Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 10 November 1900. No. 18. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Heciitszakeii. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. najaarsvergadering ~uFr DE PERS. Marktberichten. Goes. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op Zaterdag 17 November 1900 voormiddags 10 ure ten Raadhuize in het openbaar verkoopen bij inschrijving Het kap hout langs den toegangsweg naar het station bij de voormalige oliemolenaan den 's Heer Hendrikskinderen dijk tegenover de oliemolen aan den oostwal tegenover de voorstadde Olmen kapboomen aan den oosthavendijk alsmede eenig hakhout en doode plantboomen, beginnende op de Westwal. Alles zooals daags vóór de verkooping zal worden aangewezen des namiddags 1 ure te beginnen aan den oostwal tegenover de Voorstad. De voorwaar den liggen ter visie op de Secretarie; nadere inlichtingen bij den Gemeente bouwmeester de inschrijvingsbiljetten moeten Zaterdag 17 November des voormiddags vóór 10 ure op de Secretarie zijn bezorgd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Makkum J. J. Homburg te Biervliet; te Britsum J. ten Brug- genkate te Westwoud; te Vreeswjjk J. Buenk te Leerbrook; te Wolfertsdijk ds. J. H. Schreuder te Ovezand. Aangenomen naar Spijk bij Gorinchem door J. W. F. Both uit Amerika. Bedankt voor Franeker door J. Homan te Witmarsum; voor Retoren door C. F. S. Rutgers te Beuningenvoor Zutfen door J. Buscb Keizer te Wognum. De lieer J, D. de Stoppelaar, te Lei den, proponent bij de Algemeene Doops gezinde Sociëteit, is overgegaan tot de Nederduitsch Hervormde Kerk, om in den loop van 1901 bij die kerk het proponents examen af te leggen. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot de Evangeliebediening toe gelaten de heeren J. Jellema te Gauw (bij Sneek) en IJ. Stelma te Sneek. Geref. Kerken. Aangenomen naar Brielle door D. Smal- legange te Almelo. Bedankt voor Barneveld door J. C. v. Schelven te Dieren. Voor het examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn te Venlo 0. a geslaagd de heeren J. J. Nuijten en J. J. Kluit, beiden van Middelburg. Te Krabbendijke met Oostdijk (G. K.) bracht de collecte voor de Scholen met den Bijbel dit jaar f24.43 op. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: mishandelingJ. N., 20 j., schippersknecht, Breskens, tot 2 m. en A. v. D., 20 j., schoen maker, Hoedekenskerke, tot 1 m. en A. V., 18 j., arbeider, Eede, tot f 8 b. s. 8 d. h.; beleediging van een ambtenaar M. S., 44 j., oestervisscher, Iorseke, tot f 5 b. s. 5 d. h. icederspannigheid J. B., 20 j kloermaker, C. F., 17 j., arbeider, en P. F., Gz., 25 j., timmermen allen 's Heerenhoek, ieder tot 3 m. gev. straf; strooperij met inklimrning: D. J. S., 16 j., zonder beroep, G. F. S., 16 j., werkjongen, en A. J. H., 16 j., loopjongen, allen Mid delburg, ieder tot f2 b. s. 2 d. h.en diefstalL. de P., 19 j.. sjouwer, Vlis- singen, tot 2 m. gev. straf. Vrijgesproken: L. M. Th., 24 j., hvr. van G. F. S., Hulst, en O. A. A. W., 20 j., arbeider, Sas van Gent, beiden beklaagd van mishandeling, en A. L. G-, 21 j., ar beider, Eede (Valeiskreek), beklaagd van vernieling. Dinsdag 27 November a. s. zal de zaak-Misseghers voor den Hoogen raad be handeld worden. Als advocaat zal weder optreden de heer mr J. J. Heijse. Goes. In de raadsvergadering van Don derdag (afwezig de heer Ochtman) werd de heer L. F. Wenninger te Loppersum be noemd tot tijdelijk leeraar aan de H. B. S. op een salaris van f 150 's maands. Werden de jaarwedden der tijdelijke onderwijzers aan school D. geregeld, en met de waar neming belast als hoofd de heer B. C. v. Driel op een salaris van f 750 plus f 225 voor een woningen L. Zandee als onder wijzer. Eenige af- en overschrijvingen werden goedgekeurd, benevens een wijziging in de gemeentebegrooting over 1900. In gekomen was van Gedep. Staten een afwij zende beschikking op een reclame van J. J. Quist in zake diens aanslag in den H. O. Op een verzoek van A. H. Schrijver die een steenen schuurtje wil bouwen achter zijn perseel E. 23 s., aan Schipperswegeling en van L. Oele die een woonhuis wil bou wen aan den Oostsingel, om éen rooilijn door B. en W. aan te wijzen, werd gunstig beschikt. Bij de rondvraag vestigt de heer Risch de aandacht op den toestand van den weg langs de haven. Die is op vele plaat sen onberijdbaar. De Voorzitter zegt dat daarin voorzien wordt; er ligt altijd grint gereed, 'tnatte weer heeft de herstelling eenigszins ver traagt, De vergadering werd daarna gesloten. Goes, Het mond-en klauwzeer is ge constateerd op de hofstede van D. Rouw. Middelburg. De vereeniging „Handels belang" stelde tot candidaten voor de Kamer van Koophandel (verkiezing 16 Nov.) de heeren Boasson (vacature Snijders), H. F. J. v. Burg, J. Borsvis, P. A. Verhuist, G. Alberts en W. J. J. Koole. De heer W. J. Sprenger (aftr.) werd niet weer candidaat gesteld. Bruinisse. Onze gemeente genoot deze week de eer een der bannelingen uit Zuid- Afrika gastvrijheid te mogen bieden. Do Weled. Heer Snijman, vroeger vre derechter in een der grensplaatsen in de Kaap Kolonie trad Woensdagavond in de Ned. Herv. Kerk op met eene lezing over eenige episoden uit den l.uidigen worstel strijd. Wie de sympathie kent die ons volk bezielt voor onze stamverwanten kon niet twijfelen of deze bijeenkomst moest succes hebben. Stampvol was dan ook de kerk reeds voor het aanvangsuur. Door Ds. Waardenburg werd spreker in geleid met een treffende toespraak waarin het lijden en de strijd onzer broederen werd uiteengezet. In een ernstig, plechtig gebed werden de nooden en behoeften van de verdrukten van Afrika 's zuiderstrand opgedragen aan Hem die de Gerechtigheid zelf is en op Wien den benauwde van hart nooit tevergeefs heeft gehoopt. Daarna trad de heer Snijman op. Hoe gaarne wij diens rede zouden willen vertolken zullen wij kieschlieidskalve dit niet doen de heerSnij- man zal D.V. Vrijdagavond te Goes op treden met hetzelfde onderwerp. Door meedeeling toch in dit blad voor die spreek beurt zou voor velen der lezers de lezing zelf niet nieuw meer zijn. Genoeg zij het dat met ademloozo stilte sprekers in teressante mededeelingen werden aange hoord. Onverwrikbaar staat ZEd. in de Over tuiging dat eenmaal God de Heero de ze gepraal aan do Republieken schenken zal. Nooit, neen nooit zal dia „Engelse" „win." Met een kort woord van dank namens de vergaderden en de betuiging der har telijkste sympathie besloot Ds. Waarden burg deze onvergetelijke bijeenkomst. De collecte ton bate van het Afrikaanscho Te huis te Amsterdam bedroeg f 60.30. Een dezer nachten werden bij twee arbeiders te Nieuw en St. Joosland een zestal konijnen gestolen. Den vermoede- lijken dader, die de konijnen te 's Heer Arendskerke verkocht, is men op het spoor. Het moet een gevaarlijk sujet wezen. (M. C.) De heer J. C. van Ilattum van Elle- woutsdijk, ambachtsheer van Ellewoutsdijk, heeft een belangrijke gift geschonken om dezen winter de armen in die gemeente van de noodige brandstoffen, beddegoed en onderkleed eren te voorzien. "Woensdag raiddag is te Driewegen de Zeeuwsche klompenmakerij van de firma Van Vlaanderen afgebrand'. Door den feilen wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. Het woonhuis bleef behouden. Assurantie dekt de schade. Het sleepschip' dat, zooals in ons vorig nommer reeds gemeld is, nabij Hans- weert zonk, heette niet „Royers Cow"zoo- als 't slecht geschreven telegram ons denken deed, maar „Roijers 110 19". Toen het zonk zijn terstond de schipper en diens vrouw, benevens de knecht, in de roeiboot gespron gen en door de sleepboot Johanna II, kapi tein lan Prooijen, te Hansweert binnen gebracht. Voor eene verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad te St. Philipsland zijn als candidaten opgegeven van eene zijde de heeren Th. A. Boudeling en J. Dorsten van een anderen kant de heeren Th. A. Boudeling en A. L. van Eldik. (M. C.) Hansweert. Van het met zaad geladen Zeilschip »Trio" schipper J. de Vries komen de van België en bestemd naar Pruisen, is heden nabij Bath de stag gebroken. Door de Telegraaf II is het schip alhier binnen gesleept. Nieuwdorp. Maandag werd rekening en verantwoording gedaan aan de leden van de werkmansvereeniging over het beheer van het afgeloopen dienstjaar. Nadat vooraf door den voorzitter een woord van hulde gebracht was aan onze verloofde koningin en haar a. s. gemaal, waarmee de vergadering met een driewerf hoezee instemde. Uit de rekening bleek dat aangekocht waren 310 kar kaöhel-en smeekolen waar van werd uitgemeten 6090 Heet. De kolen konden ons voor 95 cent de Heet, vrij op den wagen berekend worden met nog een batig slot van f 34. De aftredende bestuurs leden werden herkozen. Krabbendijke. De vergadering tegen Donderdagavond 7 uur in de »School met den Bijbel" uitgeschreven werd door 80 personen bijgewoond, terwijl eenigen nog kennis hadden gegeven niet tegenwoordig te kunnen zijn, maar toch als tegenstan ders van den vaccinedwang te willen wor den aangemerkt. Besloten werd tot op richting eener vereeniging en aansluiting bij den anti-vaccine-bond, terwijl één of twee leden als afgevaardigden op 15 dezer naar Utrecht zulllen gaan. Met ingang van 16 Nov. is verplaatst van St. Maartensdijk naar Bruinisse de klerk der Posterijen en Telegrafie J. L. M. Boot. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Zondag 23 September j.l- 2e blad A, komt een bericht voor uit Zeeuwsch-Vlaan- deren, als zoude een veldwachter door Bel gische stroopers in hun midden genomen zijn en gedwongen zijn hen in het afjagen van wild behulpzaan te zijn. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt heeft een ingesteld onderzoek aan het licht gebracht, dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen. Overslag. In den toestand van den gewonden De Mey is een gunstige keer gekomen. Er is hoop op herstel. Wel wordt hij nog steeds bij den landbouwer Van Alten verpleegd, want aan vervoer naar het huis zijns vaders te Koewacht is nog geen denken. De verdachte R. is met hem geconfronteerd doch ontkent den steek te hebben toegebracht. Ook is zekere D. van Wachtebeke aangehouden, zoodat thans vier verdachten opgesloten zijn; drie te Gent en een te Middelburg. De toestand van den verwonden Wauters te Hulst is niet ongunstig. Te Zeveuaar is een spoor weg werker door een trein overreden en gedood. In de turfstrooiselfabriek „De Hoop", te Hoogeveen, kreeg een arbeider bij het afzagen van hout zaagmeel in het oog. Wijl dit wel meer gebeurt, werd daarop in het begin niet gelet, doch den volgenden dag begon het oog zeer te doen. Het slot van de zaak was dat 't moest worden weg genomen. De voorzitter van den Parijsehen ge meenteraad, Grébaubal, zal naar Marseille gaan om president Kruger bij diens aan komst te begroeten. Gisteren bij den gratis-toegangsdag opdeParijsclje tentoonstelling was de toeloop, zooals te verwachten was, reusachtigdoch alles verliep in de beste orde. Men denkt, dat het aantal bezoekers één millioen heeft bedragen. Voor den avond waren uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen en onder het publiek, dat vroolijk en levendig rondging, hadden geen ongelukken plaats. Te Groningen moet voor een lid van den Gemeenteraad een herstemming plaats hebben tusschen mr. N. de Ridder (antir.) en G. Nanninga (so'c.-dem.), die onderschei denlijk 420 en 363 stemmen verkregen, tegen 351 uitgebracht op W. G. van den Berg (lib.) Een mislulde voordrachtsavonds of Marl: Twain overtreffen. Mark Twain, de Amerikaansche humorist, is een goed spreker en de wijze, waarojj hij in het publiek vertelt, doet zijn hoor ders altijd in lachen uitbarston. Dat is zoo bokend in de Vereenigde Staten, dat, als bekend is dat Mark Twain ergens zal spre ken, het auditorium (de hoorders) of het hem kent of niet, brult van het lachen, zoodra hij. begint. Dezer dagen zou hij te Colchester in den staat Connecticut spreken, doch op het laatste oogenblik was hij verhinderd, De president van de vereeninging, die de lezing had georganiseerd, besloot een anderen spreker te vragen. Als zoodanig verklaar de zich bereid mr. Hornet, die over drank bestrijding zou praten. Maar deze schik king werd zóó laat op den dag getroffen, dat geen publiciteit aan de verandering kon gegeven worden. Niemand kende Cle mens (Mark Twain's ware naam). Toen mr. Hornet verscheen en voorgesteld werd, had niemand erg in den naam, want men wist, dat Mark Twain een pseudoniem (onaange naam) is, en dacht dus dat zijn ware naam Hornet was. Mr. Hornet boog beleefd, keek in het rond en begon Onmatigheid is de vloek van het land. De aanwezigen braken in een vroolijk gelach uit. Hornet begreep, dat dit niet het gevolg was van zijn gezegde en dacht, dat zijn kleeren niet in orde warenhij vroeg den voorzitter fluisterend, of alles »goed zat" en kreeg »ja" ten antwoord. Toen ging hij voort: Sterke drank maakt meer slachtoffers dan ziekte. Opnieuw, maar luider gelach. Hij be greep er niets van, maar ging toch voort De drank verwoest het gezinsgeluk. Brullend gelach. Hij voert jongemenschen in de armen van den dood Toen stak een storm van applaus op. Hornet begon boos te worden. Hij dacht, dat men hem voor den gek hield, doch ver volgde Wij moeten de slang vermorzelen. Zenuwachtig schaterlachen. Het bestuur, met uitzondering van den voorzitter, schud de van pret. Het werd Hornet te machtig. Woedend riep hij Wat ik zeg, is de pure waarheid! Het auditorium lachte nog harder. Hor net wenddo zich tot een man in zijn nabij heid en zeide Is er iets belachelijks in mijn opmer kingen of mijn gedrag? Ja! Ha, ha, ha! Ga je gang maar, brulde de man. Dat is een beleediging, riep Hornet, dansend van woede. Nog meer gelach en geschreeuw van: Ga maar door, Twain! Toen begon de voorzitter te begrijpen. Hij stond op en helderde het misverstand op. Het gelach hield plotseling op en alle aanwezigen zaten plotseling met uitgestre ken gezichten. Hornet echter was niet tot bedaren te brengen. Hij verklaarde te mid den van een groote stilte, dat hij nooit te voren was opgetreden in een stad, die zoo dicht bevolkt was met ezels en idioten. Daarna verliet hij waardig het podium. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Het zij mij vergund met een enkel woord de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende „de Centrale Bank voor Landbouw en Nijverheid, toe te lichten. Veel reeds werd geschreven en gespro ken over Landbouwcrediet weinig is daarvoor tot stand gekomen. De vele bezwaren, verbonden aan de verschillende stelsels van Landbouwbanken hier en elders opgericht en in werking, wil ik niet nader besprokenik wil slechts wijzen op bovengenoemde Bank wier in richting, mijns inziens de middelweg houdt tusschen de tot op heden toe nu eens aan geprezen, dan weer afgekeurde stelsels. Coöperatie op ieder gebied moet in do hand gewerkt worden, wil men den Land bouw ten goede komen en door nu den landbouwer op gemakkelijke wijze in staat te stellen zijn bedrijfskapitaal te vergroo- ten, hem los te maken van banden, die hem aan verschillende afnemers van zijn vruchten binden, hem in zekere mate zelfs onafhankelijk te maken van den geldschie ter, ziedaar het middel, waardoor crediet- instellingen de Landbouwcoöperatie in hooge mate kunnen bevorderen. Hoe moet nu zulk eene credietinstelling werken? De grootste factor is, dat zij overal vertegenwoordigd en ter zijde ge staan wordt door personen, die volkomen bekend zijn met den toestand van den landbouw en den landbouwer in die ver schillende streken. Het voordeel daarvan is: lo. dat daardoor den landbouwers meer gelegenheid wordt gegeven met de wer king der Bank bekond te worden. 2o. dat de Bank de landbouwers beter leert kennen en daardoor op lichte voor waarden credieten aan hen kan verleenen. 3o. dat de landbouwers niet onderling borg voor elkaar behoeven te zijn, zooals bij coöperatieve dorpsbanken wel het ge val is, en 4o. dat slechts weinige personen, wien overigens volstrekte geheimhouding is op gelegd, weten wie voorschotten vraagt en wie gelden in bewaring geeft tegen ver gooding der rente. Eene dusdanige instolling moot dan ook gelegenheid verschaffen niet alleen tot hot verkrijgon van voorschotten, maar ook tot het in bewaring govon van gelden. Menig landbouwer zal door zulk een instolling gebaat worden daar, waar hij to kiezen heeft tusschen het verbouwen van vruchten, waarop hij voorschotten kan verkrijgen, of het werken zonder voorschot. Is de landbouwer gedwongen het eerste te kiezen omdat zijn bedrijf er op inge richt is om met voorschotten te moeton werken, dan is het onvermijdelijk gevolg, dat hij door reeds bij voorbaat over zijn oogst te beschikken geen prijs bedingen kan, maar den hem door den afnomer- voorschotgever opgelegden prijs moet aan vaarden. Is hot voorsehot voor hem onmisbaar en kan hij dat krijgen bij een landbouw- credietinstelling, zooals de Centrale Bank, dan blijft hij vrij die vruchten te vorbou- wen waarvoor zijne gronden het meest geschikt zijn en tevens om voor den ver koop den tijd te kiezen in de markt, die hem 't meest voordeelig voorkomt. Zulk eene Bank vertegenwoordigd en bijgestaan zooals in Zuid-Beveland, door mannen die een open oog hebben voor den bloei en de welvaart van den land bouw op hun eiland, ziedaar het beste wat den landbouwer op het gebied van land bouwcrediet gegeven kan worden. D. R. WIJCKERHELD BISDOM. Colijnsplaat, November 1900. der Provinciale Staten van Zeeland. (Afwezig de heeren van Dam, de Smidt en van der Have.) De Voorzitter opent de vergadering; de notulen worden gelezen en gearresteerd. Een voorstel van Ged. St. betreffende de procedure, gevoerd tegen den Belgisehen Staat wegens schaden aan de Prov. boot „Zeelandia", wordt in geheime zitting af gedaan. Aan de orde zijn thans: lo. het aangehouden voorstel van Ged. St. omtrent het pensionneeren der ambte naren. De heer van der Meer wenscht voor het machine-personeel andere bepalingen en stelt voor dat personeel recht te geven op een pensioen van minstens f 150, op 55 jarigen leeftijd, terwijl elke drie jaren dienst als vier jaren zullen tellen. De heer de Veer ondersteunt dit voorstel en toont in een warm pleidooi aan dat bij de regelen voor het penstonneeren, die bij het Rijk van kracht zijn, dezelfde gedachte voorzit. Namens Ged. St. maakt de heer de Ca- sembroot bezwaar tegen het voorstel, om dat dan geen uniforme regeling meer be staat. Het voorstel om den leeftijd voor pensioen op 55 jarigen leeftijd te stellen wordt aan genomen mei 22 tegen 17 stemmen, die der heeren IJsebaerf, de Casembroot, v. Waesberghe Janssens, Fruijtier, de Bato, J. A. Bolle, Hombach, Hammacher, Kake- beeke, Pompe van Meerdervoort, van Deinse, Erasmus, van Rompu, v. Lijndeu, Henne quin, van der Lek de Clercq en Fokker. Het voorstel om f 150, als minimum pensioen te bepalen en dat om 3 voor 4 jaren te doen stellen wordt aangenomen met 26 tegen 13 stemmen. De heer lokker stelt voor om in de ver ordening op te nemen dat geen langer wachtgeld dan voor 4 jaar zal verleend worden, welk voorstel wordt aangenomen mot 28 tegen 11 stemmen, die der heeren Hollestelle, Bolier, de Casembroot, van der Meer, Siegers, Erasmus, de Veer, Dieleman, van Lijnden, Lucasse en Hu vers. De verordening wordt hierop stilzwijgend goedgekeurd. 2e. het voorstel van Ged. St. om de subsidie voor den IJzendijkschen stoomtram niet te verlengen. De heer Hombach bestrijdt het voorstel en tracht aan te toonen dat verlenging van subsidie wel degelijk noodig is.' De heer Pompe van Meerdervoort is voor het voorstel; verlenging van subsidie zou zijn een gevaarlijk antecedent schappen. De heer Hombach stelt voor gedurende 10 jaren eene subsidie te verleenen van f 3000, mi'.s uit die subsidie geen intrest aan aandeelhouders betaald worde. De heer de Bats houdt een krachtig ploi- dooi ten gunste der subsidie en wordt daarin krachtig gesteund door den heer Hennequin, die releveert dat hot voortbestaan der maatschappij zonder subsidie aan een zij den draad hangt. Nadat de heer van der Meer verklaard had met het voorstel Hombach niet te kunnen medogaan, zet de heer Lucasse na mens Gedeputeerde Staten, het standpunt uiteen waarop zij zich in deze geplaatst hebben. Do heer Hombach blijft op aanneming van zijn voorstel aandringen en ook de heer Hennequin beproeft nogmaals de be weringen van den heer Lucasse te weer leggen. Na repliek van dezen laatste wordt het voorstel Hombach verworpen met 26 tegen 13 stemmen waardoor het voorstel van Gedep. St. wordt beschouwd te zijn aan genomen. De heer De Waal Malefijt vindt in zijn motie tot afschaffing der Staatsloterij steun bij de Chr. historische pers. (Dat de anti revolutionaire pers, ook wij, zijn motie toejuicht, spreekt van zelf). Het Ned. Dag blad schrijft: De drankaccijns kan nog ver dedigd worden als een middel om de zonde der drankzucht te beperken. Maar dit geldt niet van de instelling der Staatsloterij. Wel is er nog eene oude wet van 1814, houdende verbod van allo vreemde of par ticuliere loterijen, maar die wet had moer ten doel, de Staatsloterij tegen mededinging te beschermen, dan om het Nederlandsche volk voor zedelijk nadeel te vrijwaren. Thans zijn ook de strafbepalingen dier wet vervallen, hoewel de verbodsbepalingen zijn gehandhaafd. Er zijn nu slechts straf bepalingen tegen hazardspelen op de open bare straat of in huizen, die voor het pu bliek toegankelijk zijn. Het argument is dus vervallen, dat de menschen nu een maal dobbelen willen on dat het dan maar beter is. dat zij bij den Staat dan bij an deren terecht komen. De steeds in aantal toenemende premielecningen bovendien ge ven aan de dobbelzucht vrij spel. De zedelijke strekking van de Staats loterij, die toch altijd meer schijn dan we zen is geweest, is dus nu niet meer vol te houden. Zij blijft over als eene bron van inkomsten en nu is het de vraag, ot uit die bron nog langer mag worden ge put. Voor 1900 is de opbrengst der Staats loterij geraamd op f 651,000, wat minder is dan de raming over 1899, en dat be drag is wel op andere wijze te vinden. Reeds in 1865 schreef De Bosch Kemper, dat het gevoelen algemeen was, dat de Staatsloterij alleen in het belang van de schatkist werd in stand gehouden en dat zulks toch met langer mocht. Het wordt dus nu hoog tijd, het oude misbrnik op te ruimen. In 1856 heeft mr. van Lennep, de dich ter, in de Tweede Kamer het voorstel ge daan tot he^ benoemen eener staatscommis sie, die de bezwaren tegen de Staatsloterij zou onderzoeken. Maar na een korte dis cussie, op 7 Maart, trok hij zijn voorstel weer in. Moge de heer De Waal Malefijt thans gelukkiger of vasthoudender zijn. VLISSINGEN, 9 November 1900. Boter f 1,35 a f 1,40 per pond. Eieren f 6,50 a f 0,00 per 104 stuks. MIDDELBURG, 8 November 1900. Evenals voorgaande week was er weder een kleinen aanvoer van Granen en Peul vruchten ter markt en met uitzondering van Witte Boonen en Kroonerwten bleven prijzen van alle andere artikelen onver anderd. Jarige Walch. Tarwe bijna niet getoond en f 7,25 betaald. Nieuwe dito weinig ter markt en op f 6,75 en f7 ge houden. Nieuwe Rogge tot f 6 geveild. Winter Garst onveranderd in prijs f 5 a f 5,25. Zomer dito in puike soort f 4,80 a f4,90. Nieuwe Walcb. Witte Boonen veel gevraagd f 1 a f 1,25 hooger en van f 12,50 tot f 12,75 gekocht, dito ronde Bruine Boonen onveranderd in prijs en f 10,75 in puike kwaliteit betaaldlange dito f 9,50 f 9,75. Groene Erwten in puike kook- soort f 9,50 betaald. Kroon Erwten in puike kwaliteit f 9,25 a f 9,50. Nieuwe Paardenboonen niet aangeboden. Kool zaad van den zolder hield men op f 12. Boter f 1,20 A f 1,30. Eisren f 6,—. ZIERIKZEE, 8 November 1900. BOTER. Hoogste koers f0,521/.. af -,— Laagste koers f 0,50 af-, KIPEIEREN Hoogste koers f l,87'/2 a f 0,— Laagste koers f 1,00 a f -,— EENDEIEREN. Hoogste koers f 0,00 a f 0,Laagste koers f 0,— a f de 25 stuks.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 5