jl v. iHarst, AGENTEN gevraagd Smederij Een nette, Dlsoenlljke Dienstbode Openbare Yerkoopingen. Afloop Yerkoopingen enz. GemeenteX. V. A d y e r t e n t i n. III. v. <1. Brekel Co., nr. Grof-, Hoef- ei Kacbelsiii. L. A. YAN DER HARST, een linie Sniskiitclt Denoodigd, Gevraagd Kerknieuws, LEESTAFEL, Marktberichten. Ingezonden Stukken. o o h A o H o h -+-j o h o h 17 4 21 3 5 8 2 16 17 33 19 29 48 364 339 703 10 10 20 5 3 8 2 18 11 29 27 23 50 291 292 583 25 13 38 18 14 32 6 36 41 77 31 27 58 522 534 1056 34 40 74 13 16 29 9 35 47 82 36 36 72 1012 1045 2057 10 16 32 9 20 29 12 32 32 64 35 37 72 568 546 1114 27 21 48 11 8 19 5 44 66 110 56 90 146 652 638 1290 9 8 17 5 3 8 10 14 15 29 14 12 26 304 314 618 21 13 34 I 7 7 14 4 5 17 16 33 14 21 35 479 468 965 11 VllGEIlLLJKB STAND Wed. J. v. d. Berge- Vink. D. Adriaanse Jz. in Effecten en Assurantiën, Korte Delft K 23. Middelburg. m\ vismiiMBt een Knecht gevraagd, t tweede Knecht, een llandknecht Dank zij den invloed en de bezorging van den heer Lambrechtsen sinds 1896 voorzitter der school, werd 't Rijkssubsidie aanmerkelijk verhoogd; later nog eenmaal op voorwaarde van reorganisatie, voorna melijk door invoering van 't onderwijs in het schildersvak. De lessen worden ge geven door den heer Hijrua. Thans telt de school 51 leerlingen, waar van 3 in sehilderon, terwijl nog 4 ambachts lieden dit onderwijs genieten gedurende de wintermaanden; 27 worden opgeleid in 't smidsvak. Rocds hebbon 61 timmerlieden en 22 smeden de school met diploma ver laten en bokleeden oen goede betrekking in do maatschappij. Spreker bracht een woord van hulde aan den directeur en de leerlingen voor hun ijzer inzonderheid den heer Palsenburg, die bij vermeerderde werkzaamheden altijd even flink zijn trak opvat. Een woord van dank ook aan den heer Ochtman,schoon afwezig, over zijn jarenlang betoonden ijver voor den bloei der school. De namen Ochtman en Van Carnpen, zul len steeds aan dien der school verbonden blijven. Ook don heer A. de Beste 't eenige be stuurslid die sedert de oprichting der school in functie bleef, en haar diende met zijn practische adviezen. En ten slotte den heer Hoogesteger die in moeilijke dagen de school op beeaen zette en zoo menig leerling door goede vorming gelukkig maakte. Spreker bood dezen jubilaris namens 't be stuur en eenige oudbestuurders een fraaien leuningstoel aan. (Applaus). De burgemeester neemt 't woord voor andere sprekers, derwijl, zegt hij, hij een boodschap der Rijks regeering over te bren gen heeft. Het heeft namelijk de Koningin behaagd den heer Hoogesteger te begiftigen met de eeremedaille in goud van Oranje Nassau, eeue eere die in dezen jubilaris ook de school te beurt valt. Zij Hoogesteger velen ten voorbeeld dat niet stand of geld maar getrouwe plichtsbetrachting den mensch eert en beloning vindt. Graaf v. Lijnden sprak eveneens, namens Gedep. Staten een warm woord in 't belang der school en tot den jubilaris. De directeur bood namens zichzelf cn 't personeel hem een prachtige sierplant op standaard aan. Namens leerlingen en oud-leerlingen sprak de heer Elsman een kernachtig woord, waarbij hij namens hen den heer H. een prachtige pendule met candelabres aanbood. De inspecteur voegde er een woord van waardeering voor Goes en de Goesche school aan toe. De burgemeester dankte namens de ge meente hot bestuur voor de gelegenheid dat zij zich mocht doen vertegenwoordi gen, tevens leu inspeel qur yoor zijne fce- foawVolui^&uia, huiu «elzöéii üön dank el gemeente aan den minister over te brengen den afwezigen heer Ochtman voor zijn verdienstelijken arbeid voor deze school, en den directeur en do onderwijzers voor hun uitstekend onderricht, inzonder heid den jubilaris. De heer v. Campen dankte den voor zitter voor de woorden aan zijn vader ge wijd, die, ware hij nog in leven, stellig heden den blijdsten dag zijns levens zou beleefd hebben. Hij eindigde met een hoch op do Goesche Ambachtsschool. De heer Hoogesteger, diep geroerd door zoovele blijken van belangstelling dankte de gevers en de aanwezigen. De voorzitter dankte de aanwezigen, in zonderheid de dames voor hunne tegenwoor digheid en beval de Ambachtsschool in hun aller sympathie aan. Staande do vergadering kwam een tele gram van den heer Ochtman waarin deze zijn hartelijken gelukwensch ook voor de toekomst der school uitsprak. Schore. Woensdag avond had de Koopman Jac. R. van Wemeldinge op zijn terugreis met paard en kar beladen met 2 kinderen en eenige kisten eieren het ongeluk nabij de Guanofabriek te Vlake achteruit in de Watergang te rijden waar hij met behulp van het personeel van die fabriek werd uitgetiokken. Als boven wonder was er niets stuk en kon hij na eenige oogenblikken de reis voorzetten. Bij het laatst gehouden examen voor den postdienst zijn geslaagd do surnumerairs der posterijen en telegrafie G. A. Crince to IJzendijke, J. M. v. Kinschoten te Viis- singen en I. Koster te Middelburg. Zierikzee. De bevolking bedroeg 1 Jan. 1900 totaal 6818. Vermeerdering door geboorte 105 en 114 saam 219; door ves tiging 165 en 179 saam 344. Gezamenlijk 270 en 293; saam 563. Vermeerdering; door sterfte 88 en 68 saam 156; door ver trek 183 en 208, saam 391. Gezamelijk 271 en 276, saam 547. De bevolking be droeg derhalve op 31 Dec. 3216 en 3618 totaal 6834. Vermeerdering 16. Er hadden 45 huwelijken plaats. Te Numansdorp sprong eèn man uit de tram terwijl deze in volle vaart was. Het hoofd werd hem van de romp geschei den. Nabij Schoten is een werkman die op de stoomtram wilde springen, gevallen en door de tram gedood. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Neerlangbroek, door J. Broekema, cand. te De Bilt. Bedankt voor Steenderen, door H. P. Stegenga, te Haulerwijk;voor Suameer, door G. H. Wagenaar, te Leeuwarden. Geref. Kerken. Tweetal te Halfweg, R. W. de Jong, te Terneuzen en H. A. v. Minnen, te 's Gra- venzande. Bedankt voor Marrum, door G. Doekes, te Heemse; voor Vrijhoeve Capelle, door N. P. Littooij, te Krimpen a. d. Lek. Aan het jaarboekje wordt o. a. ont leend, dat het aantal predikanten bij de geref. kerken bedraagt 525 mot 184 vacante gemeenten. Ëineriti 46. Aan de Theol. school zijn ingeschreven 25 theol. en 46 litterarische studenten. Hot aantal ingeschreven studenten aan do Vrjje universiteit voor den cursus 1900 1901 bedraagt voor de faculteit der god geleerdheid 80, rechtsgeleerdheid 25 en letteren 21, samen 126 studenten. Hot aantal Chr. jongelingsveroenigin- gen onder toezicht staande van de kerkera den der Geref. Kerk of in betrekking staand tot die kerk bedraagt 360, Chr. jongedoch- tersvereenigingen 254. Handboekje ten dienste der geref. kerken in Nederland 1901Middelburg K. Ie Cointre. Dit handboekje is thans in de geref. kerken ingeburgerd, en behoeft den steun der pers "niet meer. Toch willen wij er nog iets van zeggen. Het beslaat 325 blad zijden druks; is weer belangrijk uitgebreid, met name in de rubriek; Zending. Buiten- landsche kerken en Stichtingen van Barm hartigheid; en sluit als altijd met een degelijk mengelwerk hetwelk wij met genoegen lazen Vooral de rubriek Necrologie wekt velerlei herinneringen. Wij noemen slechts de namen van A. v. Schelven en J. H. Spoel Re dactie en uitgever hebben ook ditmaal met groote zorg en nauwkeurigheid gewerkt, om dit handboek zoo na mogelijk aan de volkomenheid te brengen. Duizenden zullen dit waardeeren. Almauak voov 1901. Jaar boekje van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt, 25ste jaargang. Een oude, goede bekende, alleen voor do lodenen die in ruimer kring nut ver spreiden zou, zoo slechts meordoren tot de Maatschappij wilden toetreden. Bij het verschijnen van den 25stenjaargang brengt 't bestuui der Maatschappij do geschiedenis van dezen Almauak in herinnering; geeft een verslag omtrent den cursus in het hoefbeslag; met een opgaaf van hetgeen die cursus heeft gekost. Voorts over het Land bouwonderwijs; omtrent de cursussen van den Zuivelconsulent, den wedsfrijd in het samenstellen van de beste melklijsten ver betering van het varkensras en paarden- keuringen; resultaat met de proefvelden; en korte mededeelingen uit do afdeolingen van Landbouw en Veeteelt. Daarna volgt de gewone inhoud van het Jaarboekje. Dinsdag 8 Jan. Oostkapelle, op Huis ten Duine door not. Verhulst 10 uur geslagen esschen-, elzen- en berken kaphout, enz. Donderdag 10 Jan. Wolfertsdyk, 10 uur door not. Pilaar bij Voorheutel een winkelhuis Oostkerke van J- Eggebeen, een huis Oudekaai van A. Eggebeen. Een id. Noordstraat van J. Eg gebeen Jr.een id. in Nazereth van Hoog- strate. En om half 1 aan 't winkelhuis eikenhouten kabinet, 2 bedden met toebe- hooren, koper-, blik-, glas- en aardewerk, winkelwaren. Vrijdag 11 Januari. Koudekerke, bij C. Rooze, door not. Loeft' 10 uur huis erf en tuin 216 cA. en 10 perc, bouw en weiland en sprink. Het huis is te zien 9 Jannari. Ierseke, 1 uur in de Oesterbeurs door not. L. Liebert voor Nautelus het paehtrecht van perceel 227 en groot 15 H. tot 31 Maart 1902 (1915). Dinsdag 15 Jan. Goes, 8 uur in de Prinse door not. Pilaar een huis met erfpachtsrech van N. Melieste Domburg, op Duinvliet door not. Tak 10 uur 5 H. esschen, elzen, wilgen en berken kaghout, populieren en takhout. Woensdag 16 Jan. Oostkapelle, door not. de Vos voor wed. Joost Joosse bij Rooze 10 uur het hof Al- duin 3.4680 II.A. in 8 perc. en gecombineerd En om 1 uur op Alduin den inspan, 2 koeien, stierkalf, geit, varken, kippen, land bouwgereedschappen. Oostkapelle, 1 uur in de bosschen van Westhove door not. Loeff geslagen esschen en elzen hakhout eenig zwaar droog hout. Hulst. 11 uur Hotel Graanbeurs voor dhr. H. A. v. Weel te Clinge en 23 Jan. toe wijzing 54 H. bouwl. door not. v. Rijsoort v. Meurs, Koningin Emmapolder. Vrijdag 18 Jan. Grijpskerke, 11 uur bij mej. Poppedoor not. de Vos een huis, erf en tuin van wij len dhr. W. v. Sluis. Om 1 uur meubels, 2 veeren bedden en goud en zilver. Te zien 17 en 18 Jan. Eebr. Colynsplaat, 33,1176 II. bouw-en moes land en 2 woonhuizen met tuin. Vrijdig 1 Maart. Nieuw en St. Joosland. op hofstede Sloe- veer door not. de Vos uur bij Jac. Lou- wersc inspan als Donderdag 7 Februari. Goes, in de Prins van Oranje door not. Overman voor J. Raven de hofstede CO II. Hoedekenskerke. 20 Februari. 's-Heer Arendskerke, voor Heijboer door deurw. Hollmann, inspan als: Wolfertsdijk. Heden Donderdag werd door not. Mulock Houwer publiek geveild de herberg van J. Voorbeijtel. Kooperdhr. J. Gift'ard te O. W. Souburg voor f3140 en f 225 voor losse goederen. MIDDELBURG, 3 Januari 1901. Evenals voorgaande week was er heden weder een kleinen aanvoer uit Walcheren tor markt het gepasseerde in den handel was van weinig beteokenis. De notoering is als volgt; Nieuwe Walch. Tarwe in puike soort f6,50; Rogge hield men op f6: Wintergerst f5 1" 5.10; Zomer dito f 4.80 a f 4,85Walch. Witteboonen we der op f 12,gehouden beneden dien prijs was bijna niets te bekomen. Ronde bruineboonen f 10 a f 10,25. Lange dito f9, a f9,25. Walch. Paardenboonen f 6,50. Groene Erwten in puike kooksoort f9.75. Kroon Erwten f9,50 a f9,75 naar kwaliteit. Koolzaad tot f 12 aangeboden. Boter fl.a f 1,20 per KG. Eieren 4.40 per 100 stuks. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan 11. 11. Fokkers en Liefhebbers van konijnen. Zooals een ieder weet, wordt er in de laat ste jaren veel aan het kweeken van konijnen gedaan met het oog op den invoer naar Engeland. Zoo las ik o.a. dat do statistiek aantoont dat er iu Frankrijk jaarlijks voor ongeveer honderd millioen franc konijnen- vleesch in den handel werdt gebracht waar van een groot gedeelte naar Engeland wordt STATISTIEKE OPGAVE der BEVOLKING OP 31 DECEMBER 1900 IN DE NAVOLGENDE GEMEENTEN: Geboren. Overleden. n In de gemeente gekomen. Uit de gemeente vertrokken. TOTAAL. M. V. M. m M. V. M. V. M. V. Driewegen Krabbendijke Kortgeno Kloetiuge Ovezand uitgevoerd. Ook in Bergifi heeft men de laatste jaren meer met het oog op den uit voer naar Engeland gefokt en met goed gevolg. Alleen uit de beide Vlaanderens en de Provincie Autwerpen bedroeg de uit voer naar Engeland in 1891 ruim 4,293,400 KG. ter waarde van 5,856,125 francs. In 1892 was dat bedrag 4,532,552 KG. ter waarde van 7,201,675 francs Verreweg het grootste gedeelte daarvan ging via Osten- do per stoomboot naar Londen; zoo werden in 1892 over Ostende niet minder dan 3,300,000 konijnen verzonden ter waarde van 9,171.000 francs of gemiddeld 90 cent per konijn. En daar het gemiddeld gewicht dezer konijnen l'/s KG. (schoon) was, werd dus voor de KG. konijnonvleesch gemiddeld 60 cent betaald. Bij de vermelding dezer cij fers vond ik tevens de opmerking dat er meer werk van gemaakt moest worden om zwaardere dieren te fokken waartoe het Vlaamsch Reuzenkonijn zich zoo goed leent, (daar het Vlaamsch Reuzenkonijn een ge middeld gewicht bereikt van 6 a 7 KG.) Zoo vatte ik het plan op om langs dezen weg alle fokkers van konijnen eens ouden de oogen te brengen hoe dit kan geschieden En wel langs dezen weg. Als wij eens een Club oprichten, die wij dan noemen zullen (Viaamseho Reuzen Club) zooals misschier nog niet vele fokkers zullen weten is er in December 1897 te Utrecht een Bond opgericht voor fokkers en liefhebbers van konijnen die den naam draagt van Neder- landsche Konijnen Bond. Deze Club kan een onderdeel worden van bovengenoemde bond; die vereeniging zal ten doel hebben het veredelen van konijnen, zoodat een ieder die zich als lid dezer club opgeeft (het in- leggeld bedraagt fl.50) het rechtheeft om met zijn voedster naar een zwaren Raszui ver Vlaamschen Reuzenram ter dekking te komen. Mocht er blijken genoegzame deelneming in iedere gemeente te zijn dan zullen wij voor het inleggeld in iedere gemeente een zwaren Rammelaar aunkoopen, en dezen disponibel stellen voor leden van onze Club. Ook ben ik bereid zoo wel als eenige be kende liefhebbers hier te lande o. a. de heeren P. Butler te Biezelinge, J. M. De Jonge Mz. te Goes, J. F. Mesu te Nieuw en Sint Joosland voor billijken prijs 1ste klas zware Reuzen Rammen te koop te stellen. Natuurlijk voor leden van do Club. Als men eens ziet dat er gewoonlijk maat niet broertje en zusje doorgefokt wordt, dan toch moet inteelt op den voorgrond treden en zoodoende krijgt men sterfte onder zijne dieren en ook een minder ge wicht. Ik fok jaarlijks zoo ongeveer 50 ii 60 konijnen en heb nooit last van sterfte maar draag ook zorg voor ieder jaar Rammen ter bloedverversehing aan te koopen. Eu om clozp sterfte en inteelt te voor komen is het toetreden onzer Viaamseho Reuzen Club gewenscht. En ik geloof dat het hoog tijd wordt dat er handen aan hot werk geslagen worden. Waarlijk het konijn is voor den minderen stand niet onbe duidend. Heeft niet het konijn evenveel aanspraak om veredeld te worden als onze andere huisdieren? Wat wordt er al niet uitgegeven en in het werk gesteld om het paardenras te verbeteren; en dan dejaar- lijksche stierenkeuringen die er gehouden worden. Inporteert men geen vreemde Rar-ymi en Beeren? Is men niet druk bezig»* cÜb- pluimvee te veredelen, getuige de laatstgehouden Tentoonstelling van »ornithioi philia" te Utrecht waar niet minder dan 3039 nummers pluimvee waren ingeschreven. Nemen wij nu aan dat het gewone konijn volwassen tegenwoordig een gewicht be reikt van hoogstens 4 kilo en dit weet ik zeker als men begint te kruisen met het Viaamseho Reuzenkonijn dat er genoeg zullen zijn van een gewicht van 6 kilo dus 2 kilo per konijn meer aan een waarde van 30 ets. per kilo vuil gewicht is toch 60 ets. per konijn meer. En hoeveel dub beltjes worden er niet verspild waar men niets aan heeft. Dus liefhebbers zendt dan duidelijk adres aan ondergeteekende met vermelding van toetreden tot do Club. Bij genoegzame deelneming zullen wij latei- een plaats bespreken waar wij dan zullen vergaderen. Ik hoop er later nog eens op terug te komen en de voordeden van zulk een Club te besproken. Met dank aan do Redactie, Uw dw. dien. P. PHILIPSE Pz. Schore. van 2- 3 Januari 1901. GOES. Geboren: 3, Maria Elizabeth, d. v. Wilhelmus Johannes Maria Prinzen on Maria Antoinetta Hartman; Pieter- nella, d. v. Marinus Weststrate en Jacoba Wisse. over de maand December 1900. OVEZAND. Q e b o r e n 6, Maria, d. v. Nicolaas Pover en Johanna van Gessel. eener 2e en 3e verloting van Nijverheid en Kunst met 5 Hoofdprijzen tegen flinke vergoeding. Lanqe Nieuivstraat K 629, TILBURG, Met dankbetuiging voor de gunst en hot vertrouwen aan wijlen haar echtge noot zoo ruimschoots geschonken, deelt ondergeteekende mede, dat zij de heeft overgedaan aan den heer D. ADRI- AANSE Jz., dien zij met het volste vertrouwen aanbeveelt. Onder verwijzing naar bovenstaande heeft ondergoteekondo de eer zich be leefd aan te bevelen als Hopende hetzelfde vertrouwen te mo gen genieten, dat zijn voorganger in zoo ruime mate werd geschonken, be looft hij een vluggo en civiele bediening. GOES, 29 Dec. 1900. De „Boerenbrandwaarborg- maatschappij" verzekert In boedels (Huisraad, Land- bouwersinspan, Vee, Veldvruchten, enz. tegen brand schade op zeer voordeel ige voorwaarden tegen lage premie. Inlichtingen worden verstrekt door in Effecten en Assurantiën. Korte Delft F 23, Middelburg. Koopt en verkoopt Effecten en verzilvert Coupons; neemt gelden a deposito tegen billijke rentevergoeding; geeft uit 37° pCt. en 4 pCt. Pandbrieven in stukken van rioo,-, f ÖOO,- en f ÏOOO- verstrekt gelden onder eerste Hy pothecair verband van huizen en landerijen sluit verzekeringen tegen brandschade aan gebouwen en inboedels (ouderling, vaste pre mie, beurspolis). gevraagd, tegen Mei a. s. Wasch buiten 's huis. Adres: M. DE JONGE Jz., Ravelijn de Grenadier, Goes. Met Mei a. s. 1'. G., bij S. SANDERS, West-Souburg. Met Maart a. s. benoodigd, liefst met klein gezin, bij C. DE NOOD, Landb., Baarsdorp. Met Maart timmeren en metselen verstaande, 1 jaar vast werk, bij P. GELDOF, Biggekerke. Met Mei a. s. benoodigd bij P. D. MARIJS to Axel. Met M aart een bek w a in e en TE HUUR met Maart eene Arbeiderswoning, waaraan verbonden vast werk, voor een klein gezin, waarvan de man met paarden kan omgaan. Informaties per brief of in persoon, des Vrijdags tusschen 10 en 3 uur. Adreshofstede Oostketelaar, Nieuwe Kraaijertpolder, 's-Heer-Arendskerke. Met Mei benoodigd bij C. WONDEROEM, Oost-Souburg, Hofstede „Schoonevcld".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1901 | | pagina 2