NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 153. 1900 Zaterdag 29 September 14e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bü Sit nuucr tetort n lijnend. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Rechtszaken. el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—6 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent Familieberichten van 1—5 regels 60 cent, iedere regel meer 10 cent. De bladen hebben 't nog altijd druk over de vraag of de Gelderland bij 't vervoeren van President Kruger ook de Transvaalsche vlag zal voeren. Het ware het best dit aan Paul Kruger zei ven over te laten. Be Standaard distilleert uit de woorden door den minister in de eerste kamer ge sproken diens meening dat de president nog president is en derhalve de vlag der repu bliek naast de onze moet waaien. Maar generaal den Beèr Poortugael denkt er anders over. Hij meent dat, dewijl de president gezegd heeft om gezondheidsredenen op reis te gaan, diens recht om de Transvaalsche vlag te voeren verbeurd is. Hieruit zou dus moeten volgen dat een ziek regeeringspersoon geen regeerings- persoon isja zelfs dat bij 't vervoer van het lijk eens vorsten diens vlag niet half- stoks op 't schip waaien mag. Ook meent de generaal dat de minister Beaufort, door enkele malen te spreken van „den persoon van President Kruger", als zijn meening heeft uitgesproken dat niet de president eener nog erkende repu bliek maar een zeker persoon Kruger geheeten - zal worden vervoerd. Alsof bij het vervoeren van een regee- rend persoon zoolang hij van de regeering geen afstaud deed, de regeerende van den persoon, de persoon van den regeerende ware te scheiden. Wij denken dat de Standaard beter dan de heer Den Beer de bedoeling des minis ters heeft weergegeven. Trouwens de heer Den Beer denkt er al net eender over als de Middelburgsche Courant: Die Kuyper laat zich veel te veel door zijn geloof beheerschen. Het is bij hem „geloofsijver overslaande tot geestver voering" zoekend naar het „zalig genot van zeker soort martelaarschap Wat Potgieter van dit soort menschen- vrees zeggen zou, hij, de schrijver van „Jan, Jannetje en hun jongste kind."? Ned. Herv. Kerk. Drietal te Eexta P. A. Steenbakker Mo- rylion Loysen te Colijnsplaat, A. J. v. Veld huizen te Molkwerum en N. Warmolts te Ternaardte Amsterdam (29e predikants plaats) I. D. J. Idenburg te Hillegersberg, C. B Oorthuijs te Rotterdam en dr. J. Schokking te Koudum. Beroepen te Sybecarspel H. de Groot cand. te Haveltete Terhorne J. Ippius Fockens te Hemmen; te Bergambacht ds. A. Dekker te Nieuwpoort. Aangenomen naar 's Hertogenbosch door dr. J. Herderschee te Osch. Bedankt voor Franeker door dr. J. Her derschee te Osch. Te Zutfen is plotseling overleden ds. E. A- Remy, emeritis predikant, van 1865 tot 1872 predikant te Renswoude, tot 1877 te Zierikzee daarna tot Sept. 1893 te Hengelo (Ov.). Geref. Kerken. Beroepen te Tholen B ds. J. Douma te Spijkenisse. Maandag 10 Oct. a.s. hoopt dhr. D. San- derse, onderwijzer aan de O. L. school te Kortgene, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig in dienst der gemeente trad. Gedurende dien tijd heeft hij zich de liefde en hoogachting, zoowel van ouders, als van leerlingen we ten te verwerven. Vóór dien tijd was hij gedurende 4 jaar te Oostkapelle werkzaam. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdacte te St.-Annaland heeft zich op een jaarwedde van f700 niet één soli- citant aangemeld. Het gemeentebestuur heeft het tractement nu tot f750 verhoogd. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdag onder voorzitterschap van den heer burgemeester was de heer v. d. Bout afwezig. Na lezing der notulen werd medegedeeld dat ingekomen waren een schrijven van Gedep. Staten dat zij be rusten in de wijziging der verordening op het L. O. en die op de bezoldiging van het personeel aan school B. Van den heer A. G. v. Dijk bericht dat hij onder dank de benoeming tot leeraar bij het M. O. aan neemt. Het procesverbaal der kasopneming van den gemeente ontvanger op 26 Sept. jl. Een adres van den commissaris van politie om verhooging zijner jaarwedde, welk adres bij de begrooting zal ter sprake komen. En eindelijk een dankbetuiging van de heeren A. R. Breetvelr en D, J. Remijn voor de verhooging hunner jaar wedde. De geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid Risch worden in handen gesteld eener commissie (Quist, Buijse en v. d. Leeuw) welke ze onderzoekt en adviseert tot toelating aldus besloten. Een verzoek van S. Boone om een schuur te mogen bouwen op het terrein van de Trekkerswoning werd ingewilligd. Een voor stel van B. en W. eenige oude schoolbankjes der bewaarklasse aan school A publiek bij inschrijving te verkoopen werd aangenomen. Eenige afschrijvingen en terugbetalingen van plaatselijke belastingen werden goed gekeurd. Op reclames tegen den aanslag in de H.O. werd beschikt dat Jos. v. d. Velde en D. Dorst van het kohier werden ge schrapt; F. Vonk, J. J. Quist, J. Nagel- kerke, J. A. Steketee en W. Wolf werden gehandhaafd; J. L. Bootsgezel van de 8e naar de 7e en Vrouw HollestelleDe Schip per van de 4e naar de 2e klasse verhuizen. De gemeenterekening over 1899 met batig slot van f6172 werd voorloopig goedge keurd. Eveneens werden goedgekeurd de rekeningen Burgerlijk Armbestuur en Gast huis over 1899. De begrooting van 't Bur gerlijk Ambestuur voor 1901 werd goed gekeurd in ontvang en uitgaaf f55708,48. Eveneens de kohieren van schoolgeld aan de H. B. S. en school E, waarna de ver gadering werd gesloten. Middelburg. Bij al de narigheid, die er tegenwoordig heerscht op sociaal en politiek terrein, waardoor velen er toe ko men om den „goeden ouden tijd" terug te wenschen, is het toch een gunstig teeken des tijds te achten, dat er zooveel gedaan wordt voor onze jeugd. Wat wordt haar het leeren in vroolijke, luchtige schoollo kalen en met flinke leermiddelen aange naam gemaakt, terwijl de leerlust op al lerlei wijze wordt aangemoedigd. Menige goede fee komt haar bovendien telkens verrassen. Zoo mogen we ook noemen de hier bestaande vereeniging „Uit het volk voor het volk" die door den sedert eenige jaren bestaanden kinderspeel tuin voor aangename en nuttige uitspan ning zorgt na de ingespannen uren van den schooltijd. Alle leerlingen van openbare en bijzon dere scholen voor min- en onvermogenden vinden aldaar gelegenheid om zich onder behoorlijke leiding en toezicht prettig te vermaken en wanneer men de inrichting van een en ander gadeslaat, zou men haast wenschen „eenige stappen terug te mogen treden op d' afgelegde levensbaan". Wij werden heden in de gelegenheid gesteld om een wedstrijd bij te wonen, in den versierden tuin. Reeds de aanblik van zooveel zorgelooze kindergezichtjes stemt vroolijk, en met genot volgden wij de werkzaamheden aan de staande en lig gende ladder, de brug, het mastklimmen, de oefeningen in het springen, het loopen op stelten en tonnen, waarvoor door de vereeniging een 50 tal prijsjes waren uit geloofd. Niet weinig werd de feestvreugde verhoogd, toen de opwekkende tonen der muziek zich lieten hooren, maar de vreugde steeg ten top, toen de verlichting giorno den tuin een phantastisch aanzien gaf. Nadat de kinderen zich van 5 tot 7'lj uur hadden vermaakt en terwijl zij intus- schen op ververschingen waren onthaald, klonk het sein tot verzamelen. De Voor zitter de heer L. K. v. d. Harst beklom een stoel en op recht kinderlijke, hartelijke wijze bracht hij de Middelburgsche spes patriae in herinnering, aan wie zij al die vreugde te danken had, en luidkeels weer galmde op zijne uitnoodiging een „hoezee!" Mevr. wed. de Stoppelaar, de stichtster van den tuin; voor de vereeniging „Uit het volk voor het volk" en voor de onder wijzers, die de spelen leidden, de hh. Louis en Passenier. Thans werden de namen der gelukkige spelers genoemd en de geschenken uitgedeeld. Eindelijk deelde de heer V. d. Harst nog mede, dat door het Bestuur twee prijzen beschikbaar gesteld waren, bestaande in een spaarbankboekje van f 2,50, eén voor de jongens en eén voor de meisjes, door loting aan te wijzen. Ook dit bericht werd met daverende fanfares en luide hoeras begroet. Nog was daaraan door Mevr. v. d. Harst eene premie toegevoegd, die even eens door loting aan een der kinderen, zoowel jongens als meisjes kon ten deel vallen. De prijs voor de jongens viel ten deel aan Frans Laroes, die voor de meisjes aan Jannetje Koolwijk, terwijl de premie ge wonnen werd door Cornelis van Loo. De heer Van Boven, secretaris der ver eeniging, dankte den Voorzitter en zijne echtgenoote en noodigde de kinderen uit ook voor hen een „hoezee!" aan te heffen, waaraan natuurlijk onmiddellijk gevolg ge geven werd. Met genoegen vernamen we dat de speel tuin steeds druk bezocht wordt, terwijl over wanordelijkheid of baldadigheid vol strekt niet valt te klagen. Onze beste wenschen voor dezen tak van werkzaam heid van „Uit het volk voor het volk". Ierseke. In de Donderdag gehouden raadsvergadering, die door 8 leden werd bijgewoond, was o. a. ingekomen een ver zoek van het onderwijzerspersoneel van school 1 om geregelde uitbetaling van hun salarissen. De voorz. (de burgemeester) gaf het on aangename eener ongeregelde uitbetaling toe, maar in de eerstvolgende maanden is geen stagnatie te wachten, en mocht die in 't vervolg weer ontstaan, dan konden B. en W. den Raad een tijdelijke kasleening voorstellen. De gemeentebegrooting voor 1901 werd, geheel zooals door B. en W. was voorge steld, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f36,353,15. Alleen die schrapping van een vroegeren post van f50 als toelage voor een kinder bewaarplaats gaf aanleiding tot discussie. Naar de reden der schrapping gevraagd antwoordde de voorz. dat de gebrekkige toestand der inrichting de verdere uitkee- ring van deze toelage niet rechtvaardigde. De Raad vereenigde zich ten slotte met de schrapping. Een voorstel om een keurmeester van vleesch aan te stellen werd door B. en W. ontraden omdat hier geen alleszins deskun dige te vinden is. Een keuring is zeer nuttig en wenschelijk, maar dan moet zij afdoende zijn, anders doet zij meer kwaad dan goed. De voorsteller legde zich bij die zienswijze neer. Scherpenisse. Een vreemdeling heeft van de week alhier valsche loten verkocht. Hij gaf voor dat ze waren van de blinden- inrichting te Middelburg. De zaak is in handen der politie die reeds eenige van die loten in beslag genomen heeft. Donderdagmorgen vloog op den weg tusschen Tholen en Scherpenisse een hol lend paard, bespannen voor een kar, van den landbouwer J. N. te Poortvliet, dat geleid werd door zijn dochter, met zoovéél kracht tegen het postrijtuig, dat zich daar bevond, dat de stukken van het rijtuig tegen den grond vielen en het paard deer niswaardig aan en in de borst gewond werd. Hansweert. Omtrent het treurigjonge- val bij J. V. alhier kan nader worden ge meld dat het kind reeds Woensdagavond aan de bekomen brandwonden is overleden. De toestand van de moeder is nog zeer ernstig. Borssele. Donderdagavond had alhier op de haven een droevig ongeluk plaats. De knecht van den beurtschipper Vlis- singenMiddelburg den heer Krijger viel tengevolge van eigen onvoorzichtigheid in het ruim van het schip zoodat hij twee ribben brak. Dr. Folmer van Driewegen ver leende geneeskundige bulp. Zijn toestand is zorgwekkend. In een koffiehuis nabij Bergen op Zoom is bij een vechtpartij een der twis tenden levensgevaarlijk met een mes aan het hoofd verwond. Toen hij zijn hand naar het hoofd sloeg, werd hem nog een vinger afgesneden. De dader is gearres teerd. Uit de staatsbegrooting van oorlog is onder meer een post uitgetrokken voor de verbetering der oefeningsterreinen voor de garnizoenen te Middelburg en Vlissingen. Leiden is in last geweest, doordat deze week zoomaar opeens de politieagen ten aan het bekeuren waren gegaan van fietsers die op de kleine steentjes reden, hetwelk (namelijk het rijden op de kleine steentjes) bij verordening verboden is, doch waarvan niemand notitie nam. De bekeuringen maakten de hartstochten los En nu liet eergisteravond een heer uit Oegstgeest zich opzettelijk bekeuren en opbrengen, terwijl hij zijn fiets door een politieagent liet dragen. Zoo waren er al spoedig honderden men- schen bijeen, die zongen en schreeuwden en floten voor het huis van den Burge meester, en die met de fietsen op de schou ders er voorbij defileerden. Zoo ging 't al erger en erger, en het gejoel in sommige straten hield tot middernacht aan. De rust is echter teruggekeerd, sedert de burgemeester op een interpellatie in den gemeenteraad gisteren geantwoord had dat de politie niet overal even vroed was op getreden zoodat 43 der ingeleverde bekeu ringen niet zouden doorgaan. Te Stratum was een werkman aan den rivierkant (den Dommel) aan het riet snijden met zijn 13-jarigen zoon. De jongen viel te water. De vader trachtte tevergeefs hem te redden, en zag zijn zoor voor zijn oogen verdrinken. Te Ros malen brak een molenwiek onder 't rond draaien af, en stortte naar beneden op den molenaarsknecht die van de gaanderij ge worpen en zwaar gekwetst werd. De man overleed spoedig. Te Helden kreeg een 12-jarige schaapherder een hevigen slag van een paard tegen het onderlijf, niet tegenstaande wat pijn deed hij toch nog den geheelen dag zijn werk. Des nachts evenwel stierf hij ten gevolge van inwen dig letsel. Te Amsterdam is een groot houten gebouw op de Nassaukade waarin een honderd leerlingen der Hoogere Burgerschool les krijgen, door de baldadig heid van minstens een achttal knapen van minder dan tien jaar oud, in brand gestoken en geheel afgebrand. Te Utrecht is eergisteravond de locaaltrein Utrecht-Zeist van ter zijde aangereden door een trein uit Bokstel met 't gevolg dat de beide locomotieven omver vielen, een machinist een hersenschudding bekwam, een stoker de beide beenen werden afgereden, een conducteur en twee passagiers door den schok belangrijk gekwetst en andere per sonen licht gewond werden. Door de gemeentepolitie te Assen is aangehouden een persoon die in Januari ontvlucht is uit de Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen. De man is thans derwaarts opgezonden. Zijn signalement, zooals dat in het Politieblad is opgenomen, doet den ken aan een blanken Indiaan «Hendrik Raspe, stamboeknummer 7054 d. geb. te Winschoten 26 April 1859, pol derwerker, lang 1.725 meter, kleur linker oog aureool middelmatig blauw stralend, omtrek donkerblauw, haar en baard donker bruin, weinig kleur, draagt ringen in de ooren. «Op den linker middenvinger een halve ring getatoueerd. Tusschen wijsvinger en duim van de linkerhand getatoueerd een anker en een ster, waaraan een halve arm band verbonden. Op den linkerbenedenarm getatoueerd een heer met een dame waar boven een hoorn en waaronder «Aaltje Mars-" Tusschen wijsvinger en duim van de rechterhand getatoueerd een anker, sym bool «Geloof, Hoop en Liefde" en een ster. Op den rechter benedenarm getatoueerd drie sabels, 2 vlaggen met een kroon, 2 ankers, een hart met de letters H. R. er in, 2 dolken waarboven een kroon en daar naast een vrouwenhoofd." - De heer Passtoors, voorzitter van den Ned. R.-K. Volksbond is bij gelegenheid van het Katholiek Kongres benoemd tot kamerheer met kap en degen van den Paus: Zulk een kamerheer is gekleed in een soort van ridderpak in zwart laken en zijde, lang wambuis, met kanten kraag, korte broek, lage schoenen, baret met gouden kwasten, kapmantel en degen met zilveren scheedepunt en paar! moeren greep. Naar dit laatste worden zij genoemd «kamerheer van kap en degen". Gelukkig behoeft dit kostbare pakje al leen bij plechtige gelegenheden in het Va- tikaan gedragen te worden. Een gewonere plunje is de rok, stok, degen, witte das en gouden halsketting, die over het vest ge dragen wordt. De misdaad te Tilburg, Het opnieuw door de justitie ingesteld onderzoek in zake den moord, heeft aan het licht gebracht, dat Marie Kessels, op den noodlottigen morgen komende van haar wo ning, niet verder is geweest dan tot op den hoek van de straat, waarin de kerk staat. Volgens verklaring van den mede- gearesteerde, den schilder M., zou het kind daar door den koster ontmoet zijn en met dezen de kerk door een zijportaal zijn binnengegaan. De schilder verklaarde verder, dat. toen hij eenige oogenblikken later in dat portaal kwam, om een ladder te halen, hij zag, dat de deur van het torentje openstond; en toen hij daarna voor de tweede maal het portaal intrad, was de deur gesloten, Uit het onderzoek is tevens gebleken- dat de koster de andere kinderen van den heer K. nooit heeft aangesproken, evenmin dat hij wel eens bij den heer K. thuis kwam, zooals men algemeen vertelde. Alleen had hij den dag te voren twee kinderen, zusjes van het slachtoffer, die met haar logétje wijwater kwamen halen uit de stee- nen vazen bij den ingang van de kerk, uitgenoodigd, hunne fleschjes in de sacris tie te komen vullen, omdat het water in de vazen minder helder was. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling, gepleegd met voorbedachten rade: E. F. C21 j., arbeider, Sehoondijke, tot 1 ;aar gev. straf; mishandelingP. J. v. d. P., 24 j., bier brouwersknecht, Clinge Waes, tot f5 b. s. 5 d. h.; het opzettelijk bij gelegenheid van een volks oploop zich niet onmiddellijk verwijderen na het derde door het bevoegd gelag gegeven bevel: J. de K., 41 j-, bootwerker, en P. A. A., 46 j., werkman, Terneuzen, beiden tot 14 d. gev. straf; wederspannigheidJ. v. W., 24 j., boot werker, Terneuzen, tot 1 m. gev. straf en P. E. W., 29 jhvr. van J. J. de N., zon der beroep, Terneuzen, tot f7 b. s. 7 d. h. eenvoudige beleediging: C. G. de J., 14 j., zonder beroep, Wemeldinge, tot fib. s. 1 d.h.; Vrijgesproken: J. A. de R, 25 j, hvr. van G. A. K., Colijnsplaat, beklaagd van eenvoudige beieediging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 1