N1EU WSBLAD VOOR ZEELAND. No. 29. 1900. Donderdag 6 December. 15e jaargang. GHR1STELIJK- HISTORISGH BERICHT. ddelburg. tsstfr-6cl)elöc. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Sedert geruimen tijd is de toe vloed van advertentiën voor ons blad zoo groot, dat bijna eiken Vrijdag een bijvoegsel verschijnen moet. Voorts is in den laatsten tijd de noodzakelijkheid gebleken om per bulletin aan onze abonné's in Wal cheren, iederen Donderdag, bet marktbericht van Middelburg te zenden. Om bovenstaande uitgaven beter aan bun doel te doen beantwoorden en de abonné's nog meer te dienen, besloot bet bestuur voorloopig, in afwachting eener nadere regeling door de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in plaats van bo venstaande, vanaf: Donderdag 6 December as. eiken Donderdagavond, een lialf blad van onze Conrant te doen verschijnen. lie strijd niet uit. Een dubbele Verlossing. S WOIFERTSDIJK. de correspondentie voor wordt verzonden; Green- 5.—'smorg. 2.10'smidd. 5.25 2.35 .55 3.5 2.15 3.25 3.40 4.10 .20 4.30 feestdagen vervalt de na- OOTDIENST BURG en ZIERIKZEE. ierikzee—Spoorweg Goes. December. Middelburg 7.30 vm. en ondags) 1.30 nam. Dagelijks voorm. 7.50 en ve Zondag 2,16, 23 en 30 voorm. Eiken Donderdag En Maandag 24 Dec. 7.50 e Zierikzeesche otmaatschappij ecember. Van Rotterdam. 's midd. Dins. 4 Woen. 5 Dond. 6 Vrijd. 7 Zater. 8 Zond- 9 Maan. 10 Dins. 11 Woen 12 Dond. 13 Vrijd. 14 Zater. 15 Zond. 16 Maan. 17 Dins. 18 Woen 19 Dond. 20 Vrijd. 21 Zater. 22 Zond. 23 Maan. 24 Dins. 25 Woen 26 Dond. 27 Vrijd. 28 Zater. 29 Zond. 30 Maan. 31 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 10,— 10,- 8,30 9,- 9,30 9,30 9,30 10,- 10,— 10,- 10,- 10,— 10,- 10- 10,- 10,- 10,— 10,30 8,30 esche Spoortijd. 11,55a) nm. 12,20a) nm. 3,30i) 3,55 10,25 nm. 1,55 10,45 11,55 12,15 2,15 3,30i) 3,50 10. 40. n 3,30 naar Breskens en ,10 van Vlissingen naar emaakt. m [h] Vertrek Rotter- bijbetaling van f o,6o 6,49 6,38 7,5° '8; 32 8,48 9,5 10,36 2.4 10,28 1.25 11,40 3-io 12,22 3-5° 12,38 4.6 12,55 4.22 6.16 6-3 7.25 8-5 v.22 §.38 el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met I Jan. a. s. op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. -w- Met bovenstaande Donder- daguitgave gelieven inzenders van advertentiën en correspondenten re kening te houden. Zondag heeft 't tamelijk socialistisch ge kleurde Onder wijs-Congres, onder leiding van Gerhard, met applaus en algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij betreurd wordt dat de regeering niet ge rekend heeft met de verlangens der ar beiders in zake de leerplichtwet, en voort zetting van den strjjd met onverzwakte kracht aangezegd wordt. De regeering zal derhalve de socialisten tegenover zich vinden wanneer hij den komenden stembusstrijd de actie zal gaan om de school. Doch ook van antirevolutionaire zijde zal de schoolquaestie een woordje mee spreken. Wij hebben nu het Unie-rapport, 't eigen- FE uil L L ET O N. 3 God doet het den oprechte wel geluk ken en is een God die lust heeft nan waar heid in het binnenste. Oprechtheid en vurig verlangen naar de waarheid, ja zij waren bij mijn matroosje aanwezig. Het duurde dan ook niet lang, of wij konden samen danken dat het licht des H. Geestes hem bestraalde, en hij in plaats van onrust en angsi, vrede vond voor zjjne ziel in het bloed des kruises. Heerlijk Evangelie des kruises Ach, laat de wereld maar voortgaan den spot met u te drijven en de wijsheid dezer eeuw zich aan u ergerenelke ziel, die uit den dood tot het leven komt, is een bewijs te meer dat het Evangelie een kracht Gods is tot zaligheid voor een iegelijk die ge looft. Een hartgrondige bekeering spreekt duidelijker dan do meest diepzinnige rede neeringen. Nadat ik een paar maanden met hem mij had bezig gehouden, zei hjj toi mjj»nu is mij duidelijk waarom ik in de gevangenis moest komen. Nooit had ik met ernst aan mjjne ziel gedacht, maar als zonder God in de wereld voortgeleefd, zonder acht te geven op de roepstemmen, die toch zoo dikwijls tot mij zjjn gekomen. Nu heeft de Heer mjj losgelaten, ik ben dom der antirevolutionairen als basis van operatie, als toetssteen van hetgeen door ons van den wetgever op schoolgebied wordt verlangd. De vrije school voor heel de natie, op het calvinistisch begrip van leven en laten leven gebouwd, is 't ideaal waarvoor wij altijd, derhalve ook bij de stembus, zullen strjjden tot alle partijen het profijtelijke hiervan zullen hebben ingezien. Daarbij komt dat wjj als tegenstanders van den vaccinedwang tot de heropening van den schoolstrijd door de regeering en de liberale partij geprikkeld zijn. Ook dit punt „afschaffing van den vac cinedwang" zal men op ons progam van urgentie vinden. Dat wil zeggen onder die punten opgenomen, welke het aller eerst aan de orde moeten komen. Wel heeft deze hilljjke eisch altjjd op ons verkiezingsprogram gestaan, doch nooit zal men 't zoo naar voren hebben zien tredon als in 1901 't geval zal zjjn. En dat wel, dewijl de regeering ons een dwangwet bezorgde, waarin staat dat allen naar school moeten, doch zoo allen tegen do vaccine zjjn, tegelijk allen van de school moeten afblijven. Doch hierover later. Opmerking verdient dat ook de Room- schen veel voelen voor een hervatting van den schoolstrijd op 't punt van subsidie. Mon herinnert zich 't door dr. Sehaepman ingediende en weder ingetrokken voorstel om de uitvoering der leerplichtwet uit te stellen totdat de minister zijn belofte zal gestand hebben gedaan in zake de ver hoogde subsidiën voor het Bijzonder On derwijs. Thans bljjkt dat wel de leerplichtwet met 1 Januari zal worden uitgevoerd doch dat van 't verhoogd subsidie niets komen zal. Een zeer groote onrechtvaardigheid is derhalve 't begin der uitvoering van deze weinig populaire wet. Nu is wel het zevende leerjaar er af, waardoor de Bjjzondere Scholen niet direct met 't oog daarop verbouwingskosten heb ben te maken. Maar het herhalingsonder- wijs, hoezeor voor hen niet verplichtend gesteld, zal nog genoegzame onkosten mee brengen. Immers wanneer de Openbare School aan herhalingsonderwjjs gaat doen, zal ook do Bjjzondere School het niet kunnen laten. En daar komt nu bjj dat bij invoering van leerplicht op sommige Bjjzondere Scholen allicht, waar 't op het kantje staat met de wetteljjke verhouding tussehen aantal kinderen en aantal onderwijzers, een of meer onderwijzers meer zullen moeten gevallen, ik hen een zondaar geworden in de oogen van de menschen, heb gesto len, en moest naar de gevangenis, opdat de kerker voor mij eene kerk zou worden, en ik genade zoeken en vinden zou bij God. Dan riep ik telkens »hoe wonder baar, hoe wonderbaar! 0 God hoe kunt Gij U toch zoo kennelijk laten gelegen liggen aan zulk een arm en ellendig mensch als ik was en ben." En dan kwamen de tranen weör rijkelijk te voorschijn, vooral ook als ik met hem had voor zijne vrouw en kleine kinderen te A Eens vond ik hem zoo bitter bedroefd, dat ik binnenkomende uitriep»hoe nu, alwéér in tranen, is dan Gods genade te klein, Hein Heeft Jezus dan zijn bloed ook niet voor u gegeven aan het kruis?" Hij reikte mij een brief over en ik las A12 Sept. 1870. Waarde man, U brief heb ik ontvangen en daaruit verstaan dat gjj in den plaats van een jaar, voor twee jaren gevonnis bent. God weet hoe mij die tijding door de ziel sneet. Het is God bekend hoe ik ljj met drie onschuldigen kinder zonder verdiensten en dat om u schuld. O God zulks is om nooit te vergetenach dat de Heer mij eerst uit dit tranendal genomen had, dan had ik geen smart en schande en op het laatst worden aangesteld. En dat is meteen een groote uitgaaf. g|Op goed vertrouwen in de toezegging van den minister hebben een paar Roomsche loden der Kamer vóór de leerplichtwet gestemd. Dat vond men aan de overzjjde wel prettig. Doch of bedoelde heeren nu nog pret hebben van hun stem voor de wet, valt te betwijfelen. Dr. Sehaepman heeft dan ook niet nagelaten zijne teleur stelling over 't uitblijven der subsidie- voorstellen uit te spreken. In de stukken, tussehen Regeering en Volksvertegenwoordiging gewisseld, is 't gezegd dat de Bijdragen wet op 't oogen- blik niet verder is dan in don Ministerraad. Hetgeen zeggen wil dat voor de aan staande Juni-verkiezingen, de verkiezingen voor de tweode kamor, geen sprake kan zijn van de indiening. Immers eer de acht ministers 't ontwerp hebben onderzocht en 't er over eens wor den, do Raad van State 't zal hebben ge wogen en zijn advies zal hebben uitge bracht; eer 't ontwerp de tweede kamer bereikt en wat er verder volgt, is, bij den tragen gang van een wetsontwerp in onzen tijd, de tweede kamer reeds lang ontbonden. Het zal derhalve bij de«tembus van 1901 behooren te gaan om de verkrijging eener betere, billijker regeling voor het subsidie- recht. En hier is te meer kans op, nu de oud minister Van Houten in den jongsten zijner Staatkundige brieven verklaart dat de belofte van minister Borgesius inzake de subsidie- verhooging aan het lager onderwijs, de li berale partij als zoodanig niet bindt. Want zoo redeneert hij De liberale kiezers zullen toch zeker wel in elk opzicht vrij zijn. De stembus overwinning van 1897 werd onder anti- clericale leus behaald. Geen program der meerderheidsgroepen beloofde zulke ver hoogde subsidiën. Dat mr. Borgesius op dit punt draait als een tol is zijne zaak en dat de kamerleden tot dusver hierin geen reden hebben gezien om hem te ver wijderen of te bestrijden, is ter hunner ver antwoording. Kan ik er iets aan doen door de open bare meenig wakker te schudden, dan wor den deze subsidiën voor de Juli verkiezingen niet meer toegekend en zal dit punt bij die verkiezing wel degelijk tot een shiboleth gemaakt worden. De leerplichtwet geeft hoegenaamd geen reden op de pacifactie, liever noem ik het op den afkoop van 1878 terug te komen. Geregelder schoolbezoek der nu reeds op de bijzondere scholen in geschrevenen verhoogt de kosten nietde honger en gebrek met drie kinderen, die niet vragen of ik heb of niet heb. Wat valt dat voor een waren moedor hart en dan nog voor de wereld mij goed houden en u schande bedekken. Ag Hein, waar zjjt gij toe gekomen. Gij heeft de Heer verlaten, maar do Heer u nog niet, want dit is een bezoeking van God en ik hoop dat het een wond in u hart zal zijn en u tot 0011 ander leeven mag lijden. Denk aan uwe zaligheid, het leven hang aan spinne- web. Bid God, ik zal ook bidden met de kinderon. Ik heb het laatste verkocht voor brood voor de kinderen, ;dat is het strijk ijzer voor 125 cent maar ik heb het ook zeker verdiend En nu geliefde man kan ik u niet meer schijven, maar ik blijf toch uw vrouw, die u alles vergeeft, en u beminnen zal tot in den dood. God de Heer zij met ons. Gegroet van de kinde ron en u ouden moeder die ook allen dagen om u treur en naar haar dood wens. Wie zou niet met hem bewogen zijn, die zulk een lieven brief van zijne vrouw ontvangen had! Hoe blijde was ik dat ik hem troosten kou. Ik vroeg of ik dien brief mocht houden, hetgeen hij mij gaarne toestemde. »Hoor eens", zei ik tot hem, ik zal aanstonds aan uw vrouw schrijven, en zorgen dat zij gedurende den geheelen winter bij iemand in Amsterdam eiken Zater- voor het eerst naar de school gedrevenen mo gen de voorstanders van bijzonder onderwijs zich aantrekken indien zij geld hebben en anders aan de gemeenten pverlaten. De Staat is niet geroepen voor de opneming van een deel daarvan op bijzondere scholen het geld te verschaffen. „Ter vermijding van misverstand zij op gemerkt dat mijn bezwaar niet gericht is tegen de toelagen aan de bestaande bijzon dere scholen volgens de kostenverdeeling der wet-Mackay te verleenen voor de kosten van aan die scholen te verbinden herhalingsonderwijs. Dit volgt als 't ware bij natrekking uit die wet zelve. Over die trouwens geringe kosten loopt die strijd niet. De strijd gaat over de uitbreiding van het sectarisch onderwijs met staatsgeld ten nadeele van de voor allen bruikbaar geworden openbare school. Al blijkt ook hier eventueel de mode tegen mij te zijn, zal ik wat ik vermag doen, om zulk een uitbreiding tegen te houden. Waarschijn lijk zal mr. Borgesius voorloopig wel in zijn eigen strikken verward raken, daar toch geen liberaal, ook in den ministerraad met hem mede zal gaan hij een voorstel, om zijne lichtvaardig aan de clerialen afgegeven wissels te honoreeren en de aan de open bare onderwijzers, trouwens al even licht vaardig afgegevenen onbetaald te laten of de betaling daarvan van de kansen der ko mende verkiezing afhankelijk te stellen. En voor de afdoening van een geheele nieuwe regeling van de verdeeling der kos ten van het onderwijs ontbreekt de gele genheid. Tot zoover deze woordvoerder der oud- liberale en conservatieve schoolwetmannen. Een deel der liberale partij zal der halve eveneens van de schoolquaestie een shibboleth maken bij de verkiezingen. Wij wenschten voor wat liefs dat de regeering ons nog in dezen winter wilde of liever kon recht doen in de subsidie- en Famw«-quaestiënook teneinde aan den verkiezingsstrijd een zijner prikkelen te ontnemen. Met eene niet weersproken gezindheid, als die van den heer Yan Houten voor ons, gaan wjj niet zonder zorg en vrees de toekomst tegen. Het kon weer een herhaling van 1897 worden. Anti, anti! Tegen de clericalen; tegen duur brood, tegen toelating van ongevaccineerden, tegen verhoogde Rjjks-bjjdragen. En tegen de vrije school! Altemaal negatieve leuzen, waarmee al zoo menig kiezertje te slapen gelegd werd. dag eenig geld kan halen, en dan zal ik haar tevens zeggen dat gij het goed hebt, dat 't lichaam lijdt, maar de ziele geneest, en dat als gij eenmaal hier of hierna uwe vrouw terugziet, dat zij dan van u een nieuw schepsel aanschouwen zal". »Hoe zal ik u ooit genoeg dankenriep hij uit. »Och man dat behooft ook niet. Ik doe niets, God doet alles. Hij is de Heer, ik ben maar zijn knecht. Doch ik heb nog eenige plannen. Voor eerst moet gij u voorzien van eenige ge reedschappen en wat hout- Een matroos weet altijd wel wat te knutselenwant den heelen dag kunt gij toch niet lezen, en al te veel peinzen over vrouw en kinderen zou nadeelig voor uw gestel zijn. Dan moet je een lampje hebben en wat olie. Laat dat alles nu maar gerust aan mij over. En eindelijk willen wij eens eene poging wagen bij Z. E. den gouverneur, of ge ook eenige verkorting van straf zoudt kunnen krijgen." Alweer wierp hij zich op de knieën, alsof hij mjj zeggen wilde: bidden, bidden, dat de Heer die poging zegene. Na dit gedaan te hebben verliet ik hem. Met zijn ruwe zeemanshand pakte hij de mijne en besproei de ze letterlijk met tranen en bedekte ze met kussen. Hoe heerlijk is elk werk in den dienst 5 Dec. 1900. In de hoofdcommissie tot het aanbieden van een nationaal geschenk aan do Koningin bjj haar huwelijk, hebben als provinciale commissie voor Zeeland, zitting de heeren Jhr. mr. L. Schorer, W. A. Graaf van Ljjnden, Jhr. Mr. E. A. O. de Casem- broot, Mr. J. P. Cau, Mr. P. C. J. Henne- quin, L. J. M. Van Waesberghe Janssens, J. M. Kakebeeke, en W. J. Vader van 's- Gravenpolder, uitgezonderd de heeren Scho rer (eere-voorzitter) en Cau zijn al deze genoemden leden der provinciale staten. Let men op de politieke richting dan zijn de anti-revolutionairon er maar schriel in vertegenwoordigd, slechts een. Let men op de kerkelijke indeeling, dan zijn 't allen Hervormden op één na die Roomsch is, en geen enkel lid der geref. kerken. Wij zullen met 't huldeblijk in 't zicht hierover niet kibbelen. Doch wagen 't alleen op te merken, indien de commissie gelijk nu eens omgekeerd uit vijf of zes anti-revolutionairen en anderlialven liberaal bestaan had, dat de liberale pers dan ge schreeuwd zou hebben van verontwaardiging over zoo barre uitsluiting. In de Tweede Kamer werden gisteren en eergisteren kostelijke woorden gesproken. Kuyper, Lohman, Brummelkamp. Wjj komen er morgen op terug. Heden geen plaats. Men vraagt ons of wij Nieuwdorp vergeten hebben in ons jongste hoofd artikel. Wij antwoordenNeen. Maar de Chr. school te Nieuwdorp is door de kerk van Nieuwdorp gesticht, on der de inspiratie van wjjlen den onverge- teljjken ds. Steketee.. In dit verhand kon derhalve Nieuwdorp niet genoemd worden. Wjj hadden dit, om misverstand te voor komen, in een noot behooren op te merken. Thans melden wjj slechts dat de broeders te Nieuwdorp, onder de energieke leiding van ds. Donner tot nieuwe actie gekomen, besloten hebben het oude schoolgebouw door een nieuw te vervangen met drie lokalen. Ook daar derhalve leven. Wjj koesteren de hoop dat daarna de po litieke actie ook wel een beurt krijgt, niet alleen daar, maar overal op Zuid-Beveland. Keizer Wilhelm heeft geweigerd Paul Kruger te ontvangen. Hjj heeft de afwjjzing onder oen woor- des Heeren, en hoe trouw zorgt die Heer ook hier dat aan zijn knechten nu en dan een geestelijk genot wordt bereid, dat liun lust en moed en krachten schenkt om in Gods naam voort te zaaien en niet te ver tragen. Gratie werd dan persoonlijk en schrifte lijk door mij gevraagd bij de menschen voor een man die reeds gratie gevonden had bij God. De gedachte kwam wel eens bij mij op zou deze man van uit de duisternis tot Gods wonderbaar licht, van uit den dood tot het leven overgaan, zonder grooten strijd, zonder innerljjke aanvechting, zonder dat Satan een poging zal aanwenden om hem terug te krijgen? Nu, ik zou ook zonder dat aan de oprechtheid zij ner vernieuwing niet twijfelen en weet dat de Heer de zijnen wonderlijk leidt. Het geschiedde dat ik min of meer on gesteld werd, en mijn Donderdagscli bezoek niet kon brengendaarbij had ik de on voorzichtigheid om aan mijn gevangene niets te laten zeggen, denkende, och! hjj zal het zeker wel hegrijpen dat ik niet heel wel ben. Maar ziet op den Zondagavond, die op den Donderdag, waarop ik niet tot hem had kunnen gaan, volgde, ontving ik een brief van zjjne hand en wel van den volgenden inhoudWordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1