HOUTVEILING Zeep Loterij. OPENBARE VERKOOPING Buitenlandsch Overzicht. BIGGEKERKE. 30 Olmeboomen, eene party Fruitboomen, 300 Wilgekopboomen, 30Vi'uchthooinen. Onroerende Zaken op de „Volharding" OpemiM Voeipaflen, Maaiiai 12 Novenler 1900, Woensdag; Oei 14 November 1900, - en EsscIéoim, op Vrijdag lei 16 November 1900, l Ollil op Vrijdag 16 November 1900, Opta Mooning gal S MEKUtOS SAJET M. H Boasson li Advertentie n. Aanvangende 17 Nov. a. s. verkoopen: ongeveer 50 Openbare Verkooping 161 Olmebooiiieii, 3 Caiiadabooiiie», te koop aanbieden: 4 Geiten, vet Varken, dubbel- houten Varkenshok met ijzeren Bakken, Kruiwagen, Turk, Spek- standerds, Tonnetjes, Stoelen, Dilthouten, Stroo in soort, Hooi, Zakken in soort, Landbouwers- handgereedschap enz. Van af 1 October oud-ministers Lohman en Ruijs zijn bij ko ninklijk besluit aangewezen als arbiters van wego Nederland om te worden ingeschreven als leden van het Permanente Hof van Arbitrage, waarvan mr. v. Lijnden, gelijk men weet, secretaris is. De bekende jhr. Wttewaall van Stoetwegen die vanuit Petersburg zulk eea weinig diplo- ïnatischen open brief in do bladen aan dr. Kuyper «don paneelzager" richtte en deswege op nonactiviteit geraakte, is thans bij kon. besluit op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagon onder dankbetuiging voor de »vele en goede" diensten aan den lande bewezen. «Aan den lande", Doch stellig niet aan hom zolven toen hij don bewuston brief schreef. Dit is de slots cone van 'tcomisch-tragische stukje Wttewaall. En zoo kan ook deze diplomaat weer in het staatkundig Pantheon worden bijgezet Postbestelling op Zondag. In do Arnh. Ct. komt een schrijven voor uit den Achter hoek van Goldorland, waarin er op gewezen wordt dat bij veel ongerief hot gemak voor de postbeambten gering is. «Gaat de brievenbesteller op Zondag de buurtsohap op, dan hindert hot hem niet of hij een paar conrant en meer of minder mee neemt. Hij hoeft dan ook hot vooruitzicht, dat hij den Maandag, wanneer er bijna niets te bezorgon valt, te zijner vrije beschikking, hooft, dien hij voor zijn landbouw bost go- bruiken kan. «Bij do nieuwe postregeling moet hij op Zondagmorgen oorst nauwkeurig sorteeron wat al of niet eens por woek uitkomt, Zoo ontvingen we Zondagmorgen onzo gewone dagbladen, doch eonigo nieuwsbladon, dio we juis't op Zondag zoo gaarne lezen en waarvoor we dan den tjjd hebben, werden ons Maandagmorgen bezorgd, op welk tijd stip ons de bode vroogor nimmer iets te bezorgon had. «Goheei ontstemd over de beperking zijn de briovongaardors, om wior vrijen Zondag heolomaal niet is gedacht en die nu meer dan vroeger hot publiek op Zondag mooten bedie nen, dat na intrekking van de tweede postbe stelling komt vragen of er ook wat voor bon is aangokomen. (Wij kennen maar één afdoend middel in dezen, te weten: afschaffing van allo Zondagsbestelling en van alle postafhaling, uitgezonderd ééns per rustdag voor brie ven, welke daartoe extra gofrankeord en in oen door een bepaalde kleur aangewe zen enveloppe gevouwen moeten zjjn. Red. Z.) CHINA. Men roept wraak over de gruwelijko vechtmanier dor Engelschen in Zuid-Afrika. Maar do wijze van oorlog voeren der overige mogendheden in China is minstens even goddeloos. Dit bewjjst weer de volgende brief door een Duitsch marinier aldaar aan oen Han- noversch blad gericht en gedateerd uit Peking 12 Sept.: Aan de expoditietjes, die het ba- taillon van Poking uitmaakt, kan ik niet deelnemen. Dit spijt mij echter niet, want het is toch niets andors dan moorden. De Boxersbenden, die zich nog in de omliggende plaatsen ophouden, wordon uit elkaar gejaagd en als de Boxers tegenstand bieden, wordon zij neergeschoten. Gisteren moest ons bataljon met artillerie een stad innemen, circa 30 K.M. van hier. Eergis- toren vertrok hetgisteren had er een klein gevecht plaats, waarbij een marinier gedood werd en een luitenant en vier man licht gewond werden. Daarentegon werden drie- ft vierhonderd mannelijke Chineezen deels in don strijd doodgeschoten, deels later ter dood ge bracht door den kogel. Ook wordon do Boxers, die men in Peking in handen krjjgt doodgeschoten. Elk van hen moet een gat graven, dan daarachter knielen, opdat hij voorover in zijn graf zal vallen. Men neemt hier op verschrikkelijke wijze wraak voor do gruweldaden, die de Chinee zen hebben bedreven, of die men zogt, dat zij bedreven hebben. In do Pei-Ho zagon wij vaak op verschillende plaatsen lijken stroomafwaarts drijven. In do versterkte steden, zooals Mouton, Toongschaoe Fang- tsoen en in al de dorpen, die wij doortrok - kon, zag ik overal lijken, en hoeveel zieken, vrouwen, kinderen on grijsaards, die niet hebben kunnen vluchten, zullen er onder de brandende puinhoopen begraven liggon Wij hebben maunen bij de compagnie, die reeds tien Chineezen hebben doodge schoten. Gisteren werd ook een stad (Li- angtschangtschoeng) 2.-W. van hier inge nomen. Onze compagnie stond voor een poort en de Chineezen werden door deze poort in de bajonetten van onze compagnie gejaagd. Het moet ijselijk zijn geweest." Zoo vechten de soldaten van beschaafde christonnatiën tegen wilde heidenen. Wat moet daarvan terecht komen L Terecht komen met 't oog op den Christennaam, het recht en de eere van den Heere Ze- baoth, en de toekomst van Europa Dat overigens de terechtstellingen voort gaan zeggen ons de dagbladen. De mogend heden schrijven aan de Chineesche regeering de wetten voor, dagelijks worden invloed rijke Chineezen onthalsd op hunne aan wijzing, torwijl den Christenen hunne be zittingen wordon teruggegeven. Een zon derlinge combinatie vertoont het bericht. dat do Engolsche generaal Campbell ner gens tegenstand vond, do bevolking des lands uitermate vriendschappelijk was en hij verbrandde en bombardeerde 26 dorpen en verwoestte do wallen van Mo- nanhsien 1 ENGELAND en TRANSVAAL. Het is opmerkelijk dat éénzelfde naam zoo gohoel tegengestolde govoolons wokken kan. Neem bijvoorbeeld don naam Schreinor. Schieinor, de vroegere premier in Zuid- Afrika, heeft de Boerenzaak in Kaapkolonie verradon, en do republieken aan Engeland in handen gespoeld. Zijn zuster Olive Schrei- ner of lievor, want zij is getrouwd, mevrouw Conwright-Schroinor strijdt met zoo groote geestdrift voor de Booren- belangen, nu al oen jaar lang. Chamberlain, de verachtelijke staatsman en fabrikant offert de republieken aan ei gen eorzucht, de goudzucht der vrienden en het imperialisme dor Britsche natie op, een andere Chamberlain daarentegen, tot do aangohuwde familio van den mi nister behoorende, slaat 't Engolsche volk en deszolfs regeoring met tal van beschuldi gingen ovor hospitaalschandalen in 't aan gezicht. En zoo zijn deze vrouwelijke Schrei nor en Chamberloin bozig met groot talent en succes, het werk van do mannelijke Sehreiner en Chamberlain te vorstoren. Mevrouw Chamberlain zag den Britschon geneeskundigen dienst in Zuid-Afrika wor- kon. Haar getuigenis voor don rechtor was oen doorloopondo akto van beschuldiging tegen hot gouvernement. Alios in do hos pitaion, vertelt zij, was in wanorde. Er was geen inrichting, er was niets. Do ziekon en gewonden, dio van het front kwamon, bleven uren in het station liggen, in afwachting der verplegers. Draagbaren waren er niet; do hospitalen waren stin kend en krioelden van ongodierto. Do be wakers dronken den wijn der zieken. Te Wijnberg had zjj een laken van een bed, waarin een persoon aan enteric overloden was, eenvoudig in koud water zien spoelen en men zou hot zonder ontsmetting, op een ander bed gelogd hebben, had mevr. Chamberlain er zich niet tegen verzet. Do spijzen werden slecht gekookt, do melk word niot gesteriliseerd, toezicht over do hospitalen was er niet. Mevr. Chamberlain geeft do namen op van dronken dokters, zoo te land als aan boord van do Aurania en de Cymric. Do toestand in het hospitaal van Woodstock was afschuwelijk. Het trio is nu vol. De gewetonloozo Chamberlain te Londen de karakterlooze Milner te Kaapstad en do hartelooze Kitchener te Protoria. Miluer doet onvoorwaardelijk wat Cham- berlin wilen Kitchenor, de nieuwe opper bevelhebber in Zuid-Afrika, laat Roberts in moord- en brandzucht ver achter zich. Op welke wjjze onderzijn leiding de strijd zal voortgezet wordon, zullen do Mahdis ten u kunnen zeggen, die hij jaren lang met weergalooze wreedheid vervolgd en zoo goed als letterlijk uitgemoord heeft. Hot harte beeft wanneer het zich in denkt wat daar op de Zuid-Afrikaansche velden in de eerstvolgende maanden zal worden afgespeeld. Moge het de Boeren maar weer aan elkaar, en al wat Hollandsch denkt en voor recht is aan de Boeren verbinden. Overigens laat de censor weinig bedui dend oorlogsnieuws door. Uit hetgeen wij vernemen blijkt nog steeds dat Botha en Do Wet er ook nog zijn. Roberts verlegde zijn hoofdkwartier van Pretoria naar Johannesburg, zou dit zijn tengevolge van Botha's opdringen ten noorden of van De Wots oporeeren in 't Zuiden? Of zou de engel des doods het soms in Pretoria doen Naar men zegt moeten daar tenminste veel Engolscho soldaten sterven. Do Boeren die de straatlocomotief welke een convooi trok, op 14 K.M. van Kim- berley lieten springen, hebben dit vernie lingswerk niet verricht met behulp van dynamiet, maar eenvoudig met den eigen stoom dor machine, door do veiligheidsklep vast te schroeven. Wat de ontsporing van den trein bij Stan- derton betreft, deze was zorgvuldig door de Boeren voorbereid. De rails waren door hen losgeschroefd en zij zelf opgesteld in een hinderlaag. Zoodra de locomatief en de zes wagens over elkander lagen, werd het vuur er op geopend. Een trein met versterkingstroepen kwam aangereden, doch werd zoo warm ontvangen, dat hij het beter oordeelde terug te stoomen. Met andere woorden, de verongelukte trein bleef in het ongestoorde bezit der Boeren. Het gerucht houdt hardnekkig aan dat Buller (die nu in Engeland terug is) in 't Lijdenburgsche de krijgsgevangene van Botha is geweest. De Engelsche pers be waart een geheimzinnig stilzwijgen. Maar dat er iets met hom niet in den haak ge weest is, mogen wij gerust volhouden. De Engelsche pers spreekt wel van verbroken gemeenschap, van «considerable sniping", van opgegeven Boerenvervolging, van uit geputte cavalenepaarden en trekossen; van kanonnen, dio niet tegen den vier mijlen lan gen heuvel, die voor Pelgrimsrust ligt, op konden; van generaal Bocklehurst die met een cavalorie-brigade uit Lijdenburg Bul ler «tegemoet trok", wat «te hulp schoot" beteekent. Natuurlijk zijn de Boeren ten laatste «teruggetrokken"; maar dat Buller verbazend in den knoei gezeten heeft, laat zich gemakkelijk tusschen de regels door lezen. Wij zullen nadere berichten af wachten. Ook de volgende berichten geven te denken. In het Kimborley-district is hongersnood uitgebroken. Er zijn reeds velen don hon gerdood gostorvon. In Kaapstad slapen tal van uitlanders op straat. De misdaden nemen er toe. In het district om Bloemfontein vluchtte alles wat Engolschman is, naar do stad. De gouverneur van Portugal heeft te Lo renzo Marquez de Boeren-vluchtelingen, die bij de bozetting van Komatie-Poort over do Sabie trokken en naar do Baai vlucht ten, in barakken opgesloten, ton einde te beletten, dat zij weder bij de commando's voegen. Ook weer een bewijs hoe do oorlog zelfs de neutraalsto karakteis bederft. De Wet moet een kwetsuur in het been hebben gekregen tijdens 't gevecht bij de Rensburgdrift. FRANKRIJK. De zetel der Franscho regeering staat tamelijk wankel. De ministers stonden gisteren wederom voor heeto vuren. De motie Vazeilles was aan de orde. De ministers kregen de meeste slagen van de uiterste radicalen en socialen, en wel om hun laksche houding bij de werk staking en hun uitlevering van den kwajon gen Sipido. Ten slotte werd een motie van vertrouwen voorgesteld die met 330 tegen 239 stemmen aangenomen werd. Een verklaring echter betreffende Sipido's uitlovering werd mot 306 tegen 196 stom men goedgekeurd. Ten slotte werd een motie aangenomen, uitsprekende de noodzakelijkheid van een beleid van Republikoinsche actie. Dat de minister van justitie die door de Sipido-motie getroffen werd, zal moeten heengaan, schijnt ons toe de grootste slag en dat terwijl de overige ministers zege vierend uit den strijd waren gekomen. Blijkbaar hebben de conservatieve libe ralen voor de Sipido-motie gestemd, ondanks hun ingenomenheid met Sipido's uitlevering doch allen om Millerand te treffen die nu wel verplicht zal zjjn heen te gaaneen wondeplek in 't ministerie achterlatend, waaraan 't, vergissen wij ons niet, wel zal doodbloeden. Want nu worden de socialisten weer oppositie 1 AMERIKA. Met Mc Kinley's verkiezing heeft het imperialisme in Amerika een geduchte over winning behaald. Jammer voor de zaak van 't recht, die door zoo krachtige breede, democratische strooming bevorderd, door een redenaar als Bryan met zooveel talent beploit, door al wie ter wereld de Boeren liefheeft met zoo vurig verlangen begeerd werd. Het is Bryaiis schuld niet dat hij niet verkozen werd. Hij heoft dagen gehad waarop hij 40 maal als spreker optrad. Stelt men hier tegenover het feit dat Mc Kinley slechts tweemaal, al dion tijd, een klein onbeduidend speechje uitsprak eens bij do aanvaarding der candidatuur, en eens op den dag voor den Kiesdag te Canton, zijn woonplaats, in een kleinen kring, dan moet men te meer verbaasd staan dat de aftredende president zijn meerderheid niot alleen behield doch zelfs van 95 tot 160 zag aangroeien. Roosevelt's verkiezing voor het vice- presidentschap is thans ook verzekerd. Theodore Roosevelt is gouverneur van den staat New-York en als zoodanig zeer populair. Niet zoozeer door zijn gouver neurschap, als wel door zijn onstuimig optreden als kolonel Roosevelt van de Roosevelt's Rough Riders, die zich zoo zeer in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog hebben onderscheiden. Kolonel Roosevelt word in 1858 te New- York uit een oude knickerbocker-familie geboren. Hij sloeg den Tammany-eandidaat voor het gouverneurschap van New-York in 1898 en heeft meer gedaan dan ooit iemand beproefde om de New-Yorker po litie en den gemeenteraad te hervormen. Hij heeft de Alpen beklommen, is land bouwer geweest, was roughrider, heeft grof wild gejaagd, boeken geschreven, kortom hij is de nationale held en nu het imperia lisme gezegevierd heeft ongetwijfeld de door het volk voorbeschikte opvolger van Mc Kinley in 1904. Gelijk men weet moet Mc Kinley in 1905 zijn ambt neerleggen, dewijl een president in Amerika slechts tweemaal achtereen mag verkozen worden. Maar wie weet misschien komt Bryan dan wel aan de beurt. Immers wel is deze nu geslagen. Doch op de 14 mil joen kiezers die stemden bedroeg 't ver schil in stemmencijfers slechts enkele hon derdduizenden. Daarbij komt dat Bryan's politiek door 't gros der Amerikanen wordt goedgekeurd, dewijl zij 't meest beantwoordt aan de nationale tradities. De oorzaak van Bryan's val ligt trouwens in bijom standigheden; voornamelijk de standaard- quaestie en de magere jaren die Clevelands aftreding in 1896 waren voorafgegaanter wijl 't volk, gelijk 't Engelsche op 't oogen- blik met verkrachting zijner consciëntie meer voelt voor tyranniseering van over wonnen, dan voor bescherming van zwakke staten. Evenwel een kentering behoort ook daar niet tot de onmogelijkheden. Laat Mc Kinley in den roes der overwinning de geeselen voor de Philippijnen scherper maken dan ooit, hij zal er zijn eigen graf door delven. Recht wint het ten slotte toch van macht. En vooral wanneer de macht zooveel geld kost. De Yereenigde Staten zullen in den bodomloozon I'hi li p- pijnschen afgrond duizenden millioenen en soldaten werpen ovenals Engeland de beste bataljons moet opofferen om Zuid-Afrika tot onderwerping te brengen. Op Cuba zal de strijd minder bloedig zijn misschien, maar daarom niot minder krachtig en tallooze moeilijkheden wachten de Amerikanen, wanneer zij dit eiland niet de onafhankelijkheid gevon, dio zoo plechtig is beloofd. Ook in China zal Mc Kinley nu krach tiger gaan ingrijpen. Kortom het imperia lisme zal toenemen; het inilitairisme zal bloeien. Doch het eind zal ook hier den last dragen; hot Amerikaansche volk zal ontwaken uit zijn droom en wie weet eens de hand kussen van den vaderlander, den grooten Bryan, die hen optrok uit den kuil waarin het zich te kwader stond ge worpen heeft. Nu juicht wel 't Imperialisme in Amerika en Europa om 't hardst den uitslag der ver kiezingen toe. Doch de hardste schreeuwers zijn niet altijd de echto volksmannen, en wie het lest lacht, lacht het best. De Notaris J. M. PILAAR zal des namiddags te één uur, voor den heer J. Oele Hz. qq., In de gemeonte Ooczand, in den boom gaard, in Oud-Ovezand, in pacht bij We duwe M. Vermüe geschikt voor werkhout, en waaronder 2 zware Noteboomenen daarna in de gemeente Oudelande, in Platschorre, in eene weide, in pacht bij M. Rentmeester geschikt voor Klompenhout, Mestput- en Dampalen. De Notaris A. M. TAK zal op des voormiddags te 10 uren, op de hof stede bewoond door do wed. JACOB FRANCKE, in de gemeente Meliskerke, in het openbaar verkoopen: waaronder geschikt tot werkhout, benevens des namiddags te 3 uren, te Kloetinge, in de herberg van W. Akkenaar, ten verzoeke van den heer M. Burger, ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van: tot 1,50 M. omtrek, staande te Kloetinge in Jagthoek naast het bouwland, vroe ger behoord hebbende aan den heer J. J. PAARDEKOOPER. 's namiddags te 2 uren, te Kloetinge, in de herberg van Akkenaar, voor HH. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente, te Kloetinge, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van zwaar in omtrek 120 a 180 c.M. 5 perceelen Strobbels en 1 perceel Hakliout, alles staande in een bosch in Jagthoek, gemeente Kloetinge. Inlichtingen verstrekt dhr. J. YAN LIERE Cz. Do Notaris Mr. JAN LOEKF zal Dinsdag 27 November 1900, dos namiddags om 1 uur, te KOUDEKERKE, aan het huis gemerkt B nr. 77, aan Citers Hill, in het openbaar ton overstaan van Notaris J. DE YOS, te Middolburg, Donderdag 15 Novem ber 1900, 's avonds acht uren op de bovenzaal der Sociëteit »De Vergenoe ging te Middelburg van do volgende 1. De HOVENIERINGi Woonhuis, Schuur, Tuin, Bouw- en Moes land, aan den Scisweg te Middolburf, R 36. 2. Het Huis en Erf aldaar R 35c. 3. Het Huis en Erf aldaar R 35b. 4— 17. Veertien perceelen Bouw terrein aan en bij den Seis- weg annex koop 1. 18. Het perceel Moesland ach ter het land van Jan Louwerse bij »'t HuisjZandvoort" gemeente Grijpskerke groot 42,30 Aren. 19. Het perceel Bouwland annex het land van Jan de Witte gemeente Grijpskerke groot 22,80 Aren. 20. Het perceel Bouwland achter het land van Jan San- derse gemeente Grijpskerke groot 51,50 Aren. In perceelen en gecombineerd te pre senteeren. Nader en breeder bij biljetten om schreven. Informaties ten kantoro van voor noemden Notaris. te MIDDELBURG, Donderdag 15 November 1UOO, des namiddags half Óen uur precies. KOULON, Deurwaarder. ONTVANGT MEN voor elke TIEN omslagen één nummer. <d 9 as oj Qj ,4 fe 50 a s - £0 p- M m S o 22 fe (L <V 3 H St» VERKRIJGBAAR BIJ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2