NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 42. 1900 Zaterdag 29 December. 15e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Bericht. Inzenders van Nieuwjaars-ad- vertentiën of van namen voor den Nieuwjaarswenschrechtstreeks aan ons bureau, gelieve het be drag 25 cent of 10 cent aan post zegels in te sluiten. DE ADMINISTRATIE. S)e Leerplichtwet. feuslletoh. Een afschrikwekkend voorbeeld. elkjön MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. DERTIEN. Het bijgeloof heeft 't getal 13 altijd voor een ongeluksgetal versleten. Nu, wij laten dit zoo. Zeker is dat het 13de levensjaar van uw kind een merkwaardig jaar in uw leven is. Laten wij hier het volgende nog eens met vette letter afdrukken: lo. Ouders, gij moet uwè kinde ren die nog geen dertien jaar zijn, docli het haast hopen te worden op school houden tot 1 April of 1 Mei, a.s., al naar gelang de „verhooging" op school op een van die heide da tums valt. 2o. Ouders, hebt gij uw kind voor het 13e jaar al van school genomeu, terwijl het het zesde leerjaar nog niet ten volle had doorgemaakt, dan moet gij het met 1 Januari terstond weer op school doen, tot April of Mei. 3o. Ouders, wij raden u aan die met ons dezen harden, voor menige zwakke huismoeder in een groot gezin met kleine, zwakke toezicht noodige kindertjes tergenden maat regel betreurt, u hieraan zonder mor ren, stellig vóór den 15 Januari te onderwerpen, om n zelf en anderen velerlei nieuwe kwelling te hesparen. 4o. Alle ziel zij den machten, over haar gesteld, onderworpen; want er is geen macht dan van God en de machten die er zijn, zijn van God verordend. Ook art. 16 en 17 handelen nog over 't tijdelijk schoolverzuim. Art. 10. Het hoofd der school is be voegd aan de leerlingen schriftelijk verlof te vcrleenen de school tijdelijk niet te be zoeken. lo. voor onbepaalden tijd wegens onge steldheid van het kind 2o. voor een bepaalden tijd wegens eene der andere redenen, vermeld en bedoeld in .artikel 12, sub 5o. Het onder 2o bedoelde verlof behoeft, indion bet ten aanzien van hetzelfde kind voor meer dan tien schooltijden in achten twintig dagen verleend wordt, de bekrach- (Slot.) De familie was op zekeren tijd naar buiten gegaan, om eenige weken op het land door te brengen. De man, aan wien Amalia liaar gansche hart had geschonken, had wegens ziekte in een gasthuis gelegen en verliet het, toen hij weder genezen was verarmd en van alles ontbloot. Hem té ondersfeunen was nu bet doel barer zorgen. Doch hoe dat aan te vangen. Daar bood zich een slecht mensch, een bediende des huizes aan, om haar hierin behulpzaam te zijn. Zij stal namelijk zilverwerk en an dere kostbaarheden van liooge waarde en vluchtte met haar minnaar, die tot hiertoe niets van haar daad had geweten. Van Bristol gingen zij naar Mommoutli. Hier werden zij echter door gerechtsdienaren ge vat en naar de gevangenis gebracht. Toen zij achter slot en grendel zat, en de zwarte wanden van den kerker zoovele stemmen tiging van den arrondissements-schoolop- zioner. Acht het hoofd der school een school verzuim, waarvoor door hem niet verlof werd verleend, wegens oene der in artikel 12 vermelde en bedoelde redenen gewet tigd of verschoonbaar, dan doet hij daar van mededeeling aan den arrondissements schoolopziener, ingevolgo de bepalingen van artikel 19. Een verzuim, waaromtrent binnen acht dagen bij bet hoofd der school geen be richt is ingekomen met opgave van redenen, wordt door dezen niet als verschoonbaar aangeteekend. Van art. 17 is alleen 'teerste lid voor de ouders van belang ('t tweede en dorde voor den Schoolopziener), weshalve we ook dit alleen hier afschrijven: «De arrondissements-schoolopziener is bevoegd een schoolverzuim, waarvoor inge volge artikel 16 geen verlof is verleend, wegens eene aer in artikel 12 vermelde en bedoelde redenen te verschoonen of gewet tigd te verklaren." Na 't geen we bij de voorgaande artike len aangeteekend hebben, kunnen we bij deze kort zijn. Is Uw kind ziek, dan laat ge dit 't hoofd der school weten, 't zij door 't even te ko men zeggen, 't zij door aan een der school kinderen een briefje mee te geven, of op eenige andere wijze. (Ik verneem, dat som mige ouders in de gedachte leven, dat zij ingeval hun kind ongesteld is, daarvan een bewijsje van den dokter moeten overleggen. Dit is volstrekt niet waar. Zulk een bewijs moet alleen overgelegd worden, ingeval een kind volstrekt ongeschikt is, de school te bezoeken, zooals we dit bij art. 7 bespro ken hebben gansch niet bij tijdelijke on gesteldheid). De meester geeft dan voor Uw kind een «verlofbriefje" mee, natuurlijk voor onbepaalden tijd, want niemand weet hoo lang de ongesteldheid duren zal. (Zulke verlofbriefjes zijn bereids in den boekhan del verkrijgbaar gesteld). 't Klinkt wel wat vreemd, dat bij ziekte «verlof" moet verleend worden, doch dit «verlofbriefje" is bedoeld, als een bewijs voor den Ouder, dat hij den onderwijzer met do reden van 't verzuim in kennis gesteld heeft. Bestaat er een andere geldige reden van verzuim, dau geeft 't hoofd der school, na bekomen kennisgeving, een verlofbriofje voor zooveel dagen, als gevraagd wordt. Beloopt echter 't verzuim moer dan 10 schooltijden in do 28 dagen, dan moet 't verlof door den schoolopziener bekrachtigd worden. Dit laatste vereischt eenige toe lichting. Stel Ge wilt Uw kind thuishou den, bv. voor eon familiefeest, dan vraagt Ge daartoe verlof. Nu is echter Uw kind reeds 2 dagen in de vorige week en 3 da gen in de naastvorige om dergelijke roden afwezig goweest. Nu moet 't hoofd dei- school, eer hij op nieuw verlof geeft, daar toe machtiging van den schoolopziener werden, die haar misdaad haar verweten, begon de ongelukkige te weeklagen. Een boek, dat haar in deze treurige dagen in handen kwam, riep haar het onderricht en de diepe indrukken, welke zij bij hare vroegere godzalige meesteres ontvangen had, in het geheugen terug. Door de genade Gods werd zij van het misdadige van haar bedrijf steeds meer overtuigd. Na het ver hoor en de uitspraak, waarbij zij ter dood veroordeeld werd, bracht men den deelge noot van haar misdrijf naar Newgata in Londen over. Op den 2en Januari 1837 zou het dood vonnis voltrokken worden. Daar kwam zij in de donkere cel, waaruit zij haar gang naar het schavot doen moest. In deze ernstige uren kwamen er Christelijke dames tot haar, die met deelneming en bezorgdheid arbeid den aan het heil liarer ziel. In den aanvang was de ongelukkige Amalia slechts met den wensch vervuld, om het leven te redden van den man, met wien zij gevlucht was. Deze troost viel haar dan ook ten deel, dat hij van de misdadige onderneming niets af- hebben. Of een ander geval. Ge wilt Uw kind (buiten de vacantie) gedurende een week meenemen op reis, nu vraagt Go ver lof. De meester mag dit weer niet geven, zondor bekrachtiging van den Schoolop ziener. Nu' kan 't echter zijn, dat Ge verzuimt, meester kennis te geven van de reden, waarom Uw kind niet school komt. Doch morgen zendt Ge !t weer school, en 't deelt den meester mee, waarom 't gisteren niet op school geweest is. In ordo is de zaak dan niet; Ge hebt geen verlof briefje voor Uw kind gehad, en Ge bezorgt, den mees ter eenige moeite. Beter is 't, dat Ge altijd zorgt, dat meester vóór of op den dag van 't verzuim daarmee in kennis gesteld is. Maar goed Ge hebt zulks niet ge kund of er niet aan gedacht, doch er was een geldige reden. Nu geeft 't hoofd der school den schoolopziener van een en ander kennis en deelt hem uitdrukkelijk mee, dat hij 't verzuim gewettigd of verschoonbaar acht. Dan zal (tenzij hij bedrog, vermoe den mocht, bv. samenspanning tusschen ouders en onderwijzers om de wet te ont duiken) de schoolopziener ongetwijfeld ook dat verzuim wel ais wettig beschouwen. Z org echter altijd, uat de moester binnen 8 dagen van de reden van verzuim op de hoogte is, anders mag hij 't niet als ge wettigd beschouwen. Beschouwt echter de meester een ver zuim niet als wettig 't zij, wijl hij zulks niet mocht (wegens te laat bericht); 't zij, wijl hij de reden niet als geldig beschouwde; 't zij, wijl hij (dat zal zeker zelden voor komen) wegens onmin met de Ouders, dezen opzettelijk dwarsboomt welnu, dan kan de Schoolopziener 't nog gewettigd of ver schoonbaar verklaren, aïs daartoe voldoende grond bestaat. De volgende twee artikelen (18 en 19) zijn van veel belang voor Burgemeesters en Hoofden van Scholen, maar zij hebben onze toelichtingen niet noodig, waar om we deze artikelen met stilzwijgen voorbijgaan. Onze collega's (H. v. S.) hebben zeker kennis genomen van de belangrijke Ministerieele aanschrijving van 5 December j. 1., aan de gemeentebe sturen toegezonden, welke onderscheidene inlichtingen bevat betreffende de invul ling der modellen C en D. We komen nu tot de „strafbepalingen. Ze zijn nog al gematigd, hoor! Art. 20 handolt van de overtredingen tegen do bepalingen, die 't verstrekken van school- en huisonderwijs gelasten; Art, 21 van overtredingon tegen de be palingen, die geregeld schoolbezoek voor schrijven. We zullen deze artikelen niot woorde lijk mededeelon, daar wij hopen en ver trouwen dat onze lezers or zelden of nooit mee te maken zullen hebben. De hoofd inhoud is deze: wist, ten tijde dat die werd ten uitvoer gebracht. Van den 26en December kwamen de dames dagelijks bij haar. Zij verhaalde aan dezen met eenvoud en oprechtheid haar lotgevallen, benevens de geschiedenis van haar ziels leven. Toch was zij er nog verre van af om de snoodheid van hare zonden en over tredingen in te zien. Zij hield zich nog voor zoo heel slecht niet en had nog veel zelfvertrouwen. De vrouwen, welke haar bezochten, waren innige vrome zielen. Zij zagen de bedorven plaats en daarom trachtte dau ook een van deze haar voor oogen te houden, hoe gruwelijk snood haar zonde was. Zij hield de noodzakelijkheid voor oogen van waarachtige ontdekking aan zich zelve, en ootmoedige vernedering voor God als een vrucht des Heiligen Geestes en wees haar op den Heere Jezus en Zijn ge rechtigheid als de éénige toevlucht voor verloren zondaars. De genade Gods ver brak weldra de hardheid van haar hart en wekte het leven in 't doode. Do bolwerken harer eigen gerechtigheid zonken weldra De arroudissementsschoolopziener krijgt bij bet begin des jaars lijsten van Burge meester en Wethouders, waarop al do kinderen van 713 jaar voorkomen, en van de hoofden der scholen, waarop al de schoolgaande kinderen ingeschreven zijn. Ook komen bij hem do berichten in be treffende huisonderwijs, alsmede die aan gaande de vrijstellingen ingevolge artikel 7. Nu ziet hij nauwkeurig na, of al de kinderen der eerstgenoemde lijst of op de schoollijsten staan, of huisonderwijs genieten, of vrijgesteld zijn. Gestelder is nu óén kind, dat niet school gaat, geen huisonderwijs geniet, en niet vrij gesteld is, dan krijgt de ouder, voogd of verzorger een briefje van den schoolopziener waarin staat, dat hij aan zijn verplichting behoort te voldoen. Doet hij dit nu, dan is alles in orde. Doet hij 't binnen 14 dagen niet, dan geeft de schoolopziener daarvan kennis aan de commissie tot we ring van schoolverzuim (voortaan duiden we deze aan C. t. w. v. S.) Deze roept nu den nalatige op. Als deze voor do commissie verschijnt, wijst zij hem op zijn verplichting en waarschuwt hem. Ver schijnt bij niet, dan krijgt hij de waar schuwing schriftelijk thuis. Voldoet hij nu binuen veertien dagen nog niet aan zijn verplichting, dan krijgt hij bericht, dat zijn kind ambtshalve op een school zal ingeschreven worden, en de C. t. w. v. S. zorgt, dat dit geschiedt. Deze com missie houdt daarbij rekening met den wensch van den belanghebbende, indien deze daarvan doet blijken, m. a. w. zegt een ouderNu, als mijn kind dan toch naar school moet, dan maar naar de Openbare!" dan wordt 't daar ingeschre ven zegt hij,,'k Wil 't toch liever op do Christelijke school hebben," dan komt 't daar op de lijst. Zegt bij noch 't een noch 't ander en plaatst de C. t. w. v. S. 't b. v. op de Openbare school, dan kan de ouder nog (al was 't deD volgenden dag) 't overplaatsen op do school, die hij verkiest. Wanneer nu do ouder, na de ambtshalve inschrijving zijn kind nog thuis houdt, wordt art. 21 op hom van toepas sing, daar men dan met tijdelijk verzuim rekent te doen te hebben. Bemerkt de schoolopziener bij 't inzien der weoklijsten, hem door de hoofden der scholen toegezonden, dat een ingeschreven kind, niet geregeld de school bezoekt (zonder geldige redenen van verzuim), dan maant hij den aansprakelijken persoon aan, voorbaan aan zijn verplichting te voldoen. Zondigt hij nu binnen 6 maanden niet weder tegen de wet, dan is weer alles in orde, doch overtreedt hij binnen dien termijn de wet opnieuw, dan geeft de schoolop ziener daarvan kennis aan de C. t. w. v. S. Deze behandelt den nalatige wederom, zoo als boven beschreven is. Zondigt hij na de ontvangen waarschuwing in de daarop- voor de waarheid van het woord Gods ineen. Zij leerde met. een verbroken hart geheel haar vertrouwen te stellen op do algcnoog- zamo genade van dien Heiland, die in de wereld gekomen is om te zoeken en zalig te maken, wat verloren was. Vroeger had zij altijd een bijzonder lied liefgehad, waarin de verzoening van het bloed van Christus als eenige troost in leven en sterven ge noemd werd. Een dame bracht haar een boek, waarin dat lied stond. Zij verheugde zich er zeer over en werd met ware gees telijkheid door den inhoud verwekt. Op Nieuwjaarsdag, den dag derhalve vóór de voltrekking van het vonnis, vonden vrouwen haar op haar schamel bed liggen, met de sporen van een zwaren zielsstrijd, dien zij gestreden had. Zij was neerge bogen door aanvechtingen en smart' Zij was vernietigd door het gevoel harer verloren heid en snoodheid voor God. In haar oogen was niemand onwaardiger dan zijmaar de hope werd in haar verlevendigd op den Heere Jezus, die alleen redden kan en wil. Veel sprak zij over haar vervlogen leven, volgende zes maanden wederom, dan zendt de schoolopziener een schriftelijke aan zegging aan den Burgemeester, die ze door een agent van politie of een veldwachter aan den belanghebbende ter hand laat stellen. In deze aanzegging staat, dat de ouder, als hij in de eerstvolgende 6 maanden weer overtreedt, strafrechtelijk vervolgd zal worden. Overtreedt hij nu opnieuw, dun geeft de schoolopziener den bevoegden ambtenaar van 't openbaar ministerie kennis daarvan, en de sohuldige komt voor den rechter. Overtreedt hij echter in de eerst volgende 6 maanden na do aanzegging door don politieman niet, dan is zijn boekje weer schoon. Overtreedt echter een ouder of ander verzorger, wiens kind ambtshalve ingeschreven is in de eerste 6 maanden na die inschrijving, dan komt hij dadelijk voor den rechter. Zijn echter die 6 maanden voorbij, dan staat liij met ieder ander ouder of verzorger gelijk. Art. 22 handelt van de On. f. w. v. S., reeds meermalen genoemd. Dozo oommis siën worden door den Gemeenteraad be noemd uit de ouders en verzorgers, de meerderjarige onderwijzers der openbare en bijzondere scholen en de overige meer derjarige Gemeentenaren. (Onder onder wijzers zijn natuurlijk ook de hoofden van scholen begrepen, evenals zulks steeds in de Wet tot regeling van't Lager Onderwijs 't geval is). De commissiën tellen hoogs tens 9 leden, die om de 3 jaar aftreden, doch weder benoembaar zijn. Verzuimt de Gemeenteraad de benoeming eener commissie, dan benoemt de Commissaris der Koningin. Bij Koninklijk Besluit van 16 November is de werkkring der C. f. w. v. S. geregeld. We zullen dezen niet verder bespreken, daar 't algemeen er geen belang bij heeft en de personen, die eventueel benoemd worden als leden, spoedig genoeg op de hoogte zullen komen. We krijgen nu de opgave der straffen, bij overtreding, na al de beschreven waar schuwingen, door den rechter op te leggen De boete bedraagt ten hoogste f15 voor den ouder of verzorger, die voor 't eerst met den rechter in aanraking komt wegens overtieding dezer wet. Past hij daarna 6 maanden goed op, doch zondigt in de daar opvolgende 6 maanden opnieuw tegen de Wet, dan loopt de boete ook niet hooger dan f 15, doch, zendigt hij reeds binnen 6 maanden na de veroordeeling opnieuw, dan kan de boete tot f 50 opklimmen. Wordt dan weer, binnen 6 maanden, over treden, dan kan in plaats van de geldboete, hechtenis van ten hoogste zeven dagen worden opgelegd. Art. 24 bepaalt do boeten, die aan Hoofden van Scholen kunnen opgelegd worden we gens overtredingen der Leerplichtwet (f 15 bij eerste overtreding, bij le herhaling f 50, bij 2e of volgende herhaling f 100 alles „ten hoogste"). B. K. W. betreurde het dat zoovele heeren en vrou wen onchristelijk in hun huizen loven en het zielsheil hunner ondergeschikten, zoo wel als hun eigen zaligheid vorwaarloo- zen. Naast de boosheid van haar eigen hart schreef zij haar diepen val toe aan do omstandigheid, dat zij in huizen gediend had, waarin de godsdienst bijzaak was. «Ach," riep zij uit, „waarschuwt toch uwe dienstboden en raadt hen aan, om mijn treurige geschiedenis tor harte te nemen, en als zij bij Godvruchtige menschen dienon, moeten zij zich niet laten verleiden om bij onbekende en wereldscho heeren en vrouwen te gaan dienen. Waarschuwt hen ook voor den oneerlijken omgang met mannen, want. deze dingen hebben mij in de ellende ge bracht, waarin gij mij nu ziet." Zoo stierf zij den 2en Januari 1837 als een berouwvolle geloovige zondares aan de galg ernstig exempol voor meesters en dienstboden, waaraan zij zich spiegelen mogen. TVor. Friesche Crt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1