No. 46. 1901. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 5 Januari. 15e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Liberale Unie. Uit het dagboek van een Krijgsgevangene. Ds. A. van Schelven. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers. 0,025. UITGAVE DÉR FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Men begint, langzamerhand te gevoelen, dat een jaar met algemeene verkiezingen nadert, en dienovereenkomstig te handelen. Zoo riep de Liberale Unie hare getrouwen bijeen tegen 26 Januari a.s., om het pro gramma vast te stellen. Het Bestuur stelt voor, dat het linie schip met volle zeilen stevene in den koers, door mr. Troelstra gewezen. Het plaatste toch op den beschrijvingsbrief het voorstel tot het nemen van het vol gende besluit: „De Liberale Unie in hare algemeene vergadering va a 26 Januari 1901, spreekt den wensch uit, dat bij de algemeene ver kiezingen van 1901 op den voorgrond trede de Grondwetsherziening in 1 van haar „Hervormingsprogramma" genoemd en dat van de te stellen candidaten worde verlangd, met enkel dat zij instemming betuigen met de strekking van het ge- heele „Hervormingsprogramma", maar ook dat zij met volle overtuiging de urgentie van den in 1 genoemden maatregol er kennen. En die 1 van het Hervormingspro gramma luidt: „Be Liberale Unie, handhavende haar herhaaldelijk uitgesproken meening ten gunste eener regeling van do kiesbevoegd heid, los van eiken band met belastingen, is van oordeel, dat ter verkrijging daar van wijziging der artikelen 80, 127 en 143 der Grondwet noodzakelijk gebleken is, en dat deze wijziging behoort te ge schieden in dien zin, dat invooring vaD het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk wordt." Hieraan wil het bestuur toegevoegd zien: „Indien en voor zooverre algemeen kies recht wordt ingevoerd, acht zij evenredige vertegenwoordiging door de rechtvaardig heid geboden." De algemeen-kiesrecht-vlag moet dus in top geheschen worden. Voorts volgen: herziening van de bepa lingen der Grondwet op de verkiozing van leden van de Eerste Kamerverbetering van de opleiding voor beroepen en bedrij ven, practischer richting in het onderwijs. Togen beschermendo rechten wordt op nieuw partij gekozen. 6 van hot pro gram wil mon herzien als volgt: Behartiging van de ontwikkeling van land- en tuinbouw, veeteelt, visseherij, handel en nijverheid, niet door bescher mende rechten, maar door andere maat regelen, o. a. door verbetering van ver- keers- en gemeenschapmiddelen, ook tusschen afgelegen streken en de centra van bevolking; door bevordering van de afzet van Nederlandsche producten naar het buiten'and; en, wat in het bijzonder den land- en tuinbouw aangaat o. a.; door veihreiding van land- en tuinbouw- onderwijs, door bevordering van ontgin ning van heidegronden en verbetering van andere minder waardige gronden, FEUILLETON. 3 {Slot.) Wij passoerden dien dag de dorpen Vuur- steker, Meulensteen, Mariënkerk, Dongeron, Borret, Leerne, en kwamen ten zeerste vermoeid 's avonds 4 uur in de stad Deinso aan, waar wij in eene kerk geplaatst wer den. De pastoor dacht ons op allerlei wijze te onthalenop gekookte aardappelen met de huid er om. Doch hij had er weinig aan; want de manschappen vielen er op als wilden; en ontroofden hem alles, toen hij do deur pas in was, op- eene onvoeg- lijke wijze, zoodat velen niets konden krij gen. Ui0 nog wat geld hadden, lioten zich hierop wat koffie en brood brengeD. Hierop begaven wij ons ter ruste, boe wel wij dezen laatsten dag van het jaar liever aan ernstige door aanvulling der wettelijke maatre gelen tot bestrijding van veeziekten; door herziening van de bepalingen op het stuk van de jacht. ^Omtrent de landsverdediging wordt het volgende voorgesteld: Ten aanzien van het defensiewezen, hij welks inrichting eonerzijds op fjTden voorgrond moet staan de verplich ting om de onafhankelijkheid van den Staat afdoende te verzekeren, anderzijds moet rekening worden gehouden met de internationale verhoudingen, die in re delijkheid kunnen worden voorzien en met de financieele lasten; regeling der levende strijdkrachten op den grondslag van het stelsel der persoonlijke vervulling van den dienst plicht en met opheffing van de schut terijen in haar tegenwoordigen vorm: nieuwe regeling van den rechtstoe stand van den militair. Tegen deze paragraaf zullen wel niet veel bezwaren zijn. Omtrent de Rijks-financiën: een zuinig beheer; ter voorkoming van belasting- verhooging sta op den voorgrond; waar niettemin ten behoeve van in grijpende sociale hervormingen verster king van middelen noodzakelijk moet worden geacht, behooren hiervoor in aanmerking te komen, niet accijnsen op eerste levensbehoeften, maar andere middelen, met name debietrechten en soortgelijke indirecte heffingen op voorwerpen of verteringen van weelde; herziening der regeling van het suc cessierecht en belasting op goederen in de doode hand; hervorming in het samenstel der be lastingen worde voortgezet, door, met verlichting van den druk der minder gegoeden, het beginsel van progressie, ook bij de successiebetaling, ruimer in toepassing te brengen. Het is maar de vraag, hoever mim wil gaan. En ten slotte wil men in 11 eone tweede alinea invoegen„behartiging van de geestelijke en stoffelijke ontwikkeling der bevolking." Hoe komt men tot die invoeging Is zij een antwoord op de menigmaal uitge sproken klacht dat de liberale party wèl de stoffelijke maar niet de geestelijke be langen des volks behartigde? Maar be hartiging van geestelijke belangen en be vordering van geestelijke ontwikkeling is nog niet hetzelfde. Op dit punt geldt minder dan op dat van 't algemeen kies recht dat klare wijn wordt geschonken. Of zou 't een etiketje zijn? S. Twijfelt gij er nog aan? Zeer zeker, al hoewel nu reeds sedert een paar jaren, men dagelijks in de dag overdenkingen zouden gewijd hebben. Den 1 Januari des jaars 1838 begaven wij ons omstreeks 8 uur op marsch. De sneeuw van den vorigen dag was nu glad geloopen; en dit maakte den weg zeer moeilijk. Een groot uur buiten Deinse ontving ieder man oen pond brood. Wij passeer den dien dag het dorp Meegelen en kwamen ongeveer te 3 uur 's namiddags in de stad Kortrijk, waar wij in de kazerne gelegerd wijl h.et zeer koud was. v jj ontvingen daar weder brood en een wemig soep, maar er was weinig kans om lots te krygen door het verschrikkelijk go drang. ervolgens legden wij ons ter ruste, doch leden dien nacht veel kou. Den 2 Januari, nadat wij wat brood had den gegeten, begaven wij ons weder op marsch, eerst stijf, doch na een weinig ge loopen te hebben, verminderde het. Het was zeer goed doch vriezend wedor. Wij bladen de wondervolle genezingen leest zelfs van de hopeloosste gevallen door het re gelmatig gebruik der Pink Pillen van Dr. Williams, zijn er toch nog personen die twijfelen. Zoo gij nog twijfelt, waarom u dan niet rechtstreeks gewend, aan de per sonen waarvan de genezingen in de dag bladen vermeld worden, zij zullen met ge noegen u antwoorden en U dezelfde ver klaring geven als die zij aan onze verslag gever gaven die zich persoonlijk tot hen gewend heeft om uit hun eigen mond de bevestiging van hun schryven te vernemen. Mej. de Wed. M. van Zweeden, Wal- straat te Vlissingen had ons ook geschre ven, voorheen, was ik erg lijdende aan hooi'dpijn, de bezigheden die mijn hotel en koffiehuis mij dagelijks geven waren mij te veel en thans na 't gebruik van 4 doosjes ben ik geheel opgeknapt. Honderdmaal dank voor Uwe genezing. Prijs f 1,75 de doos; f 9,per 6 doozen, verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Noderland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieuwing van het bloed en de verster king der spieren, streki; hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, rheu- matiek, heupjicht, zenuwpijn, verlamming, ruggemergsziekte, St. Vitus dans, hoofd pijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergoven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben eene werkdadige handeling op alle ziekten ver oorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157, Vlasmarkt te Middelburg. Wacht U evenwel voor de namaaksels, ver schaft u de echte Pmlc Pillen alleen hij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depot houders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoo- pen qoedkoopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand Het Handboek der Geref. Kerken, gisteren door ons aangekondigd, bevat o. a. een woord aan de nagedachtenis van bovengenoemde prediker. Het is van do hand van zijn zoon ds. C. L. F. van Schelven „Op dien lioogen leeftijd dus van ruim 85 jaar, ontviel ons na een langdurige ziekte, die opgewekte belijder zijns Heeren die moedige strijder voor Gods koninkrijk, die beminuelijke en nooit te vergeten vader. De Heere, die hem ons gegeven had, passeerden dien dag het dorp Bevereu en de stad Meenonvoorts de dorpen Wilgen en Gevel, en kwamen hoogst vermoeid in do stad Iperen aan, waar wij in het stad huis, een groot, fraai, doch juist door de grootte zeer koud gebouw gelogeerd wer den, zoodat wij niet slapen konden. Wij kregen hier wat ratjetoe en brood, maai de burgers welke ons dat brachten, konden er geen meester van blijven, zoodat er velen waren die niets kregen Den 3 Januari 's morgens om 10 uur gingen wij weder op marsch. Het was uitmuntend schoon weder. Wij passeerden het dorp Vlaringen en kwamen om half 2 binnen Poeperingen, waar wij weder in een kerk gelegd werden en de burgers zeer bereid willig vonden om ons voor geld wat levens- Het oude liedje. Er waren zeker vele uitgehongerden onder deze Hollandsche krijgs gevangenen. nam hem tot zich, na volbrachten rrbeid en nu juicht hij daarboven, waarheen zijn hart zoo vaak, in zijn leven hier op aarde uitging, met de vorsten Israels, patriarchen en profeten, apostelen en martelaren maar ook, met de vroeg gestorven verkorenen, die hij.' zoo innig liefhad en zoo wegslee- pend van clen trouwen Kindervriend wist te verhalon. ■j, Zijn arbeid was moeilijk en gevaarvol. De Heere had hem een post gegeven, waar de strijd heet was. Maar die hem riep was ook trouw en begaf hem niet met zijn liefde en macht. Ook mocht hij een uitgebreiden zegen op zijn arbeid sma ken. En telkens, vooral in latere jaren, was zijn hart tot berstens toe vol, daarbij er overal mocht ontmoeten, die hem ver klaren konden, dat hij, in 's Heeren hand, voor hen het middel was geweest om hun Heiland te leeren kennen. Vervoerd werd mon, als hij weer dezen of genen dier behoudenen had ontmoet, en die ontmoeting meedeelde. Tranen van blijde dankbaarheid kwamen in zijn levendig oog cn met snik kende stem eindigde hij altijd, alle eer er den Ileere voor toe te brengen. Hij kon zooveel goeds van zijn getrou wen God en Vader in de hemelen vertel len. In benauwdheden en gevaren, noodon en moeiten was hij geleid geworden, en uit die alle had de Heere hem boven bidden en denken gered. Geboren den 15 October 1814 op een dorpsken in Zuid-Holland had hij, als iets bereikbaars, aan het predikambt nooit ge dacht. Opgeleid voor zaken, trok hij toch reeds spoedig, eerst in kleinen, doch spoedig in al breederen kring de aandachi. Zelfs het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelgenootschap zocht zijn kranten en talenten, om een geheel nieuwen arbeid te beginnen in ons vaderland. En in Noord-Brabant (waar te Breda een vriend als Hasebroek) en in Zeeland (waar een man als Ten Kate hem ten troost en steun naast veel anderen werd geschonken) mocht hij zijn moeilijken en moeitevollen arbeid volbrengen. De eerste Zondagsschool (de tweede in ons land) mocht hij te Middelburg stichten waar nog menige oude Zeeuw over weet te sprekendaar de volwassenen zijn kinderprediking zoo zochten, dat er voor de kleinen geen plaats meer dreigde over te blijven. Doch de Heere had oen ander werk voor hem weggelegd. In 1852 werd hij geroepen naar de ge meente te Vilvoorde. Daar werd de strijd tegen Rome, in Noord-Brabant begonnen, voortgezet; daar brak de bitterheid zoo hevig los, dat bij zekere begrafenis, alles gereed was gemaakt, om hem onder de kist in de gedolven grafkuil te begraven. Doch zijn ure was nog niet gekomen. Naar Brussel werd hij geroepen om ne vens ds. van Maasdijk te arbeiden in de Belgische Staatskerk. middelen te bezorgen. Den 4 Januari gingen wij des morgens om half 9 weer op marsch. Wij passoerden dien dag het dorp Apelle, twee uren van de stad Poeperingen. Wij kwamen op een slechten, vermoeienden weg, en passeerden het dorp Steenvoorden, het eerste Fransche dorp, vervolgens kwamen wij om 3 uur in de stad Chassol hetwelk op een berg ligt, een onuitsprekelijk gezicht. Wij werden daar, namelijk de 2e afdeeling, in een stal gelegd en de 10de afdeeling in een kerk. Wie toen nog Hollandsch geld had, kon het daar niet meer kwijt worden. Des avonds om 11 uur kregen wij nog wat ge kookte aardappelen met de schil er om eu een klein stukje spek. Na gegeten te hebben, begaven wij ons ter ruste, doch door de grooto koude kon den wij niet slapen, terwijl er te weinig stroo was, zoodat wij bijna op de steenen lagen. Den 5 Jan., 's morgens 9 uur, gingen November 1854 werd hij door het Co mité Administrateur in do Eglise Chré- tienne Missionaire Beige naar Gent geroepen. »Remarquablernent douë pour la predi cation, il attira dès le début de nombreuses foules." Zoo schroef de Chretien Beige van Januari 1900 zijn necrologie »zijn in 't oogenloopende gave voor de prediking deed van zijn eerste optrodeu af grooto scharen samenvloeien." Maar de scharen kwamen niet allen uit belangsteling. In een Gentsch blad (la Flandre Libérale) vonden wij eone necrologie, waarin het af sterven wordt betreurd »d'un digne homme, dont quelque souvenir doit encore subsister en notre ville" (van een man, die zeker nog leeft in de heugenis van menig Gentenaar). En dan wordt herinnerd hoe door do fana- tieken een liedje onder 't volk werd ver spreid, waarvan 't refrein luidde sOp, op, kloefen op; smijt ze op des duivels kop" en hoe bij de carneval van 1856 of 1857 met zekere praal diploma's van »de Broe derschap van den heiligen Kloof" (klomp) werden afgegeven hij clerikale kopstukken, die deze hatelijke opruiing hadden toege juicht. Complotton werden er gesmeed, waaraan de toenmaligo burgemeester en bisschop niet vreemd kunnen geweest zijn; daar onder stadszegel biljetten aan de hoeken der straten aangeplakt waren, waarop tot mishandeling van den gouzenpredikaut wordt opgewekt. Hoe vaak er ook gepredikt werd, al was het zes of zevenmaal per week, 5 a 6 dui zend man schaarde zich om zijn predik stoel, in een voormalige groote danszaal »de Polka" eerst gehuurd, later gekocht en tot kerk ingericht. Een bevelschrift om het land binnen enkele dagen te verlaten werd, na een moei lijk verkregen onderzoek van de zijde der Hollandsche ambassade te Brussel, inge trokken, toen de valschhoid dor beschul digingen duidelijk was gebleken. Bij de wisseling van ministerie moest de partijdige burgemeester de stad verlaten en trok hij zich op zijn landgoederen te rug; terwijl het paleis van den bisschop gedurende weken door militaire macht moest worden beschermd. Zijn arbeid strekte zich ook builen Gent uit, tot Burgge, Maria Hoorebeke, Oostende, Audenaerde, en het noordelijk departement van Frankrijk. Tijdens do cholera-epidemie, die dui zenden uit dit leven wegmaaide, in 1869, was hij de verzorger van zoovelen, die ter- wille van de religie onverzorgd door hun ne familieleden waren achtergelaten. Voor Belgen en Hollanders mocht hij tot raadsman en helper strekkeu. Toen hij hot verzoek om naar Parijs te komen teneinde or een nederduitsche go- reformeerde Kerk te stichten, meende te moe ten opvolgen, maakte de uitbreking van den Fransch Duitselion oorlog dit onmoge lijk. Herhaaldelijk werd hij aangezocht wij weder op marsch, langs een glooienden weg, nu eens naar beneden, dan weder naar hoven gaande. De dorpen die wij dien dag passeerden konden wij de namen niet van opteekonenwant wij konden de men- schou niet verstaan. Des namiddags om half 4 kwamen wij in de stad St. Omer aan de plaats onzer bestemming waar wij in een groote kazerne gelegd werden. Gelijk men weet zijn 't volgend jaar do krijgsgevangenen naar Nederland terug gekeerd. De moesten zijn reeds ontslapen. Doch mogelijk is wat wij hier uit Janus Kopmels' zijn schrijfboekje overnamon, nog een aangename herinnering aan hetgron Vader of Grootvader van dezen ongeluk- kigen Belgischen oorlog en hunne krijgs gevangenschap heeft verteld En voorts II fait juger les faits d'après leur date. De feiten behooren in 't licht van hun tijd te worden bezien!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 1