NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 39. 1900. Zaterdag 22 December. 15e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Presitat Krnpr i» AmsMani. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, tü Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Engeland en Transvaal. agtëiAüiS, Zij" had nog moed. Bekendmaking. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met I Jan. a. s. op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. De Boeren schijnen het op dit oogenblik den Engelscheu weer zeer benauwd te ma ken. Het is niet alleen De Wet, wiens strijdmacht in den Vrijstaat voortdurend aangroeit, die Kitchener slapelooze nach ten bezorgtRechter Hertzog heeft door zijn stouten inval in de Kaapkolonie schrik en ontsteltenis teweeg gebracht, zooals blij ken kan uit de overdreven berichten die naar de Londensche bladen worden geseind, terwijl Botha ook niet stil zit. Hij heeft bijna al het rollend materieel van den spoorweg naar Delagoabaai en Natal, in hot geheel meer dan 200 wagens en 46 locomotieven heroverd. De Engelsche troepenmacht bij Komati- poort heeft versterking ontvangen. Louis Botha is opgerukt met een aanzienlijke macht en heeft bij Nelspruit aan den spoor weg naar Pretoria post gevat. En Do la Rey heeft Clements een zeor gevoeligen slag toegebracht bij Nooit-Go- daeht, een slag die nog veel erger schijnt te zijn dan men uit de Engelsche berich ten zou opmaken. Clements moet zelfs kanonnen en oen groot deel van zijn schiet voorraad hebben verloren. Ook heeft De la Rey weer ruim 200 man der Northum- berlands losgelatennog 70 liggen gekwetst te Rietfontein; 50 zijn gesneuveld. Weer zijn een 800 Boeren de Oranje rivier overgetrokken bij Rhenosterhoek. Een tweedo bende moet bij Zanddrift de rivier zijn overgestoken. Zij worden nage zet, en Kitchener heeft een sterke hereden macht afgezonden die hun flank tracht om te trekken. De inval in Kaapkolonie krijgt steeds grooter uitbreiding. Colesberg is door do .Boeren bezet. Er zijn er al 2000. Te Kaapstad is men ernstig beducht dat Hol- landscho medestanders zich bij de Boeven zullen aansluiten en de opstand zich uit zal breiden. Het gebrek aan geoefende be reden troepen wordt ernstig gevoeld. Zij die het best bekend zijn mot 's lands toe standen, dringen aan op de noodzakelijk heid om alle beschikbare hereden troepen naar Zuid-Afrika te zenden Zelfs de voordeelen door de Engelschen behaald, schijnen in oen doorboorden bui del te vallen. Bij den slag bij Bothaville bleef een groote hoeveelheid ammunitie, zadels en wagens op do Wet verovord, achter, zonder vernietigd te worden en werden denzelfden nacht weer door do Boeren meegenomen. Het gevolg van dit alles is oen zeer ter neergeslagen stemming in Engeland. Lord Salisbury gaf daaraan uitdrukking in de vergadering der conservatieve Unio, toen hij zeide, dat de glans, ja zelfs de instand houding van het Rijk op het spel stond in de Zuid-Afrikaansche quaestio. »Wat er eigenlijk gebeurt", zeide hij, weten wij niet. Maar wij hopen ernstig dat de uitslag beter zal zijn dan hot begin, al zullen wij krachtig moeten voortgaan." Natuurlijk zal Engeland kosten noch moei ten sparen, om dien glans te behouden maar het is de vraag ol the man in the street nog lang geneigd zal blijven den uitroei ingsoorlog voort te zetten. Want onder het publiek wordt meer en meer een stre ven merkbaar, om aan den ongelukkigen strijd een einde te maken, door van eenigen wensch tot toenadering blijk te geven. Maar de Boeren zullen niet eindigen voor zij de vrijheid herwonnen hebben. Bij de gesneuvelde Boeren werden nu weder me dailles gevonden, met het opschrift: »De Vrijheid of de Dood". En aan die leuze hebben zij onverwrik baar trouw gezworen, al verbrandt men hun hoeven, steelt men hun roerend goed, onteert men hun huisvrouwen, doodt men hun kinderen. Van verbranden gesproken. Een paar voorbeelden uit vele, door Engelsche sol daten in Engelsche bladen geopenbaard. Een korporaal bij de garde van generaal Rundie (Arthur Holland is zijn naam) schreef op l November uit Bethlehem aan zijn ouders: Wij hebben gedurende de laatste twee maanden eiken dag schermutselingen ge had mot verspreide Boeren-schorpsch utters. Elke hoeve die wij zion en die behoort aan een Boer, die nog strijdende is, wordt verbrand en wij nemen de vrouwen en kinderen mede, daar dit de eenige plaat- son zijn waar do Booron te eten kunnen krijgen." Een soldaat van French schreof: Wij marchoordon van Barberton naar Pretoria. Van Carolina tot Springs waren wij eiken dag in gevecht, onze voorhoede zoowel als onze achterhoede. Wij maakten 70 Booren gevangenen wij verbrandden alle huizen en hoeven die wij onder weg zagen, zoodat wanneer do Boeren die nog vechten terugkomen, zij slechts de pumhoopen van hun huizen en hoeven zullen vinden. Een van de City-vrijwilligers schreef onder meer: Die gelukkige City Volunteers! Hoe bitter zijn alle troepen hier tegen hen ge stemd. Toen wij Reddersburg op 3 No vember binnentrokken versierden de Kon. Iersche Fuseliers, die tot onze colonne be lmoren, een ezel, door hem de broek van een Boer aan de voorpooten te doen en zijn achterpooten in eene andere te steken. Het bovendeel van de broek kwam als een masker om zijn hoofd en met de zij den beschilderd liet men hem de hoofd straat op en neer draven. Den 5en No vember (Guy Fawkes day), hebben die zelfde menschen, die niet van de gebrui kelijke viering van dien dag verstoken wenschten te blijven, de hoeve van een Boer in brand gestoken en tot midder nacht brandde deze helder. En moorden? Nabij Boshof werd een onzijdige Boor op valsche beschuldiging dat hij geweren ver borgen hield 2 maanden gevangen gehouden en daarna naar St. Helena gebracht, zijn vrouw en vier kinderen achterlatende. Een dag na zijn vertrek kwamen de Engolschen, waaronder een officier, de vrouw dreigen en toen zij zwoer bij den Heere haar God dat op haar mans plaats geen geweren of iets van dien aard verborgen lagen, en op hare knieën om erbarming smeekte, beet de officier haar toe. „Nog 10 minuten geef ik n". Als van haar zinnen beroofd stond de arme vrouw met haar vier onnoozele kindevtjes en toen de tien minuten ver streken waien, vloog huis en al in de lucht, door dynamiet opgeblazen en de puinhoopen verborgen de lijken van het betreurens waardige vijftal. En on toerenEene vrouw van een der Transvaalsche Boeren, welke nu nog in het veld is, ten einde te strijden voor vrij heid en recht, was bij een barer familie leden voor zekeren tijd gelogeerd, toen zij twee dagen nadat zij een zoontje tor wereld bracht, bezocht werd door een 7-tal En gelschen, liet kleine wichtje werd der moeder ontnomen en bij de beentjes gevat door een der dappere Engelsche krijgshelden en vervolgens met het kleine hoofdje tegen het ledikant geslagen tot het den laatsten adem uitblies; alstoen werd het lijkje buiten de deur gesmeten als was het van een doode hond of kat. Toen begonnen deze vervloekte ellendelingen „hun spel met de arme zwakke vrouw, die 48 uur- te voren een kindje ter wereld had ge bracht". De arme vrouw werd daar zoo laag en liederlijk behandeld bij dit zevental, dat zy na eenige uren den geest gaf en zoodoende met haar kind op de ellendigste wijze vermoord werd. Uit een ander schrijven (van een En- gelschman) blijkt, dat twee Boerenvrouwen uit het district Christiania, herhaalde ma len door bonden Engelsche soldaten zijn mishandeld on naar het hospitaal te Kim- berley gebracht moesten worden. De schrij ver noemt bovendien don naam van een jong meisje, dat, terwijl zij zich met haar broeder ondor de veranda van het ouder lijk huis bevond eon geweerschot van een Engolsche patrouille op minstens 300 metor afstands ontving. (Slot.) Gisteren morgen half 8 stond de President wel uitgerust van do vermoeienissou dos vorigon daags op, en reed onder vele toe juichingen naar de Nieuwe Kerk waar de receptie zou plaats hebben. Dr. De Vissor ging voor in liet gebedKruger met Wes- sels en Wolmaraus en de heer Enious, hoofd eener Chr. School hadden in een bank tegenover den kansel plaats genomen. Daar klonk Psalm 025 door het volle kerkge bouw, onder welk gezang de President voorover gebogen met de hand aan 't voor hoofd blijkbaar in groote aandoening luis terde. Hierop richtten achtereenvolgens de hee- ren Middelberg, Bijlev aid en dr. De Visser, de eerste namens de Zuid-Afrikaansche Vereeniging, de tweede namens het Chr. Nationaal Boeren Comité, de derdo namens liet Transvaal Comité een aanspraak tot don President. Tusschen beide word gezongen Gezang- 22 1, 3; Psalm 42 5 en ten slotte Ps. 72 11. Bij 't uitgaan der kerk speelde het orgel het Transvaalsche Volkslied; over stemd door liet gejuich: Leve Transvaal! Leve Kruger! Van de Kerk ging 't toen naar het Paleis van Volksvlijt. De zaal was rijkversierd. Een breede looper leidde naar den armstoel van den President. Er prijkten vele bloem stukken, onder anderen een in den vorm van een schild mot de woorden „Hulde aan Paul Kruger"eu een in den vorm van de „Gelderland". Een Transvaalsche eerewacht presenteerde bij aankomst 't geweer. De raads commissie verwelkomde den President en leidde hem voor zijn ze tel, nadat hij zich van zijn pels liad ont daan. Een 4000 kinderen zongen Ps. 68 1 onder directie van den heer De Pater, lioofd eener Roomsche Schoolterwijl de heer Meilink, hoofd eener openbare school, namens de schoolkinderen een groet uit sprak. Daarop zengen de kinderen nog eens een lied op de wijze van „Kent gij dat volk" dat was indrukwekkend. Daarop sprak de heer Emous den Pre sident aan, namens de onderwijzers, en ge dacht do onderwijzers C. G. de Jonge, Wol- ters, A. Willemsen, V. Leersum en Slebos die in Transvaal sneuvelden; en die velen welke nog zuchten in krijgsgevangenschap. Hierop bood hij den President een oor konde aan. waarop het volgende gecalli- grafeerd stond „20 Dec. 1900. De schooljeugd van Amsterdam begroet Z. H. Ed. den Staatspresident der Zuid- Afrikaansche Republiek met de betuiging van eerbiedige hulde en een vurigen wensch voor de vrijheid van zijn volk." De President sprak hierop de kinderen aan; kinderlijk, gelijk wij weten dat hij het kan. Hij vermaande hen steeds het Woord Gods hoog te houden, en den Heere te zoeken, Wien te dienen alleen gelukkig maakt. Gij zijt hier uit verschillende sec ten; maar daarom moogt gij elkander niet haten, maar liefhebben, dan kunt gij een maal samen pal staan, wanneer het vader land in gevaar komt. De kinderen beantwoordden deze rede met een Leve President Kruger! Leve President Steyn Toen werden nog 2 coupletten uit het Wilhelmus gezongen „Mijn schild en mijn betrouwen" en „Lijdt u mijn ondersaten". Daarna als een smartbede en smachtend verlangen klonk 't „Dat 's Heeren zegen op u daal!" Toen begon de eigenlijke receptie. Vele deputaties en corporaties gingen den pre sident voorbij, tot een totaal van 3000. Hij groette allen met hoofd, mond of hand. Toen een naamgenoot van hem zijn kaartje afgaf, zei de President hierop attent ge maakt: waar is die kerel? Hij moest naar Zuid-Afrika komen, mee skiet. Doch de naamgenoot was al voorbij. Namens kerkeraden, predikanten, hoog- ioeraren, enz. spraken dr. Sohuller tot Peursum, dr. Wyminga, ds. B. v. Schelven, ds. C. F. Westermann, ds. llugonholtz, Prof. Kern, Prof. Woltjer, terwijl dohccrWormsor namens 600 Nederlanders die in Zuid- Afrika gewoond hebben een album aan bood met. zegeuwensch. Daarna pauze. Iti dien tijd werd een lunch (een „12-uur-boterham") gebruikt; ile President bad en de heer Bijleveld dankte. Daarna word do receptie hervat. Toen ze afgoloopen was, dankto de President den commissaris van politie voor 't bewa ren der goede orde. De heer Wormsor dankte den president voor zijn komst en de president beval zich in den gobedo aan. Nog op 't laatste oogenblik werd The- rèse Schuartze aan den President voorge steld. Do heer Wolmarans zei: Die heeft u gesteold. Ik heb nergens zoo banja dieven gezien als in Nederland, zei de President, daar mee doelende op de vele portretten die hier van hem gemaakt zijn. Vermelden wij nog dat in het défilé dat den President voorbij trok, ook een 10 jarige knaap was met de Transvaalsche vlag; en dat de politie een 12 jarigen knaap naar Haarlem terugbracht, die van Haarlem naar Amsterdam was gewandeld om den President te zien. Duizenden deden den President uitge leide toen hij per extra trein van de Holl. Spoor des middags naar 's-Gravenhage terugkeerde. Veelal als men op gevorderden leeftijd gekomen is, laat men violen zorgen, d. w. z. men maakt zich geene illusion meer over de toekomst en is tevreden een rustig en gezond leven te leiden. Al hoewel het reeds een geluk is 60 h 70 jaren oud te worden, is dat geluk nog grooter wanneer men daarbij nog gezond van harte is, doch is het tegendeel het geval dan wordt het leven een ware last en tracht men op alle manieren die wakkelonde gezondheid to herstellen. Zoo was zulks ook het geval met Moj. M. Kolman te Nijverdal en werd aan onzen verslaggever, die na een ontvangen schrij ven een bezoek bracht, 't volgende méde- gedeeld. Sedert jaren, zoo zeide Mej Kolman, was ik lijdende geweest aan hevige hartklop pingen en duizeligheid, veel last van slijm opgeven enz. niets mocht mij baten wat ik ook aanwenddena eenige doosjes gebruikt te hebben deed er zich op mijn 65 jarigen leeftijd een wonder voor, de eetlust werd beter, de hartkloppingen en duizeligheid veel minder, ik gevoelde mij een geheel ander monsch en kan mijne blijdschap niet te kennen geven. Ik moet U eerlijk be kennen dat het veel verbeterd is, doch op mijn gevorderden leeftijd mag en kan ik op een geheel herstel niet rekenen, mijn kwaal is verouderd. Ik zal uw probaat middel een ieder aanbevelen. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, ruggemeigste- ring thematiek, heupjieht, zenuwpijn, St. Vitusdans, hoofdpijn, zenuwziekte, klier gezwellen, enz., zij zijn een hernieuwer van het bloed en een spierversterkend mid del. Zij geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkda- dige werking tegen al de ziekten veroor zaakt door lichamelijke en geestelijke over spanning en door buitensporigheden. Prijs fl.75 de doos, f9,perödoozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofd depothouder a oor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook Echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos. K. 157 Vlasmarkt te Middelburg. IVacht U evenivel voor de namaakselsver schaft u de echte Pink Pillen alleen hij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depot houders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoo- pen goedkoopere zoogenaamde Pink Pillenzulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. net namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Goes De Secretarie der gemeente zal gesloten zijn op den ie Kerstdag en zal op de 2e Kerstdag Woensdag den 26e December a. s. alleen geopend zijn des voormiddag van 9 tot 10 uren, voor aangiften in zake den Bur gerlijken stand. Diakenen der Hervormde Gemeente zullen op den Tweeden Kerstdag, zijnde woensdag den 26 dezer na het eindigen der voormiddag godsdienstoefening een buitengewone of zoo genaamde Kerstcollecte houden aan de buizen der ingezetenen ten behoeve van hunne be deelingen welke verzameling ten zeerste wordt aanbevolen. Goes. Naar wij vernemen heeft mejuffr. J. E. Indeweij alhier eervol ontslag ge vraagd als leerares in het Boekhouden aan de Hoogere Burgerschool alhier. Met 1 Januari a. s. wordt alsnog te Vlissingen (haven) geplaatst de kommies 3e klasse bij 's rijks belastingen J. Nieveen thans te Venlo. Krabbendijke. Bij de familie alhier werd bericht ontvangen, dat J. van Harn, wiens uitgebreid schrijver in „De Zeeuw" werd opgenomen, als krijgsgevangene naar Ceylon is vervoerd en daar de vorige maand in welstand is aangekomen. Hij ontmoette daar vele Nederlanders 0. a. dhr. De Koning vroeger onderwijzer te Ierseke. Krabbendijke. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd 0. a. aan J. Landman met ingang van 1 Januaii a. s. eervol ontslag verleend als gemeentebode. De heer J. N. Elenbaas werd herbenoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Een voorstel van den heer H. Houtekamer om te requesteeren omtrent de afschaffing van de verplichte vaccinatie werd met 6 stemmen tegen 1 verworpen. Scherpenisse. Schipper A. J. Boogerd van hier die vui hier met een lading aardappelen naar Amsterdam voer, is op zijn reis Dinsdagavond ol Woensdagmorgen nabij Utrecht met zijn sehip gezonken. De lading is veizekerd, doch het schip niet. Stavenisse. Tot postbode (dienst tram boot Stavenisse-Zijpe) is met ingang van 16 Januari a. s. benoemd C. van den Berg Cz. alhier. De jaarwedde bedraagt f 235. Schiedam is gisteren in opschudding gebracht door een os, die op weg naar de slachtplaats zich van zijn dry ver wist los te rukken en woest door de straten holde. Houdt hem! Houdt hem! riep men van alle zijden maar de meesten durfden het sterke en woeste dier niet te naderen. Ten slotte begaf het dier zich in een slop, waarvan ook weder alle bewoners haastig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1