Buitenlandseh Overzicht. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. zooverre dio informaties natuurlijk te geven waren. Was hij overdag te bezig, dan was de bezoeker 's avonds zijn gast en bleef hij zelf 's nachts laat werken om den verloren tijd in t.e halen en ieder waardoerde in hem den meest weiwillenden en hoffelijken menseh dien men zich had kunnen denken. Honderden hebben dit vertrouwen van onzen Staatssecretaris beschaamd, en zijn in hun omgeving teruggekeerd, voortge gaan het land te belasteren. De Engelschen zijn goedhartigheid voor omkoopbaarheid houdende zijn in hem te leurgesteld geweest. Goedhartig is hij, maar hij haat den laster. Dit deed hem eenmaal zeggen dat voor een iuan als Mo- nypenny, den hoofdredacteur van de Jo- hannesburger „Star", een kogel te goed was. Monnypenny werd dit overgebracht en hij vluchtte en vertelde later in Natal aan een nieuwsbladverslaggever, dat Staatssecretaris Reitz een aanslag op zijn leven beraamde en dat hij daarom de Z.-A. R. had verlaten. Toen het werkelijk gevaar echter kwam, bleef Staatssecretaris Reitz niet achter Monypenny hield zich evenwel ver buiten het bereik der kogels, maar dicht genoeg bij Lord Roberts om de voordeelen te ge nieten van dien oorlog dien hij mede had uitgelokt. Thans is hij directeur van aan voer van levensmiddelen voor civiele per sonen te Johannesburg en Reitz onthoudt zijn naam bij de vele namen der mannen die dood en verwoesting hebben gebracht over „het land der wijde, blauwe luchten.» Schoon lang het vertrouwen in de men- schen behoudende, heeft hij Chamberlain in '98 terstond doorzien. Hij was een der eersten die de overtuiging in zich omdroeg dat, als de Bloemfonteinsche Conferentie zou mislukken, de oorlog zou komen. Toch bleef hij gedurende de onderhan delingen zichzelf volkomen meester geen oogenblik liet hij zich door den hartstocht van anderen meeslepen. Hij wilde zijn ge weten vrij houden van het verwijt door overhaasting Chamberlain's plannen in de hand te hebben gewerkt. En in den loop van den oorlog zeide hij: »Ik heb den Britten altijd voorgehouden dat een oorlog met de Z.-A. R. een wor steling betoekende mot het geheele Afrika nerras, den pan-Afrikaner-krijg die in En geland als een onmogelijk en belachelijk schrikbeeld werd voorgesteld, omdat de Afrikaners in de Kaapkolonie tevreden waren onder Britsche vlag, maar men ver gat dat onze Broeder-Afrikanres niet lijde lijk kunnen toezien dat wij worden uitge moord en beroofd van onze vrijheid, het eenige wat wij willen behouden». Vast is zijn geloof in de bewaring dea onafhankelijkheid. Hij zal vechtend, naast zijn drie zonen, Transvalers en Vrijstaters opwekken tot volhouden waar enkelen den moed mochten opgeven en zijn jeugdige veerkracht en geestdrift die zoo vreemd doen bij zijn grijs, eerwaardig uiterlijk, zal hij behouden. »God en de Mauser», Ben Viljoen's ge vleugeld woord waarvoor niemand meer kon voelen dan de dichter Reitz, is ook zijn devies geworden, waarin hij zal overwinnen. UIT CHINA. De Chineesche vredesonderhandelaars Li Hung Tsang en Tsung hebben aan de ge zanten der mogendheden de volgende grond slagen voor onderhandelingen voorgelegd China betuigt zijn leedwezen over de jongste gebeurtenissen en belooft dat ze nooit weder zullen voorkomen. China erkent de verplichting om een schadevergoeding te betalen en verklaart zich bereid de oude handelsverdragen te hernieuwen of te wijzigen of nieuwe te sluiten. Zijn deze algemeene grondslagen goed gekeurd dan verzoekt China het Tsung-li- Jamen zijn taak te laten hervatten en de vreemde troepen terug te trekken zoodra de schadevergoedingen geregeld zullen zijn. In verband hiermee wapenstilstand. De Fransche gezant, Pichon, heeft echter uit naam van de gezanten geantwoord, dat hij niet op voorstellen der Chineesche regee- ring kan ingaan voordat de hoofdschuldi gen voorbeeldig zijn gestraft. Dat het aan weerszijden met dit laatste Zooals ik hior was, was ik ongeschikt voor een gevecht, zonder geweer. Het was reeds drie uur. Toen ik viel was de vijand misschien 200 pas van ons afeen gedeelte maakte zich reeds met gevelde bajonet tot den storm gereed. Ik begaf mij naar commandant Oosthui zen Toen kwam de een na den ander bij ons; gewonden sleepten zich een paar pas sen voort en vielen neer bij ons, alsof zij van ons nog hulp verwachtten. Slechts één ding kon ons redden, nl. een kanon op een nabijgelegen bultje te zetten, om den vijand den bajonetaanval te beletten en onze mannen kans tot ontkomen te geven. Oosthuijzen's paard was gewond. Toen ontstond er een strijd tusschen ons beiden, wie gaan zou. Hij te paard, hetgeen zeer gevaarlijk was, of ik te voet. De een voor den ander wilde. Eindelijk beval Oosthui zen mij om naar luitenant Pohlman te gaan, hem aan te sporen nog eenigen tijd stand te houden tot hij zou geslaagd .zijn van generaal Viljoen een kanon te krijgen. Weer komt een onzer mannen, valt voor ons neer, doch roept: „Luitenant Pohlman is dood, schot door den slaap". Oosthuizen's gezicht zal ik nimmer vergeten. Op het- ernst schijnt, mag j men opmaken uit het feit dat veldmaarschalk graaf Waldersee, die te Peking is aangekomen zijn intrek nam in het paleis der Keizerin en dat op den dag vau zijn aankomst de hoofden van dertien Boksers op de muren van Peking tentoongesteld werden. Men kan anders niet zeggen dat de vooruitzichten op een spoedige afwikkeling der Chineesche quaestie er beter op wor den. Prins Toeam vuurt nog altijd zijn ge trouwe Boxers aan terwijl Tsjeng in het rekken der onderhandelingen allicht meer heil ziet dan in een spoedige beëindiging. Wanneer straks de Pei-Ho dicht vriest en de Yangtse alleen door kleine kanon- neerbooten te bevaren zal zijn, ligt de kans schoon om met de koude als bondgenoot den verbondenen groote verliezen toe te brengen en voor China aannemelijker voor waarden te bedingen. Dit zeggen de voorstellers der vredes voorwaarden nu wel niet met zooveel woor den, maar dat zij het denken, dat zegt ons de aanmatigende toon waarop zij ze ter kennis brachten. AMERIKA. Naarmate de beslissing nadert, worden de democraten driester in het wedden dat zij het bij de verkiezingen voor de presi dentsverkiezing winnen. Hun »boss" (baas, leider), Crooker, is vol moed. Daarentegen gevoelt zich Mark Hanna, de »boss" der republiekeinsche partij, in de laatste jaren wel eens de presidentmaker genaamd, lang niet op zijn gemak. Er is dan ook reden toe. Twee der Staten toch, die het meeste gewicht in de schaal leggen en in 1896 voor Mac Kinley waren, New-York en Indiana, zijn vrijwel omgeslagen, en als Bryan ook Kentucky herovert, dan wordt de mogelijkheid van een overwinning der democraten er niet minder op. De Staatsverkiezingen van enkele weken geleden in Vermont en Maine hebben geleerd dat de republiekeinen zelfs in hunne vaste burchten niet veilig meer zijn, althans terrein verhezen. Het zal inderdaad van een der kleinere Staten afhangen of Bryan naar het Witte Huis gaat. Van de 447 gevolmachtigden stemden in 1896 271 op Mac Kinley en 176 op Bryan. Sinds dien ging Kansas met 10 stemmen voor de democraten ver loren, waartegenover de aanwinst van Kentncky, ook met 10 stemmen staat. Wint Bryan dus in New-York en New-Yersey, dat 10 stemmen uitbrengt, en steeds het voorbeeld van New-York volgt, dan hangt de beslissing van Indiana met zijn 15 stem men af, daar hij op alle Staten, die in 1896 voor hem waren, vast rekenen kan. Dat heeft nu eens niet de zilverquaestie, maar het imperialisme gedaan. Machtig is de beweging tegen Mac. Kinley dan ook, zelfs in zijn eigen partij ter oor- zake van de Philippijnen en de Boeren. Gelijk wij reeds vroeger meldden, komen hier evenwel ook nog de malaise en de werkstakingen bijterwijl de vlottende stemmen, van wilden en uitlanders thans den democraten toevallen. Talentvolle vreemdelingen steunen Bryan, nu de zilverquaestie door dezen is op zij gezet. Onder hen is de ex-president Cle veland, die in 1896 zijn zetel ruimen moest dewijl hij weigerde met het zilvergeknoei zijner partij mee te doen. Dat kan een warmen strijd geven, dien wij met 't oog op den algemeenen staat kundigen toestand over vier werelddeelen met groote belangstelling tegemoet zien. ENGELAND en TRANSVAAL. Kruger is gisteren in alle stilte op de Gelderland scheep gegaan, met bestemming naar Marseille, waar erenals te Parijs en Berlijn een geestdriftige 'ontvangst hem wordt bereid. Als men den ouden balling maar niet grieft, terwijl men meent hem te gerieven. Hoe kan dat moede hoofd naar feeste lg kheden staan Trouwens, dat zal hij den vrienden wel spoedig laten gevoelen. Hij is er oprecht genoeg voor. De Engelsche pers heeft, in verband met Krugers vertrek, al bij voorbaat losgelaten dat Kruger niets te wachten heeft van de diplomatie. Toch verbergt zij haar vrees voor de guerilla niet, waarin de Boeren Roberts al zelfde oogenblik komt er een artillerist: „Commandant, de zaak is fout; de vijand is reeds in ons kopje". „Schiet kerels schiet!" klinkt het commando. Weer klinken de Mausers en vallen eeni ge schoten uit onze Maxims. Doch onze krachten waren uitgeput. De artillerist komt weder terug, met een stuk uit zijn Maxim. „Commandant, ik heb hem onbruikbaar gemaakt." De vijand komt nader; ik zie de bajonet- punten op eenigen (circa 40 pas) afstand. Nu of nooit, dacht ik. „Wij kunnen ons toch niet overgeven", klinkt Oosthuizen's stem akelig ruw. „Kom Flip, kom", roep ik. Hij stond naast zijn paard, een voet in den stijgbeugel, de hand op den nek. Met bliksemsnelheid wisselden zich ver schillende gedachten bij mij af. Geweer had ik niet meer; mijn revolver hing aan mijn zadel. Op genade of onge nade zich overgeven aan die vervloekte khakis, wilde ik niet. Ik wend mij om naar mijn paard. Helaas een bom slaat tusschen de paarden, en mijn prachtig rij paard moet ik achterlaten. Uit te vluchten is thans gevaarlijk, want waar wij zijn, vallen geen schoten meer, doch nu over ons heen meer bezig zijn te wikkelen. Do gedachte wordt zelfs algemeener dat de Boeren het winnen zullen. De Boeren »stroopen" er dan ook maar op los. Daarom verscherpt Roberts zijn maatregelen, om de republieken door moord en brand en zelfs door 't rooien der boomen van Boeren te «zuiveren." Aandoenlijk is in verbaud hiermoe de mededeeling van ds. Broekhuizen omtrent eene ontmoeting van het drietal De Wet Fourie - Froneman, de overneming van welk vorhaal wij ter oorzake van plaatsgebrek moeten uitstellen. Een paar berichten die nu weer tot ons kwamen, bevestigen de vrees der Engelsche bladen. De Boeren hebben de spoorlijn bij Plat- rand, ten Oosten van Standerton. opgebro ken over een mijl afstand. Langs den De- lagoa spoorweg duurt het »snipen» voort. De telefoonlijn tusschen Pretoria en Johan nesburg is doorgesneden het is onmoge lijk de lijn te repareeren, indien de genie soldaten niet door een sterk escorte bege leid worden. Kelly Kenny bericht, dat een troep Boeren in den nacht van den 16en Jagersfontein binnendrong. Bij het aan breken van den dag begon het gevecht. Zijn verliezen waren negen man gesneu veld en twee doodelijk gewond. De Boeren verloren hun commandant en 20 man. De Boeren uit het Piet Retief-district trek ken, volgens de geruchten, naar het Noor den, om zich te voegen bij een commando onder Joshua Joubort, dat van Barberton naar Komatipoort marcheert, met het doel deze plaatsen weder te bezetten. Ook zijn de Engelschen teleurgesteld dat zij Krugers goud niet gevonden heb ben. Het wordt op een miljoen pond sterling geschat, altijd door de Engelschen behalve de eigendomsrechten van boerde rijen. Een en ander berust bij de Nederland- sche Bank, te Amsterdam, bij een Bank te Parijs en bij een dito te Berlijn. En dat geld, de eerlijke Jingo kan het maar niet verduwen! zal worden aangewend om Europa tegen Engeland op te zetten. Waar een eerlijk geweten al niet voor sidderen kan Goes. Vergunning is gevraagd tot uit oefening van den kleinhandel in sterkedrank door J. M. Hoogesteger in dezelfde localitei- ten als thans geschiedt door L. Reitsma in de Sociëteit „Van Ongenuchten Vrij" perceel A no. 137. Bezwaren kunnen worden ingediend vóór den 27 October 1900. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kollum H. Offerhaus te Veer huizen; te Nieuw Dordrecht B. Bolt cand. te Wehe; te Zijderveld J. W. Groot Enzerink cand. te Utrecht; te Blaauwkapel C. Bouthoorn te Ede; te Limmen C. J. A Bosch te Noordschermer. Bedankt voor Neerlangbroek door J. A. v. Boven te Oud Beijerland;voor Wier den door J. H. Gunning te Numansdorp; voor Zevenhoven door P. N. Pikaar cand. te Dieren. Door het kiescollege te Middelburg zijn tot Ouderlingen gekozen de heeren J. Snoep, met 66, P Pieterse, A. A. Kuijpers, en L. C. Breebaart elk met 70; W. Gide- onse en C. de Broekert, elk met 72 stem men en gekozen in de vacaturen wijlen J. Rijkse en D. J. Dronkers, de heeren: H. L. Dormaar, met 67 en A. C. van Wijk, met 63 st. Voorts werden herkozen als Diakenen de heeren: C. J. van Santen met 69, P. Adriaanse en J. Pervoost, elk met 68, D. Tuynman en J. J. Pieterse elk met 67, J. P. Pieterse met 65 en M. Beun met 58 stemmen. Poortvliet. Zondag in de voormiddag godsdienstoefening had de bevestiging van ds. Bakker plaats door ds. Six Dijkstra van St. Maartensdijk, met eene rode naar aan leiding van Marcus 16 15. Na de plechtigheid werd Ps. 134 3 gezongen. Des namiddags deed ds. Bakker intrede met de woorden uit 2 Corinthen 13:8. Het ruime kerkgebouw was beide malen overvol. Ds. Trillaard van Scherpeuisse was beide godsdienstoefeningen en ds. Do Looze van Oud-Vosmeer des namiddags aanwezig. naar ons lager, om den vijandelijken sol daten gelegenheid te geven tot den bajonet- aanval en ons te beletten weg te komen. Ik zie iemand voorbij mij snellen. Dit is een aansporing en ik vlieg ook uit. Mijn zware jas hindert mij, en gooi ook die uit. Het gevaar gaf mij geen vleu gels, ik kon mij door de bekomen wonden moeilijk voortbewegen. De bommen brullen en spatten uiteen, de vijand schiet op ons die vluchten. Plotseling barsten 5 bommen om mij heenik voel een slag tegen mijn rug en val. Op handen en voeten kruip ik voort en als verwilderd op de plaats toe waar de bommen onophoudelijk volgen. Ik hoor mijn naam roepen en zie sergeant majoor Biljon, ongewond, vlug en krachtig. Hij had als een haas zoo vlug kunnen loe pen doch niet lettende op de kogels die om hem fluiten komt hij bij mij, vat mij onder den arm en sukkelt voetje voor voetje voort. Ik voel pijn in den rug en druk mijn hand stijf daartegen. Hij brengt mij buiten gevaar en ik sleep mij voort in de richting van ons lager, ho pende mijn kaffer met mijn kar (tweewie lig wagentje bespannen met 2 paarden en 2 muilen) te vinden. Ik kan bijna niet meer. Geref. Kerken. Drietal te Waarder P. N. Kruiswijk te Kollum, B. Roorda te Scharnegoutum en A. Voogel te Gouda. Beroepen te Noord Scharwoude B. J. Heeres te Hontumte Brielle ds. I). Smal- legange te Almeloo; te Antwerpon K. J. Kapteijn te Axel (St). Bedankt voor Enumatil door J. ten Hoor te Uithuizermeeden. Chr. Geref. Kerk. Door de gecombineerde classis 's-Gra- venhageGouda, bijgestaan door de Gede puteerden der Synode, zijn met gunstigen uitslag geëxamineerd de heerenM. den Boer, A. van der Heijden Jzn., J. L. Jas pers en J. v. d. Vegt, respectievelijk be roepen predikanten te Urk, Broek-op-Lan- gendijk, Boskoop en Zaandam. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Monnikendam door L. Schutte to Groede. Z. N. B. Goes. De heer J. D. v. d. Berge, hoofd van School D, is in den ouderdom van 56 jaren te Leiden overleden, na een korte ongesteldheid, die hem overvallen was ter wijl hij daar zijn moest om zijn zwager te begraven. Geslaagd te Nijmegen voor de acte vrije- en ordeoefqningen behalve de in ons Vrijdagno. genoemde Goesche heeren Knie riem en Schneider, 0. a. de heeren G. L. van 't Hoff te Zaamslag en G. Hooze te Zonnemaire. Te Venlo slaagden voor dezelfde acte de heeren W. J. Cremer te Hontenisse, M. C. v. d. Ende te Nisse en mej. A. P. Florschütz en D. H. M. Leenpoel beiden te Ylissingen. Goes. Het vaartuig van schipper Kou- denburg is Vrijdagavond bij Dinteloord omhoog gevaren. De opvarenden zijn gered. Goes. In de raadsvergadering van a. s. Donderdag zijn aan de orde: Notulen, Inge komen stukken, Beëediging, Begrootingen Gasthuis en Gemeente. Middelburg. In de raadsvergadering van a. s. Woensdag zijn aan de orde: Ingekomen stukken. Benoeming stembureau, 2 leden in de C. v. T. op het L. O. en een onderwijzeres. Begrootingen schutterij, armbestuuren gemeen te. Voorstelling tot grondverhuring aan C. J. Stomps in de oude haven voor aan te leggen boomkweekerijverlichting Leissingel; adres Leempoel betreffende de boomen aan de Werf- straat, id. Minderhout om vergunning tot het oppompen van water uit de vest voor zijn stoommachine; en id. P. de Bree in zake cursus hoofdacte. Te Middelburg is Vrijdagmiddag uit het met water govulde dok het lijk opgehaald eener 74-jarige ongehuwde vrouw. Het werd op last der politie naar het ziekenhuis overgebracht. Men weet niet hoe de vrouw die in hare geestvermogens gekrenkt was te water is geraakt. Middelburg. Op verzoek is met ingang van 1 Nov. de rijksveldwachter brigadier T. Paauwe alhier eervol ontslagen. In de nieuw geconstitueerde commis sie ter verkrijging van een rij- en voetweg langs den Scheldedam, zijn in eene te Bergen op Zoom jongstgehouden bijeen komst onder andoren gekozen de hh. F. Hom back, lid der provinciale staten, te Hulst, en Ch. Harisou, bestuurder van don En gelschen polder, te Rilland Bath. Borsele. Donderdag overleed alhier dhr. P. Karelse, in leven Dijkgraaf van de pol ders Zuid-Kraaijert en Nieuwe West- Kraaijert en lid van den Dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze waterschap Ellewoudsdijk Borsele. Gedurende het bekleeden zijner betrekkingen was de over ledene steeds trouw op zijn post, welken hij met de moeste nauwgezetheid vervulde. Goesche Crt. Hansweert. Door het omvallen van een lamp ontstond bij D. S alhier brand in de kamer. Ofschoon de brand spoedig werd gebluscht, is de schade nog al vrij aan zienlijk. Hansweert. Van de Sleepboot Caro lina is heden morgen een vlampijp ge sprongen. De Engelsche zeeboot »Vera" Daar hoor ik weer een waarschuwende schreeuw en dadelijk daarna schoten. De vijand volgt ons en is weer nabij. Ik mis de kracht om hard te loopen, kan mij ook niet achter klippen verschuilen, want ik vrees niet meer op te kunnen staan, als ik eenmaal lig. Het gelukt mij de plaats van ons lager te bereiken, na een uur gelegen te hebben. Alles is weg. Ik ga verder en zie eenige onzer wagens. Ik roep en schreeuw, doch krijg geen gehoor. Een Rus is bezig de os sen te spannen; de wagen wordt onklaar, twee ossen rukken zich los en trekken een derde mede, die gevallen is zij volgen den weë- Bliksemsnel kwam de gedachte bij mij op, mij op den gevallen os te werpen en mij te laten medeslepen, doch toen ik nabij kwam richtte hij zich op en het edel drie tal kuierde verder en werd opgevangen door een jongen Boer, bij ons commando behoorende. De Rus had den ossenwagen laten staan. Handig en vlug maakte de Boer alles in orde en trok met den wagen verder in de richting van Machadodorp. Gelukkig hoorde hij mij roepen, wachtte op mij en tilde mij op den wagan. Hoe- is alhier op do Scheldo aanegvaren heeft zware averij bekomen, en met behulp van sleepboot is de reis naar Antwerpen voort gezet. Bij Valkenburg zijn vier wegwerkers door een sneltrein overreden, drie werden terstond gedood, de vierde stierf tijdens men hem vervoerde. Te Den Haag is een zeer belangrijke en brutale diefstal aan schilderijen gepleegd ten nadeele van een ingezetene, door diens huisknecht en een vriend van dezen, een smidsknecht. De waarde van de gestolen schilderijen bedraagt tienduizenden. Reeds sedert 't begin van het jaar werden dooi den huisknecht en den smid schilde rijen uit de woning van den meester van eerstgenoemde medegenomen en te gelde gemaakt bij een paar opkoopers alhier. In het geheel zijn 236 schilderijen ont vreemd. Er zijn doeken bij van groote waar- do en van oude meesters, o. a. van Ostade. Do daders, die bekend hebben, zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht, en beweren dat de opkoopers hun ver onder de waarde betaalden, maar dezen zeggen dat zij soms prijzen van f20,000 in betaling gaven. Ingaande den ln November is, op zijn daartoe godaan verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan mr. M. W. Baron du Tour van Bellinchave, als opper-ceremo- niemeester bij het Huis van H. M. de Ko ningin en lid der Hofeommissie, en is be noemd tot grootofficicr honorair van het Koninklijke Huis met behoud van anciën niteit onder de grootofficieren der Kroon. Bij kon, besluit hernoemd tot ont vanger te Workum W. den Broeder, thans ontvanger te Balk. Kieswet. Twee burgemeesters: de heeren v Asch v Wijck en De Waal Malefijt heb ben voorgesteld te bepalen dat de opgave van candidalen geschiedt van 102 uren dat de inlevering der opgaven geschiedt door persoonlijke opgave aan den burge meester, dat vervallen zal de bepaling om trent het ter inzage leggen en het aan plakken van de opgaven; dat op verzoek van den Gemeenteraad door Gedeputeerde Staten kan bepaald worden, dat de stemming in eene gemeente aanvangt te 10 uur des voormiddogs en duurt tot zeven uur des namiddags. Voor de schorsing kan dan een ander uur werden aangewezen. Het laatste lid van art. 89 zou volgens de voorstellers aldus gelezen worden«Indien aan de geldigheid van een biljet getwijfeld wordt, worden de redenen van dien twijfel en de door het stembureau genomen beslis sing onmiddellijk door den voorzitter bekend gemaakt. Indien een dor in de zaal aan wezige kiezers dit verlangt, moet het biljet aan hem worden vertoond. Van een en an der geschiedt aanteekening in het proces verbaal der stemming," Aan art. 92 zou worden toegevoegd deze bepaling»Is de afstand tusschen de plaats waar het stembureau zitting heeft en de woonplaats van den voorzitter van het hoofd stembureau meer dan 5 kilometer, dan kan die overbrenging (van het proces-verbaal met de verzegelde pakken stembiljetten) den volgenden morgen geschieden." Voorge steld wordt ten slotte, de werkzaamheden van het hoofdstembureau daags na de stem ming te 11 uur, in plaats, zooals thans, te 9 uur te doen aanvangen. De verloofden in de Residentie. Bij hun aankomst aan het station werden de Koningin en hertog Hendrik Vrijdag verwelkomd door den Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. Patijn, die hun Gods zegen toewenschte op hun voornemen. De Koningin sprak eenige woorden van dank en wandelde hierop aan den arm van den hertog naar haar rijtuig, waar zij met onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen werd. Zoo reed de Koningin met do Koningin Moeder, en de Hertog tegenover haar ge zeten naar het Paleis, waar uit duizenden kelen de hoera's en de volksliederen hun tegenklonken. Zelfs de officieren van het keurkorps waren één en al geestdrift. Zij zwaaiden het Paar toe met hunne petten. De Telegraaf beschrijft het aldus Een heerlijk tooneel van vólks-sympathie. Met honderden zakdoeken wordt gewuifd, met hoeden en potten, met handen. En het gejuich plant zich voort; het volk ter plaatse, waar het koninklijk rijtuig is ge- gelukkig voelde ik mij toen. Do wagen trok de opmerkzaamheid van den vijand en weer vlogen de bommen om ons. Het stooten deed mij pijngelukkig kwam een onzer manm 11 te paard voorbij, met oen gezadeld paard in de hand, Dit stond hij nip af en wij kondon ons toen aan het oog van den vijand onttrekken, tot ik bij Dal- manutha onzen ambulancewagen bereikte. Don volgenden morgen had ik bezoek van commandant-genoraal Botha, generaal Viljoen en generaal Lucas Meier. Hoewel wij voor de overmacht moesten bukken is ons standhouden toch overal geprezen, vooral de buitenlandsche attaché's spraken hunne verwondering daarover uit. Onbegrijpelijk is het dat nog zoovelen zijn ontsnapt. Aan onze zijde hebben wij van ons klein klompje zoover bekend 9 dooden, 43, waarvan circa 13 gewond, kwamen uit; de overigen, meest gewond ook de dooden vielen in handen van den vijand; ook mijn vriend commandant Oost huizen is dood. De vijand heeft voel, zeer veel geleden, doch dringt steeds voorwaarts. (Handelsblad.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2