EEN KALFVAARS, Engeland en Transvaal. Bekendmaking. Schoolnieuws. TWEEDE KAMER. Gemengde Berichten. in artikel 3 omschreven leerplichtigen leef tijd om andere dan eene der in het tweede lid van dit artikel onder lo tot en met 4o genoemde redenen van de lijst der leerlingen af te voeren, dan met toestem ming van den arrondissements-schoolop- ziener. Een kind, dat ingevolge artikel 20 4, ambtshalve is ingeschreven, mag godnrende de eerste zes maanden, nadat het op de school geplaatst is, zonder toestemming van den arrondissements schoolopziener van de lijst der loerlingen niet worden afgevoerd dan in de gevallen ouder lo, 2o en 3o in het eerste lid van dat artikel bedoeld. Weer een vrij ingewikkeld artikel. Laten we trachten 't te begrijpen. Uw kind gaat schooi. Het valt in den leerplichtigen leeftijd. Nu wenscht go 't van school te nemen. Qe gaat naar den hoofdonderwijzer en vraagt hem, Uw kind van de sehoollijst te schrappen. Nu kan hij dit verzoek inwilligen of weigeren. Willigt hij 'tin, dan is Uw kind niet meer verplicht die school te bezoeken (natuurlijk blijft ge gehouden, 't op andere wijze te doen onderwijzen), weigert hij, dan moet Uw kind wèl naar behooren op die school blijven. Maar natuurlijk staat 't hem zoo maar niet vrij te weigeren, als hij wil. Hij moet Uw verzoek inwilligen als hem blijkt. a. dat ge verhuisd zijt of gaat ver huizen. b. dat ge Uw kind op een andere school plaatst. c. dat ge 't huisonderwijs gaat geven of doen geven. d. dat go reden van vrijstelling hebt. Om zich van een en ander te overtuigen, kan hij 14 dagen tijd nomen en voordien tijd Uw kind verlof geven. 't Hoofd eener Openbare School maq Uw verzoek niet inwilligen, als ge 't op een anderen grond doet, dan alleen met toe stemming van den Schoolopziener. 't Hoofd eener Bijzondere School mag 't ook in dat geval wel afslaan, maar hij mag 't ook inwilligen. In den regel zal echter zulk een inwilliging niets voor U beteekenen, daar Uw kind immers in den leerplichtigen leeftijd toch onderwijs ont vangen moet, op welke wijze dan ook. Hebt ge U eenvoudig van de Leerplicht wet niets aangetrokken, en is Uw kind op een of andere school ingeschreven vanwege de commissie tot wering van schoolver zuim, dan moogt ge 't in de eerste zes maanden niet van de lijst laten schrappen, dan alleen a. wegens verhuizing. b. wegens plaatsing op een andere school. c. wegens voorkeur geven aan huis onderwijs. Wenscht ge 't op een anderen grond van school te nemen, dan moet de Schoolop ziener dit toestaan. Dit laatste geldt zoo wel Bijzondere als Openbare Scholen. B. K. W. (Wordt vervolgd.) 24 Dcc. 1900. Van de navolgende Kamerleden weet men nu reeds dat zij zich in 1901 niet her kiesbaar stellen: Tydens, Tak, Pijnappel, Hartogh en V. Kerkwijk. Wij vreczen zeer dat bij 't heengaan van zulke mannen (behoudens een enkele uitzondering) en hunne vervanging door naar volksgunst strevende middelmatigheden het peil der Tweede Kamer dalen zal. Uitsluiting van schoolhoofden Een hoofdonderwijzer schrijft ons: «Mag ik U naar aanleiding van (en in overeenstemming met) Uw schrijven in zake de benoembaarheid van hoofden van scholen in de commn. t. w. v. s: opmerken, dat de Wet (met name die op 't L. O.) steeds onder den naam onderwijzer ook de h. v. s. in- begrijpt. Met name heet 'tin art. 23: «Aan het hoofd van elke school is een onderwijzer geplaatst, die zie ook art. 24, 26, 27, 28. 2,9, 30, 33 enz. enz. Waar, zooals in art. 39 3o.lid niet-hoofden bedoeld worden, staat: «onderwijzers, geen hoofden van scholen Er zou nog meer over te zeggen zijn, o. a., dat bij de door II (en evenzeer door mij) gewraakte opvatting de mogelijkheid zou bestaan, dat op verscheidene dorpen de «onderwijzers" gansch niet in de commn. zouden vertegenwoordigd zijn, daar er geen andere dan minderjarige klasseonderw. zijn en deze niet benoembaar zijn. Doch reeds genoeg over deze dwaasheid, die niemand in ernst zal volhouden". Dit laatste hopen wij met den ge achten inzender; al geeft de Leerplichtwet zelve er weinig moed op, daar zij toch (in tegen stelling met de schoolwet) wel degelijk tusschen hoofden van scholen en onderwij zers onderscheid maakt. (Zie o. a. art. 16 en 19). Overigens verzekeren wij dat er schoolhoofden en schoolopzieners zijn die op grond van die opvatting uitsluiting van hoofden van scholen vaststellen. De toestand in Kaapkolonie wordt drei gender. Do invallers zijn onder bevel van Herzog, Haasbroek en Philip Botha, een broeder van den Transvaalsehen generaal. Ook is er nog een commando te Zoutpan de rivier overgetrokken om het commando dat Philipsstad bezette te versterken. De Boeren hebben veel ammunitie opgegraven dat zij ten vorigen jare bij 't terugtrekken uit Kaapkolonie verborgen hadden. Een veeg teeken is dat de Boeren nu ook Brotstown bezetten. De Standard Bank vervoerde met het oog op den ernstigen toestand haar waarden uit haar kantoren te Graaf Reinet, Aberdeen en Cradock naar Port Elizabeth en die op verschillende andere verafgolegen naar Kaapstad. Dinsdag trokken 300 Boeren Vensterstad binnen en omsingelden het garnizoen dat verschanst was op een kopje buiton de plaats. Het garnizoen hield den strijd drie uren vol, waarop zijn munitie was uitge put. De Boeren maakten geen gebruik van zware kanonnen, maar trokken achter de muren en vuurden in het dorp, vanwaar hun vuur werd beantwoord De gevan genen worden naar het Boerenlager ge bracht. De Boeren commandeerden alle beschikbare kleedingstukken en voorraden uit de voornaamste winkels op. Een der winkeliers leed dientengevolge voor 300 ps. verliezen. Hunne paarden waren bijna allen in uit stekenden staat, de meeste Boeren hebben behalve hun rijpaard nog pakpaarden. Het welkom hun door de inwoners bereid was niet zoo openlijk als bij de eerste bezet ting, wat te begrijpen is na hetgeen ge beurd is. De Boeren trokken terug, toen ontzettingstroepen naderden en kort daarop bezetten de Engelschen Vensterstad op nieuw. Ook in het westen zijn de Boeren roerig. Men zegt dat zelfs Kimberley bedreigd wordt. (iocs. Het tolkantoor Selzaete (station) zal Maandag 31 Dec. bij uitzondering geopend zijn voor den invoer van Nederlandsch slacht vee in rechtstreeksche bestemming, alsmede voor den invoer van geiten, paarden en geslacht vleesch. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Franeker S. Winckel te Dron- rijp en H. Sehuttervaar te Onderdendam te Koedijk C. Ph. F. Abbing cand. te Jispte Rijnsaterwoude P. J. Wauters te Langeraar; te Suameer G. H. Wa genaar te Leeuwarden; te Goor N. Jolles te Zwolle. Aangenomen naar Kortonhoef door J. v. Bruggen cand. te Engwierum; naar Harlingen door J. D. de Hoog te Simons- haven; naar Heiloo door dr. J. C. Pool te Edam. Bedankt voor Midlum door L. Emmen cand. te Rotterdam; door's-Gravenland door J. v. Bruggen cand. te Engwierum voor Oosterend op Texel door D. Klein Was- sink cand. te Doetinchem. Geref. Kerken. Tweetal te Beetgum P. J. Jongbloed te Ooster Nijkerk en W. W. Moynen te Win- sum. - Idem te Barneveld J. Kok te Nijmegen en dr. J. Hania te Steenwijk. Idem te Harmelcn A. Bolwijn te Nieuw Loosdrecht en J. v. Lonkhuizen te Wilnis. Bedankt voor Hilversum door J. Breu kelaar te Bodegravenvoor Antwerpen door J. D. v. d. Velden te Klundert. Geslaagd te 's-Gravonhage voor de acte wiskunde de heer A. Verhage te Goes. Hoofdstuk Marine is aangenomen met 44 tegen 12 stemmen. Op 3 Januari komen de huwelijks wetten in openbare behandeling. Enkele leden willen voorstellen, Hertog Hendrik nu reeds een jaargeld te geven. Hier geldt wél: Nog koningsgezinder dan de koning. Plus royaliste que le rol. De wet stelt toch voor: eerst tijdens diens wciluwnaarschap en dat is billijk. Goes. Raadsvergadering Donderdag avond 8 uur. Notulen. Stukken. Afschrij ving pl. bel. Idem begrooting 1900. Suppl. Kohieren Schoolgeld H. B. S. en Meisjes school. Idem hondenbelastingen, on H. O. Benoemingen. Heinkenszand. Vrijdagavond geraakte de vrachtrijder K. van Borsele met paard en kar onder deze gemeente op hol. door dat de buikriem brak. K. bezeerde zich ernstig, het voertuig was ook zoo zeer gehavend, dat men do commissies op eon anderen wagen naar de bestemming moest vervoeren. Ierseke. De collecte voor het hulde blijk bedroeg in deze gemeente f 77.03 De gemeenteraadsverkiezing te St. Philipsland is gelijk te verwachten was door Gedeputeerde Staten vernietigd, dewijl niet genoegzaam gebleken was voor welke vacaturen gestemd moest worden. President Kruger kerkte gisteren voormiddag in de geref. kerk B. (Beesten markt) te 's Gravcnhage, onder 't gehoor van ils. Oranje. Vlissingen. Zaterdag speelde het vier jarig zoontje van B., in de Dorsmansslop, bij afwezigheid dor ouders met lucifers, met het gevolg dat zijn kleederon in brand geraakten. Het kwam brandende naar be neden en liep de straat op. Ofschoon de buren spoedig genoeg gereed waren om de brandende kleeren te dooven, had het ventje toch zulke ernstige brandwonden bekomen, dat men vreest voor zijn leven. Vliss, Crt.) Rilland. Saterdag overleed alhier de heer A. Blok Cz, die 63 jaren onafgebroken lid van den raad is geweest. Ook was de overledene langen tijd gezworen in den polder Reijgersberg. Bij kon. besluit is aan M. de Jonge, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein van het ode bataljon der rustende schutterij in Zeeland, en is tot 2e-luit. bij dat bataljon benoemd W. D. de Vries, thans schutter. Vrijdagavond zocht L., een bierhuis houder uit Middelburg, in een bierhuis op den Dam alhier ruzie met zekeren V. d. W., schipperknecht, waarop hij uit de inrichting verwijderd werd De andere volgde hem naar buiten, waarop L. den schippersknecht on verwachts op straat aanviel en hem een groot stuk van het linkeroor afbeet, welk stuk later op straat gevonden werd en door een deskuudige aangenaaid. AI. C. Wolfertsdijk. De Nieuwejaarscollecte heeft voor deze gemeente opgebracht f333,75. Met 5 Jan. is de rijksveldwachter A. Vermast van Rilland-Bath naar Ierseke verplaatst. Wissenkerke. In de raadsvergadering van j.l. Vrijdag kwamen onder de inge komen stukken 0. a. voor: van H. M. de Koningin eene dankbetuiging voor den door den raad toegezonden gelukwensch en van Ged. Staten de goedgekeurde gemeente rekening over 1900. Daarna wordt ter uitvoering van de Leerplichtwet met algemeene stemmen vast gesteld een besluit waarbij het aantal com- missiën tot wering van schoolverzuim wordt bepaald op 3, u.l. eene voor de schoolaf- deeliug Geersdijk, eene voor Kamperland en eene voor Wissenkerke. Het aantal leden voor iedere commissie op 5, terwijl als vergaderlokalen werden aangewezen do openbare school in elk dier sehoolafdee- lingen. Op een verzoek van den heer A. P. L. Snijder, onderwijzer aan de 0. 1. school op het dorp, om verhooging zijner jaar wedde werd op voorstel van B. en W. unaniem afwijzend beschikt v. n. 1. uit overweging dat de raad geenerlei termen kon vinden om aan den jongsten onder wijzer met nog slechts 1 jaar dienst, ver hooging van jaarwedde toe te kennen, waar pas in deze gemeente nog gebleken was dat bij het eventueel openvallen eener zoo danige betrekking te Kamperland tegen eene zelfde belooning over 9 sollicitanten beschikt kan worden. Een door den voorzitter namens B. en W. gehouden betoog omtrent de wensche- 1 ij kheid om in plaats van 4 keer per jaar, voortaan de nieuwelingen 1 keer per jaar ter school toe te laten, in dezer voege dat die nieuwelingen, wanneer zij vóór October 6 jaar worden met April reeds ter school kunnen komen, ontmoette bij de leden geenerlei bedenking, zoodat de invoering van dien, voor een geregeld klassen-onder wijs, zoo nuttigen maatregel in het volgend jaar raag worden tegemoet gezien. Aan het eiude der vergadering werd door het lid van Nieuwenhuijzen de aan dacht van B. en W. gevestigd op den slechten staat van het voetpad over den z. g. Molenweg bij Hoek in den Tlioorn- polder, terwijl door het lid Schippers word gevraagd, of het afschraapsel van den Veer- weg nog benut zou worden tot demping der slootjes aan dien weg. Door den voorzitter werd in antwoord op die vraag te kennen gegeven dat het dichten dier slootjes niet behoort tot de competentie van het gemeentebestuur als dienende die slootjes tot uit- en afwatering van naast elkander liggende pereeelen en erven, wier uitloozing dus niet zonder ge zamenlijke toestemming der eigenaars mag belemmerd of afgesneden worden. Benoemd tot secretaris bij den genees kundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord Brabant dr. J. J. Berdenis van Berlekom. Den afgeloopen nacht is te Rotterdam een gebouw met op de 2e verdieping berg plaats voor verfwaren en op de 3e. graan- pakhuis aan den Schiedamschen dijk in vlammen opgegaan. De nabijgelegen kof fiebranderij van H. E. v. IJsendijk bleet gespaard. Bij 't verbouwen van het magazijn der firma Bruning en Muliren aan den Nieuwendijk te Amsterdam verplaatste een werkman in den kelder een kastje dat ter bescherming van electrische kabels dient. Hij raakte onvoorzichtig een kabel aan, ontving een electrischen schok en bleef op de plaats dood. Te Amsterdam lag Vrijdag een tjalk gemeerd op den Amstel, toen de schipper, na met zijn gezin naar bed gegaan te zijn, plotseling opgeschrikt werd door een hevigen schrik. Een stoom boot had hen aangevaren, binnen weinige oogenblikkeu liep 't schip vol en verdronken de vrouw en vier dochtertjes, terwijl de man en twee zoons die te water gesprongen waren door omwonenden gered werden. De kapitein der aanvarende stoomboot voer door zonder notitie te nemen van het hulpgeschreeuw. Zaterdagavond had te Twello een botsing tusschen twee treinen plaats, de locomotieven liepen in elkander, een vreeselijke schok volgde. Twee eerste- klasrij tuigen werden verbrijzeld, twee heeren uit Deventer die van een plezierreisje naar Parijs huiswaarts keerden, werden gedood, acht andere reizigers zwaar of licht ver wond. Allen moesten van onder de puin- lioopen worden uitgezaagd. Een der dames had een wonderlijke redding. Anderhalf uur ging er mee heen om haar los te krijgen en daar zij vreeselijk kermde, meende men met oen zeer ernstig gekwetste te doen te hebben. Wie beschrijft echter alles verbazing toen zij eensklaps, toen zij bevrijd was, opstond en met loshangende haren in het rond danste. Zij was onge deerd. Te Rotterdam in do Nieuwe haven lag Vrijdagochtend hot tjalkschip „Vrouw Cornelia" van den beurtschipper op Goes, J. G. Ossewaarde. Terwijl het schip na genoeg afgeladen was, met graan, koffie, rijst, zeep, vuurmakers, gedroogde appelen, manufacturen enz., alles bestemd voor Goes, kwam des ochtends nog aan boord een tlesch van circa 26 liter met benzine. Voor de veiligheid der andere goederen werd deze in het achteronder geplaatst, waar zich ook een kacheltje bevond. Op hetzelfde oogenblik dat zich daar ook de 68-jarige schipper Ossewaarde bevond, sloeg de tlesch met kracht uit elkaar. De vloeistof vatte vuur en sloeg met een geweldige vlam door het luikgat, terwijl de trap die naar het luik voerde, werd weggeslagen. Met moeite klauterde de schipper naar boven, geholpen door zijn 42jarigen zoon en den dekknecht. Ern stige verwondingen aan hoofd, armen en handen maakten het noodzakelijk den ouden man naar het ziekenhuis over te brengen, De brand deelde zich mede van het ach terschip door de roef aan do lading en het was door den feilen rook aan^ankolijk onmogelijk binnen te dringen. Vooral in het achierschip woedde de brand zeer fel. diger van Amerika de eenige die nog de nsta onderteekenen moest, toegegeven zoo dat nu kan doorgewerkt worden. Inmiddels heeft een Engetsche kolenne bij Pootingfoe den Chineezen oen belangrijke nederlaag toegebracht. Vele Chineezen sneuvelden. Uit een telegram aan De Tijd'. »De bisschop, 23 Hollandscbe en Belgi sche missionarissen en 3000 Chineesche christenen, gedurende vier maanden dóór meer dan tien duizend Boksers en soldaten belegerd, zijn van den dood gered door de Russische troepen, die in allerijl kwamen aangerukt in vijf colonnes. Commandant Eletij met een vliegende colonne kwam het eerst aan don 28eu October en heeft ons heldhaftig verdedigd gedurende vijf dagen van een allerhevigst belog; terwjjl hij aan gekwetsten en dooden een derde van zijn detachement verloor, kreeg hijzelf twee ernstige wonden en een kneuzing, maar zijn post verliet hij niet voordat er ver sterking aangekomen was". Een grap van de Wet. Drie verkenners der Yeomanry waren dooi den Vrijstaatschen generaal gevangen geno men nabij Rundley. De Wet, die liefst niet op zijn marschen gehinderd wil worden door gevangenen, zeide aan de soldaten, toen zij voor hem werden gebracht, dat hij een belangrijke mededeeling had te doen aan generaal Rundie, en dat indien zij op zich namen deze persoonlijk aan den gene raal te overhandigen, zij in vrijheid zon den worden gesteld. Zij waren natuurlijk zeer vvanriuiu een Hoed De lading werd zooveel doenlijk overge- {jjf.jgj-rrii h de linHei-- worpen in het naastgelegen tjalkschip „De Twee Gebroeders". Van uit roeibooten werden door de brandweer de waterstra len door de luchtgaten in het achterschip gebracht. Het schip heeft zwaar geleden. Een groot gedeelte van de lading was niet verzokerd; het schip wel, nl. bij de „Risico-maatschappij" te Amsterdam. Tij- TE KOOP dens de blussching werd mede verwond rekening 27 Dec. bij J. VAN SLUIJS, de zoon van don schipper, Marinus, en Grijpskerke. een brugwachter, die door een val op het schip een hoofdwond bekwam. Jftj'ig'ö Vilcll'ZCll - Losloopende krankzinigen, mag men de- zul ken wel noemen! Een kaartgezeischap te te koop, bij W. KLUIJFHOUT Helmond, dat zijne jaarlijksche potvertering Koudekerke. hield, verorberde op hetdiner niet minder -r-nag-, uuweu uiei uen iweeaen zoon van den dan zes... katten, Om do gasten toch vooral duidelijk te doen beseffen, wat zij gebruik ten, waren de zes koppen van de dakhazen met huid en haar op een versierden schotel voor hen geplaatst. Een aardige „Snipper" van Dr. Laurillard uit den jongsten jaargang van Onesinms Die „eigendom is diefstal" zegt, Houdt diefstal is kennelijk voor slecht. En erkent in zijn sprouk dus weer f't eigendomsrecht. Kleine Frits Nu ben ik jarig, me neer. EmmaIk ook. Berthus E11 ik ook. BezoekerWel mevrouw, dat is oen merkwaardig toeval. Vrouw des huizes Ja, weet u, wij vie ren den verjaardag van alle kinderen tege lijk; dat is goedkooper. De vrouwenmoordenaar Hendrik de Jong is door de rechtbank te Gent wegens moord op twee vrouwen bij verstek ter dood veroordeeld. Hij bevindt zich in Zuid-Amerika. De werkstaking der dokwerkers te Antwerpen neemt een ernstig karakter aan. lederen avond hebben opstootjes plaats Za terdagavond was de oploop zoo ernstig op de Cockerilkade dat de politie van sabels en revolvers gebruik moest maken, om do oproerigen uiteen to drijven. Tien stakors werden ernstig, andere licht gewond; de vluchtenden namen hunne gewonden mede. De politie is vo, sterkt. De stakers blijven een dreigende houding aannomen. Do sta kers begaven zich aan boord van het stoom schip Marz, dreigden de onderkruipers met den dood en joegen hou van boord. De Christelijk-domocraat abbé Foateyne presideerde een meeting van 2000 dokwer kers op de kaden. Na de meeting trok de abbé aan het hoofd van den stoet stakers naar den loods- dienst. Do vechtpartijen tusschen do sta kers en de werklieden uit de provincie du ren voort. De Franscho Kamer nam de amnes tiewet met zoo goed als algemeene stem men aan. Heel naief meent zij dat nu Frankrijk tot rust zal komen. Doch hot zal. niet waar zijn. Picquard bad bereids tegen een amnestie geprotesteerd waar geen schuld was. Ook Esterhazy komt er tegen opdat nu zijn verleiders en belagers vrij ko men Nu komt Zola zich mengen in hun koor, in een ernstigen brief aan Loubet, waarin hij voor zich het recht eischt 0111 te spreken, na een stilzwijgen van 18 maan den en betreurt dat de amnestiewet schur ken en onschuldigen gelijkelijk komt zege nen; hij herhaalt zijn beschuldigingen in zijn j'aecuse uitgesproken en verklaart de onverflauwde hoop te koesteren waarheid en recht te zien komen van de verre velden der toekomst. Daarbij komt dat Cuignet (commandant) is gearresteerd wegens medeplichtigheid aan de vervalsching der stukken van Pa- nizzardi in de Dreyfus-zaak. In China hangt 't beeindigen van den oorlog af van de indiening der gezamenlijke nota der mogendheden; en de herstelling van Li Hung Tsjang die ernstig ziek ligt. Thans heeft ook Colger, de vertegenwoor graaf van Caserta. den Napolitaanschen pretendent, die in den laatston Carlisten- oorlog de thans heerschende dynastie met de wapens in de hand hestreed. Don Carlos, de zoon, is eere-kapitein van den Spaanschen generalen staf eu vocht op Cuba en men zegt, dat de Prinses dolverliefd is op den dertigjarigen gravenzoon. Drie redenen, die hem ondanks zijn afstamming, genade deden vinden in de oogen zijner aanstaande schoonmoeder. Liberalen en republikeinen zijn echter minder met hem den Carlos en Clericaal, ingenomen. Macht der gewoonte. Wat doe je met een bel in plaats van een zweep op den bok? Mijn paard heeft voor den tram geloopen. Ik behoef maar eenmaal te bellen en het dier staat stiltweemaal, dan gaat bij weer voort. Om de zweep geeft hij heelemaal niet. Voor ongeveer twee jaar kon men in een der hoofdstraten van Las Palmas een klein wit hondje druk bezig zien, de straat open te krabben. Toen het beest maar voortdu rend voortging met zijn straatschenderij, werd het op een goeden dag door de politie opgepakt en aan iemand weggegeven die het mee naar hot binnenland nam. Eeni- gen tijd geleden moest de straat opgebro ken worden en vond mon daar het lijk van oen Engelschman, die ongeveer 30 jaar moest zijn. Men zocht naar den hond en toen men het dier bij hot lijk had gebracht begon het erbarmelijk te janken. De politie weet niet van eenige vermis sing of moord, die met dit geval in verband kon staan, doch men veronderstelt, dat de vermoorde 's nachts geland is en door zijn gidsen, lieden van verdacht allooi, uitge schud en vermoord is. Te mooi om waar te zijn is wat een Engelsch blad verhaalt van een man, zekere David Ruttor, die 27 jaren lang gevangen heeft gezeten wegens een misdaad, welke hij niet had gepleegd. Hij stond in 1873 to Ipswich met een andoren man terecht wegens moord op een boschwachter, bij het stroopen gepleegd. Hij bekende do misdaad, nam allo schuld op zich en werd ter dood veroordeeld. Maar er waren velen die niet aan zijn schuld geloofden, en zij wisten te bewerken, dat liet doodvonnis werd veranderd in levens langen dwangarbeid. Nu de veroordeelde als een oud man is ontslagen, verhaalt hij, dat de andere man den boschwachter dood schoot. Maar die man had een vrouw, wier hart zou breken als hij werd veroordeeld, en kinderen, die onverzorgd achter zouden blijven. Daarom nam Rutter, die alleen in de wereld stond alle schuld op zich. Willem Meyerbach Caserta, de adju dant van president Steyn, is aan boord van de Kanzier te Marseille aangekomen, met eene zeer bepaalde zending. Hij is ver gezeld door baron Raynach, een officier van het Oranje Vrijstaatsche leger. Meyer bach heeft verklaard: Ik kom in Europa met eene diplomatieke zending van Steyn naar Kruger. Ik ga de onderhandelingen die gevoerd worden volgen ei bepaaldelijk den Oranje Vrijstaat daarbij vertegenwoordigen volgens de stel lige instructies, die mij door Steyn zijn gegeven. Het is mij op het oogenblik on ledig ervan jaar in De pres trouwei boodseb derde doodges heeft beide Buiten bijna ge Op betalen moesten mielies, deelen een han tember Pietersb vol vert log, wel schers De regeld Een neer elk vangen, alle vroi nemen, van de - Zi, lijk doó la Glaci dezer di makelij k een paa drafje achter tuig, op ernstig dit steil niet bev lij ke halve derweg niets kv Hé je ver li kwajong hij den bles! schreeuw vasthoud antwoori Hu, bijgezet Een bijgange opmerkz omkeerd geloover waar is Iu he echter, met zijn eenige van zijn een heei modder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2