NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 49. 1901. Vrijdag 11 januari. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Het Stembusjaar. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Gemengde 8erichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. i. Dit jaar is er voor onze Kiesvereenigin- gen werk aan den winkel. Het zal goed zijn, indien zij deze drie eerste maanden van 't jaar nog eens een vijftal vergade ringen wijden aan de bespreking der be ginselen en de maanden April en Mei nog een paar vergaderingen houden tot 't organiseeren der verschillende krachten, ter voorbereiding voor de verkiezingen. Aftreden moeten dit jaar leden van Gemeenteraden, Staten en Kamer. Sommige biaden begonnen reeds de alarmklok te luiden. Enkele Kamerleden gingen reeds „den boer op" met lezing of redevoering, ter kennismaking met hun Kiezers zeer zeker doch ook om alvast op den verkiezings strijd te wijzen. Nu, ieder zijn taak. Onze taak is op 't oogenblik om de kiezers en wie 't willen worden te herin neren aan hunne roeping, te zorgen dat zv op de kiezerslijst blijven of nieuw er op geplaatst worden. Wij hebben bierbij vooral het oog op 'de aangiftekiezers. Beginnen wij met hun den datum 15 1 Februari voor te houden. Wie zich nog niet hadden aangemeld, iof voor 't eerst wegens aangifte kiezer kunnen worden, die mogen wel zorgen «dat zij vóór 15 Februari zich hebben aan- sgegeven, ter secretarie. Wie hunner vóór 15 Februari zich niet heeft aangegeven, komt dit jaar niet op de kiezerslijst, en stemt dus bij geen der drie bovengenoemde verkiezingen mee. Hij is geen kiezer voor den Raad, en ook niet voor de Statenen voor de Ka mer ook niet. Behalve in gemeenten die in een lagere belastingklasse terecht kwamen, zullen er hier en daar nog veel kiezers op de lijst komen. Er zullen er echter, tenzij de kiesver- 'eenigingen en de man zelf er groote moeite voor doen, ook verschillenden af blijven. Dit moet natuurlijk zooveel mogelijk voorkomen worden. Daartoe willen ook wij medewerken door alvast de noodigste inlichtingen te verschaffen. De secretarissen onzer kiesvereenigingen moeten echter 't voornaamste doen. Zij mogen niet rusten voor zij zeker heid hebben dat al wie op de kiezerslijs ten behoort, er ook op staat. Dit geldt vooral onzen vrienden in 't Kamer-district Middelburg, waar de par tijen ongeveer gelijk staan, of, juister, de liberale kiezers in aantal tegen de antire volutionaire en wie hem om des geloofs wil bij stemming of herstemming steun .bieden, opwegen. Herinnerd zij nog dat tot de aangifte kiezers voornamelijk behooren de loonkie- zers en de huurkiezers. Laatstgenoemden zijn zulken die van 1 Aug. 1900 tot 31 Januari 1901 in bet zelfde huis verblijf bielden of slechts een maal verhuisden en zooveel buur verwoon den als in de tabel achter de Kieswet voor iedere gemeente is aangewezen. Zij kunnen en moeten, op grond daarvan, aanspraak maken om kiezers te worden. Schippers moeten een schip in huur heb- i *éhi gehad van 24000 kilo laadvermogen of '54 kub. Meter inbond. Wïij merken hierbij op dat bij de huur der '.woning do huur van een stukje grond mag «porden bijgeteld om het gevorderde bedi *ag te krijgen. Maar dan moet men den gmen.d ook evenals de woning van 1 Aug. 1:900 tot 31 Jan. 1901 in huur ge- bad hebben* Onzt* fewers op de dorpen zullen van deze ni.euiwe 'bepaling zeker wel flink nota willen nemen. Immers wanneer men f 1 verwonen moet om kiezer te zijn, en men verwoont maar 80 cent, dan wordt men toch kiezer, bij aldien men nog zoo'n lapje grond van den een of ander in huur of pacht heeft, bijv. van 20 cent per week. Dit moet men dan vóór 1 Februari gaan aangeven. Dat stukje land behoeft niet bij 't huis of in dezelfde gemeente gelegen te zijn, of van denzelfden eigenaar als daar de wo ning van is, gehuurd te wezen. Dit komt er altemaal niet op aan. Op 't secretarie kijkt men maar of huis en land saam of huis alleen u f 1 per week aan buur kost. Kiesvereenigingen, weest op uw post en zorgt dat al deze menscben, met dat ver- eiscbte stukje land, zich gaan aangeven. Huurkiezers die verleden jaar al op de lijst stonden als huur kiezer, behoeven zich niet meer aan te geven. Zij staan van zelf op de lijst. Maar, past er op Wie nog niet als nuur- kiezer op de lijst staat, of er verleden jaar wel op is gebracht, maar op 1 Februari van dit jaar eene andere woning bewoont dan waarin hij op 1 Februari 1900 ver blijf hield, moet zich aangeven. En nu de loonkiezers, waaronder ook vallen de inwonende zoons. Hier vooral hebben de kiesvereenigingen op te letten. Immers velen, die anders zouden zijn uitgesloten, kunnen in deze rubriek kiezer worden. Zoo bijvoorbeeld is nu kiezer hij, die van 1 Januari 1900 tot 31 Januari 1901 in dienstbetrekking was en in dien tijd niet meer dan slechts één keertje van baas is veranderd. Dus let op, wie nu in November uit zjjn dienst ging, bakkersknecht of boeren arbeiders bijvoorbeeld, en nu bij een anderen baas werken, blijven of worden kiezer, wan neer zij maar bij den vongen baas van 1 Aug* 1900 (of natuurlijk daarvóór) in dienst zijn geweest. Hier komt nog bij dat bet loon van den man, als dat niet voldoende is, om Kiezer te worden, vermeerderd mag worden met 't loon van zijn vrouw en de helft van het loon zijner minderjarige kinderen. Nu zullen vele arbeiders zeggen Dankje, de burgemeester heeft er niet mee te ma ken, hoeveel mij a huishouden verdient. Dan raden wij denzulken aan alleen 't wettelijke bedrag op te geven. In vele dorpen moet 't loon om Kiezer te zijn f 6 's weeks bedragen, Welnu, dan geeft men op dat deze som als minimum door den man en de vrouw of 't gezin te zamen wordt verdiend. De wet zegt nu duidelijk dat niet meer het juiste bedrag van het loon behoeft opgegeven te wor den. Wie dus f9 verdient, en reeds bij een loon van f5 of f6 kiezer kan zijn, die geeft f5 of f6 op, dit is voor de se cretarie genoeg te weten en de wet neemt er genoegen mee. Niemand weet dus wat gij verdient. Ja, nog sterker, de wet zegt dat niemand het mag weten. Denkt er om, alle loonkiezers moeten ieder, jaar opnieuw de aangifte doen, on verschillig of zij het vorige jaar reeds op de lijst voorkwamen of niet. Alleen moet aan hen die al op de kie zorslijst van 1900 voorkwamen door den burgemeester een aangiftebiljet werden toe gezonden zoodat zij dit niet expresselijk be hoeven aan te vragen. Maar dan ook met 't aangiftebiljet naar t secretarie toe. Grootboekkiezers, Spaarbankboekjekie zers, 1 ensioenkiezers en Examenkiezers be hoeven zich niet meer aan te geven, wan neer zij als zoodanig reeds op de vorige Kiezerslijst stonden. Natuurlijk moeien zij die voor bet eerst op de lijst moeten komen, en kiezer willen worden op grond van het hebben van een pensioentje, een soaarbankboekje met f50 er op, een inschrijving op 't Grootboek; of een examen achter den rugzich wel komen aangeven. En dan geldt hier ook als pensioen, wanneer men dit trekt, niet alleen van openbare instellingen, maar ook wanneer het door ondernemingen en bijzondere in stellingen ons wordt verschaft. Wie minstens f 100 nominaal in 't Grootboek beeft staan of f 50 op de Post spaarbank, die moet, als hij zich komt aangeven, een verklaring overleggen der directie van de Grootboeken of der Rijks postspaarbank. En wie nu een pensioentje heeft, on verschillig van wie, die kan dit bij zijn loon trekken en zicli als loonkiezer aan geven. Dan toch geldt dit pensioentje als loon. Ook ongevallenrente mag als loon worden meegerekend. En wanneer in een bedrijf de werkzaamheden een zeker deel van het jaar stilstaan of stilstonden, dan wordt toch die tijd als diensttijd beschouwd. Zoodat van 1 Jan. 1900 tot 31 Jan. 1901 ook die maanden, waarin men wegens stilstaan van _'t bedrijf tijdelijk buiten verdienste was, worden beschouwd alsof men ook in dien tijd had gewerkt; wanneer 't loon maar voldoende is '.oor het Kiezerschap! Aangeven moeten zich ook sommige be lastingkiezers, en wel: lo. Zij die in een andere gemeente over het volle laatst ver- loopen dienstjaar zijn aangeslagen geweest tot een bedrag van minstens f 1,in de Grondbelastingof over het volle dienstjaar in de Personeele belasting, Bedrijfs-of Ver mogensbelasting, en die nu naar zekere gemeente verhuisd zijn. Zij moeten daarvan opgave komen doen onder overlegging van de voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Febr a.s. Wie dus bijvoorbeeld een vol jaar be- drjjfsbelastiug heeft bet aid te Breskens, en sinds naar Middelburg verhuisde, die toone te Middelburg op 't secretarie zijn biljet aan den daarvoor aangewezen amb tenaar die hem op de Kiezerslijst zal in schrijven. 2o. Zij die zijn aangeslagen wegens ge meenschappelijk bezit in een onverdeelden boedel, kunnen zich ook komen aangeven, en brengen het door den ontvanger gewaar merkte aanslagbiljet mee, waarop men op 't secretarie kan zien dat door den aspi rant kiezer voor zijn aandeel in deze be lasting minstens een gulden is bijgedragen. SM volgt. Een Kaapseh blad publiceert de lijst van «sterfgevallen onder de gevangenen." De rij wordt geopend door vier Boeren jongens Bedenbem, 20 jaar, doodgeschoten toen hij poogde te ontvluchtenAbraham Burger 15 jaar; de Beer 18 jaar, beiden gestorven aan mazelen; en Wiesner 16 jaar, gestorven aan typhus. Welk oog blijft droog, wanneer men zich indenkt, hoevele honderden dergelijke flinke jeugdige levens, in den strijd voor de be laagde vrijheid huns land, zijn afgesneden Terecht roept een beroemd schrijver (Van dag tot dag) uit: Welke offers brengen de moeders der Republieken Er is nog iets dat de aandacht trekt. De oorlog werd van Engelands zijde be gonnen, om de verdrukte Uitlanders te helpen. Bovengenoemde doodgeschoten jongeling was er een zoo: een Duitscber. Nog zeven anderen zijn dezer dagen te Johannesburg opgehangen. En dat waarom? Ze hadden den onzjjdigheidseed, welke hun opgedrongen was, geschonden, en zich weder bij hun commando gevoegd. Wat erger was, ze hadden de Britten verslagen en een Britsche schans veroverd, een paar der verdedigers doodend. De bezetting te Klipfontein was talrijker en verschanst, maar de kleine bende be haalde de overwinning. En deze over winnaars nu werden, toen zij na verloop van tijd werden gevangen genomen, door hunne Engelsche »beschermers'' opge hangen Vergelijk hiermee de humane behande ling van de Britsche schuimers Jameson, en anderen, in 1896 door Kruger, nadat zij op de daad zelve gegrepen, een aanval pleegden in vredestijd op zijn land en 't leven zijner onderdanen Men ijst bij de gedachte dat dit gespuis nog eens de handen vrij kreeg in Kaap kolonie, waar do »rebellen" bij honderd tallen zich scharen om de Boerenvaan en hun leven in de hand stellen om den dood hunner broederen te wreken. o, Afgrijselijke tooneelen wachten ons, zoo in 't eind ook deze tweede invasie in Kaapkolonie mislukken moest of doodloo- pen. Do Heere verhoede dit ge~adig En wij hebben dan ook goeden moed. Immers de berichten blijven uitstekend. Reeds meldt men dat de Boeren Calvinia en Sutherland bezetten en reeds op 90 mjjl afstand van Kaapstad (dus geen achttien uren gaans van die plaats) positie kozen. Kitchener zit te Pretoria versuft te kij ken van zooveel en zoo buitengewoon groote vermetelheid. En terecht. Immers hij staat hier tegenover een wèl overlegd plan waarin nielhand minder dan De Wet de hand moet gehad hebben. Zelfs ver moedt Kitchener dat De Wet, dien Knox nog steeds te Lindley waant, al eenige da gen ia de Kaapkolonie zit en de ziel is van de beweging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zijpo, A. Groeneveld, te Hoogwoud. Bedankt voor Rijnsaterwoude door P. J. Wauters, te Ter Aarvoor Elburg, door F. F. J. v. d. Plassche, te Hasselt. Zaamslag. Dinsdag middag had de boomenkoopman L. Bruggeman, wonende te Stekene (Belgiü) het ongeluk in den Grooten Huissenspolder van de fiets te vallen en een been te breken. Na door doeter van Delden het been te zijn inge zet, is hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd. 's-Heer Arendskerke. Hedennacht ongeveer 12 ure, brak een hevigen brand uit, op de hofstede bewoond door de wed. J. Boonman alhier. De groote landbouw- schuur met de daarbijstaande ark brandden tot den grond toe af. Doordat bet vuur zich zoo spoedig verspreidde, kon van het geen zich in de schuur bevond, niets wor den gered. Behalve eene groote hoeveelheid graan, hooi ea vele landbouwwerktuigen, kwam een 45 a 50 stuks vee, waaronder paarden, kooien enz, in de vlammen om. Slechts vier varkens en een schaap werden- gered. Het huis bleef gespaard. De schade wordt door asasrantie gedekt. Oorzaak onbekend. Zoutelande. Gisteren werd in eene Algemeene Vergadering van leden van de Coöperatieve Steenkolenvereeniging «Eens gezindheid" tot Secretaris-Boekhouder ge kozen de heer J. Louws, en zulks in de plaats van den hoer H. A. de Vries, die voor die betrekking heeft bedankt. Met genoegen vernemen wij dat de toestand van den heer v. Waesberge Jans- sens veel beter is. Hjj is echter aan eene zijde verlamd als gevolg eener beroeite. Met genoegen vernemen wij dat Pre sident Kruger zoo goed als hersteld is, hij mag reeds geruimen tijd op zijn stoel door brengen. Bulletins worden niet meer ge geven. De Eerste Kamer heeft de huwelijks wetten met algemeene stemmen aangenomen Alleen werd door den heer Schimmel- penninck v. d. Oye, in navolging van den heer Lohman in de Tweede Kamer, leed wezen uitgesproken dat de „regeering" door haar houding jegens de voorstanders van een jaargeld terstond na 's hertogs huwelijk, een voorstel van dien kant bad onmogelijk gemaakt. Andere leden echter noemden 's ministers houding correct. Ds. Bouwers van Siddeburen, kwam op schaatsen van Groningen. Nabij zijn dorp viel hij neer. Men bracht hem in eene brugwachterswoning, waar hjj weder tot bewustzijn gebracht werd. Zijne vin gers en ooren waren bevroren. De pre dikant leed hevige pijnen. Te 't Zandt (Gron.) is een man Zondagnacht door de koude bevangen neergestort; 's morgens be wusteloos opgenomen, overleed hij spoedig. Te Katwijk is een jongeling bij bet schaatsen rijden in een wak gereden en verdronken. Een heer te Nederhorst den Berg zakte op de Vecht vlak voor zijn woning bij 't schaatsenrijden door het ijs en verdronk. Te Dedemsvaart viel door de gladheid een schipper van het vonder in 't kanaal en verdronk. De pakketboot van Oran „Russe" zonk bij Faraman ten gevolge van het slechte weder. De opvarenden zijn door de reddings- booten van Marseille gered, ten getale van 102. StedelingWat een kolossale vette varkens in je stal! Boer: Wilt u er Ansichtskaar ten van hebben President Kruger als redenaar! Op den achtdaagschen triomftocht van president Kruger door Frankrijk, speelde, zooals men weet, professor Van Hamel, hoogleeraar in de Frcnsehe taal en letter kunde aan de universiteit te Groningen, een uiterst gewichtige rol, want aan hem was de taak opgedragen om alle redevoe ringen van den President om te zetten in duidelijk Fransch en den eenigszins hardhoorenden grijsaard de beteekenis der Fransche toespraken duidelijk te maken. Naar men algemeen getuigt, heeft Van Hamel zich op meesterlijke wijze van die opdracht gekweten en wezenlijk er voor gezorgd, dat geen wanklank op te merken viel in het groote concert van algemeene geestdrift. In de Revue de Paris is nu een artikel verschenen, dat de knappe tolk zelf schreef over zijne betrekking tot Kruger. Reeds driemaal, in 1877, 1878 en 1884, had Kruger Parijs bezocht, maar ditmaal droeg zijn reis een gansch ander, een ver heven karakter. Hij moest redevoeringen aanhooren en beantwoorden. Daar heeft hij wel wat tegen opgezien. Hij zei dan ook reeds te Marseille tegen Van Hamel onomwonden „Ik bezit eenige beschaving maar ik ben geen taalkundige. Ik stel mijn zinnen a la bonne f n en ik maak ze niet altijd af. Daar ik nooit tijd heb gehad mij met grammatica in te laten, sta ik daar mede op gespannen voet. Maar dal zult gij wel voor mij in orde maken." Voor Van Hamel bestond de groote moeie- lijkheid hierin, dat Kruger's Hollandsch met het zijne gewoonlijk niet overeenkwam, daar do Boeren niet alleen de spraakkunst zeer vereenvoudigd, maar daarin ook tal van vreemde elementen opgenomen hebben. Weliswaar trachtte Kruger, wanneer hij tijd had om zijn toespraken eenigszins voor te bereiden, zooveel mogelijk de Hollandscho schrijftaal nabij te komen, maar meestal moest hij improviseeren en dan had de tolk de grootste moeite om den zin der woorden in de vlucht te vatten en in correct Fransch over te biengen. Hier en daar was hij ook genoodzaakt opzettelijk incorrect te zijn. Reeds iu Marseille zinspeelde Kruger er op, dat hij niet alleen het medelijden, maar ook den daadwerkelijken steun van Frank rijk hoopte op te wekken. In verstandhou ding met Leyds en andere diplomaten uit de omgeving, liet hij dien zin weg, daar het nog onzeker was, in hoeverre de Fran sche regeering Kruger te gemoet zou komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1