NIEUWSBLAD VOOB ZEELAND. No. 27. 1900 Zaterdag 1 December. 15e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij lit iiner Behoort een Ipepl. ECruger. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LTËSTA FEL. Gemengde Berichten. blkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zaterdag 2 uur vertrekt de president naar Keulen waar hij blijft tot Maandag. Dien dag gaat hij naar Maagdenburg en Dinsdagmiddag komt hij te Berlijn aan. Politieke overwegingen zijn aartleiding dat Duitschland na Frankrijk aan de beurt komt. Omtrent het bezoek te Parijs dient nog vermeld dat het bezoek aan het stadhuis niet zoo officieel was als de Parij zenaars gewenscht hadden; de president van den gemeenteraad was er niet, doch de presi dent CKruger) wilde eerst den president (Loubet) en den president-minister (Wal deck Rousseau) spreken en dit schijnt den president (Grebauval) te hebben ontstemd. Het zenden van eene de putatie naar Kruger en zijn ontvangst ten stadhuize is dan ook maar met geringe meerderheid gevoteerd. Dit is jammer. Maar Kruger kon 't niet helpen. De ge meenteraad (socialisten) en de regeering staan op vijandelijken voet met elkaar; en nu spreekt 't van zelf dat Kruger zich uit de biunenlandsche politiek uithield en eerst de regeering opzocht, van wie hij toch meer hulp verwachten mag dan van de stedelijke overheid; of tenminste wie hij geen wapen in de handen mag geven om die hulp te weigeren. En zoo bezocht Kruger dan eerst den president minister en deze wederkeerig hem. Toen kwam de deputatie uit den gemeenteraad; en nadat deze vertrokken was, reed Kruger met Leijds en Van Hamel naar 't stadhuis. Even voor zijn vertrek had Kruger eenige uren rust; en daar maakte Van Hamel gebruik van om den president te zeggen: „Ik wou u even spreken over de toespraken". „Aan toespraken denken riep de president uit, „ik heb geen tijd om aan toespraken te denken. Ik moet aan mijn land denken". Ten stadhuize dankte de president uit voerig 't Parijsche volk voor de toewijding aan de zaak der Boeren getoond. Op den weg heen en terug onvermin derde toejuiching en viooltjes. Onder de personen en deputaties die Kruger kwamen bezoeken was ook Monod, de leider der Dreyfusards in de Volksver- tegenwoording; en Drumont, de leider der anti-Dreyfusards. Hoe de president zich tusschen deze twee vuren gehouden heeft, is nog niet uitgelektdoch 't schijnt hem goed te zijn afgegaan. In de Academie van schoone Kunsten werd de ontwerper van het momument van Villebois Mareuil Raoul Verlet aan hem voorgesteld. Aardig was het den graaf d' Alsace, afgevaardigde van Neif- chateau in de Vogesen met toegestoken hand uit den kring naar voren te zien treden en den president, gelijk hij 't den professor had zien doen, in 't oor eenige woorden van dank en sympathie in 't Hol- landsch te hooren toeschreeuwen, waarvoor de president dankte. Graaf d Alsace is de zoon van een Franschen vader en eene Nederlandsche moeder. Kruger heeft ook bezoeken afgelegd bij den oud president der republiek Casimir Perier, den groot kanselier van het Legioen van Eer, den gouverneur van Parijs en graaf Christiaan De Villebois Mareuil broeder van den gesneuvelden generaal. Herhaaldelijk had Kruger gister en eer gister, een samenkomst met Delcasse, den minister van buitenl. zaken. Deze wenscht Kruger nogmaals tc ontvangen, wanneer hij den Russischen ambassadeur zal ontvangen hebben. En worden op 't oogenblik tusschen de ansehe, Duitsche en Russische regeerin gen telegrammen gewisseld, welke beide laatste Kruger had laten polsen over bemid deling. Men antwoordde hem dat Duitsch land niet meer kon doen dan Frankrijk, maar dat 't een verzoek om arbitrage (scheids gericht) als dit gedaan wordt, steunen zal. De biddende Kruger te Parijs. De heer Adolphe Brisson, een onderhou dend verteller maar een beslist ongeloovig man, schrijft in de „Temps" over een bezeek dat hij in het hotel Scribe bracht. In zijn hoedanigheid als verslaggever, schrijft hij, is hij tot aan den drempel van de vertrek ken van den hoogen gast kunnen doordrin gen. President Kruger werd goed bewaakt. Zijne secretarissen, zijne vrienden, zijne knechts zorgden er voor, dat zijne stille overpeinzing in den Heere niet werd gestoord. Ik kon dus, zooais de man van Victor Hugo, niet meer doen, dan kijken naar «dien muur waarachter iets gebeurt Een van de gezantschapsattachés sprak tot mij De president bidt. Ik vond dat in zijn eenvoud dat woord groot was. Het klonk mij in de ooren als een vreemd woord, dat van verre kwam. Het riep beelden voor mij op, waaraan wij totaal niet gewend zijn. Het was zoo heelemaal niet „modern". In dit drukke, levendige Parijs, vol van nukken en bruisende hartstochten, zijn zeker menschen die bidden, maar dat zijn nederi- gen, droefgeestige en duistere zielen, die bij God verlichting in hun ongeluk komen zoe ken. Er zijn ook vrou wen die naar de kerk gaan, en er een zondig hart heendragen. Godsvrucht is onder ons iets innerlijks, iets stils en geheims geworden; zij wordt niet meer gepaard met publieke aangelegenheid zij mengt zich niet in het officieele leven en om het zoo eens uit te drukken, zij is daar verbannen. Ziet, daarom scheen het mij toe, toen de attaché van president Kru ger mij ernstig zei, de president bidt, dat ilc in den loop der eeuwen terugging, en weer kwam in den tijd der fabelen toen koningen, prinsen, en de leiders der men schen, in het besef van hunne zwakheid, bij de Voorzienigheid troost in hunne be proevingen kwamen zoeken, om hen met goeden raad bij te staan.'' Er komen meer journalisten aan het ho tel om den dagelij kschen oogst binnen te halen. Men verlangt inlichtingen en bij zonderheden, maar de deuren van president Kruger bleven gesloten en geen gemurmel zelfs van een psalm drong tot hen door. Brisson ging met den attaché in een ver trek waar zij nauwelijks twee stoelen vrij vonden; de andere lagen vol met ruikers, bloemstukken, tal van linten met de natio nale kleuren, eene zwakke herinnering aan de ontelbare geschenken, die president Kru ger heeft ontvangen. Eu dan vertelde de attaché van het leven van Kruger voor den oorlog, zijn gelukkige, kalme patriarchale leven. Terwijl de oude Kruger den bijbel las, op geen tien passen van ons, vertelde zijn dienaar mij in korte zinnen, wat hij was voor zijn volk en wat zijn volk was voor hem.«. «Ik werd in de gedachten ver over de zee gevoerd, in de vredige straten van Pretoria, voor het huis waar Kruger zijn leven sleet en waar zijn getrouwe eehtgenoote zijn terugkomst wacht. „Zooals hij hier bidt, bidt zij van haren kant ginds. En hunne gedachten in de ijle verte door de verrukking van hun ge loof ontmoetten elkaar En terwijl de attaché steeds door ver haalt, van de hartelijkheid en de gemoe delijkheid, waarmede de president zijnda- gelijksche taak verricht, zijn nauwgezette rechtsbesef, eerbied voor de wet, zijne hooge vaderlandsliefde, zijn onafhankelijkheidszin, zijne liefde tot Goddat zijn, moet gij weten de waarlijke deugden van Oom Paul" terwijl de attaché verhaalde over de dag- verdeeling van Kruger, zijne levenswijze en zijn aartsvaderlijk karakter, komen steeds meer journalisten aan. Zij klampen ieder een aan, zij schrijven alles op, zij vragen naar alles, wat de president gegeten heeft, hoeveel hoeden hij heeft, hoeveel pijpen, hoeveel tabaksdoozen. „Ik ga naar boven." „Hebt gij een kaart?" „Ik heb geen kaart noodig." Zij wijst op het jongetje dat zij bij zich heeft. »Haar broeder is in Transvaal gestorven, Hij is moedig gesnenveld. President Kru ger zal haar wel een hand willen geven!» „Zij had gelijk.'; Indien Kruger er was, dan zou hij moeder en zoon tegen zijn ge weldige borst drukken. Maar hij is er niet In gindsche kamer van het hotel, die in bidkamer is herschapen, geeft nij zich aan godsdienstige overpeinzingen over. En voor de tweede maal, gaat de reeds gehoorde zin door het geroezemoes in de gang en langs de rijen der bezoekers: De president bidt! „Ja, de president bidt. Hij bidt voor de bevrijding van zijn volk, hij bidt voor zijne zonen, die onder des vijands slagen zijn gevallen, om ook voor den uwen, goede vrouw, voor uwen dierbaren broeder, die uit belangelooze en ver lienstelijke zelfop offering, met zijn bloed ie velden in Trans vaal gedrenkt heeft." ,h, (In dat slot zien wij nog de nawerking van het Roomsche zuurdeesem bij dien niet- biddenden schrijver: president Kruger bad niet voor de doodendat doen geen Protes tanten; zij weten, dat hun lot voor eeuwig beslist is). (IV. P. O. Crt.) Het land van Kruger en Steyn, door J. N. v. Hesteren. Utrecht Jac. van der Stal. Aflevering 17 is verschenen. De schrijver behandelt hier de spreek- en schrijftaal in Zuid-Afrikaonder de por tretten trok onze aandacht de raadszaal in 't parlements-gebouw te Bloemfonteinen de raadszaal in 't parlements-gebouw te Kaapstad. Geuzen-Almanak, uitge geven door en ten voordeele van het Geuzengesticht «Wil helmus van Nassauen" te Brielle, 28ste Jaargang. Wij hebben weinig op met weesinrich tingen; en toch steunen wij ze van harte. Wat toch zouden wij met zoovele weezen aanvangen, waren zij er niet, of niet meer Daarom doen wij bij deze ook een goed woord voor het Geuzengesticht, dat men steunen kan door dezen almanak te koopen, die 92 bladzijden bevat en slechts 20 cent kost. Men vindt ei van alles in wat in een almanak op zijn plaats is, benevens een boeiend «mengelwerk", waartoe pre dikanten als Notten, Bouthoorn, Staal en anderen hebben bijgedragen. Uitgever is W. P. Lintjes, te Maassluis. Nieuwe Bibliotheek voor de Jeugd. No. 18. Uitgave van J. M. Bredee, Rotterdam. Eene metterdaad fraaie collectie geschen ken voor onze kinderen ontvingen wij van bovengenoemde actieve firma ter aankon diging. Het zijn alle stevig ingenaaide exem plaren met bordpapieren omslag en half linnen bandjes, door een prachtig gekleurd plaatje gesierd, terwijl ieder verhaal nog met een prachtig zwart plaatje goïllusteerd wordt. Ook papier en druk zijn best; ter wijl de verhalen zeer prettig en aange naam geschreven zijn en, naar wij zeker durven voorspellen, uitnemend zullen be vallen. Mog ontvingen wij van den uitgever een twaalftal keurige boekjes getiteld Korenhalmen, vertellingen voor de jeugd. Rotterdam J. M. Bredee. Inderdaad een fraai twaalftal, met keurig gedecoreerden omslag en plaatje; en een zeer fijn bewerkte titelplaat in elk. Met welgevallen rust het kinderoog op deze pla ten, terwijl ook de verhalen tot lezen uit- noodigen. Deze beide uitgaven behooren tot het fijnste wat wij in dit genre „Kinderlectuur" tot hiertoe onder de oogen kregen. De uit voering is boven onzen lof. Er zijn eenige herdrukken bij, doch die men in hun nieuw artistiek gewaad niet herkennen zal. No. 1. Yolmar. Onder het beste dak. Aangenaam verhaalde reis van de oude Friesche moeder Siske naar haren kinderen in Amerika, wier adres zij niet wist en toch door haar gevonden werd. No. 2. Idem, Des Heeren post. Van een armen wever die 't geheim van den waren rijkdom kent, en overwint in de verzoeking en zegenrijk uitgered wordt. »Des Heeren post gaat snel". No. 3. W. van Charlois, Vaders schil derij. Een waar verhaal, hoe «Vaders schilderij" een echten Rafael verborg en zijn weduwe en weezen uit geldelijken nood redde. No. 4. F. v. Kronoff, Kleine Lena. Een gewoon verhaal, een kind dat in haar dienst aan mishandeling en verdenking blootstaat an ten slotte in eere hersteld en tot zegen wordt. No. 5. W. v. Charlois, Twee trappen hooger. Een beiangrijk stukje levensge schiedenis van dezelfde strekking. Op de laatste bladzijde staat een zinstorende druk fout die de jeugdige lezer wel verbeteren zal. No. 6! Volmar, Twee kinderen die den hemel zoeken. Het bekende, aan grijpende, ware verhaal van twee weesjes, die na moeders begrafenis op weg getogen, «naar den hemel" waar hun moeder ge zegd had heen te gaan, en in een burger gezin terecht kwamen om daar blijvende verzorging te vinden. No 7. Marie Liebrecht, Bont gezel schap. Drie prettige verhaaltjes waarin het dier de hoofdrol speelt. No. 8. Herman. Naar den hemel. Een verwaarloosde knaap, behouden door middel van een zondagschooleen aandoen lijk verhaal. No. 9. C. Brouwer, Bij de Long Toms om Ladysmith. No. 10. Idem. Van het schip naar het front. Brouwer verteld prettig. Voor al hier, waar hij den bekenden Boer, Botha van wiens ontsnapping bij Groenepun det heer v. Bosse in de N. R. C. verhaald heeft nog eens voor ons laat optreden, wie de plaat ziet: Botha achter zijn door 't zoek licht van de Manilla, beschenen schuilplaats, die begrijpt er alles van. 't Is alles zuiver historie. Dit geldt ook van no. 9. Brouwer verzamele nog maar meer uit der Boeren schoone geschiedenis. Er is stof te over. No. 11. Herman, Het Kerstfeest in het Woud. No. 12. Idem, Verzoend. Een Kerst verhaal. Het zijn twee echte kinderver halen, naar het leven. Deze schrijver weet echter »Oud en Jong" te boeien. Men leze maar. Herman, Een gewichtig vraagteeken. Bij denzelfden uitgever. Bovengenoemde bibliotheek bevat werk jes vanMario Nathusius eu C. G. Barth. Vooral de laatste was reeds bij menschen- heugenis als uitnemend kinderschrijver be kend. Wij noemen: Het kruis aan den weg. Valentijn Oudermeer. De kleine Negerknaap. - Do arme Hendrik. Mick en Dick. En van M. Nathusius: Het verborgen kistje. De wolkbreuk. De boom des geluks. Wij bevelen deze fraaie uitgaven, waar aan de uitgever geen moeite en kosten spaarde, om ze metterdaad te doen. mede dingen, met volle overtuiging aan. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdagavond, onder voorzitterschap van den heer burgemeester waren de heeren Ramondt, V. d. Peijl, V. d. Leeuw en Quist met kennisgeving afwozig. Na lezing der notulen wordt meegedeeld dat de gascommissie bericht heeft dat zij de begrooting voor 1901 der gasfabriek eerst na de indiening der rekening over 1900 en na afsluiting vau 't nieuwe con tract voor steenkolenlevering zal indienen doch voorloopig voorstelt den gasprijs op 7'/i> cent per kubieken meter te behouden. Van Gedeputeerde Staten zijn ingekomen goedkeuring van een benoeming en een af- en overschrijving door den raad in de vorige vergadering gedaanvoorts een dank betuiging van G. v. d. Berge voor de deel neming bij 't afsterven van zijn vader, en van F, Wenninger dat bij zijn benoeming bij 't Mjddelbaar Onderwijs aanneemt. Een voorloopig voorstel van B. en W. tot 't aangaan eener geldleening van f 6000 ad 4 procent met jaarlijksche aflossingen van f 500 voor 't baggeren in de Vesten wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan de heeren Nieuwenhuijze en Paap wordt op hun verzoek, wijl zij ingezetenen zijn geworden, toegestaan voor wat eerst genoemde betreft vermindering van school geld aan de H. B. S. en voor wat den laatste aangaat toelating voor zijn zoon die toehoorder is voor enkele vakken, al de lessen te volgen. Het Burgerlijk Armbestuur heeft ten ge volge der hem gebleken mogelijkheid om zijn kostgeld in te krimpen, een inschrij ving van f 1300 gekost hebbende f 1015,65'/2 gekocht en verzoekt aan don raad machti ging daartoe en in verband hiermee wijzi ging zijner begrooting voor 1900. Die machtiging wordt verleend en de wijziging goedgekeurd. Op de reclame van A., Kuzee tegen zijn aanskg in den H. O. wordt beslist dat adressant geüandhaafd wordt in de 2e kL^e. Eeuige afschrijvingen van aanslagen in de plaatselijke belastingen worden goed gekeurd. De vergadering is daarna ge sloten. Cortgene. Woensdag trad alhier in eene overvolle kerk op, de heer Snij man uit Zuid-Afrika. Na ingeleid te zijn door ds. Couvée, behandelde ZEd. eenige grieven der Eugelschen die aanleiding moesten ge ven tot den oorlog en werd vervolgens een en ander verteld over een paar door hem meegemaakte veldslagen. Daarna bedankte d dominé den spreker en las een toepasse lijk vers voor hetwelk door de zangver- eeniging «Hosanna" werd gezongen met begeleiding van het orgel. De collecte voor het bekende doel bedroeg ongeveer f 32. Biezelinge. Nadat door Kerkvoogden en Notabelen der Nederd. Herv. Gem. alhier met algemeene stemmen was besloten ons kerkgebouw gedurende de wintermaanden te doen verwarmen, hebben H. H. Kerk voogden daaraan spoedig uitvoering gegeven en dit werk opgdragen aan dhr. G. Stout te Tiel. Zondag j.l. was de kerk reeds verwarmd en met volle gerustheid kan ge zegd worden, dat de uitvoerder eer heeft van zijn werk. De kerk toch was heerlijk verwarmd, voor sommigen is thans ook de reden vervallen, waarom ze in het gure jaargetijde niet ter kerk kwamen. Moge alzoo ook deze arbeid leiden tot getrouwer kerkbezoek en zoo mede tot zegen onzer gemeente strekken. Een woord van lof mag H. H. Kerkvoogden te dezen opzichte niet onthouden worden. Zoutelande. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. is herbenoemd tot ouder ling de Heer S. Janse, en benoemd tot diaken, in de plaats van den heer W. Janse, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer Jac. Koppejan Ez., die evenwel voor die benoeming heeft bedankt, zoodat eene nieuwe benoeming moet plaats v:.nden. Wij hadden plan een artikelenreeks over de Leerplichtwet, van een bekwamen medewerker, binnen enkele dagen op te nemen, toen wij van den heer Derksen, namens den schoolraad een blaadje ontvin gen «Leerplichtwet, wenken voor de ouders, wier kinderen de Bijzondere School be zoeken". Die wenken zullen wij Maandag opnemen. Doch de artikelenreeks is daar door in geen enkel opzicht, dunkt ons, overbodig geworden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1