NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND jotheekbank renknechts No. 51. 1901. Dinsdag 15 Januari. 15e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH Biiitenlandseh Overzicht. urg. Knecht edit, necht, sknecht Het Stembusjaar. IJLIMEN, ECHT bode, nd Meisje. lecht HECHT. X ZD VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN n. ste hypothecair Agenten. loetinge, vraagt in. Mei Kleverskerke. E, Abeelsche- agd Y, Goes. SSE, Nadorst, chillig welke NEEP, Ossen- ierswerkzaam- ehuwd, klein kan melken. AN KAKE- s. Wemeldinge. it ENDIJK te gevraagd Kattendijke. vraagd Br. fr. aan h. Axel. R-JANSE, 7-i3 7.22 7.41 8.16 8.30 9- 9-43 "•3 10.28 "•39 9-45 10.38 11.2' §10.16 §11.16 a 7-35 7.46 7-53 8.8 8.17 8.25 8.32 8.37 8.47 8.54 9-7 9.20 9.29 9-4° 10.26 11.26 11.8 ek Rotter- van f 0,60 2.4 6 16 1.25 6-3 3.10 7.25 3 5° 8.5 4.6 8.22 4.22 8.38 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De lezer zal opgemerkt hebben dat aan 't slot van ons vorig artikel door ons over belastingkiezers gesproken is, die als bij uitzondering, zich hebben aan te geven. Het zijn zij die in zekere gemeente kwamen wonen na in een vorige woon plaats hun belasting vol te hebben be taald; en zij die belasting betalen ge meenschappelijk in een onverdeelden hoedel. Wij haasten ons er bij te voegen dat nu voortaan ook personen, die over slechts twee maanden in het dienstjaar zijn aan geslagen in een Rijks-directe belasting, nu het kiesrecht kunnen ontvangen. Ieder, die weet, hoe dikwijls het voorkomt dat een persoon door verhuizing b. v. voor slechts een deel van het jaar aange slagen wordt in de Personeele belasting, zal toegeven dat deze wjjziging niet zon der belang is. Natuurlijk worden die personen door den ontvanger ambtshalve op de kiezerslijst gebracht. Voorts herinneren wij er aan dat aan hen, die op 1 Februari hun Personeele belasting nog niet hebben voldaan, een kennisgeving met het opschrift „Kiesrecht" door den ontvanger wordt gezondenen dat de belastingschuldigen hun na 1 Fe bruari afbetaald biljet niet meer aan den Burgemeester hebben te vertoonen, zooals tot beden geschiedde, maar dat de ontvan ger dat voortaan voor hen zal doen. Het spreekt van zelf dat wij allen, als eerlijke menschen geroepen zijn te zorgen dat dergelijke „kennisgeving" ons niet be hoeft gezonden te worden. In ieder geval hebben de zoodanigen, wie een „kennisgeving" wordt thuis be zorgd, te zorgen dal zij vóór 1 Maart hun belasting hebben aangezuiverd. Anders gaan zij van de lijst af. Dit geldt voor alle belastingen. Gesteld men was in de Bedrijfs-, in de Vermogens-, in de Grond-, in de Perso neele belasting aangeslagen, en men had van de vier er drie ten volle betaald, doch bleef in een achterlijk; dan gaat men on verbiddelijk van de lijst af, indien niet vóór 1 Maart ook deze belasting is aan gezuiverd. Gelijk wij boven zeiden, geldt nu ook de aanslag uitgereikt in den loop van het dienstjaar. Alleen aanslagen, waarvoor het biljet pas na 31 Dee. 1900 werd uitgereikt, gel den niet. Nog herinneren wij dat wanneer het biljet op naam van uw vrouw staat; of ook wanneer gij belasting betaalt voor grond van uwe minderjarige kinderen, grond waarvan gij het vruchtgebruik hebt, gij kiezer zijt, wanneer, uw aanslag min stens een gulden bedraagt en gij dien aan slag ten volle betaald hebt. Bij de personeele belasting moet men natuurlijk zijn aangeslagen in minstens een der vijf eerste grondslagen, dus huurwaarde, of anders haardsteden, of anders mobilair, of anders dienstboden, of paarden. Belastingkiezers, uitgezonderd de ge vallen in ons vorig artikel genoemd, be hoeven zich niet aan te geven. Wij merken dit op, ongerekend onze persoonlijke meening dat wij niet attent genoeg kunnen zijn en beter achten een keer onnoodige aangifte, dan verlies van Kiesrecht. Herinneren wij voorts nog dat de huur prijs eener woning per week om kiezer te zijn, f 1,75 bedraagt voor Ylissingenf 1,50 voor Middelburg't ZaDd en Souburg f 1,25 overige gemeenten op de eilanden, Axel (kom) en Neuzen (kom) f 1en Axel (ove rig deel), Neuzen (overig deel) en alle overige gemeenten in 't 4e en 5e district 80 cent. Loonkiezers hebben te onthouden dat hun inkomen moet bedragen te: Vlissingen f 450; Middelburg f400; 'tZand en Souburg f350; Goes, Ierseke, Brigdam- me, Neuzen (kom) en Zierikzee f 325ove rige gemeenten op de eilanden met Axel (kom) en Neuzen (kom) f300; en Axel (overig deel), NeuzeD (overig deel) en alle andere plaatsen f275 'sjaars. Wie loon en vrije woning geniet, die wete dat de huurwaarde der vrije woning gelijk is aanf 87,50 te Ylissingenf 75 te Middelburgf 62,50 te Zand en Souburg f 50 te Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierikzeef 37,50 in de overige gemeenten op de eilanden en Axel (kom); en overigens f 25 per jaar. Terwijl vrije kost en inwoning wordt gerekend op f300 f275 f250 f225 f200 f175, al naar gelang men in een der straks ge noemde gemeenten woont. Nog geldt de bepaling dat men in Mei 1901 vijf-en-twintig jaar moet worden, om voor het kiesrecht in aanmerking te komen. En eindelijk wie in 1900 onderstand heeft gehad van een instelling van wel dadigheid of een gemeentebestuur, is voor 1901 zijn kiesrecht kwijt; maar als onder stand gelden niet geneeskundige hulp en geneesmiddelen, wel daarentegen verster kende middelen. Dit alles betreft het kiesrecht voor de Tweede Kamer. Voor de Provinciale Staten wordt men tevens kiezer, als men inge zetene der provincie is. De belasiingkiezers voor de Kamer hebben ook het kiesrecht voor den gemeenteraad, maar de woning-, loon- enz. kiezers hebben eerst gemeente kiesrecht, als zij in de plaatselijke direkte belasting van hun gemeente zijn aange slagen voor een bedrag, minstens gelijk aan de huursom die iemand Kamerkiezer maakt, dus te Vlissingen minstens f 1,75; Middelburg f 1,50Zand en Souburg f 1,25 Goes en alle andere gemeenten op de eilanden, met Axel (kom) en Neuzen (kom) f 1enz. Ook deze belasting moet op 1 Maart ten volle zijn betaald. Gemeenten gelijk bijv. Goes, die in een lagere belastingklasse komen of kwamen, zullen wel eenige belastingkiezers verliezen. Laten de secretarissen der Kiesvereenigingen bij voorbate hen wien dit Damocles-zwaard boven het hoofd hangt, waarschuwen dat zij zieh voorzichtigheidshalve als woning kiezer of als loonkiezer gaan aangeven. 14 Januari 1901. Dit jaar moeten van de leden der Pro vinciale Staten aftreden 9 Liberalen, 9 Antirevolutionairen en 3 Roomsche leden. In Middelburg treden af de heeren O. J- Huvers, W. Maas en mr. P. Dieleman (allen antir.) In VlissingenC. L. v. Woelderen, jhr. 0. J. J. A. v. Teylingen (liberalen) en P. J. Siegers (antir.) In Zierikzee: J. H. C. Heyse, M. Bolle en mr. J. A. Bolle (allen lib.) In TholenJhr. mr. E. A.O. deCasem- broot (lib.) In Goee: Jhr. mr. J. J. Pompe v. Meer- dervoort, M. Noordijke, D. J. Oggel en W. J. Vader van 's-Gravenpolder (allen antir.) In Sluis: J. Erasmus, H. G. Hammacher en J. L. I. de Bats (allen lib.) In Rulst: P. Moes (antir.), P. F. Fruij- tier, C. IJsebaert en F. C. O. M. Hombach (allen R. K.) In 't gedeputeerd college treden af de heeren v. Lijnden, Siegers en de Casem- broot. Op den dag toen de Leerdwangwet in werking trad, 1 Januari, trad felle vorst in; en spijbelden de leerlingen der lagere scholen bij honderden wegens het ijsver maak. In 't vervolg zal van hooger hand er wel een mouw aan gepast worden dat „ijs" wettige reden van schoolverzuim is. Ons wèl. Mits dan maar gelet worde op nog meer dat tot dat „wettig" schoolverzuim aan leiding behoort te geven. Er is vermaak, maar er is ook druk en drukte die een huismoeder of vader doet verlegen staan wanneer de zoon of dochter niet mag „wegblijven". AMERIKA. Er zijn in Amerika 43 Christelijke ver- eenigingen van Roodhuid-Indianen. De eerste werd in 1879 te Flandreau in Zuid- Dacota gesticht. In den afgeloopen zomer hielden de Indianen in verschillende staten, waar zij hunne »reservations" (door de regeering toegewezen districten) hebben, zes conferentiën (wjj zouden dit ringver- gaderingen noemen) die te zamen door omstreeks -1000 jongemannen werden bij gewoond. De conferentie te Rosebad werd bezocht door 75 personen, die te Santee door 99. De vereenigingen van de Sioux Indianen hebben gewoonlijk wekelijks eene godsdienstige samenkomst en twee Bijbel besprekingen. De opkomst bedraagt ge middeld 20 leden. Gold vroeger het spreekwoord: de eenige goede Indiaan is een doode Indiaan nu is het de taak der vereenigingen het kwaad in den Indiaan te dooden, opdat de Roode mensch be houden worde. Onlangs werd op het graf van een Indiaan een gedenkteeken opgericht. Het was op het graf van Henry Farnam, »do Kleine Arend" Een der sprekers zeidoHij was een held en de zoon van een held, hij ver wierf dezen eernaam in den strijd voor het recht, en in dezen strijd heeft hij nooit iemand leed gedaan. Zoover ik weet diende hij God niet enkel op Zondag en in de kerk, maar heel zijn leven was christelijk. Hij was liefderijk jegens zijne moeder. Hij was zachtzinnig jegens zijne paarden en zijn vee. Hij was vriendelijk jegens ieder een. Hij had geen vijanden. Hij was werk zaam. Hij verspilde zijn geld niet. Hij was zooals wij allen behooren te zijn. Al zouden mijne vrienden op mijn graf een ge denkteeken oprichten zoo hoog als de hemel, een van marmer, zoo wit als sneeuw, dan kon zoo'n steenen zuil mij niet in Gods huis brengen. Tk kan alleen behouden worden als ik in Christus geloof. Het karakter van Henry was zoo breed als de wereld, zoo diep als het aardrijk, en reikte tot den hemel, waar hij vasthield aan God. Een andere spreker »Een Donder" ge naamd zeide: Schitterend wit is deze mar mersteen, maar het bloed van Jezus heeft hen, die in Hem ontslapen zijn nog witter gemaakt, ja witter dan sneeuw, en schit terender dan het zonlicht. Alleen in Chris tus was Henry hetgeen hij was. Zijne liefde tot God was allen ten voorbeeld. Jmgelingsbode. ENGELAND en TRANSVAAL. In 't gevecht bij Naauwpoort in Trans vaal hebben de Engelseben kostbare ver liezen geleden. De kolonne was op weg van Ventersdorp naar Krugersdorp en werd geleid door Imperial Light Horse (Keizer lijk Lichte Ruiterij) die bij de Boeren, na de Lanciers van Elandslaagte, in het slecht ste blaadje staan, dewijl zij meest bestaan uit Johannesburgsehe Uitlanders, die zoo'n aandeel hadden in 't ontstaan van den oorlog. De Boeren, hun tactiek van Lindley ge trouw, achter kopjes of in 'thooge gras verborgen, lietten de verkenners passeeren, en openden toen van achteren en van voren een moorddadig vuur op hen, zoodat kolo nel Sampson bevel gaf tot den terugtocht. Een paar officieren en 50 man van hen sneuveldenook hadden zij verscheidene gewonden. Steyns krijgkundig plan wordt voortref felijk uitgevoerd en nadert meer en meer zijn verwezenlijking. De Delagoa-lijn is radicaal afgesneden en wordt angstvallig door Louis Botha bewaakt, zoodat er geen muis van de zijde van Komati-poori door komt. De reeds door ons vermelde aan val op de posten om Belfast is een nieuw bewijs van Botha's activiteit. Bij een dezer kropen de Boeren tot vlak bij de Engelsche posten. Een kapitein van slechts 30 jaar sneuvelde, evenals 20 man schappen. Er werden 3 officieren en 59 man gewond. Den lijn naar Natal wordt door deD jon geren Botha onveilig gemaakt. De Wet heeft den Vrijstaat voor zijn rekening en in de Kaapkolonie 'naderen de gebeurte nissen haar ontknooping. De vijf duizend Boeren, die zoogenaamd trekkende waren naar Duitsch-Zuidwest-Afrika, zijn naar het Zuiden gegaan, en dringen steeds die per de kolonie in, even ongemoeid als de commando's, die hun voorgingen. En dit is het merkwaardige bij dezen inval, dat het tot nu toe tot geen enkel ernstig tref fen gekomen is. Zou de schrik des Heeren op de En- gelschen gevallen zijn, gelijk eens bij Is raels toeht door Kanaan, het hart der hei denvolken versmolt Men spreekt al van ontruiming van som mige steden, Ju.it vrees voor hongersnood. Te Kimberley bijvoorbeeld kost een zak meel zestig gulden. En het geroof der Boeren vermeerdert de smarten. Zoo is te Pretoria een klein troepje Boeren verschenen, dat 400 stuks hoornvee wegroofde. De Engelsehen waren niet bij machte hen te achterhalen, ofschoon een der forten met zijn Long Tom schoot. Bij Richmond viel een Engelsche pa trouille van Brabants horse in een hin derlaag; een vijftal gevangenen werden weer teruggezonden nadat zij ontdaan waren van hun paarden, geweren, munitie en een deel hunner kleeren. Ook in de Magaliesbergen leden de En- gelschen ernstige verliezen. In 't Noordoosten staat Gordon tegen Beijers, Babington tegen De la Rey; in het Noordwesten was Paget mot de Boeren Babingtons ruiterij heeft daar nog meer geleden dan bij Ladysmitb. Een eskadron dat in een hinderlaag viel, verloor de helft van zijn manschappen. Men beweert dat toen de overgebleven Engelsche ruiterij terugweek, de Boeren dooden en gewon den plunderden en zelfs hun laarzen uit trokken. Ook uit den Vrij staat ontbreekt nog al tijd het eigenlijke nieuws over de de ramp van Lindley. Het is nu al haast veertien dagen en nog verneemt men niets van Knox. Er zijn er al die beweren dat hij door De Wet in de val gelokt en ge vangen genomen is. Wel is bericht ge komen, dat de strijd drie dagen geduurd heeft en de Boeren een moorddadig kruis vuur op de ingesloten Engelschen onder hielden al dien tijd. Er zijn 28 gewonden van de Lijfwacht van den opperbevelheb ber te Heilbron aangekomen; een drietal is spoedig daarna overleden. De gewon den hebben verteld dat behalve kol. Laing ook luitenant von Schade is gevallen. Nog wordt verhaald van eene belegering van Buitfontein gedurende twee maanden door de Boeren. Daarvan is nimmer ge rept voor Bruce Hamelton er aankwam. Johannesburg en zijn mijnen worden ai meer in staat van verdediging gesteld. Ook in Natal bereidt men zich op de komst der Boeren voor, worden stadswach ten gevormd en is men druk bezig den Kaffers hun paarden af te trochelen, waar de getrouwe zwarten wat mager Engelsch vee voor terug ontvangen. Om Standerton zwerft sinds weken een commando, dat pogingen doet de levens middelen der Engelschen te bemachtigen. Het garnizoen kan er niets aan doen, want het is te zwak de Boeren aan te vallen. Bij Warrenton en Veertienstroomen zijn twee Engelsche kampen weggespoeld ge durende een onweersbui. Tenten, kleeren, schoenen en zelfs geweren, zijn door de Vaal meegevoerd. ,,'t Was of natuur verbood den toeleg door te drijven", zong Tollens. Wij herhalen wat wij al meer gezegd hebben. Kitchener zit deerlijk met de vingers tussehen de deur. En de Boeren winnen in aantal. Velen voegen zich bij hen, en de schroomvallige broeders bren gen hun wapens of levensmiddelen. Alle commando's zijn in kleine troepjes verdeeld, die nu het land vervullen als sprinkhanen in menigte. Kitchener haast zich om troepen te zen den die de spoorwegen vrij houden. Ma trozen van de „Sybil", brachten kanonnen aan land. 56 mijl westelijk van Clanwil- hamen te Kaapstad werkt men druk aan den bouw der versterkingen. Hertzog, de ziel der beweging in bet oosten, is nn door de Roggeveldsbergen met 700 man en 2 kanonnen waarschijnlijk bij Elandsdrift in de Tanguarivier, een zijtak van de vroeger vermelde Doornri vier, aangekomen. De Cedarbergen schei den hem van Clanwilliam, een afstand van 80 K.M. Van de laatste berichten stippen wij nog deze aan: Engelsche bladen berichten dat de En gelschen den 7den de Delagoa lijn weer in hun macht hadden gekregen. Engelsche machinisten brengen de treinen recht streeks van Pretoria naar Louremjo Mar ques. waar transportschepen wekelijks voor raden aanbrengen, die zoo spoedig moge lijk worden toegezonden aan de garnizoe nen aan de Delagoa-lijn tot Pretoriamaai de spoorweg is volgepropt met goederen die niet vervoerd kunnen worden bij gebrek aan lokomotieven, terwijl de Boeren den spoorweg herhaaldelijk opbreken. Vooral in Transvaal blijft de wissel op „onveilig" staan. Velen in Pretoria beu len met de Boeren. Onlangs zijn er drie die op parool uit waren, zoogenaamd gaan confereeren met de aanvoerders van de Boeren buiten de stad, maar zij keerden niet terug. De gewezen commandant Sehoe- man is evenmin terug. Die is zes weken geleden, kwansuis om met de la Rey te onderbandelen heengegaan. De Kamer der Mijnen te Kaapstad beeft in overleg met Kitchener bepaald dat 1200 mijn-employós binnenkort naar den Rand zullen terugkeeren om de mijnen te bewaken, op voorwaarde dat zij dienst nemen bij het spoorweg-pionier-regement of de Rand Rifles. Zij zijn verplicht tot dienst op elk deel van den Witwatersrand. Generaal Carrington, ook al een der Engelsche aanvoerders, die het verbruid hebben, is met zijn staf van Boelawajo naar Kaapstad vertrokken, vermoedelijk om de heeren Buller, Catacre, Broadwood, enz. achterna te gaan. Het Nieuws van den Dag bevat een brief van een klein meisje te Klerksdorp aan baar grootmoeder die hier te lande vertoeft. Aan dien brief, gedagteekend van half No vember, is het volgende ontleend Een paar weken geleden hadden wij generaal de Wet hier met president Steyn en Theron's corps. Ik kan u vertellen, dat ik toen pleizier had en zij zijn allen nog zoo vol moed. De Wet heeft ook een aanspraak gehouden, en hij heeft de Engel schen goed de waarheid gezegd. Ik stem geheel met hem mee. Hij vertelde ons, dat hij nu een nieuw gebod gaf, het was heb je naasten lief maar haat de Engelsehen, en dat hij liever onzen president in het hart van de zee begraven zag, dan dat bij een van die gemeene, laaghartige, diefach tige, leugenachtige Engelschen een.hand op hem zag leggen en hij geloofde wel dat er goeie Engelschen waren, maar dan zijn ze allen klein gestorven. O tante, ik kan die Engelschen niet uitstaan en ik wensch ze liever naar het land waar de peper groeit. Men wordt ook zoo hart met zoo een onrecht- vaardigen oorlog. Hier zijn wij anders gelukkig wel Wij hebben vandaag voor het eerst weer wat suiker beproefd. Ik kan u vertellen, dat mijn gestampt mielies als koek smaakte en vanmiddag ook eens weer een kopje thee. P. (een 12-jarige broer van de schrijf ster), is al den heelen dag bezig om stamps te verkoopen tussehen de kakieshij heeft al 16 shillings gemaakt. Natuurlijk denken die lui dat ze Transvaal al hebben, maar we vechten ten minste nog op 13 verschil lende plaatsen en zullen niet opgeven, al moeten wij nog zeven jaar vechten of we moeten allen dood zijn. Ik wou maar dat de geheele wereld Engeland den oorlog verMaarde. P. (het broertje) en ik hebben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1