Bekendmaking. Kerknieuws. Rechtszaken. LANDBOUW. Gemengde Berichten. h op liet altaar, en dat voorde overbrenging van het stoffelijk overschot naar Duitseh- land zal gezorgd worden. Als de kist in Duitschland zal zijn aangekomen, zal de Chineesche gezant te Berlijn weer een lijkdienst doen houden. En nu hoopt de Keizer dat de Duitsche keizer alle wrok zal laten varen. Deze heeft echter geantwoord, dat hij 't aangeboden offer niet voldoende acht. «Behalve mijn gezant» zoo schrijft hij zijn vele broeders in het christelijk geloof, bisschoppen, zendelingen, vrouwen en kin deren om des geloofs wille, welke wil ook de mijne is, onder martelingen een ge- welddadigen dood gestorven. Ik stel hier voor niet u aansprakelijk, maar uwe raads lieden. Wanneer u hen de hun toekomende straf laat ondergaan, dan wil ik dit beschouwen als de boetedoening, waarop de Christ' uuatiën richt hebben. En in dien u daartoe uw keizerlijken arm wilt leenen, en hierbij de ondersteuning der ge zanten van alle beleedigde natiën wilt aanvaarden, dan verklaar ik mijnerzijds dat goed te vindon." Dit muisje heeft derhalve een aardig staartje. En dat was ook te verwachten. Niet voor niets ging Waldersee op reis. De keizer verlangt voorts dat de keizer van China naar zijn hoofdstad zal terug- keeren, en voortaan den vreemdelingen veiligheid aan lijf, leven, have en goed verzekert. Li Hoeng Tsjang heeft zijn besluit om naar Peking te gaan, laten varen. Hij zal naar gemeld wordt, de de onderhandelingen aanvangen met den Russischen gezant zoodra deze te Tientsin zal zijn aangekomen' G ook. Het Hoofd van het plaatselijk Be stuur te Goes brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der directe belastingen verzonden is kohier no. 3 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1900/1901, invorder baar verklaard door den directeur der directe belastingen enz. te Middelburg den 2 October 1900 no. 652; dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, bin nen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingezonden. Vergunning is verleend tot oprichting eener konijnen slachterij en vilderij en konijnenvellen droogerij aan C. van Kraassen in perceel E no. 22 gelegen aan den Oostsingel. eener konijnen slachterij en vilderij aan W. de Jonge in perceel E no. 114 gelegen in de Voorstad. aan A. Govers in perceel E no. 5 gelegen aan den Oosthavendijk en aan H. Weezepoel in perceel E no. 169 ge legen aan den Westsingel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Franeker F. C. A. Pante- koek te Tiel; te Rijnsaterwoude S. Ron- ner te Woudsend; te Ruinen H. de Groot cand. te Havelte; te Uithuizermeeden A. G. J. Barmen't Loo te Standdaarbuiten; te Urmond S. te Gempt te Ammerstol. Aangenomen naar Poederooijen door B. Moorrees te Loon op Zand. Bedankt voor Workum door ds. J. Oos terhuis te Suameer. Ds. W. N. Wolterink te Westervoort herdenkt zijn 40-jarigen ambtsvervulling op 7 dezer. Hij stond van 1860 tot 1874 te Sirjansland, daarna te Wijk aan Zee, van 1879 tot 1881 te Zwartewaal, daarna te 's Gravenmoer, en sedert 1885 te Wes ter voort. Kloetinge. Gekozen als leden van het Kiescollege dhrn. H. Mieras en L. Dekker. Herkozen dhrn. D. Mooyen, B. van Liere. en Jacob van Liere. Geref. Kerken. Drietal te Bierum ds. J. Dekker te Nieuw Vennip, W. Bouwman te Ezinga en C Stadig te Den Helder. Tweetal te Halfweg J. v. Haeringen te Katendrecht en A. Doorn te Franeker. Beroepen te Enumatil ds. J. F. ten Hoor te Uithuizermeeden; te Westeremden J. Jansen cand. te Varsseveld te Lioes- sens G. J- D. Aalders te Apeldoorn. Bedankt voor Heeg door J. J. Berends te Maaslandvoor Marram door A. Andree te Oosterend Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Gouda door G. Klum- per te Aarlanderveen. Bedankt voor 's Gravendeel door G. Klum- per te Aarlanderveenvoor Enschede door R. E. Sluiter te Steenwijk. Doopsgezinde Gem. Aangen men naar Franeker door M. Ho nig te Uithuizen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag. Alvorens tot de zaak over te gaan sprak de voorzitter, mr. Callenfels, een woord van diep gevoeld leedwezen naar aanleiding van het overlijden van den vice-president mr. J.' v. d. Lek de Clercq, bij welke rede zich de officier van justitie, mr. Turk, na mens het openbaar ministerie, en mr. Die- lcman, namons de balie, aansloten. Daarna werd de zaak van W. J. v. D. gewezen secretaris van Kapelle, behandeld hij heeft verduisterd: als ontvanger der gemeente Kapelle f2565,04; als ontvanger der kerkelijke fondsen der Ned Herv. ge meente te Kapelle f 376,13sen als admi nistrateur van generaal Donny, generaal Egter van" Wissenkerke en den heer Cas per Houben, respectievelijk f3212,60; f834,43 en fl072,555. Verdediger van beklaagde was mr. Dic- leman34 getuigen werden gehoord. Onder hen was de heer v. d. Mandere, burgemeester van Kapelle die verschillende inlichtingen gaf en verklaarde, dat hij in don avond van 16 Juni, toen beklaagde ver dwenen was, in diens woning het tekort in de kas was wezen constateeren. Hetzolfde vorklaarde ook de wethouder Nijssen, die ook verklaarde dat bekl. vroeger een paard hield doch dit op zijn raad, van kant gedaan had, alsmede dat bekl. nogal eens naar Antwerpen ging. Generaal Donny te Brusse.1, verklaarde ongeveer ruim f3000 aan de fraude van dezen beklaagde te zijn te kort gekomen. Generaal Egter van Wissenkerke die overigens zeer tevreden was over de ad ministratie van beklwas er ruim f 800 bij kwijt. Verschillende getuigen verklaarden en toonden quittantie van door hen aan hekl. betaalde pacht Zij zijn M Kole, land bouwer, E, Maat landbouwster, N. Ley^ P. van Iwaarden, P. Boone, J. Dek, Jac. Zwemer, C. Dek, allen te Kruiningen, D. Koopman en L. Koopman te Nieuwer- kerk, M. Verdonk, F. Priester, J Schipper en D. Looij, L. J. Kriekaard, wed C. Koole. M. Zwartepoorte, J. Pladet, J. Vermeulen, M Brandt, J. Schipper, J. Harinck, P. A de Witte en A. A. Snoodijk, allen te 's-H. Hen drikskinderen en G. v. Weele teWolfertsdijk. Getuige v. d. Have, president-kerkvoogd had na de verwijdering van bekl in diens kas als kerkelijk ontvanger een tekort van f376 gevonden. De kas werd nu en dan wel opgenomen, doch 't aanwezige bedrag werd nooit geteld. Hetzelfde getuigde ook getuige J. Oele, secretaris van kerkvoogden. Getuige Houben te Tilburg verklaarde dat bekl hem f1000 schuldig is, wegens als administrateur hem niet verantwoorde gelden Ten slotte verklaarde getuige v. Nieu- wenhuijze, te Schore, aan bekl. op kwitan tie de pacht den heer Houben verschuldigd betaald te hebben. Beklaagde erkende al 't hom ten laste gelegde, en zei tot de daad gebracht te zijn door de hooge kosten zijner huishouding. De ambtenaar van het O. M. stelde in het licht dat bekl. grooter had willen schijnen dan hij was; genoeg verdiende om rond te komen en zich toch niet ontzag 't goed van anderen zich toe te eigenen. Het parket had hem reeds lang in 't oog gehouden. Dat hij zich nog naar het buitenland heeft kunnen begeven, ligt niet aan den veldwachter die hem had in 't oog te houden, maar aan andere omstan digheden. Na zijn verwijdering heeft bekl. zich, op goeden raad, zelf in handen der justitie gesteld. De verschillende verduis teringen, tot een totaal van f7000. zijn wettig bewezen, zij zijn van ernstigen aard. Bekl verdient geen medelijden. Hij leefde royaal en hield er een meisje te Antwer pen op na, met wie hij zich dikwijls ging vermaken. Hij heeft zijn vrouw en kin deren diep rampzalig gemaakt, zijn fami lienaam geschandvlekt: ook is hij blijkens zijn brieven nog steeds ergerlijk in doen en laten, en nog even ijdel. Spr. eischt 2 jaar gevangenisstraf met mindering van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De verdediger mr. Dieleman voerde aan dat, ofschoon bekl. volledig bekend heeft, de volle zwaarte van de schuld niet op hem mag drukken, wijl hij een duur huishouden had, wat niet speci aal aan hem, maar aan zijn gezin was te wijten. Bekl. heeft daartegen reeds een tiental jaren geprotesteerd en later zich er tegen willen verzetten door zich te werpen in de armen van een meisje te Antwerpen, welke hij niet, zooals in de stukken staat, f 10 a f 15 per week betaalde, maar alleen wat gaf, wanneer hij nu en dan in Ant werpen kwam, en stellig niet hooger dan tot een totaal bedrag van f1000. Voorts :noet de aandacht er op gevestigd worden dat de tekorten van kerk- en gemeente administratie door borgtocht gedekt zijn, zoodat deze twee feiten niet vallen onder de rubriek „verduistering"; terwijl wat de andere administratie betreft, hier meer van bewaargeving dan van opgedragen admi nistratie sprake mag zijn. Pleiter vroeg vrijspraak. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op Dinsdag 16 October, a s. Van landbouwende zijde schrijft men ons het volgende omtrent de suikerbieten. Er is van 't voorjaar een strijd gestreden tus- schen landbouwers eenerzijds en den bond van suikerfabrikanten anderzijds, van wege den prijs en de zeer nadeelige voor waarden aan de contracteering verbonden, in welke quaestie de landbouwers hebben toegegeven, uitgezonderd die er geen wil den verbouwen. Nu is de eerste termijn levering afgeloopen, en wat blijkt nu? Dat het gewicht tegenvalt, en de prijs slechts f 9,50 per duizend K.G. is terwijl nog reke ning gehouden wordt met de zeer hooge tarractie door de heeren bondswegers be paald, zoodat er vele zijn, die slechts tus- schen de tien- en twaalfduizend per gemet hebben. Nu moet tusschen den len en 16en October wederom geleverd worden slechts voor f 9 per duizend K.G.inlading, weging enz. alles voor rekening van den boer. Is het nu te verwonderen wanneer de landbouwer rekening houdende met de redelijk goede opbrengst der erwten en den prijs van negen a tien gulden per H.L. met de goede opbrengst der aardappels en den goeden prijs daarvan, met de opbrengst tegenwoordig van karwij, gerst, haver en vooral dit jaar van bruine boonen wederom, van t voorjaar zich met geen gulden meer door de fabrikanten zal tevreden stellen? Algemeen is de leus men kan geen sui kerbieten zoo meer zaaien. Bovendien men contiacteert aan den ver tegenwoordiger der fabriek en komt het op leveren aan dan is de man nul en van geen waarde; men wordt dan door een stel van ondergeschikten met hun ijverigen administrateur te Bergen op Zoom aan het hoofd, bestuurd, gelegeerd, belast zonderdat er iets tegen te doen valt. Redenen waarom hot te vvenschen is dat wie er nog wil verbouwen, zich schaart aan de zijde dor heeren van Weel, Hoogeboom, e. a om zoo doende tot een betere en voordeelige over eenkomst te geraken. Het is nu de tijd en niet met 't voorjaar, zooals het altijd is geweest Middelburg. Dinsdagmiddag werd het lijk van den heer mr. J. van der Lek de Clercq per spoorboot naar Zierikzee ver voerd, om aldaar in den famaliegrafkelder te worden bijgezet. Aan de aanlegplaats waren bijna alle tot de rechtbank behoo- rende magistraten, vele leden der balie en verschillende autoriteiten tegenwoordig, voor welke laatste eerbewijzing de schoon zoon van den overledene, jhr. v. Panhuijs, burgemeester van Veere, hartelijk dankte. Middelburg. Dinsdag namiddag werd op het Molenwater en vóór het front van het 2e bataljou alhier, op plechtige wijze de gouden medalje voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den militairen schrij ver G. W. Portegies, werkzaam ten bureele van den provincialen adjudant. De luitenant-kolonel Van den Oudendijk Pieteise, onder wiens bevelen de heer Porte gies dient, hechtte, met eene hartelijk toe spraak en gelukwensch, het eeremetaal op diens borst. Aan deze medalje is eene gratificatie van f50 verbonden. M. C. H C. J. D secretaris en ontvanger der gemeente Schore, die wegens verduistering in het huis van arrest te Middelburg zich be vond, is uit de voorloopige hechtenis ontsla gen en buiten vervolging gesteld. Nisse. Benoemd in het college van zetters L. Kloosterman en herbenoemd Johs Kloosterman. Wolfaartsdijk. In de raadsvergadering van jl. Maandag werd vastgesteld de be grooting voor 1901 tot een bedrag van f 14313.80 in ontvang en in uitgaaf. De hoofdolijko omslag bedraagt f 3700, evenals in 1900, terwijl de opcenten op het perso neel onder nadere koninklijke goedkeuring van 35 op 50 zijn gebracht. Medegedeeld werd, dat het raadsbesluit tot verminderde aflossing door Gedeputeerde Staten niet was goedgekeurd. Aangehouden werd de behandeling van een adres der Lepelstraatbewoners, verzoe kende dat de gemeente een achterweg aan- legge over een perceel grond, dat naar adressanten beweren, volgens verkoopakte door den eigenaar moet worden afgestaan. Axel. Dr. Offringa Maandagmorgen op zijn terugreis van zijn ziekenbezoek in de gemeente Westdorpe had het ongeluk uit zijn rijtuig te vallen, daar zijn paard strui kelde. Ernstig gewond werd hij thuisge bracht. M. C. Sas van Gent. Heden Woensdag had de feestelijke opening plaats van de Coöperatieve suikei fabriek. De vergadering werd ge opend met een welkomstgroet door den voorzitter baron Collot d'Escurny, verschil lende autoriteiten, directeur enz. verder namen het woord dr. Bruinsma uit Steen bergen, dr. Hartman uit Zaamslag en Oggel burgemeester van Axel. Er waren ongeveer 400 personen tegenwoordig. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg van heden is de heer mr. H. Oele, ge boren te Kapelle, als advocaat bij genoemde rechtbank beëedigd, en zal zich te Goes vestigen. De heer J. van Yliet van Axel slaagde verleden week met onderscheiding voor het toelatingsexamen tot de Ecole Préparatoire du Genie civil verbonden aan de Universi teit te Gent. De heer F. C. Zonnevijlle, onderwij zer te Axel deed heden met gelukkigen uitslag examen voor de tweede klasse der Rijks-Tuinbouwschool te Gent. 's Gravenhage. De Tweede Kamer heeft heden besloten 10 October de ongevallen wet te behandelen en daarna de behandeling der kieswet te bepalen. Te Amsterdam, is tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer mr Th. Heems kerk (antir) terwijl herstemming noodig is tusschen Roel vink (lib) en Wiersma (rad.) Hansweert. Nabij Lillo is gezonken het met rogge geladen zeilschip Vijf Ge zusters", schipper C- de Leeuw van Weenen. Door schipper Dekker aanboord schip Anna zijn de kleederen enz. alhier gebracht. De lading wordt overgeladen. Daar het vermoeden bestaat, dat de verstandelijke vermogens van den verdachte in de zaak van den vermoorden knaap Van Wezel te Den Haag ziekelijk verstoord zijn, heeft do justitie een onderzoek daarnaar opgedragen. Een predikanten-familio! Dezer dagen huwden te Ruinerwold de heer A. H. Scholte en mej Dorothea Brink, een huwelijk, vermeldingswaardig om de parentage van predikanten. De heer Scholte is predikant te Zuid- Scharwonde, zoon van een predikant, (te Oost burg) kleinzoon van een predikant, zwager van een predikant, heeft drie broers als aanstaand predikant en twee ooms die predi kant zijn. Mej. Brink, predikantsdochter, is nu pre dikantsvrouw, en heeft drie broers en een neef die predikant zijn. Bij de voltrekking van het huwelijk wa ren tJe getuigen van de bruid twee predi kanten en die van den bruidegom tweo aanstaande predikanten. In een sigarenfabriek te Amster dam vermiste men gisteren een 26-jarigen werkman. Toen men ging zoeken, vond men hem dood op den vloer van den lift koker. Hij had op do 2e étage zijnde met de lift naar beneden willende gaan en er niet aandenkende dat deze op 't oogenblik een étage hooger was, mis gestapt en was zoo naar beneden gestort. Een jongen had dit gezien. Te Maastricht kwam in een spijkerfabriek een jong werkman met een drijfriem in aanraking en bleef op de plaats dood. Te Delft heeft een man zijn vrouw mishandeld met doodelijken af loop. Hij is gevangen genomen, het lijk is naar het pathologisch laboratorium te Lei den overgebracht. In een kolenmijn bij Heerlen brak de koord van een ophaal- bak juist toen twee mijnwerkers naar boven gehaald werden. De bak viel van een aan zienlijke hoogta naar beneden met het ge volg dat beide werklieden met gebroken ledematen werden opgenomen. De verkiezingen voor het parlement in Engeland zijn in vollen gang. De khaki- partij won 6, de oppositie 7 zetels. De jingo 's hebben in 't parlement een meerder heid van 181daar zal nu nog wel wat afgaan doch zij zal groot genoeg blijven om Cham berlain op den troon te handhaven. Voor de Boeren is 't -jammer. Nu nog op Amerika gewacht. Daar zijn de kansen voor Mc. Kimlley eer minder dan beter geworden, dank zij de werksta kingen in de kolendistricten. Beschaafde Engelschen. Wij hebben eenigen tijd geleden melding gemaakt van een prachtig spel, door de Engelschen uitgevonden. Voor een penny mag men nl. met een speld het energieke en eerlijke gelaat van Oom Paul, wiens por tret op verschillende publieke plaatsen is opgehangen, openhalen. Nu is er iets beters. In de uitstalkast van de heeren Fatorini and Sons, te Londen, is thans een gouden horloge tentoongesteld, met het onderschrift: Dit horloge is uit den zak gehaald van een dooden Boer, na den slag bij Pietersheuvel. Duitschland bepaalde zich indertijd tot de pendules. De Engelschen «slaan'' horloges. De 22jarige Bernhard Heinrich van Saksen Weimar Eisenach de jongste van de beide kleinzoons van den groothertog, Pruisisch luitenant bij de ulanen te Pots dam, is eergisteren aan longontsteking ten gevolge van een op de jacht gevatte koude bezweken. Men heeft hem wel eens ge doodverfd als den toekomstigen gemaal onzer Koningin. Deze Prins Bernhard was de door de Grondwet aangewezen erfgenaam van de Kroon in 011s land. Zijn oudste broeder, de Erfgroothertog Wilhelm Ernst, zou na tuurlijk het eerst in aanmerking komen; maar daar deze als troonopvolger van Saksen- Weimar-Eisenach niet tevens de Kroon der Nederlanden kon aanvaarden, trad de nu overleden Prins in zijn plaats. Hij droeg niet den titel van Prins van Oranje en genoot niet de rechten, aan dien titel verbonden, omdatart. 29 der Grondwet dezen titel alleen toekent aan den oudsten van 's Konings zonen of verdere mannelijke nakomelingen, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, aan welke voorwaarden deze Prins niet voldeed. De oudste dochter van den Groothertog van Saksen-Weimar en Prinses Sophie der Nederlanden, nl. Prinses Marie, gehuwd met Prins Heinrich VII van Reuss, is nu erf genaam van de Kroon der Nederlanden. In de zitting van het Parijsche soci alisten-congres zijn nog verschillende mo ties aangenomen, waarvan wij deze noemen: afkeuring is uitgesproken over het militairis me en in verband daarmede een protest tegen de Haagsche Vredesconferentie, die den Zuid-Afrikaanschen oorlog niet kunnen beletten; verkrijging van het algemeene stemrecht, overal waar dit nog niet bestaat en verwerpen van het plan eener algemeene staking. Twee k donels der militie van Kentuc ky hebben liet onovertroffen idiote stukje uttgehaald, in een overvollen trein bij Le banon een duel te houden. Beiden waren beproefde duellisten en bovendien vijanden en toen zij elkaar op reis ontmoetten daag den zij elkaar uit. In de zijgang van den trein vatten zij post en schoten twee revol vers op elkaar leeg. Er waren vele dames in den trein, waaronder een paniek ontstond. Daar was alle reden toe, want behalve de conducteur werden nog zes reizigers gewond. Het socialistencongres heeft een motie van Kautskey aangenomen, voorwaardelijk goedkeurende dat socialisten zitting nemen in een burgerlijk ministerio. De lieer d'Aumerie, te Brussel, heeft den heer Van Boescliotcn, Secretaris van het gezantschap van de Zuid-Afrikaansclie Republiek, verwittigd, dat hij, indien Pre sident Kruger in Brussel mocht komen, zijn kasteel te Anderleeht, bij Brussel, met paarden en rijtuigen te zijner beschikking stelt. De eigenaar is een geboren Hollander; en zijn kasteel, omgeven van grachten, een echte koninklijke woning, is gelegen naast die van den oud-minister Van den Peere boom. In de zitttng van Dinsdag van het socialistencongres te Parijs heeft Van Kol voorgesteld om alle socialistenpartijen der geheelo wereld te verbinden door een internationaal secretariaat, dat permanente zitting zou hebben en de inlichtingen, wij zen van organisatie en propaganda zou centraliseeren en alle middelen aanwenden, die het nuttig zouden schijnen voor deze propaganda. De spreker zeide dat een be drag van 5O00 gulden voor de instelling van zulk een secretariaat noodig zou zijn. Dadelijk werd aldus besloten; de zetel van het secretariaat zal te Brussel zijn: NAJ AARSZITTING van het Bestuur van den polder Walcheren op 19 September 1900. (Slot) s Thans wordt overgegaan tot de formatie van de stembureaux voor 1901 en worden daartoe, conform de voordracht, aangewezen tot Voorzitter, de Voorzitter van het be stuur, plaatsvervangers de heeren van der Swalme en Van Westen, en tot leden de heeren Pouwer, Borsius en Cijsouw, plaats vervangers de heeren Koene, De Visser en Gerlach, benevens van de commissie tot onderzoek der volgende begrooting en rekening, in welke commissie benoemd wor den de heeren Koene, Louwerse en Ger lach. De machtiging tot verpachting der tollen over de jaren 1901 1903 wordt hierna verleend, waarbij de heer Allaart er op wees, dat verpachting bij inschrijving van enkele tollen, waarvoor bij opbod niet ge noeg geboden werd, een uitstekende maat regel van het Bestuur geweest is. Toch zijn er nog tollen, die meer konden op brengen, zooals de tol bij Oostkapelle en die aan den Kloosterweg. Niet dat hij den pachters een stuk brood misgunt, maar de belangen des polders staan hier op den voorgrond en daarom ook zou hij gaarne zien dat het Bestuur op den ingeslagen weg bleef voortgaan. De Voorzitter be loofde aan des heeren Allaart's wenk de noodige attentie te zullen schenken, waar aan de heer Van der Swalme nog toevoegde, dat men niet uit het oog moest verliezen, dat aan de verpachting van sommige tol len eigenaardige bezwaren verbonden wa ren. Zoo zijn er tollen, in wier omgeving bijna geen woningen gevonden worden. Die tollen zouden meer opbrengen, wanneer de polder er een eigen tolhuis had, maar onder de tegenwoordige omstandigheden kan men niet te veeleischend zijn op het gevaar af om alles te verspelen. Nadat zonder stemming was goedgekeurd een voorstel van het dagelijkscb bestuur om, af 010 per c a. 2 c. a grond, zijkantweg aan het oude Arnemuidsche voetpad, in erfpacht te geven aan den notaris Jan de Vos te Middelburg, worden, op voorstel des Voorzitters, stilzwijgend verschillende machtigingen verleend tot openbare en on- derhandsche aanbestoding van werken en leveranciën en deelt de Voorzitter mede dat op 11 September de d ijk wachter sluis- meester aan de Zuidwatering, Barentsen, is overleden, ter vervulling van welke vacature reeds eene oproeping van solici- tanten heeft plaats gehad. Verder doet hij door den griffier voorlezen brieven van dankbetuiging van den Ingenieur en de Opzichters, wegens verhooging hunner jaar wedden, welke brieven voor kennisgeving worden aangenomen. Bij de gewone rondvraag vestigt de heer Melis de aandacht op de bestrating te Se- rooskerke; daar keien, in de dorpen Brig- damme, Oostkapelle en Domburg klinkers; zou het dus niet billijk zijn de keien te Serooskerke door klinkers te vervangen. De Voorzitter is van meening, dat aan den wensch van den heer Melis moeilijk zal kunnen voldaan worden. Alles stuit af op de weigering van de gemeente Se rooskerke om het onderhoud voor hare re kening te nemen. De heer Melis zegt dat hij die rede neering niet vat; op de schouders van Brigdamme en Oostkapelle drukt geen on- derhoudslast, wat hem ten opzichte van Domburg onbekenn iswaarom zou Seroos kerke dan meer bezwaard moeten worden dan andere gemeenten De Voorzitter moet ten opzichte van Brigdamme en Oostkapelle tot antwoord schuldig blijven. Zeer lang reeds bestaat daar de huidige toestandalleen kan hij mededeelen dat op dit oogenblik met Dom burg over het onderhoud onderhandeld wordt. De heer Van der Swalme merkt op, dat, zonder opoffering van de zijde van Seroos kerke, niet aan het verlangen kan worden voldaan; de keien zijn nog in goeden toe stand en vervangen derzelve zou veel geld kosten, waarop de heer Melis repliceert, dat dit naar zijne meening geen motief zijn kan, dewijl de keien op andere plaatsen kunnen gebruikt worden. De heer Allaart vraagt of men geen ge vaar ziet in het staken van het werk aan het einde van den zeedijk te Westkapelle, waarop de Voorzitter antwoordt volstrekt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2