Kerknieuws. Gemengde Berichten. Met de Leerplichtwet zijn die heeren allesbehalve ingenomen. Er wordt zelfs voorgesteld om bij motie de teleurstelling over die wet uit te drukken, een wet waarbij „de wenschen en verlangens door een groot deel der arbeiders uitgesproken" verwaar loosd zijn en die „verre van voldoende is voor hot te bereiken doel". Men begrijpt wat de heeren willen. Verplichte Schoolvoeding en Kleeding inet subsidiering voor de Gemeentebesturen door het Rijk, uitbreiding van het Her- halingsonderwijs, dat v erplicht moet worden gesteld, en uitbreiding van den Leerplicht tot het 15de jaar, staan daarbij natuurlijk op den voorgrond. De schotel door Minister Borgesius met socialistische saus gekruid, heeft, wel verre van der heeren eetlust te bevredigen, die slechts te meer geprikkeld. Zij willen niet maar een socialistische kruiderij, maar so cialistischs spijs. Van twee zijden tegelijk wordt dus de Onderwijskwestie aan de orde gestold. Het kan wel niet anders, of zij zal bij de verkiezingen van 1901 een zeer gewich tig deel uitmaken van meer dan één pro gram. Niet dankbaar genoeg kunnen wij daarom zijn, dat wij onzerzijds in het Unie-rapport thans een banier bezitten, die niet alleen bij de stembus tot vereenigingspunt kan dienen, maar tevens ook een program, dat daarna nog voortreffelijke diensten kan doen en waarvan de profijtelijkheid nu zelfs deor liberalen begint te worden erkend. N. rr. Gr. Cr. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Est, J. v. Duijvenbooden, eand. te Katwijkte Eierland, H. G. v. d. Flier, eand. te 's Hertogenbosch te Beesd, W. J. Aalders, te Buiksloot; te Eek en Wiel, J. Kuiper, te Hien en Dodowaard te Gorinchom, H. Kwint, te N. en St. Joosland. Aangenomen naar Warga, door H. de Haan, te Scherpenzeelnaar Oude en Nijohorne, door O. Tiddens, te Surhuis- tervoen. Hot provinciaal kerkbestuur van Zeeland is »om". Het benoemde ds. C. R. van Lelyveld te Goes tot vice-president van het kerkbestuur, in plaats van ds A. Scholte (modern) die met 1 Jan. uit dat bestuur treedt. Geref. Kerken. Beroepen te Wirdum, J. Douma, te Spij- kenissete Bierum, J. Dekker, te Nieuw Vennep; te Oude Pekela, J. v. d. Berg, te Sliedrecht; te Enumatil, D. Steen huis, te Borlicumte O. en W, Sou burg, J. A. de Vries, te Fijnaart. Aangenomen naar FoudgumRaard, door S. Tromp, te Hijlaard Verbeterd bericht.) Door een vergissing onzerzijds kwam in ons vorig no. bericht te staan dat ds. Donner te Nieuwdorp zou bedankt hebben voor Werkendamdit is echter niet zoo. ZEerw. nam nog geene beslissing. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Enkhuizen, H. Bakels, te Warns. De horstemming voor een lid der Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg is door burg. en weth. bepaald op Vrijdag 30 November. Hansweert. Bij onderzoek door duiker naar het op de Schelde gezonken sleepschip A. Roijers k Co. 10 is gebleken dat het schip niet gelicht kon worden. Anna Jacobapolder. Toen de stoom tram die 's avonds 4 uur uit Steenbergen vertrekt in de richting Zijpe, Maandagavond even do halte Noorddijk was gepasseerd, had een vrij ernstig ongeval plaats. De conducteur Kanaar had het ongeluk, terwijl hij het hoofd buiten den wagen stak, in aanraking te komen met een telegraaf paal, waardoor lüj buiten do tram werd geslingerd. De controleur van de tram gaf oogenblik- kelijk den machinist last te stoppen. Wel dra vond men den conducteur ter zijde van den weg liggen in half bewnsteloozen toe stand. Met behulp van een paar reizigers in de tram gebracht, kon men geen uit wendige letselen bespeuren, dan een groote buil aan de linkerzijde van het hoofd. Nog langen tijd bleef de gevallene zoo versuft, dat hij zich volstrekt niet kon herinneren wat met hem was gebeurd. (M. C.) Volgens een particulier telegram was de aardbeving op Curacao van lichten aard en had zij geen ernstige gevolgen. De militieraad zal, behalve in Middel burg ook vergaderen te: Oostburg 19Dec. Zierikzec 21 Dec. en te Hulst 28 Dcc. Goes. In de gisteren alhier gehouden vergadering van het Nederlandsche Paarden stamboek onder voorzitterschap van den heer Van Gorsel, werd medegedeeld dat dit jaar 18 keuringen werden gehouden en 15 heng sten en 33 merrien werden aangenomen, de hengsten en 25 merriën waren van zwaar Brabantsch ras. Op de tentoonstelling te Kruiningen werd alleen een prijs van f 50 voor een eenjarigen hengst, en een van f 25 voor een volwassen merrie toegekend. Dit jaar dekten 51 hengsten, waarvan 8 in Zuid Beveland, 5 in Noord Beveland, 3 in Walcheren. Na deze mededeelingen kwamen de voor stellen in behandeling, voorkomende op de agenda der a. s. Maandag te Rotterdam te houden algemeene vergadering. Besloten werd die te steunen. In de commissie voor onderzoek der rekening werden gekozen de h.h. P. Maas, A. Meeuwso en J. Peper Als plaats voor de zomervergadering werd Middelburg aan gewezen. Tot afgevaardigden naar Rotterdam wer den benoemd de h.h. J. J. v. Weel en Voor- beijtelen tot keurmeesters de heeren Louter, Gevaert en Momma, resp. te Yzendijke, Westdorpe en Bergen op Zoom. Aan do afd. Walcheren dor Mij.totbev. v. landb. on veeteelt zal f175 plus f325 voorwaardelijk worden gesubsidieerd voor prijzen en premiön bij gelegenheid dor te Middelburg in 1901 te houden tentoon stelling. Heinkenszand. Maandag 26 November spreekt de heer C. Plokhooy, strijder in het Hollanders-corps thans balling, alhier in de Gerf. Kerk over den oorlog. Tevens collecte voor het Afrikaansche Tehuis te Amsterdam. Serooskerke (W.) Onze gemeente geneesheer, de heer J. Hector, herdacht Maandag den dag, waarop hij vóór 40 ja ren de geneeskundige praktijk aanvaardde. De jubilaris was eerst te Grijpskerke werkzaam en kwam later herwaarts ovor. Vele gemeentenaren gavon van hunne belangstelling in dit jubilé blijk, door hem een prachtig cadoau aan te bieden. Ook eenige ingezetenen van Grijpskerke deden desgelijks. Des avonds bracht hot fanfare corps don jubularis eene welgeslaagde sere nade en maakte daarna al spelende een marsch door het dorp. Het spreekt van zelf, dat het eon en ander op het dorp een prettige drukte teweegbracht. Nisse. Maandagavond omstreeks elf uur is door een onbekende oorzaak brand ontstaan in de herberg van A. Zuidhof onder deze gemeente mot het gevolg dat huis en schuur zijn afgebrand. De man was afwezig en kwam thuis toen het reeds bijna afgebrand was, de vrouw met haar drie kindertjes lag te bed. Niets van be- teekenis is gered. Alios was verzekerd. De brandspuit van Ovezande kon geen dienst verrichten wegens gebrek aan water. Geslaagd voor klerk der posterijen en telegrafie de heeren L. v. Braken te Mid delburg, J. A. Wemelsfelder en J. B. T. v. Linschoten te Vlissingen. Tot opzichter 4e klasse van den Wa terstaat te Breskens, is benoemd de heer J. Lugten, thans in gelijke betrekking te Numansdorp. Het jaarlijksch onderzoek van ver lofgangers der militie te land zal 4 Dec. a. om 11 uur op 't stadhuis te Middelburg geschieden. Graaf Berthold Bernsdorff, eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, heeft dit met zijn badinrichting verkocht aan dr. Schiff te Munchen, die deze badplaats be langrijk schijnt te willen uitbreiden. In Friesland wil men aan H. M. de Koningin als nationaal geschenk het Oranje woud aangeboden zien. Het is in de 17e eeuw gesticht door Albertina Agnes, dochter van Frederik Hendrik en Amalia van Solms, en echtgenoote van Willem Frederik van Nassau Dietz, den kleinzoon van Jan van Nassau (oudste broeder van Willem I.) Ook de Prinsentuin te Leeuwarden is door dezen Willem Frederik aangelegd. Later is Oranjewoud bewoond door onzen (lateren) stadhouder Willem IV, die na zijn huwelijk met prinses Marie van Engeland het bui tengoed uitbreidde en verfraaideterwijl hij later voor zijn dochter Carolina te Brongerga een vorstelijk buitenverblijf stichtte. In dien tijd stichtten ook de Friesche edelen Van Haren en Tamminga hunne landhuizen te Oranjewoud. In het jaar 1795 werd het Huis van Oranje van zijn bezitting beroofd. Oranjewoud werd nationaal domein. In 1803 werden de ge bouwen, in 1813 de grond publiek ver kocht, en gekocht door do familie v. Schel- tenga en Bieruma Oosting, wier afstamme lingen nog aldaar wonen. De afdeelingen der Twoede Kamer zijn voor het aanstaand tweeraaandelijksch tijdvak hernieuwd. De centraio sectie be staat uit de heeren Mackay, Bastert, Ker- dijk, Schepel en Lohman. Een telegram uit Algiers zegt: Het gerucht loopt dat do Gelderland zal aan- leggon te Algiers en dat president Kruger niet te Marseille aan wal zal stappen, maar rechtstreeks naar Vlissingen zal gaan. Noch de admiraliteit, noch de gouverneur-gene raal, noch de Nederlandsche consul weten er iets van; maar de consul meent, dat Kruger niet te Marseille aan wal gaaf, daar hij beducht is voor een te geestdriftige ontvangst, en wijl Holland vreest voor een dergelijke betooging op een zijner oorlogs schepen. Do heeren Fischor en Wessels, Grobler en Trotsenburg en de consul van den Vrijstaat te 's-Gravenhage, dr. Hendrik Muller, zijn niettemin te Marseille aange komen. Wolmarans ligt in Den Haag ziek. De rechtbank te Breda heeft Cornelia de Jong, beschuldigd van moord op haar buurvrouw te Gastel, veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Voor een lid der prov. staten van N. Holland in 't district Amsterdam moet herstemd worden tusschen prof. Treub (rad.) met 798 en Wijnmalen (lib.) met 908. Van Eeghen (antir.) had 548. Een werkman werd gisteren in de derde klas van den trein nabij Rotterdam onwel en overleed nog voor aankomst aldaar. Te Opwierde is de zoon van een arbeider die de vorige week uit Indit! als soldaat was teruggekeerd in een sloot geraakt en verdronken. Te Nieuwer- oord (Drente) had een 14-jarig meisje oen wondje aan do hand. Bij het verrichten van eenig huiswerk kreeg ze er eenig stof in; kort daarna zwol de arm op, en het meisje stierf aan bloedvergiftiging. Te Bergen-op-Zoom is een kind dat zich brandde aan kokende koffie, na eenige dagen van smartelijk lijden bezweken. Te Dirksland zijn ook de ruiten der Christe lijke school ingeworpen. De orde is her steld, doch men vreest voor nieuwe onge lukken wanneer de mariniers weg zullen zijn. Te Maassluis geraakten gisteren nacht drie matrozen van de logger Friesland te water, een hunner, 24 jaar oud, verdronk. Eon droevig stukje huwelijks leven vertelt het »U. D." in het volgende geval uit Utrecht: Reeds omstreeks 10 uren Zondagmorgen had in de Koningstraat een treurig geval plaats, waarin de drank wederom de hoofd rol speelde. Toen namelijk oen bewoner dier straat, eerst sedert kort gehuwd, doch steeds in gespannen verhouding met zijne vrouw lovende, in beschonken toestand thuiskwam, moest al spoedig het huisraad 't ontgelden. Nagenoeg geen stuk bleef heel. Daarna ging de woestaard zijne vrouw, welke midden op do straat gevlucht was, met een mes te lijf en bracht haar een ernstige verwonding aan het been toe. Gelukkig werd de vrouw spoedig ontzet en door eenige buren verbonden. Toen de dronkaard zich verder wodor in de kroeg begaf, maakte de vrouw van de gelegenheid gebruik om hot nog overgehleveno huis raad weg te halen, en daar zij dat leven moede was, verkocht zij het rampzalige overschot aan een uitdrager aldaar. Daarna vertrok zij naar het huis barer ouders te Amsterdam. De jongeling Smelt, die onlangs te Utrecht wegens zijn aanslag op mej. Brou wer werd veroordeeld en wiens zaak eerlang in hooger beroep komt wordt in het testament van zijn slachtoffer ver meld met een legaat van f 10,000. In De Nederlander wordt medegedeeld, dat te 's-Gravenhage het voornemen be staat aan H. M. de Koningin bij gelegen heid van haar aanstaand huwelijk een zeer eigenaardig huldeblijk aan te bieden. Er zou n.l. een plan bestaan om verschillende huizen, gelegen aan bet tegenover het ko ninklijk paleis in den Haag zich bevindende Houlstraatje, aan te koopen en te sloopen, ten einde zoodoende daarvan een flinke, breodo straat te maken. Pier Pander is naar uit Rome aan het Handelsblad geschreven wordt sinds eenigen tijd bezig aan hot gipsmodel voor een medaille, welke zal verschijnen bij ge legenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin. De eene zijde stelt een stijlvol huwe lijksbootje voor met krommen mast, ge zwollen zeil, kronkelenden wimpel en vroo- lijk wapperende banier. Achterin ziet men de beeltenissen van hertog Hendrik en Koningin Wilhelmina die het roer houdt. Beiden staren rocht voor zich uit, de toe komst in. Op de achterzijdede madaillon-portret- ten der vorstelijke personen. De uitvoering der medailles in brons en zilver naar het gipsmodel zal door de be- kondo firma Begeer te Utrecht geschieden. Gelukkige oudjes. Dozor dagen werd medegcdoeld, dat in de gemeente Frane- keradeel een bejaard ochtpaar in een var kenshok woonde. Do diakenen der Ned. Herv. Gom. aldaar hebben zich, naar de Std. nu meldt, dit geval aangetrokkenzij hebben voor de oudjes een flinke woning gehuurd, en deze is reeds door hot echtpaar betrokken. Als voor elke groote gebeurtenis en de komst van elk interessant persoon, geeft Parijs reeds blijken van belangstelling in de reis van President Kruger door de bou levards te overstroomen met snuisterijen, „de nieuwste uitvindingen van den dag". Zonder te spreken van liedjes en verzen, die de „camelots" bij honderden verkoopen, ziet men reeds Kruger-speelgoed. De kleine industriëelen van den Marais en Belleville, die de specialiteit hebben van deze gees tige Parijsche artikelen, zijn aan het werk gegaan. Zij zijn begonnen met de Gelderland in 't klein te verkoopen. Later kwamen hoor nen hemds-knoopen met hot portret van Kruger, den hoogen hoed op en de pijp in den mond. Voor de vrouwen zijn het bro- clier, spelden, medaillons met het portret van den president. Men verkoopt ook vouw- beenen, penhouders, presse-papiers, waarop „Oom Paul" is afgebeeld. Thans is men in den Marais druk bezig met vlaggen van de Transvaal en den Oranje-Vrijstaat te vervaardigen voor den dag waarop President Kruger te Parijs zal aankomen. Naar aanleiding van het spoorwegon geluk bij Offenbach wordt aan de .Frankf. Ztg." meegedeeld dat in N. Amerika alle wagens voorzien zijn van 'n kastjetmet gla - zen deur) dat oen sterke zaag en oen bijl bevat. Tevens hangt aan de wand een flesch met een chomisch bluschmiddel. In Europa is men zoo ver nog niet. In Barkly-Oost zijn niet minder dan 75 pet. der kiezers aangeklaagd wegens rebellie en worden derhalve ontkiezerd. Op deze wijzo kan Sir Gordon Sprigg nog heel lang plezier hobbtn van zijn meerder heid in 't parlement en van zijn ministers zetel 1 De gemeenteraden van vele plaatsen in Frankrijk zullen Kiuger adressen van sympathie aanbieden. Het bericht dat de Gelderland naar Vlissingen in plaats van naar Marseille stoomen zou wordt door dr. Leyds tegengesproken. Den 12 Dec. vertrekken uit Engeland naar Zuid-Afrika 2100 manschappen en offi cieren, met 700 paarden als aanvullings troepen. Op de vergadering van de Weenor Geneeskundige voreeniging werd eon patient binnengeleid die zijn haar door aanwending van Röntgen-stralen had teruggekregon. Eenige jaren geleden was hij kaal gewor den. Op do volgende wijze had do gene zing plaats gehad: Een ronde plok op het hoofd was zes keer, 15 minuten lang, aan don invloed van Röntgenstralen blootgesteld en gedurende de twee maanden, dat de behandeling werd voortgezet, kreeg de man langzamerhand zijn vroeger dik, donker haar terug op die plaatsen waarop die stra len hadden ingewerkt. De plekken die niet zoo behandeld waren, bleven zooals vroeger. (Natuurlijk zijn de haarwortels hier aan wezig geweest. Anders toch zou de paro die werkelijkheid worden dat men door middel van Röntgenstralen zelfs op een steen haar te voorschijn roopt In vier dagen van Southampton naar New-York. Tot dusver was het voor on mogelijk gehouden, een snelheid van 30 knoopen of GO K.M. in het uur met do tegenwoordige stpomschepen te bereiken. Bibs, professor in de bouwkunde aan de Universiteit te Glasgow, ontwerper van de plannen der twee snelste pakketbooten van de Amerika-lijnde «Parijs" en de «New- York", verklaart dat het wel kan. Een eerste schrede om een grootere snel heid te krijgen was het gebruik van staal in plaats van ijzer, nu is echter nikkel veel meer aan te raden, daar de snelheid dan nog een knoop meer zou worden. De machines hebben weinig groote verbete ringen ondergaan, alleen zij herinnord, dat de 60 schroefoinwentelingen nu tot 90 ge bracht zijn. Verder zijn de ketels veel te zwaar, de lichtere gebruikt men alleen op oorlogsbodems. Het type van de locomo tiefketels, gebruikt op sommige torpedo's, heeft reods goede uitkomsten gegeven. Men moet een ketel hebben waar het water do vlampijpen geheel omringt. Ook de brand stof, de steenkool, is veel te zwaar, daarom zou het aan te raden zijn petroleum te gobruiken, vooral daar men hiermee reeds gunstige rosultaten heeft verkregen. Om in vier dagen van New-York naar Southamp ton te gaan, zou een schip, volgens prof. Bibs, aan de volgende voorwaarden moeten voldoen: Lengte 1000, breedte 100 en diepte 30 voet. 't Moet van vernikkeld staal gebouwd zijn en olie of een andere daarmee overeenkomstige vloeistof als brand stof gebruiken. Aan een particullier schrijven van eene Afrikaansche dame uit de Kaapkolonie ontleenen wij do volgende bijzonderhoden, die een scherp licht werpen op do barbaar- sche haudolingon dor Engelsehen in do beido Republieken. Zij schrijft: Jongens van 13 jaar gaan met hun vader op commando om niet door de Engelschen krijgsgevangen te worden gemaakt. Een dame uit het Winburgdistrict ver telt hoe sir Hector Mc. Donald tegenover haar moeder en haar handelde. Hij sprak tot haar moeder: »Ga je man bij zijn baard hier halen en hang hem op om hom te beletten door te vechten." Nadat de Engelschen alles hadden wegge nomen en do hoeve verband, zeide de gene raal tot hot meisje: »Ga nu maar met de Kaffers wonen, dat wil je immers wel", waarop zij antwoordde »ja, liever dan te wónen mot do Engelschen, die tegen vrouwen en huizen vechten". Daar deze vrouwen een beotje geld had den, behoefden zij niet naar het vrouwon- kamp te Bloemfontein te gaan waar oude en jonge vrouwen, zonder eenige gerieven' opgesloten zitten; terwijl deze christelijke beschaafde Engelschen in hare huizen wonen. En niettegenstaande al deze ellende, ver klaren deze vrouwen dat zij liever alles wil len verduren dan te zien dat haar echtge- nooten en zonen hunne wapenen neder- leggen. Zoodra eene vrouw haar meening uit spreekt wordt zij door de Engelschen krijgs gevangen gemaakt. Movrouw Buijs en de vrouw van een anderen veldcomet zijn door de Engelschen naar de commando's gezon den om hun echtgenooten mede te deolen dat, indien zij voor een zekeren datum, hunne wapenen niet nederleggen, hunno huizen in Heidelborg zullen worden verband en hunne hoeven verbeurd verklaard. Schrijfster verhaalt dan verder, hoe bij een [der schermutselingen van Do Wet de Engelschen zijne ambulance buit maakten. Oom Chrisjan vond op het slagveld vier gewonde Engelschen en hunne smartkreten waren zoo hartroerend, dat hij een zekeren Boshof met een witte vlag naar Kroonstad zond om de Engelschen vriendelijk te ver zoeken hulp te zenden voor hunno men- schen, omdat hij (de Wet) niets voor hen kon doen daar zijne ambulance door de Engelschen was genomen. Hij hoopte dat deze fout zou worden hersteld. Do troepen zonden De Wet geen ant woord, en Boshof mol de witte vlag ging als krijgsgevangene naar Groenpunt. En dan staan de Engelsehe bladen nog wel vol van verraad door de Boeren met de witte vlag gepleegd. De Afrikaansche besluit haar schrijven aldus „Gij zegt dat gij allen moed verloren hebt, wij niet. Ik denk altijd aan hetgeen mijn broer gezegd heeft: „Die Boeren is nog te banja, soo's hul min genoeg is zal die Heer ver hul uitkomst gè In het weekblad Floralia komt een brief voor van W. M. Nyenes vroeger tuin man aan de Staats-ineisjesschool te Preto ria, die uit St. Helena schrijft. Er blijkt uit dat er onder de gevangenen zijn, die buiten het prikkeldraadkamp werken mogen en zeer goed behandeld worden. „Wat zou ik wenschen eens wat Hollan ders, die hart voor planten en vogels heb ben, hier te kunnen rondleiden. Om u maar eens wat op te noemen van planten, wat ik alzoo zag, nu ik buiten 't kamp ben, bijv. katoenboom, koffie, dadel en cocospalm van verbazenden omvang. Phormium tenax, verschillende soorten Aloös, Cactus, Mesem- brianthemum, Fuchsia's, Pelargoniums, Gen ista's, Calla, enz. De meesteu van dezen groeien in 't wild, zoo ook stroobloemen. Wat opmerkelijk is, is dat het geheele ei land als bezaaid is met postelein, 't gewone soort wat men voor den handel verbouwt (groene). Dan staat er in de vallei waar ik werkzaam ben, ook een soort van spinazie namelijk Nieuw Zeelandsche, die ik in Pre toria ook verbouwde. Een heele mooie plant, die hier meer dan twee voet in mid dellijn meet en zeer lekker van smaak is, ongerekend ze zoo voordeelig is, aangezien men ze kan afsnijden, waarna ze weer op groeit. Vogels zijn hier prachtig mooi. Om te beginnen kanaries, bijna geheel geel, zwer men putters. Zondag ving ik nog oen jon ge, die doornat geregend was, maar hergaf hem de vrijheid. Roodbekjes, welke in Transvaal ook veel voorkomen, kleine duif jes. fazanten, strandvogels en zooveel meer die ik niet ken. Er zijn er, die zoo schoon gekleurd zijn, dat men zougelooven geverf de te zien. Vervolgens zijn er nog konijnen maar zoo typisch en in alle kleuren, en dan in 't wild. Er wordt nog al jacht op gemaakt ze zijn trouwens ook heerlijk. Slangen of ander giftig, kruipend gedierte, geloof ik niet dat zich hier bevinden. Op 't oogenblik geniet ik het voorrecht „buiten" te werken. Dat „buiten" bedoelt meer niet tusschen doorndraad te zijn opge sloten. En 't werk, dat we verrichten, is: 't maken van een tennisbaan en nog wel van cement. We worden hier keurig be handeld. Zeer goede behuizing en kost, een boel boter, dan 't op Deadwooa is. Mijn maat, ook tuinman uit Pretoria, A. J. v. d. Wal, die al jaren in Afrika is, spreekt goed Engelsch en kan dus de luidjos best te woord staan waarvoor wej werken." Te Wells (Wales) en omstreken is uit een menagerie een tijger ontsnapt en deze verspreidt angst en verwoesting. Van een kudde van honderd-en-dertig schapen heeft hij er acht-en-twintig verscheurd. Verder doodde hij twee schapen, een paard, een ezel, een koe, acht geiten, twaalf een den en drie-en-vijftig kippen. Men heeft een klopjacht georganiseerd, maar het verscheurende dier is niet te vinden. De scholen zijn gesloten, de hoe ven gebarricadeerd, de diligencedienst is gestaakt; de gewapende macht is te hulp ge- roepenom het ondier onschadelijk te makeni Met groote spanning wordt de ope ning van de Spaansche Cortes, die heden plaats heeft, te Madrid te gemoet gezien. Sensationeele debatten worden verwacht. De Cortes is samengesteld als volgt: 223 (onderling verdeelde) conservatieven, 86 liberalen, 33 aanhangers van Gamazo, 14 aanhangers van den hertog van Tetnan, 6 aanhangers van Romero Robledo, 14 repu blikeinen, 2 Carlisten, 1 ultramontaan en 8 wilden. De oppositie telt 166 leden. Een vrouw te Neufchateau (Belgsch Luxemburg) die 103 jaar oud is, is plotse ling aangegrepen door den onbedwingbaren lust, Parijs te zien, voor zij sterft. In haar geheele leven heeft zij nooit in een spoortrein willen reizen, waarvoor zij zeer bang is. En zoo heeft zij besloten den weg te voet af te leggen. Zij is dezer dagen dapper op weg gegaan. Op het kasteel Cabrespine nabij Es- palion, iii Frankrijk, leeft een .mijnheer De Glandicre, die bezig is zijn 108sten winter te beleven. Hij gaat in dezen tijd van het jaar weinig uit, maar hij is lichame lijk en geestelijk geheel normaal. Te Johannesburg heeft voor oen krijgs raad een Italiaansch inwoner van Transvaal, Duigi Deli, terechtgestaan. Hij had deel uitgemaakt van een Boeren-commando, dat 's nachts eene hoeve aanviel, welke door een patrouille van Compton's ruiterij was bezet, bij welken aanval twee ruiters wer den doodgeschoten en de overige gevangen genomen, maar later vrijgelaten werden. Deli, dien men later als spion vatte, werd nu door den krijgsraad wegens .moord" hij erkende, een der ruiteis door een venster to hebben doodgeschoten en wegens het schenden van den onzijdigheid eed, tot den dood door den strop veroordeeld. Onder de uit Afrika vertrekkende Britsche officieren bevindt zich ook kolonel Mahon, die Mafeking ontzet heeft. Hij keert naar Egypte terug.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2