Engeland en Transvaal. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. Ingezonden Stukken. voor jong vee, heeft de ondervinding meer dan eens geleerd. Bij gebrek aan kalk houdt liet vee een zwak beenderengestel. Beenbreuk komt niet zelden voor als ge volg van het weiden alleen op kalkarme gronden. Waar echter op de weide kalk gebruikt wordt, is het tevens noodzakelijk den bodem te voorzien van de noodige voedingsstoffen, die de verschillende gras sen behoeven. Deze zijn, zooals we reeds zeiden, kali, phosphorus en stikstof. Ik weet wel, dat sommigen beweren, dat een weide geen chilisalpeter noodig heeft. Doch zij, die dit beweren, vergeten, dat de salpetervorming in den weidegrond, die in den regel vast is, niet in die mate plaats heeft, als in het bouwland. De salpeter vorming kan daarenboven slechts in de allerbovenste lagen plaats hebben en de langwortelende grassen en andere weide- planten kunnen daarvan zeker niet profi- teeren. Weiland, dat tot heden niet be mest is, verdraagt, dat wil zeggen, is loo- nend bij een bemesting van 1200 kg. ka- iniet, 500 kg. thomasphosphaat en 150 kg. chilisalpeter per H.A. De kaïniet en het thomasslakkenmeel geve men in November, de chilisalpeter geve men eerst in het voorjaar. AI staat de weide in den winter wel eens onder water, dan moge dat nog geen reden zijn, om die bemesting na te laten. Een dergelijke bemesting oefent een gunstigen invloed uit zoowel op de hoeveelheid als op de hoedanigheid van den mest. Proeven in deze richting genomen, hebben ons doen zien, dat het hooi van 3500 kg. tot 5000, ja tot 7000 kg. per H.A. steeg. Wanneer we aannemen, dat er aan mest f25 op die wijze uitgegeven wordt, zou een dergelijke behandeling, het hooi op een gemiddelden prijs gerekend, een winst van f 150 minstens opleveren, ongerekend de verbetering van de hoeda nigheid. Door een goede bemesting ver dwijnen daarenboven onkruiden, biezen, mos, hermoes. Vooral het hermoes, ook rooibol of kwadenaard genaamd, is een na- deelig onkruid. De melk der beesten wordt slijmig, blauw en bitter. Soms krijgt het vee ziekten, zooals bloedpissen, buikloop, opblazen van den darm, enz., alleen door dat hot hermoes gegeten heeft. Ook het afzetten van het kalf is vaak een gevolg van het gebruik van hermoes. Wij behelpen ons ditmaal met slechts een enkel Engelsch gekleurd berichtje. De strijdmacht van generaal Viljoen is bij Sahie den Selatispoor overgetrokken, blijk baar om zich te vereenigen met De Wet. Te Kaapmuiden zijn een aantal burgers aangekomen, waarvan sommigen geen schoenen meer aan hadden. Het meeren- deel waren welgestelde menscken, voor namelijk uit Standerton, die vee hadden in het lage veld. Zij gaven zich over om zoodoende hun vee terug te krijgen. Een Amerikaansche „huurling" heeft Donderdag de brug bij Hectorspruit door dynamiet in de lucht laten vliegen. Reitz en Steyn zijn bij Botha en de Boeren die nog vechten. Dezen worden in het geheel geschat op tusschen de 7000 en 12000 man. Hun plan is voornamelijk om de verbindingslijnen te teisteren. Schreiner heeft eergisteren in de Wet gevende Vergadering te Kaapstad als amen dement op de motie-Sauer (ten gunste van de onafhankelijkheid der republieken) voor gesteld Koningin Victoria te verzoeken, in het belang van het spoedig eindigen der vijandelijkheden, de republieken onder haar bescherming te plaatsen met den waarborg dat haar nationaal karakter behouden zou blijven. Het Huis heeft echter met 41 tegen 39 stemmen beide voorstellen ter zijde gelegd; zoodat ook van deze zijdede mogelijkheid op nog eenige zedelijke hulp of ondersteuning onherroepelijk is afge sloten. Hier wordt gemaaid wat de dub belhartige Schreiner gezaaid heeft. In de Matin vertelt Jean Carróre van een bezoek dat hij in het laatst van Augustus te Pretoria aan mevrouw Botha heeft ge bracht »Mevrouw Botha droeg een paarse japon van fraaien snit met een ruikertje anje lieren van dezelfde soort als overal in de kamer stonden. De andere dames waren zeker in den rouw, want zij droegen geen bloemen. Een ervan trof mij dadelijk. Een jong meisje, bruin, met zwarte en vurige oogenzij sprak van de invallers op een onverzoenlijken toon die mij deed vermoe den dat zij iemand die haar lief was, ver loren had. Allen hadden bovendien een hooghartige houding die weinig hoop liet op een spoedige bevrediging. Ik ben zeer trotsch op mijn man, zei mevrouw Botha, en gij kunt zeker zijn dat hij tegenstand zal bieden tot het einde toe. En de brunette, met den droefgeestigen blik, gaf mij, nadat zij gezegd had dat zij een Franschen naam droeg en van Fransche afkomst was, dezen steek Hoe komt het toch dat gij in Europa zoo bang zijt voor de Engelschen terwijl een handvol Boeren hun het hoofd biedt? Al onze mannen zijn aan het front, zeide een ander, en als zij thuis kwamen, zouden wij hen wegjagen. Terwijl deze dames daarna over plaat selijke dingen spraken, bekeek ik op den schoorsteen een groote fotografie, die den heer en mevrouw Botha voorstelde. Zij waren in de bloem van hun jeugdhet was ongetwijfeld een herinnering aan hun trouwen, en de held, die straalde van vreugde, had reeds dien helderen en Hin ken oogopslag die allen getroffen heeft die hem hebben gezien Wij stonden op om afscheid te nemen en ik beloofde terug to komen om mevrouw Botha opnieuw mijn hulde te bewijzen, haar verzoekende mijn groeten te doen aan den generaal. Zij zijn ontzettend, zeide ik in het heen gaan tegen mejuffrouw Aubertals do Boeren ooit toegeven, zal dit niet zijn onder den invloed van hun vrouwen! En zij zijn allen eender. Als gij wilt, zullen wij naar mevrouw van Warmeloo gaan. Haar beide zoons zijn op commando. Bij mevrouw van Warmeloo dezelfde ontvangst als in de vorige huizen. Zij was alleen met haar dochter, die om haar hoed een lint in de Transvaalsche kleuren droeg. Verbeeld u, zeide zij onder meer, dezer dagen had mijn dochter dit lint met do vierkleur op den hoed. Een soldaat beval haar het er af nemen. Zij weigerde. Toen wilde de soldaat haar te lijf. Liever dan zich te laten aanraken, rukte mijn dochter het er zelve af. Maar den volgenden dag klaagde ik bij den officier van politie en zei hem dat Transvaal, daar het nog niet veroverd was, officieel de Zuid-Afrikaansche Republiek bleef en dat wij bijgevolg het recht hadden, de kleuren van onze vlag te dragen. Mevrouw, zeide de officier eenigszins geërgerd, de oorlog is geen ding om te lachen Dat is mogelijk mijnheer, antwoordde ik, maar toch zult gij niet gedaan krijgen dat wij huilen Die Boerenvrouwen hebben een hart en sproken als Romeinsche vrouwen. Dat belooft wat voor de komende geslachten. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam (vac. Astro) ds. J. R. Callenbach te Doorn, ds. L. W. Bak huizen v. d. Brink te Vlissingen en ds. II. J. Rooseboom te Delf'. Beroepen te Holysloot II. G. v. d. Flier cand. te 's Hertogenboschte Kampen ds. J. Schokking te Koudumte Sebal- deburen en te Wierum-Dorkwerd G. W. C. Vunderink cand. te Groningen; te Sirjansland L. S. v. Zwot cand. te Rotter dam; te Goor dr. P. Th. Rogaar te Wildervank; te Stiens F. A. C. Pante- koek te Tiel; te Neerlangbroek en te Gouderak ds. J- A. v. Boven te Oud-Beijer- landte Eist bij Rhenen P. N. Pikaar Jr. cand. te Dieren; te Andel ds. IJ. Doorn veld te Ouddorp; te Achlum ds. W. Magendans te Oosterzee; te Poede- rooijen B. Moorrees cand. te Loon op Zand Aangenomen naar Aalten door ds. F. C. v. d. Plassche te Kortenhoef. Bedankt voor 's Gravenland door ds. J. Vermeer te Zwolle; voor Makkum door ds. A. Troelstra te Willemsvaard; voor Wapenvelde door ds. J. H. Geselschap te Vaassen; voor 's Hertogenbosch door ds. J. Herderschee te Osch. Ds. G. W. A. de Veer te Middelburg hoopt 9 October, a. zijn 30-jarigen arbeid in 't predikambt te herdenken. Ds. De Veer werd 9 October 1870 te Hagestein bevestigd. Emeritus verklaard den 1 Nov. 1876, werd hij den 4 Mei 1879 bevestigd te Bahr en Lathum; 13 Mei 1883 te St. Laurens en 4 Oct. 1885 te Mid delburg. Geref. Kerken. Drietal te Tliolen B. ds. J. Douma te Spijkenisse, ds. G. H. v. Kasteel te Kollum en ds. W. Hoogland te Capelle a. d. IJsel. Beroepen te Anjum ds. H. Thomas te Purmerend; te Wormerveer ds. R. J. Aalberts te Opperdoes; te Zuilichem ds. A. Brink te Werkendam; te Holten J. Janssen cand, te Varsseveld. Aangenomen naar Sprang door ds. J. Visser te Geesteren. Vlissingen. Voor eon talrijke schare trad Zondagavond in de nieuwe Middel- kerk alhier op ds. J. Hulsebos, voor het houden van een ure des gebeds, daartoe uitgenoodigd door de classis 's Gravenhage der geref Kerken in Nederland. Naar aanleiding van 1 Samuel 30 6b, »Doch David sterkte zich in den Heere zijnen God», vergeleek spreker den toe stand der Zuid-Afrikaansche broeders met David voor Ziklag en met het begin van den 80jarigen oorlog toen de strijd voor vrijheid en recht ook in ons Vaderland ho peloos scheen. In zijn gebed droeg spreker de recht vaardige zaak der Boeren Gode op en smeekte dat het Hem moge behagen het Engelsche volk, inzonderheid de Christenen aldaar, den blinddoek van de oogen te rukken, die het zondig imperialisme hen voorhoudt. Bij het uitgaan werd gecollecteerd voor het Afrikaansch Tehuis in Amsterdam. Vlies. Crt. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zaandam J. v. d. Vegt cand. aldaar. Aangenomen naar Almeloo door A. Jan- sens cand. te Maassluis. De linie-collecte bedroeg te Camper- land f 108.50; te Tholen met Schakerlo f26,08. Aan de vrije universiteit te Amsterdam is het adraissie-examen afgelegd door den heer A. Schippers, van Middelburg. Wij verwijzen naar de advertentie van den heer Weltevreden in ons no. van heden, betreffende de vertooning van een Bioscope te Middelburg, Goes en Vlissingen. Scherpenisse. Een vrouw aan den Rand, nabij deze gemeente werd door een koe, terwijl zij haar molk van een zekere hoogte in den mestput geduwd, met het ongelukkig gevolg dat zij een arm brak. Staven isse. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Kempenshofstede werd behandeld een adres van L. G. Tuynman c. s., wonende in den Buurtweg, om dien weg te verbe teren. Er werd besloten in het aanstaande voorjaar tot verharding van dien weg, door middel van koolasch, over te gaan. Colijnsplaat. De Burgemeester van Cortgene, de Edelachtbare Heer Wijcker- held Bisdom stelt pogingen in het werk om de op Noord-Beveland sluimerende veree- niging van bietenverbouwers te doen ont waken Op zijn initiatief wordt eene vergadering bijeengeroepen bij den Heer S. de Regt, te Cortgene op 4 October a. s. Landbouwers en allen, die bij den bieten- verbouw belang hebben, woont die verga dering bij, teneinde op te richten eene af- deeling der Vereeniging van Landbouwers die suikerbieten verbouwen gevestigd te Goes. Te hopen is het, dat de Heer Bisdom in zijn pogen slage. Hansweert. Heden voormiddag elf uur ontstond alhier bij J. V. een ernstige binnenbrand, waarbij de vrouw des huizes en een kindje van omstreeks één jaar zeer ernstige brandwonden bekwamen. De vrouw kwam brandende het huis uit, en werd door de buren geholpen. Het in brand gerakon van een pan met spekvet, die op een petroleumtoestel stond, was oorzaak van het onheil. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Kolff v. Oosterwijk van Kruiningen. De klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse K. v. d. Linden is verplaatst van Amsterdam naar Sas van Gent. Een dronken Amsterdammer heeft zijn broeder te Loosdrecht in een twist over het bewaren van visch zulke verwon dingen toegebracht, dat de man des anderen daags is overleden. Te Amsterdam loste een 37jarige bootwerker, vader van vijf kinderen van vijf tot vijftien jaar, gis terenmorgen vier revolverschoten op zijn vrouw en zijn neef tot wien zij in onge oorloofde betrekking stond, en die hij saam in een andere straat dan waar hij woonde tegenkwam. De neef werd doodelijk ge wond, de dader werd met het pistool, dat hij in den laatsten tijd steeds geladen bij zich droeg, in de hand gegrepen, terwijl drie zijner kinderen hem waren nageloopen en aanhingen. Het deed nogal weemoedig aan een van de kleinsten te hooren vragen of ze vader nog even gedag mocht zeggen, hetgeen haar toegestaan werd. Te Den Helder viel Zondagavond in een koffiehuis een huisvader van de bovenzaal langs de trapmet gespleten schedel opgenomen, bezweek hij aan de gevolgen. Een vee fokker te Waal op Texel, is Maandag ver moedelijk achter oen hek willende omgaan, door het breken van een paaltje achterover geslagen en met het been beklemd geraakt. Zoo hing hij met het hoofd in een sloot en werd den volgenden morgen dood ge vonden. Te Silvolde is een arbeider bij het tegenhouden van een hollend paard onder het dier geraakt, met 't gevolg dat lxem de schedel werd verbrijzeld en hij terstond dood was. Tusscheu eenige kermisreizigers die met hun wagen te Ven- lo waren ontstond Maandagavond twist waar bij een hunner, een jongen, van 18 jaar, zijn meisje en haar moeder met een mes zoodanig toetakelde dat men voor het be houd van haar leven vreest. Een begin van brand Maandag te Brakel ontstaan in een kleine arbeiders woning, nam spoedig zoo in hevigheid toe dat aan blusschen geen denken was. De be lendende gebouwen stonden weldra in lichte laaie. Geen wonder, daar de meeste wo ningen nog rieten daken hebben. In onge veer twee en een half uur, stonden 21 woningen in brand. De voortgang van het vuur was zoo hevig, dat de slachtoffers niet in staat waren de meest noodige behoeften te redden. Van de gebouwen die zich te midden van den brand bevonden, zijn al leen het gemeentehuis, de dokterswoning en een particulier huis gered. Een proef. Een blinde man wordt door zijn geleider de Haagsche Rechtzaal binnengeleid. De man is winkelier en bedient, hoewel hij hoegenaamd niets kan zien, de klanten van sigaren. Op een mid dag komt er een kooper om »een dubbeltje van de acht", en legde een stukje geld in grootte en vorm overeenkomende met een kwartje op de toonbank. De winke lier geeft 8 sigaren, betast het geldstukje en weigert geld terug te geven omdat hij voelt een Belgisch 10 centimestuk in de hand te hebben. Wil de man geld terug hebben dan kan hij dit bij de politie ko men halen. Het geldstukje werd in be slag genomen en de man die het had uit gegeven vervolgd. Ter terechtzitting nam de rechtbank de proef hoever het vermogen van den blinden winkelier ging om, voelende, geldstukken van elkaar te onderscheiden en valsch geld te onderkennen. De proef slaagde verras send Een kwart gulden, uit de portemonnaie van den subst. griffier, wist de winkelier o. a. onmiddelijk te herkennen als een kwartje naast een ander geldstukje van gelijke grootte. Belgisch geld en Hollandsch geld van gelijken omvang sorteerde hij zonder aarzeling Voor den man die getracht had het valsche kwartje te wisselen werd ontslag van rechtsvervolging geëischt omdat volgens het O. M. door een leemte in de wet er geen termen zijn om hem in het onderhavige geval te straffen. Juist om die leemte te doen uitkomen, was de ver volging geschied. Uit Haarlem schrijft men dat binnen kort een nieuw proces verwacht kan worden over de nalatenschap van Pieter en Elizabeth van der Hulst, die hun zeer aanzienlijk ver mogen in 1785 aan hun neef Pieter Teyler, te Haarlem, nalieten, onder voorwaarde dat 't bij kinderloos overlijden aan de naaste bloedverwanten zou komen. Er zijn over dat bijzonder groot vermo gen onder beheer van Teylers Stichtin gen te Haarlem meermalen processen gevoerd, waarbij zelfs vorst Bismarck en rechtsgeleerden van naam betrokken waren. Sedert is nu gebleken, dat Pieter, Elizabeth en Maria van der Hulst (Teylersmoeder) een jongere half-zuster hadden, wier nakomelin gen zich na den dood van Teyler (die kinder loos overleed) in het Utrechtsche bevonden, maar waarschijnlijk door onbekendheid geen werk van de erfenis hadden gemaakt. Thans echter schijnt eene familie v. B.te Culenborg, hare rechtstreeksche afstamming van die halve zuster te kunnen bewijzen, en is reeds een bekwaam advocaat in de zaak gemengd, om de quaestie tot een spoedig einde te brengen. De Poet Laureate aan 't tooord. In do Standaard komt een gedicht voor van Al fred Austin, de Poët Laureate, dat een ode schijnt te zijn aan de huichelarij. Niet omdat zij zwak waren en wjj sterk, niet om den schepter van Engeland's maag delijke majesteit nog langer te maken, doch om het recht hoog te houden en een einde te maken aan onduldbaar onrecht daarvoor is de strijd begonnen. De Heer moet ge dankt worden en de eendracht moet be waard worden door rechtvaardigheid, vrij heid en Vrede! Prosit! Te Zarunz, in Spanje, is overleden de maarschalk Martinez Campos. Hij werd in 1834 geboren. Hij weigerde de repu bliek te erkennen en bleef zijn royalistische gevoelens getrouw, daarom werd hij voor den troonsafstand van Amadeus I in een fort opgesloten. In overleg met de gene raals Jovellar en Pavia bewerkte hij toen het herstel der monarchie. Toen in 1894 ernstige onlusten in Noord- Afrika uitbarstten en er een oorlog dreigde met Marokko, werd Marrines Campos thans maarschalk belast met het opper bevel over de Spaansche troepen, die naar Manilla werden gezonden. In 1896 voerde hij 't bevel over het leger op Cuba, hij werd echter spoedig op eigen verzoek van dit commando ontheven. Ver schillende malen was Martinez Campos mi nister van oorlog. Ook bekleedde hij den post van president van den Senaat en van militair gouverneur van Madrid. Deensche boter uit Siberië. Er moet ontdekt zijn, dat verscheidene tonnen boter, welke uit Denemarken op de Engelsche markt zijn aangevoerd, in werkelijkheid uit Siberië afkomstig waren. Men zegt, dat de boter bijna even goed is als die uit Denemarken zelff. De Denen moeten hier bij niet betrokken zijn. De Presidentsverkiezing in Amerika. Uit New-York wordt gemeld, dat de afgeloopen week een succes geweest is voor de de mocraten. De republikeinen leggen hun ten laste, dat zij de groote staking in de mijnen hebben uitgelokt voor politieke doeleinden, maar terwijl dft algemeen ge loefd wordt door de hoogei e klasse, neemt 't niet weg, dat de staking grooten invloed heeft op de publieke opinie. Door het gehoele land wijzen de demo craten op de slechte behandeling der mijn werkers en zeggen, dat de stijging der steenkolenprij zen een gevolg is van de trusts, die door de republiekeinen in stand worden gehouden. Het resultaat is dat Mc. Kinley duizenden stemmen zou ver liezen als de verkiezing heden plaats had. Een andere slag voor de republikeinen is het onrustbarende nieuws, dat van de Philippijnen komt, waar de bedrijvigheid der insurgenten weer grooter is geworden en de Amerikanen een zware nederlaag hebben geleden. Dat de republikeinen zelf niet gerust zijn, blijkt uit het feit, dat Mc. Kinley 5 1 zou worden herkozen. Thans hebben zij zekerheidshalve de verhouding gebracht op 2—1. Een groot gedeelte van de voorstad Hassakeni, aan den Gouden Hoorn te Con- stantinopel, is gisternacht in de asch ge legd. In vijf uur brandden zeven straten met ongeveer 300 huizen en 50 magazijnen af. Ook de Israëlietische tempel, de school en een badhuis werden vernield. De Sultan zond zijn adjudant om te zorgen, dat de slachtoffers onderdak gebracht werden. De ellende is groot, daar weinig verzekerd is. Een groot vaartuig met vrijwillige brand weermannen aan boord zonk in den Gou den Hoorn. Aan de grenzen van Duitschland en Frankrijk. De Duitsche gezant in Frank rijk heeft een aanklacht ingediend tegen het gedrag van het 37ste Fransche linie regiment, dat, naar gemeld wordt, tijdens de onlangs plaats gehad hebbende manoeu vres, de Duitsche grens is overgetrokken en beleedigendê woorden heeft geschreven op de posthuizen aan de grenzen. Bij de derde lezing van de hoogver- raadswet in de Kaapsche wetgevende ver gadering hebben 46 leden voor, 37 tegen gestemd. Uit Tientsin werd gemeld dat het verlies der verbondenen bij de verovering der forten van Peetang, geraamd werd op 120 man. De Kamer heeft 't adres van antwoord op de troonrede aangenomen, na verwer ping van het amendement-Schaper uitspre kende dat de Kamer aan de belangrijke aanhangige wetsontwerpen, waaronder de Ongevallenwet haar beste krachten zal wij den, hopende dat die door de beslissingen der Eerste Kamer niet vruchteloos zullen aangewend worden Het eerste deel van 't amendement ver wierf 14 stemmen; 'tlaatste gedeelte de aanval op de Eerste Kamer! slechts drie: Nolting, Ketelaar en Schaper. 's-Gravenhage. De Kamer bepaalde het afdeelingsonderzoekvan eenvoudige ontwer pen op a.s. Dinsdag. De s taats begrooting en versterking van marinematerieel te begin nen. Woensdag zal de voorzitter voor stellen de ongevallenwet en de kieswet openbaar te behandelen na afloop van het sectieonderzoek. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.J Mijnheer de Redacteur! Waar gehakt wordt vallen spaanders. Daarom, dat het protesten regent, 't verwondert me niet. Evenzeer ontbreekt het me niet aan be tuigingen van instemming, zelfs van Pre- fftkanten. Wanneer men een zaak wil diénen, dan is er nu eenmaal geen andere weg, dan het Kruis. Persoonlijk ben ik al heel weinig in 't geding betrokken. Doch ik achtte het ditmaal plicht om op te komen voor het zwakke, en protest aan te teekenen tegen het veld winnen van de toepassing der Evolutieleer in de Kerk. Hij, die met Gezag en Eere is bekleed heeft vooral in deze dagen een zeer groote verantwoordelijkheid. Meesters, die halve Dominë's willen zijn, ik gruw er van. Het werk eere den persoon. Edoch daar de Predikant in dezen steeds de sterke is, daar hij een schare achter zich heeft, die niet steeds weet te onder scheiden, betrachte hij dan ook vooral den plicht van kieschheid en edelmoedig heid. Het onderwijs leeft nog te weinig in het hart der Gemeente, dan dat dit niet ge biedende plicht zou zijn. Edoch ik ben niet ongevoelig voor broe derlijke terechtwijzing. Onder de protesten trok dan ook mijn aandacht het schrijven van Ds. Littooij. Hij, de trouwe vriend van wijlen mijn Vader, die eenmaal met eere en toewijding de Kerk diende, en die Ds. Littooij weet het ijverde voor de belangen van het onderwijs, met tekortdoening van eigen belang, hij Ds. Littooij mag mij gerust wat zeggen en naar hem wil ik wel luis teren. Ds. Littooij heeft in Zeeland de oudste brieven. Hij heeft zijn invloed en gezag ver diend en kent mij, en wanneer nu Ds. Littooij overtuigd is, dat ik Dr. W. on recht deed, door enkele min geoorloofde uitdrukkingen, dan doe ik tegenover hem gaarne amende honorable. Tusschen Kerk en school bestaat te veel wisselwerking dan dat zij elkaar niet zou den moeten tegemoetkomen. En Br. De Kruijter antwoord ik: Barmhartigheid te oefenen is dure plicht van de Kerk. Maar Barmhartigheid mag nooit tot Rechtsverkrachting leiden. En het Recht der school op haar Insti- tutair karakter, dat zich Historisch in het Volkerenleven ontwikkeld heeft, op haar eigen leven en eigen sfeer moet on aangetast blijven. Wie daar aan raakt is niet meer antire volutionair of Chr. Historisch. Een onderwijzer heeft een ambt, een Schoolambt, en dat zij hem genoeg, hij streve niet naar Kerkelijke ambten of bedieningen. En den Geachten Broeder Predikant, die mij vraagde of zijn tractement van f 900 nu heusch zoo hoog was, en of werkelijk vele Predikanten nu toch zulke schitterende voorrechten hebben. Lieve Broeder, hoe meer ook de uit wendige zijde van De Kerk in al haar glans en heerlijkheid tot haar recht kan komen, hoe liever. Alleen maar het eene verdringe en be nouwe niet het andere. En de Heidelberger zegt beslist in Zon dag 38 Kerkedienst of Predikambt d. w. z. Eeredienst en Scholen niet scholen ter opleiding voor het Predikambt, want die zijn in het begrip Eeredienst reeds logisch begrepen doch Scholen voor de Leeken onderhouden worden door allen, die tot de Kerk behooren. En ten slotte, dat ook in deze zaak, Het Rijk Gods tot Zijn Recht kome. Hoogachtend en dankend voor de plaatsing Uw dw. P. BOON. Vlissingen 25 Sept. 1900. (Wij ontvangen nog steeds aan- en op merkingen n a. v. het eerste stuk van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2