NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 40. 1900. Dinsdag 25 December. 15e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. De Leerplichtwet. FEUILLETON. Ds, H. D. VAN BROEKHUIZEN. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02®. afdeeling zonder meëdöögëli' 'flHWWS den tegen zekere weerzinwekkende daden,i waarvan ik getuige was. Ik heb in Juli bij de boerenhoeve Corua zonder par don de Engelsehen moeten straffen, die aan onze vrouwen geweld pleegden. Gevraagd naar de vredesvoorwaarden, die aanvaard zouden kunnen worden, zei MeyerbaehIk kom met zeer duidelijke instruetiën van Steyn. Wij zijn besloten geen vrede aan te nemen, dan met onaf hankelijkheid en autonomie van de twee republieken. Wij zullen eischen dat men zich niet tevreden stelle met het schrijven van voorwaarden in tractaten die gemak kelijk konden geschonden worden. Wij :uwi> ovcranisatie en ons leaer be- Wegens het Kerstfeest zal het nummer dezer courant Woensdagavond niet ver schijnen. Volledigheidshalve schrijven wij hier ook de artt. 9 en 10 af, waarvan de hoofdin houd reeds in ons voorgaande stuk ter sprake gekomen is. We kunnen dus in de toelichting kort zijn. Artikel 9. Ouders, voogden en andere in artikel 1 genoemde verzorgers, die een vaste woonplaats hebben, kunnen zich niet beroepen op eenige vrijstelling van do na leving der in artikel 1 opgelegde ver plichting zoolang zij niet aan den burge meester hunner woonplaats hebben kennis gegeven voor welk kind en op welken grond zij op vrijstelling aanspraak meenen te mogen maken. Deze kennisgeving moet, zoolang de aanspraak op vrijstelling blijft voortduren en de kinderen nog in den leerplichtigen leeftijd vallen, telkens na verloop van twaalf maanden opnieuw worden ingediend. Door Ons wordt bepaald op welke wijze die kennisgevingen behooren te geschieden en hoe zij ter kennis van den arrondisse- ments-schoolopziener zullen worden ge bracht. Tevens wordt door Ons bepaald door wie en op welke wijzede namen der kinderen, die voor plaatsing op een lagere school aangegeven, maar nog niet toegelaten zijn ter kenuis van den arrondissements-school- opziener worden gebracht. Dus gesteld: U heeft reden van vrijstel- Onze lezers op Noord Beveland herin neren zich ds. H. v. Broekhuizen predikant te Eijssen, daarna in Zuid-Afrika, vervol gens te Wissekerke en eindelijk te Ooster- bierum van waar hij met vrouw, drie doch ters en een zoontje weer naar Zuid-Afrika toog. Diens zoon is de heer H. D. v. Broek huizen, die 'tland afreist om in prediking en lezing sympathie te wekken voor de zaak der Boeren, en een ionds te stichten voor de slachtoffers van den oorlog. Een kort levensbericht van dezen jeug digen, weisprekenden predikant nomen wij uit „De Wereldkroniek" over. Ds. Herman Dirk van Broekhuizon werd 17 Juni 1871 in Rijs&en (Overijsel) geboren. Zije vader, ds. Hendrik van Broekhuizen, was beurtelings predikant in Zuid-Afrika en in Nederland; zijn andere kinderen, allen ouder, zijn tijdens zijn eerste verblijf in Z.-Afrika geboren, waarheen hij om streeks 1880 terugkeerde en waar hij als predikant te Ficksburg in den Oranje-Vrij staat overleed. Zijn moeder, mevr. van Broekhuizen van Andel, woont met hare oudste dochter die voor enkele jaren directrice eener bloei ende meisjesschool in Ficksburg was, thans in de pastorie van baar uitgezetten zoon, als tenminste de Eugelschen haar daar uit niet hebben verdreven. Ds. Herman v. Broekhuizen heeft zijne geheele wetenschappelijke opleiding inEuid- Afrika genoten. Te Stellenboseh sludeer- ling voor één of meer uwer kinderen. Dan denkt ge niet: „ziezoo, ik heb met de heele Leerplichtwet niets te maken." Neen: Ge gaat naar don secretaris en vraagt een exemplaar, of als 't meer kin deren geldt, meer exemplaren van Model IV (en.; als ge gemoedsbezwaren tegen 't onderwijs op do bereikbare scholen hebt, bovendien van de verklaring, in art. 1 genoemd), ge vult dit in en zendt 't aan den Burgemeester (de verklaring eerst aan den schoolopziener ter onderteokening.) Elk jaar moet ge die kennisgeving her nieuwen, zoolang, tot uw kind 13 jaar is. De Burgemeester zorgt dan verder, dat uw kennisgeving aan den schoolopziener wordt meegedeeld. Hij vult daartoe Model V in, maar daarmee hebt gij zelf niets te maken. Als ge uw kind voor plaatsing op een school hebt aangegeven bij den hoofdonderwijzer, dan zorgt deze, en hebt ge 't voor de Openbare School op de sec retarie aangegeven, dan zorgt de Burge meester ervoor, dat de schoolopziener ook daarmee in kennis gestoldt wordt, ten minste als uw kind niet dadelijk geplaatst kan worden. De Burgemeester of bet hoofd der',school heeft daarvoor weer oen Model (VI). En als ik nn eens verzuim van de*^ re den van vrijstelling kennis te geven, moot mijn kind dan naor school? vraagt ge. Neen: go krijgt dan een beleefde waar schuwing van den schoolopziener, en zorgt dan natuurlijk, dat de zaak in orde komt. Maar 't is van zelf beter, dat ge n niet oerst laat waarschuwen. Arlikel 10. Ouders, voogden en andere in artikel .1 genoemde verzorgers kunnen zich op vrijstelling, sub 3o van artikel 7 genaamd, alleen beroepen, indien zij aan de kennisgeving, bodoeld in artik- 1 9 eerste en tweede lid, de schriftelijke verklaring hebben toegevoegd dat zij tegon het onder wijs op de, binnen den afstand van 45 minuten gaans van de woning gelegen scholen, waarop voor de kinderen plaats te verkrijgen is, zoo overwegend bezwaar hebben, dat zij hunne kinderen voorloopig liever van onderwijs verstoken laten, dan ben aan een dier scbolen toe te vertrouwen. Deze verklaring moot, om geldig te zijn, ook de handteekening dragen van den de hij voor predikant. Physiek krachtig ontwikkeld, voelde hij zich niet alleen tot zijne studieboeken aan getrokken, maar evenzeer tot de sport. Niet gewoon, de dingen ten halve te doen, was hij spoedig door de gansche Kaap-ko lonie als een geducht footballer bekend, zoodat hij een van de Zuid-Afrika-team, daartoe expres naar de Kaap getrokken, een verpletterende nederlaag bezorgde. Het optreden van Van Broekhuizen in de sport wereld, gevolgd door dat van meerdere geestverwanten, heeft inderdaad een merk baren goeden invloed gehad in de sport wereld. Zijn studies hebben nooit door zijn sport- liefhebberijen geleden. Hij zelf beweirt, dat zij deze zelfs ten goede is gekomen. Zeker is dat hij als student reeds een goeden wetenscliappelijken naam had, wat wel blijkt uit het feit dat zij n eerste standpaats Preto ria werd. Alvorens zich beroepbaartestellen, wensch- te ds. Van Broekhuizen, naar hij zeide wat wereldkennis en wat meer menschenkennis op te doen. Hij ging daartoe op reis in het najaar van 1897. In Engeland aangekomen, was een zijner eerste ontmoetingen een der verslagen Engelsche footballers, die, hem herkennende, hem op de schouders tikte. Na Engeland en Schotland te hebben be zocht, vertrok hij over Parijs en Brussel naar ons land, om zijn bloedverwanten, ge boorteplaats en de plaatsen, waar bij zijn eerste levensjaren had doorgebracht, nog eens weer te zien. Eigenaardig was wat hem daarbij over kwam te Oosterbierum (Fr.) de laatste Ne- derlandsehe standplaats van zijn vader. Op een Zaterdagmiddag kwam hij daar aan, UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. arr aulissements-sehooiopziener. Deze amb tenaar is verplicht, binnen 28 dagen na aanvrage, door het stellen zijner handtee kening, zijne medewerking te verleenen, tenzij hem blijkt dat het kind op de school of cene der scholen, waartegen bezwaar wordt gemaakt gedurende het jaar voor afgaande aan de dagteekening der verklaring geplaatst is geweest en de schoolopziener overtuigd is datgeen ernstig gemoedsbezwaar tot aanvraag om vrijstelling heeft geleid. Indien de arrondissements-schoolopziener eene verklaring weigert, geeft hij daarvan onmiddellijk met opgaaf van redenen kennis aan den belanghebbende. Deze kan binnen veertien dagen, nadat do weigering te zijner kennis is gebracht, in hooger beroep komen bij den districts-schoolopziener die bin non drie weken beslist. Bij gunstige boslissing plaatst deze ambtenaar zijn handteekening op de verklaring. Hij geeft onverwijld van zijn beslissing kennis aan den belangheb bende en aan den arrondissements-school opziener. Tot aan don dag waarop de eindbeslissing te hunner kennis wordt gebracht, zijn do ouders, voogden of andere in artikel 1 genoemde verzorgers van de verplichting bedoeld in artikel 1 vrijgesteld. Na 't geen reeds gezegd is, zullen 't eerste en tweede lid van dit artikel wel voor ieder duidelijk zijn. Alleen moeten we nog opmerken, dat men niet behoeft op te geven, welke bezwaren men beeft. Daarvoor is zelfs op 't Model der verkla ring geen plaats. De schoolopziener en de Burgemeester vragen er niet naar. Gij moet voor U zelf weten, of uw bezwaren overwegend zijn. De arrondissements-school opziener mag maar in één geval zijn on- derteekening weigeren en dan nog moet hij zijn weigering bij U verantwoorden. Gesteld nl., dat ge nvv kind op de Open bare School geplaatst hebt, maar nu komt ge tot 't inzicht, daarmee verkeerd gehan deld te hebben. Een Christelijke School is er, ongelukkig, in Uw woonplaats of op minder dan 3 kwartier afstands niet. Nu neemt ge Uw kind van school en beroept U op art. 7 sub 3o. Ge vult Model IV en de verklaring in en zendt de laatste aan den Schoolopziener. Deze ziet natuurlijk wat vreemd op. Uw kind staat op, de bij z'n ouden schoolmeester, dien hij na 18 jaar toch nog herkende. Deze bracht hem naar de vroegere ouderlijke woning en toen stond de predikant er op, dat de jeugdige predikant in zijn plaats des anderen mid dags voor de gemeente zou optreden. Men kan zich de verbazing en verrassing der gemeentenaren voorstellen, toen zij dien Zondagmiddag daar den jongsten zoon van den vroeger er zeer populairen predikant op den preekstoel vonden. Na afloop van den dienst was het woonvertrek van den domi nee al gauw te klein voor de belangstel lenden, zoodat „meester" voorstelde, dat men met elkaar naar do sehool zou gaan, waar men de ruimte in overvloed had. En daar had de jonge man, omgeven van een groote schaar belangstellenden, al de vragen te beantwoorden, omtrent zijne ouders, zijne broeders, zijn zusters, het maat schappelijk en kerkelijk leven «daarginder" enz. Van Nederland uit, trok hij door Duitsch- land en Zwitserland naar Italië en van Napels verder over Athene naar Palestina, waar hij o. a. kennis maakte met onzen Ang- lomaan Maarten Maartensz. Door de Roode Zee, langs de Oostkust keerde hij naar Zuid Afrika terug. Met zijne meerdere wereld- en menschen kennis maar vooral met zijne eenvoudige krachtige geloofsovertuiging toegerust, aan vaardde hij daarop liet predikambt in Pre toria. Al spoedig zat liij, als alle Afrikaansclie dominees, in de politiek. Hij, die den ge- geeleu Oranje-Vrijstaat en de Kaap-kolonie had doorkruist en er den aard der Afrikaan- ders door en door had loeren kennen, was een der vurigste pleiters voor nauwere aan- lijst der Openbare Sehool en nn komt ge verklaren tegen 't onderwijs op die school zoo ernstig bezwaar te hebben, 't Ligt voor de band, dat bij nn niet zoo aanstonds teekenen kan't kon best wezen, dat ge Uw kind eenvoudig thuis wondt hebben en nn een bezwaar voorwenddet. Nu doet hij dus onderzoek, denkelijk wel bij den Burgemeester Uwer woonplaats, die U waarschijnlijk beter kent dan bij. Schrijft deze nu den schoolopziener, dat 't U wer kelijk ernst is met Uw bezwaar, dan zal de laatste voorzeker wel teekenen, docli anders krijgt ge Uw verklaring ongetee- kend terug met een schrijven, dat de School opziener twijfelt aan den firnst Uwer be zwaren, daar Uw kind toch tot heden toe do Openbare School bezocht beeft. Wanneer ge daarin nu niet berust, schrijft go (binnen 14 dagen) aan den districts schoolopziener, die nn ook de zaak onder- zookt en naar bevind van zaken handelt. Toekent hij, dan zij t ge vrij teekent bij niet, dan moet Uw kind weer naar school. Er is zeker in dit artikel iets, wat nie mand onzer bevredigen zal: in bovenge noemd geval zijt ge overgeleverd aan de meerdere of mindere welwillendheid van don Schoolopziener of van dengene, wien hij inlichtingen vraagt. Zoo iets is echter moeilijk te voorkomen: 'tgaat toch niet aan nu de Leerplichtwet er eenmaal is dat een oneerlijk ouder zich daaraan eenvoudig op grond van een voorgewend bezwaar onttrekt, terwijl de gegevens voor banden zijn, die 't voorgewend-zijn van 't bezwaar zeer waarschijnlijk maken, 't Is nu dus zaak van ieder onder, dat bij zich wel tweemaal bedenkt, eer hij zijn kind aan een school toevertrouwt, waarop bij 't volgens zijn overtuiging eigenlijk niet plaat sen mocht, wanneer er geen andere school in den omtrek is. Want, is 't kind er eens geplaatst en wordt dan zijn geweten den ouder te sterk, dan zal 't hem heel wat moeite kosten, zijn kind van sehool te ne men, ja, wellicht krijgt hij 't volstrekt niet gedaan. Zoolang zoo'n zaak hangende is, behoeft 't kind niet naar sehool te gaan. Opgemerkt zij nog, dat de brieven over deze zaken aan Schoolopzieners en Burge meesters portvrij zijn. Op de enveloppe sluiting met Oranje "Vrijstaat en de Kaap. Hij' kwam op tegen de stelselmatige uit sluiting van Yrijstaters en Kapenaars uit Transvaalsche ambten en betrekkingen, welke van andere zijde werd voorgestaan. Geef ze een kans, was z'n leer, wint gij hem dan wint gij z'n broeders, zijn vader en z'n ooms; stoot gij hen voor hethootd, door uw vrees voor hunne verengelsching, dan vervreemdt go die broeders, die vaders, die ooms." President Kruger mocht den ronden, Hin ken dominee graag, en wanneer men een netelige zaak aan deze bad voor te leggen werd menigmaal dominee Van Broekhuizen er voorgespannen. Maar bij de politiek leed zijn pastoraal geen schade. Nu te paard, dan op zijn „biekie" (bicycle) zag men liemomofdoor Pretoria rijden, voor' het huisbezoek in zijn verspreide gemeenten, waarvan sommige leden op 10, 20 uur afstands wonen, en hij was in zijn „dorp" een zeer bekende figuur. Een geruimen tijd stond hij alleen als pre dikant voor de geestelijke zorg zijner ge meente, die duizenden leden telt en zeker *l3 inwoners van Pretoria en omgeving om vat. President Kruger behoorde niet, generaal Joubert wel tot zijne gemeente. De gewichtige zitting van den Volksraad op 14 October 1899, waarin tot het ulti matum werd besloten, werd door den jongen predikant van Broekbuizen met gebod ge opend. Toen de beslissing was gevallen, spoorde hij de tragen aan om bun pliebt jegens hun land en volk te doen. Zelf was bij in tweestrijd of hij zijne gemeente zonder geestelijke verzorging mocht laten, en ge- moet echter 't woord «Dienst" staan en de handteekening van den afzender. Zulke onveloppen zijn echter ook kosteloos bij de Modellen verkrijgbaar tor secretarie, zoodat ge met Uw naamteekcning volstaan kunt. Nog één artikel rest ons ter bespreking, eer we over het tijdelijk schoolverzuim een en ander mededeelen: Art. 11. Een kind dat op een lagere school geplaatst is, mag op aanvrage van den, ingevolge artikel 1 voor zijn oudor- richt aansprakelijken persoon door bet hoofd der school: van de lijst der leer lingen worden afgevoerd, behoudens de volgende bepalingen. Gedurende den in artikel 3 omschreven leerplichtigen leeftijd is het hoofd der school bevoegd aan eene dergelijke aan vrage geen gevolg te geven, wanneer zij gedaan wordt om andere dan eene dei- volgende redenen: lo wegens vertrek van bet kind naar een) anderejgemeente ter inwoning terwijl aan bet hoofd der school blijkt, dat dit vertrek heeft plaats gehad of aanstaande is 2o wegens voorgenomen plaatsing van het kind op een andere school, terwijl aan het hoofd der school blijkt dat zoo danige verplaatsing binnen veertien dagen zal geschieden 3o wegens het voornemen om aan het kind huisonderwijs te doen verstrekken, terwijl aan het hoofd der school blijkt dat aan de voorschriften van artikel 4 is of zal worden voldaan; 4o wegens eene der vrijstellingen be doeld inj artikel 7, terwijl aan het hoofd der school blijkt dat aan de voorschriften der artikelen en 10 is voldaan. In do gevallen onder lo tot en met 3o in het vorge lid van dit artikel bedoeld, is hot hoofd der school bevoegd, voorloo pig, voor ten hoogste veertien dagen, ver lof te geven, dat het kind de school niet bezoeke, en bet afvoeren van bet kind van de lijst der leerlingen uit te stellen, totdat hem zal gebleken zijn dat het kind in eene andere gemeente woont, dat bet op eene andere school geplaatst is, dat het huisonderwijs geniet, terwijl aan de voor schriften van artikel 4 is voldaan. Het hoofd eener openbare lagere school is niet bevoegd, een kind gedurende den volg geven aan zijn innerlijken aandrang om mee naar bet front te gaan. Toen de andere predikant zijner gemeente, Ds. Bos man, in Pretoria terug was, w&3 dat be zwaar vervallen, en kon hij een door hem aangeporden Boer, die zei; «Dominee kan mooi praten, hij hoeft niet te schieten", antwoorden»Ik zal ook gaan, en meegaan waar jij gaat, zoo noodig waar jij niet gaat. En zonder zijn geweer te lossen, dat hij alleen in 't alleruiterste geval tot zelfver dediging wilde gebruiken, vuurde bjj zijne medestanders aan, mot alleen door zijn be zielend en ernstig woord, maar ook door de daad. Moest er gestormd worden, do minee stormde mee om bet voorbeeld. Zijn lotgevallen te velde, gevangenne ming en uitzetting zijn langzamerhand door zijne voordrachten in ruimen kring bekend geworden. Dat de macht van zijn woord ook onder de Britten bekend was, blijkt uit wat- hem een Engelsch officier toebeet: «Jij hebt ons meer kwaad gedaan dan honderd Mausers." Ds. van Broekbuizen wil, zoo spoedig de gelegenheid zich voordoet, naar Zuid-Afrika terugkeeren. Hij is door generlei eed of belofte gebonden tot bet tegendeel. Inmid dels tracht hij der Boerenzaak zoo nuttig mogelijk te zijn, met, door middel van collecten bij lezingen en predikatiën, een fonds bijeen te brengen, waaruit de van buis en bof verdreven Boerengezinnen latei- van bet allereerst noodige kunnen worden voorzien. Dit fonds wordt beheerd door een Haagsehe CommissieMevr. Wasz- klewicsvan Scbilfgaarde, Ds. Gerritsen on Mr. Beelaerts van Blokland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1