NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 58. 1901 Zaterdag 26 Januari. 15e Jaargang. riticum", tastaciit, rskneeht. iBFJilt LadliivlRii over Dentin CHRISTELIJK- HISTORISCH c h t e n. i t i n. ishttiidster, mv e. knecht terskiiecht, 2'Meid. üe koop, een zwart n te huur, werk. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. Gemengde Berichten. n het batig saldo Tordt geene ver ft het saldo ren- niet likwideeren om later, als het den goed besteed 1 der vergadering roek is hetzelfde gaarne aan eene ing de toezegging len cadeau krjjgt. kwidatie, het geld in liggen, et kapitaal willen m hengst aankoo- wordt besloten denkbeeld van de >t niet-Iikwidatie. sring uiteen. 24 Jan., 1901. en nog al een rui en Peulvruchten ing van witte boo- g was en die 40 a gekocht, bleven rti kelen onveran- s volgt: e kwaliteit f 6.40 \ield men op f 6. oiner dito f 4.75 men gevraagd en dito Ronde bruine 8.75 k f 9. Paar- '9,25 k f 9,50 gekocht; Kool- ier kilo. stuks. ÏEN'S i voorbehoed- ekte bij Kippen, iet gebruiksaan- ,60. omstreken al- SCHULTE, forte Delft G 9. it Mei 30 jaar. Goed koken strekt tot onder letter A. 30urant, Goes. Brussel, vraagt t, zindelijke dres Ds. WOLF, meerde Kerk te Stichelen 46. !ei jaar, gevraagd, reau v/d. blad. kan, bij N. COR- i. aart gevraagd PLATTEEÜW, ïoodigd htweg Oudelande. iet Maart of Mei A. L. H. Bureau 3e kalf, bij JAN DP mar/Pil bij A. OSTÉ, BkSUlJEN, Kou- ERCKHOVEN te elRen MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Pry's per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. XX. Na de voederbiet, wil ik ook over een meer krachtig voedergewas spreken, name lijk over de boonen. Als akkergewas ko men vooral do Paarden- on Duivenboonon in aanmerking. Zij hebben zeer veel tijd noodig om te groeien en worden daarom ook zoo vroeg mogelijk gezaaid. Wanneer de nachtvorsten niet al te streng zijn, doen deze aan de boonen geen schade. Veel droogte is nadeelig voor den grooihet beste komen zjj voort op zware klei- of leemgronden, ofschoon zij ook op humus- rijko vruchtbaro grondsoorten best groeien. De meeste boonen worden in ons land ver bouwd op de zee- en rivierkleigronden daar verbouwt men zooveel boonen, dat wij jaar lijks heel wat van deze vrucht kunnen uitvoeren. De boonen volgen meestal na graangewassen door hare krachtige wortel ontwikkeling maken zij den stijven bodem weder losser, waartoe ook de de bescha- duwing van den grond door de vele bla deren medewerkt. Op sommige plaatsen zag ik boonen staan tusschen suikorbieten een cultuur, die, wanneer de bieten op gewicht gezaaid zijn, zeker zeer vooideelig kan zijn, doch die in de bietencontracten vaak verboden wordt. Het zaaien van boonen levert het meeste voordeel op, wanneer de grond meermalen behakt wordt, hetgeen door het zaaien op rijen gemakkelijk wordt gemaakt. De be werking van het bekakken en tevens van het éen keer aanaarden der rijen moet vóór het bloeien afgeloopen zijn, daar anders het gewas te veel lijdt. Niet zelden wordt de grond voor boonen bemest, vooral wannneer na den laatsten stalmest reeds vruchten genoeg geoogst zijn en men na de boonen weder granen wil verbouwen. Op kleigrondon geven som mige landbouwers er de voorkeur aan, den mest reeds in den herfst op het land te brengen. Kunstmest voldoet bij boonen zeer goed, vooral Thomasphospkaat en Kali meststof. Wanneer de grond arm aan stik stof is, moet men ook een weinig Chilisal- peter geven. Dat de kunstmeststoffen don oogst van boonen zeer doet stijgen, bewijst b. v. een proef, gedaan door den heer Harms te Neuendoich in Holstein in het vorige jaar, die door toediening van Thomasphos- phaat, Kaïniet en Cbilisalpeter zijn oogst anderhalf maal zoo groot zag dan bij be mesting met Peru-Guano. Vooral, wanneer de boonen vroeg gezaaid worden, en erin den bodem door do koude nog geen salpeter gevormd wordt, mag mon niet vergoten 50 80 K.G. Chilisalpeter te geven, al is de boon ook een stikstofverzamelaar. Zooals algemeen bekend is, lijden de boonen dik wijls erg van de bladluizen en andere in secten, zooals de boonenkever enz. Een middel tegen deze laatste lastige dieren is de boonen voor het uitzaaien een dag of drie onder water te zetten. Ook het ver hitten der zad,en tot 50° 0. wordt aange raden als een middel om de boonen van schadelijke insecten te ontdoen. 25 Januari 1901. Wij weten niet of 't materialisme het medegevoel doodt. Maar wel dat mr. Troelstra en zijn helpers in Het Volk, door hunne materialistische beschouwingen de edelste gevoelens des volks trachten te dooven; het volk cynisch koud leert zijn, zelfs bij den dood; en den spot leert drijven met den dood van vorsten. Wij noemen het een ploertig materia lisme dat gelijk Het Volk gisteren deed van Koningin Victoria's dood in deze woorden melding maakt. „Koningin Victoria is dood. Dat be- teekent in de eerste plaats dat zij be graven moet worden en dat dus de hofmaarschalk schrikkelijk veel te doen krijgt. Het is geen kleinigheid een koningin die door negen kinderen aan bjjna alle vorstenhuizen van Europa vermaagschapt is, naar behooren ter aarde te bestellen." En niet minder stuitend is het slot: Zij laat een aantal kindoren en een schare van kleinkinderen na die samen een flink jaargeld trekken uit de En- gelsche schatkist. Volgens Reuter is „men" in Engeland zeer bedroefd. Waarom, zal men zelf wel niet weten. Zelfs bij 't sterfbed van zjjn grootsten vijand is de menech geneigd met inge houden adem te staan, pleegt hjj, eerbie dig bjj de majesteit van den dood, van den overledene te zwijgen. Het socialisme doet zoo heelemaal an ders. Het is zoo koud, zoo hatelijk in zijn openbaringen. God, Gezag, Godsdienst, Vorsten, Vro men, Vaderland; 't is daar al verboden waar, wier verdwijning van de aarde men wel niet bevorderen wil omdat men nu eenmaal niet kanmaar wier beengaan met zoo groot mogelijke minachting be spreekt. Arme geestelijke wereld, waarin het socialisme leeft! Arme mensch, die door deszelfs lectuur en drijven betooverd wordt! Tegen het Grond wetsherzieningsvoorstel der Liberale Unie, verzetten zich nu ook Moppel, Kampen, Wijdenes, en andere. Men zou haast moeten gelooven wat 't Handels blad gelooft, dat het Bestuur slecht de kaart van 't land in zijn eigen partjj kent. Nergens, en in geen enkele partij mooier en praetischer komt het Verkiezingspro gramma van dat der antirevolutionaire partij steods tot stand. Daar worden kies-, school-, werklieden-, pers- en andere vereenigingen eerst ge raadpleegd, 't programma is vrucht van bun gemeen overleg. Eerst daarna wordt t door het Centraal Comité vastgesteld, en door de Deputatenvereeniging, zoo die het er mee eens is, bekrachtigd. De Liberale Unie die in zoo democra tische richting stuurt, heeft 't democratisch beginsel in de wijze van samenstelling van een stembusprogram zooals de antirevolu tionaire partij dit verstaat, nog niet ge grepen. Zal 't optreden van den nieuwen vorst in Engeland ook verandering brengen in de verhoudingen met de overige staten en van deze onderling? Zoolang Chamberlain aan het roer blijft, blijven de verhoudingen onveranderd. Chamberlain heeft de toenadering tus schen Engeland en Duitschland, en daar door de meerdere verwijdering tusschen Engeland en Frankrijk bewerkt. Hierdoor blijft ook de band tusschen Frankrijk en Rusland en de meerdere verwijdering tusschen Duitschland en deze beiden be stendigd. Hierdoor blijft allicht ook President Kruger van de sympathie dor Fransche en Russische regeeringen verzekerd; ter wijl ook de vriendschappelijke verhouding tusschen Engeland en Amerika niet ver broken zal worden. In Kaapkolonie zal men de liefde voor Victoria wel niet op Eduard overdragen. Men is nog niet vergeten welk een vieze rol deze laatste als Prins van Wales ge speeld heeft in 't Jameson-schandaal. Hoe hij, de man met 't weinig vlekke loos verleden, in 1897 als getuige optre dend in deze zaak, den leider dezer god- delooze bent Cecil Rhodes in 't open baar de hand kwam drukken. Gevolg van een en ander kan derhalve zijnonveranderde gezindheid van buiten jegens de republiekennauwere aansluiting der Hollanders in Zuid-Afrika onderling. Frankrijk blijft voor, Duitschland bljjft tegen arbitrage. En de Afrikaners meer dan ooit besloten te volharden tot den einde. Wat zal het nieuwe jaar onzen armen broederen in Zuid-Afrika baren? Vermeerdere maar 'tgebed; kome maar overal de gemeente Gods in bedestonden te zamen; telkens weer. Voor Petrus in de gevangenis ging een „gedurig gebed" op. Frankrjjks regeering is bezig bet werk eener vorige regeering te verbreken. Tijdens Felix Faure's bestuur had een deel der Roomsche staatslieden zich met den nieuwen regeeringsvorm verzoend; en onder den naam ralliê'a de gelederen der republikeinen komen versterken. Het schijnt dat de tegenwoordige re geering niet veel meer geeft om de nieuwe bondgonootenen 't liever verwacht van radicalen en socialisten. Het voorstel strekt om de congregaties Roomsche vereenigingen met groot ka pitaal onder de staatswet te brengen, en gevolg er van zal zijn dat 't leven dier congregaties, zij 't ook in verre toekomst wordt bedreigd. Graaf de Mun, de leider der Roomsche rallié's hoeft in een welsprekend vertoog het socialistische voorstol bestreden. Hij werd door do rechterzijde en het centrum toegejuicht, doch door de partjes ter lin kerzijde uitgefloten. Het sehjjne dat de regeering het on recht bij meerderheid van stemmen zal doordrijven. Als in Gambetta's dagon zal weer meer dan ooit de wapenkreet luidenhot cleri- calisme is de vijand Alleen met dit verschil dat 't toen de radicalen en liberalen waren, die riepen; thans doen 't de socialisten en radicalen. Voor hen die, buiten Frankrijk, van de socialisten en radicalen nog eenige toe geeflijkheid, nog eenige bondgenootschap pelijke sympathie verwachten, een leer rijke les. Den godsdienst er buiten, zegt Troelstra, zegt zelfs Pierson, in het Nederlandsche parlement. Den godsdienst er buiten, zoo roepen zij ook in Frankrijk, en pakken dozen vijand zoo hardhandig bij den arm, dat ook zelfs de meest hardleersche begrijpt waar bet hier om te doen is. Het is in België ook zoo. En in Nederland is 't in den grond niet beter. Alleen maar 't tempo, 't tem perament, de durf, de smaak, de omstan digheden zijn iets gunstiger. Het wetsontwerp tot tractementsver- betering voor onderwijzers het bijdragen- ontwerp! is ingekomen. Het stelt wij ziging voor der artikelen 26, 45 en 54 van de wet op het Lager Onderwijs. Wij komen er later breedvoeriger op terug. Wij vermelden nu alleen dat onder anderen wordt voorgesteld aan de openbare school een minimum-tractement naar dienst jaren, en een rijksbijdrage voor elk hoofd eener school van 199 en minder leerlingen f360; meer tot 309 leerlingen f460; meer tot 419 leei'l. f560; 420 en meer leerlingen f 660. Voor elk der onderwijzers f260; doch met hoofdacte en boven de 23 jaar f360; voor zoover art. 24 dit vordert. En eindelijk, indien het aan de school verbonden onderwijzend personeel het mi nimum van onderwjjzers, bij art. 4 gesteld, overschrijdt: voor scholen van 309 en minder leer lingen, f260 voor één onderwijzer; voor scholen van 310 en meer leerlingen, f260 per onderwijzer voor ten hoogste twee on derwijzers; doch omvat het onderwijs be halve de vakken ak tevens ten minste 2 der vakken onder 1, m en n en het vak onder p van artikel 2 genoemd: Voor scholen van 90 en minder leerlin gen f310 voor één onderwijzer; voor scholen van 91 tot en met 199 leerlingen f310 per onderwijzer voor ten hoogste twee onder wijzers; voor scholen van 200 en meer leerlingen, f310 per onderwijzer voor ten hoogste drie onderwijzers. Naar dien maatstaf wordt ook de Rijks bijdrage aan besturen van bijzondere scho len verhoogd, onder voorwaarde van te voldoen aan gestelde eischen. Per onder wijzer berekend wordt aan openbare en bijzondere onderwijzers evenveel verhoo ging toegekend. Nieuw voorgesteld wordt ook om aan de besturen der bijzondere scholen een bijdrage voor schoolbouw en lokalenbouw en voor herhalingsonderwijs. En wel voor scholen: van 40 leerl. f40; van 4190 leerl. f65,50; van 91—144 leerl. f 117,50; van 145199 leerl. f172; van 200—254 leerl. f227; van 255309 leerl. f282; van 310364 leerl. f337; van 365419 leerl. f392; enz. Een en ander gaat in 1 Jan. 1902 of 1 Juli 1901. Zorgt toch dat gij op de Kiezerslijst komt. Vóór 15 Februari moet gij u aangegeven hebben. Er zijn gemeenten waar, gingen allen die 't behoorden te doen, zich aangeven, er wel minstens 20 procent meer op de Kiezerslijst zouden staan. Laat men 't nu eens niet verzuimen. Men kon er straks spijt van hebben. Wij vonden heden onder de berichten uit Zuid-Afrika er slechts oen van eenige beteekenis, namelijk dat bij Johannesburg de Boeren onophoudelijk bij de kafferkralen, op 8 mijlen ten oosten van Springs gelegen, Engelsehe patrouilles beschoten. De com mandant te Springs besloot toen, een hin derlaag te leggen, met het gevolg dat vijf Boeren gedood entwee Engel schen go- vangen genomen worden. De Engelschen voegen er bij dat een der hnnnen, die zich niet over wilde geven, door de Boeren ge fusilleerd is Hoewel een deel der kolenmijnen daar, bij Springs, na de felle mjjnbranden ge sloten zijn, blijft er nog genoeg te ver nielen over, ook aan de goudmijnen bij Elandsfontein. De verhezen der Boeren bij Springs, indien ook maar verlie zen, zijn niet to duur gekocht, nn zij er in geslaagd zijn de vlak bjj gelegen elec- trische installatie te Brakpan grootendeels te vernielen. Daardoor zit Johannesburg zonder kunstlicht, en wordt de verdediging dier plaats moeilijk. Van de vier reus achtige dynamo's zijn er toch drie onher stelbaar vernield. Bij al deze manoeuvres ljjden natuurljjk de aandeelhouders, zooals Rhodes, Koning Edward, Beit en hoe zij allen heeten mo gen, de grootste schade. Waarschijnlijk mogen wij uit het geheim zinnige stilzwijgen van Engelschen kant opmaken dat het den Boeren in de Kaap kolonie niet slecht gaat. Deze veronder stelling wordt zijdelings bevestigd door het volgende Reuter-telegram uit Kaapstad van 22 Januari: »Het is duidelijk dat de inval van Boeren beter slaagt daD, wegens de genomen voorzorgen, mogelijk moest zjjn. De Boeren ontwjjken de Engelsehe troepen steeds, en het staat nu vast dat zjj in het binnenland hulp krijgen. Wel sluiten de menschen op het platteland zich niet in menigte bij de aanvallers aan, maar zjj helpen hen op andere wjjze. Naar wij vernemen zal het Zuider Zendingsfeest dit jaar D. V. 10 Juli ge houden worden op het landgoed „Den Donck" onder Ridderkerk. Het plan om dit jaar feest te vieren in den omtrek van Woensdrecht, moest de Hoofdcommissie tot haar leedwezen laten varen, omdat het haar niet gelukken mocht een deel van het schoone en zeer geschikte land goed van den heer Cuppers daarvoor be schikbaar te krjjgen. Middelburg. In eene Woensdagavond gehouden, goed bezochte vergadering van do antirov. Kiesvereeniging „Nederland en Oranjo" to Middelburg werd door don voorzitter een schrijven voorgelezen van den heer mr. C. Lucasse, waarbij deze, na 20 jaar die functie te hebben waarge nomen, ontslag neemt als bestuurslid der vereeniging. In de vacature, hierdoor ont staan, zal in eene volgende vergadering worden voorzien. De aftredende bestuursleden de heeren C, J. Huvers, C. Verhage en F. Keulemans, werden met bjjna algemeene stemmen her kozen. De vergadering werd voorts door het lid des bestuurs, den heer F. Keule mans, vergast op een politieke lezing, om- schrjjvendo het standpunt door den anti revolutionair in te nemen in betrekking tot de noodige sociale hervormingen, spe ciaal wat betreft het vraagstuk van de pensioensregeling ten behoeve van den werkman. Na de lezing, welke mot onverdeelde aandacht werd gevolgd, ontspon zich een interessant en leerrijk debat, waaraan ver schillende leden deelnamen. Medegedeeld werd nog dat eenige leden, w. o. Dr. L. Wagenaar, -een spreekbeurt voor de kiesvereeniging hebben toegezegd. De vergadering werd wegens afwezigheid door ongesteldheid van den Voorzitter, Ds. A. Littooy, door den heer C. Verhage, gepresideerd en met dankzegging gesloten. lerseke. In de Donderdagavond gehou den madsvergadering waren slechts 6 van de 11 leden tegenwoordig. De burgemeestei presideerde. Deze deelde mee, dat met de in de vo rige vergadering wenscheljjk geachte ver betering van den Steenweg (met pannestuk ken) en van den havendam (door het aan brengen van een krammat) een aanvang is gemaakt. Ingekomen was het bericht dat de heer C. Hartoog herbenoemd is tot voorzitter van het Burg. Armbestuur. Door eenige ingezetenen, bewoners van wijk C werd bjj adies gevraagd om het plaatsen van één of meer lantarens in de Havenstraat. Hoewel hot adres ongezegeld was en aan B. en W. moest gericht zijn, werd op voorstel van den Voorz. toch be sloten het adres bjj het opmaken der vol gende begrooting in overweging te nemen. Een geljjk lot (eD om dezelfde reden ontoereikende finantién) onderging een adres van de onderwijzeressen der openbare scho len om verhooging van salaris. Adressanten pleitten ruim 180 meer lesuren dan de onderwijzers, en wel voor handwerk onder- wjjs, dat veel vermoeiender is dan ander onderwjjs. De Voorz. hoopte, dat de leer plichtwet aanleiding zou geven tot een ver hoogde rijksbijdrago voor onderwjjs, opdat in het vervolg aan billjjke verzoeken om salarisverbooging gevolg kan worden ge geven. De heer Muller ging nog een stap ver der en gaf in overweging om een extra rijkssubsidie te vragen, doch de Voorzitter ontraadde dit, o. a. omdat het toch niet zou baten. Naar aanleiding van een vraeg van den heer Polderman zeide de Voorz dat vergrooting van scholen en vermeerdering van het onderwijzerspersoneel ten gevolge der leerplichtwet voor lerseke, wegens het verminderen der bevolking, wel niet noodig zou zjjn. Vastgesteld werden: het kohier van school gelden le kwartaal 1901, en 2e supple- toeire kohieren voor hoofd, omslag 1900 en schoolgeldhefflng 1900. Waarde. Op de weegbrug werd in 1900 gewogen: 2526368 KG. bieten, 1227399 KG. pulp, 208088 KG. aardappels, 136869 KG. uien, 43301 KG. paardenpeen, 1240 KG. gerst, 6104 KG. katoenmeel, 500 KG. vee (koebeesten). Totaal bedrag der zuivere opbrengst fll2.99'/2. Aan de aandeelhou ders werd 10% uitgekeerd. In een machinefabriek te Helmond viel een werkman van een der zolders en bleef op de plaats dood. Te Lisse is een werkman die met nog twee anderen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1