No. 30. 1900. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 7 December. 15e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers. 0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 6 Dec. 1900. Middelburg. Wij herinneren dat de Commissie voor het Huldeblijk haar rond ging om bijdragen zal aanvangen Woensdag 12 Dec. a. te half 12. Wij wenschen aan te dringen op milde bijdragen. Het huldeblijk zij er een Echtpaar en Volk waar dig. En de kleinste gift, heeft de commissie gezegd, is welkom. In de algemeene vergadering der „Ne- derlandsche Vereoniging tot bevordering van Zondagsrust" deze week te 's Hertogen bosch gehouden, was een weldadige poging tot samenwerking tusschen menschen van verschillende gezindten en politieke rich tingen te bespeuren. Professor Van Veen uit Utrecht (vrijan- tirev.) was voorzitter. De heeren Meijboom te Haarlem, A. E. v. Kempen (antir.) en V. Straaten (kath.) werden in het hoofdbestuur gekozen. Pater Brom wees op een prachtig feit van onbaatzuchtige naastenliefde, te Utrecht voorgekomen, waar een streng protestant een voordeel van f 400 's jap>'? opgaf bij de verhuring van een winkel, welke die meerdere som had kunnen opbrengen in geval hij verlof had gegeven dien ook des Zondags open te laten. Mr. B. Gewin (antirevolutionair) uit Utrecht sprak een rede uit waarin hij deed uitkomen hoe het gehalte van den arbeid in waarde verliest door te lange inspanning van den arbeider; de mensch is geen ma chine die men onverdroten door kan laten werken. Zoowel lichaam als geest heeft rust noodigde arbeid na dien rusttijd heeft dubbele waarde. Bij alle volken vindt men sporen van een rustdag op ge zette tijden, maar in den nieuweren tijd is samenwerking van particulieren en re geering noodig om deze instelling te steunen en algemeen te maken. Veel kan de re geering in dezen doen, er is nog zoo veel sleur en conventie, die alleen door de overheid kan worlen voorkomen. Een belangrijke stap is op dit gebied gedaan door minister Borgesius ten opzichtè der Drankwet; daarin wordt bepaald, dat slechts 40 pCt. van het vergunningsrecht behoeft betaald te worden, wanneer er op Zondag niet getapt wordt. Doot algemeene samen werking, dit was de wensch waartoe de spreker kwam, zal hot mogelijk zijn lang zamerhand het geheele raderwerk der maat schappij voor één dag per week stil te zetten. Nog werd besloten tot samenwerking met andere politieke en sociale vereeni- gingen tot bereiking van dat doel. Enkele voorstellen werden in overweging genomen, onder anderen tot 't samenstellen van een concept wetsvoorstel voor Zondags rust; en aandrang oefening op de regeering om te verkrijgen voor iederen werkman of arbeidster een wekelijkschen rusttijd van 36 uren. Deze vereeniging en hare voorstellen en besluiten begroeten wij met blijdschap. Ook op dit terrein zullen de denkbeélden veld winnen. Professor Van Hamel, nog eens geïnter viewd door de N. R. C. omtrent zijn taak als Kruger s tolk in Frankrijk, lieeft onder anderen het volgende opgemerkt: Het is een heerlijk werk geweest. Een buitengewoon voorrecht inderdaad, om de gedachten van dien nobelen zwaar beproef den grijsaard, de kracht van zijn vertrouwen, zijn behoefte aan steun en sympathie, en daarbij zijn groote dankbaarheid te mogen vertolken in de verrukkelijke taal van Frankrijk, een van de meest oratorische talen der wereld. Ik heb den president dan ook uit den grond van mijn hart ge dankt, toen ik eens bij hem dineerde, voor de hooge eer mij aangedaan. Zijn antwoord was een toost zoo hartelijk als ik het maar had kunnen wenschen. De grootste vol doening die mijn werk heeft opgeleverd, acht ik het woord van dank en tevreden heid, door den president toen, aan tafel, tot mij gesproken. En zoo ik nog iets meer kon verlangen dan was het dit andere woord, meer in scherts dan in ernst tot mij gesproken: „Nu moet je ook nog mee gaan naar Duitschland, want je bent een banja goeje tolk". Davitt, het Iersche oud-parlementslid, die ontslag nam bij wijze van protest tegen den roofoorlog en hierop naar Zuid-Afrika ging, heeft een flinken indruk van de Boerengeneraals bewaard en aan een Fran- schen journalist op een desbetreffende vraag geantwoord: Voltaire heeft geschreven: „Een leger kan op één dag omkomen; een volk sterft nooit". Het Boerenvolk zal nooit toe stemmen om de wapens neer te leggen teneinde verlaagd te worden tot het niveau van een kafferstam. Goes. Overzicht der Melkonderzoekin- gen. Monsterneming 27 November 1900. Onderstaande monstere komen in hoeda nigheid met die van volle melk overeen. 1 23 1 Mar. Snoek Goes. 1.03303.5 12.70 2 Wed. W. Timmer man 1.03103.412.08 3 Laurus Schipper 1.0301 3.4 11.88 4 Ding. Melse 1.03103.211.84 5jacobZandee 1.0310 3.1 11.72 6J. van der Does 1.02803.1 11.18 Onderstaande monsters blijken in hoeda nigheid overeen te komen met middel matige melk. 7 Adr. Goedbloed Goes 1.03203.012.12 8 Dan. Rouw 1.03203.012.12 9 Simon van Noord 1.0293 3-° n.2o 10A. J. Hendrikse 1.0318 2.9 11.68 11 Jacob de Dreu 1.0291 2.8 10.86 12 Hub. Mieras Kloetinge 1.0320 2.7 11.44 13 Jacob Pot Goes 1..0320 2.7 11.44 14 Wed A. Westdijk 1.02942.610.72 15 Wed. M. van Liere 1.0293 2.6 10.72 16 Wed. M. Rijk 1.02932.610.72 17 Joh. de Rochefort 1.02902.610.64 18 Jan Korstanje 1.0310 2.5 11.01 19 Wilhelminapolder 1.03102.5 11.01 20 L. Korstanje 1.02902.510.73 21 Mar. Verbeem 1.02842.5 10.36 22 Pieter Verburg 1.02802.510.24 23 Johannes Zandee 1.02442.5 9.35 1 Soortelijk gewicht bij 150 C. 2 vet. 3 droge stof. Toelichting. Als aller laagste grenzen voor volle melk wordt aangenomen Soortelijk gewicht 1.029. Vet 2.5. Droge stof 10.50. Uit de voorafgaande lijst blijkt derhalve: dat de nrs. 1 tot en met 6 in hoedanigheid met die van goede melk overeenkomen; dat de nrs. 7 tot en met 23 aan de gestelde eischen voldoen. Goes. De weekmarkt van Dinsdag 25 December 1900 zal uithoofde van het Kerst feest worden gehouden op Maandag 24 De cember en de weekmarkt van Dinsdag 1 Januari 1901 uithoofde van de Nieuwjaarsdag op Woensdag 2 Januari 1901. Kruger voor de Krugerhulde! Over het bezoek, dat Paul Kruger Maan dag jl. aan de Parijsehe tentoonstelling bracht, schrijft de Parijsehe correspondent van het Ubl. onder meer het volgende: De Fransche beambten van de tentoon stelling hadden aan den geïmproviseerden ingang bouquetten en Transvaalsche vlaggen bevestigd, en het pad van Krnger in haast met bloemen bestrooid. Zoo kwam de Staats president zijne afdeeling binnen, onder luid geroep: Vive Kruger! waarbij onze Jantjes een echt Hollandsch: Leve Kruger! meDg- den. Zichtbaar bewogen stapte de presiden t uit het rijtuig, maar het was alsof die bo dem, waarboven zijn geliefde vlag zich vrij ontplooide, liem nieuwo veerkracht gaf en met een stap zoo energiek, zoo elastisch als ongelooflijk is voor iemand van zijn jaren, begon hij zijne wandeling. De heer Pierson, gedelegeerd commissaris en zijné adjune hr. Mock, vergezelden hem. Het eerst j ging hij naar het horstbeeld, bedolven nog onder de bloemen, de kaartjes, de vele en zoo roerende bewijzen van sympathie, door de geheele wereld op dit altaar des rechts neergelegd. Kruger voor de Krugerhulde! Het was een schoon, een treffend oogen- blik, zwijgeüd stond hij daar, en de groeven in zijn gelaat werden dieper, nog ernstiger werd de trek om zijn mond, en hij bleef zwijgend zien in hooge gedachten. Zoo stond hij daar te midden van alle omstan ders, terwijl de heer Pierson hem wees op den zilveren lauwerkrans van prins Galitzin, en het opschrift vertaaldeHulde aan den vertegenwoordiger van een klein volk en van een groote zaak. Zoo stond hij daar, terwijl de anderen het hoofd ontbloot hadden, hij alleen gedekt, met zwaren rouwband om zijn hoed, uitstekend boven de anderen, krachtig, onverzettelijk, onwrikbaar, hoezeer ook in rouw gedompeld. ïLaat ons gaan", was zija eenig woord, als rukte hij zich los uit zware overpein zing; een flauw glimlachje verscheen op zijn gelaat toen hij het kanon van Potchef- stroom zag, en de met den eereprijs be kroonde inzending van het Transvaalsche onderwijs. Daarop ging hij naar de Boerenwoning. In de huiskamer, die alle bezoekers der tentoonstelling betreden hebben, stond het portret van kolonel De Villebois Mareuil met den daaraan gehechten lauwerkrans, en op de oude tafel, die sprak van de eerste hoeven, met zooveel moeite gesticht, en nu verwoest door de Engelschen, lag de eer waarde Statenbijbel opengeslagen. De heer Pierson naderde de tafel, en luide, met diep bewogen stem, las hij uit het opgeslagen blad voor: »Toen zeide ik tot u: Verschrikt niet en vreest niet voor hen. »De Heere uw God, die voor uw aange zicht wandelt, die zal voor u strijden, naar alles wat Hij bij u voor uwe oogen gedaan heeft in Egypte" (Deut. I vers 29, 30). Meer werd er niet gezegd. De president zeide ook niets. Kort daarna was Hij weder buiten, en juichte het volk hem toe. Toen hij in het rijtuig stapte dankte hij den com missaris, zeggende»Ik zeg u hartelijk dank, mijnheer Pierson, voor hetgeen gij gedaan hebt, u en allen die hebben medegewerkt, dat de Z.-A. Republiek op waardige wijze als een vrij en onafhankelijk land hier heeft kunnen optreden." De stoet ging weder weg naar het Bois de Boulogne, en van daar naar het hotel terug. Hier was een dichte menigte bij eengekomen om den president af te wachten on toe te juichen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Midlum, L. Emmen, cand. te Rotterdam te Sebaldeburen, A. Jel- lema, cand. te Gauw; te Cocksdorp, J. v. Dnijvenbooden, cand. te Katwijk te Waverveen, H. J. Schouten, te Ommeren te Ferwerd, A. Blink Kramer, cand. te Groningen. Bedankt voor Eek en Wiel, door J. Kui per, te Hienvoor Blaauwkapel, door L. v. Mastrigt, cand te Overschio. Bruinisse. Herkozen tot ouderling J. Otte Wz. Gekozen in plaats van H. J. P. Beaufort, A. de Koning. De aftredende wensclite niet meer in aanmerking te komen. Men schrijft ons uit Borssele: Ten vorigen jare werden twee gewezen Roomsche priesters de heeren A. E. G. van Overbosch en J. N. Sanders in de Herv. kerk te Amsterdam na openbare belijdenis tot lid der Kerk aangenomen. Eerstgenoem de was te Rome gewijd en toefde jaren in een klooster te Sittart. Laatstgenoemde, ex-pater van de orde der Karmelieten, was werkzaam geweest als pastoor te Boxmeer van 18881894, eu te Curayao van 1894 1898. Hiervan deed hij mededeeliug toen hij Woensdagavond in het overvolle kerk gebouw der Herv. gemeente alhier optrad. Hij schetste ons den tijd dien hij doorleefd had, en den strijd dien het hem had gekost, om éen kerk te verlaten, die hij liefhad. Doch hoe de Heere zijne oogen geopend had voor de dwalingen dier kerk, en hij niet anders doen kon dan daarheen gaan waar hij 't volle Evangelie zou kunnen bren gen. Daartoe getroost spreker zich gaarne velerlei smaad van oude vrienden. Hij wordt thans voortgeholpen door de Nederlandsehe afdeeling van de Fransche Vereeniging „Oeuvre des prétres convertis" die zich ten doel stelt om bekeerde priesters te onder steunen. Arnemuiden. Verkozen tot notabelen de H.H. L. Meijer, A. Meerman en D. Kou semaker. Geref. Kerken. Beroepen te Beverwijk, F. Kramer, te Stroobos. Bedankt voor Anjum, door H. W. Fel- derhof, te Doesburg. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Noordbroek en Nieuw Scheem- da, D. Haars, te Oostermeland. - Op het examen Nederlandsehe taal middelbaar ondeiwijs K IX slaagde de hoer J. Stigter. van Amsterdam. Trouw aan ons voornemen om van de rede van den heer Snij man niets meer op te nemen, tenzij hij iets nieuws bood, hebben wij van zijn optreden te Kapelle en Biezelinge geen gewag gemaakt. Op ver zoek deelen wij alleen mede dat te Kapelle de spreker met een goed woord van ds. Van IJsendijk werd ingeleid en deze pre dikant de vergadering met gebed opende en sloot, terwij 1de collecte f 43.70 opbracht. Krabbendijke. Maandagavond verga derde volgens besluit van de vorige ver gadering de vereeniging tegen den vaccine- dwang. Ook nu was de verg. zeer talrijk bezocht. Door den afgovaardigde werd verslag uitgebracht van de verg. van den Bond tegen vaccine-dwang, die 15 Nov te Utrecht vergaderde en in verband hiermee er op gewezen hoezeer versterking van den Bond noodig is. Een reglement uit slechts enkele artikelen bestaande, werd vastgesteld en een bestuur gekozen van drie leden n.l. J. de Koning, H. d. Chr. sch, H. Houtekamer en J. P. Krijger. Er werd besloten een adres te zenden aan den Minister van Binnenlandsche zaken om afschaffing van den dwang te verzoe ken. Dit adres zal Zaterdag 8 Dec. van 6 tot 7 aan den Oostdijk kunnen geteekend worden door de mannelijke, meerderjarige gemeen tenaren. Alleen, wie verhinderd zijn te komen en daarvan aan het bestuur kennis geven, zullen in hun eigen huis kunnen teekenen. Er werd op gewezen, dat het roeping der gemeenteraden is om bij de Regeering voor de vrijheid der burgers op te komen, ter wijl niet mag vergeten worden om alle candidaten voor) dej vorkiering in 1901 over hun gedachten m betrekking tot den dwang te polsen. Ds. De Koning, hoezeer een heftig tegen stander van den vaccine-dwang, hetwelk Z. Ed. met een voorbeeld aantoonde, voelde zich gedrongen het uit te sprekon, dat hij grooter tegenstander van het openbaar on derwijs dan van den vaccine-dwang is, omdat het eersto het kind geestelijk groo- telrjks schade kan doen, terwijl de vaccine hoogstens het lichaam kan benadeelen. St. Philipsland. Tot leden van den gemeenteraad zijn bij herstemming gekozen de heeren Th. A. Boudeling met 78 (J. Dorst had 77) en J. Dorst met 83 (Th. A. Boudeling had 72) stemmen. 's Gravenpolder. De persoon, die zich 14 dagen geleden zoo ernstig door een schot verwondde is tot verwondering zoo ver hersteld dat hij op den loop is. Men zag hem het eerst op de straat met een gedeelte van een geweer. Kapèlle. De bekende zoogenaamde „Oude mannenbank" uit de Herv. Kerk, alhier, is na van de verflaag te zijn ontdaan, en voor- loopig zoo veel mogelijk te zijn opgeknapt, door heeren Kerkvoogden ten gebruike in de kerk geplaatst. Deze uit overoude tijden gebeeldhouwde eikenhouten zitbank, is voor oudheidlief- hebbers de bezichtiging overwaardig. Noordwelle. Bij de familie is bericht gekomen dat Leendert Krijger op 21 jarigen leeftijd in Atjeh is gesneuveld. Bruinisse. Bij het begin van De Noord, dicht bij Dordrecht werd Dinsdagnamiddag de hoogaarts van schipper E.' Jumelet Az., van hier, aangevaren. Full speed voer de stoomboot Prima komende vam Dordt mid scheeps op het vaartuigje. ^De schipper die aan het roer stond, kreeg eetfgeweldigen slag van de roerpen zoodat hij het bewustzijn verloor, Door de stoomboot werd dadelijk hulp verleend en het vaartuig op sleeptouw genomen rraafDorilfSeht. Hier bleek dat de schipper slechts bedwelmd was gewor den doch verder geen letsel had bekomen. De schade aan de hoogaarts is nogal van beteekenisnaar ooggetuigen beweren moet het ongelnk geheel geweten worden aan den stuurman van de stoomboot. Later is de hoogaarts naar de werf gebracht te Wil lemstad. Na hiertoe per strooibiljet opgeroepen te zijn kwamen Woensdag om 7 uur de tegenstanders van den vaccine-dwang in de Ger. Kerk. .te Rilland-Bath, samen. Na opening der verg. door den voorz. van het Bestuur der schoolvereeniging sprak de heer J. de Koning van Krabbendijke over de noodzakelijkheid tot organisathie in don strijd tegen den vaccine-dwang en gaf en kele wenken, wat kon gedaan worden. Er werd besloten een vereeniging te vor men en aan het Bestuur det vereeniging van Chr. onderw. te verzoeken ook Bestuur dezer vereeniging te willen zijn. 29 leden traden toe. De verg. met gebed en spalmgezang en het lezen van Matth. 18 1—11 geopend werd, met dankgebed geslo ten. Borsele. J. de Vroe Jz, alhier, is aan gesteld als beambte hij de Maatschappij tot exploitatie van Staatspoorwegon in het sta tion te Tilburg. Wemeldinge. Een paar jaar geleden werd in deze gemeente een vereeniging Ziekenzorg opgericht, zich ten doel stellende behoeftige zieken te steunen door 't ver strekken van versterkend voedsel, op advies van den doktor. De voorgaande week hield z j haar tweede jaarvergadering en uit het verslag bleek weer, hoe men met betrekke lijk geringe kosten veel goeds tot stand kan brengen, Gedurende het afgeloopen jaar waren door «Ziekenzorg" verstrekt1500 liter melk, 977 eieren en 573 porties vleesch. Mochten andere gemeenten dit voorbeeld volgen, Gnesche CourantJ Iemand te Onderdendam kocht op de markt te Groningen een der zwaarste hazen, om daarmee zijne ouders te verblij den. Toen de haas echter van het vel ontdaan werd, bleek, dat een slimmerd de ingewanden reeds had verwijderd en de ruimte met zand had gevuld. Daarop was het dier weder dichtgenaaid. B j een apotheker, te Bradford kwam een koekebakkerslongen, die om een zekere hoeveelheid »daff" vroeg. Dit »daff" is een soort wit poeder, dat ook gebruikt wordt om suikerwerk te vervalschen. De apot heker gaf hem in vergissing een dosis ar senicum mede. De gevolgen bleven niet uit. De koeke- bakker maakte zijn snoepgoed en bracht het aan den man, juist terwijl het kermis was te Bradford. Zeventien menschen werden ziek en stierven, en bij honderden werden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1