Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. SSedsfszakei». Gemengde Berichten. wilden mij niet toelaten voedsel te krjjgen voor mijn kind, die toen niet moer dan maanden oud was. Zij moest al dien tijd als het ware zonder iets blijven. Ik maakie een beetje water warm boven een kaars om dit te vermengen met een beetje blik- jesmelk. Langs den weg zeiden zij aan de kaffers om goed te rjjden, want zij zouden ons trouwen als wij in 'Natal aankwamen. Toen wij hier aankwamen werden wij bij het station afgeladen, en daar moesten wij een langen tijd staan met onze honge rige en vermoeide kindereu, niet wetende waar te gaan. Na heel wat moeite werden wij naar het privaat logieshuis gezonden en daar een week gehouden toen wij kennis kregen dat wij voortaan ons zelve moesten verzorgen. Wij hadden geen geld, daar wij slechts met een paar pond in onze zakken vertrokken. Gij kunt u niet voorstellen wat wjj moesten ondergaan. Wij slaagden er in om met groote moeite een cottage te huren, en wij namen eenige personen aan die hier op parool zijn, zoodat wij voortsukkelden, maar nauwelijks konden uitkomen. Wij hooren van sommige der inwoners van Durban dat de militairen zeggen dat wij hun om bescherming vroe gen. Dit is een leugen, daar wjj niets van dien aard deden. Wij moeten ons eiken dag aaageven, evenals do mannen. Een dame is juist van Hirrismith ge komen. Zij verhaalt dat een paar dagen geleden vóór haar vertrek de Britten een aantal famaliën van verschillende plaatsen inbrachten. Een arme dame was ziekzij moest naar het eerste het beste huis loopen, en eenige minutm later beviel zij. Het hart breekt als men al deze dingen hoort, wetende hoe men het zelf had en moest lijden. Van het oorlogsterrein kwam deze week weer geen nieuws. Het weinige dat uit lekt, bewijst dat de Boeren steeds zuid waarts rukken, door do Kaapsche „rebel len" met raad en daad bijgestaan. Wel sneuvelen er vele van hen in gevechten met Engelschen die altijd zege vieren en slechts een enkelen licht ge wonde hebben, maar aan die praatjes gelooven wij niet meer. Wij stellen er tegenover de bovenge noemde feiten vermeerderd met de navol gende: De Engelschen verloren bij hun zoo goed als nieuw oorlogschip „Syhille" in de Lambertsbaai, ook nog enkele man schappen door een kanonongeluk en in verschillende gevechten. Ook verloren zij veel proviand, dat in troinen vervoerd door de Boeren met achterlating van ver nielde wegen en locomotioven wordt mee genomen. En wat verliezen zij al niet! Kitchener moet wel haast het hoofd ver liezen; zijn manschappen hebben reeds lang den moed, velen ook de eer verloren. Regens, als in geen 60 jaar de Kaapkolo nie teisterden, hebben thans 't spoorweg verkeer nog meer in gevaar gebracht en de bewegingen der Boeren begunstigd. Dezen zijn overal. Treinen berooven; voorposten bestoken; mijnen bechadigen; winkels plunderen; en wat al niet meer. De Kaapsche politie, die den eenen dag zooveel succes had met het binnenbrengen der gevangenen, die zij zeer listig te midder nacht hadden opgelicht, kwam er den vol genden dag minder goed af. Om elf uur stiet, een afdeeling van 20 man op een klompje Boeren tusschen Henning Siding en Maraisburg, met het gevolg, dat al hunne paarden werden doodgeschoten en verscheidene hunner gewond werden. De overgeblevenen wandelden (vluchtten) naar Haraisburg, waar zij in vrij erbarmelijkeu staat aankwamen. De Boeren deden geen aanval op Maraisbnrg, maar trokken af in de richting van Molteno. De Engelsehe goneraals zullen zich Zuid- Afrika herinneren als het land van de ver loren reputaties. Het laatste slachtoffer dat den weg van Yule, Gatacre, Bnller, Broadwood, Colville, Carington eu zoovele anderen opgaat, is Clements, de man van Nooitgedacht. Generaal Cnnningham heeft zijn commando te Buffeldoorn overgenomen. Het mijnmateriaal op den trein, die door de Boeren bij Balmoraal is overrompeld, was bestemd voor de Transvaal Consolia- dated Gold Mines Ltd. Deze combinatie wordt «gecontroleerd" door de Rhodes- Chamberlain-Milnei?Eckstein-groep, wier worme sympathie voor de Boeren niet weinig verhoogd zal worden door deze vriendelijke verrassing. De inrichtingon te Brakpan voor het leveren van olectrische kracht aan aan do Randmijnen zijn beschadigd. In Zoeloe- land de kostbare machinerieën der Nkandh- la mijn in de lucht gevlogen. En de opperbevelhebber Kitchener moot 't alles van uit Pretoria aanzien zonder ook maar een vinger tot hulp te kannen uitsteken. ENGELAND. Koningin Victoria was verleden Dinsdag nog uitgereden, en gisteren Dinsdag (dus juist een week daarna) overleed zij. (Dat zij reeds Maandag overleden was, hetgeen Maandag verluidde, is een loos gerucht geweest.) Het is wel snel met haar veranderd en afgeloopen. Het gerucht schijnt niet on gegrond dat dit een gevolg is van het onderhoud met graaf Roberts die haar den waren staat van zaken in Zuid-Afrika bloot legde. Den schrik dezer jobstijdin gen heeft dit ijzersterke gestel in dit ge val niet kunnen doorstaan en als Eli, zoo niet direct dan toch indirect, is ook hier een aanval van boroerte gevolgd welke met den schrik verband houdt. Anderen beweren dat zij verzocht had dagelijks mot den oorlogstoestand op de hoogte gehouden te worden, en dat de ministers in mistrouwen op Kitcheners krijgskunst of krijgs,succes dezen geseind hebben al het slechte nieuws maar achter te houden, zoodat er nu in 't geheel geen nieuws komt, wat haar zeer moet veront rust hebben. - Dit kan ook wel een volkspraatje zijn, evenals het bijgeloovig verhaal van een soldaat der lijfwacht te Windsor, die eenige weken geleden aan zijn kameraden ver klaarde dat hij plotseling voor zijn oogen de zwarte vrouwe, die in de oude burcht van Willem den Veroveraar rondwaart, gezien had. Het verhaal van die geheimzinnige ver schijning werd in eenige Engelsehe bladen vermeld en men zag er een somber voor- teeken in. De ziekte der Koningin boves- tigdo de voorspelling Het spook van het kasteel te Windsor is voor het eerst eenige jaren geleden door een jongen officier, die in de boekerij zat te lezen, gezien. Plotseling bemerkte hij eeno vrouw in het zwart, het hoofd door een sluier omhuld, die voor hem uitschreed en een belendend vertrek bin nenging. Dat vertrek had geen deuren, maar lang geleden onder de regeering van Elizabeth, was er eene geweest. De offi cier volgde de verschijning op den voet. Te vergoefs. Zij was verdwenen. Te Windsor geloofde men sinds zeker, dat het koningin Elizabeth zelf was ge weest, vooral omdat volgens oude overle vering in dat gedeelte van het kasteel de schim der dochter des achtsten Hendriks rondwaart. In 't laatst van haar leven had zij veel last van rheumatiei, zoodat zij zelfs niet meer lang aan één stuk rechtop staan kon. Toch had zij een sterk gestel dat zich slechts 't best bevond in de vochtige, koude lucht der Schotsche Hooglanden. Te Bamoral vertoefde zij het liefst, ondanks den mist; en dan te Osborne op het eiland Wight, waar de lucht getemperd wordt door den golfstroom, en wat zwaar en drukkend is ondanks de nabijheid der zee. De over tocht heeft meermalen aan hare ministers, vooral Lord Salisbury, die in 't geheel niet tegen zeereizen kan, menig onaango- naam oogenbhk bezorgd. In deze konink lijke villa hield zij thans verblijf, en daar stierf zij. De Telegraaf schrijft zoo juist omtrent haar „Opgevoed door een Whig van de oude school, Lord Melbourne, op den troon en tot bewustzijn van haar macht gekomen op een tijdstip, dat Robert Peel de incar natie van het conservatisme, en John Rus- sel, die van het liberalisme was, waarop de vrijhandel zich ontwikkelde en de Man chester school de uiterste grens van het radicalisme vormde, kon de Koningin on mogelijk steeds meegaan met de opvattin gen van het ministerie van de laatste jaren. Zoo de invloed van Disraeli haar al ge wonnen heeft voor het imperialisme van de Tory-partij en zij genoegen nam met den titel van keizerin van de Indiün, heeft zij toch een verwijderde en eenigszins vrees achtige sympathie gehad voor Chamberlain en zijn politiek. Gewoon aan een betrek kelijk vreedzame regeering in de 03 jaren waarin de Krimoorlog, de opstand in Eu- gelsch-Indië en de oorlog tegen den Mahdi de belangrijkste beroeringen zijn geweest, heeft zij niet zonder ontroering gezien, hoe na zoovele jaren juist op het oogen- blik, dat zij zoo goed als aan het einde van de baan stond, zich zulk een groot conflict in haar naam ontketende. Er moet oneindig veel droefs in haar zijn omgegaan wanneer zij in gedachte nog eens hare regeering is nagegaan, en zij moet hebben gevoeld, dat hare regeering, die er eene was van vrede, vooruitgang en vrijheid, die zal leven in de heschiedenis door de namen van Peel, Aberdeen, Russell. Cobden Burght en vooral van Gladstone, dit bloedig einde niet had verdiend." Te 7 uur werd 't bericht van haar dood aan de omstanders buiten 't kasteel mee gedeeld. Te Londen was 't gisteravond plechtig stil in de straten, onder 't somber klokgelui. Maar onverbiddelijk als de dood is ook de tijd. Do Koningin is dood Leve de Koning zoo roept hij. Heden is het parlement bijeengekomen om den eed van trouw af te leggen en een adres van rouwbeklag vast te stellen aan don nieuwen vorst, den 60 jarigen Koning Albert. De ministers hebben hun ontslag ingediend, doch zullen weer wol worden benoemd. Op het St. Jamespaleis hebben herauten den nieuwen souverein uitgeroepen, daarna in hun kostbare middeleeuwsche kleedij met hun volgelingen de proclamatie bekend gemaakt ter Beurze, -in Charing Cross en op andere plaatsen van Londen, volgens de aloude gewoonte. De uitroeping ge schiedde ook in de hoofdsteden van de koloniën. De aartsbisschoppen, bisschoppen en rechters zullen op het St. James-paleis ontvangen worden om den nieuwen Koning de hand te gaan kussen. De hertog van Norfolk die krachtens erfrecht Earl Marshal of England is vaardigde dadelijk bevelen uit voor een nationalen rouw. Do Koning reisde onverwijld naar Londen om het bewind te aanvaarden met het af leggen van den eed voor den Privy Council. Koning Albert ontving reeds telegram men van rouwbeklag van Mc. Kinley, Louhet, den Czaar en den Koning van België.'vjDe kranke koning van Denemar ken was slechts met moeite te bewegen van zijn reis naar Londen af te zien. Ook de Amerikaansche Senaat, en de Eransche en Belgische Kamor zonden adressen van rouwbeklag. President Kruger. Gisterenochtend half 12 vertrok de pre sident met gevolg uit het Hotel des Indes om zich ter behandeling van zijn oogen naar Utrecht te begeven. Ingevolge zijn wensch had zijn vertrek op eenvoudige wijze plaats. Slechts eenige houderden belangstellen den voor het hotel geschaard, deden don president met ontbloot hoofd uitgeleide. In een gesloten rijtuig reed de president met het driemanschap naar 't station waar hij in de Koninklijke wachtsalon werd ont vangen door de heeren ds. v. Gheel Gil- demeester en Ittmannen door mevrouw Eloff en haar zuster, mejuffrouw Gutman. Eerstgenoemde wenschte hem Gods zegen toe. Omstreeks één uur, stadstijd, arriveerde de trein te Utrecht en word de president door 't comité afgehaald, en welkom ge- heeten. Daarna steeg hij in het voor hem bestemde stautsioi ijtuig, een dichte berline met 4 paarden. Van 't stationsgebouw en vele huizen die de stoet passeerde, woei de vierkleur. De duizenden die den pre sident op den weg toejuichten waren in Trans vaalstrikjes getooid. In't fraai versierde hotel werd door een groot aantal zangers den President het Transvaalsche Volkslied toegezongen en daarna de bede van Heinze. De president dankte voor de ovatie en vertoonde zich in den loop van den dag en des avonds nog eenige malen op 't bal kon of aan het venster. Gedurende zijn ziekte heeft de president vele en velerlei blijken van belangstelling ontvangen, en nog houdt de toevloed aan. Nog vele huldeblijken, onder anderen uit Duitschland en België zijn hem aange kondigd. Goes. Ingevolge bevel van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie is het vervoer van vrachten op de wegen overeenkomstig het reglement beperkt, aan vangende te middernacht tusschen 20 en 21 Januari :9oi. De uitvoerige aankondiging is ter gewone plaatsen aangeplakt. Ter bevordering van den handel in vee zullen te Goes veemarkten worden gehouden den tweeden en vierden Dinsdag van de maan den Februari tot en met October en op iede- ren Dinsdag (behalve den eersten Dinsdag) in November; en een Paarden- en Veulenmarkt op den eersten Dinsdag in Juni. Ned. Horv. Kerk. Beroepen te Amsterdam, J. P. Eringa, te Oostwold; te Elburg, C. IJnsonides, te Renkum; te Klaaswaal, P. N. Gijs man Junior, cand. te Aalsmeer; te Rolde, S. K. Bakker, te Peperga. Aangenomen naar Osch door G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, cand. te Hulst. Goref. Kerken. Beroepen te Middelburg (Jowa) bij de Dutch Reformed F. Fortuin, Chr. Geref. pred. te Kalamazoo, vroeger Nederl. Herv. predikant te Bruinisse. Aangenomen naar Hilversum, door S. O. Los, te De Lier. Bedankt voor Beetgum door W. W. Meynen te Winsumvoor Heeg door A. T. v. Dijken te Aalten; voor Harmeien door J. v. Lonkbuijsen te Wilnis. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Zierikzee, F. Pont, cand. te Leeuwarden. Bij de 22ste Jaarcollecte van de Scho len met den Bijbel werd dit jaar ontvangen te Nieuw- en St. Joosland met Oudedorp (gift) f2 en te Oosterland metNieuwerkeike, Kapelle, Ouwerkerk, Vianen en Sir Jans- land (G.K.) f2.67. De totale opbrengst van die collecte bedroeg, van 581 locale comités, f 84.160,16, zijnde f 1160.24 hooger dan do vorige. Bij beschikking van don minister van binnenlandscho zaken is bepaald, dat de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in do fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1901 zullen aanvangen op 15 Februari 0. k. en dat do commission, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houdenvoor de nut tige handwerken tc Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en Leeuwardenvoor de fraaie handwerken te Breda, 's-Gravenhage en Leeuwarden. Voor nadere bijzonderheden zie men do St. Ct. van Zondag en Maandag. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. C. d. P., van wion men zich herinneren zal dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan poging tot doodslag op den onbezoldigden rijksveldwachter J. Bora te Schoondijke en die, na aangehouden te zijn door de maré chaussee, alsnog wist te ontvluchten, is, dank zij de ijverige pogingen der politie te Marchieune au pont nabij de Fransche grenzen aangehouden. Zijne uitlevering zal nu door den officier van justitie te Middelburg aan de Bel gische regeoring worden aangevraagd. Het Gerechtshof te Amsterdam in de zaak togen J. M. C. Smelt, die door de Rechtbank te Utrecht wegens geweldpleging met doodelijken afloop, geploegd op de oude juffrouw Brouwer, was veroordeeld tot 7 jaren gevangenisstraf, van welk vonnis de Officier van Justitie in beroep was gekomen, bevestigde het Utrechtsche vonnis, maar achtte eon zwaardere staaf gerechtvaardigd en veroordeelde mitsdien den beklaagde tot oen gevangenisstraf van tien jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis. Middelburg. Wij maken er attent op dat de lezing van den heer Pretorius te Middelburg a. s. Vrijdagavond aanvangt half 8. In de advertentie zette de zetter bij vergissing 8 uur. Wij verwachten een groote opkomst. De heer P. van der Meulen te Goes heeft ontslag aangevraagd uit zijno betrek king van kapitein-commandant bij de dionstd. schutterij aldaar. Vlissingen. De dagbooten van de maat schappij Zeeland varen van Zaterdag a. s. af weder op Queensboro. De klerk der posterijen en telegraphic 2e kl. W. L. Varossieau is van Hansweert naar Bodegraven verplaatst en de commies der telegraphie 3e kl.. J. F. Peeters van het telegraafkantoor naar het postkantoor te Middelburg. De hijschmachine, welke in het laatst van het vorig jaar nabij de Nieuwe Sluis (Breskens) is gestrand en waarbij men reeds vergeefsche pogingen in het werk stelde haar weder vlot te krijgen, is Maan dagmiddag, met behulp van twee booten, vlot gesleept en naar Zee-brug terug gebracht. M. Ct. Kapelle. Op 31 Dec. 1899 bedroeg de bevolking alhier 1952 zielen. Er werden geboren 63, overleden 25 vestigden zich 102, vertrokken 150; zoodat op 31 Dec. 1900 het totaal bedroeg 1967. Er werden 12 huwelijken gesloten. Vlissingen. De vrijzinnige kiesveree- niging Algemeen belang besloot met 40 tegen 6 stemmen niet mee te gaan met het urgentievoorstel van het Hoofdbestuur der Liberale Unie. Middelburg. De vrijzinnige kiesver- eeniging „Eendracht maakt macht" be noemde tot afgevaardigden ter vergadering van de Lib. Unie de heeren: L. A. E. van der Leij, A. de Vulder v. Noordenen M. G. Boasson; en tot hunne plaatsver vangers de heeren: Joh. L. v. d. Pauwert, A. de Haas en J. Appel. Middelburg. Het volgend telegram werd Dinsdag 22 Januari aan Z.H.E. Pre sident Kruger verzonden: De Christelijke werkliedenvereegiging af deeling 'van Patrimonium te Middelburg, heden avond met hunne vrouwen haar negen tien jarig bestaan herdenkende biedt bij deze haar eerbiedige hulde, en bidt van den Heere dat Hij, moge het spoedig zijn, u geve te aanschouwen de glorie van het recht en de geheele vrijmaking en bloei van Zuid-Afrika. De Chr. Werkl. Ver. voornoemd: C. S. Schout, voorz., W. Hubregtse Secr. Waarde. De Kolenvereeniging „Alge meen belang" alhier hield Maandag haar Algemeene vergadering, bijgewoond door 57 leden. De rekening over 1900 luidde dat in het geheel zijn aangevoerd 2561 H.L. Kachelkolen en 2000 K.G. Schaalko- len. De inkomsten bedroegen f 3266,85% de uitgaven f 3160,94% zoodat een goed slot van f 105,91 aanwezig is. Het aftre dend bestuurslid de heer M. de Looze werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. Een alleenwonendo arbeider te Tiet- jerksteradeel had Maandagavond nog met zijne buren zitten praten en naar gewoonte nam hij alvorens te bed te gaan zijn Bijbel om een kapittel te lezen. Toon hij des morgens niet open deed, ging men naar hem zien en vond men hem dood op zijn stoel zitten met den opengeslagen Bijbel voor zich. Hij was aan een beroerte ge storven. Bij Koninklijk besluit is een pensioen van f 600 's jaars verleend aan J. M. de Jonge van Ellemeet, wed. mr. J. van der Lek de Clercq, vice-president der arrondis sementsrechtbank te Middelburg. De dood der Koningin van Engeland brengt geen wijziging in het programma der feestelijkheden ter viering van het huwelijk van Koningin Wilhelinina. Te Eist (Betuwe) zal binnenkort een molen, gedreven door electriciteit, in wer king worden gebracht. Een 70-jarige vrouw in Schoterland, die 28 jaren aaneen stokdoof was, heeft plotseling haar gehoor terruggekregen, zonder dat geneeskundige middelen werden aangewend. In 's Hertogenbosch werd dezer dogen een arme begraven. Ter voldoening van begrafeniskosten was geen cent be schikbaar. De overledene was echter in een z. g. begrafenisfonds. Nauwelijks was het bedrag, waarvoor 's mans leven ver zekerd was, in handen der familieleden, of dezen organiseerden een feestavond, waar het beestachtig toeging. De „treurende" weduwe, een vrouw van 62 jaar, heeft zich bij die gelegenheid zoodanig bedronken, dat zij het met den dood bekoopen moest. Denzelfden dag waarop haar man begraven was overleed zij 's aVonds tengevolge van drankmisbruik. Te Wormerveer viel een man door de gladheid met 't achterhoofd tegen de steenen en bezweek aan hersenbreuk. Te Blokzijl is een schippersknecht die per trein van Mannheim naar Zwolle kwam en van daar per schi.ats naar Lemmer wilde om zijn familie te bezoeken, door het ijs gezakt en verdronken. Een driejarig meisje te Tilburg die in een onbewaakt oogenhlik uit de tuit van een trokpot heete koffie dronk, is dientenge volge overleden. De dienstbode van een molenaar te Druten, die hem op den molen ging roepen, viel door de duister nis misleid, door een geopend luik op de brug waardoor de zakken naar boven worden geheschen. Door haar lang uit blijven verontrust, ging men haar zoeken en vond men haar misvormd lijk op den grond. Het gerechtshof te 's-Gravonhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van twee con tractanten, van wie de een voor den ander een stoomboot zou bouwen. In het tusschen hen gesloten contract kwam 0. a. de bepa ling voor, dat bij vorschil van moening over de levering scheidsrechters zouden moeten beslissen, en dat Antwerpen moest worden aangemerkt als Erfiillingsort. Toen er nu een geschil ontstond tusschen partjjen, en de zaak voor den rechter werd gebracht, verklaarde de rechtbank te Mid delburg zich onbevoegd. Het gerechtshof evenwel vernietigde dit vonnis, daar do keuze van de stad Antwerpen als Erfiilling sort niet inhield een keuze van woonplaats of aanwijzing van een rechter, maar slechts bedoeld was als keuze eener plaats tot tenuitvoerlegging der wederzijdsche ver plichtingen. Kieswet. Een van de wijzigingen welke bij de wet van 8 December 1900 (»Stbl." no. 208) in de Kieswet zijn aangebracht, is de volgende bepaling welke in art. 93 is ingelascht: »In de kiesdistricten, welke slechts één stemdistrict bevatten en verder in die, door den minister van binnenlandsche zaken, na ingewonnen advies der Gedeputeerde Sta ten, aangewezen, wordt de zitting (van het hoofdstembureau tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing) gehouden onmiddel lijk na afloop van do werkzaamheid, bedoeld in art. 92, eerste zinsnede" (het teekenen van het proces-verbaal der stemming door alle leden van het stembureau). Als zoodanig zijn thans voor de gemeen teraadsverkiezing door den Minister de volgende gemeenten aaBgewezen0. a. Kat- tendijke, Kruiningen, Neuzen, Vrouwe polder en Zierikzee. Toestanden in Transvaal, Uit een lezing van den heer G. Kuif, verdreven Transvaler te Assen gehouden Vele toestanden in Transvaal waren of zijn nog primitief. Het is voorgekomen, dat een rechter aan een hooger college kennis gaf, dat hij een door hem uitge sproken doodvonnis voorloopig had uitge voerd onder nadere goedkeuring van dat hooger college. Verder dat een landdrost een paar voor loopig voor 6 maanden trouwde om in Transvaal te trouwen moet de man aldaar een jaar gewoond hebben en de man in kwestie was er nog maar 6 maanden onder bepaling, dat als na verloop der 6 maanden de papieren niet in orde bleken te zijn, hij het huwelijk onwettig zoude ver klaren. Als een staaltje van de weinige ont wikkeling van vele naturellen, de gekleurde bevolking, deed spreker een verhaal van een Boschjesman, die met zijn zoon voor het gerecht kwam. Op de vragen, hoe oud zij waren, antwoordde de vader 23 jaar en de zoon 25 jaar. Toen de rechter den vader omtrent den ouderdom van „zeun" nader ondervroeg en de vraag stelde of de leeftijden goed waren opgegeven, zeide de vader: Ja sir, meneer, ik is ok maar jong getrouwd. De troonopvolging van de Europeesche vorstengeslachten. Van de 39 regeerende vorsten in Europa hebben 20, dus meer dan de helft, geen directe mannelijke nakomelingen. Zeven van deze vorsten bevinden zich op een leeftijd, waarin nog nakomelingen verwacht kunnen worden. Van de 21 Duitsche vorsten zijn niet min der dan elf zonder mannelijke nakomelingen n.l. de koningen van Beieren, Saksen en Wurtemberg, de groothertogen van Saksen- Woimar, Mecklenburg-Schwerin en Hessen de hertogen van Saksen-Altenburg en Sak- sen-Coburg en de vorsten van Lippe, Schwarzburg-Rudolstadt en Swarzburg-Son- dershausen; 7 vorsten hebben ieder éèn zoon; 3 elk twee en 4 elk drie zoneneen vorst heeft 4 zonen, de Sultan, de koning van Griekenland en de vorst van Sehaum- burg-Lippe ieder 5 zonen en de keizer van Duitschland heeft er zes. Bij de vorsten zonder mannelijke nakomelingen komt de kroon in zes gevallen aan den brooder, in 3 gevallen aan den oom, in twee gevallen aan den neef, in een geval aan den zoom van den broer, in drie op andere bloedver wanten en in vier gevallen gaat de kroon op andere liniën over. Het huis Obreno- witsch zal met den tegenwoordigen koning van Servië uitsterven. De 39 Europeescho vorsten hebben te zamen 50 mannelijke en 37 vrouwelijke nakomelingen; de 21 Duit sche vorsten zijn hierbij vertegenwoordigd met 24 mannelijke en 14 vrouwelijke na komelingen. Berichten uit Dallas, in Texas, bo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2