Krugers tocht. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. langer. De Republieken zijn waarlijk door den smeltkroes der ellende gegaan en nog zijn zij niet gereinigd. Geen enkele regee ring heeft tot hiertoe de stoutheid gehad om aan Engeland te zeggen «niet verder." Zal niemand dat doen? Zullen al de Mogend heden met de armen over elkander zitten terwijl er een tweede Polen gesticht wordt, terwijl zoovele dappere mannen het leven gewillig verloren voor de vrijheid van hnn land? Verliezen kunnen zij het niet, maar hoelang zal het duren voordat zij het winnen? Een van de meest moedigende teekenen is de houding van de kleurlingen. Men hoort zoo vaak zeggen dat de Boeren de ergste vijanden der kleurlingen zijn. De geschiedenis van de Kaapkolonie bewijst het tegenovergestelde, want het is een be kend feit, dat slavernij misschien nergens in de wereld zoo humaan was als hier ge durende de regeering van de Oost-Indische Compagnie. Toen bestond er een regel dat iedere slaaf, zoodra hij gedoopt werd, daar door ipso facto ook in vrijheid werd gesteld, ofschoon hij nog zijn baas moest blijven dienen, maar tegen billijk loon en als vrij man. Vele slaven maakten van dit recht gebruik en men heeft geen reden om te gelooven, dat hunne meesteis er zich ooit tegen verzetten. Nu gedurende den oorlog hebben vele van de kleurlingen in de repu blieken getoond, dat zij het met huil meesters eens zijn. De krijgsgevangenen, die ik ontmoet heb, spreken allen van de bereid willigheid, door de kleurling-bedienden op commando aan den dag gelegd. Toen som migen van die jongens zagen, dat hunne meesters gevangen genomen werden, wilden zij ook meegaan. De militaire autoriteiten zeiden»Neen, komt bij ons werken, we geven je 3 shilling per dag, met vrijen kost en een pak khaki kleeren". De kleurlingen weigerden echter; sommigen van hen wilden niet iemand, die «een bottel voor zijn oog" droeg als meester hebbenanderen weêr wilden hun »oübaas" of hun »klein-baas" opzoeken. Zoo vindt men thans vele dier Transvaalsche gekleurde jongens hier. Zij hebben hunne meesters gevondenmaar achter de tralieswaar de wachters hen niet eens toelieten om.- »dag oubaas, hoe gaat dit oubaas" te zeggen. Gelukkig hebben onze Afrikaander vrienden in de Kolonie hen werk gegeven totdat er weerviedeis. Het Fransche volk heeft de Boeren zeer aan zich verplicht met de gulle, geestdrif tige ontvangst van hun president. Bij al de zware beproevingen die God in dit jaar den ouden Kruger zond, heeft Hij toch nog weer Zijn woord waar ge maakt: Hij zal genade en eore geven. Wolk een genade zooveel indruk te mogen maken, zooveel invloed te mogen oefenen op miljoenen Welk eene eere door Koningen en Pre sidenten en andere hooggeplaatsten te worden ontvangen en geëerd, en dat iemand die in een armoedige hut in eene wildernis geboren is! Doch staken wij onzen gedachtenloop. De lezer zal zijn eigen gedachten wel den vrijen loop gunnen bij het lezen van dit verslag, als vervolg op dat uit ons vorig nummer. Laten wij in 't algemeen er aan toevoe gen dat Krugers reis de volgende dagen evenzeer gekenmerkt werd door een geest driftige ontvangst en begroetingen. Aan alle stations waar hij passeerde ondervond hij dit. En te Lyon waar hij overnachtte niet het minst. Marseille, Avignon, Tarascon, Valence, Lyon, MacoM, Dijon, het was één zegetocht. Wij kunnen hieromtrent echter niet uit weiden; en deelen slechts een en ander mede omtrent zijn bezoek aan Parijs. Daar heerschte aan het station de grootste drukte. Camelots ventten gesteendrukte portret ten van Kruger en van Déroulèdes; ande ren verkochten Transvaalsche vlaggetjes, en violetten, de emblemen van het keizerrijk. Een glazen dak, waarop een aantal spoorwegambtenaren geklommen waren, viel in elkaareen der mannen werd ern stig gekwetst. Te 10,40 uur kwam de president aan het station aan. Daar brak de storm van toejui chingen los. Alle hoofden ontblootten zich de mannen zwaaiden de hoeden, de dames de zakdoeken, üit aller borst brak de kreet los: Leve Kruger! Leve de onaf hankelijkheid! Leve de Boeren! Daar de waggon, waarin de President gezeten was, voorbij de receptiezaal was gereden, hadden de toespraken plaats voor het geopende portier van zijn rijtuig. Kruger stond rechtop, met ontbloot hoofd op do loopplank. De menigte, om den wagen gedrongen, belette hem uit te stappen. Crozier, de directeur van het protocol, trad naderbij, en riep President Kruger het welkom toe, uit naam van president Loubet en van de Fransche Regeering. Nadat de woorden van den heer Crozier vertaald waren dóór prof. Van Hamel, boog Kruger en antwoordde met een dankbe tuiging. Daarna spraken Guérin, namens het comité voor de onafhankelijkheid der Boe ren, Grébauval namens den Parijschen gemeenteraad, en Cherloux, uit naam van den Algemeenen Raad. Kruger betuigde zich diep geroerd over de ontvangst. Met de toespeling op het devies in het wapenschild der stad Parijs: „Fluctuat nee mergitur" zegt de president: „Ik had ver trouwen in de toekomst van mijn land, dat door den storm gezweept zal blijven drijven en niet zal ondergaan". Een ooggetuige beschrijft voorts den tocht aldus Slechts met moeite kan de president in de landauer komen, zoo dicht is de me nigte. Met de heeren Leyds en Pierson in zijn rijtuig gezeten is Kruger hot middel punt van warmste en langdurige ovaties. Een ontzettende beweging gaat door de mensciienmassa als het rijtuig van Kruger zich in beweging zet: duizenden borsten heffen den kreet aan: Leve Kruger! Leve de Boeren! Leve de onafhankelijkheid! Die kreten worden overal gehoord, langs den geheelen weg, tot aan het hotel Scribe toe. Overal waar de stoet passeerde, staan de menschen blootshoofds. De menigte breekt door het cordon dat de politie heeft gevormd en snelt naar het rijtuig, dat door agenten op fietsen wordt begeleid. Kruger beantwoordtde toejuichingen door te groeten met zijn hoed. Bloemen worden in het rijtuig geworpen, vrouwen werpen hun zakdoeken naar het rijtuig. Nergens werd een wanklank vernomen. Kruger glimlacht tegen de menigte en kijkt nieuwsgierig naar de balkons en de vensters die zwart zijn van de menschen. Voorafgegaan door een peleton van de garde municipale kwam het rijtuig van Kruger te 11.40 te midden van een steeds aangroeiend gejuich der menigte aan voor het hotel Scribe. Bij de aankomst aldaar stonden de dames Eloff en Gutteman op het balkon met prinses Mathilde Bonaparte, en den markies en den markiezin de Ville- neuve, geboren Bonaparte. Den geheelen morgen werden ruikers naar het hotel gebracht. De president reed met zijn rijtuig het hotel binnen en hoorde blootshoofds, met een ruiker in de hand. de toespraak aan van de Nederlandsche dames. Daarna ontving president Kruger eenige politieke notabiliteiten, een deputatie uit de Nederlandsche kolonie, de princessen Bonaparte, prins Hendrik van Orleans; den broeder van wijlen generaal De Villebois Mareuil, enz. De bezoekers defiileerden slechts voorbij den President. Daarna werd hij in zijn vertrekken opgewacht door de kinderen van mevrouw Pierson, die het Transvaalsche volkslied zongen. Voor 't eerst in deze weemoedvolle da gen sprongen den president de tranen uit de oogen bij 't aanhooren. De heer Pierson is consul-generaal der Zuid Afrikaansche 'republiek te Parijs, en is gehuwd met een jonkvr. de Savornin Lohman, dochter van den oud-minister, Kamerlid voor Goesj. Tegen 12 uur kwamen 400 jongelieden met vlaggen van Transvaal en Oranje Vrij staat roepende«Leve Kruger". Ook an dere kreten werden tusschen deze ovaties gehoord. De betoogers werden door de politie teruggedrongen. Toen Kruger op het balkon stond gingen de paarden van een landauwer door. Een agent kreeg een beenbreuk, een kind raakte onder den voet, en menschen werden ver drongen. Toen de president een paar uur geslapen had, kwam men hem wekken met 't bericht dat do president der Fransche Repvbliek hem wenschte te ontvangen. Dadelijk maakte hij zich gereed. Te kwart over drieën stapte hij in het gala-rijtuig van het presidentschap om zicli naar het Elysée te begeven. De heer Crozier in uniform en de overste der stad namen in hetzelfde rijtuig plaats. In een tweede rijtuig stapten dr. Leyds, de heer Van der Hoeven en professor Van Hamel. De stoet werd begeleid door een eskadron van het tweede regiment kurassiers en werd den geheelen weg langs geestdriftig toegejuicht. Op het voorplein bewees een bataljon infanterie de militaire eer, de muziek speelde het Transvaalsche volkslied. De heer Crozier en twee ordonnansoffi cieren geleidden president Kruger naar de vestibule, waar hij werd ontvangen door twee secretarissen van het presidentschap. Deze gingen den gast voor naar het Salon des Ambassadeurs, waar president Loubet en minister Delacssé hem afwachtten. Het onderhoud duurde tien minuten. De pre sident der Z.-A. Republiek werd daarop met hetzelfde ceremonieel uitgeleid. De heer Kruger droeg en sautoir over de gekleedo jas de groene sjerp met roode bies, het insigne van het presidentsambt en het kruis van officier van het Legioen van Eer. Langs denzelfden weg reed president Kruger, wederom toegejuicht, naar het hotel Scribe terug, waar hij te 4.20 aankwam. De omtrek van het Britsche gezantschap, was geheel afgezet. Twintig politieagenten en tien republiekeinsche gardes te paard vormden de afzetting. President Kruger liet 100 frs. ter hand stellen aan den politieagent die des morgens de paarden van de landauer in bedwang hield. Spoedig bracht Loubet zijn tegenbezoek. Te 4.45 kwam hij aan 't hotel aan. Kru ger stond hem in de anti-chambre op te wachten. Hij liep den heer Loubet te ge- moet en geleidde hem naar het groote salon, dat met bloemstukken gevuld was. De heer Loubet bewonderde de bloemen en complimenteerde den heer Kruger. Deze deed den Franschen staatspresident aan zijn rechterzijde plaats nemen, waarop alle per sonen van het gevolg zich terugtrokken slechts professor Van Hamel bleef als tolk bij de beide presidenten. Het onderhoud duurde tien minuten en was zeer hartelijk. Vervolgens geleidde president Kruger den heer Loubet tot aan de trap en nam daar van hem afscheid. Toen de heer Loubet het hotel verliet, werd hij wederom toe gejuicht door de menigte, die gedurende het bezoek niet had opgehouden te roepen «Leve Kruger Leve Loubet De houding van het volk bleef tot het laatst zeer correct, zeer bezonnen, zeer sympathiek, waardoor de indruk der be tooging op het vasteland van Europa slechts winnen kan. Tegen den avond werden de toejuichingen zoo warm dat Kruger nogmaals op 't balkon verscheen. Nergens heeft men iets tegen Engeland hooren roepen. Dit is prachtig. Voor de bevolking van Mid delburg bijvoorbeeld zou 't iets gewoons zijnmaar voor 't volk van Parijs, zoo licht ontvlambaar, en heftig in de betui gingen van zijn sympathie en antipathie maakt dit een eervolle vermelding waardig. Na het vertrek van Loubet keerde Kru ger naar zijn vertrekken terug en ontving niemand meer. Hij was zeer vermoeid. Zondag ging hij niet uit en ontving nie mand. Daar er geen enkele Calienistische (be doeld wordt Hollandsche Gereformeerde) kerk te Parijs is, stelde de president zich tevreden met een stuk utt den Bijbel te lezen in zijn vertrekken waarvan de deuren waren gesloten. Tot 3 uur bleef het rustig voor 't hotel doch toen werd het geroep zoo aanhou dend dat Kruger even op 't balkon kwam, en zich daarna voor goed in 't hotel terug trok. Heden Maandag ontving de president de Iersche delegatie, namens wie hot oud parlementslid Davitt het woord voerde. Hij zal slechts korten tijd in Frankrijk blijven en regelrecht naar Nederland gaan, waar hij korten tijd zal vertoeven. Ver volgens keert hij veor herstel van gezond heid naar het Zuiden van Frankrijk terug. Het is onwaarschijnlijk dat de heer Kru ger zich in België zal ophouden. De avond verliep rustig. De president van 't Transvaal-Comité te Brussel heeft in een onderhoud met Kru ger dezen dringend verzocht toch de groote manifestatie, te Brussel voorbereid, niet voorbij te gaanen hem een adres met 25 duizend handteekeningen aangeboden. Kruger heeft geweigerd aan feestbanket ten deel te nemen, ook die op 't Stadhuis te Parijs. Goes. De invoer van schapen in Bel is verboden met ingang van 25 November 1900 behalve van die, bestemd voor de slacht huizen van Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Gent en Luijk. Goes. De termijn voor afkoop van den dienst bij de Bvandweer voor 1901 is op Zaterdag 1 DecemDer aanstaande geëindigd en moet alsdan de quitantie van den gemeente ontvanger voor de betaalde afkoop om ter Secretarie bezorgd zijn, omdat daarna dade lijk wordt overgegaan tot het opmaken van het register der dienstplichtigen. Goes. In de vergadering der Gemeente raad op Donderdag 29 Nov. zullen de vol gende punten worden behandeld. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van L. van Rossen om te wor den herbenoemd tot leeraar bij het Mid. Onderwijs. 4. Voorstel van Burg. en Weth. omtrent de Geldleening, aan te gaan voor het baggeren der vesten. 5. Wijziging Kohier van schoolgeld op de H. B. School. 6. Wijziging begrooting Burg.-Armbestuur voor 1900. 7. Reclame tegen aanslag Hoofdelijken Omslag. 8. Atschrijving van aanslagen in de plaat selijke belastingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepeu te Kampen, G. H. Wagenaar, te Leeuwardente Blauwkapel, L. v. Mastrigt, cand. te Overschie te Wom- mels, J. Heslinga, te Harkstede; te Kol- lum, D. Buurma, te Hoogcarspel. Aangenomen naar Vreeswijk, door J. Buenk, te Leerbroek. Bedankt voor Beusichem, door J. Visser, te Egmond aan Zeevoor Baambrugge, door J. Lammerts v. Bueren, te Bunnik; voor Nes, door G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, cand. te Hulst; voor Arne- muiden, door H. Kwint, te Nieuw- en St. Joosland voor Sir Jansland, door J. v. Duyvenbooden, cand. te Katwijk aan Zee. Stavenisse. De kerkeraad der N. H. G. benoemde tot ouderling don heer D. D. de Rijcke, terwijl de heer Johs. de Vos als diaken werd herbenoemd. Stavenisse. Kerkvoogden der N. H. G. hebben benoemd tot organist den heer J. A. Beneker, onderwijzer alhier. Qoes. Wegens het bedanken voor een herbenoeming als ouderling door dhr. J. Brouwer werd benoemd dhr. C. Snoep Az. Wegens het bedanken voor een herbenoe ming als diaken dooi dhr. C. Marinisse werd benoemd dhr. H. P. v. d. Heil. Herbenoemd tot Kerkvoogd dhr. J. W. v. d. Weert WJz. en tot leden der commissie van toezicht de heeren E. v. d. Bosch en Jan Pijke. Geref. Kerken. Beroopou te Elburg, A. v. Veelo, te Rotterdam te Heeg, dr. A. G. Honig, te Zeist: te Nunspeet, E. Eisma, te Scheveningente Eede, (G.) W. Mulder, te Giesen Oudkerk. Bedankt voor Werkendam, door ds. J. H. Donner, te Nieuwdorp; voor Hil versum, door S. Oudkerk, te Kralingen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen to 's Gravendeel, M. Schouten, te Kampen. De Unie-collecte bedroeg te Kruininge met Hansweert f 46, en te Biezelinge met Kapelle f50. IVIirttlelbui-g'. In de gemeenteraads vergadering van a. s. Woensdag te 2 uur zijn aan de orde: 10. notulen 20 Stukken. 30. Verzoek W. van Uije eervol ontslag van com missaris bij de brandweer. 40. Benoeming help sters onderwijs handwerken school A. 5.25. Voorstellen B, en W.: tot opheffing der com missie ten behoeve van de oudheden verzame ling en het oud archief; betreffende met het rijk te sluiten overeenkomst in zake het oefe ningsterrein, De Waag en de hulpkazerne; tot verleenen van ontslag aan den onderwijzer Th. J. Pas. (school A.)naar aanleiding van het adres van mej. Van Dellen onderwijzeres aan school A, om eene gratificatie, betreffende het in gebruik geven van een lokaal der bur geravondschool in de St. Pietersstraat voor het geven van landbouwonderwijs, naar aanleiding van het adres der besturen van de christelijke scholen Singelstraat en Gravenstraat om ver mindering tarief duinwater; verhuring van de woning bij de gemeentebewaarscbool (Heeren straat H 133) aan mej. J. A. Wattel. naar aanleiding van een adres van P. v. Leerdam om het aangeplempte deel van de vest bij de Dampoort te mogen huren tot het verleenen van vergunning aan de nijverheidvereeniging tot plaatsen van handwijzers op het Noord- Bolwerk; betreffende het verleenen van vergun ning tot het maken van een lichtkozijntje in den muur van perceel Dam F. 98, uitzicht gevende op de binnenplaats van het ijkkantoor en een uitbouw op het Koorkerkhof tegen perceel A 122. naar aanleiding van het adres van J. v. d. Klooster betreffende hem overko men schade bij het omwaaien van een boom der gemeente, tot wijziging der verordeningen belasting houden en der verordening van alg. pl. politie naar aanleiding van het nader adres van A. Jeronimus 29 Juni 1900 betreffende de rioleering van diens woningen in deVolderij- laagte en het adres derafd. Middelburg der sociaal-democratische arbeiderspartij betref fende voeding en kleeding van schoolgaande kinderenen combinatie van de scholen D. en E. de stichting van een nieuwe school voor onvermogendenbetreffende lokalen ten dien ste van der militieraad; oninbare posten plaat selijke directe belasting op de inkomsten over 1896, 1899 en 1900; aansluiting van de per- ceelen Maisbaai P 127 en 128 aan de duin waterleiding. 26 Bezwaarschriften belasting op de honden 1900. 27 Benoeming eurator gyrrlj nasium (vacature Ter Haar Romeny.) Middelburg. Zendeling Pos on zijn echtgenoote hebben ons de vorige week een verrassende ure bezorgd met hunne belang- rijko mededeelingen van het Zendingsveld. Wijl Z.Eet'vv. ook te Goes zou optreden, gaven wij geen verslag teneinde van den indruk, dien wij ook daar verwachten, geen schade te doen. Laten wij van deze gelegenheid gebruik maken de Goesche Zendingsvrienden uit alle kerken uit te noodigon Dinsdagavond half 8 in de geref. kerk dezen Zendeling te gaan hooren. Zij zullen er heel wat van leeren en genieten. Vlissingen. Heden vertrok van hier het aan de Werf der Koninklijke Maat schappij de Schelde voor rekening der Stoom vaart Maatschappij Nederland te Amsterdam, gebouwde stalen mail scliroefstoomschip Koning Willem III. Dit schip is gebouwd volgens de hoogste klasse van Lloyd en de Nederlandsche Vereeniging van Assuradeuren en heeft de volgende hoofdafmetingen Grootste lengte 404wijdte 46hol 29, 9diepgang 23 bij een watervor- plaatsing van 8100 ton. Het is voorzien van een quadruple compound stoommachine in staat om 4000 IHP te ontwikkelen en het schip oen snelheid te geven van 14 Knoopen. Zoowel de hutten als de Salons voor de passagiers 1- klasse zijn volgens de laatste eischen ingericht, terwijl die voor de 2a klasse passagiers vooruit mede zeer smaak vol zijn afgewerkt. De gezagvoerder, de officieren en machinisten hebben zeer nette en ruime verblijven en wordt de equipage in de zeer goed ingerichte bak gehuisvest. Het laden en lossen geschiedt geheel hydraulisch. De Stoomstuurmachine met Brown's Telemotor bevindt zich op de Brug; de handstuurmachine in het achterstuur huis. Het schip is getuigd als een tweemast schooner met langsscheepsche zeilen de reddingsbooten zijn alle van staal en zoo geplaatst dat ze in eenige seconden buiten boord kunnen worden gebracht. Dit is het derde mailstoomschip voor genoemde stoomvaartmaatschappij door „de Schelde" gebouwd. 's Gravenpolder. Zaterdagvoormiddag omstreeks 10 uur werden de bewoners van het Armenhuis hovig opgeschrikt door een geweerschot, gelost in het schuurtje daarbij behoorende. Naar de plaats snollende vond men een bewoner zekeren J. d. V. in geheel bewusteloozen toestand, badende in zijn bloed. Hij was bezig geweest aan een oud pistongeweer te werken waardoor dit on verwachts was afgegaan en hij de goheele lading en zijn hoofd kreeg' Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch door dat zijne hersenen erg gehavend zijn, zal het wel een groot geluk zijn, indien hij er het leven niet mede inschiet. lerseke. Do drukte welke het aanvoe ren van suikerbieten met zich mede brengt, is ten einde. Ruim 'l3 minder is het aan tal kilo's dan verleden jaar dat op de haven werd aangevoerd. Bruinisse. Een fakkeloptocht, met mu ziek is voor onze kleine gemeente een evene ment dat vermelding verdient. Zij vond Zaterdagavond plaats bij gelegenheid van een trouwpartij van een der leden van het muziekgezelschap «Excelsior." Eerst een rondgang door 't dorp wat met de joelende menigte er om heen eon fantastisch gezicht leverde. Ook bij do serenade zelf waren eenige honderden aanwezig die bepaald van het eigenaardig schouwspel genoten. Laat in den avond was het aan do opgewonden stemming van het publiek nog merkbaar »dat er iets gaande was geweest." Zoutelande. De 3 Februari 1897 al hier opgerichte afdeeling van den Chr. Historischen Kiozersbond is in de laatst gehouden vergadering ontbonden. Het ledental aanvankelijk 15, was geslonken tot 5. Tholen. Donderdagnacht is op de Oos- terschelde het jacht «F. N. 69", toebe- hoorende aan J. Kegge, alhier, zoodanig op een volgeladen tjalk geloopen, dat de voorsteven verbrijzeld werd en het jacht onmiddellijk zonk. De opvarenden zijn door in de nabijheid zijnde schippers gered. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Nieuw en St. Joosland werden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer H. van Leerdam, goedgekeurd en werd tot diens toelating besloten Daarna begaf zich de raad naar de wo ning van den heer C. Polderdijk, die sedert 1851 raadslid en verschoidene jaren wet houder was, en onlangs voor het lidmaat schap van den raad bedankte wegens hoogen ouderdom, en bood hem; als waardeering van de velen en langdurige diensten, aan de gemeente en de inwoners bewezen, een prachtigon, gemakkolijken fauteuil aan. Het geschenk werd door den burgemees ter, voorzitter van den raad, met eene toe spraak aangeboden. De heer Polderdijk betuigde zijn hartelijken dank ervoor en verklaarde zeer vereerd te zijn met het hem geschonken aandenken. (M. C.) Bij kon. besluit is benoemd tot dijk graaf van den Boutepolder J. de Feyter te Terneuzen. Te Oudemirdum (Gaasterland) waag de een haas zich wat al te dicht bij de paarden in het weiland van de Wed. L. aldaar. Eensklaps zet een der paarden langoor nadeze rent uit alle macht, doch wordt ingehaald en met één slag gedood. Het dier bracht f 1.50 op. In de terechtzitting van 22 dezer werd door de Rechtbank te Tiel G. D. van den Br., wegens mishandeling van de vrouw van Van Uden, tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. De beklaagde begaf zich hierop naar de woning van Van U., ging daar onverwachts binnen en wilde hem met een broodmes, in den buik steken. Het mes brak echter af op eene groote gesp, zittende aan een lederen riem, welke Van U. draagt. Ware dit niet het geval geweest, zou er zeer waarschijnlijk een moord gepleegd zijn. Natuurlijk zal Van den B. zich nu ook voor deze daad moeten verantwoorden. Te Zaandijk is een bejaarde alleen wonende vrouw in dronkenschap gestikt door de rook van een binnenbrand die 's avonds laat waarschijnlijk door een stoof met vuur was aangekomen. Door 'het overlijden van den heer J. A. Fokker is vacant gekomen de betrek king van secretaris-penningmeester van het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen te Bergen-op-Zoom. Naar men ons meldt, bedraagt de daaraan verbonden jaarwedde f3500. Zouden er liefhebbers zijn? (Nieuwsbode.) Oudste dagbladen. King-Tchao in China, verscheen in 713 periodiek, werd weekblad in 1351 en dag blad in 1804. Gazette van Brussel in 1644. Te Amsterdam verscheen reeds in 1621 de Courant, gedrukt bij Broer Jansz. Te Haarlem de Haarlemsche Courant in 1656. Op de mailboot «Iraouaddy", gisteren te Marseille met 157 passagiers aangekomen, bevond zich een groot aantal Hollanders, die door de gebeurtenissen in de Transvaal genoodzaakt waren naar Europa terug te keeren. Treffend. Op hetzelfde oogenblik dat Kruger zijn zegetocht hield in Parijs, reisde Chamberlain onopgemerkt door dat doel van Frankrijk om zich, uit Italië komende, te Calais in te schepen voor Engoland. Toen Kruger te Marseille aan wal kwam, arriveerde 't bericht dat Roberts van zijn paard gevallen is. En sedert dien tijd zwijgt hij ook. Voorteekens? Gekheid Wij wilden het toch zeggen. Kruger telegrafeerde bij zijn aankomst te Marseille het volgende aan de Koningin «Door Gods bescherming onder de goeds zorgen van den commandant, de officieren en manschappen Uwer Majesteits kruiser «Gelderland" behouden en in welstand te Marseille aangekomen, gevoel ik mij gedron gen bij het verlaten van dien oorlogsbodem in afwachting dat ik het voorrecht moge hebben zulks persoonlijk te doen, Uwe Ma jesteit mun oprechten dank te betuigen voor het bewijs van Hare welwillende gevoelens mij gegeven door het ter beschikking stellen van den kruiser «Gelderland". Kruger". De Koningin heeft vriendelijk geantwoord. 1 Aan kunnen trent na 1 Zw 1 nicke kleine ring me ijzer, 1 De J. d. Wij de lezin echter hetzelfd» MIDD Willems Be v a z.; C. S Vijver, geb. Pr Janse, c Ovei de Vries J. C. M van J. GOE8 van der nelia A Gebc rus Duv Johanna tje van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2