NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 53. 1901 Vrijdag 18 Januari. 15e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH LanltawMmj over Bemesting VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,96. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. XIX. Aan de suikerbiet is de voederbiet of mangelwortel nauw verwant. Beide stammen zij oorspronkelijk af van dezelfde plant. De mangelwortel, die alleen geteeld wordt als voedergewas behoeft natuurlijk niet zulk een nauwlettende zorg als de suikerbiet. Toch is het van belang, dat ook voor dit gewas, bij een goede bemesting en een degelijke bewerking van den bodem een uitstekend veevoer kan zijn, de bodem met eenige zorg voorbereid wordt. De dikke, lange wortel dezer planten dringt soms tot een aanzienlijke diepte in den onder grond door, om voedsel en water op te nemen. Voor het grootste deel echter wordt het voedsel opgenomen door de me nigte bijwortels, die zich zijdelings in twee rijen, die met den diktegroei dor wortels breeder worden, uit den wortel ontwikkelen. Het kleinste dool dezer zijwortels verspreidt zich loodrecht, het grootste deel horizontaal in den bodem. Daaruit, volgt, dat niet slechts een vruchtbare ondergrond, maar ook een goed bewerkte en van gemakkelijk opneembaar voedsel voorziete bovengrond noodig is, voor de goede ontwikkeling van dit gewas. Zware kleigronden, maar even min arme en droge zandgronden zijn wei nig, daarentegen humushoudende zwavel en morgelgronden het meest voor deze ge wassen gepast. Wanneer een landbouwer mangelwortels verbouwt, moet hij wel be denken, dat hoe beter de bodem voorzien is van alle voedingsstoffen, hoe meer de bieten ook aan voedingsstoffen zullen be vatten. Vooreerst krijgt hot vee daarvan voordeel, doordat het gehalte aan voe dende stoffen daardoor is toegenomen. Ver volgens komt dat ook weer den stalmest ten goede. Behalve het gebruik van stal mest is dus ook dat van kunstmest zeer aan te raden. Evenals alle wortelgewassen ontneent de mangelbiet zeer veel kali aan den bodem. Het is duidelijk, dat een kaliroovende plant als de mangelwortel een kalirijken bodem vindt. Van de kunstmeststoffen komen verder phosphorzuut en stikstof houdende mest in aanmerking, waarvan de eerste in den vorm van 100 Kg. thomasphosphaat per H.A. in den herfst gegeven wordt, en de laatste in den vorm van chilisalpeter in drie malen uitgestrooid wordt, te zamen ongeveer 400 Kg. per H.A. Geeft men kalibemesting aan de bieten zelf dan doet men het best 200 Kg. chloorkalium of ongeveer twee maal zooveel zwavelzure kalimagnesia te geven. Wil men inplaats daarvan 1000 Kg. kainiet geven, dan zorge men deze meststof te voren in den grond te brengen. Voor het planten der bieten wordt in Maart of April op de bedden gezaaid en ongeveer in de 2de helft van Juni worden de bieten op de bekende wijze op het veld overgebracht. 17 Januari 1901. In friesland zijn er steeds antirevolu tionairen die droomen van een doeltreffend samengaan met socialisten tegen de libera len om der oud-liberalen overmacht te fnuiken. Doch doeltreffend of niet, het is door onze beginselen en ons Program van begin selen verboden. Hoe kan men er dan over praten. Gij antirevolutionairen, zoo roept »De Nederlander" uit, hebt steeds gezegd dat radicalen en socialiston »van de familie" der liberalen zijn, hoe kunt gij dan met dezen samenwerken? Met uw verlof, Nederlander, dat hebben Groen en Lobman altijd gezegd, en »in elk geval van de familie" is van de Gro ninger Crt., een liberaal blad dat zich ver heugde in de verkiezing van sociaal de mocraten. Als 't pas geeft zullen wij dit herhalen of aan 't feit, dat 't van liberale zijde, trouwens ook door Van Houten en Pierson, gezegd is, herinneren. S^UK dan ook onzerzjjds de mogelijkheid van samenwerking zoeken met deze partijen, of partijgroepen, ten eenen- male af. Aan zoo iets is trouwens door de antire volutionaire partij als zoodanig nooit ge dacht. Dat in Friesland men van zoo iets droomt, kan aan andere oorzaken liggen. De Noderl. noemde er al een van»in Friesland (is) het (oud-) liberalisme bij uitstek onverdraagzaam en onverdraaglijk". Maar in Zeeland is dit juist met het meest vooruitstrevende liberalisme 't geval. Wij voor ons zouden, hadden wij aiet met de partij over 't gansche land te re kenen, bij keuze tusschen deze twee kwa den, aan 't oud-liberalisme de voorkeur geven boven dat der Liberale Unie en der Sociaal democraten. Want wel zijn beiden anti-clericaal en in beginsel, gelijk 't ook behoort, ons vij andig doch de oud-liberalen zijn op en kele punten door de jaren en de ervaring wijzer geworden'; en speenden zich aan uitsluitingszucht. Dit geldt (wij herhalen 't) onze provincie. Daar buiten is bijvoor beeld een Van Houten onzen beginselen veel meer gram dan een Veegens misschien. Maar in Friesland schijnt dit heel anders, en wel juist omgekeerd als in Zeeland te staan. Daar schijnt de oude Troelstra fa natieker tegenstander dan de jonge, Mel- chers welwillender dan do oud-liberalen te zijn. Iets wat echter èn ons, ön de partij daar, geen recht geeft tot het stellen van een regel voor 't generaal. Wij zijn 't met De Nederlander volkomen eens„De kip kan wel een eendenei uit broeden, maar 't jonge eendje laat de kui kens in den steek en springt toch in 't water". En voor allen ook voor de bedillers geldt dat men niet ad omen ad omnes mag concludeeren, wat zeggen wil dat hetgeen waarin een uitwijkt, niet allen behoeft aangewreven. „Alle antirevolutionaire bladen (hebben de liberale bekentenis) gelezen dat de radicalen en socialisten „van de familie" waren der liberalen". Doch slechts een hunner beveelt (voor Friesland) „heulen" met deze „familie" aan. VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad van 16 Januari 1901. Onmiddellijk na opening der zitting, die door alle leden wordt bijgewoond, neemt de Voorzitter het woord om hen bij het intreden van het nieuw begonnen jaar te verwelkomen. Hij wijst op de woorden in de zitting van 3 Januari 1801 door den toenmaligen Voorzitter als vertegenwoor diger der Bataafscho Republiek gesproken en, aan de hand derzelve, gaat hij na wat de afgesloten eeuw ons gunstigs bracht voor land en stad. Wat de laatste betreft, na in het begin der vorige eeuw veel in dé- cadence te zijn geraakt, zoodat zij in 1818 maar 12000 inwoners telde, terwijl het armwezen toen eeno jaarlijksche uitgaaf van f 84000 eisehte, heeft zij in den loop der eeuw zich weder eonigszins gereleveerd, zoodat heden ten dage, bij eene bevolking van bijna 19000 inwoners, niet eens de bellt voor het armwezen gevorderd wordt. Hopen wij, zegt de Voorzitter, dat de nei ging tot welvaart zich moge hestendigen, waartoe wij geroepen zijn allen eendrachtig safun te werken. Tot die samenwerking noodig ik u uit, er bijvoegende dat zij moge plaats hebben onder de leuze van recht vaardigheid en humaniteit. Nadat de notulen van het verhandelde in de laatste zitting waren voorgelezen en gearresteerd, doet de Voorzitter mededee- ling van de sedert die zitting ingekomen stukken, die deels voor kennisgeving wor den aangenomen en deels naar B. W. worden gerenovoieerd om advies. Daarna wordt overgegaan tot de benoe ming van een lid in de plaatselijke ge zondheidscommissie, noodig geworden om dat de heer J. J. Berdenis van Berlekom de op hem uitgebrachte keuze zich niet liet welgevallen. Voorgedragen zijn de heeren Meyers en Hoorweg, van wie de eerste benoemd werd met 14 tegen 3 stem men, op den laatsten uitgebracht. B. êf W. doen hierna de modedeeling, dat zij van Ged. St. eene missieve ontvin gen, waarbij zij verklaren hunne goedkeuring te moeten onthouden aan het raadsbesluit van 19 December tot toekenning van niet eer vol ontslag aan den onderwijzer T. J. Pas. Van daar het voorstel van B. W. om van die beslissing van Ged. St. in hooger beroep te gaan, welk voorstel stilzwijgend en zonder stemming werd goedgekeurd, hetgeen mede het geval was met eene door B. W. voorgestelde wijziging der ge- meentebegrooting over 1900. Van de Patroonsvereeniging Middelburg's Bouwkring kwam een adres in betreffende aanbesteding enz. van gemeentewerken. B. W. stellen voor aau die Vereeniging te berichten, dat, zoowel ten aanzien van gemeentowerken, als ten aanzien van wer ken voor de gasfabriek en duinwaterleiding, steeds openbare aanbesteding plaats heeft, wanneor de [werken niet .n eigen beheer worden uitgevoerd. Niemand verheft zijne stem tegen dat voorstel en wordt zonder stemming conform besloten. Van B. W., zich grondende op de be richten van den directeur der gasfabriek en duinwaterleiding en van de daarbij over legde ziekteattesten van den arts Meyers, kwam een voorstel in om aan den 61-jari gen werkman van de gasfabriek en duin waterleiding K. Blaakmans en den 77-ja rigen lantaarnopsteker J. Dommisse pensioen te verleenen en het bedrag daarvan te be palen respectievelijk op f 292 03 en f 173,33, tegen welk voorstel zich niemand verzette en stilzwijgend zonder stemming werd goed gekeurd. Dit was mede het geval met een voorstel van B. W. tot aanleg van gasleiding a in den Sleeperssingel en b in de Pijpstraat, zulks naar aanieiding van adressen van J. C. Post c. s. en A. A. Mes. Ook kwam in een voorstel van B. W. tot aanleg van gasleiding in de buitenwij ken en wel a in Karelsgang, l in het Ar- nemuidsche voetpad, c in den singel van dit voetpad tot aan Smoorsgang en d in den singel lusschen perceel wijk S no. 37a en den Noordweg en dan verder van dat punt tot perceel R no. 63. De gezamenlijke kosten worden door hen geraamd op f 5600. Aanleg van duinwaterleiding in genoemde wegen achten zij voorhands nog niet geraden, aangezien de belastbare huur waarde van de aan de singels gebouwde perceelen nog te gering is. Zoodra hierin in verband met de aanhangige herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen eene behoorlijke verandering zal zijn gekomen, hopen zij in staat te zijn ook die uitbreiding voor te stellen. De heer Sprenger verklaart dat hij, ten opzichte van dit voorstel, niet homogeen was met met zijne medeleden van het Dag. Bestuur. Deze grondden hun voorstel op de veronderstelling dat van de circa 200 aan die wegen gelegen perceelen er min stens 100 zuilen zijn, die van een munt gasmeter gebruik zullen maken. Hij wil hen gaarne in die onderstelling laten, maar men verzuime dan niet ook bij de bere kening der kosten den prijs der muntgas meters enz. in aanmerking te nemen. Naar zijne meening zijn de kosten f 2500, te laag geraamd. De heer van Dunne merkt ten aanzien van den aanleg van duinwaterleiding in die wegen op, dat hij vernomen heeft dat de belastbare opbrengst van de perceelen aan de singels bij do herziening met 50 tot 75 percent is verhoogd, waarop de Voorzitter antwoordt dat, zoo mogelijk, een voorstel tot den aanleg van duinwaterlei ding in het oog zal worden gehouden. Dit is echter niet van invloed op den aanleg der gasleiding, daar voor elk dier leidingen toch eene afzonderlijke gleuf moet gegra ven worden, dewijl de buizen der water leiding veel dieper gelegd worden dan die der gasleiding. Nadat de heer Wisboom Verstegen nog eenige inlichtingen gevraagd en verkregen had, wordt ten slotte het voorstel van B. en W. aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Sprenger. In verband met een verzoek van de be sturen der Christelijke scholen in de Sin- gel- en Gravenstraat, komt thans aan de orde een voorstel van den heer van Dunné tot reduceering tot de helft van den kos- tenden prijs van het duinwater, benoodigd voor scholen en instellingen van welda digheid. Het voorstel, dat vroeger reeds een punt van langdurige discussie had uitgemaakt, wordt thans bestreden door de heeren Sprenger en A. P. Snouck Hurgronje, doch krachtig verdedigd door do heeren Verhage, Koole en Wisboom Verstegen, totdat het ten slotte wordt aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Sprenger, Van der Swalme en A. P. Snouck Hurgronje. Door den Voorzitter wordt hierna mede gedeeld dat, naar aanleiding van de klach ten in een adres van O. Cornelisse Mzn. c. s. over den toestand van den Segeers- weg, in dien toestand voldoende verande ring gebracht was, zoomede dat was voor zien in de rioleering op Seisdam, zulks naar aanleiding van klachten daarover in een adres van het Bestuur der Vincentius- vereeniging. Stilzwijgend legde de Raad zich bij deze mededeeling des Voorzitters neder. Op een adres van J. Nierse Czn. tot verwijdering van het aanplakbord der ge meente van zijne woning aan het Hofplein, stelden B. en W. voor, dat, zoolang daar slechts een blinde muur staat, het aan plakbord te laten zooals het is. Nierse diende echter een nader adres in en grondde de herhaling van zijn verzoek op de volgende motievenlo. dat uitzicht van porceel E 2 en E 3 wordt belemmerd 2o. dat licht wordt weggenomen in de werkplaats van perceel E 3, en 3o. dat perceel E 3 blootstaat aan baldadigheden, die door het werpen van steenen als an derszins tegen het aanplakbord geschieden. De heer W. 27. Snouck Hurgronje, die het practisch nut van die aanplakborden meent te mogen betwijfelen (men ziet er dan ook zeldzaam toeschouwers voor, tenzij zij gedecoreerd zijn met vaak afzichtelijke prenten), is van oordeel dat Nierse's ver zoek moet ingewilligd worden, als zijne motieven juist zijn en dit zal wel zoo wezen daar zij niet worden wederlegd. Van hetzelfde gevoelen is de heer van Dunnehet motief sub 3o. moge wellicht een weinig overdreven zijn, de twee andere motieven wegen zwaar genoeg om het aan plakbord te verplaatsen, b.v. naar den kant van het Gerechtshof. Be heer den Bouwmeester deelt mede dat de pachter der aanplakborden verklaard heeft daardoor schade te zullen lijden; wil men dus verplaatsing, men wachte tot de pacht om is of geve anders den pach ter schadevergoeding. De heer Schorer brengt in het midden dat van vergoeding geen sprake kan zijn, zoolang niet van schade gebleken is. Heeft Nierse last vaD het bord, dan wordt het verplaatstde blinde muur van het bij gebouw van het Zeeuwsch-Genootschap biedt daartoe zijns inziens eene geschikte gelegenheid. De heer den Bouwmeester wijst er op dat in het contract met den pachter ook eene bepaling is opgenomen, waarbij de plaats der borden wordt vastgesteld. De heer van der Swalme stelt mede Nierse in het gelijk, die naar zijn oordeel last heeft van het bord. Nadat door den Voorzitter eenige woor den ten gunste van het behoud van het bord in het midden waren gebracht, wordt het voorstel van B. en W. tot afwijzende beschikking verworpen met algemeene stem men, behalve die van de heeren Sprenger, van de Ree en den Bouwmeester. Vervolgens komt aan de orde het voor stel van B. en W. omtrent het beplanten van de Markt. De heer Wisboom Verstegen, die de aan dacht vestigt op de tegenkanting die de beplanting der markt van vele zijden on dervond, doet het voorstel dat de Raad op zijn besluit terugkome om B. en W. uit te noodigen tot het ontwerpen van plannen voor die beplanting. De heer van der Swalme kan met dat voorstel niet medegaan. Over den smaak valt niet te twisten meent hij, want wat de een mooi vindt, zal de ander leelijk achten, zijns inziens zal het uitzicht op het stadhuis door beplanting niet lijden en wat afvallende blaleren betreft, daarvoor hebben wij eene gemeentereiniging. Boven dien zou beplanting uit een hygiënisch oogpunt zeer wenschelijk zijn. De heer W. H. Snouck Hurgronje zegt dat hij de zitting niet heeft bijgewoond waarin het besluit genomen werdtoen hjj het hoorde, kon hij er aan van kei jjk geen geloof aan hechten. De heer van Dunné merkt op dat een deel der ingezetenen tegen het voorstel gekant is en dat hun zulks niet euvel is te duiden, maar van den anderen kant moet men ook niet voorbijzien dat de voorstan ders van beplanting op andere steden wijzen. Wel had hij zich een ander plan dan het ontworpene voorgesteld en ver klaart hij derhalve reeds bij voorbaat aan het ontworpen plan nimmer zijne stem te zullen geven. De heer Koole zou als marktbewoner niet met de anderen zijn medegegaan, maar, nu er zooveel oppositie is, acht hij het beter op het voorstel terug te komen. Het voorstel Wisboom Verstegen wordt hierna aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren van der Swalme, van Dunné en den Bouwmeester. Achtereenvolgens worden nu zonder be raadslaging of stemming goedgekeurda. een voorstel van B. en W. tot uitgifte in erfpacht van grond bjj het Oostkerkhof aan G. Jongepier, b. een voorstel van B. en W. tot verhuring van grond aan P. Wondergem en c. een voorstel van B. en W. tot ver- lmriug van bleekveld op het Smidsbolwerk. Aan de orde komt nu het voorstel van B. en W. tot stichting van school K. Zij meenen dat die zal moeten komen aan de Veersche poort. De heer van Dunné betreurt het dat de stukken een zoo beknopt rapport bevatten over den grond in de Volderijlaagte. Waar om hebben B. en W. geen gevolg gegeven aan hun plan om daar boringen te doen? Eene school zou in het belang der jeugd veel meer te verkiezen zijn dan aan do Veersche poort, een uithoek van de stad. Nu zullen alle armenscholen aan dezelfde zijde der stad gevestigd zijn. Hij stelt daarom voor B. en W. uit te noodigen, hun onderzoek in Klein Vlaanderen voort te zetten. De heer van de Ree is het eens met den heer van Dunné. Als lid der gezondheids commissie heeft hij het terrein mede helpen onderzoeken. Het kwam hem het meest aannemelijk voor, daar het hooger uit den waterspiegel ligt dan de andere terreinen. Bovendien kan er geen geschiktere plaats gevonden worden voor de bewoners van Middelburg's ambacht, Jeronimusbuurt en anderen. Ook de heer Schorer kan zich met het voorstel van Dunné vereenigen, terwijl de heer Koole zich er mede voor verklaart. Op het kaartje zou hij echter willen aan geduid zien de richting die de ontworpen tram in de Volderijlaagte zal nemen. De heer van de Ree merkt op dat die tram geen bezwaar kan opleveren; hij is geprojecteerd midden op de gedempte sloot, 5 a 6 meters van de school verwijderd. De heer dm Bouwmeester wijst op de kosten aan eene grondboring verbonden; Reij nierse betaalde voor éóne boring aan de Loskade twee a driehonderd gulden. Blijkens de ondervinding opgedaan bij wer ken voor de rioleering in de buurt is de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1