Buitenlandseh Overzicht. Kerknieuws. LANDBOUW. Gemengde Berichten. ONS HU Ingezonden S De vrijzinnigen zegt zij «behoeven niet zoo ver te gaan, dat zij bij de Katho lieken altijd booze bedoelingen onderstellen en hen behandelen als waren zij geen zonen van 't zelfde vaderland. Al goed cn wel. Wanneer deze raad nu over eenige maan den maar niet vergeten is. Humaan en verdraagzaam zijn de liberale leiders altijd, behalve in den verkiezingstijd en 't allerminst even vóór de herstem mingen. Dan is 't weer «tegen RomeDan worden de prentjes met de brandstapels en moordschavotten voor den dag gehaald en zijn al de wijze lessen van Het Vader land vergeten. Zelfs bij een onnoozele statenverkiezing spreken zij dan in Middelburg van een «zwarte bende" De neutraliteit der «school waaraan de natie gehecht is" raakt meer en meer in de klem. Nu is laatst in de vergadering van de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs te Amsterdam door twee leden, orthodoxe Joden, geprotesteerd tegen het feit «dat in de bibliotheken der openbare scholen alhier boeken voorkomen van een specifiek christelijke kleur, waarvan nadeel verwacht werd voor de geloofsovertuiging der Israelietische kinderen, zoo zij die in handen kregen". Bedoelde boeken waren: Andriessens «Evangelie en de Friezer" en Van Koetsvelds «Uren van uitspanning". Dat in eerstgenoemd boekje «een bepaalde opinie met zekeren hartstocht verkondigd werd" was eigenlijk de eenige grief er tegen. De Vaderlander, die verslag geeft van het te dier zake gevoerde debat, zegt er van Een leerzaam debat noemen we het boven weêrgegevene, omdat het opnieuw toont, hoe onmogelijk de eisch der neu traliteit toch eigenlijk is. Wanneer reeds geschiedkundige boeken als van Andries- sen uit de sclioolbibliotheeken moeten ver wijderd worden, omdat daarin met eenige warmte geschetst wordt, hoe het Christen dom onder onze voorouders werd ver breid. Dat heeft de schr. zeker nooit vermoed. Dan kunnen anderen weder bezwaar maken tegen den gloed, waarmede hij in andere zijner boeken van den pro- testantschen Oranjegezinden volksgeest getuigenis aflegt en daarvoor liefde wekt. Want de geschiedenis is niet neutraal. Eu toch zal de openbare school opvoeden tot Christel, en maatschappelijke deug den Do groepen, om wie de neutrale school voornamelijk is gesticht doen wel hun best om te toon en dat de neutrali teit een vierkante cirkel is. Wij zijn het met het christelijk liberale blad op dit punt eens. Maar zou het dan ook geen tijd worden dat zij mee ging helpen aan de bevorde ring van 't denkbeeld eener vrije school voor heel de natie Vrije school, ook in dien zin dat zij vrij zij zich van het juk eener valsche neutra liteit te ontdoen. Het volgende is ontleend aan een blief van luitenant Boldingh, den collega van luitenant Keulemans. Ventersburg, 21 Augustus 1900. Bij de verraderij van hoofd-commandant Prinsloo ben ik 31 Juli des morgens weg gereden, over Witsieshoek, zonder een En- gelschman te zien. Den volgenden dag ging ik naar Harrysmith. Den 2de reed ik van daar, kwam 3 Augustus in hetflager van generaal Fourie, waar een groot^antal burgers waren, die evenzoo weggereden waren uit Klein Caledon, en waar óók bijna al onze kanonnen waren. Slechts 3 zijn in den slag gebleven. Daarbij het kanon van Keulemans, die te ver achter was om uit te komen. Ik geloof nooit dat wij ge vangen kunnen wordendaartoe laten de commandanten het niet komen. Bij kans daarop springen zij weder des nachts weg. Wij weten absoluut niet waar wij heen gaan. Geen woord wordt daar over losge laten door de commandanten. Dat is dan ook wel het beste. Ik rijd 's nachts meest zonder overjas; wel een bewijs, dat het hier met het weder een lekkere tijd is. Zondag den 19de hebben wij een Engel- schen troep van 100 paarderuiters nagezeten; en 37 gewond, gedood of gevangen. Ik vond een zeer interessante vertrouwelijke aanschrijving van generaal Roberts over de vele plunderingen en mishandelingen die, volgens hem, reeds in Mei plaats had den door de Engelsche soldaten. Langs veiliger weg hoop ik u die later te zenden. Thans is generaal De Wet in Transvaal. Hij zal echter wel over eenige dagen weder de Vaal passeeren. Reeds éénmaalis hij 's nachts met zijn geheele lager (een kilometer of vijf lang) door de Engelsche linie heenge reden, dwars over de vlakte en door de laagten, langs de paden en door het veld, zonder kaart, en toch met volkomen zeker heid van goede richting. Generaal De Wet is van dezelfde makelij als commandant Hazebroek. Deze toen de Engelschen voor 14 dagen onze overgave vroegen (voor de 3de maal, in de 3 dagen, na de uittocht uit Klein-Caledon), antwoorddedat hij den oorlog nog 10 jaar dacht vol te houden; en dat wanneer president Steyn zich over gaf, wij een anderen president zouden kiezen, efi verder vechten. Ik zie werkelijk voorloopig geen eind aan den oorlog. G. Boldingh. Hand. AMERIKA. Den 6 November zullen in de Veree« nigde Staten de verkiezingen plaats heb ben. Dit zijn getrapte verkiezingen. De kiezers verkiezen 447 electoren of presi dentskiezers, dat zijn de mannen die den president kiezen. Bij die gelegenheid moeten de kiezers ook de leden kiezen eener nieuwe Kamer van Volksvertegenwoordiging die 4 Maart daaraanvolgende in functie moet treden. Tevens moeten zij kiezen de leden van verschillende wetgevingen, die tot taak hebben de locale regeeringen te controlee ren, en een derde deel van den Federalen Senaat, wier zittingstijd ten einde loopt. ZuUi een verkiezing heeft dit eigenaar dige dat wanneer de partij die op 't kussen zit 't verliest, niet alleen de president en de gouverneurs, maar ook de lagere amb tenaren en klerken worden vervangen door mannen der tegenpartij. Op de „tickets" vindt men aangegeven dat gestemd moet worden, ook voor een luitenant gouverneur, een auditeur-gene raal, een secretaris van staat, een staats- ontvanger, een commissionair van het staats landkantoor, een advocaat-generaal, een superintendent van openbaar onderwijs een lid van den staatsraad van onderwijs die allen staan op 't „staatsticket"op 't „nationale ticket" worden een president en vice-president gestemdop 't congresticket komt ook een naam voor. En op het „county tichet" worden genoemd een vrede rechter, een sheriff, een klerk, een ont vanger, een „register of deeds", een ver volgingsadvocaat; circuit court-eommissa- rissen, landmeter, lijkschouwing. En dan komt nog het „ticket" voor een lid van den Senaat en leden van de Vertegenwoor diging. Elke staat heeft zooveel presidentskie zers als zijn vertegenwoordigers in de beide Kamers van het Congres hem het recht geeft. Een staat als New-York vaardigt daar door 36 kiezers (electoren) af en Delaware, een zeer klein staatje wat bevolkingsdicht heid aangaat, slechts drie. Er zijn op die wijze 447 electoren te wachten. De volstrekte meerderheid zal derhalve 224 zijn. Het aantal kiezers bedraagt ongeveer 15 miljoen, van welke de grootste helft wel voor Mc. Kinley zal zijn. Dit wil echter niet zeggen dat hij dan ook maar even over de meerderheid zal zijn bij de keuze door de electoren. In 1896 stemden 7 miljoen kiezers voor republikeinsche en 6'/» miljoen voor demo cratische electoren. Toch had Mc. Kinley 271 en Bryan slechts 176 stemmen Waren de 36 stemmen van New-York naar de andere zijde geslagen dan zou het gespannen hebben. Alles hangt hier af van de twijfelachtige staten. Vaste republikeinsche staten zijn: Maine met 6 stemmen, terwijl New Hampshire, Vermont 4, Massachusetts 4, Rhode-Island 4, Connecticut 6, New Yersey 10, Pennsyl vania 32, Ohio 23, Illinois 24, Michigan 14, Wisconsin 12, Iowa 13, Minnesota 9, Noord-Dakota 3, Oregon 4, Washington 4, Wyoming 3 stemmen uitbrengen; te zamen 18 Staten met 190 stemmen, vooral uit Nieuw-Engeland en het Noordoosten. Daarentegen kan Bryan rekenen op de volgende democratische Staten: Maryland 8, West-Virgina 12, Noord-Carolina 11, Zuid-Carolina 9, Georgia, 13, Florida 4, Alabama 11, Mississippi 9, Louisiana 8, Texas 15, Arkansas 8, Tennessee 12, Mis souri 17, Nebraska 8, Colorado 4, Idaho 3, Montana 3, Nevada 3, Utah 3; tezamen 19 Staten met 161 stemmen, vooral uit het Zuiden en Oosten. Zoodat er dus acht twijfelachtige Staten zijn met 96 onbekende stemmen. Om nu verkozen te werden, d. w. z. om de vol strekte meerderheid te verkrijgen van 224 stemmen, zou Mc. Kinley van die onbe kende stemmen er 34 op zijn naam moeten zien te vereenigen; dat zijn zoo ongeveer de stemmen van New-York. Deze staat uitbrengende 36 stemmen, Delaware 3, Oost-Virginia 6, Kentucky 13, Indiana 15, Kansas 10, Zuid-Dakota 4 en California 9, zijn de acht twijfelachtige staten. Op deze richten de verkiezingsagenten al hun vuur. De populaire republikeinsche gouverneur van New-YorkRoosevelt moet als trekkracht dienen voor Mc. Kin ley in New-York; en de democratische oud-vice-president Stevenson die in de Oostelijke staten zeer gezien is, moet als stijgbeugel dienen voor Bryan. Wordt nu deze laatste gekozen, dan ligt de imperialistische expansie-staatkunde der republikeinen op haar uiterste, en krijgen allicht de Boeren eenigen diplomatischen steun. Wint daarentegen Mc Kinley weer, dan hebben zij niets van Amerika te wachten Doch 't gaat nog om iets anders. Het gaat ook om de meerderheid in den Senaat en in de Kamer. In het eerste lichaam bedraagt die 18 op de 90 voor de repu blikeinen; in het tweede 26 op de 357. Van die 26 republikeinen zijn er 24 ge kozen, met slechts geringe meerderheden. Omslaan is derhalve niet onmogelijk, al geldt het slechts de hernieuwing van een derde van don Senaat. ENGELAND. Nu wij toch over politieke verkiezingen schrijven mogen wij ook wel wijzen op de aanstalten die daartoe in E ugeland gemaakt worden- Men verwacht dat de Jingo-partij, de Tories, de Conservatieven, of hoe men ze noemen wil, de partij der Rhodessen en Chamberlains een groote overwinning zal behalen, zelfs in districten waar de liberale mindorheid tot op dit oogenblik de meer derheid had. De Jingo's zijn vast aaneengesloten, de liberalen verder dan ooit uit elkaar. Ver deeld zijn zij steeds geweet in de quaestie Home rule, de lievelingsleus van wijlen Gladstone en van de tegenwooidige radi calen in de partij, waarmee vrijmaking der Ieren van onder 't Engelsche juk wordt bedoeld. Doch nu zijn zij ook verdeeld in zake de oorlogspolitiek. Do Rosebery's zijn im perialist, de Harcourts pro-Boors de Ban- nermann's voor de annexatis en voor Ho- merule tegelijk. Welk een verdeeldheid En zoo kan er feitelijk geen der leiders namens de partij spreken, ondanks den goeden naam der Spencers en Gladstones en Ripons, der Morley's en Bryces en Ko- bertsons Al knappe mannen, doch zonder hoofd. Het is begrijpelijk dat de practische kie zer, van welke kleur ook, aldus redeneert Wat zal ik een regeering omverwerpen, wanneer ik er niets beters voor in de plaats krijg dan dezen oneenigen chaos En dat terwijl de leiders der regeerings- partij zoo schrikkelijk laag staan En steeds meerdere ongerechtigheden van Cham berlain aan het licht komen. Zoo wordt verteld dat het Kynockscban- daal overtroffen is geworden door het Hos- kinsschandaal. Dit is een firma, die te Birmingham gevestigd is en die als voor naamste klant de admiraliteit heeft. Van de 7286 aandcelen der firma zijn er 6810 ten name der Chamberlains ingeschreven de vrouw van den minister van koloniën bezit 2000 en haar zoon Arthur Nelville Chamberlain, candidaat voor het Lagerhuis, die directeur der zaak is, heeft 4000 aan- deelen. Van de Kynockzaak was Cham berlain's broeder reeds voorzitter vóór de heer Joo Chamberlain minister werd. Doch bij de firma Hoskins is dat anders. Cham berlain was reeds twee jaar minister toen zijn vrouw haar 2000 aandeelen kocht. Wanneer toch dat trotsche gebouw van dezen imperialist eens zal instorten? ENGELAND en TRANSVAAL. Lag het aan Europa's volken 't zou reeds lang in puin gelegen hebben. Maar de vorsten zijn slechter dan hunne onder danen. Het komt weer uit in de toejuiching die in alle landen de komst van Kruger en de daad der Nederlandsche regeering vindt. Een Engelsch blad de Standard had zijn giftige pijlen op de Nederlandsche regeering afgevuurd eu haar gedreigd met Engel ands wraak. Doch een Berlijnsch blad dicht bij de Bron, protesteert daartegen. Nederland heeft zegt het blad door zijn besluit om aan Paul Kruger een oor logsschip aan te bieden voor zijn overbren ging naar Europa, overal, buiten Engeland, nieuwe harten veroverd. En dan wijst het blad er op hoe laag het peil der politieke zedelijkheid in En geland is dat men zoo durft schrijven. Te Lorenzo Marques is de volksstemming niet minder sympathiek voor Kruger. Daar heeft de kapel van de „Herzog" men weet, dat op alle grooto overzeesche boo ten de hofmeesters een muziekkorps vor men op het plein het Transvaalsche volkslied gespeeld, zeer tot ergernis der Engelschen die een opstoot maakten, waarbij eenige Boeren in den tronk raakten. Een fransch blad de „Matin" weet zeer stellig mee te deelen dat de Engelsche re- geering zelfs reeds getracht heeft zich van den president meester te maken, al werd daardoor ook de neutraliteit verkracht. Dit wordt niet alleen bewezen door do artikelen der Engelsche bladen en die, welke aan de Kaap verschijnen, maar ook door de besprekingen, die de heer Cham berlain had met rechtsgaleerden. Ilij heelt met namo den heer Westlake, die met het internationale recht zeer goed vertrouwd en in Engeland een autoriteit is zooals do heeren Desjardins en Renault in Frank rijk, aangezocht een advies te geven, over het plan van het ministerie. Doch deze heeft mot klem geweigerd en zelfs inte gendeel betoogd, dat het gevangen nemen van den president op neutraal grondgebied in strijd zou zijn met het volkenrecht. Chamberlain heeft zich ongetwijfeld hier niet door laten terughouden, maar de overige ministers, toch nog iets wijzer dan hij, hebben hierop, althans op dit punt den voornaamsten aandeelhouder van Hotckin in den steek gelaten. Lord Roberts moet zeer op zijn poot gespeeld hebben over de Boeren die den kapitein Perkins van het Hospitaalkorps met zijn ambulance bij Hekpoort hadden gevangen genomen. De Boeren hebben echter met deze ge vangenneming niets mitsdaan. De conven tie van Genève bepaalt dat mannen van het Roode Kruis niet gewapend mogen zijn. Hebben zij wel wapens dan verbeuren zij het voorrecht der onzijdigheid. En dit was hier 't geval. Toch heeft De la Rey de gevangen doc toren en hospitaalsoldaten terstond weder vrij gelaten, toen hem bleek dat zij niet van plan waren om met de op hen gevon den Boerengeweren den Boeren kwaad te doen, maar alleen om ze als curiositeit te bewaren- Hoe evenwel Roberts hiervan spreken durft, na zijn stout bestaan om Hollandsche dokters als krijgsgevangenen naar Ceylon te zenden, is ons een raadsel, 't Is waar, die dokters hadden een paar brieven voor Boeren meegenomen. Maar zij haddon ook brieven voor Engelsche soldaten bij zich. Zij deden hier dorhalve dienst als brieven post. Doch hieraan denkt de man niet. Den Engelschman schijnt alles geoorloofd. In dit opzicht is de navolgende brief wisseling weer leerzaam. Zij is Van den heer Donald Currie aan den heer Pott, consul-generaal van de Z. A. Republiek te Louremjo Marquez «Wil den president uit mijn naam ver zoeken, u vergunning te geven, al het noo- dige voedsel en kleeren aan de Engelsche gevangenen te Nooitgodacht te zenden, waar onder ik vrienden heb van welke wordt be richt, dat zij honger lijden en in een treu- rigen toestand verkeeren. Er is reeds geld, waarover te beschikken is, gezonden aan ko lonel Spragge. De (Engelsche) consul-gene raal (te Lourenijo Marquez) Crowe is door de Engelsche regeering gemachtigd, alle mo gelijke hulp te verleenen. Wees zoo goed mij te seinen en ik zal de kosten, welke gij mocht maken door dezen dienst te be wijzen op mij nemen." Van dhr. Pott aan den heer Denald Currie De Staats-secretaris verzoekt mij het volgende te willen antwoorden „9 Aug. Over het zenden van voedsel en kleederen, waarop uw telegram betrek king had, zijn reeds brieven gewisseld tus- schen commandant-generaal Louis Botha en lord Roberts. De regeering, die uw wenschen weigenegen is, geeft u hierbij hare meening te kennen. De regeering zou er zich niet tegen verzetten, uw ver zoek in te willigen, indien de Engelsche regeering niet, in strijd met haar eigen be lofte, er de Portugeesche regeering toe had gebracht, om sommige voedingsmiddelen voor oorlogscontrabande te verklaren en zelfs kleederen aan te houden, ten gevolge waarvan de Engelsche krijgsgevangenen, indien er gebrek mocht komen met onze burgers zullen moeten lijden. Engeland draagt de schuld. De krijgsgevangenen worden eerder gevoed als de burgers, en hebben ook geen gebrek aan kleeren. Het bericht dat zij gebrek lijden is grove on waarheid. De Engelsche troepen branden op verschillende plaatsen de huizen, tot de bedden toe, af, en jagen de vrouwen, die achter bleven, eruit. Lord Roberts neemt telkens het voedsel van de vrouwen af, en zendt ze dan zonder voedsel naar ons toe. Nu meldt hij ons weer dat hij er eenige duizenden zendt. De regeering beschouwt sir Donald Currie als een fatsoenlijk man, en verzoekt hem vriendelijk dit telegram openbaar te maken" Het laatste telegram van Roberts uit Waterval Boven van 20 September luidt: Pole Carew bereikte Kaapmuiden. Hij meldde dat er om zoo te zeggen geen weg was, en er een pad gehakt moest worden door het kreupelhout en de ravijnen. Aan het spoorwegstation stonden 19 locomo tieven, waarvan 11 beschadigd en 8 ver brand. Ook werden veel goederenwagens gevonden, 38 met meel, 27 met kolen, 1 met koffie, 4 met machinerieën, 8 met schrijfbehoeften, te zamen 114. Veel meel en koffie was onbruikbaar gemaakt. De brug over de Kaaprivier is vernield, maar de oude weg kan gemakkelijk her steld worden. Er is ook schade aangericht aan do wissels, maar die wordt geleidelijk hersteld. Kelly Kenny rapportoert dat de concen tratie van den vijand bij Doornberg gebro ken is en dat er nu geen georganiseerd verzet meer is in het zuiden van den Vrijstaat. Een telegram van den 21en luidt: Methuon heeft bij Jaagkraal een Boerenconvooi ge nomen en dreef de Boeren op de vlucht. Hij veroverde een 15 ponder uit den slag bij Colesberg, 26 wagens, eenige karren, 8000 stuks vee, 4000 schapen, eenige ge weren en 20000 patronen. Voorts nam hij 28 Boeren gevangen, waaronder 8 van de Staatsartillerie en 3 Kapenaars. Hildyard heeft Vrijheid bezet. Een patrouille verraste een Boerenver- kenning van welke 3 man gedood, of ge vangen genomen werden. De gevangene is een Hollandsche Amerikaan en bevestigt Therons dood. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Gravenpolder ds. D. Ger ritsen te Colmschate. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam B. ds. N. IJ. v. Goor te Boxum (voor de zending op Mid den Java); te Nunspeet ds. W. Mulder te Giessen Oudkerk; te Schettens J. Janssen cand. te Varsseveld; teGrijps- kerke ds. J. F. Jonkers te Haastrecht. Heinkenszand. Zondagavond werd al hier een bidstond gehouden in de Geref. Kerk voor onze verdrukte stamgenooten in Zuid-Afrika, geleid door ds. J. J. Koopmans ZErw. sprak naar aanleiding van Jez. 40 vers 26 tot en met 28. Wij mochten ons verheugen in een goede opkomst. De collecte bedroeg f 25,02. Blijkens het jaarverslag over 1899 der Maatschappij en Weldadigheid, waarvan H M. de Koningin-Moeder beschermvrouw is, kwam in de bevolking der maatschappij weinig verandering. In het geheel worden opgeleid als man denmaker 45, timmerman, metselaar en rietdekker 21, huisschilder 5, schoen- en kleermaker 6, broodbakker 3, letterzetter 4, onderwijzer 8, boschbaas 3, tuinknecht 9 en voor landbouw-zuivelbereiding 4 leer lingen. Twee gezinnen verlieten de Maatschappij om elders hun brood te verdienenboven dien gingen 62 personen de groote maat schappij in, waarvan 9 als gehuwd; de anderen werden in de volgende betrekkingen geplaatst: 5 mandenmaker, 4 militair, 9 melkknecht en arbeider, 5 timmerman, 2 postbode, 2 fabriekswerker, 1 onderwijzer, onderwijzeres, broodbakker, boschbaas, schoenmaker en kleermaker, 13 dienstbode, 5 tuinknecht en 2 zuivelbereider. In Zeeland zijn afdeelingen gevestigd te Goes met 23, Middelburg met 97, Terneuzen met 11, Vlissingen met 33 en Zierikzee met 34 leden en een correspondent te Hontenisse met 6 leden. Het gezamenlijk aantal leden is 8520, waarvan 21 militairen en 197 in Neder- landsch Indië. Goes. Het dochtertje van N. alhier, kreeg Zondagmiddag in de uitspanning van B. aan den Tol een slag van den schom mel, met 't gevolg dat zij aan hoofd en aangezicht ernstig gekwetst en bewusteloos geslagen werd. Zij werd per rijtuig huis waarts vervoerd. Zij ligt nog steeds bijna onafgebroken buiten kennis. Goes. Heden avond hoopt de Harmonie «Euphonia" oen volksconcert te geven op de groote markt op de tent. Goes. In de Raadsvergadering op Don derdag 27 Sept. a. s. zijn de volgende punten aan de orde: Ingekomen. Onderzoek ge loofsbrieven. Verzoek van S. Boone om eene schuur te bouwen «De trekkerswoning" Voorstel van Burg. en Weth. omtrent het verkoopen van schoolbanken. Verzoeken afschrijving en terugbetaling plaatselijke be lastingen. Reclamesaanslagen Hoofd. Omslag. Gemeenterekening 1899. Rekening Burger lijk Armbestuur 1899. Rekening Gasthuis 1899. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1900. Kohieren schoolgeld H. B. S. en school E. Hansweert. Het met raapzaad geladen schip «Gebroeders" schipper Verberght, is tej Krankeloon nabij Antwerpen door de Zeeboot «Redstart" aangevaren en gezon ken. De opvarenden zijn gered door do be manning van de sleepboot «Alerte". Wissenkerke. In de openbare zitting van den Raad op j. 1. Vrijdag werden slechts 2 punten behandeld, n 1 het vast stellen der in de vorige vergadering aan geboden begrooting voor 1901 en eene aanvraag om subsidie, door den heer F. van dor Peijl te Kamperland, voor verbe tering der inrichting van de door zijne dochter, in de kom van het dorp, gehouden wordende bewaarschool. De begrooting werd met algemeene stem men vastgesteld met de eindcijfers bij het bericht der aanbieding reeds vermeld. Het verzoek werd met algemeene stem men op een na die van het lid Schip pers afgewezen. Heinkenszand. Zaterdag had een ar beider op een stuk lbnd waarop hij gewerkt had een pak met aardappelen waarin zich ooi een boezeroen bevond eenige oogenblik- ken onbeheerd laten staan. Toen hij terug kwam, kwam hij tot de schadelijke ontdek king dat alles verdwenen was. Middelburg. Alhier is gevankeljjk binnengebracht W. P. uit Goes, verdacht van verduistering. Bij kon. besluit zijn benoemd bij de dienstdoende schutterij te Middelburg tot 2en luitenant de schutters J. J. Heijse en N. C. Noske. Vereeniging de Ambachtsschool te Middelburg. Onder presidium van den heer van der Harst en in het bijzijn van het bestuur, de leermeesters en een tamelijk goed aan wezig publiek had de promotie en prijs uitreiking aan de leerlingen plaats. Belooningen ontvingen lo. voor de werkstukken: Timmerlieden 3e kl. P. J. Malgo een veerploeg; 2e kl. J. Dorleijn een bassingschaaf2e kl. A. Kogeler zes gudsen; le kl. B. F. Boeij- enga een scheezaag. Smeden 3e kl. C. van Eek een snijdijzer; 2e kl. G. J. Klaasse een tafelschroefle kl. C. Dingemanse een ijzerzaag. 2o. voor getrouw schoolbezoekP. J. Malgo een hakbeitel; J. Huijsmau een boomslag met kuikens; A. Kogeler vier dockbeitels; H. Pasveer twee passers; C. J. de Bakker een meetrol en diktemaat; C. N. P. Burgliardt een drilboor; A. J. Flunck een waterpasJ. J. Slaakweg twee bankliamers; N. A. Gillissen een stalen duimstok. De voorzitter wenschte deze leerlingen hartelijk geluk en uitte den wensch dat het voor de andere leerlingen eene aan moediging zou zijn om hun voetspoor te drukken. Bij het verlaten der school worden hier na de volgende getuigschriften uitgereikt als: aan timmerlieden J. Huijsman en P. J. Malgo met zeer goed, J. Patten ier, W. J. Risseeuw, A. le Due en F. Goedbloed met goed, W. Francke en A. J. Francooijs niet voldoende. Aan smeden: C. J. Bliek, C. van Eek en W. Midavaine met zeer goed, P. B. Seijmotra en P. J. Stappers en J. van den Bergen met goed, A. Buys en W. R. A. Mervel met voldoende. De voorzitter richtte ook tot deze leer- lingen een hartelijk 'rede in do wereld uat het door hen gen vruchten voor lien m De Voorzitter brac van dank aan de leef jjver en toewijding, bestonden voor het ti W. J. J. Koole, G, J. Miert en voor het sm P. Geldof, A. Gecrvl Hij bedankte ook he en de vertegenwoordig .t aller medewerkin en bloei der school, uitgang aanspraak ma; beval hij dan ook me drang in aller welwi Na afloop werd aai legenheid gegeven om teekeningen te bezich Zaterdag geraa een kinderwagen me het Reitdiep, een der Dreyfus. In la niets vernomen van veer een jaar geleden na het tweede veroc den Fransehen krijg: heeft hij in afzonderii tijd afwachtende die meel zou doen uitsp herstel te zoeken van delijke marteling gesc Dezer dagen melde dat hij zich te Havre l een zijner ijverigste lid van het Instituut is dit bericht geheel o Sedeit Mei woont gezin dicht bij Genèv de vorige week een b bewijst dat gij weder 'ame, die hem daar m ook ongeveer tej five, dat de kapitein ren man een berg arbij hij getoond ha i te kunnen door :öds met Paschen, to ïjd in Carpentres bij int aan alle vriender rzekeren",zoo eindigl over den man even over zijn zaak" Een drama aan thel" was in het be istus uit Broome (A iers zettende voor lie emanning bestond ui ijn zoon, den eerste atrozen, onder wie >n Manilla bevonden, hineezen en Maleiers. Na het vertrek van len er niet meer va egon reeds ongerust >t, toen een telegram u at de zes inlanders va „ehoudon waren. Zij fceleide naar Perth ge derzoek werd geopend Gedurende een onstu de inlanders met bijl diens zoon, en den offi dwongen daarna de lijken te binden en Dan plunderden zij zich meester van de kost Toen men eindelijk todden de moordenaar iet revolverschoten, 'hinees, die hun weerstai Men liet vervolgens i het schip werd verl iten in gemaakt te heb Eenige minuten later ve i de golven. Aan land enaars door een der laagd. Schuldig verkla ir moordenaars opgeh: leren tot levenslangen deeld. LAATSTE BER1 'lissingen Gisteren Merland" komende va de Nieuwesluis voor wegens het brekei issagiers en mail werd >c afgehaald. Heden crland op do haven /lissingen. De klerk egrafie A. A. H. Koe ifkantoor Rotterdam v daar overgeplaatst na •■oor alhier. Op Woensdag 26 Sept letsavond bij mevrouw V (Buiten verantwoordehjihei Geachte Heer Bedac v - zeer groot leedwez X ingezonden stuk 3 Vlissingen in uw aanval zoo bitter e r i overdreven ontwi Jrijd en onteert ons alzoo is 't dat men ,.elijk onderwijs dient. U christelijk onderwij ju a krachten om in d taande te blijven. De strijd om het bestaa: ok de moeito waard. He Ier dan de toekomst onze ijk en innerlijk in optred chappelijke kracht moet iet de libertijnen der t leten, op straffe van de h ec

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1900 | | pagina 2