g. J. A. OTTE. Heinkenszand. De huurkoetsier M. B. van 's-Heerenhoek is Dinsdag op de terug reis van Goes met paarden en rijtuig om geslagen. Behalve dat het voertuig zeer zwaar beschadigd werd, bekwamen ver schillende passagieis kwetsuren, B. zelfs ernstig. Daai het rijtuig onbruikbaar ge worden was, werd de reis met een ander voortgezet. Naar Het Volk verneemt is to Goes een afdeeling van den Timmerliedenbond opgericht. Ierseke. Dinsdagavond omstreeks 8'/a uur brak bij den heer J. v. Hoorn in de Scheldestraat alhier brand uit, doordat eene petroleumlamp, welke aan den zolder hing, naar beneden viel. Al hoewel de spuit, welke was uitgerukt, geen dienst behoefde to doen, daar de brand met em mers wator gebluscht werd, werden toch al de aanwezige meubels door de vlammen bedorven. Assurantie dekt de schade. Vlissingen. In de plaats van den heer S. Fostliuma te Amersfoort, die bedankt heeft voor zijne benoeming tot inspecteur van polilie alhier, is als zoodanig benoemd de heer W. F. van Meerendonk, klerk ten parketto van den officier van justitie te Middelburg. 's-Heer Arendskerke. Gisteravond had de landbouwer K. J. alhier, van het dorp, huiswaarts rijdende, hot ongeluk, dat zijn paard gespannen voor een tentwagen, op hol sloog. Bohalve dat J. die zich alleen in het wagentje bevond eene lichte ver wonding aan de hand bekwam, en aan het rijtuig eene niet onbelangrijke schade werd toegebracht, liep een en ander, hoewel het ongeval zich eerst ernstig liet aanzien, toch nog betrekkelijk naar wensch af. Middelburg. De liberale kiesvereeni- ging «Eendracht maakt macht" heeft, na oen rede in die richting van den Voorzitter den heer Herman Snijders, met 42 tegen 3 stemmen besloten zich af te scheiden van de Liberale Unie; als gevolg van het vo tum op 26 Jan. jl. waarbij de voorstan ders van urgent-verklaring der grondwets herziening in 't belang van algemeen kiesrecht, waarmee ook de Middelburgsche Kiesvereeniging was meegegaan, in de min derheid waren gebleven. Na een lezing van den hoer Koert, zuivelconsulent, in de door de Koude- kerksche Landbouwvereeniging Maandag gehouden vergadering, hebben voorloopig een zevental landbouwers, samen bezit tende ruim 80 koeien, besloten voor eigen rekening een Noord-Hollandschen fokstier aan te koopen, ten einde hun veestapel te veredelen en zoo mogelijk meer productiof te maken. (M. C.) Zuiddorpe. Reeds meer dan drie wekon klaagde het driejarige dochtertje van den arbeider M. C. alhier, over pijn in den neus, die even boven den rechterneusvleugel oenigszins rood en gezwollen was. Kwam men oven aan don neu«, dan kermde het kind van pijn en de neus begon te bloeden. Eindelijk besloot men een geneesheer te raadplegen en doze haalde uit don neus een beukennootje, waarvan de zaadhuid reeds gebarsten was om te ontkiemen. Vlies. Crt.) Nieuwerkerk. Alhier is in den ouder dom van 71 jaren overleden de heer F. Bou- man, sedert 1869 burgemeester dezer ge meente, als hoedanig hij de algemeeno achting genoot. Hij was ook dijkgraaf van den polder «De vier Bannen" en bohoorde tot de antirevolutionaire richting. De heer C. P. I. Dommisse, gemeente archivaris te Vlissingen, is benoemd tot lid van het Historisch genootschap, gevos- tigd te Utrecht. De kapt. L. W. C. G. v. d. Garden, van het 3e regiment infanterie te Vlis singen, die voor den tijd van drie jaar gedetacheerd wordt bij de landmacht in West-Indië is bestemd voor de troepen in Suriname (Paramaribo). Bruinisse. Een week die niet licht vergeten zal worden in ons dorp is wel deze. Ook hier had meu evenals op som mige andere plaatsen verl. week Donderdag bij gelegenheid van het huwelijk der ko ningin een feostje georganiseerd dat heel best van stapel liep en waarbij niet de minste wanklank werd gehoord. Maar wel een wanklank was het gelui der brandklok die te ongeveer half twee ure 's nachts de pas ingesluimerde bewoners wekte om de behulpzame hand te bieden. Er was brand uitgebroken op de hofstede van A. Flohil, ongeveer drie kwartier van 't dorp af. Daar het doodstil weer was en de brand spuit spoedig den brand kon bedwingen werden de gebouwen gespaard en werd de schade beperkt bij eene hoeveelheid stroo en een os. Dit muisje zou echter een staartje hebben. Maandag voormiddag kwam hier de rechtbank aan om een onderzoek in te stellen op de plaats des onheils. Een zekere C. v. d. B. waarvan vermoedt wordt dat hij met de oorzaak niet onbekend is werd in een verhoor genomen, dat uren duurde en daarna onder geleide naar het huis van bewaring te Zierikzee over gebracht. Bruinisse. Een treurige geschiedonis heeft ons dorp deze week berucht gemaakt. Dinsdagmorgen ging van mond tot mond de verschrikkelijke tijding dat de vrouw van onzen geneesheer des nachts door haar man was doodgeschoten; en helaas reeds spoedig werd het gerucht bewaarheid. Hoewel tot nu toe niets officieels kan worden meegedeeld is het bekend dat bij een huiselijken twist mevrouw de Koek te on geveer twee ure 's nachts door een kogel uit een flobert-geweer is getroffen en dat de dood reeds spoedig is gevolgd. Door de dienstbode geroepen, die de straat was ingeloopen, kwam de nachtwaker J. Rein- houd in de woning van den dokter en vond het slachtoffer badende in haar bloed reeds overleden. De burgemeester en de politie werden dadelijk gewekt en begaven zich naar de wouiug waar zij dr. De Koek aantroffen, welke zich dadelijk ter beschikking stelde van de politie. Ten gemeentehuize werd hij in verzekerde bewaring gebracht tot de komst van het gerecht uit Zierikzee. Te ongeveer twaalf ure arriveerden voor deze zaak de Officier van Justitie, de rechter van Rappard en de griffier der rechtbank van Zierikzee, benevens de nh. DeVrieze en Van der Hoeven, doctoren om de lijk schouwing te verrichten. De heer De Koek werd dadelijk onder verhoor ge nomen en daarna ongeveer te twee ure per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Waarschijnlijk werd hij hier met het lijk geconfronteerd; waarna hij, ongeveer een kwartier, was hij in de woning geweest, onmiddellijk onder geleide van twee rijks veldwachters per rijtuig naar Zierikzee werd vervoerd. Een onbeschrijflijken indruk heeft deze zaak op de inwoners gemaakt. Bij menschen heugenis is een misdaad van zoo ingrijpenden aard in onze gemeente niet voorgekomen. Den ganscheu dag was de stemming zoo gedrukt mogelijk en de belangstelling zoo groot dat men's middags toen de dokter vervoerd word letterlijk over de hoofden loopen kon. Het is dan ook zoo intragisch deze zaak, dat de deel neming in het lot van dr. De Koek to verklaren is. Algemeen geacht en geëerd was hij toch reeds; maar na het feest bij gelegenheid van het huwelijk der Koningin, waarbij hij Voorzitter der feestcommissie was, had hij zicli door zijn welwillendheid en vriendelijkheid zoo populair gemaakt dat de belangstelling uiteraard een deel nemend karakter droeg. Genoeg zij het, dat menige traan werd weggepinkt. Scherpenisse. Terwijl 't weerbaarheids corps van St. Maartensdijk een wandeling door onze gemeente maakte en even ver toefde in 't bierhuis van J. v. G. vermiste laatstgenoemde na vertrek van het corps 98 sigaren uit een kistje, dat op den schoor steenmantel stond. Onmiddellijk werd de politie er mede in kennis gestold, die na onderzoek verbaal heeft opgemaakt. Uit nadere mededeeling blijkt dat de sigaren door het gezelschap zijn vergoed. St. Maartensdijk. In de heden (Dins dag) gehouden vergadering van Ingelanden van het Waterschap St. Maartensdijk werd op het verzoek van den heer H. Nieveen om subsidie voorde stoomtfaralijn Stavenisse, Tholen-Oud-Vosmeer met algemeene stem men afwijzend beschikt. Een verzoek van den Waterbouwkundige bij het Waterschap om verhooging zijner jaarwedde in verband met meerdere werkzaamheden door het aanleggen van grintwegen werd met 36 tegen 5 stemmen afgewezen. Voorts werd bepaald, dat in 1901 1620 M. zand- en aardebanen door grintwegen zullen vervan gen worden. De kosten hiervan zullen uit het gewone dijkbeschot betaald worden Bij de posterijen en telegrafie zijn verplaatst de klerken 2e klasse W. J. Olij van Rotterdam, naar HansweertH. v. d. Baan van Groningen, naar Almelo; en M. A. J. J. Blankert van Hengelo naar Meppel. Te Lonneker is een milicien die met drie dagen verlof naar het ouderljjke huis was vertrokken in een woordenwisse ling door een kameraad doodelijk gewond. Van H.M. pantserschip „Kortenaer" is gis teren te Helder bij een proeftocht de kwar tiermeester onopgemerkt overboord geraakt en verdronken. Te Santvliet (België) nabij Ossendrecht ging een berucht vech tersbaas zijn vrouw met een mes te lijf doch kwetste zijn zoon die tusschen beiden vloog. De dader bracht hierop zich zelf in dronkenschap een messteek in de keel toe, waaraan hij doodbloedde. In het begin van September van het vorige jaar had eene telegrambesteller te Amsterdam het ongeluk met zijn rijwiel een leelijken val te doen; hij werd naar huis gebracht en kwam niet weer op zjjn verhaal. Hij was en bleef versuft, zjjn geheugen was geheel weg. Hij kon niet meer geregeld denken en wist zich niets meer te herinneren. Dat duurde zoo we ken en weken. Steeds zat hjj maar in zijne woning voor zich uit te staren, on bewust van hetgeen er om hem heen ge beurde. Zijn collega's kwamen hem af en toe eens opzoeken, maar hjj herkende ze ternauwernood. De dokters zagen het ge val hopeloos in's mans vrouw en kinderen treurden dag aan dag over het in-droevige geval. Gisteren was de ongelukkige man jarig, een treurige dag in deze omstandig heden. Maar Zaterdag is er als 't ware een wonder geschied. In den vroegen morgen, toen de man nog lusteloos en als verdoofd te bed lag, was zijne vrouw in de huiskamer met de kachel bezig. Plot seling schoot de kachelpijp los, viel en verbrijzelde een glazen stolp van een klokje. Het gaf een geweldigen slag en op het zelfde oogenblik, opgeschrikt door het ge raas, vloog de zieke het bed uit en riep met een krachtige, heldere stem, zijn ge wone stem van vroeger: «wat gebeurt hier!" Maar het merkwaardigst is dat de man sedert dat oogenblik weer geheel de oude is. Hij kan zich weer tot in do kleinste bijzonderheden alles herinneren wat er op den dag kort voor het ongeluk gebeurde, zelfs nog wels telegram hij te bestellon had, maar van hetgeen er na dien tijd ge beurd is, heeft hij niet de minste herinne ring. Zijne gedachten zijn op het oogenblik van zijn val blijven stilstaan en gaan nu weer geregeld verder, even alsof hij al die vjjf maanden in een diepen slaap had gelegen. In een der plaatsen in den Gelderschen Achterhoek zou op den dag van het huwe lijk der Koningin de torenklok geluid wor den. Om de burgerij niet ongerust te maken ging de omroeper vooraf afkondigen dat er ondanks het gelui der klokken, nie mand overleden was, in de onderstelling dat men aan het gewichtige feit van den dag niet zou denken. Men schrijft aan de N. R. 0. uit Geleen in Zuid-Limburg: Niet ver van de grens van het gedeelte van het kolenterrein, dat, volgens het wets ontwerp tot ontginning van steenkolenmij nen in Limburg voor den staat zou worden gereserveerd, is heden alhier met de begin December 1900 aangevangen boring naar Steenkolen, op eene diepte van 290 meter de eerste ontginning steenkoloulaag aan geboord. Door den ingenieur der mijnen werd eene dikte van ongeveer 50 cM. geconstateerd. Uit een voorloopig onderzoek ter plaatse bleek dat men hier met vette steenkool to doen heeft. Ofschoon nog niet door middel van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2