Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. ciêntie en de waarheid van Gods Woord In oorsprong en karakter is zij verwant aan Hugenoten in Frankrijk, Puriteinen in Schotland, Pelgrimvaders in Amerika, en de Krugerpartij in Transvaal. De Boerenoorlog reeds een jaar aan den gang, is een feit uit vele dat zegt dat volken en partijen in die worsteling voor 't recht kunnen ondergaan. Maar de Heere regeert, die Zijn overblijfsel bewaren zal, die eens de armen met gerechtigheid richten zal. (Applaus.) Na deze rede volgde eene korte gedach- tenwisseling naar aanleiding van enkele vragen om verduidelijking. Na de pauze ontving ds. Talma 't woord, hij sprak voor een veel talrijker schare dan in 't morgenuur aanwezig was geweest, over »De antirevolutionaire beginselen en de maatschappelijke hervorming". Door de verschillende uitvindingen dezer en der vorige eeuw, zoo ongeveer sprak ds. Talma, is in de industrie een omzet ting begonnen, die groote gevolgen heeft gehad. Verdeeling van den arbeid en ver betering der techniek veroorzaakten een samentrekking der kleine bedrijven in groote. Precies diezelfde ontwikkeling der techniek hoeft ook gewerkt op de middelen van vervoer enz. zoodat bijv. thans het vervoer van een mud tarwe van New-York naar Middelburg evenveel kost als het vervoer van datzelfde mud tarwe van een Walckerschdorp naar Middelburg. Deze ontzaglijke uitwendige omkeer grijpt ook inwendig in. Een statistiek van 1885 omtrent de krachts ontwikkeling van een volk nu en een eeuw geleden, wijst op een vertiendubbeling dier kracht. De eenvoudige, naïeve samenleving is hierdoor uit elkaar gebrokenvroeger zorgde op een plaats de een voor den ander. Men had verschillende kringen, die op hun beurt weer saam de gemeenschap vormden. Thans zijn allen internationaal. Gevolg van een en ander was verandering van partij verhoudingen. De gevolgen van de pro ductie werden niet geleid door ontwikkeling van het recht, maar verergerd door feite lijke anarchie. De socialisten zeggen dat er een klassen strijd is, een strijd tussehen Kapitalisme en Arbeid. Wij leven, zoo zeggen zij, nog altijd onder rechtsverhoudingen, gelijk het vroeger was, gezellen, die overigens later patroonwerden, en patroons. Door do ontwikkeling der industrie is 't nu zoo dat een groot deel der loonarbeiders niet verder komt en nooit patroon wordt. Dit wekt bij deze menschen ontevreden heid, doch dit is geen socialisme. De beweging der onderwijzers tegen de hoofden, is geen socialisme maar een ge volg van de te groote scholen, die den onderwijzer cr toe brengen te vragen, als ik nu toch nooit hoofd eener school kan worden, moet ik dan geen levenspositie hebben'? Alleen zeggenschap te hebben in het gebruik van onze persoonlijke, geeste lijke kracht is de wensch van den tijd als gevolg van de veranderde omstandig heden. Nu strijden we voor het recht van den arbeidersstand. Maar boven dezen is de middenstand, die niet minder lijdt. Ook de landbouw kwijnt. En toch zegt spr. behoort een boer in zijn eigenaardige leven tot de aristocratie. Spr. gaat na hoe de verhoudingen tussehen boer en arbeider, landheer en pachter onder de veranderde tijden gewijzigd zijn. Een landbouwer klaagde eens aan spreker: «de welvaart van den landbouw ligt op den dorschvloer". Do klacht was niet geheel juist. Toch ligt hier de noodzakelijkheid eener sociale hervorming van ingrijpenden aard. Kan deze overgelaten worden aan de sociale factoren? Met andere woorden is er behoefte aan ander recht? En hoe moeten de maatschappelijke factoren geleid en ge steund worden bij deze hervorming? Het antwoord luidt bevestigend en in dien strijd voor sociale verbeteringen daarbij moet men anti-revolutionair zijn. Dat wil zeggen wij moeten ons keeren tegen de revolutie. Nooit tegen de revolutionairen. Het hart der revolutie is uitgesproken in de woorden «vrijmaking van God". Het revolutieonaire schuilt niet in het radicale der eischen maar in de basis die men zoekt voor het maatschappelijk leven. Tweeërlei positief en negatief is haar protest tegen de stroomingen in de hedendaagsche sociale richtingen. Tegen het Mammonisme van de Manchesterschool der liberalen, welke stijgende welvaart profeteeren uit de leer van het laissez faire. En tegen het Materialisme der sociaal de mocratie. Wat is het eigenlijke revolutionaire in den arbeid? Het menschelijke te onder drukken ter wille van voordeel, en iemands leven te maken tot basis voor anderer welvaart. Wij moeten echter niet alleen critiseeren, want dan worden wij hulptroepen van het conservatisme. Wij moeten positief optre den. Christelijk Historisch zijn. In verschillende landen was de bewe ging Christelijk Sociaal, doch hoe ver schilde zij in actie en karakter. In Enge land zich richtend op 't particulier initiatief en particuliere spontane organisatie van den arbeid, in Duitschland op maatregelen waarbij de overheid de helpende hand moest bieden, in verzekeringen; in Frankrijk waar geen Christelijke actie is, doch in Roomsch en Protestantsch uiteengaat. Tot een inter nationale Chr. sociale politiek is het der halve nog niet gekomen. Christelijk moet echter met historisch samengaan. Ook bij de vragen van landbouw en middenstand is er evenzeer sprake van te kiezen tussehen mensch en product. Voor middenstand en landbouw moet positief en negatief arbeid worden ver richt. Er is een deel van 't volk dat niet mee kan in de tegenwoordige strooming. En met hem leven wij en hebben een roe ping daartoe. Bovenal bedenken wij dat wij er naar staan dat de waardeering onder ons volk blijft onder de macht van Christus. Wat de mensch ziet, zoekt hij. De kaars des lichaams is '-t oog. Vrijheid is een kostelijk ding. Maar mag niet anders verleend worden dan op de basis van het recht. Daarom zegt „Ons Program" dat de a. v. partij de noodzake lijkheid erkent om ook door raiddel onzer wetgeving beter dan thans er toe mee te werken dat de verhouding tussehen de verschillende maatschappelijke standen zoo veel doenlijk beantwoorde aan de eischen van Gods Woord. Wat hebben nu onze beginselen te ma ken met de sociale vraagstukken? Dewijl wij een partij zijn van geloof, moeten wij op onze manier de leus overnemen«Leve de beginselen, al zou de wereld er door ondergaan!" Wij moeten ons toeleggen op de geeste lijke en zedelijke vorming van ons volk. Door school en kerk. En dat in het volk gebracht wordt de verantwoordelijkheid van ons volk voor de sociale quaestie. Vele menschen zijn zoo bang dat de socialisten 't privaat bezit zul len opheffen. De beurs, dat zal nog wel gaan. Maar het hart wordt vergiftigd, dat is erger. En dat moet gered worden. Groot is de macht van het Calvinisme. Het geheim daarvan ligt hierin dat ons volk er vroeger zijn leven voor gegeven heeft. Betoon en wij ons onze vaderen waardig. (Applaus.) Ook na deze rede volgde een kleine ge dachten wisseling ter toelichting. Daarne dankte de voorzitter de sprekers voor hun aangenaam, leerrijk woord en de Zeeuwsche vrienden en vriendinnen voor hunne groote belangstelling. Ds. Wagenaar eindigde met dankzegging. Vermelden wij nog dat het Provinciaal Comité, dat afgetreden was, zich weer heeft saamgesteld. De leden, 7 in getal, werden gekozen uit elk der 7 statendistricten. Zij zijn de keeren jlir. mr. J. JPorape v.Meerdervoort (Goes) voorzitter, mr. P. Dieleman (Mid delburg) secretaris, H. J. v. d. Meer(Vlis- singen), D. Mulder (Zierikzee), J. F. Heems berk (Hulst), B. de Die (Oostburg) en J. Tichelman (Tolen). UIT CHINA. Of de berichten uit China zuiver zijn, weet men natuurlijk niet. Doch men ver haalt dat de Keizerin Regentes hard ziek of dood is, en dat prins Toean met ver banning gestraft werd. De eensgezindheid der straffende mogend heden blijft echter to wenschen overlaten. De Engelschen en Italianen hebben te Peking het zomerpaleis bezet en er de Chineescke beambten die er door de Rus sen zonder overleg met de verbondenen |in gezet waren, uit verwijderd. De Russen gaan voort met het weg zenden hunner troepen uit Peking. ENGELAND en TRANSVAAL. Te Kaapmuiden hebben de Boeren bij den overgang over de Kaaprivier een trein doen kantelen. De Engelschen die er in zaten hadden drie dooden en 1G gewonden. Kapitein Paget ging met zijn manschap pen de ramp overzien en werd door de Boeren overvallenKapitein Steward (spreek uit Stjoerd) kwam hem met een afdeeling te hulp doch sneuvelde. Ook Paget en meerderen werden zwaar gewondde Boeren namen een officier en tien sol daten gevangen. Ten noorden van Krugersdorp is Barton Dinsdag slaags geweest met de Boeren. Aan Engelsche zijde sneuvelden een olff- cier, de Boeren daarentegen hadden vele dooden, volgens het telegram van Roberts althans. Men ziet echter uit deze berichten dat 't in Transvaal voor dezen nog niet pluis is. En hetzelfde kan gezegd worden zelfs van het Zuiden van den Vrijstaat. Bij Bethulië namen de Boeren een Engelsche voorpost gevangen, waaronder vier gewon den. De Boeren hadden zeshonderd meters van den spoorweg vernield. Een leuk bericht uit Lijdenburg 2 Octo ber doet denken dat de Boeren nog eenige saluutschoten voor diens vertrek aan Bulier hebben gericht. Er staat tenminste in 't telegramDe Boeren beschoten het kamp van generaal Buller van zes tot zeven uur gistermorgen. De Engelsche verliezen wa ren gering. Een troepenmacht, bestaande uit tweehonderd cavaleristen, verliet het kamp, om de kannonen der Boeren te ver overen. Zij reden vier uur lang, tot zij aan den heuvel kwamen, waar de Boeren post had den gevat. Zij ontdekten evenwel, dat de vijand en de kanonnen verdwenen waren Van 5 tot 7 October, dus drie dagen hebben de Wet en de Engelschen ge vochten, dit werd aan de bladen gemeld, doch Roberts heeft er nog niets van ge schreven. Dat doet vermoeden dat er een nederlaag geleden is. Ook hebben andere Boerenafdeelingen (of Do Wet) een dag lang Rouxville, Wepener en Lady brand bezet gehad, teneinde zich daar van levensmid delen en andere benoodigdhedon te voorzien, waarop zij, gelijk wel meer gebeurt, kalm uiteen gegaan zijn. Daar de «Gelderland" pas heden te Lourenijo Marquez wordt verwacht, zal president Kruger wel niet voor do volgende week scheep gaan. Plan is wegens den ongunstigen tijd van 't jaar, in een haven van Zuid-Europa te landen en dan voorts per trein te reizen Mogelijk wel over Parijs en Brussel naar 's-Gravenhage. ENGELAND. De verkiezingen zijn een triomf voor de oorlogspartij gebleven. Er zijn tot heden gekozen 380 ministri- eelon en 150 liberalen. De winsten en verliezen der beide partijen zijn quitte: juist elk 29. Dat ook in Schotland en Ierland de regeeringspartij enkele zetels won, is een slecht teeken. Onder de herkozen liberalen is de be kende Boerenvriend Dilke. Te Glasgow schijnt de pest geweken te zijn Althans in de laatste drie weken kwamen geen sterfgevallen meer voor, ter wijl de afgezonderden werden ontslagen. De overgebleven twintig pestlijders gaan goed vooruit. Vlissingen. Gisteren is de Arundel Castle hier aangekomen met ambtenaren der Z- A. S M. Er waren in het geheel 369 volwas senen en 111 kinderen aan boord, onder wie een 130-tal vreemdelingen Duitschers, Italianen, Oostenrijkers enz. Het schip was den 17 Sept. van Kaapstad vertrokken en had dus 24 dagen reis gehad. Over het algemeen werd over de behande ling aan boord erg geklaagd. Er waren onder weg 4 kinderen gestor ven, waarvan 3 op een dag, waarschijnlijk ten gevolge der ondragelijke hitte bij de keerkringen. Te half 3 vertrok de Arundel Castle weer naar Londen met 29 passagiers aan boord, waaronder ook de bekende Johannesburger Von Yelthein. Scherpenisse, Donderdagmorgen had een landbouwer van Poortvliet het ongeluk, doordat de weg veel glad was, tengevolge van de laatste regens, in de Scherponisse- polder, met wagen en paarden al glijdende in een sloot te geraken, het eene paard kwam boven op het andere terecht, met het ongelukkig gevolg, dat het eene paard verdronk. Gelukkig echter dat verzekering, voor den behoeftigen landbouwer de schade dekt. Scherpenisse. Herbenoemd als lid van het college van Zetters alhier de heer Q. Hage, terwijl in gelijke functie werd benoemd (vacature J. Duijnhouwer) de heer J. Rijstenbil. Naar men uit Sas van Gent aan de N. 11. Crt. meldt zal aldaar een derde suikerfabriek gebouwd worden en wel op een terrein pl. m. 800 M. ten N. van de Eerste Ned. Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek. Do fabriek van de heeren Lippens uit Moerbeke (België) zal naar die gemeen te overgeplaatst worden. Uitbreiding dezer fabriek om haar meer in overeenstemming met de eischen des tijds te brengen, hooge transportkosten en 't vooruitzicht van ver hooging van invoerrechten in België op de suikerbieten, deed thans definitief besluiten om de fabriek naar Sas van Gent te ver plaatsen. Ze zal de volgende campagne in werking treden. Betere ligging aan kanaal en spoorwe gen te midden van een bevolking, die zich op bietenbouw en wat daarmee samenhangt toelegt, is, met 'toog op 't water, moeilijk te vinden. In district IX van Amsterdam is, bij herstemming, tot lid van den raad gekozen de radicale candidaat de heer K. C. Wiersma met 1071 stemmen. De heer A. Roelvink (lib.) verkreeg er 782. Na afloop d§i- eergisteravond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gehouden bijeenkomst is namens de vergadering een telegram gezonden aan den consul te Lo- renqo Marquez, ten einde dit aan president Kruger te overhandigen, en waarin de eerbiedige gevoelens van duizenden werden vertolkt voor den grijzen staatsman, die zoo zwaar wordt beproefd. Mede werd een telegram verzonden aan de Zuid-Afrikaansche deputatie te 's Gra- venhage, terwijl tal van buitenlandsche bladen een raededeeling ontvingen betref fende de meeting in de «kroningskerk». Omtrent den eergisteren plotseling te Leiden overleden hoogleeraar Siegenbeek van Heukelom schrijft men De overledene had eerst op later leeftijd de medische loopbaan verkozen. Hij kreeg zijn opleiding te Delft en in het buitenland als technicus en was eerst werkzaam in de fabriek van zijn vader te Leiden en daarna directeur van de Stoombleekerrj te Almeloo. Toen hij aldaar zijn eorste vrouw verloren had, besloot hij in 1880 op bijna 29-jarigen leeftijd, te gaan studeeren in de medicijnen. Zelfs de studie van hot Latijn en Grioksch werd nog door hem ter hand genomen om in staat te zijn admissie-examen te doen en zoo den Nederlandschen doctorstitel te behalen. Reeds vijf jaar later, in 1885, werd die door hem verkregen. Hij werd toen assistent van prof. Mac. Gillavry en weldra in 1888, zijn opvolger voor de pa thologische 'anatomie en gerechtelijke ge neeskunde. Tal van studies gaf hij in die hoedanigheid in het licht. In Italië wordt een anecdote verteld, waarvan de koning de held moet zijn. Op een avond ging Victor Emmanuel te Napels wandelen, alleen vergezeld van een ordon- nance-officier. Hij nam een huurrijtuig om terug te gaan, en de koetsier, meenende dat hij met twee ondergeschikten van het hof te doen had, begon vertrouwelijk te praten. Hij vertelde, dat de rijtuigen het door concurrentie met de trams zoo slecht hadden en dat de koetsiers te zamen een verzoekschrift aan den koning gezonden hadden. De koning vond het grappig hem te vragen hoe hij over den nieuwen koning dacht. «O», zei de koetsier, «koning Humbert was goed, eigenlijk veel te goed, dat was zijn ougeluk. Maar zijn zoon lijkt mij erg achterdochtig en een kale jakhals De koning lachte, aan het paleis zei hij tot den koetsier«Kom binnen». «Maar de wacht «Loop maar door.» De wacht salueert. De wandelaars gaan naar boven en na 2 minuten brengt een maarschalk den koetsier een bankbiljet van 10 lires. «Ziehier. Z. M. betaalt voor de rit.» De goede man was geheel verbouwereerd, maar hij vertrok haastig en legde er de zweep op, omdat hij bang was, dat men hem straffen zou voor wat hij gezegd had. In het Parijsche Theatre des Gobelins viel onder de voorstelling iemand, die op een der bovenste galerijen zat en van plaats wilde verwisselen, over de leuning omlaag. Hij kwam met het hoofd terecht op een veertienjarig meisje; beiden werden be wusteloos met zware hoofdwonden wegge dragen, terwijl onder het publiek een begin van paniek ontstond. Tolstoï, die voor de zooveelste maal ei listig ongesteld is geweest, is weer op de been en maakt weer wandelingen in de omstreken van zijn buitenverblijf Yass- naia-Poliana, die zelfs een krachtigen, jongen wandelaar zouden afschrikken. Gaat hij niet uit dan zit hij den geheelen dag te schrijven. Ervaringen van luchtreizigers. De Figaro meldt naar aanleiding van de opstijging van den ballon «St. Louis", die deel nam aan den jongsten wedstrijd te Vincennes iets over de gewaardingen van do twee luchtreizigers. Nadat men over de 18200 voet gestegen was, begonnen do slapen te kloppen. Ons gelaat, wordt in het rapport der reizigers gezegd, werd bleek en de voorwerpen sche merden voor onze oogen. Op 20.150 voet werd de heer Jacques Balsan, de kapitein, onwel en kon niet spreken of zelfs zijn doos met zuurstof krijgen. Ik gaf ze hem, zegt de heer Godard, vervaardiger van den ballon, en anderhalve minuut later was hij w«er opgeknapt. «Zouden wij nog hooger gaan »Ja." «Daarop werd Louis Godard op zijn beurt onwel; dezelfde pijn en verlamming. Ik haastte mij hem met allen spoed te hulp te komen. 20.950 voet. Wij voelen ons beter, dank zij de zuurstofbuisjes, die wij in onzen mond hielden. 21.450 voet. De koude is vreeselijk. Onze baarden zijn met ijs bedekt. 22.400 voet, Wij hebben beiden pijn en kunnen niet meer spreken. Wij zouden wel hooger willen gaan, maar het is te gevaarlijk. Wij zijn nu al bijna hopeloos. Wij moeten onze uiterste krachten inspannen om een zak ballast uit te werpen en voor onze oogen begint het wederom te schemeren. Wij moeten naar beneden. De koene reizigers bereikten veilig den grond, maar waren zeer uitgeput. Suiker als medicijn. Suiker werd vroe ger veel gebruikt voor in- en uitwendige toepassingen, en ook tot het voorkomen van rotting bij organische stoffen en bij het verbinden van wonden. Vele voorbeel den van haar gebruik in de geneeskunde, vooral bij gevallen van koorts, worden ver meld. In de Berliner Rundschaudeelt iemand zijn eigen ervaringen met betrekking hiertoe mede. Gedurende het jaar 1888'89 was mijne standplaats te Kameroen, als eerste officier op den kruiser «Habicht", en kreeg ik een kwaadaardige koorts gedurende de vele reizen in do moerassige districten tussehen Mimi en Old Calaber. Behalve ernstige diarrhée had ik zware galkoorts, die nog toenam niettegenstaande groote giften kinine. Toen kwam een brandende dorst dien niets kon lesschen, tot ik toevallig een weinig suikerwater dronk. Het resultaat was uiterst verrassendhot martelend gevoel van dorst verdween of was tenminste zeer verzwakt, daarna vermin derde de overproduktie van gal en ik ge bruikte geen ander voedsel dan suiker en water, ongeveer tien tot twaalf glazen per dag, zoodat ik gedurende vijf dagen letter lijk van suiker leefde. Later, toen ik te lijden had van terugkeerende aanvallen van koorts, zelfs nadat ik eenige jaren te huis geweest was, nam ik altijd mijn toevlucht tot dezelfde behandeling en altijd mot het zelfde resultaat. Mijne mededeeling van het voorgevallene aan een geneesheer in Plön, maakte dat deze suikerwater aanbeval aan de bewoners van een groot dorp aan hot Plönermeer die veel van koorts te lijden hadden. Steeds volgden goede resultaten De koorts verscheen aldaar na het aftappen van het meer, waardoor een groot gedeelte van het land droog kwam te liggen De schrijver eindigt met vermelding der uitwerking van suiker op de zenuwen, kal- meorend en dus slaap veroorzakende. Kruger reliquien. Te Londen zijn in veiling gekomen een hooge hoed en en een tabakspijp, waarvan beweerd werd, dat zo aan president Kruger hadden toebehoord In den hoed wees men zelfs Krugers naam aan, daarin met de hand geschreven. Dit scheen het stuk anthentiek te maken en het bracht ongeveer 300 gulden opde pijp ging voor de helft. De langste tunnel in Duitschland is die bij Cochem in den Spoorweg van Co- blenz naar Trier. Zij is 4'(2 kilometer lang, maar heeft de onaangename eigenschap dat de lucht er zeer slecht is, waarover niet enkel do spoorwegarbeiders maar ook de reizigers zeer klagen. Er zijn nu ontwerpen gemaakt om dit kwaad te verhelpen de raming bedraagt niet minder dan 350,000 mark. Lakoniek. Er zijn geen menschen die kariger in woorden zijn dan de Amerikanen van New Hampshire. Twee hunner ontmoetten elkaar bij de wedrennen. Goeden dag, Sil! Goeden dag, Josh! Wat geef je aan je paard voor de wormen? Terpentijn. Goeden dag! Goeden dag! Eenig dagen daarna ontmoetten beide mannen elkander weder. Goeden dag, Sil! Goeden dag, Josh! Wat heb je gezegd dat je aan je paard voor de wormen hebt gegeven? Terpentijn. Dat heeft het mijne gedood. En het mijne ook. Goeden dag! Goeden dag! De geschiedenis van Middelburg. Was liet niet in een Fransch of Vlaamsch tijdschrift dat onlangs bij een beschouwing over de opkomst onzer steden Middelburg als type genomen werd Beminnaars of beoefenaars van de rijke historie onzer Zeeuwsche hoofdstad werden gisteren aangenaam verrast door de aan bieding van een nieuwe bijdrage in be trekking tot de typografie hunner stad van de hand van dr. J. O. de Man. Als gewoonlijk is het vrij lijvige werkje niet in den handel, keurig uitgevoerd, ver sierd met een plaat en kaart, en is getiteld Het Zuidelijk deel van den op het laatst der zes tiende eeuw afgebroken muur van oud-Middelburg. Een enkel woord van dankbaarheid voor de hernieuwde toezending van den arbeid van dezen uitnemenden kenner van Zeelands hoofdstad moge, van mijne hand, in de Zeeuw een plaats vinden. De werkjes over en omtrent Middelburg en Middelburgsche toestanden zijn vrij tal rijk. De verzamelingen in de Provinciale Bibliotheek, waar thans ook de Bibliotheek van het Zeeuwsch Genootschap van We tenschappen verblijf houdt, moge daarvan getuigen. Maar onder kenners zal wel geen twij fel bestaan aan wie, als geschiedvorschers in onzen kleinen kring, de palm der eere toekomt. Het zijn twee, oog onder ons le vende tijdgenooten. Het zijn de heeren H. M. Kesteloo te Domburg en dr. J. C. de Man te Middel burg. Eerstgenoemde excerpeerde de stads rekeningen. Zooals mr. Groen van Prin- sterer intertijd een nieuwe richting ter beoefening der geschiedenis aangaf, door de brieven van tijdgenooten te openen voor aller oog, en alzoo de dorre feiten en daden van voorheen met leven te bezielen, alzoo bekleedde de heer Kesteloo het dorre ge raamte van cijfers, in do stads-rekeningen te vinden, met vleesch en been. Die cijfers met critisch oog onderling vergeleken, eu met kenners-hand toegelicht, bieden voor de kennis van het verleden een onschatbaar materiaal. En van zooveel te meer waarde wordt de beoefening der geschiedenis van Middel burg, omdat slechts zeer zelden het mate riaal zoo volledig te vinden is als hier. Vanaf 1300, dus gedurende een tijdvak van zes eeuwen worden in het gemeente archief de stads-rekeningen volledig en ongeschonden bewaard. Die te verwerken, eischte naar ik meen den arbeid van een kwart eeuw. Op gehèel andere, maar niet minder ver dienstelijke wijze, beoefende zijn tijdgenoot dr. J. C. de Man de geschiedenis. De heer Kesteloo verdiepte zich dag aan dag, jaar op jaar in de paperassen die hem ten koste van veel arbeid, het verleden verhaalden. Dr. de Man daarentegen, ging het vrije veld in. Hij mat de vliedbergen, bepaalde de vervallen grenzen, bekeek de fondeeringen, bezocht gangen en sloppen en kwam alzoo, na een lang en werkzaam leven tot eene mate van kennis van zijn stad door geen ander geëvenaard. Daar komt bij dat dr. de Man, ondanks zijn ruim 80 jaren beschikt over een ge heugen dat hem in staat stelt de geschie denis en de typografie van Middelburg of Walcheren te kruiden met typische verha len of geestige anecdotcn. Ook het pas verschenen werkje geeft daarvan weder overvloedig blijk. De historie is er. Aan de historici'den dank van allen die verstaan dat in 't verleden 't heden ligt. In het nu, wat worden zal. P. J. DE KRUIJTER. Middelburg, 9 Oct. 1900.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2