Sirope van punch iieuwejaarskoek. Aanbesteding;. Advertentiën. Logement en Koffiehuis ongeveer IM) Hectoliter RAPEN, is helft m eene vette KOI, Aanbestedingen. Openbare ïerkoopiigênT Afloop Verkcopingen enz. Vrijdag 28 December 1900, IV aarschuwing. Rhum-Punch Citroen-Punch GOEDKOOP DRUKWERK MT De overgeblevene WINTERMANTELS worden tot veel verminderde prijzen opgeruimd. I) C. van Zweeden. Eigengemaakte Bonkers. Winterjassen. Wollen en Sitsen Dekens. Astraean Doeken. Yeeren Bedden vanaf f 25. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. Leerdwang. Marktberichten. Adriaua Nieuwenhuijse, J. GOETHEER JAN SCHOUT. v e i' k o o p e n aanloestecLen het bouwen van eene NIEUWE PASTORIE op een terrein, gelegen op het dorp Rilland, Hopmans Van Melle, GOES. host en In woning- Lit de haml te koop: Te Koop: Kachel te koop eene flinke Meid een Smidsknecht een bekwame Hoefsmidsknecht J. DONK Eli-ME IJL ER. jaar op commando, doch zal en kan nog 50 jaar voor mijn vaderland en vrijheid vechten,als de Heer mij zoolang wil sparen." Een ander: ,,Ik hen nu 20 jaar, maar heb moed om nog 30 jaar voor ons recht te strijden." Een ander„Ik ben 30 jaar ge weest en zal ook nog andere 30 jaar wil len vechtenindien God mij spaart, dan wil ik liever strijden tot allen dood zijn, dan dat wij zwaar juk op onzo schouders moeten dragen." Een correspondent van de S. A. News wijst niet ten onrechie op het feit, dat toen Moshesh, het Basoeto-opperhoofd mot den Vrijstaat oorlog voerde, het een bepaald bevel was van hom, dat zijne woeste krijgers geen huizen van weduwen eD wcozen moesten vorbranden of hun eenig leed doenen dit bevel werd strikt nagekomen. Wij kunnen hierbij voegen dat gedurende den geheelon Basoeto-oor- log van 18651868 do Basoeto's steeds do vrouwon en kinderon gerespecteerd bobben, en ons (Ons Land) is oen geval bokend, waar, toon bij ongeluk eene vrouw door een der Basoeto's ernstig gewond werd, door Moshesh, toen hij hiervan hoorde, een aantal beesten werd gezonden aan den echtgenoot als compensatie voor het leed hom aangedaan. Terecht wijst dus de correspondent van de S. A. News op het contrast tusschen het gedrag van Lord Roberts, don veldmaarschalk van hot koog-christelijko Engelscho volk en dat van Moshesh, hot opperhoofd der heidon- scho Basoeto's. Aan een particulieren brief, geschre ven 25 Nov. door een Arnhemmer, die aan boord van de Statendam naar New-York reisde met de Transvalers, ontleendt de Arnh. Ct. »Morgen, Maandagochtend, hopen wij te New-York aan te komen. En vooral de Transvaalsche heeren, die gij ontmoet hebt te Rotterdam, waren zeer interessant. Zij hebben de reis aangenaam verkort door hunne oorlogsverhalen. Den oorlog hebben zij in persoon medegemaakt. Twee der heeren waren kommandanten n.l. komman danten Snijman en Hercules Viljoen. De beide andere heeren waren Liebenberg en Pierson en het jonge ventje, do 16-jarige zoon van kommandant Snijman. Dit kereltje is gedurende C maanden adjudant van de Wet geweest. Kommandant Snijman is een man van 41 jaren, die zoo grijs als oen duif is gewor den in één nacht. Hij was gevangen ge nomen en zou den volgenden morgen gefusilleerd worden, toen hij nog bijtijds door de Boeren bevrijd werd. Aan boord bevond zich een Amerikaansehe dame, mevrouw Skene van New-York. Deze dame toonde zich bovenmate grootmoedig. Kommandant Snijman vertelde mij, dat zij hem een plaats aangeboden heeft ter waarde van 40,000 dollars en een groot huis er op zou laten bonwen. Alhoewel de heeren lste klasse reisden en er kranig netjes uit zagen, moesten zij zich verplicht zien alleen allernoodzakelijkste uitgaven te doen, omdat zij als het ware hals over kop de Transvaal hadden verlaten en bijna niets mede had den kunnen nemen. In negen maanden tijds hadden zij niets van hunne familie gehoord en wisten zij niet, waar liunne familieleden zich bevonden. Gisteren verzocht mevrouw Skene mij, te zien uit te vorschen of de heeren ge noegzaam van garderobe voorzien waren, en zeide zij te wenschen, zoolang- de heeren te New-York vertoefden, de hotelrekeningen en verdere uitgaven geheel voor hare re kening te nemen. Dit is een staaltje van Amerikaansehe geestdrift, die zich niet alleen uit in woorden, maar ook door daden. Alle Amerikanen aan boord dweepten met de Boerenzaak. Gij zult eens wat beleven als president Kruger in Amerika komt. Hij zou wellicht de volksgeestdrift niet torsen kunnen." Een milcle draf. Eon onlangs uit Transvaal teruggekeerde millicien-korporaal van het regiment grenadiers en jagers werd, ter zake van het als verlofganger der na tionale militie niet voldoen aan eene oproe ping in werkelijken dienst, door den krijgs raad te 's-Gravenhage veroordeeld tot vijf dagen militaire detentie. T. M. Looman. Handboek ter bijbelverklaring herzien door A. J. Hoogenbirk. Rotterdam D. Bolle. Wij vestigen bij herhaling de aandacht op deze goedkoope degelijke uitgaaf gesierd niet 't portret van den schrijver. Wij her halen dat de schrijver van zijn eigen werk indertijd gezegd heeft en daaraan getrouw gebleven is dat „het s'andpunt dezer bij belverklaring is dat van het geloof aan de openbaring Gods, dat inderdaad ook het alleen redelijke is. Het menschdom heeft een openbaring noodig; waar is zij? Waar anders dan in den Bijbel De uitlegging der Schrift kan alleen slechts diezelfde Geest geven die haar geschreven heeft." De uitgever heeft aanspraak op dank voor deze onderneming die zeer goed is uitge voerd, en zoo goedkoop dat ook de geringste onder ons bij een weinig goeden wil zich deze bijbelverklaring van een man die ge lijk weinigen in de Schrift thuis was, kun nen verschaffen. (60 atl. van 48 bladzijden elk ad. 17'/s cent of 3000 bladzijden dat is f 10 in 60 partijen opgespaard schijnt ons niet onmogelijk voor wie een derge lijke Bijbelverklaring begeert of noodig heeft. De oorlog in Zuid-Afrika in zijn verloop geschetst door L. Penning. D. A. Daamen. Wij ontvingen aflevering 30, en lazen ook deze met genoegen. Spioenkop en deszelfs helden ook aan 's vijands kant, worden er in beschreven. Wij zijn't geheel eens met de bekende Commissie tot keuiing van Ohr. Idbtuur (voorzitter Emous, secretaris Ver- weijck) dat in Christelijken geest nog niets omtrent dezen oorlog 't licht gezien heeft, wat haalt bij dit werk van Penning. Moge 't den schrijver gegeven worden in de 50ste aflevering de eindoverwinning der Boeren te melden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redacteur, Vergun mij in Uw blad te protesteeren tegen het eerste gedeelte van het hoofd artikel in No. 31 van Zaterdag 8 Decem ber. (geteekend K. W.) De wet op den leerdwang is een wet, die aan de ouders rechten ontneemt, welke hun van Godwege toekomen, een wet, die in- druischt tegen de orilonnantiön Gods in liet gezin. Door deze wet annexeert de Staat voor een niet onbelangrijk deel de kinderen, die het eigendom zijn van hunne ouders. Zij mengt zich in de aangelegen heden van dezen in en in de opvoeding van hun kroost op een wijze, welke ieder die niet de leer is toegedaan, dat de kinderen het eigendom van den Staat bohooren te zijn en die zijne vrijheid mint, niet dulden kan. De Staat toch zegtgeef hier Uwe kinderen, opdat ze ond rwezen worden, wanneer, zoolang en waarin ik wil, gij ouders hebt daarover, en dat is nagenoeg over alles, niets meer te zeggen. En al komt nu volgens uwe meening geen enkel ariikel dat door ouders of onderwijzers niet met een gerust geweten kan worden uitgevoerd (ik voor mij stem daarmede niet in), ja al schreef deze wet slechts voor, wat de meeste ouders uit ziclizelven zouden doen, dan neemt dit nog niets weg van het boven gezegde. Met een dergelijke wet die voortkomt uit de beginselen, welke lijn recht tegen de onze overstaan dienen wij nimmer vrede te nemen. Goed acht ik het daarom steeds te spreken van leenIwattg, wijl het eerste woord deze wet van ons standpunt uit juist karakteriseert en bij onze tegenstanders de herinnering levendig houdt dat wij tegen deze wet zijn. U zegt Christenplicht ook in deze is gehoorzamen. Ik weet hoe men dit van christelijke zijde beredeneert en doe er daarom het zwijgen toe al neig ik zelf veel meer totniet-erkennen deze wet en zal ik in geen geval gehoorzaamheid predi ken. Indien allen, die tegen deze wet zijn hesloten eenvoudig te doen alsof zij niet bestond, dan zou deze wet uit den Booze even spoedig moeten verdwijnen, als zij ge- omen is. En dat ware gewenscht U dankzeggende enz., Middelburg 8 Dec. 1600. Een Onderwijzer. („Een onderwijzer" heeft al eens meer zijn hart gelucht tegen deze wet, en het geen hij nu schrijft is dan ook slechts een herhaling. Wij nemen zijn klacht alleen nu nog op dewijl hij hierin de tolk is van duizenden en ook van ons, doch zijn advies „net doen of de wet er niet ware", is zoo onpractiscli en revolutionair dat wij er geen woord aan zullen verspillen om hem dit duidelijk te maken. Slechts daar waar in do wet geeiseht wordt den menschen meer te gehoorzamen dan Gode is ongehoorzaamheid Christen plicht. En ontdekt „een onderwijzer" der gelijke cischon in deze leerdwang wet (ook wij wenschen haar niet anders te tituleeren) dat hij ze dan aanwijze. Doch't gaat niet aan, nu de Staatsvoogdij al meer in onze staatswetten gedecreteerd wordt, daarom verzet tegen, zij 't ook slechts eene van die wetten, te predilen. Wij houden ons liever aan den antirevolutionairen regel stiptelijk eerbiedigen maar even rusteloos critiseeren. Dit heeft de schoolwet van '78 doen vallenen zoo moet ook 't be ruchte vaccine-artikel in de Wet op de besmettelijke ziekten en ook 't goddelooze beginsel der Leerdwangwet er ten slotte aan. Red.) Middelburg, 13 Dec. 1900. Uit Walcheren was heden een ruimen aanvoer van Granen en Peulvruchten ter markt die tot onveranderde prijzen werden gekocht: Jarige Walch. Tarwe niet ge toond Nieuwe dito f 6,50 a f 6,75 naar kwaliteit; Nieuwe Rogge op f6,— ge houden; Winter Garst f5,i\ f5,25; Zomer dito f 4.80 a f 4.90 naar deugd. Walch.witteboonen begin beurs algemeen op f 12 gehouden, konden later tot f 11.80 worden gekocht. Ronde bruineboonen onveranderd in prijs en f 10 a f 10,25 naar kwaliteit betaaldlange dito f 9.25 a f9.50 naar deugd. Kleine Groene Erw ten in puike kooksoort f9.50 a f9.75. Kroon Erwten 25 ct. lager f 10,— f 10,25. Nieuwe Paardeboonen op f 6,75 gehouden. Koolzaad tot f 12, aangeboden. Boter per K.G. f 1,05f 1,15. Eieren per 100 f 7, POLITIE. Terug te bekomen aan het bureau van politie alhier, de navolgende gevonden voor werpen Een schaar en een fietssleutel. De commissaris van politie, A. R. HOLSHE1MER. Dinsdag 18 Dec. Goes, door het Gastkuisbostuur Biljetten voor 4 uur bij dhr. v. d. B. la Motthe. Gort, Rijst, Koffie, Suiker, Stroop, Zout, Azijn en Stokvisch over de zes eorstojuaan- den en gewoon Tarwebrood, Rund-, Kalts- en versch inlaudsch Varkonsvleesch, over de drie eerste maanden van 1901. Goes. Door het Burgelijk Armbestuur. Biljetten voor 4 uur bij dhr. J. M. Kakebeeke. Gewoon Tarwebrood en Rund-, Kalfs- en inlandseh Varkensvleesch, over het eerste kwartaal en Gort, Rijst, Zout, Zeep, Zou- tevisch en Stokvisch gedurende het geheele jaar 1901. Donderdag 20 Dec. Goes. Voor de Nieuwjaarscommissie 400 KG. Amerikaanscli baakspek en 950 KG. tarwebrood. Biljetten bij dhr. J. J. Ramondt 12 uur voor of op 20 Dec. Vrijdag 21 Dec. 's-Gravenhage, 2 uur in 't dep. van Jus titie het driejarig onderhoud der gevange nis te Goes. Aanwijzing 14 Dec. half 2. Inl. dhr. J. H. Hannink te Goes. Zaterdag 29 Dec. Rilland-Bath. Door Kerkvoogden 2 uur het bouwen eener nieuwe pastorie te Rilland, Bestek en teekoning bij wed. Koets. Aan wijzing 11 uur. Inl. dhr. Le Clercq te Kruiningen. Maandag 17 Dec. IJzendijke, bij Aerts dooi not. Hammacker onroerend goed in Hoofdplaat, c. s. Woensdag 19 Dec. Wemeldinge, door not. Paardekooper- Overman 11 uur voor erven Pr. v. Belois in Womeldinge, a een huis, schuur, erf, en boomgaard 1,1690 H. in 2 pferc. verhuurd aan F. Dominicus. b een huis 118 cA. verb, aan M. Oudenaar, c 1,92 H. bouwl. in Ho- vywegd 4720 cA. weiland in Schelleorrj e 26 A. bouwl. in Capelhoek 2540 cA. id. Biezelinge, 7 uur bij Menheere door not. L. E. A. Liebert voor de Diaconie voor 7 jaar verpachten 4,5871 HA. bouwl. in 17 perc. Goes, 10 uur in de Prins van Oranje door not. Pilaar voor erven J. Zandee mah. secretaire, antieke linnenpers, Bijbels met koper beslag, ladders, goud en zilver. Krabbendyke, 11 uur door not. de Vos. En Rilland 1 uur bij Wed. Koets nieuw hout. Serooskerke (W.), door not. Tak voor 't polderbestuur Walcheren 10 uur esschen-, elzen- en wilgenkaphout en 80 olmen- boompjes. De veiling begint op de hofstee van Jan Wondergem. Donderdag 20 December. Goes, 4 uur in de Prins van Oranje door not. Pilaar voor dhr. Laban, een huis Langevorst C 224. Goes, 1 uur in de Prins van Oranje door not. Pilaar voor erven dhr. J. Zandee a een hofstee's-Hoer Hendrikskinderendijk 19,1820 H. in pacht J. Zandee in 6 perc- on massa b 13370 cA. weiland in Boom- gaardhoek in 2 perc. c een aandeel in tiendblokken Eerst en Tweede, Zichuit; d een huis, schuurtje en erf kleine Kade 199 cA. e een hypothee, schuldverordering van M. Brandt te Wissenkerke f 750 it 5%. Middelburg. 8 uur in de Vergenoeging door not Tak huizen Seisstraat Q 1 groot 115 cA. met bleekveld Seisstraat M 43 groot 134 cA. Seisplein 115 en 114. met paarden stal en plein. Achtersingel Q 330 groot 533 cA. te zien 1012 en 14 uur op 19 en 20 Dec. Vrijdag 21 Dec. Westkapelle 10 uur bij Joosso door not. De Vos houtwaren. Donderdag 27 Dec. Dordrecht, in do Koophandel en Zeevaart door not. V. Tassenbroek verpachting half 11 visscherij, bohalve met de zalmzegen in het Holl. diep, Haringvliet, Vuilegaten Goereesche gat, en gedeelten Krammeren Volkerak. Biezelinge, halt 11 Havendijk voor mej. De Roo: 67 olmen, 9 esschen, 1 wilg, door not. Muloek Houwer. Vrijdag 28 Dec. Heinkenszand, door not. Pilaar in weiden van A. de Koster half 11 200 300 canada's. Ritthem, 10 uur en St. Laurens half 1, door not. De Vos houtveiling. Januari. Graauw. 54 H. bouwl. door not. v. Rijs oort v. Meurt Koningin Emmapolder, Vrijdag 4 Jan. Oostkapelle, door not. Verhulst uur hout op Drumbook, Berkenbosch en Eiken oord. Dinsdag 8 Jan. Oostkapelle, op Huis ten Duine door not. Verhulst uur hout. Vrijdag 11 Januari. Koudekerke, bij C. Rooze, door not. Loeff 10 uur huis erf en tuin 216 cA. en 10 perc, bouw en weiland en sprink. Het huis is te zien 9 Jannari. Eede. Door het bestuur dezer gemeente werd Woensdag aanbesteed: Het maken van 2280 M2 keibestrating in de hoofdkom van het dorp. Ingeschreven werd door H. Glibert te Somergom (België) voor: f. f5370, g. f6320. J. M. H. van de Sande te Breskons a. f7854, c. f6490, d. f6045, e. f 5933. W. Woittiez te Breskens a. f 7048. J. Jansen te Torneuzen a. f6890 en f 72( 5. h. f6890 on f7090. C. J. de Smit te Breskens a. f14930. B. van Eek te Ter- neuzen a. f6675, b. f7180, h. f7170 en f6575. A. Tholens te Terneuzon a. f6990 en f7280, h. f6990 en f7100. P. Omon te Aardenburg a f 7995. De gunning van het work word aangehouden. a. tjuonast of Lessinosche keien van 9115 cM. oi 10112 cM. b. Escauzijnsclie koien 16/18 cM. c. Doornikscho keien van 12114 cM. d. Doornikscho keien van 14/16 cM. e. Doornikscho keien van 16/18 cM. Attre-keion van 8/10 cM. g. Attre- koien van 10/12 cM. h. Ourthekoien van 12/14 cM. Heden overleed tot mijn en mijner kinderen diepe droefheid mijn ge liefde Echtgenoot in den ouderdom van 40 jaar en 8 maanden. Wilhelminadorp, 12 Dec. 1900. en Familie. Bij dezen betuigen wij onzen liartelijken dank voor de belangstel ling ons betoond gedurendo de ziekte, en na het overlijden onzer geliefde moeder, behuwd groot- en overgroot moeder NEELTJE BOOGAARD, Wed. Joost Schout. Koudekerke, 13 December 1900. Uit aller naam De Notaris PILAAR zal des voormiddags 10y2 uren, in de ge meente Heinkenszand, in den Zuider- landpolder in weiden in pacht bij Adriaan de Koster, 200 a, 300 zeer geschikt voor klompenmakers. Op Zaterdag 20 December ÏOOO, des namiddags te 2 uren, zal het College van Kerkvoogden dor Herv. Gemeente te Rilland-Bath, in de Consistoriekamer aldaar, waarvan bestek en teekening van af 15 dezer ter inzage liggen in het koffiehuis van de weduwe Koetse aldaar. Aanwijzing in loco zal geschieden den dag van aanbesteding, des voor middags te 11 uren. Gedrukte bestekken zijn te verkrijgen tegen toezending van f 1bij den Ar chitect A. LE CLERCQ te Kruiningen, bij wien ook nadere inlichtingen te be komen zijn. Het College van Kerkvoogden voornoemd, J. J. VAN GORSEL, Voorzitter. BAKKER, Secretaris. Prachtige Krenten 20, Rozijnen zonder pitten 20, Turksehe Krenten 10 cent de 5 Ons. Blanke Reuzel 42y2 cent de kilo. Sukade 5 cent een Ons. Zuivere Lampolie 40 cent de kan. Rol. ham 62y2, met been 0273 ct. de kilo- Zegt liet voort! Noordstr. TIMMERMANS. Middelb. 80, 85, 90, fl.— on f 1.2 5 por fl. 85, 90, f 1.—, f 1.25 en f 1.40 per 80, 90, f 1.f 1.25 eu f 1.50 per Liter MAAS Junior, Middelburg. Wed. S. J. de Jonge-lferwest, GOES.— ,e ondergeteekende bevoelt zich boleefd aan tot het leveren van LANGEKERKSTRAAT C 34. Een bejaard persoon viaagt bij geh. 1. z. k. of wed. Aanbieding letter Z. Boekh. D'HUIJ, Middelburg. HET OP GOEDEN STAND STAANDE met VERQUNNlNd te Wolfertsdijk, behoorende aan- 011 bewoond door J. VOORBEIJTEL. Te bevragen bij den eigenaar. bij JAC. WESTSTRATE Mz. to Oawoge, gemeente Waarde. Een zoo goed als nieuwe aangekleede bij G. TAAL, Smid, Breestraat, Mid delburg. TE KOOP (ook bij gedeelten), bij A. IN 'T ANKER, Serooskerke. Met Februari benoodigd, loon f72, bij J. S. BEDET, Goes. Met Mei a. s. gevraagd, bekend met boerenwerk en hoefbeslag, bij H. L. MEIJERS, Se rooskerke (W.) Met Maart of Mei a. s. gevraagd door M. C. BOUVVENS, Kruiningen. (j O O S. 6i N CS} O kt c Druk Wed. S. J. de Jouge-Verwest Goes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2