VOOR ZEELAND No. 15. 1900. Zaterdag 3 November. 15e Jaargang Bulletin van „DE ZEEUW. HISTORISCH LaEionrtrmii oyer Beiestini. Naamlijst der icteilngen voor de liehting 1901. 99 JONGE-VERWEST, te Goes HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN (endmaking. st e r ij e li. Gemengde Berichten. Lotings nommer. NAMEN en VOORNAMEN. Lengte. Reclames. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Willem Arij Iluijsse Johannes Petrus Walrave Cornells Schrijver Pieter Oele Willem Johannes Koen Johannes Visser Jacoh Karman Pelisithas Johannes Verwer Abraham Meijler Willem de Wolf Adriaan Marie de Koning Jacobus Heinsdijk Cornelis Duvekot Nicolaas Zandee Franciscus Gerardus van Sprang Daniel Willem den Herder Willem Buitendijk Willem Koets Nicolaas Petrus Joseph Kauffmann Cornelis Vaes Pieter Crucq Johannes Gel ok Johannes Jacobus Leendert Dormaar Arij van de Visse Mattheus Paulus Schrijver Johan Pik Johannes Okké Bernardus Franciscus Kosters Pieter Stoffel Alexander Goedbloed Adriaan Luijk Adriaan Boutens Cornelis van der Heijden Marinus Adriaan Hollestelle Dingenus Glerum Cornelis Jacobus Gerardus den Boer Laurentius Hendrikus van Kalmtkout. Willem Hendrik Ittmann Marinus Kristiaan Strijd Leendert IJornelis van Vijven Jacobus Kooman Franciscus Theodorus Gijsbertus Pieter Marinus Knieriem Jacob van der Werf Adriaan de Beste Jan Gerardus Schotman Willem Mattheus Maartense Gerardus Nicolaas Meijler Johannes Weezepoel Jacobus Torbijn Johannes van der Weele Daniel Touw Johannes Blackstone Anthonie van Gorp Pieter Marinus Jeronimus Cornelis Franciscus van der Pe Willem Marinus van 't Zelfde Pieter Meijler Huijbregt Duivewaardt Cornelis Abraham Schippers Itje Pasman van er Leeuw 1619 1444 1677 1827 1637 1643 1575 1723 1643 1659 1671 1740 1770 1628 1700 1715 1620 1759 1657 1655 1663 1679 1733 1681 1715 1659 1731 1706 1660 1653 1652 1662 1657 1705 1664 1780 1754 1578 1765 1616 1651 1769 1627 1655 1729 1691 1651 1687 Broederdienst. Gebr. en te kl. Broederdienst. Gebreken. Broederdienst. Gebreken. Gebreken. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Gebreken. Gebreken. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. Druk Wed. S. .T. de Jonge-Verwest Goes 'GAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. uicxiouiicu, meueweien met uoci, maar moet beschouwd worden als een medeweten van den mensch met ziclizelven, aangaande de zedelijke hoedanigheid van zijn zijn of doen. Het is eene werkzaamheid van 's rnen- schen geest, waardoor zijne handelingen getoetst worden aan eene zedewet, welke hij kent. Zijn deze handelingen conform cue wet, is er geene afwijking, derhalve geen de mensch het heeft onderworpen. Het kan niet anders, waar beide richtingen, ieder afzonderlijk, de uitspraken der Schrift, voornamelijk in betrekking tot schuld, als basis geheel verwerpen, het gansche ge bouw aanmerkelijk zal verschillen met dat, hetwelk volgens de daarin aangegeven lijnen is opgetrokken op den grondslag van het goddelijk recht. ezegd zijn beide niet vatbaar king: zij wijken in alles van Zoo ook in het begrip straf, plaats is voor schuld. ,ts sprake van straf als middel liging, waardoor de inbreuk rde tekeer gegaan kan worden, verantwoord te zijn tegen de '.vier belangen moeten voor- en met alle kracht. 1 alzoo zich wapenend tegen ;er, zooals de Indiaan zich i den bloeddorstigen tijger, zijn sprong. 3 voor misdaad als vergelding, toch het wezen der straf, anders en mag nooit anders i rechtvaardige vergelding voor l misdrijf, waarvoor de dader 'ekenbaar is. nu dit misdrijf eene inbreuk chtsorde op aarde, treedt de rsschenbeide. Godswege geroepen, krachtens n de majesteit van het recht handhaven. Van de wijze, sze roeping vervult, zal ook hij verantwoording worden geroe- hoogsieii rechter zei ven. In g van het recht handelt hij in des persoons. rdt voorgesteld, niet alleen met len in de hand, den evenaar naar ook met den blinddoek at. lbool alzoo van de reclitvaar- het oordeel en de onomkoop- den rechter. t een strafrecht, op schuld ge- straf als vergelding, wijst op en de rechtvaardigheid, van 3ds door recht verlost. De R. Ier volk heeft zijn eigen kleur iaan gaat in het zwart; de t hemelsblauw; de Egypte- ikergeelde Aethiopiër in het innees in het wit. ie volgt daarbij haar eigene itting. De Syriër in 't blauw, en hemel waar hij zijn afge- it terug te vinden. DeEgyp- eel herinnert zich de vergan- :lke zich in 't afgevallen na- liegelt. De Aethiopiër in 't kleur der aarde aan, in wel- j zijn doode wegdroeg. Het inneezen. verzinnelijkt ons de 't leven des afgestorvenen, in den Europeaan predikt de van alle licht, liefde, leven e jaarletter voor den Ijk- en iten en Gewichten, gedurende te bezigen, zal zijn de letter k n schrijfvorm; bij den Ijk der Koninklijke Kroon; terwijl het kantoor, waar de eerste stem- lats gevonden, voor Middelburg, gemeente Goes ressorteert, be- het cijfer 12. |ia J". A. Ross te Goes is ver- ind tot het plaatsen van een r als drijfkracht voor drukper- Wijk C 201. irieven en briefkaarten ver iet postkantoor te Middelburg, m, gedurende de 2e helft der r 1900. Brieven. A. de Kam, Amsterdam, Mejuffr. M. Kruze, idem, J. de Hulster, 's-GravenhageN. J. Buwalda, Hulst; Bagertsonn, Middelburg; P. A. Hubrechtsen, mejuffr. J. H. Landman en Kraus, alle drie Rotterdam, en mejuffr. Sprijjes, Ylissingen. Briefkaarten. Visser, Amsterdam; mevrouw De Geus, idem, G. Blauw, Leiderdorp: en W. Loues, Oostkapelle. Buitenland. Brieven. 0. B. Cotton, Gloucester. Door het hulpkantoor te Domburg. Frau Minka Grönwed, Gudbrandsdalen. Brieven. Lijst van brieven en briefkaarten ver zonden door het postkantoor te Goes aan onbekenden over de 2e helft der maand October 1900. Kaufmann en Simon, Hamburg; A. Zwart, 'silage; W. C. van Putte, Rotterdam. Van Hansweerd. L. C. Morbotter, 'sHage. XIV. Na de tarwe komt de Rogge aan de beurt. Moge de tarwe meer verbouwd wor den op zwaardere gronden, de rogge is, wat den bodem betreft, minder kieskeurig dan de andere granen. Het meest passend voor de roggeteelt zijn de middelmatige gronden, als lichte leemgronden, leemig zand en liu- musachtige zandgronden. Zelfs op lichte, droge zandgronden gedijt de rogge en zij is daar het zekerste winterhalmgewas, dat bij een doelmatige bemesting de voorkeur ver dient boven zomerhalmgewassen. Ook op ontwaterden veengrond vormt de veenrogge het zekerste winterhalmgewas. Het vroege uitzaaien is op dezen grond van groot belang, omdat de kiomplanton zich vóór den winter dan nog goed kunnen ontwikkelen en dus meer weerstand aan de kou kunnen bieden. De meer schrale zendgronden worden voor rogge gewoonlijk met stalmest bemest. Ook op rijkere zavelgronden en lichte kleigronden •yoldoet een versehe bemesting beter bij rogge dan bij tarwe. Op vele gronden verdient, vooial wanneer de rogge opgevolgd wordt door de eene of andere peulvrucht, als klaver, eene voorafgaande bemesting met Thomas slakkenmeel en het een of ander Kalizout, op zandgrond voornamelijk Kaïniet, terwijl bij een eenigszins schraal gewas een over bemesting van Chilisalpeter in het voorjaar zeer noodig is. Dat de verschillende'hulp meststoffen bij rogge zeer goede uitkomsten opleveren en do moeite en kosten rijkelijk loonen, wil ik ditmaal eens door de uitkomst van eenige proeven in 't licht stellen. De landbouwer J. H. Das, te Oldeberkoop (Fries land) had in 1896 twee perceelen, die hij in dat jaar met aardappels bepootte. Per ceel I bleef onbemost. Perceel II kreeg 1000 KG. Kaïniet 1000 KG. Kalk 1000 KG. Thomasslakkenmeel 200 KG. Chilisalpeter per HA. Laat ik u eerst nog zeggen, dat de grond een hooge, droge, humusrijke zandbodem was. Van liet bemeste perceel trok hij voor f 90 meer aan aardappelen dan van het onbemeste. In 1897 kwam er op dezen grond rogge. Kaïniet en Slakkenmeel wer den niet meeraangewend, doch het bemeste perceel kreeg ook ditmaal we&r 200 KG. Chilisalpeter. Van het onbemeste perceel werd voor f 130.50 rogge en voor f 43.25 stroo getrokken, te zamen voor f 173.75. Van het bemeeste perceel werd voor f 231.75 rogge en voor f 70.50 stroo getrokken, te teamen voor f302.25. Aldus trok hij van het bemeste voor f 128.50 meer. Met de f 90 van het eerste jaar maakt dit in de twee jaren een grootere opbrengst van f 218.50, en na aftrek van de bemestingskosten een zuivere winst van f 130. Met een dergelijke proef voor oogen kun nen wij niet anders dan trachten door een doelmatige bemesting en het gebruik van kunstmest de opbrengst van den roggeoogst te verhoogen. Verder wil ik nog een proef meededeelen, genomen door den lieer N. de Zwart te Hilligersberg (Zuid-Holland). De grond, waarop de proef genomen werd, was veen. Het doel der proef was een onderzoek in te stellen naar de nuttige werking van het gebruik van Kaïniet Thomasphosphaat Chilisalpeter bij rogge. Een der perceelen bleef onbemest, het an dere kreeg per HA. 600 KG. Kaïniet. 600 KG. Slakkenmeel, 150 KG. Chilisalpeter en 1000 KG. Kalk. Het eerste bracht voor f 98.17 aan rogge en stroo op en het bemes te perceel voor f308.55. De bemestings kosten beliepen f 47.50. Aldus was er een zuivere meeropbrengst van f 162.88. Uit deze en dergelijke proeven blijkt ten dui delijkste, dat de roggeboeren nog niet ge noeg moeite doen, om zooveel mogelijk den grond te noodzaken grootere opbrengsten te geven en dat zij dit kunnen door het gebruik van de tegenwoordig algemeen bekende hulpmeststoffen. Te Kampen heeft de jongste zoon van den heer B. bij de j.l. gehouden loting een vrij nummer getrokken. Het zeldzaam geval doet zich voor, dat achtoreenvolgens al de vijf zoons van genoemden heer voor de nationale militie zijn vrijgeloot. Te Tilburg is overleden P. Vermeer, nalatendo 130 kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen, 7 zonen, 6 dochters, 6 schoonzoons, 7 schoondochters, 97 klein kinderen, 7 achterkleinkinderen. Den 21sten October werd te Bergen- op-Zooni bij den rijwielhandelaar Keule naar een rijwiel gehuurd door iemand, die voorgaf W. A. Bruijnooge te zijn, woon achtig te Oostburg. Tot heden is hij daar mede echter niet teruggekeerd. Te Oost burg is bij W. A. Bruijnooge onderzoek ge daan, doch deze weet van geen rijwiel en is ook niet te Bergen-op-Zoom geweest. Zeer waarschijnlijk heeft men dus te doen met een geval van oplichterij. Den naam van W. A. Bruijnooge had hij zeer nauw keurig opgegeven. Een koopman in Tietjerksteradeel kocht een varken van iemand te Oostermeer, dat hij bij donker haalde en in zijn schuur opsloot. Toen hij den volgenden morgen opstond, was het varken verdwenen. Het bleek, dat het dier zijn vorigen eigenaar weer opgezocht had, waartoe het bij nacht een afstand van een half uur had moeten afleggen. Iemand nit Balk (Fr.) schonk een ge wone huisduif aan een vriend te Oudemir- dum, ruim l'/a uur vandaar. De duif werd bij donker in een zak vervoerd. In weer wil hiervan wist zij, tot tweemalen toe zelfs, het huis van haar eersten meester weer te vinden. Koningin Victoria en Frankrijk. Mon verzekert te Londen, dat, niettegenstaande alle geruchten, die het tegenovergestelde be weren, koningin Victoria het einde van den winter to Nizza gaat doorbrengen. Verle den jaar gaven de caricaturen van een paar Fransche teekenaars en de herinne ring aan het Engelsch-Fransche geschil over Fachoda haar een voorwendsel, om niet zooals zij plicht te doen, naar het Zuiden van Frankrijk te gaan; zij vertrok naar Ierland. Maar aangezien het hof, naar het schijnt den Franschen hun sympatkië voor de Boeren nog niet heeft vergeven, zal Hare Majesteit ook dit jaar niet naar Nizza gaan, maar naar Bordighera in Italië. Opmerkelijk is het dat de prins van Wales blijft weigeren de tentoonstelling te Parijs te bezoeken, niettegenstaande die wordt verlengd tot 11 November en de hoogst correcte houding van de Fransche regeering jegens Engeland. De Carlisten in Spanje blijven woe lig. De politie nam in 't district Barcelona 19 Carlisten gevangen. Garnizoen uit Ma drid en troepen zijn mobiel verklaard. Bij een brand in Victoria West Road station (Kaapkolonie) zijn een millioen pa tronen 'eneen heoveelheidmondkost vernield. De schade wordt op 20,000 p. st. geschat. De Bundesrath is aangekomen te Ham burg waar 30 kisten ongemunt Transvaalsch goud, waarop aan boord van de Bundesrath beslag gelegd werd, door de Norddeutsche Bank in bewaring genomen zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 5