NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 63 1901. Dinsdag 5 Februari. 15e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Vrijheid of Dwang? De Joltannesburgsche politie vóór en in den oorlog. V elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het liberale Kamerlid De Boer heeft dezer dagen in een meeting te Koog gezegd dat de vijanden van 't liberalisme zijn de clericalen en de sociaal-democraten. HS heeft ook gezegd dat deze twee de eenigste partjjen zijn die moeten weerstaan worden, eerstgenoemde partij onder ande ren wjjl zij voor de vrijheid gevaar brengt. Wij weten niet of met clericalen hiei alleen de Roomschen of ook de Antirevo lutionairen bedoeld worden Voor 't naaste duchten wij het laatste. Men heeft ons dien liefelijken onjuisten naam al zoo dikwijls gegeven. Het zou de eerste maal niet wezen. Maar juist dewjjl wij vermoeden dat men aan die zijde ook van onze partij gevaar voor de vrijheid ducht, wenschen wjj bjj de beschuldiging even stil te staan door alleen te vragen: hoe kan men van liberale zjjde zoo spreken, waar het jaren lang alleen de liberale partij is geweest die de vrijheid der Nederlandsche Chris tenheid heeft belaagd. Gaarne nemen wij aan dat de Liberalen in het begin der vorige eeuw, als gehoor zame kinderen der Revolutie van 1789 gemeend hebben te moeten doen, gelijk zij deden. Dat zij te goeder trouw zijn geweest. Dat zij uit „godsdienstige" overtuiging aldus handelden. Dat zjj den Godsdienst der Rede, door Rousseau geleerd, als den Godsdienst bij uitnemendheid in staat achtten Nederland stoffelpk en zedelijk gelukkig te maken. Dat zij door gematigde toepassing van dien „Godsdienst der Rede" gemeend heb ben de natie te zullen gewinnen voor het door Thorbecke gevonden „Christendom boven geloofsverdeeldheid." Maar dan bljjft toch de keuze hunner middelen om dien godsdienst in te voeren ten allen tijde als punt in het klachten- boek op hun kantoor onzerzijds tegen haar getuigen. Want de liberale partij heeft om hare leer te doen zegevieren, de vrijheid aan banden gelegd, en gewerkt door dwang middelen. Wjj zullen de kleine dwangmiddelen maar stil voorbijgaan. Wij herinneren slechts aan enkele van de groote, en veroorloven ons daartoe slechts één enkel kjjkje in staat en kerk en school. In den staat! De liberale partij wist uit alle hooge staatsbetrekkingen te weren wie nog vast hield aan de geopenbaarde Waarheid. Groen, da Costa, Keuchenius, Esser, om van de overigen te zwijgen. De belezen lezer vuile maar uit de herinnering aan. FEUILLETON. 3 Na dit gevecht trad weder, behoudens het wisselen van artillerievuur en het be schieten der voorposten, een werkeloosheid m, waarvan generaal French gebruik maakte om op verschillende plaatsen goede stel lingen in te nemen. Eindelijk nam de regeering krachtige maatregelen en gaf generaal de la Rey de hoofdleiding. Kom- mandant van Dam verplaatste zijn hoofd- lager naar Kaerom, nabij Joubert-Siding, en plaatste kleinere afdeelingen onder de luitenants op verschillende kopjes. Luite nant Oosthuizen was aan het hoofd van een flink paardenkommando op onzen lin kervleugel; luitenant Pohlmann in het midden, luitenants Bossel en Krul (de laatste na het sneuvelen van luitenant Mare, diens opvolger) bezetten tusschen- posten. Als assistent-vechtgeneraal over de politie werd Jan Celliers aangesteld. Deze aanstelling wekte bevreemding en werd door zeer velen onzer met leede oogen aangezien, men achtte dit een onverdiend voorbijgaan van den algemeen geachten Te zwijgen ook van lagere ambten, bij voorbeeld burgemeestersbetrekkingen, die aan bekwame sollicitanten ontgingen, de wijl zij 't voor den Christus en Zijn Woord opnamen. Nog leeft de oud-minister, die in een Zuid-Bevelandsche gemeente de benoeming van een kundig, algemeen geacht ingeze tene wist te verhinderen, dewjjl deze man het Yolkspetitionnement had geteekend. Het Volkspetitionnement waarbij 304 duizend orthodoxe Christenen na de aan neming van Kappeyne's tirannieke school wet in 1878 den Koning ootmoedig ge smeekt hadden, toch deze voor de toe komst der christelijke volksschool zoo noodlottige wet niet te teekenen, aan dezelve zijne goedkeuring te onthouden. Een verzoek waarvan Zijne Majesteit zelve aan het Comité van aanbieding van het petitionnement, verzekerd had de bezwa ren te voelen. En een man, die onder zoodanig een smeekschrift zijn naam had gezet, kon door een liberalen commissaris des Konings niet ter benoeming worden voorgedragen, daarom. Maar ook in de kerk bracht de liberale partij, of liever de Regeering onder inge ving en beïnvloeding van liberale denkers en staatslieden, den staatsdwang en legde de vrijheid aan banden. Dit geschiedde door de organisatio van 1816, die een band om de gereformeerde kerken sloeg, en, met terzijdestelling van 't Koningschap van Christus over Zijne kerk, de kerk in een kerkgenootschap om zette, waarin de leervijjheid, terecht door oen onzer bladen hoordwang genoemd, werd geproclameerd, en op vernietiging der historische beljjdenis werd gezonnen. En niet het minst in de school. De Staatsschool is door de liberalen, naar reeds door Groen van Prinsterer werd aangetoond, tot een „secteschool der modernen" gemaakt. Onder de valsche vlag der neutraliteit werd een geBlacht gekweekt dat van den Christus der Schrif ten bjjna volkomen vervreemdde, de op richting van Christelijke scholen werd verhinderd of bemoeiljjkt. En toen ten slotte de actie der mannen van de Réveil en der Afscheiding niet meer was te kee- roD, werd op allerlei wijze, niet 't minst door kosteloos onderwijs, en door Staats- bevoorrechting der neutrale school de con currentie der Christeljjke school moeiljjk, zoo niet onmogelijk gemaakt. Dwang derhalve in den Staat, om den Liberalen Godsdienst aan te kleven, op strafte van niet-benoembaarheid in eenige staatsbetrekking. Dwang in de kerk, straks in vervolging der Afgescheidenen en achteruitzetting van hare verdedigers zijn toppunt bereikend. Dwang in de School door de natie aan van Dam, een kundig en stout aanvoerder. De Pretoriaansche polite en eenige burger- kommando's sloten zich onderwijl bij ons aan. Onder hoofdleiding van de generaals de la Rey en Lemmer werd stoutmoedig voorwaarts gerukt, den vijand overal ver slaande en verdrijvende. De afdeelingen van Oosthuizen en Pohlmann traden zeer energiek, zelfs brutaal opin korte opeen volging hadden de gevechten bij Zaaifontein, Potfontein, Polfontein en Achtertang plaats, waarbij onze verliezen verbazingwekkend gering waren, doch de vijand veel leed en zeer veel gevangenen en grooten krijgs voorraad in onze handen vielen. Den 12en Februari deed de hoofdmacht der politie onder kommandant van Dam een stouten nachtelijken aanval op Driekopjes, door een regiment Worcesters bezet, tot generaal Clements' brigade behoorende, en behaalde een schitterende overwinning, waarbij een konon-maxim in onze handen viel. Gelijk tijdig deed Oosthuizen, die den vijand uit Vergelegen en Waterkloof verdreven had, een aanval op het groote Engelsche kamp bij Slingerfontein. Den volgenden morgen was de vijand gevlucht, 120 tenten met grooten voorraad van alles achterlatende. De Engelschen weken meer en meer terug 't neutrale onderwijs te binden; om na jarenlange 'tegenwerking ten slotte aan de „fijnen" te vergunnen zei ven hunne scholen te stichten en te onderhouden, van hun eigen geld, doch na eerst behoorlijk te hebben mee betaald aan de stichting en instandhouding der Staatsschool. In dit liberale dwangstelsel is een breede bres geschoten. Eerst door de „clericalen" van '91, die in een nieuwe schoolwet 't groote beginsel, dat de Staat niets te maken heeft met de godsdienstige richting der school, dat de ouders zeiven hierover te beschikken heb ben, heeft neergelegd. En daarna door liberalen zeiven, welke, door schade en schande wijzer geworden, gezwicht voor den drang van 't recht en voor de feiten, op dat beginsel hebben voortgebouwd, gelijk nog pas door minister Goeman Borgesius weer een stukje rechts gelijkheid aan de reeds behaalde heeft toe gedaan. Niet dat wij door 't geen deze minister in 't Bijdragenontwerp biedt, volkomen be vredigd zijn. Zoolang de rechtsgelijkheid tussclien Openbaar en Bijzonder Onderwijs niet vol komen is, ook wat sch^olbouw en toezicht en voorwaarden voor sttósidiëering betreft, zullen wij blijven pleiten. Maar, dankbaar voor den aanvankelijken terugkeer van haar heilloozen weg voor dwang en vrijheidberooving, roepen wjj haren leiders toe: lastert ons niet, als zou den wij gevaarljjk voor de vrijheid zijn. Het gansche verleden uwer partij herinnert ons dat bij haar de dwang, de droeve dwang is. En de staatswetten der laatste jaren waarschuwen ons te luider, dat wij ons met het liberalisme, ook onder zijn jongste namen, niet zullen verzwageren. 4 Februari 1901. Zorgt toch dat gij op de Kiezerslijst komt. Vóór 15 Februari moet gij u aangegeven hebben. Er zijn gemeenten waar, gingen allen die 't behoorden te doen, zich aangeven, er wel minstens 20 procent meer op de Kiezerslijst zouden staan. Laat men 't nu eens niet verzuimen. Men kan er straks spijt van hebben. Mr. De Kanter, de anticlericale vooruit strevend liberaal, waagde een poging in de dagbladen om de twee groepen in de libe rale unie bijeen te houden, vergetende het gebeurde. De Middelb. Crt. daarentegen meent dat na 't gebeurde er aanleiding is tot scheu ring. Wjj zouden meenen dat de feiten hier te duidelijk spreken. Doch wijl de zaak ons en 20 Febr. was de politie tot bij het groote Engelsche kamp van Arundel ge komen. Dien dag werd te Rietfontein zwaar gevochten, vooral bij luitenant Oost huizen, die zich bjjna den geheelen dag met elf man in een klein nekje moest verdedigen tegen een overmacht van 600 man met 3 kanonnen. Toch ontkwam hjj met de zijnen na hevigen tegenstandslechts één werd gewond, nl. schrijver dezes. Den vorigen dag was bij de bestorming van een kop een man gesneuveld. Den 25en Februari kwam geheel onver wacht het algemeen bevel om onze behaalde voordeelen weder prijs te geven te trekken op Bloemfontein, om den vijand, die in grooten getale van Kimberley kwam aan zetten, tegen te houden. Onmiddellijk ver trok de politie naar Norvalspont. Zij had sedert haar komst in de kolonie in alle gevechten verloren1 luitenant, 9 man schappen en onderofficieren gesneuveld, 13 gewonden, terwijl de aan den vijand toegebrachte verliezen aan dooden, gewon den en gevangenen ettelijke honderden bedroegen. Van Norvalspont werd per spoor 29 Fe bruari de tocht naar Bloemfontein aanvaard, alwaar omstreeks 1 Maart lager werd ge niet aangaat, laten wij de betrokkenen deze quaestie liefst uitvechten. Alleen komt weer uit dat de „scheuring" zoo zij komt, veel te laat geprovoceerd werd. Zij had al een kwart eeuw te voren moe ten plaats hebben. Reeds bij Thorbecke's dood bleek de liberale partij niets meer te zijn dan een tweedrachtig gezelschap van onder éen hoed gevangen anticlericalen. Het oud-radiraal-„conservatief" liberale kamerlid voor Zaandam, de heer De Boer herinnerde er zoo pas in zijn politieke rede nog zoo juist aan„De leuze „clericaal of auticlericaal" is (onder hen) te langen tijd de eenige strijdleus geweest. Daardoor heeft men geen oog gehad voor de opko mende democratie". Socialisme. Er zijn vele on zeer verschillende socia listische stelsels, maar het is zoo juist door Mr. N. G. Pierson in zjjn Leerboek der Staathuishoudkunde opgemerkt, sdaar blijft niets over, dat de moeite van een onder zoek beloont, dan het zuivere Staats-socia- lisme." Het laatste bedoelt tegenover het stelsel van ouderlingen wedstrijd, gelijk het nu is, te plaatsen het stelsel van het aalles voor allen en alles door allen." ^Gemeenschappelijke arbeid en gemeen schappelijk profijt. In zijn Quintessens des Stcialismus heeft de oud-minister Schttffle dit standpunt aldus toegelicht: »Het doel van het socialistisch streven is, het stelsel van privaat-eigendom, d.i. de onzekere methode van voortbrenging, welke ten gevalle van de maatschappij alleen door de vrije concurrentie van par ticuliere inspanning geregeld wordt, te vervangen door een stelsel van gemeen schappelijk bezit, d.i. door eene wijze van voortbrenging, welke leiden zou tot eene ineengevloeide organisatio van het natio nale inkomen, gebaseerd op gemeenschap pelijk bezit van alle middelen van voort brenging, in handen van alle leden der maatschappij." Als zoodanig is dit socialisme eene wijs- geerige denkwijze, welke niet, zooals men gewoonlijk meent, opkwam uit de kringen der lagere volksklasse, maar het eerst ge- leeraard werd door mannen van de weten schap. Niet in de arbeidsweken onzer groote steden, noch op het platteland in de hutten der arbeiders, maar in de studeervertrekken der geleerden werd ze geboren. Sommigen noemden dit socialisme zelfs niet een stelsel, dat uitgedacht was, maar louter eene historische ontdekking. Met haar dwepen niet het minst de trokken. Intusschen trokken Roberts en French snel voorwaarts van Kimberley en Jacobsdal. De politie kreeg toen order naar Veertienstroomen te trekken. In den nacht van 8 op 9 Maart echter vluchtten de Vrijstaters in grooten getale van Abrams- kiaal en nam de politie onder Celliers en Van Dam de posities daar in. Op dien tocht ontmoette men president Kruger, die een indrukwekkende toespraak hield. Eeni ge Vrijstaters keerden, door President Steyn overreed, naar Abrahamskraal terug, Zater dag 10 Maart werd daar slag geleverd en hield de politie zich kranig. Het gevecht tegen de groote overmacht duurde van 's morgens zes tot 's avonds zeven uur. De politie van Pretoria leed zwaarzij toch kreeg 28 dooden en gewonden, de Johannes- burgsche politie slechts 1 gesneuvelde. Den volgenden dag vertrok het commando naar Kroonstad om daar eenigen tijd wel verdiende rust te nemen en versche paarden aan te schaffen. Dit was echter van korten duur; opnieuw kwam order om naar Veer tienstroomen te trekken. Nu begon eeu zeer vermoeiende tocht; tot Smaldeel ging het per spoor (generaal Celliers bleef daar achter) en verder te paard over Hoopstad en Bloemhof naar Christiana, waar de poli- socialistische arbeiders, maar ook de ont wikkelde mannen, die alleen van de Staats macht voor het maatschappelijke leven alle heil verwachten. Het uitzicht wordt immers geopend op eene maatsehappjj, welke allen kan bevre digen; waarom zou zulk een paradijstoe stand dan ook niet vélen toelachen. Graafschapper.) De Regeeringen de Eiesvereenigingen. Toen dr. Kuyper in de Tweede Kamer bij de Staatsbegrooting vroeg wat positie het Kabinet innam tegenover den eisch Grondwetsherziening in 't belang van al gemeen kiesrecht, antwoordde de minister dat hij daarop niet antwoorden zou. Toen een maand later mr. Rutgers in de Eerste Kamer het Kabinet over dezelfde quaestie interpelleerde, antwoordde hij dat »de Regeering" deze quaestie niet op den voorgrond zou stellen, dewijl zooveel beters op wetgevend gebied daardoor zou worden uitgesteld. Hoe jammer dat de minister ditzelfde antwoord niet een maand vroeger geven wilde. Nu toch ontkomt hij niet aan den schijn gewacht te hebben op de uitspraak der i iberale Unie, en zich te vereenigen met de meerderheid dor Liberale Kiesvereenigingen die zich tegen de urgentie der Grondwets herziening hebben verklaard. Do Christelijke partijen in de staten van Overijsel hebben een zetel gewonnen voor het district Enschedé waar de eandidaat der antirevolutionairen en Roomschen G. Elhorst gekozen werd met 2332 stemmen tegen 2328 op den heer Ter Kuile (lib). Enschedé wordt in de Tweede Kamer ver tegenwoordigd door H. v. Kol. (soc.) Men meldt uit 's-Gravenhage dat Zondag in de voormiddaggodsdienstoefening in de Nieuwe Kerk, waar de Koningin, de Ko ningin Moeder en de Hertog tegenwoordig waren, ds. v. Gheel Gildemeester sprak over Spreuken 14 34 „Gerechtigheid ver hoogt een volk, maar de zonde is de schandvlek der natiën." In zijn zegenbede smeekte de leeraar zegen over 't Bruidspaar, met herinnering aan de woorden uit Tollens' Volkslied „Bescherm o God enz." Onmiddellijk daarna speelde 't orgel dat couplet en zong de gemeente dit lied. Den geheelen dag vroolijke drukte, feest versiering, een ondoordringbare volte in de straten, levendigheid voor 't paleis, waar duizenden geposteerd stonden om het Bruidspaar te zien uitrijden. Uitbundig gejuich toen het Bruidspaar in het Koninklijk tie onder generaal Andries Cronjé gesteld werd. Zware regeDS teisterden uienschen en dieren zeer; niettegenstaande dit werd flink geageerd en trok een sterk paarden- commando onder Van Dam, Oosthuizen en Pohlmann weder van Christiana over Bloem hof, Ganspan, Veekraal, Driefontein naar Plessisdam, nabij Boshof, waar slag geleverd werd en de vijand verdreven mzt verlies van één doede aan onze zijde. Weer ging het terug naar ons hoofdlager nabij Chris tiana, waar nog een zestigtal manschappen onder luitenant Jacobs, die rechtstreeks van Klerksdorp naar Zchweizer Reineke waren getrokken waren aangekomen. De paarden hadden zwaar geleden en reeds gingen verscheiden mannen te voet. Daar kwam eensklaps bericht dat groote vijandelijke legerafdeelingen langs den rechteroéver van de Vaal optrokken en poogden in Transvaal te komen. Nu trokken de voornaamste Boerenkommando's, waaronder de politie, langs den linkeroever in oostelijke richting over Bloemhof en Wolmaransstad naar Klerksdorp, waar 19 Mei stelling bij Com mandodrift werd genomen en vervolgens op 23 Mei te Palmietfontein. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1